Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rowon

    Topikgazda

    LOGOUT blog

    válasz Wasquez #96447 üzenetére

    A nikkel egyébként egy érdekes fém, a vasmeteoritokban nagyon magas százalékban megtalálható, de ugyanakkor az emberi szervezet számára is egy ultranyomelem (állítólag, bár még ez is egy nyitott kutatási terület). Tutanhamon fáraó sírjában talált tőr is egy ilyen vasmeteoritból készült, valószínűleg ennek köszönhető, hogy több ezer év elteltével sem rozsdás számottevően (na meg gondolom a múzeumban is gondozzák :) ).

    Egyébként szerintem nincsen azzal gond. Az ROHS direktíváról, ha még esetleg nem hallottál, az valamivel érdekesebb. Anno egy cégnél rövid ideig ezzel foglalkoztam, hogy különböző alkatrészekhez kellett bekérnem az ROHS nyilatkozatot a beszállítóktól, hálátlan feladat volt, mert mindenkivel csak kínlódtam, na meg a cég is balf*sz volt, mert ezt nem évek elteltével kellett volna lenyilatkoztatni... de ezzel is tanultam valami újat. Az ROHS olyan anyagok használatát tiltja, mint ólom, kadmium, higany, hat vegyértékű króm, illetve különböző égésgátló anyagok, amik abszolút mérgezőek. Valószínűleg ezért is van az, hogy elektromos berendezéseknél már nem ólommal forrasztanak, hanem ónnal és így rá lehet tenni a termék dobozára egy nagy zöld levél kíséretében azt, hogy "ROHS megfelelő".



    A közelmúltban megvett ASRock alaplapom dobozán is volt egy ilyen kis ikon, szóval tudatos környezet (és egészség)barát emberek minden bizonnyal örülnek ennek. Szóval ilyenek vannak, de egyébként az alábbi oldalon azt írják, hogy a nikkel belélegezve és lenyelve mérgező, rövid távon ilyen-olyan irritációt és allergiás reakciót okoz(hat), hosszabb távon meg rákot. Na de most egy procihűtőn az a bevonat csak úgy ott van. Annak valószínűleg nem kellene szabadon leválnia és a levegőben porszemcseként szállingóznia, amit esetleg belélegzel vagy benyelsz. Az utóbbi pedig valószínűleg olyan mennyiség lehet, ami nem oszt, nem szoroz (vagy csak ezzel nyugtatom magam, nem tudom).

    Ha emlékszel egyébként, van ez az agymenés, hogy a hónalj dezodoroknál van, ami alumínium só mentes, mert az aztán NAON, de NAON mérgező. Valamelyik okos marketinges ezt kitalálta. Élelmiszerrel több alumíniumot viszel be, mint ami abban az akármilyen dezodorban van, de az nem számít. Ugyanígy a fogkrémben sem eszed meg a fluoridot, főleg felnőtt emberként, mert kiköpöd, ennek ellenére már legyártották jó régen a vegánok meg sötétzöldek nevű klubok a fluoridmentes fogkrémet, mert nehogy autista legyen a gyerek! Főleg a védőoltástól. Na mindegy, már szétoffoltam a topikot így hajnali 1 órakor, de ez most így kijött belőlem. :R

    Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

  • blp85

    aktív tag

    válasz Wasquez #96447 üzenetére

    Az enyhén sárgásság az tényleg a nikkelezés jele. Ha a mai autókat megnézed, azokon is pl. a hűtőrács nikkelezett, mivel az tapad a nem fém elemekre is. A hűtőknél is a korróziógátlás és egyéb a fő szempont, de mivel nem eszed meg, nem kerül a szervezetedbe. Régen az ékszerészetben is használták emlékeim szerint, de ezt már előírás tiltja, mivel allergizáló (gondolom hosszabb távon bőrrel érintkezve, de nem állítom biztosra). Amúgy önálló vegyi anyagként a nátrium és a klór is mérgező, de nem egyenként teszed az ételbe, hanem nátrium- kloridként, azaz sóként. Vagy ott van az a szag, amit villámlás után viharoknál is lehet érezni, azaz az ózon, ami szintén nagy koncentrációban mérgező (az ózongenerátorokon is fel van tüntetve), viszont egy villámlás utáni koncentrációtól semmi bajod. A réz is mérgező terméselemként, viszont a felületi oxid miatt nem, az alumínium is dettó ilyen.
    Illetve a klasszikus autóknál a tömítést a karosszéria részei között ólommal töltötték ki, ami szintén mérgező (ahhoz, hogy használják fel is kellett melegíteni, a gőze sem egészséges.

    [Nikkelezés]

    Na egy kicsit én is elkalandoztam, kísért a kémia óra. :)

    Én nyugodtan használom a processzor hűtőt, ha nikkelezett réz, ha nem, mivel eddig nem tapasztaltam egyiknél sem, hogy a darabjai elporladtak volna. Illetve az alaplapok és egyéb számítástechnikai kellékek is tele vannak a környezet számára egészségtelen dologgal, ezért gyűjtik vissza elektronikus hulladékként a régieket, és jobb esetben fel is dolgozzák, és újból alapanyag lesz az ipar számára.

    Rowon, bocsi az OFF-ért!

    Soha nem lesz olyan, amilyen volt, de úgy sem marad, ahogy éppen van. Már a jövő sem a régi. (Eginald Schlattner)

Új hozzászólás Aktív témák