Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz tlac #4339 üzenetére

    Ha működés közben gyakran megszakad az adatkapcsolat, illetve az operációs rendszerben hirtelen lecsatlakozik, majd felcsatlakozik a külső merevlemez, akkor annak lehetséges okai az összefoglaló gyakran ismételt kérdések fejezetében le vannak írva.

    Az Y-kábelnél adatkapcsolat + tápellátás a főágnál van, míg a mellékág pusztán csak kiegészítő tápellátásra szolgál. Az viszont nem volt említve, hogy mindkét kábelvég csatlakoztatva lett-e a portokhoz. De, ha ugyanaz a külső ház a gyári kábellel mindkét portban megfelelően működik, akkor valószínűleg az Y-kábellel nem stimmelhet valami. Vagy lehet csak a fizikai csatlakozás nem tökéletes a kábel csatlakozója és a gépen lévő aljzat között. Valamint egy 2,5"-os külső HDD-nél az sem szerencsés a stabil tápellátás és egyben az adatkapcsolat szempontjából, ha az USB-kábel túl hosszú. Bár ránézésre a mostani nem tűnik annak.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tlac #4343 üzenetére

    Mondjuk az Y-kábel kiegészítő tápellátásra szolgáló végét nyilván csak szükség esetén kell csatlakoztatni, vagyis pl. USB 2.0 portoknál. Ellenben USB 3.0 portoknál már nem kötelező, illetve a kábel fővonalának normál esetben rendesen és adatátviteli hibáktól mentesen kellene működnie.

    Ha valóban kipróbáltál minden eshetőséget és rendesen meggyőződtél a kábel hibájáról, akkor ez esetben nem érdemes vele tovább vacakolni. Vagyis adja magát a garanciális csere, vagy a vételár visszatérítése. Egyébként ki lehet fogni hibás USB-kábelt a külföldi online piacterekről történő rendelésnél, de akár belföldi vásárlásnál is. Sőt, akár olyan is előfordulhat, hogy a külső házhoz gyárilag mellékelt kábel hibás.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ringman #4344 üzenetére

    Szia!

    Korábban egy hasonló kérdésnél más is érdeklődött a gyártó egyik másik külső házáról, de a válaszban le volt írva, hogy többnyire azokkal a külső házakkal vannak itt a topikban tapasztalatok, amelyek szerepelnek az összefoglalóban. Valamint nemrég a mostani külső házzal foglalkozó cikknél volt arról is szó pl. ebben a hozzászólásban, hogy az ADATA a 2,5"-os USB-s háttértár kategóriában eddig leginkább gyárilag összeszerelt külső HDD-ket gyártott. Tehát a külső házaival már csak ezért sincsenek komolyabb és hosszabb távú tapasztalatok.

    Ha ütésálló, vízálló stb. 2,5"-os külső ház kell, akkor elvileg akár ez az ED600 is opció lehet, illetve a másik topikban említett StarTech. De egyikkel sincsen konkrét tapasztalat itt a topikban. Ahogyan az LC-Power kínálatában az LC-25U3-Shockproof, LC-25U3-Outdoor, valamint a RaidSonic (ICY BOX) kínálatában az IB-276U3, IB-278U3, IB-279U3 külső házakkal sem.

    Amúgy az sem mellékes, hogy a WDJPLX egy 7200 RPM-es merevlemez, amely egy 5400-as típusnál valamivel jobban melegedhet. Egy ilyenhez hőelvezetés szempontjából elsődlegesen a full alumínium külső házak javasoltak, amiről nemrég szintén volt szó. Aztán, hogy az előbb említett strapabíró modellekben használat közben mennyire melegedne, az megint más dolog.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz jim bcs #4350 üzenetére

    Szia!

    Ránézésre is minőséginek tűnik ez az Orico 2518S3 külső ház, a full alumínium külső burkolat és a ház elülső részén a képen látható szellőzőnyílások pedig a hőelvezetés szempontjából is kedvezőek lehetnek. Aztán a csavaros rögzítési lehetőség megint pozitívum, illetve ezáltal a 7 mm magas merevlemez sem fog lötyögni a külső házban. Az újabban egyre gyakrabban előforduló JMS578 chip pedig elvileg szintén jónak mondható. Ahogyan az UASP adatátviteli mód támogatása és a szoftveres leválasztás után a HDD leállítása megint előnyös. Ugyan az alvó mód működésére nem tér ki a teszt, de már az előbbi is hasznos információ. Továbbá az árgép találatai alapján a hazai boltokban a külső ház ára is elfogadhatónak mondható. Nemzetközi online piacterekről pedig lehet akár még valamivel olcsóbban is beszerezhető.

    Ami viszont kissé furcsa a tesztnél, az az adatátviteli sebesség, illetve pontosabban a HD Tune program által mért értékek. Ugyanis normál esetben 200+ MB/s olvasást ez a 2,5"-os 5400 RPM-es HDD nyilván SATA-n és USB 3.0-n sem tud. Egy másik teszt is ezt támasztja alá, ahol szintén USB-n mértek. Sőt, a jelen tesztnél a CDM is már az utóbbihoz hasonló reálisabb értékeket mutat. Ha nincsen beállítva valami spéci USB turbó mód (pl. ASUS, ASRock, MSI), akkor mindenképpen kissé abnormálisak az előbbi program által mért értékek. De, ha mondjuk lenne ilyen turbó mód, akkor a hatásának elvileg a másik program eredményénél is látszani kellene.

    Köszönjük a tesztet! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Panthera #4353 üzenetére

    Mondjuk az IDE merevlemezeknél írja a program weboldala, hogy beállítás kérdése is a támogatás, de ettől függetlenül sem feltétlen oldható meg minden esetben ezeknél. Valamint az USB-s használat megint más, ahol ha nem támogatottként szerepel a külső ház VID-PID azonosítója a kompatibilitási listában, akkor az megint egyértelmű. Ilyenkor esetleg egy másik diagnosztikai programmal (pl. a CrystalDiskInfo) is rá lehetne nézni, hátha az kezeli.

    Az operációs rendszerben a külső merevlemez szoftveres leválasztása után a HDD leállítása elsődlegesen az USB-chip firmware-től függ. Ha az nem támogatja, akkor egyáltalán nem fog működni, meg lehet pl. az alvó mód sem (példa). Másodlagosan az operációs rendszertől, amiről Windows esetében egy korábbi hozzászólásban már volt szó. De ezen beállítás max. csak szükség esetén alkalmazandó! Nekem pl. Windows 8.1/10 rendszereknél nem kellett emiatt a registry-t piszkálnom és inkább Windows 7-nél volt rá szükség.

    "Ez csak több perc után teszi meg."

    Akkor az inkább lehet a készenléti állapot (alvó mód), mert a szoftveres leválasztásnál normál esetben kb. azonnal, vagy X másodperc után leáll a merevlemez, kialszik a külső házon az állapotjelző LED stb. Feltéve persze, ha támogatottak ezek firmware szinten és nincsen egyéb zavaró tényező.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Véreshurka #4355 üzenetére

    Szia!

    Ez eleve egy full alumínium, jó hővezető képességgel rendelkező külső ház, vagyis normál esetben a passzív hűtéses kivitel ellenére sem fog benne extrém módon felmelegedni a merevlemez. Egy 7200 RPM-es HDD ugyan valamivel jobban melegedhet az 5400-as típusoknál, de egy ilyen külső házban normál esetben az előbbi sem fog megfőni. Tehát, hacsak nincsen esetleg valami nyomós oka, akkor eleve nem indokolt és nem is szokás a külső burkolatra házilag lyukakat fúrni. Pláne, hogy az egyben a garancia elvesztésével is járna!

