Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz DroiDMester #9154 üzenetére

    Nagyon hasznos Benchmark, mivel a Ram OC-t is, és a CPU OC-t is szépen kimutatja. Ha esetleg a nagy testvért is tesztelnéd, itt van pár kép.

    [12900K] Eddigi legjobb azt hiszem.

    [10900K] Ez a csóka érdekes, mert elszólta magát egy bug-ról, amit ő nem használ.

    [5950X] Ez a proci szintén egy bitang.

    [11900K] Sugi0lover, de ő még a 12900K-s eredményét nem publikálta.

    Ezzel teljesen jól lehet ellenőrizni, hogy az OC hogyan sikerült. Nem szaggatja szét a CPU-t, nem is stabilitásteszt, amolyan valóságban, játékban nyújtott teljesítmény mérésére tökéletes. Ezek itt a rekordok, nem egy 24/7-es setupok ;)

    A HT kikapcsolása nem szabály, az lehetőség. Sokmagos procik fele úgyis alszik. Majd egy stock settings-eset is betehetnél, ha van időd.
    Nekem tetszik a 12400, nem egy világbajnok, de jelenleg az árával és hozzá a teljesítményével nagyon sok procit überel. Az OC-od pedig igencsak jól sikerült. :K

    Köszi :R

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz DroiDMester #9159 üzenetére

    Ezt így felesleges nézned, ennyi erővel a 10900k hozza a 12900k-t :))
    20 fps a difi.
    Én inkább ezt úgy nézem, hogy a kis 12400 szépen teljesít, árban pedig nagyon jó. Természetesen nem fogom a 10-es procimat lecserélni, hiszen ac 5GHz-re elég neki 1.1V, mindezt max játékterhelésen 20C. 12900k az már erősebb, de ahhoz mindent kukáznom kellene, meter lake-re fogom cserélni, ez így nekem bőven tökéletes. Nem fogom egyiketsem dícsérni, sem leszólni, nem vagyok én a gyártója. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz DroiDMester #9161 üzenetére

    Így van, ne is menjünk ebbe bele, a tesztet meg köszi.
    Nekem az Apex adta lehetőségek azok hihetetlenek. Másra ezek után nem szívesen váltanék, hiszen itt lehet ám "molyolni" a BIOS-ban.
    Ez nekem nagyon bejön, ilyen az idle, büszke vagyok erre: [kép] Kitököltem szinte mindenhol a leg optimálisabb feszt, és teljesítményt sem veszítek.
    Egyébként 17230 pont a 10900 CbR23-ban ;) , természetesen extrém OC nélkül, azt nem hozza, de lényegtelen. Ha most kellene választanom, elég egyértelmű, hogy melyik lenne.
    Ez így van rendjén, legyen is előrelépés.
    Igazából a használt piacot nem értem, na ott lehetne mondani, hogy a régebbi gen-ekért hova kérnek annyit, de ez sem ide való.
    Nem mondom, hogy nem viszket a tenyerem egy Apex/12900K-ra, de megállom, nekem, és az RTX 3080 mellé ez teljesen megfelelő. Majd kijönnek az új gen VGA-k, ott viszont elkel az erősebb CPU annak, aki továbblép VGA téren.

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz tekken3600 #9163 üzenetére

    65-80C a csúcsterhelésen nem fog gondot okozni. Gondolom nem így menne 24/7-en. Az auto beállítások nem arról híresek, hogy hűvős legyen a cpu, hanem hogy stabil legyen. A 360-as aio azért jobban hűt, ajánlott ha mégis így használnád.
    Pl. több órás render gyakran.
    A másik verzió, hogy kézzel beállítgatod magadnak, és akkor megfelelő lesz ez a mutatós hűtés is. Valószínű, hogy nem allcore 4.9GHz lesz, de 4.6-4.7GHz-en már egy kis kézi optimalizálással megfelelő lesz.

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz tekken3600 #9165 üzenetére

    Én nem mondom hogy cserélj, figyeld meg, hogy játék alatt mennyire melegszik. Általában közel sincs olyan teljesítmény olyankor, mint egy szintetikus teszt alatt. MSI Afterburner szépen kiírja játék közben, hogy mennyi a hőmérséklet. Ha azt nem akarod feltenni, akkor HWInfo elindít, játszol, és szépen ott fogod látni akár grafikonon az értékeidet.

    [Így fogod látni]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz blu79 #9174 üzenetére

    Szépen haladsz vele, grat ;)
    Egyébként a valós "nyereséget" az alábbi Benchmark tökéletesen visszaadja. Csinálj egyet alap XMP-vel, utána meg tudsz majd viszonyítani.
    Az régi SotTR még tartalmazott egy nagy "fps féket", de a mostani verziókból kivették ezt, így ez már nem hasonlítható a mostanival. Az arányok viszont magukért beszélnek.


    Azért stabilitástesztet végezz, nem árt ha stabil is.

    Más:

    Igen, kaptam. Igyekszem az összefoglalót hasznosan megírni, illetve a topikkal kapcsolatba hasznosnak lenni.
    Köszönöm a bizalmat :R

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz Thom7 #9178 üzenetére

    Szabad kérdeznem, hogy hány Watt teljesítmény kell a közel 100C-hoz? Néztem egy tesztet a Fuma 2-ről, 190W-ig szépen hűt, utána sajnos elszáll a hőmérséklet. Kompenzálták egy 3. ventivel, valamelyest javult.

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz Thom7 #9180 üzenetére

    A finomhangolással mindig lehet nyerni. A small fft amúgy is egy irreális teszt, érdemes kipróbálni az avx offset-et. Akkor csak az avx terhelésnél vesz vissza a frekiből. Egyébként én a stabilitást ha itt visszaolvasol a p95 avx nélkül teszem, és semmiben nem volt instabilitás. 99%-ban játékra használva, de ritkán játékvideó render. Ott sem volt probléma. Ha a 24/7-es beállításon small fft-t futtatnék avx-el, bizony kapnék whea hibát, de direkt így állítottam be. Az már egy túlfeszelt vcore, semmi értelme.

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz blu79 #9182 üzenetére

    Az időzítésről miért nem teszel fel képet? Az a lényeg, ill. a stabilitás teszt. Egyébként az Aida eredmény szép, csak legyen stabil is. Én már amikor kész, tesztelem olyan Benchmarkokkal is, mint TS, SotTR, ahol van külön cpu teszt, ott látni a valós eredményt is. Az az igazi "bizonyítvány" a sikerességről, egy valós teszt. A Cb nem igazán profitál a memória tuningból, nagyon kicsit javít rajta. Ilyen még a WinRar, az is szépen kimutatja a sikerességet. Előtte, utána ;)

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz Találtgyerek #9185 üzenetére

    Én sosem láttam ~60-80W-nál nagyobb értéket játék alatt.
    Ezért is szoktam azt írni, ha "csak" játék a cél, elegendő a léghűtés.

    Ezt csak úgy, nem kimondottan neked, érdemes megfigyelni pár dolgot:

    [Ez itt a FH5 ráadásul AC 5GHz] ~60W
    [Ez pedig BF5, különböző beállításokon] ~55-80W (5.2GHz már ~80W, nem éri meg)

    Az AC 5GHz is egy túltolt, felkapott valami szerintem. BF5 videóban is látszik, van benne AC 5200MHz, semmi értelme.

    Egy RTX 3080-at ki lehet hajtani bőven 4800MHz-en, de még lehet annyi sem kell.
    Szerencsére a mostani Benchmarkok külön mérik a CPU teljesítményt is, illetve az összesített végeredményt.

    [FH5 AC 48x 45x @ 4133MHz] VGA 2145MHz 110FPS 50W
    [FH5 AC 56x 53x @ 4600MHz] VGA 2235MHz 112FPS 80W

    Az a 2 FPS különbözet a 2145 / 2235MHz-es GPU Clock miatt van. Igazából aki játszik a gépén, és nincs egy extrém VGA a gépében, nyugodtan "downclock"-olhatja.
    A CPU pontokat igencsak megdobta a tuning, majd egy 4090Ti-vel talán meg is jelenik.

    AMD 6900XT-vel csinált Ubi és Droid FH5 teszteket, mindegyikük elért 140 FPS-t, mivel egy jóval erősebb videokártyát használtak.

    Én az AC 4.8GHz-es profillal, emellett 1.05V Vcore értékkel nagyon le tudom faragni a fogyasztást és ezzel hőmérsékletet.
    (Ne tévesszen meg senkit az én CPU hőmérsékletem, de a 4.8 Vs. 5 GHz mindenkinél jelentkezik Watt-ban, így hőmérsékletben is)
    Szerintem akinek van ideje, megéri foglalkozni a freki és a VCore optimalizálással.

