Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz ginola #4222 üzenetére

    Szia!

    Valóban ötletes ez a külső ház, illetve tetszetős az átlátszó burkolat. Viszont itt a topikban nincsen vele konkrét tapasztalat, ami éppen nemrég egy másik válaszban is említve volt. De attól még opció lehet akár ez is.

    Egyébként a gyártó oldalán lévő képeknél látszik, hogy egyszerű a kialakítása és tool-free kivitelű, vagyis szerszám és különösebb szerelés nélkül könnyen megoldható a HDD beépítése. A belsejében hátul ugyan nincsen szivacs, de ha méretre passzos a külső ház, akkor pl. egy 9,5 mm magas merevlemez valószínűleg nem fog lötyögni benne. Aztán írják a jellemzőknél, hogy Norelsys NS1068X vezérlő van benne, bár a webshopban JMS578-at írnak. Rendszerint a gyártó oldala a mérvadó, de hogy az utóbbinál csak szimpla elírásról van szó, vagy már tényleg másik chippel szerelik, az nem tisztázott. Nekem amúgy egy NS1066 chipes külső házam van, amiről korábban egy átfogóbb teszt is készült. Ez utóbbi sem rossz amúgy, de az NS1068X és a JMS578 chipek elvileg már SATA3-asak és az UASP adatátviteli módot is támogatják. Amik az adatátviteli sebesség szempontjából nyilván előnyösebbek lehetnek USB 3.0-s csatlakozásnál, illetve leginkább akkor, ha a szabvány maximumának kihasználása a cél. Igaz, azt ez esetben eleve csak egy SATA3-as SSD-vel lehetne teljes mértékben kihasználni, amiről korábban pl. ebben és ebben a hozzászólásban is volt szó.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pocokxx #4228 üzenetére

    A 2,5"-os merevlemezek magasságánál az 5, 7, 9,5, 12,5 és 15 mm a szabványos méretek. De előfordulhat némi szórás +/- irányban egyaránt, amit pl. az ST3000LM024 esetében is említ a product manual (7. old.). Viszont a lényeg, hogy a külső házaknál is rendszerint az előbbi szabványos méreteket szokták megadni a fizikai kezelésre vonatkozóan, ezért érdekes a Chieftec esetében ez a 14,5 mm. Azonban ettől függetlenül normál esetben elvileg a 7025S-be is bele kellene férnie az említett merevlemeznek, máskülönben kb. semmi értelme nincsen annak a méretnek és feleslegesen gyártották le akkorára.

    A beszerzés már egyéni dolog, illetve azt mindenkinek magának kell eldönteni, hogy számára a hazai boltok, vagy a nemzetközi online piacterek kínálata, árai, vásárlási feltételei (pl. szállítás, garancia intézése) stb. a kedvezőbbek-e.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tlac #4231 üzenetére

    Az ilyen típusú külső házaknál az az előnyös, ha van hátul "szivacs", ami megtámasztja és kiékeli a benne lévő háttértárat. Például a Captiva is ilyen és annál látszik ez az alábbi képen a hátsó zárófedélnél. Ellenben ezt pl. az n-Drive esetében már kispórolták és ezért abban is kissé lötyög az egyébként 9,5 mm magas merevlemez. Tehát, ha ennél a külső háznál sincsen, akkor egy lehetséges megoldásként a Captiva esetében alkalmazotthoz hasonlót lehetne barkácsolni a hátsó zárolófedélhez. Én is vágtam egyet méretre egy hordozótokhoz mellékelt szivacsszerű anyagból. Viszont túl vastagot sem célszerű beletenni, mert akkor a műanyag hátsó zárófedelet megfeszíti, illetve kissé kinyomja. Aminél ráadásul az a rögzítőfüles, patentos megoldás sem feltétlen a legstabilabb. Előnyösebb lett volna, ha fémből készül és csavarral rögzíthető.

    Ha VL711 chip van a külső házban, akkor az a gyártó oldala alapján támogatja az UASP-t, de a gyakorlatban a működése többek között a firmware-től és az operációs rendszertől is függhet. Linuxnál amúgy ezzel a módszerrel is meg lehet állapítani a működését, Windowsnál pedig pl. az eszközkezelőben lehet megnézni. Az állapotinformációk, illetve a S.M.A.R.T. adatok kiolvasása nyilván fontos USB-s csatlakozásnál is. Ha Windowsnál a HDS nem kezeli ezt a külső házat, az nem túl jó hír. De mondjuk a kompatibilitási listában is oda van írva, hogy nem támogatja ezt a vezérlőt. Viszont ilyenkor érdemes más programokkal is ránézni, mint pl. a CDI. Linuxnál egyébként a Disks, GSmartControl, smartctl stb. programok kezelik, ki tudják olvasni az állapotinformációkat?

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Spuzi #4233 üzenetére

    Ez a topik 2,5"-os (USB-s) külső házakkal foglalkozik. Tehát, ha már megvan a merevlemez, akkor ahhoz lehet egy megfelelő külső házat választani, illetve ez ügyben itt segítséget kérni.

    Viszont, ha jelen esetben netán egy gyárilag összeszerelt típust szeretnél venni, akkor azokkal a Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD topik foglalkozik. Annak az összefoglalójában, illetve az alábbi blogbejegyzésben pedig a 2,5"-os méretkategória is részletezve van.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tlac #4236 üzenetére

    Az OK, hogy Windowsnál az AIDA64 állítólag kezeli, de én az előző válaszban a CDI-t kérdeztem. Viszont, ha a HDS nem boldogul vele, akkor ez a vezérlő és / vagy firmware valószínűleg eleve problémás lehet ilyen téren. Ha már a Linux sem tud vele mit kezdeni, akkor meg pláne. Bár a Linuxoknál azért elő szokott fordulni, hogy egyes USB-chipek és firmware-ek esetében nem, vagy csak részlegesen támogatott az állapotinformációk kiolvasása. De mondjuk ez függhet a rendszer, illetve a programok verziójától is, amiről egy korábbi blogbejegyzésben volt szó.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tlac #4238 üzenetére

    Akkor ennél a külső háznál, illetve vezérlőnél csak bizonyos programok esetében nem lehetséges a S.M.A.R.T. és egyéb adatok kiolvasása. Ha alapból nem lenne támogatott, akkor nyilván a screenshotokon lévő programok sem tudnák kezelni. Egyébként ilyen téren nemcsak az USB-chip, hanem a firmware is számít, sőt eleve inkább az a meghatározó. Az előző válaszban linkelt kompatibilitási listában pl. az ASMedia ASM1051 chipnél egy régebbi firmware-t nem támogatott a HDS, ellenben egy újabbat már igen. Bár a VL711 a lista alapján nem támogatott, de esetleg meg lehetne próbálni egy riportot küldeni a program fejlesztőjének, hátha mégis tudna vele valamit kezdeni.

    Egyébként Windowsnál a szoftveres leválasztás, valamint X perc (pl. 10) inaktivitás után a HDD leáll ennél a külső háznál? Linuxnál az előbbi amúgy asztali felület függvénye is, mert nem mindegyiknél csinál a grafikus felületen történő leválasztás teljes leállítást. Például ITT a 3. képen KDE esetében a panelen lévő leválasztó csak a partíciót csatolja le, ellenben az eszközt már nem állítja le. De elvileg a 2. ábrán Xfce esetében is hasonló a helyzet. Terminálban meg pl. az udisksctl parancs, illetve az unmount és a power-off kapcsolók használhatók a partíció leválasztásához és az eszköz leállításához.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tlac #4241 üzenetére

    USB-s csatlakozásnál a szoftveres leválasztás utáni leállítás és az alvó mód működését az operációs rendszer és bizonyos programok is befolyásolhatják, amiről egy korábbi hozzászólásban volt szó. Illetve inaktív állapotban a merevlemez leállítása SATA-s csatlakozásnál is függhet pl. az OS energiagazdálkodási beállításaitól (példa). Viszont USB-n ezeket elsődlegesen a külső ház határozza meg, mert ha az USB-chip firmware szinten nem támogatja, akkor elvileg egyáltalán nem fognak működni. Erre jó példa a nemrég említett külső ház. Bár vannak olyan notebook merevlemezek, amelyek firmware szinten úgy vannak beállítva, hogy eleve gyakran leállítják és felpörgetik a motort (példa). Azonban ez utóbbi esetnél a külső ház pontos típusa mellett az sem derült ki, hogy az támogatja-e USB-chip firmware szinten a különféle leállítási funkciókat, vagy ettől függetlenül netán esetleg a merevlemez él önálló életet.

    Köszönöm az információkat!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tlac #4243 üzenetére

    A képen látszik, hogy a hátsó zárófedél belső felülete eleve úgy van kialakítva, hogy pont beleilleszkedjen a szivacs. A korábban említett n-Drive esetében szintén hasonló megoldás van és én is egy annak megfelelő szivacsdarabot vágtam oda. Igaz nem fixáltam ragasztással, de mivel viszonylag jól beleilleszkedett, ezért nagyjából megfelelt a célra így is.

    A tiednél netán teljesen sík a belső felület, nincsen előre kialakítva a szivacsnak a hely? Ha esetleg nincsen, akkor jobb híján elvileg akár úgy is meg lehetne oldani. Illetve itt a lötyögés megszüntetése szempontjából a lényeg igazából csak a merevlemez megfelelő megtámasztása.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ginola #4244 üzenetére

    Előfordulhat selejtes, illetve hibás termék elvileg minden gyártónál, de 1-2 ilyen eset alapján még nem feltétlen lehet általánosítani. Az általam korábban tesztelt példány azóta is megfelelően működik, illetve pont nemrég említette valaki, hogy 3 db ilyen Kolink külső házat is használ nagy megelégedéssel.

    Az UA0106 megint ugyanaz a kialakítás, amiről éppen a másik kérdezővel folyik a diskurzus. Ennél sincsen hátul szivacs és azért lötyög benne a merevlemez, amit egy korábbi beszámolóban is említettek. Ellenben pl. a szintén hasonló Delock 42486-ban már van hátul szivacs, illetve a leállítási funkciókat is támogatja az alábbi hozzászólás alapján. Valamint ez utóbbinál is Type-A aljzat és csatlakozó van, tehát azon kívánalmaknak is megfelel. Ilyen fizikai csatlakozóval egyébként opció lehet még pl. a 42488 is, de az már egy másik árkategória.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tlac #4247 üzenetére

    Arra céloztam, hogy a Captiva esetében ránézésre stimmelnek a méretek és pont belepasszol a szivacs, nem úgy van belegyűrve. Ami nekem van, ahhoz szintén úgy vágtam ki egy vékony szivacsdarabot, hogy lehetőleg pont beleilleszkedjen.

    Ezen a képen a rögzítőlapos megoldás érdekes, de pl. az enyémnél a 9,5 mm magas merevlemezt függőlegesen viszonylag jól közrefogja a 2 műanyag elem, legalábbis ha ráillesztem a zárófedelet. Inkább vízszintes irányban a 2 rögzítőfülnél van nagyobb hézag és lötyögés. Viszont itt alapvetően pont az a gond, hogy a merevlemez és a hátsó zárófedél között eleve van itt-ott egy kis hézag. Emiatt pedig a merevlemez nincsen hátulról megfelelően megtámasztva és leginkább csak a SATA-csatlakozó tartja. A hátul lévő szivacsnak pont ennek a vízszintes hézagnak a megszüntetése, illetve a merevlemez (rugalmas) megtámasztása a szerepe. Az, hogy precízen van odaillesztve, vagy kissé belegyűrve, az elvileg már másodlagos, ha amúgy a kívánt hatást eléri.

    Egyébként jók lettek ezek a kis szemléltető ábrák. :C

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tlac #4250 üzenetére

    Igen, az előző válaszban is említve volt, hogy csak a hézag megszüntetése, illetve a HDD megfelelő megtámasztása a lényeg. Tulajdonképpen afféle rugalmas alátétnek is tekinthető ez a szivacs. Amelyik ilyen típusú külső háznál hiányzik gyárilag, annál ez nyilván kontra. De mint a mostani példa is mutatja, akár utólag, illetve akár házilag is megoldható a pótlása.

    Köszönöm még egyszer a tapasztalatok megosztását!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pocokxx #4251 üzenetére

    Pont ezzel a modellel ugyan nincsen, de ettől függetlenül az ilyen típusú külső házakkal azért van némi tapasztalat itt a topikban. Korábban készültek is ezekről tesztek. Példák: i-tec MySafe Advance | InXtron SK-2500 U3.

    Az ilyeneknél egyébként a full alumínium kivitel esztétikus, illetve pl. Machez is jól passzol. Valamint nyilván hőelvezetés szempontjából is kedvező. Továbbá ezeknél a háttértár belül rendszerint csavarral rögzíthető, ami megint előnyös. Ez ennél a külső háznál is látszik az alábbi képen. Amelyben a leírás szerint amúgy JMS578 chip van, ami elvileg megint rendben van. Ilyen van pl. az IB-268U3-ban is egy korábbi beszámoló alapján. Valamint egy másik szerint újabban már a MantisTek is ezzel van szerelve, ellenben a korábbi tapasztalatokkal.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ginola #4255 üzenetére

    Pedig, ha egy megfelelő méretű, nem túl puha és rugalmatlan szivacsdarab van megfelelő módon odaillesztve, akkor annak meg kellene támasztania rendesen a merevlemezt, megszüntetve annak lötyögését. A másik fórumtárs nemrég megosztotta a saját megoldását, ami nála működőképes és bevált. Az UA0106 is kb. ugyanez a kialakítás, tehát annál is elvileg kivitelezhető lenne az előbbi, vagy a korábbi válaszokban említett megoldások mintájára. Magára a HDD-re egyébként nem szokás emiatt szivacsot ragasztani.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz KaiotEch #4258 üzenetére

    Üdv!

    12,5 mm magas 2,5"-os merevlemez lesz az. Korábban volt szó pl. ebben (+ ebben) a hozzászólásban az ilyen fizikális méretet kezelő külső házakról, valamint az összefoglaló táblázatában is szerepel minden egyes modellnél az erre vonatkozó adat. Illetve nemrég a 15 mm-es magasság kezelése kapcsán az alábbi kérdésekre adott válaszokban is részletezve volt ez a téma.

    Egyébként egy 12,5 mm magas merevlemez nyilván a 15 mm magasat kezelő külső házakba is belefér. Valamint, ha azt nézzük, hogy manapság egyes 2 TB-os, vagy pláne a 3-5 TB-os mobil merevlemezek mind 15 mm magasak, akkor ebből a szempontból megint praktikusabb és időtállóbb megoldás lehet egy ehhez a mérethez tervezett külső ház. De, ha csak a mostani HDD-hez fogod használni, akkor nem kötelező olyat venni és elég a 12,5 mm-es magassághoz való is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tlac #4260 üzenetére

    Ez érdekes, mert ha jelen esetben az SSD és a külső házban lévő VL711 chip is SATA 6 Gbps alapra épül, valamint utóbbi támogatja az UASP adatátviteli módot, akkor a kapott értékeknek közel a dupláját kellene produkálnia. Vagyis az USB 3.0 450 MB/s körüli gyakorlati maximumát, ami egy korábbi tesztben szemléltetve van. Ellenben a jelenlegi értékek alapján olyan, mintha csak SATA2-t és / vagy BOT módot tudna a külső ház, amire jó példa egy másik teszt.

    Ha már SSD van most a külső házban, akkor amúgy a TRIM működik USB 3.0-n? A linkelt tesztekben vannak infók ennek megállapításával kapcsolatban, plusz pl. ebben a hozzászólásban is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tlac #4262 üzenetére

    A SATA-n mért eredményeknél egyértelműen látszik, hogy nyilván többet tud egy SATA3-as SSD annál, mint amit előzőleg USB 3.0-n produkált ebben a külső házban. De az utóbbinál sem éppen az USB 3.0 szabvány volt a szűk keresztmetszet, hanem egyéb oka lehet a kb. SATA2-es értékeknek. Olyan előfordulhat, hogy az USB 3.0 kábel gyárilag hibás, de akkor rendszerint USB 2.0-s értékeket produkál az eszköz. Szóval itt valószínűsíthetően vagy az adott hardver- és szoftverkörnyezet, vagy a külső ház, illetve a benne lévő VIA chip lehet a szűk keresztmetszet. Ha az SSD azon a gépen és OS-nél egy másik USB 3.0-s külső házban hozza a kívánt értékeket, akkor elvileg az utóbbi lehet az oka. Aminél, ha a külső ház másik környezetben tesztelve is max. csak SATA2-es értékeket produkál SSD-vel, akkor meg pláne.

    Ha megfelelően lett lefuttatva a teszt, akkor a TrimCheck alapján valóban működik a TRIM. Amit egyébként külföldi teszteknél (példa) is használni szoktak, szóval elvileg mérvadó lehet az eredménye. Valamint korábban ebben a topikban is volt szó arról, hogy UASP módban elvileg működhet. A TRIM hiánya egyébként pl. az írási sebesség drasztikus csökkenését okozhatja. Valamint a HDS nem működő TRIM esetén szokott 80%-os teljesítményt mutatni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tlac #4264 üzenetére

    Ha Linuxnál is csak SATA2-es értékeket produkál USB 3.0-n, akkor nyilván kizárható a Windows hibája. A másik külső háznál a JMS567 chip szintén SATA 6 Gbps alapú és támogatja az UASP-t. Ha annál hozza az SSD az USB 3.0 maximumát, akkor a hardver, illetve annak alaplapi USB-vezérlője is kizárható, mint lehetséges korlát. Tehát egyre valószínűbb, hogy a VL711 a SATA3 és az UASP ellenére tényleg csak ennyit tud, legalábbis ennél a külső háznál.

    Egyébként bizonyos esetekben akár még az is előfordulhat, hogy USB-n a diagnosztikai szoftverek nem feltétlen helyesen olvasnak ki bizonyos adatokat. Tehát lehet a külső házban akár másfajta vezérlő is. Bár a jelenlegi esetnél eleve több infó is VIA chipre utal, de a pontos típust leginkább csak szemrevételezéssel lehetne igazán biztosan megállapítani. Viszont az említve volt már egy korábbi hozzászólásban, hogy sajnos pont nem lehet leolvasni a chipről a feliratot.

    Köszönöm a plusz információkat és a teszteket!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tlac #4266 üzenetére

    Tehát akkor ezek szerint ennél a külső háznál egyértelműen a VL711 vezérlő a szűk keresztmetszet és tényleg csak ennyit tud. Egy 2,5"-os HDD-hez persze ez is bőven elég, de egy SATA3-as SSD-t már nyilván korlátoz, amit a tesztek is szemléltetnek.

    Az egyébként érdekes és egyben pozitívum is, hogy a JMS567 chipes Delock külső háznál elvileg működik a TRIM a tesztprogram eredménye alapján. A korábbi tesztemnél szintén egy ilyen vezérlő volt az alany, ellenben annál nem működött a program szerint. De valószínűleg pl. a firmware is számíthat ilyen téren. Az enyémnél amúgy ezen hozzászólás alapján a 00.01.01.04 verziójú firmware van.

    Köszönöm még egyszer a hasznos információkat és a teszteket! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tlac #4268 üzenetére

    Nálam JMS567 vezérlőnél nem működő TRIM-et állapított meg a program, pedig leteszteltem nyilván többször is. Esetedben működik a program eredménye alapján, az OK. Illetve az ADATA Gen 1-es (USB 3.0 ) külső SSD meghajtóinál az alábbi teszt szerint szintén, ahol ugyancsak JMS567 vezérlőt említenek. Viszont a pontos firmware-verziók nem derültek ki, pedig valószínűleg annak a függvénye is lehet a tényleges működés.

    Ettől függetlenül a TRIM működésére USB-n általában inkább az USB 3.1 Gen 2 vezérlős típusoknál szokott nagyobb esély lenni. Ezt pl. a Samsung gyári kiszerelésű külső SSD meghajtóinál a T1 és T5 tesztjei is jól szemléltetik. Illetve egy másik tesztnél a Gen 2-es ASMedia és VIA vezérlőknél szintén működött a TrimCheck eredménye alapján. Valamint pl. a JMicron JMS580 chipnek az adatlapján (5-6. old.) még szerepel is a TRIM támogatása.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz caparzo89 #4270 üzenetére

    Üdv!

    Van a topiknak összefoglalója, ahol a gyakran ismételt kérdések fejezetben ennél a problémánál is le vannak írva a lehetséges okok, illetve azok megoldásához a javaslatok. Tehát USB-s külső meghajtóknál első körben pl. a fizikai csatlakozást, illetve az USB-kábelt célszerű ellenőrizni, szükség esetén az utóbbit cserélni stb. Valamint, ha csak USB 2.0 portok vannak a laptopon, akkor a 2,5"-os típusoknál a tápellátásra is javasolt odafigyelni! Egyébként nem lett túl sok információ megadva, többek között pl. még a külső ház pontos típusa és az OS sem ismert.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz syzegy09 #4274 üzenetére

    Vagy lehet csak nem elég gyorsan, mert ilyenkor kell neki pár másodperc, amíg újra felpörög a merevlemez és ismét elérhető lesz a külső háttértár. De ettől még a másik válaszban említett dolgok ugyanúgy érvényesek. Illetve normál esetben alvó módba csak X perc üresjárat után vált a külső ház, ellenben aktív lemezműveleteknél nem.

    Ha az alvó mód tiltása a cél, akkor az a megfelelő külső házaknál akár USB-chip firmware szinten is megoldható. De esetedben sem a külső ház, sem a chip pontos típusa nem ismert. Illetve a firmware frissítése amúgy is egy komolyabb, csak saját felelősségre alkalmazandó művelet! Másik megoldás az OS-ben, illetve külső programok segítségével tiltani az alvó módot és egyúttal a merevlemez leállását. Windows esetében erről pl. ebben a hozzászólásban is volt szó.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz sirdond #4275 üzenetére

    Helló!

    A topik összefoglalójában van "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezet is konkrét példákkal és egyéb hasznos információkkal. Valamint nemrég szintén szóba került a külső SSD téma és a TRIM működése. A linuxos támogatásra vonatkozóan maga az USB-chip (és firmware) típusa a S.M.A.R.T. és egyéb információk kiolvasása szempontjából is fontos, ugyanis nem mindegyiknél támogatott, vagy csak részben. Ez egy korábbi blogbejegyzésben szintén részletezve volt.

    A korábbi tesztemben szereplő külső ház + SSD megoldást én is főleg Linux és Windows rendszerek futtatásához használom. Annál elvileg nem működik a TRIM és emiatt egy idő után nagyon be kellene lassulnia, de eddig ezt nem különösebben tapasztaltam. Igaz ez már a használattól is függ, illetve nyilván a működő TRIM lenne az ideális állapot.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz sirdond #4281 üzenetére

    Az előző válaszban többek között pont az volt a lényeg, hogy manapság akár olyan USB-s külső házat is lehet találni, amelynél működik a TRIM. Ezekre linkelve voltak példák és tesztek. Sőt, egyes gyárilag összeszerelt Gen 2-es külső SSD meghajtóknál elvileg már hivatalosan is támogatott, amit pl. EZ és EZ a cikk is említ. Az előbbinél az ASMedia ASM235CM vezérlő a StarTech egyik strapabíró külső házánál szintén támogatja a gyártó állítása alapján a TRIM-et, amit az alábbi teszt is megerősít. Ahogyan a Gen 2-es VIA chip esetében az előző válaszban már linkelt teszt ugyancsak szemlélteti a Satechi külső háznál a működő állapotot.

    Aztán persze nem muszáj az előbb említett modelleket venni, pláne hogy némelyik kimondottan Type-C megoldásra épül, amihez a gazda hardveren is nyilván ilyen fizikai csatlakozó szükséges. De, ha kimondottan olyan USB-s külső ház kell, amelynél jó eséllyel, vagy akár biztosan működik a TRIM, akkor a lehetőség adott.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Pécsi gyerek #4282 üzenetére

    A HDD esetedben egy 3,5"-os modell, amihez nyilván nem jó egy 2,5"-os külső ház, mert egyrészt fizikálisan eleve bele sem fog férni. Másrészt a 2,5"-os külső házból kiszedett, vagy külön megvásárolt SATA-USB adapternél (példa) a külső tápellátás sem megoldott, illetve nem mellékelnek hozzá külön tápegységet. Márpedig egy 3,5"-os HDD működéséhez ez esetben erre eleve szükség lenne, mivel az USB 3.0 port önmagában nem képes neki megfelelő áramellátást biztosítani. Ez alól USB-nél bizonyos esetekben max. az USB 3.1 Gen 2, illetve az USB 3.2 lehet kivétel, amiről egy korábbi hozzászólásban volt szó.

    Tehát olyan adaptert kellett volna venni, amelynél biztosított a külső tápellátás (példa). Vagy pl. egy szintén külső tápegységgel rendelkező dokkolót, vagy egy 3,5"-os külső házat. Ezekkel viszont a Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja foglalkozik.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz syzegy09 #4279 üzenetére

    Ez ugyanolyan típusú és kialakítású külső ház, amit nemrég egy fórumtárs vett, illetve nekem is van egy ehhez hasonló. Ezeknél a típusoknál a hátul lévő szivacs esetleges hiánya és emiatt a merevlemez nem megfelelő belső rögzítése lehet probléma, amiről szintén volt szó. A weboldalon a chip pontos típusát nem említik, de az alábbi kép alapján elvileg ASM1153, pont mint az enyémnél. Viszont, ha ennél is PID: 1153 az azonosító, akkor a firmware frissítése az összefoglalóban leírt módon eleve nem lehetséges.

    A nemrég említett problémánál kaptál választ, illetve a másik válaszban javasolva volt, hogy hogyan lehetne egyszerűen megoldani az alvó mód tiltását. Tehát csak ezért nem muszáj másik külső házat venni. Viszont, ha ettől függetlenül is az utóbbi a cél, akkor pl. a topik összefoglalója segítséget nyújthat ehhez.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Pécsi gyerek #4286 üzenetére

    Nem, mert hiába használnál Y-káblelt és 2 db USB 3.0 portot, attól még ugyanúgy csak 5 V feszültség lesz. Ellenben egy 3,5"-os merevlemez működéséhez normál esetben eleve 12 V szükséges.

  • King Unique

    titán

    válasz sirdond #4289 üzenetére

    Ha figyelmesen elolvastad a korábbi válaszokat, akkor azoknál linkelve voltak olyan példák is, ahol Gen 1-es (USB 3.0) eszközöknél is működött a TRIM, legalábbis a TrimCheck program szerint. Sőt, az itteni topikban nemrég szintén ez volt a téma, ami ugyancsak linkelve volt. Az viszont igaz, hogy általánosan inkább a Gen 2-es típusoknál lehet erre nagyobb esély, illetve az előzőleg említett hivatalos gyártói információk is ezeknél közöltek működő állapotot.

    Az egy dolog, hogy nincsenek a gépeden USB 3.1 Gen 2 portok, viszont attól még használható egy ilyen eszköz USB 3.0 portokhoz csatlakoztatva is. Ugyanis az egyes USB-szabványok eleve visszafelé kompatibilisek. Valamint egy külső SSD-nél OS futtatásakor nyilván megfelel az USB 3.0 szabvány sebessége is. Illetve ilyen téren amúgy sem igazán a szekvenciális maximumok lényegesek, hanem inkább a 4K értékek és az elérési idők.

    SATA-USB adapterekkel kapcsolatos tesztek is vannak az összefoglalóban. Az általad linkelt Gen 2-es típussal nincsen itt a topikban konkrét tapasztalat, de pl. EZ a Gen 1-es modell jónak mondható. Igaz ez utóbbinál a TRIM működése nem lett tesztelve. Viszont ilyen adaptereket leginkább akkor szokás használni, ha gyakorta cserélve van a csatlakoztatott HDD / SSD meghajtó, illetve több háttértárhoz is használni kell az eszközt. Ellenkező esetben viszont célszerűbb egy külső házat venni és abba beszerelni a háttértárat, majd úgy használni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Panthera #4292 üzenetére

    Üdv!

    Magát az adaptert normál esetben elvileg HDD nélkül is fel kellene ismernie az OS-nek, meg kellene jelennie az eszközkezelőben stb. Ha már ez sem történik meg és még ismeretlen eszközként sem jelenik meg, akkor ott valószínűleg egyéb gond is lehet. Ilyenkor lehet próbálgatni a szokásos dolgokat, vagyis másik portban / kábellel / gépen / operációs rendszerrel is kipróbálni az eszközt, hogy meg lehessen állapítani a probléma forrását.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz bl4ze #4295 üzenetére

    Üdv!

    Ez a topik 2,5"-os (USB-s) külső házakkal foglalkozik, amelyekbe a merevlemezt értelemszerűen külön kell megvásárolni. Ellenben, ha egy gyárilag összeszerelt megoldás kell, akkor azon típusok a Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD topik témájába tartoznak.

    Viszont most nem is feltétlen ez a lényeg, mert a tv-vel és a különféle médialejátszókkal történő használat eleve speciális eset, amivel kapcsolatban a másik topiknak pl. ebben a hozzászólásában le van írva a lényeg. Valamint pl. a 4K UHD filmek lejátszását illetően az alábbi kérdésre adott válaszokban. Tehát a megfelelő kompatibilitás, USB-s tápellátás, lejátszási képesség stb. elsősorban az adott készülékektől függnek. Az ügyben viszont már az azzal foglalkozó topikokban kellene érdeklődni!

    A laptop és a desktop OS felállás viszont már teljesen OK, illetve az USB 3.0 port a 2,5"-os külső merevlemezek stabil tápellátása szempontjából is. Az összefoglalóban vannak beszámolók, tesztek, információs táblázat stb., amik alapján pl. a Captiva, vagy egyéb külső ház is opció lehet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz syzegy09 #4296 üzenetére

    Nemrég erre a problémára már kaptál egy választ, amiben le van írva, hogyan lehetne a Windows esetében tiltani az alvó módot. Szóval először inkább ezt kellene kipróbálni, pláne hogy az Innostor chipek firmware-ének frissítésével nincsen itt a topikban tapasztalat! Sőt, ezekhez még külső firmware-t sem nagyon lehet találni pl. az összefoglalóban említett weboldalakon.

  • King Unique

    titán

    válasz Panthera #4303 üzenetére

    Üdv!

    Ezzel a modellel konkrét tapasztalat elvileg nincsen itt a topikban. De a kialakítás szempontjából ez megint ugyanolyan típusú külső ház, amelyről nemrég volt szó többek között a HDD belső rögzítését illetően is. Viszont az nem derült ki, hogy ennél a mostaninál van-e a hátsó zárófedélnél szivacs. De, ha esetleg kispórolták, akkor a pótlása elvileg akár utólag is megoldható.

    Az IS621 vezérlő egyébként jónak mondható, de itt a működés szempontjából a firmware is számíthat. Vagyis attól, hogy ilyen chip van ennél a külső háznál is, még nem feltétlen fog minden téren ugyanúgy viselkedni, mint pl. az alábbi tesztben lévő modell.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz jackal79 #4306 üzenetére

    Szia!

    Ha erről az IS621 chipes külső házról van szó, akkor ennél valóban működik az alvó mód, leállítja a merevlemezt kb. 10 perc inaktív állapot után. Viszont ez nem hiba, illetve az alvó mód normál esetben eleve csak X perc teljesen inaktív állapot után lép működésbe! Tehát, ha közben aktív lemezművelet van, akkor nyilván nem.

    Ha tiltani akarod az alvó módot, akkor nemrég volt szó erről a Windowsra vonatkozóan. Linuxnál pedig pl. a különféle hdparm parancsok, illetve az APM átállítása lehet opció. De az utóbbi terminálban kivitelezve USB-s háttértáraknál nem feltétlen lesz végleges, illetve pl. egy újracsatlakoztatás után visszaállhat az eredeti értékre. Ellenben grafikus felületen pl. a Disks (lemezek) alkalmazásban beállított APM és standby állapot elvileg az eszköz újracsatlakoztatása, illetve a rendszer újraindítása után is érvényben marad. Egyébként a screenshotoknál lévő értékek csak példák, tehát nyilván nem pont azokat kell beállítani!

    A másik problémádnál nem derült ki, hogy pontosan miről is van szó, mivel a kép is lemaradt. De, ha a külső házon belül lepattant, eltörött valami, akkor azt nem feltétlen érdemes javítgatni. Cserélni csak egy bizonyos alkatrészt, illetve beszerezni egy ugyanolyat pedig megint kissé macerás lenne. Ilyenkor célszerű inkább kompletten kicserélni a külső házat, ha garanciális. Vagy venni egy másikat.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz jackal79 #4309 üzenetére

    Normál (ideális) esetben aktívnak kellene lennie. De a Linuxoknál valóban előfordulhat, hogy egyes USB-s háttértárak, illetve a bennük lévő vezérlők esetében nem támogatott az állapotinformációk kiolvasása és inaktívak pl. a Disks alkalmazás menüjének egyes elemei (példa). Sőt, egy korábbi blogbejegyzésben további konkrét példákkal is szemléltetve volt ez, illetve pont az IS621 chipre vonatkozóan is. Igaz ott régebbi rendszerekkel és programverziókkal volt ez tesztelve, de ha pl. az aktuális 18.3-as Mint sem kezeli, akkor Linuxnál valószínűleg eleve problémás lehet ilyen szempontból ez a vezérlő.

    A készenléti állapot (alvó mód) egyéb módon (nem firmware szinten) történő tiltására vonatkozóan amúgy csak annyi a lényeg, hogy mindig legyen aktív lemezművelet (írás / olvasás) a külső HDD-nél, ami az előző válaszban már le volt írva. Ez lehet akár az említett szinkronizálás, akár egy hosszas letöltés, vagy egy hosszabb zene / film lejátszása (olvasása) az eszközről stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz _q #4311 üzenetére

    Szia!

    Nem tudom hol nézted, de az USB 3.0-s LC-25U3-Becrux még kapható a hazai boltokban az árgép alapján. Van amúgy már az LC-Power kínálatában USB 3.1 Gen 2-es LC-25U3-Becrux-C1 is Type-C fizikai csatlakozóval, de azt egyelőre még nem forgalmazzák a hazai boltok.

    Egyébként nekem is van ilyen USB 3.0-s külső házam és egy 7200 RPM-es HGST merevlemez van benne. Nagyon jó a külső ház hőelvezetése, full alumínium és még egy ilyen merevlemez sem nagyon melegedik benne. A HDD belső rögzítése stabil, a Mini-B fizikai csatlakozó is kényelmes stb. Viszont a mellékelt kb. 1 méteres USB-kábel kissé merev és talán hosszú is. De szükség esetén beszerezni egy másikat már részletkérdés.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz _q #4313 üzenetére

    A Becrux az általad említett egyik helyen jelenleg valóban nem elérhető, illetve elvileg a másiknál sem, mert kifutott. Viszont a lényeg az, hogy egyéb boltokban még mindig kapható és érdemes lenne megfontolni azokat is, ha kifejezetten ez a modell kell. Alternatíva lehet az olcsóbb típusok közül pl. a Captiva is, de hogy jelenleg éppen melyik hazai webshopban elérhető, melyikben nem, melyikben lesz esetleg majd később újra kapható stb., az megint más dolog.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz julius666 #4316 üzenetére

    Szia!

    Volt már példa itt a topikban ilyen vezérlővel szerelt USB 2.0-s külső házra, de annál az esetnél nem volt ilyen panasz. Egy másiknál sem, igaz nem is Btrfs fájlrendszerű HDD-vel és Linuxszal használták. Ha esetedben írási, illetve adatkapcsolati hibák vannak, akkor első körben célszerű az USB-kábelt és a fizikai csatlakozást ellenőrizni.

    Ha magával a külső házzal, illetve a SATA-USB átalakító egységgel van valami gond, akkor azzal nem érdemes otthon vesződni és lehetőség szerint célszerű kicseréltetni kompletten a külső házat. De egy ilyen "filléres" eszköznél ezzel sem feltétlen érdemes szöszölni és lehetne akár egyből egy új külső házat is venni. Sőt, USB 2.0-s helyett akkor inkább már egy USB 3.0-s modellt, ami a korábbi esetnél is javasolva volt. Az eBay és társai online piacterekről pedig akár 2 ezer forint körüli áron is lehet ilyeneket rendelni.

    Köszönjük az információkat és a korrekt beszámolót! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz julius666 #4318 üzenetére

    Az Y-kábel önmagában még nem probléma, sőt inkább hasznos, ha csak USB 2.0 portok vannak a gazda hardveren. A fórumtárs által javasolt külső háznál az mondjuk tényleg fura, hogy kinézetre más a tesztben szereplő modell és más az eBay weboldalán lévő. De egy másik hozzászólásában már az van linkelve, ami inkább hasonlít a tesztben lévőre. Aztán, hogy még kapható-e az a típus, az más dolog. Ez ügyben már nála kellene érdeklődni. Alternatíva lehet pl. a MantisTek is, illetve a hazai boltok kínálatában pl. a Captiva, vagy egyéb, az összefoglalóban ajánlott modell.

  • King Unique

    titán

    válasz notafa3 #4319 üzenetére

    Szia!

    Akár a nemrég említett Becrux is megfelelhet a célra, én is 7200 RPM-es merevlemezzel használom. Az USB-kábel pedig nyilván gyári tartozék, amit pl. az alábbi teszt is szemléltet. Ha esetleg nem felel meg számodra és másik külső ház kellene, akkor az összefoglalóban vannak még ajánlott típusok, illetve beszámolók, tesztek, információs táblázat stb.

    Mindkét WD merevlemez egyébként az átlagosnál jobbnak mondható, tehát jó választás lehet mindkettő. Adattárolásra ugyan rendszerint 5400 RPM-es típusokat szokás használni, de egy full alumínium külső házban azért a 7200-as sem fog megfőni. Valamint, ha USB 3.0/3.1 portok vannak a gépen, akkor a stabil tápellátás miatt sem kell aggódni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz notafa3 #4324 üzenetére

    Ha újan vetted a HDD-t, akkor az eleve particionálatlan és nem csoda, ha nem jelenik meg pl. a fájlkezelőben. Illetve az a felismerés szempontjából eleve másodlagos és csak akkor jelenik meg ott a drive, ha van meghajtóbetűjele. Vagyis a lényeg elsődlegesen az eszközkezelő, valamint a lemezkezelő. Egyébként, ha már a tálca értesítési területén megjelenik a külső meghajtó, valamint a HDS-ben is, akkor az nem igaz, hogy egyáltalán nem ismeri fel a Windows.

    Tehát jelen esetben a megoldás az, hogy particionálni kellene a merevlemezt a lemezkezelőben. Vagyis először inicializálni MBR / GPT szerint, majd a nem lefoglalt területen létrehozni egy új kötetet pl. NTFS fájlrendszerrel. Egy adatlemeznél a GPT egyébként csak 2 TB felett kötelező, tehát az 1 TB-os HDD-t lehet akár MBR-re is inicializálni. De amúgy vannak bizonyos előnyei a GPT-nek, tehát akár az is opció lehet. Feltéve, ha nem akarod olyan hardver- és szoftverkörnyezetben használni a külső HDD-t, ahol az OS esetleg nem kezeli a GPT particionálási stílus szerinti lemezeket.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz alex devil #4326 üzenetére

    Szia!

    Ilyenkor célszerű első körben az alap dolgokat leellenőrizni, illetve megpróbálni a hiba forrását megkeresni. Vagyis kipróbálni az eszközt másik USB 3.0 portban is, ami PC-knél lehetőleg hátlapi (alaplapi) legyen, mivel az előlapon lévő portoknál előfordulhatnak problémák. Aztán szükség esetén akár másik USB-kábellel is, mert egy hibás kábel, illetve az USB-s csatlakozási problémák is okozhatnak gondot. Továbbá lehetőség szerint másik gépen és másik operációs rendszerrel is célszerű kipróbálni az eszközt, illetve a másolást. Ha erre nincsen mód és jelenleg pl. Windows fut a gépen, akkor a másik OS lehet akár egy pendrive-ról indított Live Linux is. Valamint az egy dolog, hogy 2 db HDD-vel ki volt próbálva az eszköz, de ezek állapotáról megint nincsenek információk. Azaz pl. Windowsnál a HDS programmal célszerű lenne ezt is lecsekkolni.

    Egyébként olyan előfordulhat, hogy a fájlmásolás a végén rövid ideig áll, majd csak a puffer kiürítése után kezdődik el a következő fájl másolása. Ha Windowsról szó, akkor ott alapértelmezetten gyors eltávolítás van beállítva az USB-s háttértáraknál, azaz le van tiltva az írási gyorsítótárazás. De a fájlmásolásnál akár a gyorsítótárazott RAM is szerepet játszhat. Aztán maga a másoláshoz használt program és annak beállításai sem teljesen mindegy. De az megint nem derült ki, hogy pl. Windowsnál a beépített fájlkezelővel, vagy esetleg külső programmal történik-e a másolás. Utóbbi esetben pl. a TC-nél van "Nagy fájl másolás módszerének alkalmazása" opció. Aztán a külső HDD-n lévő fájlrendszer sem ismert, de ha pl. NTFS, akkor az hajlamos a töredezésre. Ha nagyon töredezett a fájlrendszer, illetve kevés a szabad hely a cél- és a forrásmeghajtón, akkor az megint okozhat a másolásnál belassulást.

    Aztán olyan is előfordulhat, amikor a külső háznál USB-chip firmware szinten van gond. Nálam korábban egy ASMedia chipes külső háznál a régi firmware-verzió okozott problémát és emiatt másolásnál állandóan "lebökött" a drive 0-ra, majd újra begyorsult, megint leesett az adatátviteli sebesség stb. Ez a HD Tune programmal történő tesztelésnél is látszott, ahol végig ehhez hasonló esések voltak a görbén. Annál a firmware frissítése végül megoldotta a problémát. Viszont ennél az Orico külső háznál az megint nem ismert, hogy a nemrég említett 2 vezérlő közül pontosan melyik van benne. De amúgy a frissítés inkább a JMicron esetében lehet opció, illetve annál is csak saját felelősségre.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pocokxx #4327 üzenetére

    Az a korábbi válaszban is említve volt, hogy az ilyen típusú külső házak általában jók szoktak lenni. Ez a mostani információk alapján pedig ennél a modellnél is megerősítést nyert. A full alumínium kivitelnek és a szellőzőnyílásoknak köszönhetően pedig vélhetően elég jó lehet a külső ház hővezetése és ezáltal a HDD sem melegedik benne. Az adatátviteli sebességét jelen esetben egyébként maga a HDD limitálja, az tud csak ennyit. Plusz, mivel már közel az 1/4 része tele van másolva, ezért eleve nem hozza a gyári maximum értékeket. Maga az USB 3.0 szabvány viszont nyilván jóval többre képes (bővebben) és egy SSD-vel már rendesen ki lehetne használni ezt.

    A külső házban lévő vezérlő gondolom JMS578 és az UASP adatátviteli mód is működik Windows 10-zel használva. Ami még érdekes lehet az az, hogy a szoftveres leválasztás, valamit X perc üresjárat után kialszik-e LED a külső házon, leáll-e a HDD stb. Továbbá, hogy USB-n van-e S.M.A.R.T., azaz Windowsnál pl. a HDS program ki tudja-e olvasni az állapotinformációkat. Egyébként a webshopban a HDD / SSD meghajtó tárolókapacitásának kezelésére vonatkozóan 2 TB-os limit van megadva, de ezek szerint OK a 3 TB-os is. Ami annyira nem meglepő egy modern USB 3.0-s vezérlőnél, illetve az előbbi limitet lehet csak az alapján adták meg, hogy anno éppen mekkorával volt tesztelve. Puszta kíváncsiságból, amúgy pontosan milyen HDD van benne?

    Köszönjük az információkat és egyben a beszámolót! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz alex devil #4330 üzenetére

    Ha más USB 3.0 eszközök megfelelően működnek azon a gépen USB 3.0 portban, akár még az említett (belső) merevlemezekkel is, ellenben az Orico külső ház nem, akkor az mindenképpen gyanús. Ha az utóbbinál másik USB-kábellel is ez a helyzet, illetve USB 2.0 porthoz csatlakoztatva is, akkor szintén. Ha nincsen másik gép és telepített OS a közelben, attól még az eredeti laptopon egy pendrive-ról indított Live Linux opció lehet a kipróbálásra. Sőt, akár még egy WinPE-alapú rendszer is, ha az szimpatikusabb (példák). Ha ezekkel, illetve főleg Linuxszal is az említett hibát produkálja az eszköz és nem az USB-kábel rossz stb., akkor sanszos, hogy a külső házzal van valami gond. Egyébként az nem feltétlen hiba, ha pl. a Windows fájlkezelőjében megnyitva bizonyos mappákat megy felül a "zöld csík" és kell egy kis idő, amíg beolvassa a mappa tartalmát. Egy lassú HDD, illetve töredezett fájlrendszer esetében nem meglepő az ilyen. Ellenben, ha irreálisan hosszú időre beakad és átmenetileg akár még a programok és a rendszer is kifagynak tőle, akkor az már abnormális. De ilyen pl. szektorhibás lemezeknél szokott lenni, ellenben ha valóban OK a HDD-k állapota, akkor más lehet az oka.

    Egyébként nekem is van Norelsys vezérlős külső házam, amelyről korábban teszt is készült. Igaz az NS1066 chipes, de annál nem tapasztaltam az említett problémát több gépen és többféle operációs rendszernél sem. Ahhoz egyébként van külső firmware, de az NS1068X chiphez már nem nagyon találni.

    Szóval lehet itt fejtegetni az okokat, de egy ilyen filléres külső háznál nem feltétlen érdemes vesződni ezzel. Kifoghattál akár még egy selejtes példányt is és ez esetben nyilván adja magát a visszaküldés, illetve a csere.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Spidee #4333 üzenetére

    Szia!

    Az eddigi beszámolók alapján gyárilag támogatja firmware szinten az (automatikus) alvó módot ez a külső ház. De ez nem hiba, sőt bizonyos esetekben még előnyös is lehet. Az meg a másik, hogy normál esetben eleve csak X perc üresjárat után kapcsol a külső ház készenléti állapotba (alvó módba), amikor nincsen semmilyen aktív lemezművelet. Ellenkező esetben ez nem fog megtörténni. Az meg megint más dolog, hogy az ilyen USB-s eszközöknél kompatibilitás és működés szempontjából az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezet eleve a PC + Mac & desktop OS. Tehát egy ilyen szempontból eleve másodlagosnak mondható routeren az sem biztos, hogy egyáltalán működni fog az alvó mód... Vagy, ha igen, akkor is lehet, hogy alapértelmezetten nem, hanem csak külön beállítás és engedélyezés után (példa).

    A LogiLink UA0115 külső háznál az eddig információk alapján ASMedia ASM1153E chip és PID: 55AA azonosító van. Tehát ennél szükség esetén és saját felelősségre (!) opció lehet az összefoglalóban említett módon a firmware frissítése. Valamint akár olyan külső firmware-t is rá lehet tenni, amelynél alapértelmezetten tiltva van az (automatikus) alvó mód. Viszont jelen esetben csak emiatt nem feltétlen szükséges piszkálni a firmware-t, mert az előbbiek értelmében egyrészt az sem biztos, hogy működni fog az alvó mód a routernél. Másrészt a tiltásához akár az is elég, ha pl. folyamatosan aktív lemezművelet (írás / olvasás) van a külső HDD-nél, ami eleve meggátolja azt, hogy készenléti állapotba kerüljön.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Spidee #4335 üzenetére

    Az UASP adatátviteli mód támogatása megint chip és főleg firmware függvénye, valamint az OS-nek is támogatnia kell. Az UA0115-nél az előbbi oldalról OK a támogatás, míg desktop OS szinten pl. a Windowsnál eleve 8/8.1 és 10 kell az UASP-hez, mivel a 7-es és az annál régebbi verziók nem támogatják natívan. Lehet egyes tulajoknál is éppen az utóbbi esetet láttad.

    Firmware szinten elvileg akár még ki is lehet kapcsolni az UASP-t, illetve az eredetit olyan firmware-re lecserélni, ami nem támogatja stb. De normál esetben sok értelme nincsen ezt megpiszkálni, illetve ez is egyértelműen mondható inkább előnyös, mint hátrányos funkciónak. Legalábbis egy normális hardver- és szoftverkörnyezetben mindenképpen. Ellenben az ettől eltérőnél már más dolog, illetve ki tudja, hogy ott éppen milyen hiányosságok vannak, milyen alapvető dolgok kezelése okozhat esetleg problémát.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák