Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Soká

    senior tag

    válasz szakalistvan #4961 üzenetére

    Félve szólok, mert nem vagyok járatos a bútorlapokban, sőt még abban sem vagyok biztos, hogy ugyanarra gondolunk-e?
    Ha már 45fokban akarsz illeszteni, akkor arra gondolok, hogy nem natúr forgácslapból akarsz összeállítani egy dobozt, amit utólag furnérral vagy fóliával akarsz fedni (általában így szokták hangfalaknál), hanem tényleg bútorlapból, vagyis valamilyen (laminált) fedőréteggel ellátott forgácslapból.
    Elmondom, hogy nekem miért nem tetszik: a bútorlapok élei általában elég érzékenyek, hajlamosak a lepattanásra, kiváltképpen igaz ez, ha 45fokban van vágva. Ráadásul, ahhoz, hogy szép legyen, ahhoz tényleg pontosan kell vágni és még pontosabban illeszteni, ragasztani.
    Persze nem tudom, milyenek az esztétikai elvárások...
    Az asztalosok talán megerősítenek, a 45 fokkal megnehezíted a saját feladatodat.

    Én is csináltam már hangdobozt, én úgy oldottam meg, hogy az mdf lapok nem közvetlenül érintkeznek, hanem keményfa lécek vannak az éleken, amit még szépen le is lehet kerekíteni, amitől barátságosabb lesz a tárgy.

    Bárhogyan csinálod, arra vigyázz, hogy ne "szeleljen" a doboz. Én a sarokvasak helyett is, inkább egy lécet (esetleg derékszögű háromszög keresztmetszetűt) ragasztanék körbe a belső élek mentén.

    madmax,
    az ilyen dobozok általában a hangszórónak kivágott réseken keresztül "szerelődik" tehát nem levehető a hátlap.

  • Soká

    senior tag

    válasz szakalistvan #4980 üzenetére

    Ha nem is annyira a hangzás, inkább a kinézet számít, én akkor sem csinálnám ilyen vékony anyagból azt a dobozt. A hifisták képesek átesni a ló túlsó oldalára - bocsánat az érintettektől! :) - és iszonyatosan túlmerevítik a dobozokat, de alultervezni sem érdemes. Ha ez mélynyomó lesz, akkor kiváltképpen igényli a szilárdságot.
    Konzekvensen bútorlapot írsz, az én értelmezésemben a bútorlap annyiban különbözik a forgácslaptól, hogy a felülete valamivel borítva van. Erre akarsz még ráragasztani valamilyen textiliát? A natúr forgácslap kézenfekvőbb lenne, illetve ha hallgatsz rám, inkább mdf-et választasz és abból is 20mm feletti vastagságot. A 45fokos illesztésről pedig thyeby is lebeszél, ha jól látom.
    De ha ragaszkodsz hozzá, akkor ugye nem dekopirral akarod vágni az anyagot?

    (apropo, lapszabászatban szoktak 45fokban vágni?)

    Évekkel ezelőtt én is csináltam egy hangdobozt olcsó alkatrészekből, de azt eleve konyhai használatra szántam. Terveim között szerepelt egy jó hangú állódoboz is, de végül nem találtam olyan partnert, akivel belevághattam volna az én igényeim szerinti megvalósításba. Már ott elakadtam, hogy nem találtam olyan hangszórókészletet+keresztváltót, amit módom lett volna dobozban is meghallgatni plusz még tetszett is volna a hangja. (odáig már el sem jutva, hogy egyáltalán megfizethető-e az ára?)
    [link]

  • Soká

    senior tag

    válasz rii #4995 üzenetére

    Létezni létezhet, de ha végiggondolod, hogy milyen erőhatások érvényesülnek, akkor jól meggondolandó, hogy érdemes-e ilyen túlméretezett csomópontokat alkalmazni. Az biztos, hogy főfalat igényel, de még ott is jelentkezhetnek repedések a vakolaton.

    Túl alacsonynak tűnnek azok az ágyak... még takarítani sem szerencsés alatta.

  • Soká

    senior tag

    válasz rii #5005 üzenetére

    Jó tíz évvel ezelőtt én is csináltam koncepciójában hasonlót. Mármint, hogy az audiovizuális ketyeréket + tv-t falra rögzült polcokra tettem. Elég "hevibrutál" megoldás volt, 8mm-es acél konzolokat vágattam lézerrel, rajta 10mm-es edzett üvegpolcokkal. Egy polcot 8db kb. 100mm hosszú 10-es tiplihez való csavar tartotta, összesen 40 csavar...
    Aztán elköltöztünk, leszereltem a dolgot, de az új lakásban már nem volt szívem érvényesíteni ezt a "kegyetlen dizájnt.
    Gondold végig rii, ha valamit így rögzítesz a falra, az olyan mintha bebetonoznál egy életmódot. Lehet, hogy könnyebb alatta takarítani, de nem fogod tudni mozdítani, pedig az ember életében 5-7 évente megváltoznak a funkciók, hacsak nem vagy egy szerzetes típus.

    Ha, amiket vázoltál, nem ágyak, csak polcok, akkor egy fokkal jobb statikailag a helyzet, de hidd el, ezek a rejtett szerelésű polcok mindig dupla-tripla erőfeszítést igényelnek a rögzítés során.

    thyeby,
    nincs nagyon igazad, amikor az ikeás tervezőket cseszteted, de ez már csak így van... Amikor akad egy multi, aki egyedülálló módon a nagyon sokrétű kínálatát mind szakemberekkel tervezteti végig, az egyszerűség kedvéért nevezzük úgy, hogy "skandináv elvek" mentén, akkor éppen őket divat hibáztatni. Jellemző, hogy azokon kérik számon a dizájnt, akik egyáltalán törekszenek rá és nem azokon, akik el sem jutnak odáig, hogy rájöjjenek egy bútorgyárban nem csak faipari szakmérnökre van szükség.
    De, hogy megelőzzem a meddő vitát: az Ikea kínálatában szerintem 10.000 feletti a termékek száma. Ebben megtalálható a legolcsóbb, egyben legsilányabb termék és a tömörfa bútorok is. Általában azok szidják az ikeát, akik nem tudnak különbséget tenni a legolcsóbb, páréves használatra még éppen megfelelő Billy könyvespolc és mondjuk egy 2-3-szor többe kerülő egyéb bútor között. Megvesznek valamit tényleg olyan nyomott áron, amiért a lapszabászaton nem kapnák meg az elemeket, és utána méltatlankodnak, ha valami nem elég tartós. Arról nem beszélve, hogy az ikea a kispénzű fiatalok olcsó áruháza. Olyan ez, mintha valaki a McDonaldson kérné számon, hogy nem kristálypohárban szervírozzák az 1956-os 6puttonyos aszút...

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5009 üzenetére

    Ebben a témában valószínűleg mi nem fogunk egyetérteni, ezt látom.
    Pontosan mire gondolsz, amikor a Geppetto fotó kapcsán megkérdezed, hogy lakható-e? Te most a tárgyakat nézed, vagy a fotós műtermében a leterített világos hátteret, amin megfotózták a tárgyakat? Mert szerintem, ha azt is egy mélyvörös háttérbe illesztették volna, akkor másként viszonyulnál hozzá.

    Ha meg nem tudsz linkelni egyetlen Ikeás tárgyat sem, ami tetszene, akkor én inkább nem erőltetném a dolgot.
    Szegény rii-n csattan az ostor, mert én nem akartam nagyon kivesézni a rajzát, de ha már Te el szeretnéd adni a tervet az ikeának és még pénzt is szeretnél látni belőle, akkor azért érdemes lenne újragondolni pár dolgot.
    Először is: mint látványterv, eléggé kétségek között hagyja az embert mert nem sok fogódzkodó akad a látvány léptékének megértéséhez. Nem véletlen, hogy én (de talán mások is) ágynak nézték a polcot. Az a parketta-szerű mintázat inkább csak félrevezető, számomra az egésznek van egy babaház-fílingje (segítségképpen: részben a helytelenül megválasztott világítási pontok miatt).
    Másodszor: rii sem nevezte meg pontosan, hogy mi is ez, de kiderült, hogy nem ágy hanem valamiféle polc. De pontosan mekkora és mihez? - mert én továbbra sem értem. Ha kicsit is jól érzékelem, akkor a polcok nagyjából bokamagasságban vannak, alatta takarítani nagy macera. Az ilyen alacsonyan lévő polc (főleg, hogy felette nincs) a leginkább porfogásra alkalmas, mindenért hajolgatni kell, hogy kézbevehesd. Ha boka magasságban falra szerelsz valamit, azzal elzárod a lehetőségét annak, hogy felette más tárgy lehessen, mint amit szintén falra kell szerelni. Ha a kép bal oldalán szereplő tárgy netán asztal (én annak látom) akkor ez minden bizonnyal bal kezes embernek készült, mert nincs annál bosszantóbb, mint amikor az asztal jobb szélén egy kiálló perem van, nehogy írni tudjon a tulaj kényelmesen, vagy böködni az egeret. Aztán érdemes lenne kiszámolni, hogy ez a kis kényelmetlenség mennyivel drágítja meg az előállítást...
    A kép alapján a polc és az asztalnak nézett tárgy mélysége azonosnak tűnik. Akkor most vagy a polc túl mély, vagy az asztalhoz nem tudsz odaülni, annyira keskeny. Ha a polcokra netán könyveket szeretnék tenni, tépni fogom a hajamat, mert a könyvet természetesen nem lehet az oldalfalhoz támasztani az alsó ívek miatt, csak jó ferdén, ami a legjobb módja, hogy tönkretegyük a könyv kötését.
    Közben elfelejtettem számozgatást....
    Minél nagyobbak az ilyen egy darabból álló fali tárgyak annál hamarabb szembesül az ember azzal, hogy a ház falai az igazán 3D-s "tárgyak", a lehető legritkább esetben sík a sík, így aztán a szépen megtervezett polc nem fekszik fel rendesen és vagy felakaszthatatlan vagy mozogni fog. És akkor az előállítás nehézségeiről ne is beszéljünk, ez a tárgy kimondottan nem az ikea lapraszerelhető, olcsó termékeit idézi, kimondottan luxustárgy.

    thyeby,
    az egyetlen amiben korrigálnom kell magamat, az a függesztés nehézségei. rii tervéről én átsiklottam az ikea rejtett szerelésű polcaira, például erre:
    http://www.ikea.com/hu/hu/catalog/products/40103633
    ahol bizony a "dizájnos" külső miatt akad némi stabilitási probléma. Ezt vetítettem rá rii terveire, ahol a függőleges elemek azért javítják a helyzetet valamelyest. De azt továbbra is tartom, hogy ilyet csak főfalra tervezzen!

    Bocs, rii, hogy kicsit "belegázoltam" az elképzelésedbe. :)

    szerk:
    még valami, csak tudnám az okát, hogy miért gondolod azt, hogy aki fizetésért tervez, az csökkentett üzemmódban működik? Nem lehet az, hogy aki egy több-tízezres szériájú tárgyat tervez, annak alaposan végig kell gondolnia, hogy mit csinál, hogy ne hagyjon akkora aknákat a tárgyban mint szegény rii, aki maga írta, hogy "amúgy csak összedobtam" ?
    Engem az csak inspirál, ha rendesen megfizetnek.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5015 üzenetére

    thyeby,
    ezzel az ideológiáddal elmehetnél szövetségi kapitánynak a magyar válogatotthoz.Talán képes lennél elhitetni velük, hogy: kis pénz, nagy foci. :W

    kevés rosszabbat ismerek, mint amikor valaki a féligazságait ilyen meggyőződéssel adja elő...

    de nem offolok tovább.

  • Soká

    senior tag

    válasz hapro #5023 üzenetére

    Igen. De kicsit helytelenül használják az emberek, mert egyfajta kartont értenek alatta, noha maga a rövidítés csak a gyártót jelöli (DIósgyőri PApirgyár)

  • Soká

    senior tag

    válasz Soká #5044 üzenetére

    Bocs a bénázgatásért, nem tudom, hogyan lett ugyanaz többször, pedig más példákat linkelgettem, de mindegy...

    http://www.niken.net/wp-content/uploads/2010/03/02-Beautiful-bedroom-design-with-original-wall-shelves.jpg

    http://cdn.dornob.com/wp-content/uploads/2009/07/space-saving-furniture-design.jpg

    http://www.tangkoko.co.uk/c/gallery.php?id=38

  • Soká

    senior tag

    válasz Crazyman33 #5048 üzenetére

    Hiába agyalok rajta.
    De legalább annyit elárulhatnál, hogy van benne delej, van benne valami, amit az áram meghajt? Miből van az átlátszó rész? Vannak mozgatható alkatrészei? stb.
    Nekem is valami vákuumos dolog jutott eszembe...

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Crazyman33 #5058 üzenetére

    Sajnálom, de legfeljebb csak tippelgetni tudnék...
    Nem gyártottak ebben az üzemben nyílászárókat? És mondjuk biztonsági fóliával látták el az üvegfelületeket... Vagy egyszerűen csomagoltak vele, netán vákuum alatt...

    Nincs a gépen semmiféle felirat, típusjelzés?

    Esetleg próbáld meg itt, ha nem is ilyen gépekre specializálódott topik, de talán tudnak segíteni:

    [Mi ez a szerkezet?]

  • Soká

    senior tag

    válasz Crazyman33 #5111 üzenetére

    "(csak nem tudom miért nem egyből a vaterás linket dobta be)"

    Mert a vaterás linknél fura mód nincs telefonszám...

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5180 üzenetére

    Azért azt tegyük hozzá, hogy valószínűleg van az a pénz, amiért a 24 éves srác sem szarta volna össze magát! Talán nem tévedek, ha azt mondom, hogy Te - legalábbis remélem - többet kaptál a melóért, mint amit arányosan a "segédednek" fizettél.
    És azért ez a fajta motiváció nem elhanyagolandó. :))

    És nem akarok aggályoskodni, de ha mondjuk kialvatlanul 150-nél felcsavarodtál volna a fára, akkor azért más színezete lenne ennek a történetnek.

    A félreértések elkerülése végett, én elég jól ismerem a hajnali rigófüttyöt, noha nem vagyok egy koránkelő típus...

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5188 üzenetére

    Jó, ez így érthető. Nem az órabérben mutatkozik a különbség, hanem, hogy a munkából kinek mekkora szelet jut. Nyilván, a srácnak ez egy alkalmi pénz, neked meg a megélhetésed múlik rajta.

    --------------------------------------------------------------------------

    Más. Mesterek! Hezitálok, hogy mit csináljak. Adott egy tölgy furnéros MDF, ami a hálószobánkban lévő szekrény ajtajainak betétje lesz (tölgy keretben).
    [Így néz ki]
    A hobbiasztalos "szakirodalmam" azt mondja: pórustömítés.
    Vagy lebeszélhettek, vagy elmondjátok mivel érdemes csinálni :) A tömör keretnél sokkal kevésbé érvényesül a tölgy pórusossága, azt nem "bántanám".
    Egyébként selyemfényű vízbázisú lakk kerülne rá.

    Köszönöm a tanácsokat!

  • Soká

    senior tag

    Sziasztok!

    Kérdeztem, aztán eltűntem, bocsánat! Köszönöm mindenkinek a pórustömítéses válaszokat. Nem véletlenül kérdeztem félve, mert magamtól eszembe sem jutott volna, csak hát a "szakkönyv"... :)
    Szóval hagyom a csudába.

    A vizes lakkot én azért használom, mert ha a garázsban szórni akarom, akkor egy oldószerestől megfulladnék. Van egy Wagner airless ("kattogós") pisztolyom (a paletta legnagyobb darabja ez volt, amikor vettem) rendes kis ködöt csinál... De elfogadható a szórásképe.

  • Soká

    senior tag

    Más. Akarok venni egy [ilyen] marót. A képen nem látszik, de a majd 90mm-es átmérőjével ez a legnagyobb marókés, amivel én találkoztam. Éppen elférne az asztal nyílásában. Íves plattolóból van CMT-m, de az is kisebb kb. 10mm-rel. Ennek meg az ára negyede, mint a CMT vagy Freud. Ellenvélemény?
    Az unimaxos késekkel - van belőle több is - nincs rossz tapasztalatom, ennek csak a mérete az, ami elgondolkodtat, véletlenül sem szeretném túlterhelni a marógép orsóját.

  • Soká

    senior tag

    válasz bbchris #5212 üzenetére

    Az olcsó, azaz gyanús késekkel szemben két fő ellenérvet hallok én mindig: rossz geometria (vagyis üt) és kevésbé éltartó. Az elsőt használat közben úgy gondolom magam is képes vagyok érzékelni (kiváltképpen egy ekkora nagy marónál) a másodikról kevésbé tudok nyilatkozni, mert nem használom őket olyan terheléssel, hogy érzékelném a különbséget.
    Annyit tudok mondani, hogy az unimaxos maróim szépen, gondosan kivitelezett darabok, vagyis nyomát sem látom annak, ami egy átlag kínai barkácsgépről már messziről harsog. A megmunkálási technológia teljesen perfekt.

  • Soká

    senior tag

    Plattoló maró ügyében:

    köszönöm mindenkinek az észrevételeit!!
    - természetesen a legkisebb fordulatszámon forgatom ekkora maróval a gépet
    - egy Freud FT3000 felsőmaró van az asztalba fogva
    - óvatos lévén én egy ekkora marást 2-3 lépésben végzek
    - miután az unimaxos marónál egyel kisebb méretű CMT 25.000Ft körül van, a négyszeres árkülönbség megállja a helyét
    - nálam tényleg csak néhány folyóméterben számolható egy ilyen kés használata
    - korrigálnom kell magamat, annyiban, hogy 89mm átmérőjű kés létezik a CMT-nek is, vagy a botex.ro oldalon is, korábban azt hittem a 82mm a max.

    - sajnos azt is meg kellett állapítanom, hogy egyedül nekem vannak _konkrét_ tapasztalataim ezekkel az unimax "márkájú" késekkel kapcsolatban.

    bbchris, van arra módszer, hogy házilag ellenőrizzem a geometria pontosságát? (az élezés úgy történik, hogy befogják a marót egy orsóba, "érintőre veszik" a köszörűkorongot a késnél, megköszörülik, majd fordítanak 180 fokot az orsón (kétkéses maró esetén) és a másik lapkát is megköszörülik? - ha bonyolult leírni, hagyd!)

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5225 üzenetére

    thyeby,

    a tőlem idézett mondat, remélem jól értetted, nem azt jelentette, hogy nekem bármiben is "igazam" lenne, csupán annyit, hogy _konkrét_ tapasztalatod neked sincs, legfeljebb helytálló _lehet_ az álláspontod, miszerint az olcsó marók olyanok is...
    A legjobban természetesen annak örültem volna, ha van vele személyes élménye neked vagy másnak.

    A mi szempontjaink egyébként teljességgel mások, legalábbis abban az értelemben, hogy Te km-ben mérsz, én pedig méterben, bár nyugodtan mondhattam volna decimétert is...
    (Konkrétan tudom, hogy pl. a CMT plattolót összesen háromszor használtam: 6m cseresznyét, 7m fenyőt és 2m padukot martam meg vele összesen. Joggal kérdezhetnéd, hogy akkor mi a francnak vettem meg? :)) - jobb válaszom nincs: hogy ne kelljen asztaloshoz szaladgálni, és nyilván fogom még használni a későbbiekben is, lassan csak behozza az árát...)

    12 éve vettem először Dimar marót, akkor az még nem angol cég volt, hanem izraeli. Az ő 86mm-es plattolómarójuk nettó ára 28 647 HUF most. Akkoriban maga az Anest pozicionálta úgy ezt a márkát, hogy versenytársa a CMT-nek, de olcsóbb. Azóta lehet, hogy változott a helyzet.

    Egyszóval, én senkit nem akarok rábeszélni olcsó, noname marókra, csupán megkérdeztem, hogy a linkelt darabbal van-e valakinek tapasztalata?

    A mezei B&D marógépeknek egyébként mi a pontos típusuk? (lám, azért van ami olcsósága ellenére sem hasznavehetetlen... és - ne vedd szemtelenségnek - de amit az olcsó késekről írtál ("Nekem már két éve vitte az olcsó kés az anyagot élezés nélkül") az éppenséggel dicséretnek is felfogható :))

  • Soká

    senior tag

    válasz bbchris #5227 üzenetére

    Ezt most részben nem értem, illetve nem tudom ábra nélkül pontosan megfogalmazni a kérdésemet, úgyhogy, hagyom...

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5232 üzenetére

    Az olcsó marókkal is el lehet a legtöbb esetben végezni korrektül a munkát.

    Nekem is ez a tapasztalatom. Illetve annyival egészíteném ki, hogy talán érdemes különbséget tenni olcsó és olcsó maró között. Én úgy gondolom, hogy aki 12-es szárral gyárt jókora méretű marókat, az már nem ugyanaz a kategória, mint a 6mm-es hobbikategória. És az olcsóság sem feltétlenül a silányság szinonimája, talán nem kell sokat bizonygatnom, hogy az árfekvés jelentős részben egy marketingtevékenység eredménye. Valamit noname módon beszerezni közvetlenül a kínai gyártótól más árat eredményez, mint ugyanazt legyártatni Kínában, "brandesíteni", fényezni a márkát, stb.
    Ha valaki utánajár, könnyen tapasztalhatja, hogy a hamis írható lemezek tulajdonképpen minőségében semmivel sem rosszabbak, mint a márkásak, akár ugyanazon a gyártósoron készülhetnek, csak az egyik keresztül fut a multin, kifizetik a jogdíjakat, a másiknál meg nem.
    De mondok idevágó példát: lásd a CMT legújabb [reklámját] Beharangoztak tavaly egy combos felsőmarót, de ha a honlapjukon akarod megtalálni, kevés sikerrel jársz. Aki meg kicsit is jártas a témában, rögtön ráismerhet, hogy ez egy (ausztrál) [Triton maró], ami főleg az USÁban az egyik legkedveltebb felsőmaró. Csakhogy az ausztrál cég a tönk szélére került és a tajwani gyártósorukról most különféle nevek alatt futnak a licenszelt (?) darabok.
    Például az [unimax] árulja B268 néven. Na, most bruttó kevesebb mint 50.000-ért ez olcsónak számít, hiszen minden profi nagyméretű felsőmaró 100.000 felett van jóval, de ha olcsó, akkor vacak is??

    Sok évvel ezelőtt egy occó partikeres xar marógéppel a sokszorosát martam annak, amit Te plattoltál, és nem ment szét a gép.

    De nem mindegy, hogy mekkora marókat használtál!!! Ha már "praktikeres xar", ott vettem én is egyszer kísérletképpen egy olyan nagy teljesítményű Kinzo marót, amelynek a patronja fogad 12mm-es marószárat is. Alig használtam, mert végül jobb gépet építettem asztalba, de az hamar kiderült, hogy a leghosszabb marómat befogva (kb. 60-70mm hosszú másolómaró) és szabadon megpörgetve, bizony van egy kis ütése (én inkább úgy mondanám, hogy nem elég merev az orsó, vagy nem elég passzentos a csapágyazás, lényeg, hogy nagyobb méretű marónál jól látszik az excentricitása).

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5232 üzenetére

    A két szélső fafajról beszámolhatnál kicsit bővebben.

    Akkor valószínűleg gyümölcsfával nem nagyon szoktál dolgozni, mert a cseresznye talán a legelterjedtebbnek számít. kicsit olcsóbb, mint a dió, és azt hiszem kishazánkban elsősorban import cseresznyefákat lehet kapni. Nekem abban az értelemben kicsit csalódás volt, hogy puhább, mint reméltem és fakóbb színe van, mint vártam. Ez utóbbi valószínűleg annak a következménye, hogy a cherry szín alatt egy viszonylag mélyebb, enyhén pirosas színt értenek, de én olyat csak pácolással tudtam elérni. Nyilván idővel érik a színe, mélyül, de eredetileg egyáltalán nem az. Szerintem, ami a kereskedelemben kapható cseresznyefa bútor, azt mind pácolják.
    Igen szép erezetű, jól megmunkálható faanyag, de messze nem olyan kemény, mint pl. a bükk. Puhább, mint a dió vagy a körte.

    A padouk viszont a legpirosabb fafaj, amit ismerek. Nagyon szép anyag. mókás, amikor mindent beterít a pirosas forgács. Azt hiszem festőfának is használják.És persze jó drága, többe kerül, mint általában a mahagónik. De olcsóbb, mint a wenge vagy paliszander. Elég kemény, alaktartó, nyílt pórusú és kicsit hajlamos a kiszakadásra, szóval éles szerszám kell hozzá.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5235 üzenetére

    Szia,
    nem szeretném a szóban forgó céget sem védelmembe venni, sem reklámozni, mert sajnos egy fillért sem fizetnek nekem ezért :) de a félreértéseket azért tisztázzuk. Nem tudom, hogy ezt a garancia-nélküliséget pontosan honnan is veszed, mert a honi törvények szerint bizonyos értékhatár fölött nem is lehet garancia nélkül forgalomba hozni dolgokat. Ez még az olyan külföldi székhelyű cégekre is vonatkozik, mint az u...
    [Itt a részletekről] is olvashatsz.
    Ezzel együtt értem én az óvatosságodat, ami nem teljesen alaptalan, egy ilyen "megfoghatatlan" céggel az ember végeláthatatlan levelezésbe és szélmalom harcba kerülhet rossz esetben.
    A számlához mellékelt garanciális feltételeket meg csak győzd végigolvasni, elég alaposan bebástyázzák magukat, ami egyfelől jó, mert tudod, mire számíthatsz, másfelől rossz, mert különféle kibúvókra adhat alkalmat. Mondok egyet: részletesen taglalja, hogy a meghibásodást azonnal kell jelezni, mert késlekedés esetén a garancia érvényét veszti. Ez magyarul olyasmit is jelenthet (egyébként nem hülyeség), hogy például ha szorul valami a gépben, akkor ne várd meg, amíg végleg elakad és mondjuk leég a motor, hanem időben jelezd, mert így olcsóbban javítható. Aztán hosszasan taglalják, hogy ki fizeti a szállítás költségét, ami akár meghiúsíthatja egy olcsóbb gép reális javíttatását, stb.
    Ezzel együtt nem gondolom azt, hogy teljességgel egy kalóz cég lenne, tőlünk nyugatabbra is megtalálható: [Vásárolhatsz Angliában is.
    Ami a gépeik üzembiztonságát illeti: nem érdemes általánosítani. Ők kereskedők, gyakorlatilag minden Ázsiából származik, árulnak barkács holmikat és árulnak ipari gépeket is, persze áruknak megfelelően elvárható minőségűeket. Valószínűleg van, amit érdemes megvenni, és van, amit nem. Én 40-50ezer forintnál drágább holmit nem vettem tőlük, ennyit még merek kockáztatni. Másfél milkás szabászgépet nyilván nem vennék szemrevételezés nélkül. (meg szabászgépet egyébként sem vennék :-)
    Amit árulnak, azt ha más színben vagy más néven is, de be lehet szerezni, vagy meg lehet tekinteni másutt. Érdemes körültekintőnek lenni, ennyi.
    Vettem tőlük egyszer egy homlokcsiszolót (ugyanolyat másutt kétszer annyiért árultak), és ért némi meglepetés, mert határozottan más volt, mint a fotón, de szemügyre véve azt kellett megállapítanom, hogy talán még jobb is, mint ami a fotón szerepelt.

    Más.
    Cseresznyéből elsősorban bútorokat készítenek, mondom én, aki nem vagyok asztalos :)
    Meg faragni is szokták. Kis méretű tárgyakhoz talán nem való, mert az erezete csak nagyobb méretben érvényesül. Szerintem a dióhoz hasonlítható, csak más a színvilága és a dió minden bizonnyal drágább is kicsit.
    A paduk (vagy padouk) minimum két különböző fajt takar, sajnos a kereskedők általában azt sem tudják, hogy afrikai vagy andamán, amit árulnak... Egyébként afrikai, szerintem.

    Ezt csak a színe miatt :) Tömbben persze nem ennyire piros, meg menet közben érik, sötétedik is.
    Egzótát leginkább a Zatik, a DLH Hungary, Erdért árul. De én például ezt a padukot a Bakosnál vettem. Egzóta parketta forgalmazóknál is érdemes érdeklődni.

  • Soká

    senior tag

    válasz Vikusz77 #5237 üzenetére

    Látom Vikusz is hasonlókat írt, amíg én jöttem-mentem, írogattam :)

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5242 üzenetére

    Bár sosem láttam élőben ilyen ágyat, de elképzelni sem tudom másként, mint olyan rugós vasalattal, ami magától nem billenhet le, kimondottan erővel kell "leszkanderozni" a földre és úgy van kitalálva, hogy onnan már éppen ne tudjon visszarúgni. Vígjátékokban és rajzfilmeken persze ez utóbbi rendre megtörténik :)

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5248 üzenetére

    Nem erre a katalógusra gondolsz, mert ez "kéznél van" a cég honlapján is:
    http://www.cmtutensili.com/media/Files/143_13_english_catalogue_2009.pdf

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5247 üzenetére

    "A CMT nem túl előnyös kinézetű gyanúsan olcsó marójára pedig az a véleményem..."

    Az a javaslatom, fogd kézbe, vedd szemügyre, érdemes. Lehet, hogy furcsa, de csak azért, mert látszik rajta, hogy aki tervezte, az vette a bátorságot és nem egy 23. ugyanolyan marót tervezett, hanem megpróbálta újragondolni az egészet és tudott új, érdekes megoldásokat produkálni. Én az ilyen tervezői gondolkodást nagyon tudom értékelni. Igaz, a mindennapi használatban ennek nincs akkora jelentősége, minden jó géppel lehet marni szépen, de azért ha ezt veszem a kezembe, akkor az egyszerűen jó érzés. És nézd meg, szerintem nincs még egy olyan felsőmaró, aminek olyan "irodalma" lenne a neten, mint ennek. És rosszat sem olvastam még róla. Ezzel együtt sokan fejnehéznek minősítik a látvány alapján, amit aztán mások meg cáfolnak. :) Ezzel együtt én is úgy gondolom, hogy egy fokkal talán instabilabb mint kellene, legalábbis ahhoz képest, hogy szerintem ennek a marónak a legnagyobb a talpátmérője.
    Amikor egy keskeny deszkán kell egyensúlyoznom a maróval, akkor én is a Makitát részesítem előnyben, de ez talán megszokás kérdése is.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5246 üzenetére

    Tetszik ez a polc, már csak a nagyvonalú anyaghasználat okán is!!!

    Két praktikus észrevétel, de ez nem kritika akar lenni, inkább csak a magam könyvespolc-építési tapasztalatai:

    - az én költözéses, bútortologatós, variálós tapasztalataim azt mondatják, hogy jobb, ha egy könyvesszekrény több kisebb darabból áll:
    1. könnyebb szerelni
    2. könnyebb felállítani
    3. könnyebben variálható (ha változik a tér)
    4. minél nagyobb egy ilyen bútor, annál hamarabb kiütköznek a falak egyenetlenségei)

    - szintén a magam tapasztalata: a könyvespolcokon annyira porosodnak a könyvek, hogy megfogadtam, a következő darabokat üvegezettre készítem. Macerásabb, drágább, de a könyveknek is jót tesz, meg a takarítást is segíti. Persze kétségtelenül más a hangulata, mint a szabadpolcosnak.

    egyszer csináltam 2db 140cm széles, 280cm magas nyitott könyvesszekrényt (szintén bükk) felállítani sem tudtam egyedül :)) Igaz lapra szétszerelhető, így költöztettük, de például az új helyen csak az emeleti szobákban fért el, ahol nagyobb a belmagasság.
    Ez a magyarázat arra, amit írtam. :)

  • Soká

    senior tag

    válasz bbchris #5263 üzenetére

    Már magam sem tudom, hogy mi mindenre gondoltam :)

    Félre a viccel: ahhoz, hogy egy maró "üssön" sokféle hibát lehet elkövetni. Már maga az alaptest (ami nem tudom, milyen technológiával készül, gondolom valamiféle kovácsolással, vagyis melegen történő alakítással és nem csupán egy öntvényről van szó, amit utólag forgácsolással méretre alakítanak) szóval már az alaptest is lehet excentrikus és ehhez adódhat a lapkákból, vagy azok egymáshoz képest nem szimmetrikus forrasztásából eredő további problémák.

    nekem már az is infó, hogy tényleg csak a belső lapját köszörülik élezéskor, a profilt adó élét nem. Gondolom a gyártásnál a profilt is köszörülik, ezért is gondolom, hogy nagyon gyatra állapotú gyártósornak kell lennie annak, ami pontatlan pontatlan késeket készít. Ma, a CNC-k világában, ez már kevésbé jelentkező probléma, szerintem.

  • Soká

    senior tag

    bbchris

    köszi a részleteket az élezésről. Komolyan mondom, kedvem támadt, hogy elvigyem az olcsó unimaxos maróimat (amelyekkel nekem nem volt problémám idáig) egy élezőhöz és konkrét véleményt kérjek róluk, mert addig nincs más, mint az általánosítás, miszerint olcsó=vacak, drága=kiváló.

    kalman7

    nem tudom, az a 30 év tényleg 30 vagy csak annyinak tűnik a 4-5 év :) de a körtéről érdemes két dolgot tudni: egyáltalán nem tartozik a tartós fafajok közé, tehát ha natúr módon tárolódik, akkor bizony könnyen korhadásnak indul, ami elsőre nem olyan látványos, csak ha dolgozni kezd vele az ember és némi túlzással "porlik" a keze alatt.
    A másik pedig, hogy a körte éppen nem az erezetéről híres, tehát azt ne nagyon keresd. Szép homogén, zárt felülete van, kis tárgyakhoz kiváló, nagyban akár unalmasnak is mondható, de azért felettébb szép színe van. Nem véletlen, hogy feketére pácolva ébent utánozgattak vele.

  • Soká

    senior tag

    Készítettem pár fotót egy hasonló rendeltetésű unimaxos és CMT maróról. Hátha valakinek hasznos az infó.

    1. kép A sárga előnye a hosszabb szár (biztosabb megfogás?) ami ennél a méretnél cseppet sem mellékes, ugyanakkor azt senkinek sem javasolnám, hogy ne nyomja be a patronba "tövig" a marót, mert minél hosszabb a munkatengely, annál nagyobb erő hathat az orsó csapágyaira.
    A CMT-nek szebb ívű a fej-szár kapcsolódása és a kés mélyebben benyúlik a csapágy alá.

    2. kép Jó kérdés, hogy vajon melyik geometria szerencsésebb a gyakorlatban? Ránézésre csak annyit tudok mondani, hogy a sárga megmunkálás szempontjából jóval egyszerűbb, a CMT-nél a belső élek helyett szép rádiuszok vannak, aminek biztosan van szilárdsági előnye, bár, hogy az érvényesül-e, az kérdéses. Ami egyértelmű előny, a CMT keményfém lapjának vastagsága. Ez akár +2 élezést is jelenthet.

    3. kép Én úgy látom, hogy felületi minőségek tekintetében a CMT semmivel sem "pofásabb", sőt az a festési egyenetlenség kimondottan csúnya, akár azt is mondhatnám, hogy rontja a centrírozottságot. A sárgán viszont ott van az az érdekes fúrási nyom. Nem tudok másra gondolni, mint valamilyen súlykorrekcióra. Ha viszont így van, akkor azt kellene eldönteni, hogy ennek most örüljek (lám még ilyen finomságokra is figyelnek) vagy bánkódjak (jaj, üt a maró).
    Egyelőre nem martam vele, de befogtam a gépbe, megpörgettem és szemre ugyanúgy szól és fut, mint a CMT.

    Még valami: nálam az asztalban ezeknél a nagy maróknál sajnos nem működik rendesen az elszívás. Sőt, szinte sehogy. A kés eleve akkora "vihart" kavar és olyan lendülettel választja le a forgácsot, hogy azt nem képes az elszívó "felülírni". Nem tudom, nálatok mi a tapasztalat?

  • Soká

    senior tag

    válasz Dízeles #5282 üzenetére

    reményeim szerint mindkettővel lehet szépen dolgozni :)
    De azért halkan megjegyzem, a CMT-nél ha valaki alaposabban megnézi a profilt (bár ekkora felbontásban csak mérsékelten látszik), a domború és homorú ív találkozásánál van egy kis törés. A marásképen is látszik picit, és még inkább kitapintható. Szóval ők sem tökéletesek...
    Jó a linked, tetszik! - tipikus dizájner-gondolkodás.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5285 üzenetére

    Semmi kötözködést nem olvastam :) csak beszélgetünk. A fotókat meg azért teszem fel, hátha segít valakinek a tájékozódásban.
    Egy apró félreértést eloszlatok: mindkét kés eléri a csapágyat, csak a CMT-nél nagyvonalúbban megy a csapágy alá, aminek esetleg akkor lehet szerepe, ha csapágy nélkül használjuk a kést (vezető az asztalon).
    Ami az ár/arányt illeti az élezhetőség függvényében, azt azért ne feledd el, hogy a CMT áráért 4db sárga marót kapsz. Ha innen nézzük akkor azért más a leányzó fekvése. És tudok mondani még egy dolgot, ami nem a CMT előnye. Egy kést mindig érhet baleset. Leejted, szöget kap, kicsorbul, dobhatod a kukába. A sárga esetén ilyenkor jöhet a cirkuszi mutatvány : "-Van mááásik!" Ugye egyetértünk, hogy ez előny?

    De a nagy kérdés természetesen a lapka minősége. Ezt sajnos én a magam szemrevételezős megközelítésével nem tudom megállapítani. Valószínűleg még a használat során sem, mert én tényleg csak folyóméterekben mérhetem a használatát. de abban bízom, hogy akad valaki, kísérletező kedvű, akinek van kellő tapasztalata és véleményt tud alkotni. Személyre szabottabbat, mint hogy "olcsó=vacak".

    Szerinted egyébként az, ha "szépen" megfolyik a forrasztó, az bizalomgerjesztően perfekt megoldás? És felteszem nagyobban is a CMT maró képét talán látni azt a nüansznyi törést, ami a homorú-domború vonal határán látható:

    De félre ne értsetek, nem azt akarom bizonyítani, hogy a CMT vacak lenne, inkább csak ugyanazzal a kritikus szemmel nézni mindkét szerszámot.

    Más. A forgácselszívóval nincs gond, az olyan paraméterű, [mint amit leírtál] , 100-as PU csővel, igaz a végén beszűkül kissé maga az elszívó ház a vezetősínben. A gond abból ered, hogy az elszívás az asztal felett van, ami minden más késnél jól működik, hiszen lentről a gép motorja felfelé fújja a levegőt, viszont ez a plattoló (mérete és kialakítása okán) nagyon erősen nyomja lefelé a forgácsot az orsó irányába. Valószínűleg az asztal alatt kellene kialakítanom valami ügyes légterelővel az elszívást, de az bonyolultabb a kelleténél. Abban az értelemben gond nincs, hogy ha keletkezik is por, azt az elszívó semlegesíti, egyedül a forgács gyűlik a gép körül és arra kell vigyáznom, hogy a gép hűtését szolgáló alsó nyílás ne szippantsa be a lehulló forgácsot.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz bbchris #5287 üzenetére

    Nem tudom melyikünk fotójáról beszélsz az elszíneződés kapcsán, nálam csak a sárga színű maró "szűz" a CMT-t már használtam, látni is rajta a padouk pirosas porát.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5284 üzenetére

    Ez most OFF:
    Sajnos az izzós hasonlatod nem igaz, ahogyan az energiatakarékos fényforrások marketingje sem. erről elég hosszan irkálhatnék, de elég ha beleolvasol ezzel foglalkozó fórumokba. Röviden: az energiatakarékos fénycső, aminek már elviselhető a fénye, nem 500Ft-ba kerül, sokkal inkább 1500-ba... Hiába hosszú életű, kényes a kapcsolgatásra, lassan melegszik, hiányos a színképe, kimondottan környezetszennyező. Az árából 30 tescós izzó jön ki és az élettartamát ugyanaz a baleseti tényező is befolyásolja, amit a marószárnál már említettem: az állólámpát fel lehet dönteni, az asztalit le lehet verni, a csillár nem házibuli-biztos :)) stb. Egyedül a fogyasztása az, ami számottevő előny, de ez átlagos polgári használat során nem igazán érvényesül. A fénycső jelenleg középületekben, cégeknél jár előnnyel. De leginkább a fénycső lobbinak. Sajnos.
    De a legnagyobb baj, és ezt a legtöbb használó nem is tudja, hogy a ma kapható kompakt fénycsövek mindegyike háromsávos, noha "normális" színképe az ötsávosnak lenne. Nem véletlenül árulnak (jó drágán) bio- és egyéb varázsszavakkal ötsávosakat. Ezt jelöli a CRI érték, amit a legtöbb fénycsövön fel sem tüntetik. Háromjegyű számot keressetek, mindegyik nyolcassal kezdődik (825, 830, stb.). A 9-cel kezdődő lenne a jó...

  • Soká

    senior tag

    válasz mdk01 #5292 üzenetére

    nem kötözködök, csak leírom amit gondolok köntörfalazás nélkül, de ezt már sokan tudják.
    Én is leírom, amit gondolok: ezt hívják cinizmusnak. Nagyon nem baj, de okosabb, legalábbis én, nem lettem tőle. Mindezt csak azért mondom, mert én igyekszem körültekintően, elfogulatlanul szemrevételezni a tárgyat, többek között nem csak a magam okulására, hanem talán másokéra is.

    A rejtélyes furatról, emlékeim szerint, feltételes módban írtam azt, hogy talán súlykorrekció akar lenni. Most újragondolva és megmérve a dolgot egyre kevésbé tartom valószínűnek. Kiszámoltam: a fúrással még nagy jóindulattal is kevesebb, mint 0,14gramm anyagot választottak le, ami a 274 grammos összsúlyhoz képest olyan elenyésző, hogy ilyen finom korrekciót talán csak NASA-nál követnek el, de nem a kínai gyártósoron.
    De akkor mi lehet ez a furat?
    Leszámítva azt az abszurdságot, hogy csak véletlenül, tévedésből fúrtak bele, hirtelen nem tudok másra gondolni, mint valamiféle ipari jelzésre. Jelölhet esetleg valamilyen minőségi besorolást (MEO), a gyártónak, az ellenőrzésnek a "szignóját". Az, hogy miért pont furat? Ha olyan "roncsolásos" jelzést akar az ember végrehajtani, ami nem eltüntethető, akkor kézenfekvő egy fúrógép. Mégiscsak esztétikusabb, mintha az élébe "beleszaladtak volna például köszörűvel. A beütő használata meg nem logikus, mert az bizony torzíthatja a tárgyat. Lehet, távoli a hasonlat, annak idején én külföldön vettem olyan leértékelt CD-ket, amelyeknek a tokja egyszerűen át volt fúrva a füzettel együtt, de van olyanom is, amit egyszerűen befűrészeltek, vélhetően egy szalagfűrésszel. Ebben az értelemben persze az én maróm, egy leértékelt, selejtes maró is lehetne. :)
    Meg fogom kérdezni egy másik fórumban mérnök barátaimat, hátha van ötletük.

    És ha már a pontosságnál tartok! Tettem egy kísérletét és meglepő eredményre jutottam.
    Behelyeztem a plattolót az orsóba és nekiütköztettem az élének a subler fejét, pontosabban "érintőre vettem" vagyis amikor megforgattam kézzel az orsót, akkor a keményfémlapka hajszálnyira hozzáért a subler éléhez. Ez egy nagyon finom súrlódás, aminek halk de egyértelmű hangja van. (először mindenféle nagyítókkal vizuálisan próbálkoztam, de beláttam, hogy a hang többet elárul) Először az unimaxszal próbálkoztam és hosszasan forgatgattam, figyelgettem van-e különbség a súrlódási hangok között. Mintha egy hajszálnyi különbséget érzékeltem volna, de vakon próbálva kiderült, hogy nem tudok különbséget tenni a két kés hangja között. Ezután következett a CMT. A fotót csak azért szúrom be ide, hogyha nem volt egyértelmű a leírásom:

    És ekkor ért a meglepetés: az egyik kést szépen érintőre vettem, majd körbeforgattam 180fokot az orsót és bizony a másik kés némán elfutott a subler előtt, nem is érintette.
    Most nem szeretném ha bárki is elhamarkodott véleményt formálna a dologról, két okból:
    1. a maróval idáig is szépen dolgoztam, ezután is úgy fogok
    2. ez 1db CMT maró, amit ráadásul már vagy 8 éve vettem (és nagyon keveset használtam) az is lehet, hogy kifogtam egy kevésbé pontosat és hát azóta a gyártástechnológia is javulhatott.

    Azt is érdemes hozzátenni, hogy az unimax marójának élgeometriája egy egyszerű egyenes, a CMT pedig mégiscsak íves.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5293 üzenetére

    A fotóidra reagálva:
    no, igen, ezzel a zárt megoldással elkerülhető, hogy a forgács lefelé menjen. Tudod mire lennék kíváncsi: milyen motor hajtja ezt a kést? Mert ha jól sejtem, akkor nem egy felsőmaró van befogva az asztalba, mint nálam. Bár most jövök rá, hogy te ezt a rétegelt lapot valószínűleg "plusszban" teszed rá az asztalra?
    Nálam kicsit más a helyzet. Ráadásul míg a CMT maró éppen elfér a résben:

    addig az új maró éppen nem süllyeszthető be teljesen:

    Két lehetőségem van, vagy lekapok körbe 2mm-t az asztallap pereméből, vagy az asztalt megemelem egy fél centis műanyag lappal. Ez persze még nem a forgács útjának elzárásához kell, hanem, hogy szükség esetén tudjak úgy marni vele, hogy ne keletkezzen válla a marásnak (nem tudom, érthető-e mire gondolok)
    Ahhoz, hogy a forgács ne tudjon lefelé menni, esztergálnom kellene egy vékony betétet aluból, de át kell gondolnom, hogyan legyen, nem szeretném, hogy a kés szele vagy az alatta megszoruló forgács netán megemelhesse ezt a betétet, mert ha az hozzáér a forgó késhez, az csúnya lenne... Lehet, hogy túlaggódom, de én inkább félek, minthogy megijedjek.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5296 üzenetére

    A marás forgácselszívása gyakorlatilag máig megoldatlan.

    Ezen én felettébb meglepődtem. Nálam ezzel egyáltalán nincs gond, kivéve az említett nagy plattolót, ami azonban ritka vendég nálam. Persze én mindent igen kis fogásokkal marok, több lépésben, talán ez is számít.
    Ha már az elszívás nehézségeiről van szó, ami számomra teljességgel megoldatlan, az a körfűrész. Jelenleg nem is próbálkozom az elszívással, hiábavaló... Ennek persze a fő oka, hogy egy rettentően kompromisszumos Kinzo asztali körfűrészt használok, aminek orrán-száján dől a por. Elvileg hátul, a doboz felől van egy elszívó csonkja, de annak olyan kicsi az átmérője, hogy szerintem még a háztartási porszívót is csak szűkítővel lehetne használni :)
    Jelenleg nem találtam jobbat, minthogy egy nejlon "szoknyát" ragasztottam körbe az asztalra és legalább az felfogja a dzsuva javát. Persze felül is vágja ki a port a fűrészlap, azt már az elszívóval próbáltam összegyűjteni, de csinálni kellene valami üzembiztos megoldást, hogy véletlenül se érhessen hozzá a forgó fűrészlaphoz.
    És a gérvágóm is olyan, hogy lehetetlen mindent elszívni, főleg ha szélesebb anyagot vágok vele; a lényeg az, hogy a port össze tudom gyűjteni, a forgács meg nem számít.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5300 üzenetére

    Apró kiegészítések:
    szerintem a Dimaron ugyanúgy van festék, csak ők valami fémszínű, kalapácslakk jellegű valamivel kezelik a felületet. De majd megnézem, ha tévedek jelzem.
    Aki vadonatúj volvót és bmw-t vesz, az (jó esetben) azt is bekalkulálja, hogy nagyot is bukhat. Én például sem anyagi okokból, sem a rizikó miatt nem engedhetem meg magamnak a hasonló "luxust". A mi autónk, mióta megvan, háromszor tört össze (és bár nincs jelentősége) mindháromszor mások hibájából. Ha valami új és drága autó lett volna, biztosan több idegeskedést okoz mint így.

    Nem kizárt, hogy ügyetlen vagyok, de én szoktam hibázni, rontani. Alig pár hónapja történt, hogy vettem egy fogazókészüléket amihez 10mm-es ujjmaró szükségeltetik. Esztergáltattam hozzá egy másológyűrűt is, mert a makita a sajátját olyan eszetlen áron adta volna, hogy inkább kihagytam. Először egy noname készletből származó marót használtam, aztán azt mondtam, hogy egy profi biztosan jobban dolgozna, ezért aztán vettem egy CMT-t. Nem tudom pontosan mit ügyetlenkedtem el, kétségtelen, hogy nagyon szűkre szabtam a másológyűrűt, lényeg az, hogy elsőre sikerült kicsorbítanom a CMT-t. :(( A másológyűrű furatát kicsit feltágítottam és nem hagytam magamat, vettem bosszúsan egy Freud 10-es marót. ezzel együtt ha a CMT áráért vettem volna négy nonamet, akkor még mindig lenne három hibátlan darabom...

    Márton:
    nagy élet lehet nálatok ha minden törik
    Tagadhatatlan! :) Lehet, hogy egy négygyerekes apuka mindenben veszélyt lát? ;) Pedig azt kell mondanom, jó gyerekeim vannak.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5306 üzenetére

    Amennyi időt elszarakodsz a méricskékkel, azidőalatt megkeresheted az árát vmi bizonyított márkának.

    Igen, ebben igazad van. De engem érdekelnek a miértek és éppen azzal van bajom, hogy sokszor vélt vagy valós pozitív vagy negatív előítéleteink alapján döntünk, nem pedig érték szerint. Én először kifizettem a "garantált jót" vagyis a CMT-t, és lám, ha kicsit alaposabban szemügyre veszem a portékát, akkor kiderül, hogy egyáltalán nem hibátlan. (hangsúlyozom: munka közben semmi komoly bajom nem volt vele, leszámítva azt a finom kis "törést" az ívek találkozásánál)

    Abban a számításodban pl van egy jó kis hiba, h mennyi a furat elforgácsolt anyagtömege a kés összsúlyához mérten.
    Szerintem a számításomban nincs hiba, a következtetésemben lehet, miszerint ez jelentéktelen eltérés. De erről legközelebb csak akkor írok, ha kikértem gépészek véleményét.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5305 üzenetére

    Engem érdekelne, hogy miként rögzíted azt a makitát a laphoz?
    Feltéve, ha erről a készülékről beszélünk:
    [Amikor legutóbb linkeltem, akkor még 80e volt a minimálár] most akár 50e-ért elvihető. Ha tényleg olyan állapotú, mint hirdeti, akkor jó vétel lehet valakinek.
    egyébként azért kérdezem, mert más profi marókkal ellentétben ennek a talpában elég vékonyka csavarok vannak (M4) aminél fogva érzésem szerint nem túl biztonságos rögzíteni a gépet. Másoknál M6 a jellemző. Persze az is lehet, hogy ezt a hibát az elmúlt 10 évben már javították és a mostani gép más, mint a régi.

    Körfűrészeknél a hasítóékre szerelt védősisakba szokták belevezetni az elszívócsövet
    Én kénytelen voltam lefűrészelni a hasítóék kiálló részét, hogy tudjak hornyot is fűrészelni, így valami masszív flexibilis "izével" szeretném majd megoldani, hogy az elszívó a fűrésztárcsa felett "lebeghessen".

    Jó éjt mindenkinek!

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5312 üzenetére

    "S Te is: Hogyan húzod meg a kést, ha nem tudod a gépet leengedni?"

    Egyszerűen :) alulról is hozzáférek annyira, hogy meg tudjam húzni hajlított nyakú kulccsal. De a könnyebb: a Freud maró olyan okosan van kitalálva, hogy a talp vonala alá (asztalban felé) merül a tokmány, vagyis az asztal felett (és a kés alatt) szépen befér a kulcs.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5314 üzenetére

    Igen, gondoltam, hogy a két vezetőrúddal...

    Ami meg a vaterát illeti, korábban már linkeltem az illető elérhetőségét :)
    Még azt is tudom, hogy forgácsoló szaki. A maró talpa tényleg jó állapotra utal, de kiderült az is, hogy asztalban használta, állítólag csak 3 órát...
    Aki meg akarja venni, nézze meg, hogy a feketére festett tokmány mennyire kopottas, illetve a szintén fekete függőleges tengelyei. Az sokat elárul. Üt-e az orsó, van-e égett szaga, stb.

    Lassan jó reggelt...

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5317 üzenetére

    "Hasítóéket nútoláshoz nem csonkolni szoktuk egy flexxel..."

    Valóban nem :) Én is kétszer meggondoltam. A "védősisak" hiába átlátszó, engem nagyon zavart a munkában és miután nem volt beleépítve elszívó csonk sem, úgy döntöttem megszabadulok tőle. Ez nyilván balesetvédelmi szempontból rizikós, de azért igyekszem vigyázni az épségemre:
    1. csináltam rá "pót" asztalt, amivel elfedtem az asztalba épített nagyobb nyílást takaró műanyag betétet, amely számomra a pontatlansága miatt kimondottan veszélyes volt. A mostani asztallapban a fűrészlap körül csak 1-1mm-es rés van körben, szépen tudom tolni az anyagot. (persze így nem tudok szögben fűrészelni, de emiatt ritkán kell leszerelnem a pótasztallapot)
    2. az eredeti fűrészlapot lecseréltem egy jó minőségű zajcsökkentett Freudra
    3. Mindig védőszemüvegben és pormaszkban dolgozom.
    4. Az asztal eredeti állapotában annyira remeg, hogy megtanultam, nem szabad rajta hagyni semmit, mert letáncol róla
    5. kizárólag gyalult, jó minőségű keményfát vágok vele (fenyőt szinte soha), lassan tolom, nagy odafigyeléssel. Amíg nem csináltam meg rá a pótasztalt, a védősisaktól meg nem láttam rendesen, az eredeti lap pedig visított, addig halálfélelmem volt.
    6. Ebben a rettegős időszakban megtanultam, hogy ne csináljak semmit rutinból, ész nélkül, automatikusan. Szerencsére nekem nem kell látástól mikulásig egy műveletet nyomni, ahol óhatatlan, hogy lankad az ember figyelme és esetleg utána kap az anyagnak, stb.

    Hosszú távon pedig tervezem, hogy vagy csinálok vagy veszek egy jobb körfűrészt, illetve egy megfelelően flexibilis elemmel felülről megoldom a védelmet és a forgácselszívást.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5320 üzenetére

    "Nagy élvezet lehet közben a másik kezeddel biztosítani a reteszt..."

    Ennél már csak az nagyobb élvezet, hogy a Freud marót okos emberkék tervezték és ha megnézed az 5302-es hozzászólásomnál szereplő fotókat, akkor láthatsz két darab "lyukat" az asztalban. Az egyikkel emelni lehet a marót, a másikkal reteszelni :)

    "Hát könnyű is lesz ezeket (az egyébként releváns) dolgokat leellenőrizni, mikor a pénz már elutalva, és a postás a kezünkbe adja a csomagot."

    Aki kicsit is szemfüles és elolvasta, amiket írtam, nem eshet nehezére kideríteni az illető elérhetőségét, vaterán kívül lezsírozni az üzletet. Én egészen biztosan áldoznék rá egy veszprémi vonatocskázást és személyes átvételt. De nem reklámozom többet azt a makitát, mert semmi érdek sem fűz hozzá.

    thyeby,
    az kiderült számomra a soraidból, hogy Te sorozatgyártásra vagy berendezkedve és azt is pengeélen táncoltatva, hogy kellően hatékony lehess. Nálam egészen más a helyzet, én mindenből egyet vagy keveset csinálok, így a beállításokkal, mérlegeléssel, próbadarabbal több idő megy el, mint a valós munkával. Ezt csak azért mondom, mert így egészen más szempontok a döntőek.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5329 üzenetére

    Én egy sima, mezei piros fülvédőt használok (ezt elfelejtettem mondani) a zaj zömét, az éles, magas tartományt szépen kiszűri.
    De engem meglepetésként ért, hogy mennyit számít a zajcsökkentett fűrészlap! Kiderült, hogy a legbántóbb visító hangokat nem a gép, hanem a lap kelti!

    Egyébként pedig alkalmanként 1-2-5métert vágok, tehát szó sincs arról, hogy egy óra zajongás mit okoz. Ez megintcsak a "hobbista" előnye :)

    Ha már zaj: a szalagcsiszolóm sokkalta gyilkosabb. Azt tényleg csak fülvédőben lehet használni, különben cseng a fülem.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5332 üzenetére

    Ha üresen pörgeted a körfűrészt, akkor szerintem csak a motor hangját hallod, nem a fűrészlapét. A fűrészlap akkor "szólal meg" ha vágsz is vele valamit. A szalagcsiszolónál szerintem maga a gép eleve hangos. Persze az is igaz, amit mondasz: a korongcsiszoló szinte némán fut üresjáratban, ha nekinyomod a munkadarabot, rögtön hangos lesz. De az messze nem olyan bántó, mint a szalagcsiszoló. Legalábbis az én gépeim esetében.

  • Soká

    senior tag

    válasz Nordik #5333 üzenetére

    A papír már megvan, kérdés, hogy állsz a gyakorlattal? Ha tudod, hogy mit, hogyan kell csinálni (jól és szakszerűen) akkor hajrá, bele kell vágni. Nekem azonban az is eszembe jut, hogy a kezdet kezdetén biztosan jól jönne, ha beállnál egy gyakorlott szaki mellé és úgy ízlelnéd meg a napi melót, ami egészen biztosan más, mint amit a suliban tanul az ember.
    De én ezt kívülállóként mondom. Sőt, a megrendelői oldalról nézve.
    Az biztos, hidd el nekem, ha szépen, jól, böcsületesen dolgozol, akkor kézről-kézre fogsz járni és előbb-utóbb lesz elegendő munkád. Ha úgy csukják be utánad az ajtót, hogy többet ne lássanak, akkor mindig elölről kell kezdened.

Új hozzászólás Aktív témák