    [4.8GHz Profilom, 1.048V VCore]

    Akik léghűtést használnak, nekik kimondottan ajánlott. Persze nem kötelező, én lemértem ezzel a két játékkal, semmi hátrányom nincs.

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz Laraxior #9188 üzenetére

    Kipróbáltad esetleg alacsonyabb frekin? 5.2-őn nekem is megnő a fogyasztás, cpu több fps-t is generál, csak a vga-m mellett nem jelent semmit.
    Mostanába elég sok itt a fórumban a léghűtős, nekik írtam igazából, hogy nem fontos az AC 5GHz-et megcélozni. Alacsonyabb profilokat is érdemes kitesztelni, hiszen látványos a Watt-ban mérhető csökkenés, és nem jár "fps" csökkenéssel.
    Én mostanában egyátalán nem erőltetem az extrém oc-t, egyre jobb profilokat kísérletezek ki. Persze időigényes, ezt nem titkolom. Megírom az összefoglalót nem sokára, majd segíthetnétek benne ;)

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz tibaimp #9192 üzenetére

    Így már ok.
    Egyébként a cpu-z egy semmirekellő program, én is csak megszokásból teszem oda, sok helyen az az elvárás.
    Szerencsére egyre több helyen átveszi már a helyét a HWInfo, ami klasszisokkal jobb. Próbáld meg úgy elrendezni, ahogy az én képeimen van. Rengeteg monitorozás van benne, kedved szerint rendezheted őket, ill. kikapcsolhatod. Felesleges a tárolókat 2 másodpercenként ellenőrizni, meg sok minden mást is. Én ki is kapcsoltam, nem csek eltűntettem. Ha kijön egy újabb változat, csak az exe-t bemásolod, a config megmarad. Egyszer kell csak beállítani. Érdemes a portable verziót használni.
    Gondoltam hogy vmi turpiszság van nálad, mivel a hőmérsékleteid jók. A HWIfo-ba az a jó, hogy méri a min és max, illetve az éppen aktuálisat is. Avg szintén hasznos tud lenni, így ajánlom mind a négy oszlop megtartását.
    1 db fotón tudod megosztani az összes állapotodat.
    Nem azt mondom, hogy az én beállításom tökéletes, de két mezőben rajta van minden lényeges dolog.
    Először mindig a HWIfot-t indítsd, várd meg a nyugalmi állapotot, (idle), majd a tesztet. Igy lesz a legtöbbet mondó a képed.

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz blu79 #9195 üzenetére

    Több fesz nem mindig megoldás. Ezért írtam, hogy egy ram oc nem megy csak úgy, gyorsan. Rengeteg teszt a subok állítása után. Ilyenre mindig a gyors usmus-t ajánlom. Feszíted, és egyszercsak hibázik. Na ott megállj van, nincs tovább.
    Azért el kellene olvasnod a szabályokat, mert nagyon nem úgy van az, hogy nosza, elkezdem itt meg itt ezeket az időket lejjebb faragni. Sok képlet van, mit hogyan, milyen léptékben lehet csökkenteni, sok esetben több érték egyszerre, összefüggően csökkenthető, egyesével nem. Ezért osztok meg "helyes" beállításokat, aztán ki kell próbálni. Kicsit bonyolult elsőre, de ha kiismered a képleteket, számításokat, nagyon szép, stabil profilt tudsz létrehozni. A subtiming-ok a titka az egésznek, sokan hibásan félreértik, hogy nagy freki, kicsi cl, hú dejó...
    Hát nem. Olvasd át a gyorstalpalókat, próba, kezdeti kudarc :) van olyan, mindenkinek volt, aztán alakul. Sajnos az a tapasztalatom, hogy az instabil oc megbosszulja magát, nem minden szituációban, de okoz problémát.
    Ezért is ajánlom a legelismertebb teszteket, mint pl TM5 az időzítésekre, GSat mindenre, de legjobban a vccio és sa feszekre, majd egy átfogó, mindenre kiterjedő memóriateszt a Large fft. Elég mindegyikből egy óra, de végig kell vinni e három kimondottan ajánlott tesztet.
    B verzió, másolod másokét, akik ezt már szépen, szabályosan kitöltötték, és kiteszteled a hozzá való feszültségeket.
    Ez gyorsabb, de nem fogod kitanulni. A szépsége veszik el, ami igencsak időigényes, de te formálod, a te műved.
    Az én metódusom az pont fordított, nem a freki a cél, hanem meghatározok egy feszt, és abból nem tágítok, abból hozom ki a lehető legjobb értékeket.
    Ne add fel ;)

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz tibaimp #9197 üzenetére

    Örülök neki, bitte ;)
    Az a 4.7GHz tutira veszem, hogy 1.0V-on is menne, akkor ennél is alacsonyabb hőmérsékleteid lennének. Persze ez nem rábeszélés akar lenni, így is teljesen ok, hibátlan.
    Használd és élvezd ki az I9-et, jó konfig ;)

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz orgadam #9199 üzenetére

    Ezt nem jó olvasni.
    Pont miattad csináltam alacsony feszültségű/frekvenciás profilt. Írtam is, hogy mielőtt hűtőcserét eszközölsz (9110), kezd el inkább optimalizálni. Amint látod, 100W alatt van az ingame teljesítmény. Ezért írtam, hogy jó a nagy hűtő, de ráér.

    Ok, sokadszorra röviden:

    Optimalizálás az az, hogy beállítod a Clock Ratio-t pl: 47-re. Ring Ratio-t pl: 44-re. Lehet 40, 42, nem lényeges most annyira, legyen 3 lépcsővel minimum a CR alatt.
    Sync all core, ez a teszt idejére fontos, mivel egyszerre fogod terhelni a magokat. Később bárhova állíthatod, külön magokra is, de a stabilitáshoz rakd szinkronba őket.
    Fixed/manual VCore.
    Így most amit leírtam, 4700/4400MHz. Ehhez tippelek egy manual 1.20V VCore feszt. Ezen tuti elmegy, gyors teszt hwinfoval, whea sort figyeled és a hőmérsékletet.
    Ja, egy fontos. A gyorsabb kereséshez használj egyenes LLC-t ideiglenesen. Asusnál a die sense lapoknál LLC8. Ez azt jelenti, hogy nincs VDrop. Később fog/kell adni fesz esést, mert nyersz vele.
    Szépen kikísérletezed a határértéket, ahol kapod a whea-t. Ott az hiba, tehát nincs lejjebb. Ekkor tudod, hol a 4700MHz-es határ.
    Ezután 4.8, 4.9 stb.
    Ha ezeket tudod, majd kapsz még tanácsot, de eddig egy képre sem emlékszem, hogy mellékeltél volna, csak azt, hogy írtad 100C. Nem elegendő, bocs, ezeket illik végigzongorázni, alap esetben a lap eléggé túlfeszeli a cpu-t. Nem mindig, de sokszor.
    Hőmérsékletet mindig figyeld. Gyorstesztekhez elég az egykörös CbR23.
    Ne ac 5.0GHz-en kezd ;)
    A Noctua-val nem vesztettél, egy nagyon jó hűtő, de a feleslegesen forró cpu-t, az sem fogja hűvösen tartani.

    Szerk:

    Az alaplapod tipusát írd majd be, adatlapodon nincs, fejből meg nem emlékszem mindenre. Akár tegyél be BIOS képeket, ha nem világos vmi.

    Szerk 2:

    Már emlékszem, MSI. Visszakerestem.
    Némely mag 4900-ra boostol, aztán visszavesz, mivel eléri a határértéket hőmérsékletben.
    Kezd a tesztelést inkább ac 4600MHz-en, és ott keresd meg a legalsó feszt. A hőmérsékletet figyeld.
    Azért bennem felmerül más is. 200W a fogyasztás, nem kicsi. Ennek nem volna szabad akkor sem 100C-nak lennie.
    300W-ot megfogtam a D15-tel, igaz, delidelt cpu-t, de akkor is, ez sok.
    Tégy egy rendes HWInfo képet be futás közbenit. Ne mobillal fotózd, a magok közti hőmérséklet érdekel. Próbáld az én képem alapján elrendezni a HWInfot.
    Köszi

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz orgadam #9199 üzenetére

    Találtam neked egy hasznos posztot.
    Qtya Úr szépen összefoglalta, BIOS képekkel mellékelt. Jó buli volt, élőben követtem az eseményeket ;)

    [link]

    Olvasd át, MSI. Nem minden fog passzolni, de nagyvonalakban ugyanaz. Ram oc-t ne figyeld, most az lényegtelen.

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz Raga.cs #9203 üzenetére

    Én is köszönöm a részletes beszámolót :R
    Ahogy írod, én is áttértem a nem fix freki/fesz verzióra. Ez itt egy kicsit bonyolultabb elsőre, de szerintem megéri, nem érzem hátrányát. Az is igaz, egyenlőre csak 3600MHz-re engedem, de ha az offset-ek be vannak jól lőve, hibátlan. A VID értékek ahogy nekem ez lejött, az egy "igényelt" fesz a cpu felől, amit a lap (vrm) biztosítani fog. Direkt nem írtam eddig erről, mivel nekem is újdonság még ez, de lehet azt az "igényt" is variálni. Majd összeszedem az eddigi tapasztalataimat erről, sajnos hiába volt itt többször a kérdés, eddig válasz nem volt.
    Ahogy most nálam megy, ezt még a fixált értékekkel kísérleteztem ki, a BIOS-ban 1.225V kell az ac 5GHz-hez LLC5 esetén, hogy a VCore 1.11V-ra essen be ~180W esetén. Nálam a VID most pont annyi, mint amennyi a BIOS beállított ha fixen használnám.
    Tehát ac 5GHz-nél 1.225V a VID. Az sem biztos, hogy ez így a helyes.
    Sajnos van amire nem jövök rá, pl a 4.8GHz-es profilnál már van egy érték, ahol hiába írok minusz 200 offset-et, nem engedelmeskedik. Az 1.057V alá nem hajlandó menni.
    Ez pont a ma reggel linkelt képen van, de ha átrakom fix fesz/ fix frekire, manuálba beadom hogy a VCore legyen 0.9V, azon is stabil és hibátlan. Offset-tel 1.057V a határ, nem engedi tovább levinni.
    Ok, elég extrém UV már, de ha ott is stabil, miért ne?
    Biztos én bénázok vmit, de nem jöttem még rá, de nekem is véges az időm, nem nagyon van mindenre. Így melóból olvasom a fórumot, innen van időm ;)
    Köszi a részletes beszámolót, tetszett. Delid nálam is -14-15C.
    Plusz pincehűtés ;)

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz orgadam #9205 üzenetére

    Ennek örülök. Socket sense mérésben vagy, mivel még emelkedik is a VCore, ez nem gond. MSI lapoknál lehet van a BIOS-ban választási lehetőség, ha pedig van, érdemes átrakni die sense-re. Nem lényeges annyira, ha esetleg látsz ilyet, kapcsold át arra.
    Az LLC, azaz Load Line Calibration, ez majd később kell, de jó ha tudod mi az. Persze azt is, hogy hol van. Ez nem biztos, ott azthiszem Mode 1, 2...7-ig vannak nevezve a lépcsők. Ott tudod majd beállítani a feszültség esést terhelésre, tehát minél nagyobb terhelést kap a cpu, annál jobban esik be a VCore fesz. (VDrop)
    Ez arra jó, hogy amikor terhelésre váltás van, majd elengedés, akkor jó nagy feszültség rúgások vannak. Ha oszcilloszkóppal figyelnéd a VCore-t, a te beállított 1.20V-od, ami a cpu foglalatnál jelenleg 1.22V, az bizony felugrik 1.30V és/vagy még fölé is pillanatokra, illetve elvételkor beesik akár 1.0V-ra is. Ezek a tüskék, amik instabilitást okoznak. Az LLC-al be tudod állítani, ha tudod pl, hogy 1.20V a stabil fesz, akkor veszel egy olyan LLC lépcsőt, hogy beesve legyen 1.20V. Ehhez a BIOS-ban valószínű, hogy 1.30-ot kell beállítani, de ne foglalkozz vele, az idle fesz senkit sem érdekel. Terhelés alatt kell figyelni, az Amper akkor folyik, a melegedés akkor van.
    Így viszont még tovább csökkentheted a VCore értéket, hiszen ilyen LLC mellett minimálisak a kilengések, nem fog berogyni 1.0V-ra, nem kapsz WHEA-t. Így akár 1.18-1.16V-ra is csökkentheted a VCore-t amivel szintén nyersz hőmérsékletet.
    Most kezd el kitesztelni, mennyi a terhelés alatti stabil VCore.
    Csökkented...teszt, csökkented... teszt. Elég egy kör CbR23. WHEA esetén állj, instabil lett, visszaemeled, majd 10 perces teszt. Ekkor meg fogod tudni, hogy a jelenlegi 46x 43x profilodnak hol van az alsó stabil határa terhelés alatt. Csakis a terheléses érték érdekel, idle lényegtelen.
    Ezután már csak az LLC-t kell átváltani, viszont át kell számolnod, hogy a terheléses megegyezzen. Aztán kicsit újra csökkentheted. Az LLC dolgot akár most is megkeresheted, az az optimális, ha kb 100mV-ot esik. Tehát BIOS 1.30V, 200W terhelésen kb 1.20V.
    Remélem segített ;)

    Szerk:

    Azt majd később, azok az energiaspórolós megoldások bonyolultabbá teszik. Itt megtudod, hogy mi a stabil fesz a 4.6, 4.7 GHz-hez, utána jöhet az adaptív fesz szabályzás. Ne azzal kezd ;)

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz orgadam #9209 üzenetére

    Jelenleg még annyira nincs rá szükséged, az egy ilyen "végső simítás" az utolsó századvoltokért.
    Egyenlőre kísérletezd ki az alsó feszt, amin még stabil vagy ezen a 4600MHz-en.

    Szerk:

    [link]

    Ez talán segít megtalálni. Ott kell lennie, Mode 5-6 körül leszel jó. Most még hagyd, megzavarhat ha nem világos.

    Garsza:

    Gondolom nincs, de megerősíteni nem tudom.

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz blu79 #9211 üzenetére

    11-es gen-nél egészen más ez a rész, soha nem volt a kezem alatt. Így tapasztalatom sincsen, de az elmélet itt már ugyanaz, mint a 12-es gen-nél.
    HWInfo elvileg egy nagyon jó monitorozó program, de el tudom képzelni, hogy hibásan olvas. Eddig én nem tapasztaltam hasonlót.
    1.4V-ot sokallom, de fórumokon látom, olvasom, hogy sokan úgy használják.
    Mindenesetre próbáld meg faragni, az eredmény egész mutatós. ;)

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz orgadam #9214 üzenetére

    Igen, mindig visszaveszel egy kicsit, aztán teszt. Amíg nem kapsz WHEA-t, addig elég a gyorsteszt, felesleges a 10, vagy a 30 percest futtatni. Ahol megkapod a hibát, ott kell majd stabilitás tesztet csinálni gondosabban.

    Blu79:

    Látom én is, ettől független szerintem kicsit sok az 1.40V io és sa és feletti fesz. Egy 2 perces Benchmarkra ok, de 24/7-re nem ajánlatos. Mégegyszer, nem ismerem a RKL rendszert, át szoktam görgetni azokat a hsz-okat eddig.
    Egyébként az a HWInfo új?
    Még egy tanács. Készíts legalább egy G1-es profilt is, teszteld le azt is. Sokan azt vallják, hogy a Gear 1 jobban teljesít játékban. A freki nem minden, persze jobb ha nagyobb, de a fürgesége is fontos. 60.000MB/s egy jó határ, utána a latency-t elkezdi elengedni. Meg lehet tartani, csak már "sokba kerül". Nekem is vannak elég extrém profiljaim, de BM-okon kívül sosem használom. Azokat meg már mind végigvittem, így a 24/7-eseket reszelem. Mindig van jobb, optimálisabb ;)

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz Raga.cs #9226 üzenetére

    Én avx 0-án használom. A typical scenario-t tedd át best-re. Hátha lelövi a nagy VID-et. Az ac dc load line-t pedig 0.01-re. Így nálam pontosan annyi a request, mint amennyit llc5 mellett meg is kellene kapnia. Aztán lehet semmi értelme az ilyen "szépészeti beavatkozásnak", de legalább egyezik a várt érték a valóssal. Az biztos, hogy így teljesen stabil allcore 5GHz-en 1.1V-on.

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz orgadam #9228 üzenetére

    Alakul, így tovább. Már 10W csökkenés, aki a kicsit nem becsüli... ;)
    Bízom benne, hogy megy az még lejjebb.