    Egyébként egy 2,5"-os külső merevlemeznél javasolt odafigyelni a megfelelő tápellátásra is! Egy 7200 RPM-es HDD pedig általában ilyen téren is valamivel intenzívebb az 5400-as típusoknál, mármint nagyobb USB-n az energiaigénye.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Véreshurka #4357 üzenetére

    Az a játékkonzoltól, illetve a rajta lévő USB-portok típusától is függ, hogy mennyire képes stabil tápellátást biztosítani egy ilyen eszköznek. Szükség esetén pedig elég bőven az a mellékelt DC dugós USB-tápkábel, vagy egy Y-kábel használata a kiegészítő tápellátáshoz. A gazda hardvertől független tényleges külső tápellátás max. speciális esetekben indokolt egy 2,5"-os külső merevlemeznél. Egy korábbi hozzászólásban egyébként volt róla szó, hogy az utóbbi esetben milyen jellemzőkre célszerű odafigyelni a külső tápadapternél.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz XIII Ramses #4360 üzenetére

    Szia!

    Itt most az is kérdés, hogy biztosan Type-C csatlakozós külső ház kell-e, illetve abból is USB 3.0/3.1 típusú, vagy csak a gazda hardver Type-C portjához történő csatlakoztatást kell valahogyan megoldani?

    Az utóbbihoz elég akár egy megfelelő USB-kábel, vagy adapter is. Nem olyan régen valaki Machez keresett Type-C fizikai csatlakozóval szerelt külső házat és akkor a válaszban említve volt néhány konkrét megoldás és típus. De azóta egyre több gyártó kínálatában jelentek meg Type-C csatlakozós külső házak és nemrég egy népszerű modellnek is volt szó az ilyen típusú változatáról. Viszont pl. USB 3.1 (Gen 2) Type-C kivitelben konkrét tapasztalat itt a topikban egyelőre csak a Sharkoon külső házával van. A külföldi webshopokból, illetve nemzetközi online piacterekről beszerezhető típusoknál szintén hasonló a helyzet. Legutóbb pl. egy ORICO külső ház került szóba itt a topikban, illetve készült is róla egy teszt. Van ennek a modellnek egy hasonló, Type-C csatlakozóval szerelt változata is, viszont konkrét tapasztalat jelenleg csak az előbbivel van.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Roland8622 #4362 üzenetére

    Lehet a Windows 10-et USB-s háttértárra is telepíteni. Viszont ehhez eleve WTG kell, mert normál módon telepítve nem fog menni! Bővebben pl. ebben és ebben a hozzászólásban volt részletezve a téma.

    Egyébként, ha fontos a gyors működés, akkor pont hogy egy külső SSD-t, illetve egy gyorsabb pendrive-ot célszerűbb használni ilyen célra. Egy 2,5"-os 5400-as külső HDD-vel nem lesz túl gyors a működés, ahogyan egy ilyen merevlemezzel pl. egy laptopban sem SATA-n. Azt pedig nem tudom hol írták, hogy egy USB 3.0/3.1 külső SSD nem hozza a kívánt sebességet, pláne az utóbbi. Az OS működése szempontjából ráadásul eleve a 4K értékek és az elérési idők a fontosabbak, amihez simán elég az USB 3.0 is. Ahogyan a szekvenciális értékeknél is csak kicsit korlátozza a SATA3-as SSD-t, ellenben az USB 3.1 Gen 2 már nyilván ott sem (bővebben). Plusz manapság már vannak olyan USB-s külső házak, illetve gyárilag összeszerelt külső SSD-k, amelyeknél még a TRIM is működik (példák).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Roland8622 #4365 üzenetére

    Az adatátviteli sebesség USB 3.0-n attól is függ, hogy az USB-chip milyen SATA-szabványra épül, illetve BOT / UASP adatátviteli módot támogat-e. Ilyen szempontból max. akkor korlátozza jelentősen egy SATA3-as SSD sebességét, ha csak SATA2-t tud, illetve BOT módot támogat (példa). De még ekkor is csak a szekvenciális értékekről beszélünk, ellenben az OS alapvető működése ez is esetben is gyors lesz, ahogyan pl. egy csak SATA2-es portokkal szerelt gépben is SSD-vel. Viszont ez az ORICO külső ház, illetve a benne lévő JMS578 chip eleve SATA3-as és az UASP-t is támogatja. Ez esetben az USB 3.0 szabvány által biztosított max. 450 MB/s pedig már egyáltalán nincsen messze egy ilyen SSD SATA-n mért max. 5xx MB/s értékéhez képest.

    Ha fontos az említett használatnál a Windows gyors működése, akkor a HDD-nél az SSD nyilván jobb választás az USB-s külső házba. Maga az SSD a téma topikjában ajánlott típus, tehát az alapján OK. USB-s oldalról meg normál esetben nem lesz gond, bár korábban előfordult olyan eset, ahol firmware-t kellett frissíteni a külső háznál. Aztán a külső SSD-knél még a TRIM működése lehet lényeges USB-n. Az nem derült ki, hogy az ORICO külső ház ezt ténylegesen támogatja-e, de nemrég két USB 3.0-s vezérlőnél is elvileg működő állapotot adott a TrimCheck program eredménye. Viszont az egyes USB 3.1 Gen 2 vezérlős típusoknál szokott ez inkább működni, sőt némelyiknél még a gyártó is megerősíti, amelyre az előző válaszban említve voltak példák. Egyébként a TRIM működésének hiánya sem feltétlen akkora probléma USB-n, illetve ez függ a felhasználástól és annak intenzitásától is. Valamint az SSD-nél lévő Garbage Collection és akár egyéb fedélzeti algoritmusok valamelyest kompenzálhatják a hiányát. De azért USB-s használatnál is nyilván az az ideális, amikor rendesen működik a TRIM.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Nabukin #4369 üzenetére

    Szia!

    Az USB 3.0 port normál esetben nyilván stabil tápellátást biztosít egy 2,5"-os külső merevlemeznek, de ilyen szempontból maga a gazda hardver (router) is lényeges. Arról pedig pont nemrég volt szó egy másik topikban egy hasonló kérdésre adott válaszban, hogy a(z) (egyes) routerek esetében az USB 3.0 port nem feltétlen tud nagyobb áramellátást biztosítani. Volt már olyan eset, ahol ez gondot okozott. Aztán az meg a másik, hogy az ilyen USB-s tárolóeszközök elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezete eleve a PC & Mac + desktop OS. Ettől eltérő környezetben viszont már nem feltétlen garantálható minden esetben a megfelelő kompatibilitás, működés, vagy akár éppen USB-n a stabil tápellátás. Az előbbiekre is szintén volt már példa. De ez nyilván nem a külső merevlemezek, illetve nem a külső házak hibája, hanem egyértelműen az adott készülékek hiányossága. Ezért nem egyszerű ezekhez megfelelőt ajánlani, valamint ezért célszerű mindig érdeklődni az adott készülék topikjában is a tényleges tapasztalatok és a bevált típusok felől.

    A topik összefoglalójában vannak beszámolók, tesztek, illetve ajánlott modellek. Viszont jelen esetben a HDD pontos típusát, illetve a magasságát (pl. 7/9,5 mm) jó lett volna megadni, mert az sem mellékes a megfelelő külső ház kiválasztásánál. De általánosan, ha egy olcsó USB 3.0-s külső ház kell, akkor pl. a Captiva és akár még a Becrux is jó választás lehet. Valamint külföldi webshopokban, illetve online piactereken szintén találni kedvező árú, vagy az előbbieknél akár még olcsóbb típusokat is. Példák: [link] + [link], [link], [link], [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Nabukin #4371 üzenetére

    Mindhárom külső ház inkább a 9,5 mm magas háttértárakra van szabva, de belefér a 7 mm is mindegyikbe. Viszont ugyanakkor a külső ház belsejében a 7 mm magas merevlemez megfelelő rögzítése már más dolog. Például a Transcend esetében a hátul lévő szivacs elvileg biztosítja ezt, de a legjobban egyértelműen az ORICO külső háznál van megoldva. Utóbbinál a nemrég készült teszt jól szemlélteti a stabil, csavaros rögzítési lehetőséget.

    A routeres használattal kapcsolatban pedig már javasolva volt az előző válaszban, hogy eleve inkább valamelyik azzal foglalkozó topikban kellene érdeklődni a ténylegesen tapasztalatok felől. Arról ugyanis nincs információ itt a topikban, hogy annál nem-e lenne pl. ilyen, vagy egyéb gond. Hacsak nincsen itt valakinek pont ugyanilyen routere, amit ugyanolyan gyári / külső firmware-rel és az említett külső házakkal használ. De eddig nem említett ilyet itt senki. Egy megfelelő hardver- és szoftverkörnyezetben nyilván nem lenne ez téma, de az attól eltérőnél eleve lutri lehet a működés. USB-n a tápellátás viszont jó esetben rendben lehet, ha az alábbi tesztben szereplő routerről van szó. A kép alapján 2 db USB-port van rajta, amelyek közül a kék jelölésű elvileg USB 3.0-s. Valamint a 3,5 A-es tápegység sem mondható túl gyengének. Vagyis, ha nem ilyen az USB 3.0 port, hanem megfelelő áramértékeket tud leadni, akkor az is elég lehet a 2,5"-os külső merevlemez számára. Ellenkező esetben pedig adja magát az Y-kábeles megoldás. Ha esetleg az sem lenne elég, akkor viszont értelemszerűen külső tápellátás szükséges.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz sopruk #4377 üzenetére

    Szia!

    Lehet ilyen hiba amiatt is, ha az USB-kábel csatlakozója nem elég stabilan illeszkedik a gépen lévő USB-aljzatba. Ilyenkor elég már egy kis elmozdítás is ahhoz, hogy megszakadjon az adatkapcsolat. De lehet akár maga a kábel is hibás és célszerű egy másikkal is kipróbálni az eszközt. A szívás akkor van, ha a külső HDD-n lévő USB-aljzatnál van érintkezési probléma, mert pl. a PCB-n elengedett a forrasztás és lötyög. Illetve akkor, ha integrált megoldás (példa), mert annál a merevlemezt eleve nem lehet egy másik (normál) külső házba áttenni. Márpedig az alábbi videó alapján az S2 Portable pont ilyen.

    Egyébként ez egy gyárilag összeszerelt külső merevlemez, amely nem feltétlen arra van kitalálva, hogy csak úgy könnyen szétszereljék. A 2,5"-os típusoknál pedig nem ritkán eleve patentos, illetve rögzítőfüles megoldás van, ami miatt nem feltétlen olyan egyszerű szétszerelni őket. Ezeket jobb híján úgy kell szétfeszegetni, amit a linkelt videó is szemléltet. Viszont ez rendszerint garanciavesztéssel jár, pláne ha csak némi roncsolással, illetve külsérelmi nyomokkal oldható meg! De mivel nem éppen egy mai darab ez az S2 Portable, ezért garancia valószínűleg már nincsen rá. Viszont ugyanakkor szétszerelni sem nagyon érdemes, ha az előbb említett integrált USB-s megoldás van nála.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz lukacsbarna #4380 üzenetére

    Szia!

    Arról egy korábbi hozzászólásban is volt szó, hogy az Y-kábel kiegészítő tápellátásra való és leginkább csak USB 2.0 portoknál lehet szükség a használatára. Ezt pl. az alábbi felhasználói útmutató 6-7. oldala is jól szemlélteti. Tehát, ha USB 3.0 (Gen 1) portok vannak a laptopon, akkor bőven elég az Y-kábelnél csak a fővonalat csatlakoztatni. Valamint egy másik topikban arról is volt szó, hogy a megfelelő adapter / kábel segítségével az USB-C porthoz történő csatlakoztatás is könnyen megoldható.

    Tehát a lényeg, hogy attól mert Y-kábelt mellékelnek a külső házhoz, még nem feltétlen kötelező annak mindkét végét csatlakoztatni és ezáltal 2 db USB-portot használni, pláne ha azok USB 3.0/3.1 típusúak. Illetve szükség esetén lehet az eszközt akár másik kábellel is használni. Vagyis jelen esetben felesleges és nem is indokolt emiatt a kinézett külső ház megvételét elvetni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz vinibali #4382 üzenetére

    Az Innostor vezérlőkhöz, illetve azon belül az IS621 chiphez nem nagyon találni a téma-összefoglalóban említett weboldalakon és máshol sem firmware-t. Valamint ezen chipek frissítésével itt a topikban sincsenek tapasztalatok. A chip, illetve az eszköz (külső ház) gyártójának vélhetően rendelkezésére áll ehhez megfelelő firmware és program, de azok ezek szerint nem publikusak. Amúgy az ASMedia és a JMIcron mellett az egyes Norelsys chipekhez is találni külső firmware-t, ami egy korábbi teszt végén szemléltetve van.

    Az egyébként nem lett említve, hogy pontosan milyen külső házról van szó és annál miért lenne olyan fontos frissíteni a firmware-t.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz arelim #4384 üzenetére

    Üdv!

    Itt a topikban inkább az egyes USB 3.0-s vezérlők firmware-frissítésével vannak tapasztalatok, ami az előző válaszban is említve volt. USB 2.0-s chipekkel és pláne ezzel a MOAI-val viszont nincsenek. Az utóbbi típusokhoz MP Tool valóban van pl. az USBDev weboldalán, de MA6116A chiphez való firmware-t már nem nagyon találni. Illetve arról sincs infó, hogy a sima flashelés működne-e, úgy be lehet-e állítani az alvó mód tiltását. Egyébként, ha a külső házban lévő merevlemeznél nem lehet folyamatos olvasással / írással tiltani a készenléti állapotot, akkor valóban firmware szinten kellene valahogyan beállítani a tiltását. De mivel csak biztonsági mentéshez van használva, ezért nem muszáj állandóan a konzolhoz csatlakoztatva lennie. Valamint amúgy sem érdemes ezzel a kelleténél többet szórakozni. Ha mindenképpen olyan USB-s külső ház kell, amelynél firmware szinten tiltva van, illetve lehet utólag tiltani az alvó módot, akkor célszerűbb egy olyat venni. Akár már pár ezerért lehet kapni ilyeneket USB 3.0-s kivitelben.

    (#4385) vinibali:
    Egy ilyen USB-s külső háznál a rendeltetésszerű használat a gazda hardveren (gépen) lévő USB-portokhoz történő csatlakoztatás, úgy kell megfelelően működnie. Az ASM1042 maga az alaplapi USB 3.0 vezérlő, illetve az alaplapi portokhoz történő csatlakoztatás eleve speciális csatlakozót igényel.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz vinibali #4387 üzenetére

    Tehát a specifikáció szerint a hátlapon lévő 4 db USB 3.0 csatlakozó közül 2 az említett ASMedia vezérlőhöz köthető. Normál esetben pedig azoknak is működni kellene. Viszont az nem derült ki, hogy ezen portokhoz csatlakoztatva most csak az IS621 chipes külső háznál vannak gondok, vagy más USB-tárolóeszközöknél is. Ha tényleg csak az előbbinél, akkor elvileg a külső háznál a firmware frissítése és / vagy pl. a Windowsnál az ASMedia USB 3.0 driver frissítése javíthat a helyzeten. De az mondjuk megint nem ismert, hogy a "nem működik" jelen esetben pontosan mit is jelent. Vagyis, hogy egyáltalán nem ismeri fel semmilyen szinten az OS a csatlakoztatott eszközt, vagy igen, csak nem megfelelően stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Joe fiú #4390 üzenetére

    Arról már ebben és a másik 2 társtopikban is volt szó számos alkalommal, hogy az ilyen USB-tárolóeszközök elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezete eleve a PC & Mac + desktop OS. Ettől eltérő környezetben viszont nem feltétlen garantált minden esetben a megfelelő kompatibilitás és működés, sőt inkább lutri. Viszont ez ilyenkor rendszerint nyilván nem az USB-eszközök, hanem sokkal inkább az adott készülékek hibája, azok hiányossága.

    Ha jelen esetben a külső ház pl. PC-s környezetben Windows alatt megfelelően működik, akkor nincs miről beszélni, mert ilyenkor az nem a külső ház hibája, hogy nem kezeli a médialejátszó és a router... Jó esetben lehet aztán csak tápellátási problémáról van szó, mivel eleve egy 2,5"-os, csak USB-ről működő külső meghajtóról beszélünk. Aztán, ha GPT partíciós séma van a lemezen, akkor akár az is lehet a gond, mivel az ilyen készülékek azt sem feltétlen kezelik (példák). Ha nem az előbbiek a probléma, akkor valószínűleg szimplán nem kompatibilis a külső ház, illetve a benne lévő ASM1153 chip és firmware az említett készülékekkel. Ami egyértelműen az utóbbiak hiányossága. Ezen javítani elvileg a firmware frissítésével lehetne a készülékeknél és / vagy a külső háznál. De ez a külső háznál eleve kizárva, ha a tied is PID: 1153 azonosítós.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Shummo #4393 üzenetére

    Szia!

    Ugyanilyen merevlemezhez nemrég ORICO 2518S3 külső házat vett egy fórumtag, amiről egy tesztet is készített. Ez például általánosan jó lenne hozzá, pláne hogy ennél a 7 mm magas merevlemez belső elhelyezése is stabilan megoldható a csavaros rögzítési lehetőségnek köszönhetően. Viszont arról egy hasonló kérdés kapcsán nem olyan régen volt szó az alábbi hozzászólásokban, hogy a routerrel történő használat már más dolog. Azokban részletezve van többek között az eszközök közötti (in)kompatibilitás, csak USB-ről történő működésnél a stabil tápellátás stb. témaköre. Illetve egy másikban is, hogy szükség esetén hogyan lehet megoldani a kiegészítő / külső tápellátást egy 2,5"-os külső háznál.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz TXT #4395 üzenetére

    Ha egy SATA3-as SSD adatátviteli sebességének maximális kihasználása a cél USB-n, akkor ehhez USB 3.1 Gen 2-es külső ház, illetve ilyen port kell a gépen. Ugyan a maga 450 MB/s maximumával az USB 3.0 sincs nagyon lemaradva, de a Gen 2-vel nagyobb értékek érhetők el SATA3 alapon, amit az alábbi teszt is szemléltet. Ahogyan többek között egy korábbi hozzászólásban is volt szó erről.

    Egy 2,5"-os méretformátumú SSD-hez lényegében megfelelhet a legtöbb 2,5"-os USB 3.X külső ház, viszont ha a TRIM működése is feltétel USB-n, akkor már szűkül a kínálat. De vannak akár ilyen külső házak is, amelyekről pl. ebben, illetve ezekben a korábbi hozzászólásokban volt szó. Az USB 3.1 Gen 2-es típusoknál amúgy inkább lehet esély a TRIM biztos működésére, tehát ilyen szempontból elsődlegesen azokat érdemes preferálni. Egyébként külső meghajtóként történő használatnál a TRIM működésének hiánya sem feltétlen akkora gond minden esetben, de az ideális nyilván az, ha USB-n is megfelelően működik.

    Egyébként elnézve jelenleg az 512 GB-os 850 Pro és 860 Pro modellek árait, annyiból már egy 500 GB-os Samsung Portable SSD T5 is kijönne. Annál a TRIM biztosan működik, USB 3.1 Gen 2-es, valamint az adatátviteli sebessége is OK az alábbi teszt alapján. Ha még csak tervben van ez előbbi (belső) SSD-k megvétele, akkor ez az utóbbi megoldás is megfontolandó. OK, hogy ezek a Pro sorozatok elég strapabírók, de ugyanakkor USB-s használatnál egy ilyen gyári kiszerelésű külső SSD-nek is megvannak a maga előnyei.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kory24 #4397 üzenetére

    Szia!

    Ha X perc inaktivitás után készenléti (alvó) módba kapcsol a külső ház és vele együtt a merevlemez, akkor a külső házon rendszerint (nem mindig) kialszik az állapotjelző LED. Valamint megszűnik rajta a merevlemez működését jelző finom vibrálás és egyúttal működési zaj sem lesz, mivel ha támogatja az USB-chip firmware, akkor ilyenkor teljesen leáll a merevlemez. Viszont ennek alapján azt már neked kellene megnézned és tudnod, hogy esetedben pontosan mi a helyzet. Az meg a másik az alvó mód működését illetően, ami egy korábbi hozzászólásban volt szemléltetve. Vagyis egy tv-nél már korántsem biztos, hogy működni fog, hiába támogatja maga a külső ház firmware szinten.

    Merevlemezeknél a túlzott fejparkolás, valamint az indulások / leállások számának túl intenzív növekedése élettartam-rövidítő tényezők lehetnek. Ilyen szempontból elvileg a folyamatos működés, illetve üzem a kedvezőbb. De itt pont a túl sok, túl intenzív stb. dolgokon van a hangsúly, nem azon, hogy egyáltalán nem parkolhat, vagy nem állhat le a merevlemez. Pláne, hogy a legtöbb 2,5"-os merevlemeznél (HGST-nél is) 600 ezer szokott lenni a fejparkolásra vonatkozó névleges limit, valamint kibírnak akár több 1000 / 10 000 indulást és leállást is (bővebben). Tehát lecsekkold, hogy nálad melyik mennyi és ha főleg rövid üzemidő alatt túl sok jött össze, túl intenzíven növekszik stb., akkor érdemes valamilyen formában korlátozni, avagy tiltani. Viszont ez egy tv-nél megint macerás, sőt általában nem igazán kivitelezhető, ellenben pl. egy PC-vel és asztali operációs rendszerrel. A másik kérdésedre válaszolva, ha a tv bekapcsolásakor rendre felpörög a külső házban a merevlemez (egy 2,5"-os általában igen), illetve működés közben gyakran leáll (alvó mód), majd újra felpörög, akkor az hosszabb távon nem igazán kedvező az élettartamára. Ha ilyenkor egyáltalán nincs is célirányosan használva, akkor meg pláne nincs értelme folyamatosan a tv-hez csatlakoztatva hagyni. Ellenben, ha egy 3,5"-os típusról lenne szó, ahol van a külső házon külön tápkapcsoló, akkor már más a helyzet, azokat inkább lehet így használni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Archttila #4400 üzenetére

    Üdv!

    Elvileg megfelelhet, legalábbis olyan szempontból, hogy bizonyára a HDD és a külső ház is SATA-s. Viszont nem ismert a HDD pontos típusa és egyben a magassága (pl. 7/9,5 mm), ahogyan a külső háznál sem, hogy mekkora fér bele, belül milyen az elhelyezési és rögzítési lehetőség stb. De ránézésre 9,5 mm magas merevlemez valószínűleg belemegy, ahogyan az alapján akkor egy annál kisebb is. A kompatibilitás viszont már más dolog, pláne egy játékkonzol esetében. Erre vonatkozóan a téma fő topikjában pl. ebben és ebben a hozzászólásban le van írva a lényeg. Vagyis ez ügyben már a játékkonzol topikjában, azaz a PlayStation 4 topikban kellene érdeklődni.

    Ha opció másik külső ház is, akkor a téma-összefoglalóban vannak beszámolók, tesztek, ajánlott modellek. 2-3 ezer forint körül már lehet venni a hazai boltokban USB 3.0-s típust újan, az egyes nemzetközi online piacterekről rendelve pedig akár még olcsóbban is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz beach head #4403 üzenetére

    Szia!

    Erre a magam részéről kb. ugyanazt tudnám mondani, amit nemrég a másik topikban egy hasonló kérdésre adott válaszban. Volt aki ott korábban pl. ilyet vett, de ez mostanra már kifutott modell. Viszont vannak a gyártó kínálatában egyéb USB-elosztók is, ahogyan más gyártóknál szintén, nem muszáj az előbbiek közül választani. Ha kifejezetten egy nemzetközi online piactér kínálatából akarod megvenni, akkor viszont célszerű pl. az eBay / eBay-es kütyük kis pénzért, vagy az Aliexpress tapasztalatok topikokban is rákeresni a tapasztalatokra, érdeklődni mások milyet vettek, mi most a best buy stb.

    Egyébként akár egy Y-kábel is opció lehet, ha van 2 db USB-port az androidos médialejátszón és bírja a tápegysége. Ellenkező esetben viszont biztosabb megoldás egy aktív USB-hub az eszköz stabil tápellátásának biztosításához.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ronaldo #4405 üzenetére

    Itt egyrészt elképzelhető, hogy pont a RAID 1 miatt van ez, mivel ilyenkor a 2 lemezt elvileg 1 lemezként kezeli a külső ház és az OS, pl. a lemezkezelőben, illetve a fájlkezelőben is 1 db kötet jelenik meg. Ellenben pl. a SINGLE módnál a 2 lemez kezelése külön-külön történik, az operációs rendszerben és a programokban is 2 külön meghajtóként jelennek meg. De, ha célirányosan a RAID 1 módot használod, akkor nyilván nem opció átállítani másikra, pláne hogy ilyenkor a reset miatt rendszerint a HDD-k tartalma is törlődik. Bár ennél a külső háznál elvileg a RAID 1 —► SINGLE esetében még nem, de fordítva már igen.

    Másrészt azt nem írtad, hogy a HDS-nek melyik verzióját használod. Ami azért is lényeges, mert pl. a legújabb stabil, azaz az 5.20-as verzióban vannak ezen külső ház, illetve az ASM1352R USB 3.1 (Gen 2) RAID vezérlő teljes támogatását érintő olyan fejlesztések, amelyek a program korábbi verzióiban még nem feltétlen voltak benne. Ugyan nem írják feltételként, de akár még a megfelelő firmware is számíthat a teljes támogatásnál. Viszont a külső háznál sok opció amúgy sincsen erre vonatkozóan, mert a rajta lévő gyári firmware mellé nem nagyon szoktak a gyártók további újabb verziókat biztosítani. Esetleg max. külső forrásból lehetne ilyeneket beszerezni, de azokat is csak szükség esetén és csak saját felelősségre!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Frawly #4408 üzenetére

    "lsusb szerint ASMedia 1051, 1051E, 1053, 1050E van rajta (fura, hogy ez így mind egyszerre)"

    Nyilván csak az egyik chip van benne, nem egyszerre mind. Ebből is látszik, hogy az lsusb parancs kimenete nem minden esetben tükrözi a valóságot, illetve nem mindig ad pontos információt a vezérlőről. 100%-osan megbizonyosodni az USB-chip típusáról eleve csak fizikai szemrevételezéssel lehet. Pont ezért szokás itt a topikban is szétszedni a külső házakat és ténylegesen lecsekkolni a chipen lévő feliratot (példa). Egy ilyen adapternél viszont már macerásabb ez, pláne ha csak roncsolással oldható meg a szétszerelés.

    Arról pedig ugye már volt szó, hogy elsődlegesen mindig a gyártó weboldala a mérvadó az eszközzel kapcsolatos információk terén, nem az ilyen-olyan webshopok által közölt adatok. De például az ORICO 27UTS esetében mondjuk sikerült az utóbbi helyen is eltalálni, mert a gyártó szerint is JMS578 chip van benne és támogatja az UASP-t. Viszont a TRIM támogatását már nem tünteti fel a gyártó, tehát pont ezért esélyes, hogy nem fog működni. Mondjuk az nem derült ki, hogy hogyan tesztelted ezt, de annyira nem meglepő az eredmény. Ugyan ebben a topikban is volt arról szó, hogy akár USB 3.0-s eszközöknél is lehet példa működő TRIM-re, viszont általánosan inkább az USB 3.1 Gen 2-es típusoknál szokott erre nagyobb esély lenni. A S.M.A.R.T. támogatása manapság mondhatni alap dolog USB-n is és pont ezért nem mindig szokták külön feltüntetni sem. Viszont az, hogy Linuxnál nem működik, vagy legalábbis egyes programok nem támogatják (rendesen) az adott USB-vezérlőt (példák), az még nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem is támogatja USB-n ezt a funkciót az adott adapter, illetve külső ház.

    A harmadik adapterben lévő JMS578 chip eleve SATA 6 Gbps alapra épül és támogatja az UASP-t, bár az utóbbi tényleges működése az OS mellett a firmware-től is függhet. Ha UASP módban működik az adapter Linux alatt, akkor egy SATA3-as SSD-vel elvileg minden adott ahhoz, hogy ki lehessen használni az USB 3.0 szabvány maximális adatátviteli sebességét. Viszont itt lehet eltérés egy szintetikus teszt és egy tényleges fájlmásolás értéke között. Az utóbbit eleve több dolog is befolyásolhatja, ezért elsődlegesen a szintetikus sebességteszteket érdemes ilyenkor megnézni. SSD-vel UASP módban kb. ilyen értékeket kellene kapni USB 3.0-n. De ez az adott hardver- és szoftverkörnyezet függvénye is lehet, ezért emiatt másoknál, másik környezetben előfordulhatnak +/- eltérések. Ha pedig asztali PC-ről van szó, akkor azoknál ilyenkor eleve a hátlapon lévő USB 3.0 portokat célszerű használni, mert egyes hardvereknél az előlapon lévők akár adatátviteli sebesség terén is valamivel "gyengébbek" lehetnek.

    Köszönjük a beszámolókat!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Frawly #4411 üzenetére

    Gondolom erre a korábbi logout blogbejegyzésre célzol, az előbbi screenshot is onnan van. Mértem ott anno többféle programmal, illetve Linux és Windows alatt egyaránt, ahol volt amelyiknél az írási sebesség is megközelítette az USB 3.0 szabvány maximumát. Ahogyan itt a fórumon egy házi tesztnél szintén. De annál mondjuk a SATA3-as SSD eleve korlátozta a szabvány maximumát, ami bővebben ki lett fejtve. Illetve egy SATA3-as se csak annyit tud USB 3.1 alapon, amit egy másik teszt szemléltet. Tehát az nem újdonság és eddig is tudtuk, hogy az USB 3.0-val nem lehet teljesen kihajtani egy ilyen SSD-t és 550 MB/s szekvenciális értéket elérni. Viszont USB 3.1 Gen 2 alapon már nyilván igen, sőt annál 1 db SATA3-as SSD eleve kevés is a szabvány max. adatátviteli sebességének kihasználásához. Ahhoz már pl. RAID megoldás kell (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Frawly #4413 üzenetére

    Az előző válaszban már leírtam, hogy az USB 3.0-nál nem meglepő, hogy nem lehet vele teljesen kihajtani egy SATA3-as SSD-t, ezt eddig is tudtuk. Ahogyan az is le van írva világosan, illetve az adott szövegkörnyezetben és a másik topikból linkelt hozzászólásból is azért egyértelmű, hogy nem az USB 3.0-hoz, hanem az USB 3.1 Gen 2-höz kevés egy SATA3-as SSD. Sőt, még tesztekkel is alá van támasztva. Az adatátviteli sebesség max. értékeinél megint keversz valamit, mert az USB 3.0-nál is eleve 8b/10b kódolás van, vagyis max. 500 MB/s lehet az elméleti effektív érték (bővebben). Viszont a gyakorlatban ezt nem szokta elérni, 450 MB/s körüli szokott lenni a maximum UASP módban. De ennyi erővel a SATA3 sem tud 600 MB/s értéket, annál is kevesebb a tényleges.

    A korábbi tesztben nálam JMS567 chip volt a külső házban, nem JMS578. De az utóbbi is hasonló és normál esetben hoznia kellene kb. azokat az értékeket USB 3.0-n, mint az előbbinek. Viszont az a tesztkörnyezet, valamint az adott USB-tárolóeszközöknél a bennük lévő háttértár mellett a firmware függvénye is lehet, hogy USB 3.0-n milyen adatátviteli sebességeket produkálnak az egyes vezérlőkkel. Ilyen téren pedig lehetnek eltérések egyik és másik teszt, valamint 2 USB-tárolóeszköz között is, hiába van mindkettőben ugyanaz az USB-chip és HDD / SSD meghajtó. Példák: teszt 1, teszt 2. Tehát az utóbbinál a szintetikus tesztekben a JMS578 chipes külső ház is hozta UASP módban az elvárható értékeket. Vagyis tud az többet is, mint amit neked sikerült mérned, legalábbis a szintetikus teszteknél. De ideális esetben akár a ténylegesen fájlmásolásnál is, viszont ez utóbbi értékét több dolog befolyásolhatja, mint már említve volt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz fauv #4416 üzenetére

    Üdv!

    Ha egy gyárilag összeszerelt külső HDD-t veszel és USB-n lesz csatlakoztatva a médialejátszóhoz, akkor ahhoz nyilván nem kell még külön külső ház is, ez így eleve értelmetlen. Ha natúrban egy (belső) HDD-t veszel, akkor ahhoz kell adapter / külső ház / dokkoló stb., hogy USB-n csatlakoztatni lehessen. De vannak már olyan médialejátszók is, amelyek belsejébe beépíthető és csatlakoztatható SATA-n a merevlemez, illetve kívül akár még közvetlen SATA csatlakozási lehetőség is van rajtuk. Egy ilyennél értelemszerűen akár SATA-n is megoldható a dolog, nem muszáj USB-s külső meghajtót használni.

  • King Unique

    titán

    válasz fauv #4418 üzenetére

    Ha egy passzív hűtéses, zárt, műanyag külső házról van szó, akkor abban nagyobb terhelés (pl. hosszabb idejű, intenzív írás / olvasás), illetve magasabb környezeti hőmérséklet (pl. nyáron) hatására az átlagnál eleve jobban melegedhet a merevlemez. De egyrészt pont ezért előnyösebb a passzív hűtéses típusoknál egy olyan, amin vannak szellőnyílások, full alumínium, vagyis jobb hővezető stb. Másrészt, ha melegedik a külső házban a merevlemez, akkor azt egy plusz külső rack, vagyis még egy külső burkolat inkább csak tovább fokozná. Ha a hűtés a lényeg, akkor ilyenkor van aki pl. egy ventilátort tesz a külső HDD mellé és azzal biztosítja ezt, mármint kívülről az aktív hűtést. Maga a ventilátor lehet akár USB-s típus is, sőt volt aki pl. a notebookhoz vásárolt hűtőpadot használta ilyen célra.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz rendon #4420 üzenetére

    Üdv!

    Ez a topik 2,5"-os (USB-s) külső házakkal foglalkozik, mint azt értelemszerűen a neve is mutatja. Abból külső merevlemez úgy lesz, hogy venni kell hozzá egy (belső) merevlemezt, viszont az utóbbi már másik topik témája. Ahogyan a gyárilag összeszerelt külső merevlemezek is, ha olyan és nem külső házas megoldás kell. Egyébként ahogyan ennek a topiknak, úgy a másik kettőnek is van téma-összefoglalója. Vagyis elég akár csak azokat elolvasni, mindegyiknél vannak konkrét példák a milyet vegyünk kérdésre is.

    Milyen merevlemezt vegyek?
    Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz LK #4423 üzenetére

    Ez a merevlemez az adatlapja szerint 7 mm magas, tehát ennél figyelni kell a külső ház belsejében történő elhelyezésre, illetve rögzítésre. Az általad felsorolt külső házak közül inkább az ORICO egyes modelljeivel vannak itt a topikban tapasztalatok. Legutóbb pl. a 2518S3-as modellt vette egy fórumtag, amiről tesztet is készített. Esetében szintén 7 mm magas volt a merevlemez, aminek stabil belső elhelyezéséhez a külső háznál lévő csavaros rögzítési lehetőség pont előnyös volt. A 2599US3-V1 a gyártó weboldala alapján tool-free típus, illetve itt a topikban megfordult már olyan fórumtag, aki ilyet használt (példa). De akkor más volt a téma és nem kifejezetten a külső ház jellemzői. A Gembird EE2-U3S-2-ről szintén vannak a gyártó weboldalán információk, de itt a topikban nincsen vele különösebb tapasztalat. Az alábbi videó alapján viszont az látszik, hogy hasonló felépítésű, mint itt a topikban egy korábban tesztelt külső ház. Vagyis ennél is lényeges szempont lehet, hogy pl. van-e a hátsó zárófedélnél szivacs, máskülönben lötyögni fog a külső házban a merevlemez.

    A felsoroltak közül az ORICO 2518S3 külső ház esetedben is opció, illetve jó választás lehet. De, ha esetleg másmilyen kell, akkor a téma-összefoglalóban vannak beszámolók, tesztek, információk stb. más gyártók termékeiről is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz LK #4427 üzenetére

    A Gembird esetében az előző válaszban említettek alapján a csavarokkal a külső házhoz az elülső és a hátsó zárolófedeleket, illetve az előbbinél egyben a SATA-USB átalakító panelt lehet rögzíteni. Viszont magát a merevlemezt már nem, azt csak bele kell csúsztatni a külső házba és az elülső zárófedélnél a panelen lévő SATA fizikai csatlakozó tartja. Annál ezért lényeges, hogy hátul van-e szivacs, ami megtámasztja. Ellenben az említett ORICO külső háznál a csavarok kívülről nemcsak a külső házat fogják össze a belül lévő beépítőkerettel, hanem egyben magát a merevlemezt is fixen rögzítik. Ez a tesztből vett képen is egyébként látszik. Az pedig egyértelmű, hogy a merevlemez stabil belső rögzítése szempontjából ilyenkor nyilván az utóbbi megoldás az előnyösebb, pláne ha csak 7 mm magas a merevlemez, ellenben a külső ház alapvetően inkább a normál méretűekre (9,5 mm) van szabva.

    A külső házakban lévő chip típusa jó esetben megtalálható a gyártó weboldalán, illetve itteni és külső teszteknél is rendszerint kitérnek rá. Az ORICO 2518S3-nál a JMicron JMS578 chip jónak mondható és egyre gyakoribb más gyártók termékeinél is. A Gembird belsejében a gyártó weboldala alapján ASMedia ASM1153-as chip van. Alapvetően az sem rossz, de ha pont olyan, mint az előző válaszban linkelt tesztben, akkor azért nem is a legjobb. ASMedia fronton az ASM1153E a szerencsésebb, pláne PID: 55AA azonosítóval. Annál ugyanis a tesztben említett egyes funkciók biztosabb támogatása mellett szükség esetén a firmware frissítése is megoldható. Ellenben a sima ASM1153-nál nemcsak a BOT only adatátviteli mód stb. a gyakorta jellemző, hanem a PID: 1153-as azonosító is, ami miatt eleve nincsen lehetőség az ilyen külső házaknál a firmware frissítésére a téma-összefoglalóban részletezett módon.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz villifog #4430 üzenetére

    Szia!

    Ha USB 3.0 módban és sebességgel akarod használni a külső SSD-t, akkor mindenképpen. Ugyanis, ha a kábel USB 2.0-s, akkor csak olyan adatátviteli sebességgel fog működni az eszköz. Az USB 2.0 pedig nemhogy egy SSD-t, de még egy 2,5"-os HDD-t is korlátoz ilyen téren.

    Erről a külső házról egyébként készült egy teszt itt a fórumon, amiben látszik az alábbi képen, hogy kb. 55 cm a mellékelt USB 3.0 kábel, ami azért nem olyan rövid. Ha vannak az asztali PC-knél az előlapon USB 3.0 portok, akkor azokhoz csatlakoztatva kényelmesen használható lenne a gyári kábellel. De némi kompromisszummal akár még a hátlapi portokhoz csatlakoztatva is. Az meg a másik, hogy egy 2,5"-os, csak USB-ről működő külső meghajtónál az sem jó, ha túl hosszú az USB-kábel. A hosszabb kábel ellenállása nagyobb, ami miatt a feszültség és az áramerősség csökkenthet, az pedig a tápellátásnál gondot okozhat. Egy külső SSD ugyan lehet valamivel kevesebbet fogyaszt, mint egy mobil külső HDD, de azért az előbbinél sem teljesen mindegy. A 1,5-2 méteres hossz még beleférhet, de ha a gyári kábelhez lesz hozzátoldva a másik, akkor az úgy már + 0,5 m. Jó esetben akár még úgy is működhet, de meg lehetne ezt 1 db kábellel is oldani, ami előnyösebb lehet több kábel egymásba toldása helyett. Vannak USB 3.0 Type-A (apa) - Micro-B (apa) típusok is olcsón (példák).

    Egyébként, ha már SSD, akkor ennél a külső háznál USB-n a TRIM működésével mi a helyzet? Ha Windowst használsz, akkor pl. ezzel a módszerrel is le lehet tesztelni, volt már rá példa itt a topikban.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz villifog #4432 üzenetére

    Ez esetben mindenképpen USB 3.0 kábelre lesz szükséged, mint már említve volt. Maga az USB 3.0 port névleges 900 mA-es áramerőssége stabilan elég lesz az SSD-nek, viszont hogy a kábel hosszának és minőségének függvényében mennyit esnek majd az áramértékek, az már más dolog. De az, hogy az előző válaszban leírtak után végül milyen kábelt veszel, milyen csatlakozótípussal és hosszal, az már a te dolgod. A Windows 7 valóban nem támogatja natívan az UASP-t, ezért azzal nem lesz kihasználható a szabvány maximuma. De még így jóval gyorsabb lesz a külső SSD az USB 2.0 gyakorlati maximumánál, azaz a max. 35-4X MB/s értéknél. Az egyes USB-szabványokról, a kábelek típusáról és felépítéséről pedig tele van az internet leírásokkal, képekkel stb. Példák: [kép], [link], [link], [link]. USB-n a TRIM működése pedig úgy fog kiderülni ennél a külső háznál, ha arra alkalmas programokkal lecsekkolod, illetve az előző válaszban említett módon leteszteled. Ezzel kapcsolatban ott van mintaként egy korábbi teszt is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz SutPet #4436 üzenetére

    Üdv!

    Az nem éppen valószínű, hogy ez a külső ház miatt lenne. Itt inkább csak a szokásos problémáról lehet szó, ha Windowszal használod és nem a megfelelő módon csekkolod le a köteten a foglalt területet, illetve a fájlok és mappák méretét. Példák: [link], [link], [link], [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz cyberkind #4439 üzenetére

    Szia!

    Ez a külső ház úgymond elég fullos és tud kb. mindent amit kell, még külön tápkapcsoló is van rajta. Tehát ez eleve jó választás és kezel nyilván SATA III-as HDD / SSD meghajtókat is. Illetve az egyes SATA-szabványok eleve visszafelé kompatibilisek és használható SATA3-as HDD akár névlegesen csak SATA2-t támogató külső házban is. A külső háznál a gyártó weboldalán lévő adatlap ugyan valóban csak SATA2-ig említi a támogatást, de többen használtak már ennél a típusnál SATA3-as HDD-t (példa), mert az előbbiek értelmében nyilván azt is kezeli. Sőt, olyan is volt, aki pont 1 TB-os WD Black merevlemezzel használja (példa), ami szintén SATA3-as. Plusz a külső házban lévő ASM1153E chip is eleve SATA 6 Gbps alapú és az UASP adatátviteli módot is támogatja. Vagyis egy SSD-vel javarészt annak az adatátviteli sebessége, valamint egyúttal az USB 3.0 szabvány maximuma is kihasználható lesz. Ha csak HDD kerül bele, annál meg valójában kb. mindegy is, mert azok többnyire még a SATA 3 Gbps szabvány határait sem feszegetik, pláne 2.5"-os kivitelben.

    A másik válaszban ajánlott ORICO 2518S3 külső ház szintén jóféle, fémházas, csavarral rögzíthető a HDD, az USB-chip SATA 6 Gbps alapú, támogatja az UASP-t stb. Ha azt választod, azzal szintén jól jársz.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz cyberkind #4446 üzenetére

    A tápkapcsoló akkor lehet hasznos, ha pl. folyamatosan a géphez van csatlakoztatva a külső HDD, ellenben nincsen mindig aktívan használva. Ez nem olyan régen ki volt fejtve bővebben. Egyébként a 2,5"-os külső házakon általában nem szokott lenni ilyen tápkapcsoló, sőt meglehetősen ritka. Ezért is számít extrának az UA0015 esetében.

    A 2,5"-os WD Black eleve 7200 RPM-es merevlemez, vagyis az emiatt egyrészt jobban melegedhet. Ezért javasolt lehetőleg egy jó hővezető képességű alumínium külső házat használni hozzá. Másrészt egy 7200-as HDD energiaigénye is valamivel nagyobb lehet egy 5400-as típusnál, ezért az előbbinél a stabil tápellátás végett pláne az USB 3.X portok használata javasolt. A biztos működés pedig eleve a megfelelő használat függvénye is, ami az előbbiek mellett még egyéb dolgokra is kiterjed.

    Az az előző válaszban már le volt írva, hogy mindkét külső ház jó választás lehet és megfelelhet az említett merevlemezhez. Viszont a LogiLink UA0115 valamivel többet tud, összességében az úgymond a "fullosabb".

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz cyberkind #4448 üzenetére

    Mellékelni szoktak a külső házakhoz használati útmutatót, amely rendszerint tartalmaz egy rövid leírást, vagy ábrát a beüzemelésről. Viszont általában menni szokott anélkül is, mivel a HDD-t belehelyezni a külső házba, majd csatlakoztatni az abban lévő SATA fizikai interfészhez, végül pedig az említett típusnál a rögzítéshez becsavarni pár csavart azért egyáltalán nem olyan bonyolult dolog. Továbbá az első használatbavétel előtt a vadonatúj HDD (WD Black) particionálása az operációs rendszerben szintén nem ördöngösség. Ha Windowst használsz, akkor pl. az ebben a hozzászólásban részletezett módon lehet megoldani. Az pedig az előző válaszban már le volt írva, hogy az USB-tárolóeszköz megfelelő működése a megfelelő használaton is múlik.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Lacika79 #4452 üzenetére

    Üdv!

    A 2,5"-os típusoknál a tápellátás témája ebben a topikban és egy társtopikban is részletezve van a téma-összefoglalókban és az egyes hozzászólásokban egyaránt. Példák: [link], [link], [link]. Tehát egy 2,5"-os külső HDD-hez normál esetben eleve nem szükséges külső tápellátás. Max. csak akkor, ha a gazda hardver, illetve a rajta lévő USB-portok elégtelenek a megfelelő és egyben stabil tápellátás biztosítása szempontjából. De itt is egyrészt kiegészítő tápellátást szokás alkalmazni első körben pl. egy Y-kábel segítségével. Tényleges külső tápellátásra viszont inkább csak extrémebbnek mondható esetekben lehet szükség. Másrészt egy normális gazda hardvernél (pl. asztali PC, notebook) nem különösebben téma ez, illetve ott max. kiegészítő tápellátásra lehet szükség, de arra is csak USB 2.0 portok esetében. Külső tápellátás a tv-k, különféle lejátszók, routerek, mini PC-k stb. készülékeken történő használatánál lehet indokolt, amelyek nem féltetlen képesek egy 2,5"-os külső merevlemezt stabilan meghajtani csak USB-ről. Ami ez esetben nyilván nem az eszköz (külső HDD) hibája, hanem eleve az említett gazda hardvereké, azok hiányossága... Azt pedig majd megmondják a router topikjában, hogy ilyen téren mik a tényleges tapasztalatok, illetve milyen megoldást javasolnak az adott routernél.

    (#4453) gordonfreemN:
    Íme a válasz a másik topikból. Az esetleges továbbiakat pedig eleve inkább majd ebben a topikban kellene megtárgyalni, mivel az ilyen blogbejegyzések, cikkek stb. során létrejött topikok általában hamar inaktívvá válnak, ott is 2015-ös volt a legutolsó hozzászólás a kérdés feltétele előtt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Lacika79 #4455 üzenetére

    Ha csak USB 2.0 port van a routeren és ráadásul csak 1 db, akkor az úgy eleve necces... Ha van legalább 2, akkor Y-kábeles megoldással javasolt használni a 2,5"-os külső merevlemezt, az a biztosabb. Aztán hogy maga a router és a tápegysége mit bír, az megint más dolog. Egyes típusoknál még az USB 3.0 port sem feltétlen képes nagyobb áramot leadni (példa). De a pontos adatokat és tapasztalatokat majd a router topikjában megmondják, ott kellene a továbbiakban ez ügyben érdeklődni, mint már említve volt.

    Egyébként ha elégtelen USB-n a tápellátás, akkor annak tipikus jele szokott lenni, hogy fel sem pörög a 2,5"-os külső merevlemez, kattog, csipog stb. Vagy úgy-ahogy elindul, de működés közben intenzívebb olvasási / írási műveleteknél akadozik, eldobja az adatkapcsolatot stb. Ha ilyeneket nem tapasztalsz, akkor az már jó jel. Viszont a stabil tápellátás szempontjából az igazán biztos megoldás a megfelelő gazda hardver és az USB 3.X portok használata. Ezek híján pedig szükség esetén a kiegészítő / külső tápellátás alkalmazása.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pruzsi #4457 üzenetére

    Üdv!

    A topik téma-összefoglalójában van "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezet, ahol le van írva néhány lényeges információ, plusz konkrét példák is vannak. Valamint legutóbb egy hasonló esetnél szintén 2,5"-os ADATA SSD-ről volt szó és az ott linkelt külső ház (teszt) akár az SX900-hoz is jó lehet. Viszont pl. a TRIM működése USB-n megint más dolog és arra inkább az USB 3.1 Gen 2-es típusoknál szokott nagyobb esély lenni. De ha csak alkalmanként a filmek felmásolása és lejátszása a cél, nem pedig a komolyabb és intenzívebb használat, akkor a TRIM hiánya sem feltétlen akkora gond.

    Ha tv-hez csatlakoztatva is használva lenne a külső SSD, akkor az viszont megint más dolog, amivel kapcsolatban pl. ebben a hozzászólásban le van írva a lényeg. Vagyis ez esetben a tv-készülék gyártójának a topikjában is javasolt érdeklődni a biztosan kompatibilis és másoknál bevált külső házak felől.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    Válasz egy másik topikban feltett, de inkább ebbe a topikba tartozó kérdésre.

    Van már elvileg USB 3.2 is, legalábbis elkészült a specifikáció. Viszont az új szabványra épülő eszközök még nem nagyon jelentek meg és leghamarabb talán csak jövőre várhatók. Plusz onnantól még némi idő is kell neki, hogy szélesebb körben elterjedjen az új szabvány. Jelenleg az USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1), USB 3.1 Gen 2 és a Thunderbolt 3 az, ami opció mind a gazda (gép), mind az eszköz (külső ház) vonatkozásában. Ebben a hozzászólásban részletezve vannak az egyes USB-szabványok adatátviteli sebességei. Vagyis a screenshoton külön feltüntetett értékek csak a névleges maximumok az átváltás után, ellenben a gyakorlatban elérhető maximum értékek ennél kisebbek.

    Ha SSD-hez egy kell külső ház, akkor ezen topik összefoglalójában van "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezet, ahol le van írva néhány lényeges információ, valamint konkrét példák és tapasztalatok. Egy SATA3-as SSD sebességének kihasználásához javarészt akár egy USB 3.0-s külső ház is elegendő lehet. Egy korábbi teszt szemlélteti azt, hogy kb. milyen értékeket lehetne elérni USB 3.0-n. Ha ennél több kell és az SSD maximális adatátviteli sebességének kihasználása a cél, akkor viszont minimum USB 3.1 Gen 2 külső házra, valamint nyilván a gazda hardveren (gépen) is legalább ilyen portra lesz szükség. Ez esetben elérhetők kb. azok az értékek, amelyeket SATA3-as csatlakozásnál tudna az SSD (példa). A Thunderbolt 3 viszont már "overkill" egy SATA3-as SSD-hez, annak pl. az M.2 PCIe NVMe típusoknál van igazán értelme. Ebben a topikban viszont főleg inkább az USB 3.0-s külső házakkal van tapasztalat, míg az USB 3.1 Gen 2 típusokkal már jóval kevesebb (példa). Az extrának és egyben drágának számító Thunderbolt 3 szabványra épülő megoldásokkal pedig egyáltalán nincsen, sőt olyat külső háttértár formájában pl. az itteni fórumon még a Macet használók sem nagyon szoktak venni, vagy max. csak ritkán.

    Az általad felsorolt külső házakkal nincsen itt a topikban konkrét tapasztalat, de amúgy nem is mindegyik felelne meg a felsorolt kívánalmaknak.

    1. Neutrino U3.1:
    Ez elvileg OK, USB 3.1 Gen 2 és ráadásul natív Type-C megoldásra épül. Továbbá minőségi és előnyös ez a fajta kialakítás mind hővezetés, mind szerelés szempontjából. Hasonló mint USB 3.0 alapon pl. LogiLink UA0115 külső ház, amely utóbbi egy itteni beszámoló alapján is ajánlott modell.

    2. ADATA ED600:
    Ez elvileg csak USB 3.1 Gen 1-es, vagyis USB 3.0-s, az adatlapján is 5 Gb/s értéket írnak. Valószínűleg pusztán csak ezen elnevezések adta lehetőséget használja ki a gyártó. Sőt, a 2,5"-os külső HDD kínálatukban is mindegyik sorozat és modell USB 3.1-esként van feltüntetve, holott azok nyilvánvalóan csak Gen 1-esek, azaz USB 3.0-sak. Másrészt ez egy ütésálló, illetve cseppálló / vízálló külső ház, vagyis az anyaga is ennek megfelelő, ami azért nem feltétlen a legjobb hővezetés szempontjából.

    3. PATRIOT Gauntlet 4:
    Az adatlapja alapján USB 3.1 Gen 2-es, vagyis sebesség szempontjából ez is megfelelő lehet. Konkrét tapasztalat ugye nincsen vele, de maga a külső ház kialakítása hasonló, mint pl. USB 3.0 alapon az alábbi Revoltec külső háznak.

    4. Delock Thunderbolt™ 3 Externe Portable:
    Ez nem egy szimpla külső ház, hanem egy gyári kiszerelésű külső SSD. Ráadásul még csak nem is SATA-s, hanem M.2 PCIe NVMe megoldásra épül. Vagyis ez a külső ház így eleve kiesik. Viszont vannak a Delock kínálatában 2,5"-os méretformátumú HDD / SSD meghajtókhoz való USB 3.1 Gen 2-es külső házak is.

    5. ICY BOX IB-234-U31:
    Ez sebesség szempontjából szintén megfelelhet, mivel USB 3.1 Gen 2-es. Bár pl. egy videóban nem mértek SSD-vel annyira "kimaxolt" értékeket. De ez SSD, valamint hardver- és szoftverkörnyezet függvénye is lehet, mert pl. egy másik tesztnél nagyobb értékek is összejöttek. Illetve ez ugyanúgy igaz az előbbi külső házaknál is. Maga a külső ház kialakítás és anyaghasználat szempontjából azért annyira nem rossz, félig fém, félig műanyag, valamint tool-free kivitelű. Viszont vannak a RaidSonic (ICY BOX) kínálatában ennél komolyabb modellek is USB 3.1 Gen 2 alapon, illetve akár natív Type-C megoldással.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák