Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • VoidXs

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz alphamooncam #166141 üzenetére

    Ezt nagyon nehéz egyetemi szint alá egyszerűsíteni, de valamennyire megpróbálom. A hang valójában molekulák ütközése, az egyszerűség kedvéért most vegyük csak a szobában található levegőt, és tekintsünk el attól, hogy a falakban is haladhat hang, ráadásul sokkal gyorsabban, így érhet visszaverődés a közvetlen hullám előtt is. Ha egy molekulába ütközik egy másik, akkor két dolog fog történni: egyrészt odébbmozdul és megüt több másikat, másrészt a légnyomás kiegyenlítődése és a membrán visszarántása miatt visszatér valamilyen stabil helyzetbe.

    Számoljunk egységnyi energiával minden, a membrán által megmozgatott molekula indulásával (tehát nem a membránt szimuláljuk, csak elindítunk 1 N mozgási energiával pontokat), majd ezt - számon tartva a pontos energiaveszteséget az ütközésektől - számoljuk végig minden olyan mozgásra, aminek a pályája érinti a vizsgált pontot, ezeket összeadva kapjuk meg az összesített energiát kitartott szinuszhullámra. Ha a szoba végtelen tér lenne, akkor valami 0 és 1 közti számot kapnánk, mert (pontszerűnek vett membrán esetén) csak egy konkrét pálya éri el a vizsgált pontot, az útvonalon pedig energia alakult mozgássá és hővé. Szobában már mindenhonnan érkezhetnek ezek a rezgések, és a megindult pontok sokasága miatt összeadódhat 1 fölé is ez az érték. Ekkor azonban még nem határozható meg rezonancia semmi logika alapján, mert nem definiáltuk a fázist sem.

    Itt esik be a frekvencia, de visszavezethető hetedik osztályra, így egyszerűen összegzés előtt minden bejárt út értéke egy megfelelő szinuszosan vett függvénnyel pontosítható, ahol már negatív értékek is megjelenhetnek. Ha így az összeg 1-nél nagyobb (tehát több energiát koncentráltunk egy pontba, mint amennyivel egy molekula útnak eredt), akkor van rezonencia (=kiemelés), de ha -1-nél kisebb, akkor is, csak ellenfázisban. A normálistól 0 felé eltérő értékek jelentik a kioltásokat. Ennyi a nagyon leegyszerűsített módszer, és láthatod, hogy a falakat egyáltalán nem említettem, mert az alakzatnak semmi köze nincs ahhoz, hogy képződhet-e rezonancia vagy sem. Sőt, a legkönnyebb cáfolat pont egy gömb: pontosan a pontforrástól a gömb közepére tükrözve fogod megtalálni a legnagyobb rezonanciát.

    #166142 denesdr: Ezt legtöbbször szerencsére már a bútorzat megteszi.

Új hozzászólás Aktív témák