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz Raga.cs #9233 üzenetére

    Egy kicsit mást fogok most neked mondani, mint ami itt "divat".
    Ez egy picit más teszt, annyi van, hogy ki sem lehet igazodni.
    Mindegyik nagyon jó, de ha elfogadsz egy tanácsot, így fogod csinálni. Semmi bajom a Cinebench-el, vagy az Aida FPU-val, csak felesleges ennyi féle teszt.
    Ez valamikor aktuális volt itt, de neked is, illetve másoknak is a legjobb stabilitásteszt. Picit erősebb mint egy Cb.
    [link]
    Itt írtam róla, érdemes átolvasni. Nem az az őrült small fft teszt, azt nem ajánlom, de ahogy a képen van, avx nélküli terhelés, sokak szerint etalon.
    Így egyszerűbb lesz beállítgatni, nem kell figyelni, hogy fpu teszten ennyi, cb-n annyi, egy stabilitásteszt, 45 perc, kész.
    Ha megnézed a teljesítményeket, CbR23 173W, P95 180W.
    Tehát éppen egy picit többet fogyaszt, mint a Cb. Ezt fogd fel "aranytartaléknak". Normál felhasználásban nem lesz gondod, ha ezt tekinted mint max terhelés.

    Örülök, hogy a VID helyreállt, bár fogalmam sincs, hogy van e ennek jelentősége. Igazából csak a tudat, hogy pont amennyit kér, annyit kap. Fix frekivel, és fix fesszel érdemes kísérletezni, gyorsabb, könnyebb, átláthatóbb.
    Az én példám, hogy BIOS-ban 1.22V-ot kell beírnom, hogy LLC5 mellett, egy 180W-os terhelés ami ugye jelenleg etalon, 1.11V-ra essen. Én tudom, 1.11V kell hogy legyen, 1.10V-ot 10 percig elvisel, de aztán WHEA. Ezt kitököltem, tehát ez a cél.
    Adaptív feszen pedig nincs vcore, ott elindítottam, megnéztem mennyi, aha, 1.18V a P95 alatt, kapott -070V offsetet, be is állt 1.11V-ra
    Ugye itt jön majd az az oldal, ahol be kell állítani 8 lépcsőt. Rögtön az elsőre beírtam, hogy 50x és ezt 10 magon. Annak a beállításnak sztem semmi értelme, hogy 54x 2 magon, 53x 4 magon, stb. Így csak az első sort töltöttem ki, így minden mag 5000MHz, aztán több lépcsőben 3600-ig. A -070 offsetet beírtam mindhez.
    Én így àllítottam be a fesz szabályzást.
    Ha esetleg nem szimpatikus ez a P95, nevezz ki egy etalon max terhelést, Aida FPU is jó, aztán azzal méregesd. A P95 a legjobban közkedvelt, nem egy őrült terhelés, láthatod, szinte épp több, mint a Cinebench.
    Mégegyszer, az én Watt, core fesz, értékeim ne figyeld, csak példának írtam be. Nem ugyanaz a hw, csak nagyvonalakban, arányaiban kell nézni.

    A memóriámról itt írtam: [link]
    Nálad a 11700-nál máshogy mennek a dolgok, de bármely b die kit feszíthető.

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz blu79 #9236 üzenetére

    Szerintem ebben a kitben bőven van még 24/7-re is.
    Elvileg neked a VCCIO Mem OC-t kell emelned, nem is a sima IO-t. Elvileg, nem ismerem.
    Azért illik bizonyos dolgokat szem előtt tartani.
    A mai játékoknál ilyen nagy felbontásban a videokártya a szűk keresztmetszet. Nem érdemes a végletekig emelni a cpu és ram teljesítményt, mert mindenféle Ray Tracing és hasonló ficsőrök mellett, 2 és 4k-ban etetheted a gpu-t frame-kkel, úgysem fogja megjeleníteni. Egyszerűen egy RTX3080 pl nem tart ott, nincs meg a kellő ereje. Bizonyos alkalmazások, játékok ugyan profitálnak, de meg kell nézni, hogy hol a határ. Én ezért is használom egy jóval gyengébb profillal a gépem, mint amikkel a Benchmarkokat végigvittem. Ezt a két dolgot érdemes külön kezelni.
    Saját példám, hogy én a játékok alatt az ac 5GHz-et sem használom, a memória is 4133MHz Cl17-en. Ez itt nálam nagyon alacsony feszültségekkel már bőven kiszolgálja játékban a 3080-at.
    Másik verzió, a képi megjelenítést butítod, hogy minél kevesebb legyen a vga limit. De ultra beállításokkal és nagy felbontáson nincs értelme az egekbe oc-olni a procit és memóriát.
    Akkor jogos a kérdés, van e értelme.
    A választ mindenki döntse el saját maga.
    Nem éppen a legjobb hasonlat, de pl. veszel egy tök jó kocsit. A forgalomba nem száguldozhatsz vele, versenypályán le tudod mérni mégis mire képes. Mégis jobb egy ilyen kocsival menni, mert ha kell a Kraft, akkor az bizony ott van, pl. egy előzéshez. Mégsem taposod ki a lelkét, de ott van a teljesítmény.
    A valóságban ez hasznos, mivel egy nagyobb robbanás, tereprendezésnél szoktak megrogyni az fps-ek, pillanatok csak, de pont akkor kell az erő. Ezt ki is tudod mérni a low fps-ekben, ott fogod igazán észrevenni. Ezt ki kell tapasztalni, hogy a te kedvenc alkalmazásod meddig profitál az oc-ból.

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz Qtya123 #9240 üzenetére

    Ne nézegesd a gépet ;)
    Azért az 50C picit sok. A vga-n csücsülő venti előtt volt még pár próbálkozásom. Elég jó hatásfoka volt még a hőlégfúvós plexinek is. A fóliát a végén szedtem le, így alig lehetett látni, hogy van láthatatlan fal a gépházba. Így tudtam picivel jobban ráfordítani a légáramlást. Persze a direkt venti hatásfok volt a legjobb, cserébe nem szép. A vízblokk sem szép. Minden rgb, de az nem :))
    Egyébként két helyen is van hőátadás, annyira nem dolgozik jól a ramok vízhűtése. Ha nem 10C-os vízzel hűteném, nem volna ilyen érték.
    Játék után: [kép]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz Achill3uS #9245 üzenetére

    Jó látni, mikor a legnagyobb versenyző megmutatja, milyen is az összeállított 24/7-es gépe, tetszik ;)

    Szép hőmérséklet az AC 5.3GHz-hez. Szívesen látnám ezt HWInfo mellett is, sokakat érdekelne.

    Tibaimp:

    Ha a pontra mész, ne a 10 percest válaszd, 1 kör és kész.
    Cb szépen skálázódik a CPU Clock-al. Ha jól tudom, neked non k van, ne hasonlítsd az AC 5.3GHz-et ;)
    Viszont egy AC 5GHz optimalizálva a 10 magjával körül ezt hozza.

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz Achill3uS #9252 üzenetére

    Merészkedem megkérdezni, létezik e valami trükk az OC világban.
    Én abszolút kezdő vagyok, és igazából a belőtt Ram Profilon kívül (Dram, VCCIO/SA) csak a VCore-t szoktam emelni.
    Látom azt a sok lehetőséget, DMI, PLL stb., de nem tudom, hogy azokkal lehetne e még stabilitást elérni.
    Az az igazság, AC 5.4GHz-ig simán el tudok menni, ehhez kell 1.32V VCore, de az 5.5 Cinebench alatt lehetetlen. Kipróbáltam már 1.5V-on is, nem, ez ott nem megy.
    Hőmérsékletben is jó vagyok, ~65C, de ott elhasal. OK, nem török meg, elfogadom, hogy itt a határ, de mégis piszkálja a csőröm az 5.5GHz ;)
    Így BCLK-val még összejött az 5450MHz. Cinebench elég nagy teljesítmény, kisebbek mennek gond nélkül.

    [Az én rekordom]

    OK, chilled kategória, nem LN2, összeszerelt 24/7, gépházban.

    Szerk:

    Köszönöm a képet, jól jön itt a topikban. Nekem nincs 11-esem, de sokan érdeklődnek, így látok most néhány adatot.

    Köszi :R

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz tibaimp #9255 üzenetére

    Köszi, nem rosszak, csak belül érzem, van ott még benne egy kicsi. ;)

    Ezért csináltam, 1 db 120-as venti van jelenleg a gépházba mindössze. A többi is benne van, csak 30C felett kapcsolnak be, azt meg normál körülmények közt nem éri el.
    Az az igazság, hogy ezek hétpecsétes titkok, nagyon nem találni olvasnivalót róluk. Rengeteg lehetőség van, én inkább az ilyen "Eco OC"-t reszelgetem. Ezt nem is kellene OC-nak hívni, mivel jóval kisebb feszeken járatom az alapfeszültségektől, mégis többet kihozok belőle.
    Nézd meg ezt pl.:

    [link] CbR23 50x 47x 4133MHz. 17100 pötty felett.

