Új hozzászólás Aktív témák

  • e-biza

    őstag

    Alant olvasható a legutóbbi fogyasztóvédelemmel kapcsolatos módosításokat véleményező iromány, feljegyzés:

    A kötelező jótállásra vonatkozó szabályok módosításáról

    2003. november 21. napján lépett hatályba az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet (továbbiakban: Rendelet), mely az alábbi fontosabb változásokat tartalmazza a korábbi szabályozáshoz képest. A Rendelet szabályait a 2003. november 21. napja után kötött fogyasztói szerződésekre kell alkalmazni.

    1. A Rendelet a korábbi szabályozáshoz képest szűkebb körben jelöli meg azon fogyasztási cikkek körét, melyekre a kötelező jótállás kiterjed. A Rendelet értelmében ezek a termékek (fogyasztói szerződés keretében értékesített új tartós fogyasztási cikkek) az alábbiak:

    1. Hűtőszekrény, fagyasztó, kombinált hűtőszekrény;
    2. mosógép, centrifuga, szárítógép, mosogatógép, vasalógép;
    3. tűzhely, grillsütő, flekkensütő, sütő, kemence, mikrosütő;
    4. légkondicionáló, fűtőberendezések, vízmelegítők, ventilátor, párologtató és szagelszívó berendezések 10 000 Ft bruttó vételár felett;
    5. porszívó, gőzzel működő tisztítógép, szőnyegtisztítógép, padlósúroló- és fényesítőgépek;
    6. varrógép, kötőgép;
    7. elektromos fúrógép, fűrész, csiszológép, sövényvágó, kerti traktor, fűnyíró, motoros kapa, láncfűrész, vízszivattyú;
    8. gyógyászati segédeszközök és készülékek 10 000 Ft bruttó vételár felett;
    9. személygépkocsi, motorkerékpár, kerékpár;
    10. lakóautó, lakókocsi, utánfutós lakókocsi;
    11. riasztóberendezések 10 000 Ft bruttó vételár felett;
    12. telefonok, rádiótelefonok, telefax-készülékek;
    13. üzenetrögzítők, kihangosító készülékek 10 000 Ft bruttó vételár felett;
    14. televíziók, antennák, videomagnók 10 000 Ft bruttó vételár felett;
    15. rádiók, autórádiók, rádiós ébresztőórák, rádió adó-vevő készülékek, amatőr rádióadók és rádióvevők 10 000 Ft bruttó vételár felett;
    16. lemezjátszók, szalagos és kazettás magnók, CD-lejátszók, egyéni sztereorendszerek és ezek tartozékai (keverőasztal, hangoló, erősítő, hangszóró, hangfal), mikrofonok és fülhallgatók 10 000 Ft bruttó vételár felett;
    17. fényképezőgépek, film- és hangfelvevő kamerák, videokamerák és camcorderek, film- és írásvetítők, filmnagyítók, filmelőhívó- és filmfeldolgozó készülékek 10 000 Ft bruttó vételár felett;
    18. távcsövek, látcsövek, mikroszkópok, teleszkópok, iránytűk, tájolók 10 000 Ft bruttó vételár felett;
    19. személyi számítógépek, monitorok, nyomtatók 10 000 Ft bruttó vételár felett;
    20. számológépek, zsebszámológépek, menedzserkalkulátorok 10 000 Ft bruttó vételár felett;
    21. írógépek és szövegszerkesztők 10 000 Ft bruttó vételár felett;
    22. hangszerek 10 000 Ft bruttó vételár felett;
    23. órák 10 000 Ft bruttó vételár felett.

    2. A korábbi szabályozás a jótállás legrövidebb időtartamát általánosan 12 hónapban határozta meg, egyes termékekre vonatkozóan azonban ennél hosszabb (24 hónapos) jótállási időt jelölt meg. A Rendelet ezzel szemben egységesen 1 évben jelöli meg a jótállás időtartamát.

    3. Amennyiben a gyártó a 2. pontban foglaltaknál kedvezőbb jótállási feltételeket vállal, a jótállás alapján a forgalmazót megillető jogok a fogyasztói szerződés teljesítésének időpontjában átszállnak a fogyasztóra.

    4. A forgalmazó köteles a jótállási jegyet a fogyasztási cikkel együtt a jótállási jegyet átadni.

    A jótállási jegyen az új szabályok értelmében az alábbiakat kell feltüntetni:

    - forgalmazó neve, címe
    - fogyasztási cikk megnevezése, típusa, gyártási száma, valamint - ahol alkalmazható - azonosításra alkalmas részeinek meghatározását
    - gyártó és az importáló neve, címe
    - a fogyasztót a jótállás alapján megillető jogokat, azok érvényesíthetőségének határidejét, helyét és feltételeit
    - vásárlás, üzembe helyezés időpontját
    - utalás arra, hogy a jótállás a fogyasztó törvényből eredő jogait nem érinti.

    A jótállási jegy szabálytalan kiállítása vagy a fogyasztó részére történő átadásának elmaradása nem érinti a jótállási kötelezettségvállalás érvényességét.

    5. A korábbi szabályozás szerint a jótállási igényt a jótállási jeggyel és a vásárláskor kapott fizetési bizonylat bemutatásával lehetett érvényesíteni. A Rendeletnek megfelelően a jótállási igény érvényesítéséhez elegendő a jótállási jegy.

    6. Jótállási igény érvényesítése esetén, ha a fogyasztó kijavítást kért, a korábbi szabályozás meghatározta a kijavítás maximális időtartamát. Ennek megfelelően a kijavítási határidő 15 nap, illetve 30 nap abban az esetben, ha a jótállásra kötelezett a javítás idejére kölcsönkészüléket bocsát a fogyasztó rendelkezésére. Az új szabályozás nem tartalmaz konkrét, kötelező határidőt a javításra. Meg kell azonban jegyezni, hogy a Ptk. kellékszavatosságra vonatkozó szabályainak megfelelően a kijavítást - a dolog tulajdonságaira és a jogosult által elvárható rendeltetésére figyelemmel - megfelelő határidőn belül ? kell elvégezni. Ha a kötelezett a dolog kijavítását megfelelő határidőre nem vállalja, vagy nem végzi el, a fogyasztó a hibát a kötelezett költségére maga kijavíthatja vagy mással kijavíttathatja.

    7. A Ptk. 306. § (1) a) pontja értelmében hibás teljesítés esetén a jogosult elsősorban - választása szerint - kijavítást vagy kicserélést követelhet, kivéve, ha a választott szavatossági igény teljesítése lehetetlen, vagy ha az a kötelezettnek a másik szavatossági igény teljesítésével összehasonlítva aránytalan többletköltséget eredményezne, figyelembe véve a szolgáltatott dolog hibátlan állapotban képviselt értékét, a szerződésszegés súlyát, és a szavatossági jog teljesítésével a jogosultnak okozott kényelmetlenséget. A kötelező jótállásra vonatkozó új szabályozás megfogalmaz egy kivételt e rendelkezés alkalmazására vonatkozóan.

    A Rendelet értelmében ugyanis, ha a fogyasztó a fogyasztási cikk meghibásodása miatt a vásárlástól (üzembe helyezéstől) számított három munkanapon belül érvényesít csereigényt, a forgalmazó nem hivatkozhat aránytalan többletköltségre, hanem köteles a fogyasztási cikket kicserélni, feltéve, hogy a meghibásodás a rendeltetésszerű használatot akadályozza.

    Jogszabályok, végigolvasásra ajánlottan:
    Ptk.
    151/2003. Korm. rendelet
    49/2003. GKM rendelet

    PaladiN

    [ Módosította: parandroid ]

    Liƒє is too short. - http://www.lowcostdomain.eu

Új hozzászólás Aktív témák