Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Alabástrom

    senior tag

    Szívmelengető kezdeményezés, nagy ölelés Kammerernek! :R

    Amikor semmi sem biztos, akkor minden lehetséges.

  • Alabástrom

    senior tag

    Nah, ha már ilyen woodoos/ezós indítása lett ennek a topicnak, akkor benyomom ide az agymenésemet, talán nem leszek elüldözve. :D

    Két gondolatfolyam, az egyik, hogy a zenei (vagy bármilyen) élményhez az egyik legfontosabb faktor, hogy milyen állapotban/tudatállapotban vagyunk (még talán fontosabb is, mint a fizikai eszköz, ami a hangot gerjeszti). Ez köztudott, sokat felemlegetett tény, de úgy tűnik, hogy ennek ellenére mintha keveset foglalkoznánk tudatosan ennek a fejlesztésével. Vagy csak itt keveset esik róla szó. Vagy csak én olvasok itt túl ritkán… Szerintem mindenkinek kialakultak módszerei rá, amiket talán tudatosan alkalmaz is, ezeket is megoszthatnánk itt. Itt ez egyáltalán nem off. Nagyon kíváncsi lennék, hogy kinek mi a trükkje. Érzelmi kötődéstől esztétikai élményen át a hangulatmódosító módszereken, időzítésen, akár testedzésen/táncon keresztül minden érdekelne. (Talán a legegyszerűbb és leginkább topicba illő módszer a közösségi zenehallgatás, baráti hangulatban, együtt fülelve, jó borral/rummal/kinekmivel zenét hallgatni. Ilyenben én is szívesen benne lennék, bár éppen holnapután költözök praktikus távolságon túlra…)

    A másik gondolatfolyam elvontabb, egészen keleties: A távol-keleti kultúrában bőven nem csak a fizikai (azaz anyagi, tárgyi) valósággal foglalkoznak, hanem több „dimenzióban” gondolkoznak. Ott a világ legtermészetesebb dolga, hogy a fizikai megnyilvánulás mellett van szellemi is, és tipikusan van a kettő közötti valamiféle kapocs, kommunikáció is. Másként: mindennek van szelleme is. A tárgyaknak is. Például egy autónak is (nagyon-nagyon sokat vezetek és nagyon sok autóm volt már, így nekem ez testhezálló példa és szerintem itt többnyire férfiak vannak, úgyhogy nesztek). Erre egy jópofa példa a Mercedes és a BMW esete: Mindent meghatároz a kezdeti szellem, amivel megalkották. Amikor a Mercedes „megszületett”, a cél nem üzlet, pénz, szerzés stb volt, mint nagyon sok más cég létrehozásakor, hanem az alapító célja az volt, hogy a lánya számára egy kellemes autót alkosson/alkottasson. Azaz szeretetből akart kellemes élményt adni. Állítólag ez a mai napig végigkísér minden egyes Mercedes-t, a mai napig egy Mercedes-be beleülve ez a szellem érezhető (én legalábbis érzem, és sokan mások is megerősítették ezt). A BMW-t megalkotó ember pedig állítólag egy erőteljes, kissé erőszakos ember volt, ez a hangulat kíséri a mai napig a BMW-ket. Illetve vannak autók, amik megalkotásakor a praktikumra, olcsóságra, célorientáltságra törekedtek, ezen márkák nagyobb, elegánsabb példányai sem nyújtanak ennél több élményt, akkor sem, ha nagyon drágák (erre direkt nem írok példákat, nehogy megsértsek valakit, de szerintem mindenki tudna ilyen márkákat mondani).
    Na mármost, miért ne lenne így a hifivel is. Én simán elképzelhetőnek tartom, hogy egy hifi megalkotójának a szelleme bizonyos értelemben benne van a készülékében. Ez is lehet oka annak, hogy bizonyos eszközök minden ésszerű ok nélkül jobban szólnak. Vagy egyszerűen van valami megmagyarázhatatlan, megfoghatatlan abban, ahogy szólnak. És érdekes módon nem mindenki számára, csak az arra (a szellemre?) érzékenyebb emberek számára bontakozik ez ki, és még nekik sem mindíg tudatosan, csak amikor "szellemibb" állapotban vannak. De tény, hogy nem evilági élményt tud rárakni egy hifi a zenére… (Talán részben emiatt van a különböző komponensek házasításakor megszülető varázs is: valamik találkoznak, és valami új születik, amire semmi ésszerű magyarázat nincs.)

    Hát ez. Persze elég kezdő vagyok kevés tapasztalattal, lehet túlmisztifikálom. Szerintetek?

    Amikor semmi sem biztos, akkor minden lehetséges.

  • Alabástrom

    senior tag

    válasz #92251648 #165 üzenetére

    Mire gondolsz?

    A feleségem zenész (főállású, komolyzene). Valóban érdekes, mennyire máshogy hallgat zenét Ő és én, mennyire mást jelent kettőnknek. Erről is hosszasan lehetne beszélgetni, hogy mit jelenthet a zene (a szép hangzások okozta érzékszervi öröm, vagy a darab tartalma, amit a zeneszerző belekomponált, vagy az a szellem, amit az előadó zenész ott abban a pillanatban beletett, vagy ha már hifi topicban vagyunk, akkor a kütyüzés, gyűjtögetés, ilyen formájú "önmegvalósítás", szocializálódás, vagy még sokkal betegebb dolgok is, mint versengés vagy a folyamatos fejlődés illúziója, stb stb stb)

    Én a feleségemnél úgy látom, hogy ő, mint zenész, elsősorban a zeneszerző és az előadó zenészek által beletett értékeket díjazza leginkább a zenében. Pont ez a terület az a fent felsoroltak közül, amihez a legkevésbé kell komoly hifi.

    [ Szerkesztve ]

    Amikor semmi sem biztos, akkor minden lehetséges.

  • Alabástrom

    senior tag

    válasz Alabástrom #166 üzenetére

    ...és amit a felsorolásból kihagytam, pedig szerintem egyes hifiseknek ez a fő poén: a vadászat - a különböző komponensek házasításából és finomhangolásából megszülető megmagyarázhatatlan "varázs" elérése. Én legalábbis ezt vélem látni másokon, de mint írtam, kezdő vagyok.

    [ Szerkesztve ]

    Amikor semmi sem biztos, akkor minden lehetséges.

  • Alabástrom

    senior tag

    válasz #92251648 #169 üzenetére

    Igen, valóban sokat mélyít a zenehallgatás örömén, ha nem csak a hangok szépségében gyönyörködünk. De a hangok szépségében való gyönyörködéssel sincs sem semmi baj. :)
    Szerintem a baj a később felsoroltaknál van (versengés, kielégíthetetlen gyűjtési vágy, állandó fejlődési kényszer, stb)

    Amikor semmi sem biztos, akkor minden lehetséges.

  • Alabástrom

    senior tag

    válasz #71562240 #167 üzenetére

    Nem annyira a személyiségre gondoltam, azt én inkább a fizikai világhoz sorolnám. Itt valami megmagyarázhatatlan varázsra gondolok, ami egy "igaz" műalkotással való találkozáskor ragad el minket, legyen az festmény, szobor, egy mozdulat, zene, stb... Egy szavakkal nem leírható, értelemmel nem megfogható varázs. Szerintem ez különbözteti meg a valódi művészetet az üres erölködéstől, hogy beletették vagy nem tették bele. És kezdek arra gyanakodni, hogy ezt nem csak festménybe stb.. lehet beletenni, hanem egy hifibe is. Persze egy hifi az elsősorban mérnöki munka, de talán abba is beletehet a tervező valami pluszt. Szenvedélyt, ihletet, magasabb rendű célokat, hogy túl akar mutatni vele a hétköznapi világon, nem csak pénzt akar magának összeharácsolni... Valami, akár számára is megfoghatatlan varázst akar átadni általa.

    [ Szerkesztve ]

    Amikor semmi sem biztos, akkor minden lehetséges.

  • Alabástrom

    senior tag

    válasz #01758976 #175 üzenetére

    Szeintem minél több dolog okoz örömöt a zenehallgatásban, annál jobb.

    (érdemes megjegyezni, hogy vannak dolgok, amikre hajlamos azt hinni az ember, hogy örömöt okoznak, pedig nem. Ilyen a versengés, vagy más beteges dolgok, amiket korábban felsoroltam. De a szép hangzások örömében nincs semmi beteges vagy negatív.)

    [ Szerkesztve ]

    Amikor semmi sem biztos, akkor minden lehetséges.

  • Alabástrom

    senior tag

    ...

    [ Szerkesztve ]

    Amikor semmi sem biztos, akkor minden lehetséges.

  • Alabástrom

    senior tag

    Fa funér felületű hangfalat mivel, és milyen időközönként illik ápolni? Az enyém mintha kissé kezdene kiszáradni, de annyiféle bútorápoló létezik (olaj, wax, "vaj", tisztító+ápoló.......).

    Amúgy nem találom a "sima" hifiről általánosságban topicot. Megszűnt volna?

    Amikor semmi sem biztos, akkor minden lehetséges.

Új hozzászólás Aktív témák