    [link] Itt látod hozzá az adatokat.

    16500-800 pont mindenhol, amiket 50/47-en átlagban elérnek sokan.
    49 uncore-al 17234 pont a rekordom. Bemutatásra mindig 47-el szoktuk, úgy lehet összevetni másokéval.
    Ez is egy OC, csak nem a nagy számokról és feszültségekről szól. :))

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz Qtya123 #9258 üzenetére

    Ugyanezek voltak a tapasztalataim. Sajnos lehet bármilyen jó a légáramlás, a memóriák nem kapnak friss levegőt, árnyékolják egymást. Annyival voltam eddig jobb helyzetbe, hogy nekem a vga is vizes volt. Íhy nem fűtöttem fel a házat. A ramokra így direktbe fújatva meglátszik szépen. A 2. helyezet nálam a ~40° -ban meghajlított "láthatatlan" plexi volt a felső ventin, amit befúvóra tettem. Igaz, így a kéményhatás megszűnt, de kívülröl nem lehetett látni. Viszont ahogy írod, a vga-n csücsülő venti mindenképp a leghatásosabb. Ezt el kell dönteni, hogy bevállalod e, 50C, és nem hibázik, akkor nincsen gond. Én annyira kicentizem, hogy a jelenlegi hőmérsékletem stressz teszten épp 20C, de 30-on már hibázik. Ezeket szem előtt tartom, nem okoz problémát. Egyébként jól írtad, nem a határon vagy, fizikailag pedig semmit nem fog károsítani az 50C-os memória.

    Orgadam:

    Készíts mentést a BIOS Profilról, megéri. Jól jön ha gond van.
    Nem tudom, hogy a lapod vcc / socket / die sense mérést csinál, de jelenleg lényegtelen.
    Most kezd el olvasni az LLC-s irományomat.
    Már tudjuk, hogy a 46/43-as Profilodhoz kell 1.76V ezen a terhelésen. Ja csak egy meredekebb LLC-t választanál, indulna a géped, de Cb indításra kikapcs, restart, kékhalál stb lenne, mert a terhelés alatti VCore jobban beesne. Próbáld ki mondjuk 1 lépcsővel meredekebbre tenni. Ehhez az kell, hogy az 1.165V-ot elfelejted, beállítod kb 1.20V-ra BIOS-ban. Terhelésre fogod figyelni a feszt, az első és második oszlopban. (Current/min)
    Ott legyen, tehát terhelés alatt az 1.76V. Ha annyi, akkor sem hűvösebb, sem pedig melegebb nem leszel. Aztán mégegy lépcsővel eljátszod ugyanezt. Tehát a lényeg, a terhelés alattit figyelni. Miért jó ez? Ha meglesz a kb. 100mV különbség idle/load-ban, elképzelhető, hogy a terhelés alatti VCore stabil lesz akár 1.65V-on. Nem lesznek akkora rúgások amikor terhrlést kap a procid, szebb feszültségképet kapsz. Ez nem kötelező, sokan nem foglalkoznak vele, ajánlott egyszerűen.

    B verzió. Miután lementetted, kísérletezz ki egy 45/42-es profilt is, metódus ugyanez. Esetleg egy 47/43-44-es profilt. Itt már viszont feltétlen figyeld a hőmérsékletet, 95C felett állítsd meg, ne égjen szét.
    Egyébként ezt a mostani profilt teszteld le játék alatt is. Határértéken vagy, lehet egy picit vissza kell emelned, bár kétlem. Ott nem 200W lesz a fogyasztás, hanem 50-80W átlagban. Hőmérséklet sem lesz ilyen magas, mint Cb alatt.

    Qtya:

    Nézd meg bitte a biosodban, hogy van e lehetőség vcc sense, socket sense, vagy die sense váltásra az msi lapodon.
    Thx.

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz orgadam #9264 üzenetére

    Azt elírtam bocs. 1. 176V a min.
    1.184V a jelenlegi, és az átlag.
    1.186 pedig a max.

    Olvasd el mégegyszer. Persze, hogy nem fog menni 1.165V-on.
    Majd ha teszel bele fesz esést, akkor van esély, mint min érték az 1.165V-ra. Ez az LLC lényege. Stabilabb, szebb feszültség, így még egy picit lehet optimalizálni.

    A 4700MHz-es profil egyértelműen totál más, magasabb feszültség, meg se próbáld. Ott előről kell kezdened mindent. Azt egy teljesen másik profilként fogod kezelni. A végén eldöntöd, hogy neked melyik lesz a kedvenced, melyik milyen eredményeket ad játékban. Egyértelmű, hogy a magasabb freki, nagyobb vcore, magasabb Watt, így melegebb is lesz.
    Erre is írtam, hogy vidd végig ugyanezt 4500-al is. Ott kevesebb fps a játékban, de barátibb minden érték. Így a végén látni fogod, milyen hőmérséklettel, milyen teljesítményt tudsz kihozni.

    Szerk:

    Venti szabályzás, és mindent a bioszban. Minden ott van, amire szükség van.

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz orgadam #9268 üzenetére

    Az jó ötlet. A 4500-at úgy kísérletezd ki, hogy az llc-n egy lépcsőt lemész. Szerintem most Mode3-on lehetsz. Tedd át 4 vagy 5-re. Akkor fogod megérteni, ha kipróbálod.

    Ventit meg értelem szerűen. 4 vagy 5 fokozathoz tudsz hőmérsékletre százalékos fordulatot adni. Nézd meg a lapon hová van dugva a csati. Pl Fan1-be van, akkor ott állítod manualra. Én azt is kiválasztom, hogy pwm vagy feszszabályzás, nem hagyom auto-n. Van ilyen is, olyan is. Ha nem tudod, hagyd auto-n. Szenzort is hozzárendelhetsz, hogy annak megfelelően szabályozzon. Cpu, pch, ram stb...

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz Achill3uS #9274 üzenetére

    Köszönöm az instrukciókat ;)
    Sima víznél egy német májsztróval szoktam ritkán írni, ő is ezt mondta, hogy ezen a szinten felesleges ott turkálnom. Egyedül az extrémebb Ram oc-ban használtam a DMI-t 1.15V-on a 4600 Cl16-nál. Ott a VDimm és IO/SA nem hozott sikert, ezzel legalább "Benchstabillá" tudom tenni.
    A többi feszültséggel fogok még kísérletezni, csak sok időbe telik, abból meg nem állok vmi jól.
    Köszi még egyszer, ha esetleg döntök új rekordot, ide úgyis beteszem. A nagy érdeklődésre való tekintettel :)) Lőtéri kutyát sem érdekli :DD
    :R

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz tipuka #9276 üzenetére

    Fogadd meg ami tanácsot kaptál, b die az jól veszi a tuningot. Z590 ok, de Rocket vagy Comet Lake? Rocket már nem annyira oc barát, de ott sem lehetetlen.
    Itt van két nagyon jó leírás, mielőtt nekiugrasz:

    [link]

    [link]

    Rengeteg kérdésedre választ kapsz. A németet a google jól fordítja ha szükséges. Jó szórakozást hozzá ;)

  • zebra_hun

    Topikgazda

    Mivel sokan érdeklődnek a CPU optimalizálásról, és hogy ne kelljen többször ugyanazt leírni, készítek egy Téma összefoglalót.
    Ehhez ma reggel készítettem pár tesztet, amit most megosztok azokkal, akiket érdekel.

    Először is kapott a gép egy teljes gyári visszaállítást, és csak az XMP-t választottam ki.
    Az alany egy 10850K, és egy Asus Z590-es lapban.
    A memóriák pedig 3200MHz Cl 14 14 14, 2x16Gb.

    A gyári beállításokon ez a CPU tud AC (AllCore) 4800MHz-re boostolni AVX terhelésen, 2 magon pedig akár 5200MHz-ig is. Ezen a konfigon fogom bemutatni, hogy ezt hogyan érdemes végigvinni egyszerűen, néhány lépésben.

    Rengeteg fotót készítettem, viszont csak a lényegesebbeket fogom most betenni. Sajnos külső képmegosztót kell használnom, mivel a PH a 2k képméretet leskálázza 1k-ra, így olvashatatlan. Észrevételeket, építő kritikát szívesen olvasom, jó ötleteknek is helye van. Ezek alapján fogom majd az összefoglalót megfogalmazni, így remélhetőleg sokaknak hasznos lesz.

    Manapság ez egy úm. "divat" lett az AC 5Ghz, így azt mutatom be, bár megjegyezném, annyira nem kell ezt megcélozni. Alacsonyabb frekvencián is nagyon jó és szép eredményeket lehet elérni, jobb hőmérsékleten.
    Nagyon lényeges dolgot is megmutatok, az LLC pozitív hatását. A terhelésre a Cinebench R23-at választottam, mindenki ismeri, így nem kell bemutatnom. Persze a stabilitás beállításra nem a legjobb, de ezt majd később.

    Lássuk akkor az alap BIOS-on mit mutat egy 10850k:

    [Alap BIOS beállítások, Cb R23 futás közben]

    [Alap BIOS beállítások, Cb R23 alaphelyzetben]


    Láthatjuk, hogy az auto beállításokon 2 mag fel is Boostolt 5200MHz-re, de az AC az 4800MHz. Ehhez kb. a BIOS 1,30-1,32V VCore-t állított be, terhelésen pedig 1,154V-ra esik be. Ez nem is rossz, a 175Watt fogyasztáshoz.

    Tehát a lényeg a Default BIOS-nál:

    VCore: 1,154V (Terhelés alatt)
    Latch max.: 1,35V (Legnagyobb tüske)
    Latch min.: 0,66V (legkisebb tüske)
    VCCIO: 1,296V
    VCCSA: 1,136V
    CPU PP.: 175W
    AC 4800/4300@3200MHz
    CbR23: 16083
    CPU Z: 7051

    Ez tehát az alapbeállítás, ha nem piszkálunk a BIOS-ban.
    Teljesen jó ez így is, örök élet +1 év.

    Most nézzük mit mutat, ha beállítjuk a "nagyra tartott AC 5GHz"-et.

    Ezt most úgy fogom csinálni, ahogy sokan ajánlják, írják, egyszerűen fixálom az 50-es szorzót, bekapcsolom a szinkront minden magra, kiválasztom az LLC8-at, ahol megegyezik a BIOS-ban beállított VCore a terhelés alattival. Itt majd mutatok érdekességeket, miért rossz ez az elmélet.

    Akkor menjünk be a BIOS beállításokba.

    CPU Clock Ratio: "Sync All Cores"
    All Core Ratio Limit: "50" (Ide kell beírni a kívánt frekit, ha 4700MHz a cél, akkor 47)

    Keressük meg az LLC (Load Line Calibration) menüt, és állítsuk be. Én most először megmutatom a feszültség esés nélküli változatot. Asus-nál ez az LLC8. Ez az egyenes vonal, nincs VDrop.

    Ezután adjuk meg a VCore feszültség értéket.

    Ez az az érték, amit mindenkinek ki kell majd kísérleteznie. Nincs olyan, hogy mindenkinél egyforma, meg kell keresni azt, ahol a gép stabil, nem hibázik. A határérték ott van, amikor látszólag jó, nincs fagyás stb., de terhelés alatt már kapunk WHEA-t. Az már kicsi VCore, tehát hibázik.
    A fixált értékekhez hozzá tartozik, hogy a Ring frekvenciát is rögzítjük.
    Tehát:

    Rind Down Bin: "Disabled"
    Min és Max Cache: "47" (Ez lehet 45, 43, lényeges, hogy 3 lépcsővel a Core Clock alatt legyen 24/7-re)
    Core/Cache Voltage: "Manual"
    Core Voltage: kb.: 1,24V (Ez a VCore, többször próba, mindig alacsonyabbra, amíg nem hibázik)

    Én már ismerem a CPU-mat, tudom hogy mennyit kell ide írnom, hogy stabil legyen. Nálam elég 1.10V, az a határ 50/47-nél. Elég ritka az ilyen, sok CPU nem tud még 1.20V alá sem menni, úgyhogy inkább kezdésnek az 1.24V-ot ajánlom.
    Szóval, beírtam az 1.11V-ot ami 100% stabil, erre be sem indult a gép.
    A lényeg, mert LLC8-at használok most, amit sokan dicsérnek. Így, ahogy a képen is látszik, 1.12V-ot adok neki, lássuk:

    [AC 5GHz, LLC8, 1.120V VCore, Cb R23 futás, WHEA]

    Azt írtam, hogy ez a CPU teljesen stabil 1.10V-on is, pedig a képen az van, hogy 1.12V-on is WHEA. Ez így rossz, ebben az esetben még az 1.12V is kevés!
    Senkit ne érdekeljen, hogy az idle fesz megegyezzen a load feszültéggel!

    Most nézzük mi a helyzet LLC 5-ön:

    Ez az ajánlott, helyes LLC.
    Ehhez viszont számolni kell a terheléses fesz eséssel. Úgy kell beállítani, hogy stabil legyen.
    Nálam, mivel én már ezt kitapasztaltam, 1.10V az alsó határ. Ezért 1.11V-ra engedem beesni a 24/7-es beállításomon.

    Ehhez a BIOS-ban így kell beállítanom: 1.20V !!! Igen, ez majd a 170W-nál szépen beesik kb. 1.10V-ra.

    Most nézzük meg a VCore értéket így:

    [AC 5GHz, LLC 5, 1.10V VCore, stabil, nincs WHEA, Cb R23 futás]

    Tehát mindenki láthatja, minden más auto beállításon maradt, csak az LLC-vel nyertem még egy kicsit.

    Így már nekem elegendő az AC 5G-hez 1.10V, hűvösebb mint a gyári BIOS beállítás, nagyobb freki, kevesebb VCore.

    Íme a végleges eredmény, most nincsenek W10 Tweak-ek, háttérben HWINFO, CPU Z, de ugyanazokkal a feltételekkel futott minden, így összehasonlítható a végeredmény.

    [AC 5GHz, Cb R23 eredmény, VCore 1.10V]

    Default BIOS:

    VCore: 1,154V (Terhelés alatt)
    Latch max.: 1,35V (Legnagyobb tüske)
    Latch min.: 0,66V (legkisebb tüske)
    VCCIO: 1,296V
    VCCSA: 1,136V
    CPU PP.: 175W
    AC 4800/4300@3200MHz
    CbR23: 16083
    CPU Z: 7051

    AC 5GHz:

    VCore: 1,10V (Terhelés alatt)
    Latch max.: 1,219V (Legnagyobb tüske)
    Latch min.: 1.038V (legkisebb tüske)
    VCCIO: 1,296V
    VCCSA: 1,136V
    CPU PP.: 168W
    AC 5000/4700@3200MHz
    CbR23: 16799
    CPU Z: 7302.5

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz Raga.cs #9283 üzenetére

    A második részben, igen folytatom... :)) , megmutatom, hogy hogyan kell ezt átrakni az energiatakarékos módra. Egyébként lehet az LLC4-en nem is kell offset-elni, de pont az a "szépsége".
    Még annyit hozzáfűznék, hogy a CbR23-at én a Prime95-re cserélném a non avx terhelésre. Épp egy picit nagyobb terhelés, azzal egy gémernek tuti gondja nem akad.
    Aztán ha lesz még időm és kedvem, egy harmadik részt is csinálok a memória optimalizálásról is. Itt még egy rakat fesz túl magas, de ez a legegyszerűbb. Azután mehet a fejlécre, mint pár jó tanács.
    Akinek van hozzáfűzni valója, ne tartsa magában. Gondolok pl más gyártóknál hogy nevezik ezeket. Még a Gigabyte-ról vannak emlékeim, de a többi lapon is hasonlóak, de mind egy picit más. Meglátom, azért időbe telik ez is, de gondoltam ha már megcsinálom, szájbarágósan.

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz zebra_hun #9281 üzenetére

    2. rész, ahogy ígértem, most jöjjön az energiatakarékos AC 5GHz.

    Előzőleg megmutattam, hogy milyen a fix frekis / fix feszültségű beállítás. Ez nem rossz, sokan így használják, tehát ott készen is lehetnénk. Egy pici hátránya van, idle állapotban a VCore mindig magas. Az effektív órajel ugyan visszavesz, de ez mindig ilyen "előfeszített" üzemben van.
    Most jöjjön az adaptív feszültségszabályozás a Core Clock-kal együtt. Ez a beállítás talán a legoptimálisabb, így ha nincs terhelés, szépen visszavesz mindent. Mértem pár Benchmarkot, szinte semmi különbség a fixálthoz képest. Ezt majd mindenki eldönti, hogy melyik verziót fogja használni, rábeszélni senkit nem szeretnék.
    Elöljáróban még egyszer leírom, ez is Overclock, tehát saját felelősségre, hőmérsékleteket szigorúan figyelve!
    Az én hőmérsékleteimet nem érdemes nézni, mivel én vízhűtést használok.

    Az előző rész lényege:

    Default BIOS:

    AC 4800/4300@3200MHz
    VCore: 1,154V (Terhelés alatt)
    Latch max.: 1,35V (Legnagyobb tüske)
    Latch min.: 0,66V (legkisebb tüske)
    VCCIO: 1,296V
    VCCSA: 1,136V
    CPU PP.: 175W
    CbR23: 16083

    AC 5GHz:


    AC 5000/4700@3200MHz
    VCore: 1,10V (Terhelés alatt)
    Latch max.: 1,219V (Legnagyobb tüske)
    Latch min.: 1.038V (legkisebb tüske)
    VCCIO: 1,296V
    VCCSA: 1,136V
    CPU PP.: 168W
    CbR23: 16799

    Itt a lényeg az 1.10V terhelés alatti VCore érték. Most ez lesz a cél, csak variált értékeken.
    A BIOS-ban a következőket kell megkeresni, majd átállítani:

    Tegyük át a CPU Clock ratio-t By Core Usage-re.

    A Core Usage táblán adjuk meg a kívánt értéket, és hozzá a magok számát. Nálam a 10 magos CPU-nál egyértelműen 10. Itt lehet olyanokat is beállítani pl.:

    54 x 2 magon
    53 x 4 magon

    stb., de ennek nem jöttem rá az értelmére, hogy miért jó az egymagos extra boost, hiszen egy magon sosem használjuk a gépet, olyan alkalmazás sincs nagyon, ahol ebből profitálni lehetne. Max, ha Benchmarkolunk, és kell az egymagos eredmény.
    Így én egyszerűen mind a 10 magon az 5GHz-et céloztam meg.

    Most még pár dolgot át kell állítani, amit előzőekben fixáltunk.

    Ring Down Bin: AUTO
    Min Cache Ratio: AUTO
    Max Cache Ratio: 47
    Core/Cache Voltage: Adaptive

    Akár ezzel készen is lennénk, de ebben a formában még túl sok AUTO beállítás van, így a Cinebench R23 indításakor BSOD, túl kevés VCore.

    Asusnál a VID (Request) értéket lehet szabályozni a SVID Behavior sorban. Ott érdemes a Best-Case Scenario-t választani. Menet közben a HWInfo-val lehet szépen ellenőrizni a feszültségeket. Jelenleg LLC5, a VDrop kb.: 100mV. Én most még kikapcsolom a limiteket, ezeket később manuálisan majd érdemes beállítani. (Asus MCE, AVX 0)

    Tegyünk így egy próbát.
    Energiasémát tegyük át energiatakarékosra, így majd szépen változik 800-5000MHz között.

    [Adapive V, LLC5, Best Case Scr]
    Működik, szabályoz szépen, csak a fogyasztáson látszik, nagyon magas a VCore. 1.19V terhelés alatt. Nem is kell csodálkozni, közel 200W, és 40C fölé is megy nálam.

    Most jön képbe az Offset. Elképzelhető, nem próbáltam, hogy egy lépcsővel meredekebb LLC megoldaná, hogy a kívánt célt elérjem, de most maradok az LLC5-ön, és lefaragok a VCore-ból -0.090V-ot. Ehhez vissza a BIOS-ba, jöhet a V/F tábla.

    Ez itt az alaphelyzet, itt láthatjuk a frekvenciákhoz a feszültségeket.

    Beírtam mindenhez -0.90V -ot, mert a cél az 1.10-1.11V VCore terhelés alatt.

    Mentés után ilyen lett, ebből majd lejön a terhelés miatti VDrop.
    Lássuk.

    [1.11V VCore, de WHEA!!!]

    A műtét sikerült, a VCore érték terhelés alatt 1.11V. Sajnos nem stabil, WHEA.
    Itt most kell még egy beállítás, amit nem teljesen értek én sem, de működik.

    Keressük meg az IA AC/DC Load Line-t, és adjunk neki .01-et.
    Ez már meghozza a várt eredményt és stabilitást.
    Nálam az első részből tudjuk, hogy 1.10V kell az AC 5 GHz-hez. Fix értékeken lehet azt jól megállapítani. Nem tanácsos határértéken használni, maradjon mindig egy kicsi tartalék.
    Így most az 1.11V-ot elfogadom, mondhatni, CbR23 stabil.

    Eredmény:

    [Végleges, 1.11V, LLC5, Nincs WHEA,]

    Ez pedig egy stabilitás teszt CbR23 alatt. 6 perc után kikapcsoltam, látott már tőlem mindenki ilyet bőven.

    [Stabilitás teszt futás közben]

    167W a fogyasztás, 1.11V VCore terhelés alatt. Szerintem az Adaptív Mód egy igen hasznos és jő lehetőség azoknak, akik sokszor otthagyják a gépüket, kimennek cigizni, inni stb, feleslegesen ne menjen 5 GHz-en. Amikor kell a Kraft, akkor meg szépen teszi a dolgát.
    Itt most a Cinebench-el terheltem, de ez nem tartozik az ajánlott stabilitás tesztek közé.
    1 óra Prime95 AVX nélkül egy kicsit nagyobb terhelés, én azon állítottam be magamnak az 1.11V-ot. Azon a beállításon a CbR23 csak 1.28V-ra esik, mivel nincs akkora terhelés, mint a P95.

    Egy kis összefoglaló írása a célom, megfogalmazom majd még szebben, de a lényeg ez lesz benne. Szájbarágósan csináltam, Pro Felhasználóknak tuti unalmas, de nem is nekik készült.
    Észrevételeket, javaslatokat szívesen veszem, amúgy is szükségem van időre, nem megy az olyan gyorsan. Meghagyom így két részben, szerintem így jó. Remélem érthető, nem bonyolítottam nagyon. Persze még sok mindent lehetne a BIOS-ban hangolni, kezdetnek ennyi elég. Ha sok negatívot nem kap, akkor megy a fejlécre.

    Köszi, üdv., z

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz palfitom #9288 üzenetére

    Ehhez hozzájárul nagyban az a pár trükk, amit mutattam. Direkt bennhagytam a WHEA-at, hogy lehessen látni.
    Az is segít, hogy egy Apex lapban van ez a CPU, Gigabyte lappal nem tudtam ezt tartani. (1.15V-ra tudtam menni vele)
    A hűtés is valamennyire segít, bár beszéltem ez ügyben sokkal járatosabb személlyel, szerinte az, hogy 10-15C-al hidegebb vízzel vagyok, pont nem jelent semmit. Egyébként teszteltem 14C-os vízzel, ugyanez jött ki.
    Vettem rendes tápot, mert vannak olyan tesztek, ahol a VGA is rádob még 350W-ot, CPU is közel 300W, így jól jött. 2x8 pin megadva neki, nehogy panaszkodjon ;)
    Kicsit még lehet játszani a VRM beállításokban, de azt nem ajánlom, van negatív hozadéka.

    Remélem mindenkinek lejön, ahogy írtam, Cb R23 nem való stressz tesztre, arra a P95 való.
    Meg is mutatom, hogy miért.

    Ha a P95-re állítom a max terhelést, oda állítom az 1.11V-ot (45 perc teszt) [link] ,
    akkor a Cinebench R23 alatt 1.28V-ra esik be.
    Az 1.10-1.11V valóban stabil, nem hibázik, de ha "szak" szemmel nézzük, az effektív csak súrolja az 5GHz-et.
    Ez olyan "elfojtott" teljesítmény, határeset.
    OK, itt van némi memória OC is, de 1.28V-on hasít a Cb [link] , 17116 pont.
    16500-16800-ig érnek el mások a 10900k-val 50/47-en. Itt az effektív nem csak súrolja, hanem meg is tartja.
    A P95 nálam mint "Max terhelés", ehhez érdemesebb belőni mindent. Persze aki egész nap renderel, annak mást kell megcélozni, nekik a small FFT kell.
    Egy játékos gépnek felesleges megcélozni akkora VCore-t, feleslegesen melegíti csak.

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz Qtya123 #9290 üzenetére

    Készíts más Benchmarkot is, és másokéval hasonlítsd össze.
    Cpu-t a leg gagyibb grafikával szoktuk Benchelni 720-ban. Ott nem szól bele a vga gyengesége. Az persze csak egy részeredmény. SotTR, FH5-öt tudok mutatni akár részeredményre is, de ezt nem is ismerem.
    Szerintem normális amit látsz. Ha kell dolgozik a cpu, ha nem akkor nem.

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz C4mp3r #9294 üzenetére

    Örúlök, hogy megoldódott.
    Sajnos nem ez az egyedüli ilyen játék, a legrosszabb talán a Minecraft. Az egy WHEA gyártósor...
    Rengeteg játék okoz a hibanaplóba bejegyzést, nem feltétlen a gép instabilitása miatt. Ráadásul sok esetben észrevétlen, mivel nem okoz közvetlen fagyást, kilépést stb.

    Raga.cs, Találtgyerek:

    Szívesen. Azt nem mondom, hogy ez a legjobb beállítás, de a jó tapasztalatokat megosztom. Hosszú idő volt kitökölni, de az eredmények nem rosszak.
    Nem kell egyből lefikázni egy hardvert, hogy ratyi oc-t tud, meg kell találni a módját. Ugyanez igaz a memóriákra is, ott is van mindig egy kicsi plusz.
    Majd az is lesz, de az ennek a sokszorosa ;)

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz tibaimp #9297 üzenetére

    Várj egy picit, hátha kapsz segítséget. A nem k cpu-nál fogalmam sincs, hogy megy ez.
    Gondolom lapfüggő, hogy engedi e az allcore turbót tartani a power limit kikapcsolásával.
    Azt el tudom képzelni, hogy ac 4.6GHz, vagy fogalmam sincs mennyi a nem k ac turbo, azt tartani tudja.
    A metódus ugyanaz lesz, tehát a kívánt frekihez megkeresni a legkisebb VCore-t.
    Ha megfigyelted nálam, én nem használom ezeket a külön magszámra beállított frekiket, mert irreálisan emeli a cpu feszültséget. Sztem semmi értelme annak, hogy 2 magon boostoljon pl 5.2GHz-re. Akkor nem így nézne ki a VCore érték.
    A 10900 tudom, hogy pl ac 4.8GHz-en teljesen jó teljesítményt ad, nincs értelme feljebb vinni.
    Nálam a k-nál 3600MHz a normál freki, a nem k-nál azthiszem 2800MHz, de ezt nem tudom biztosra.
    Az tuti, hogy egy nagyonis szép ac beállítást tudsz majd eszközölni, legyen az akármennyi MHz. Én sem azon használom a gépem, amiket itt mutogatok, azok csak poén Benchmarkok, hogy 5400-5500MHz. Egyszer lemértem, szép és jó, de a való életbe semmi értelme. AC 4.8-on használom, és semmit nem veszítek, nincs teljesítmény csökkenés játékban, csak hűvösebb, kevesebb Watt, barátibb. Az ac 5GHz-nek sem látom értelmét, egy rtx 3080 mellett semmi előnye. A memória profilom is csak egy 1.39V-os 4133 cl17-es, tökéletes. Nagyképűzni az más, de az pár perc, fotó, aztán ennyi ;)

    Várj, remélhetőleg ír majd valaki, aki csinált már ilyet non k cpu-val. Én nem, nincs tapasztalatom.

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz tibaimp #9299 üzenetére

    Jó dolog a pontvadászat, poén, de semmi más. Nekem egy "szép" 24/7-es setup többet jelent, ahol alacsony feszekkel még egy számomra elvárt teljesítményt ad. A 10900 pedig egy igen erős cpu 2022-ben, ha játék a cél.
    Ahogy elnézem Qtya eredményeit, a 10600 is szépen domborít.
    Persze, mindenkinek más... Én nem szeretném látni az ac 5.2GHz-et állandóra.
    Egyébként a lenti tesztekhez egy szösszenet. Picit mérhető teljesítményben, ha 800-5000-ig engedem. 3600-5000 pedig ki sem mérhető. Tehát az energiatakarékosnál a kiegyensúlyozott picivel jobb. De ha mérőszámok nélkül játszom, nem tudnám megmondani, hogy épp melyik aktív ;)

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz McW1 #9304 üzenetére

    Megpróbáltam szájbarágósra csinálni.

    [Első rész]

    Pár hsz al később, ott a második rész.
    Nem tudom, hogy mi a kiszemelt freki, mi a hűtő, de a 11. Gen egy kazán, szóval ne akarj brutál frekit. Kérdezz nyugodtan, de segítség az ittlakóknak a HWINFO-s kép terhelés alatt.

    Üdv., z

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz ScomComputer #9307 üzenetére

    Az lesz, azért raktam be a közösbe. Gondoltam ki lesz egészítve, nem tudom különböző lapokon mit, hogyan neveznek. Kicsit még formálnom kell, de nagyvonalakban ez lesz benne. Volt vele dolgom, mire végig dokumentáltam ;)
    Azért nem tettem be még a fejlécre, mert azt még sosem csináltam, fogalmam sincs, hogy hogyan kell. Most értem haza, hosszú hét volt. Reggelig alszom egygázon ;) Jövő héten összerakom.

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz DroiDMester #8484 üzenetére

    Kicsit Off, de itt is megvan a bibi.

    Tudtam mindig is, hogy az AMD cefet jó, ahogy írtad is, a Sam a varázslat.
    Azért az remek, hogy az nVidia szinte a világ összes játékán letiltotta a Rebar-t.
    Itt PH-n szerencsére vannak segítőkész emberek, Így vissza lehet erőszakolni a Rebar-t, ha már az a segg nVidia mindent megtesz, hogy ez ne működjön. Nincs olyan "brutál" boost mint az AMD Sam, de 10-12 FPS-t rádob. Természetesen ezt az nVidia topikban is kérdeztem, naná hogy senki nem válaszolt. 19 játékon lehet egy hack-kel bekapcsolásra bírni a Rebar-t az nVidiásoknak.
    Még ha a nyomába sem érnek a zöldek a vörösöknek, de pici ingyen teljesítmény itt is van.

    Ugyan Rebar on, de a FH5 unsupported, így megtévesztő, hiába van bekapcsolva, nem megy:

    Erőltetett Rebar-ral:

    Sam az feldobja 140-re ugyan, de a zöldek örülhetnek ennek is. Aki a kicsit nem becsüli ... ;)

    Természetesen ez nem csalás, igaz másoknak nincs Rebar, csak azt hiszik. Nem is fair, az biztos.

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz ScomComputer #9321 üzenetére

    Köszi, alakítom majd tovább, nem a saját hsz-em lesz linkelve, átkerül máshova. Ahogy időm engedi.

    s.Bala:

    Először nézd meg, mit mutat Rebar On/Off-al. Sajnos nVidia-nál nem számít semmit, talán a BM-ban 1 FPS minusz. Tehát még ront is a Rebar.

    Nézd meg ezt a videót, leírásban ott az Inspector Link, azzal fog működni.

    [link]

    Ezt rontottam el én is, itteni fórumtárs segített: [Kép]
    Így már be tudod adni a cuccokat. Csak saját felelősségre, elvileg ez nem csalás, csak egy letiltott funkció élesítése. Nem egy hatalmas plusz, de jól jön. Elvileg 19 játékban használható, azokról nem tudok nyilatkozni. Persze megkaptam fórumba, hogy nem véletlen kapcsolták ki, hibát okozhat, nem úgy működik ahogy kell, stb. Szerintem a semminél ez is több.

    3050-es kártyával is tesztelve:

    [Eredeti Rebar]

    [Erőltetett Rebar]

    [ Szerkesztve ]

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz Raga.cs #9324 üzenetére

    Köszönöm szépen az észrevételt, módosítom. :R

    Ezt írta is régebben Csavez, hogy 45 a max, nincs tovább. Már néha gondolkodom, hogy veszek egy 11700k-t csak tesztre, viszont bukni nem szeretnék, garancia meg semmi, hogy azon az áron el is tudnám adni.

    Sajnos, azt a hsz-t már nem tudom szerkeszteni, így egy másik helyen kell létrehoznom, aztán az összefoglalóba azt linkelem. Ez jobban tetszett, mivel lehetett rá válaszolni.
    A 10-es gen nagy előnye, hogy a Cache freki emeléssel igencsak tudok pluszt kihozni. Szinkron mód is, tehát Gear 1-ben megy a ram, de a 4700 + -os uncore-ral párosítva... Ettől megfosztották a Rocket Lake-et.

    Javítom valahogy, de ma nem lesz rá idő. Köszi mégegyszer,
    Üdv., z

  • zebra_hun

    Topikgazda

    válasz s.bala31 #9326 üzenetére

    Többiről nagyon nem tudok nyilatkozni, Forzában az átlag 110-120 fps-re egy +20 ajándék van. A jó hír, hogy nvidia dolgozik az ügyön, ez egy béta teszt. Olvastam, sajnos van ahol semmi.

    Más, akit érdekel: [Ram OC]
    Nagyvonalakban ez a 3. Rész. Nem valószínű, hogy bekerül az összefoglalóba, eléggé off a téma, bár kétségtelen, hogy sokkal többet ad, mint a cpu oc. Nincs kész, folytatom majd, de 90%-ban kész. Szépítészet lesz majd benne, rég nem csináltam már rókaszájazást ;)
    Ideiglenesen egy rég nem használt oldalamon dobtam össze. Jó az ott most.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák