Új hozzászólás Aktív témák

  • Tomcat13

    senior tag

    Gép felújítást tervezek mit érdemes venni teljesítmény árkülönbség viszonylatába?
    Celeron vagy AMD?

    Két hasznos link, sok CPU eredményeivel. Az Anandtech-es linken közvetlen összehasonlításra is van lehetőség:

    Anandtech
    Cpubenchmark

    Előszóként:

    Manapság egyre gyakoribb, hogy egy foglalat maximum 1-2 generáció erejéig fogadja az új processzorokat, majd új foglalatot adnak ki, az újabb architechtúrákhoz. A híreket napi szinten nem követő, informatikában kevésbé jártas ember hamar elveszik a sok, elsőre nem túl ésszerű számozás és foglalatok között. Azért alakult ez a topic, hogy a megfelelő processzor kiválasztásához nyújtson segítséget a kevésbé tájékozott vásárlóknak.

    Mielőtt kérdeznél:
    -Ha van már komplett géped és abba szeretnél processzort venni, akkor írd le milyen komponensekből áll
    -Kell egy maximális ár, amennyiért szeretnél processzort venni
    -Használt is lehet vagy csak is újat szeretnél
    -Tisztázni kell a konkrét felhasználási területet:

    Felhasználás szerint 3 fő csoportra lehet szűkíteni a kört:

    1. Alapvető felhasználás, böngészés, dokumentumszerkesztés, multimédiás tevékenységek. (filmnézés-zenehallgatás-hobbi szintű képszerkesztés) Ez a csoport igényli a legkisebb teljesítményt, akár meg egy belépőkategóriás, illetve alsó-középkategóriás 2 magos processzor is kielégíti az igényeiket hosszútávon is, az új, és későbbi generációs operációs rendszerek mellett is.

    2. Játék célú felhasználás, esetleg az előbbiek mellett. A félreértések elkerülése végett, a játékok élvezhető szinten való futtatása, 1-2 év elteltével is, nagyobb felbontású monitoron jóval erőforrásigényesebb, mint az előző felhasználási terület. De általánosan igaz az a szabály, hogy a videokártya a legfontosabb alkatrész e téren, a processzor típusát inkább az határozza meg, hogy ki tudja szolgálni a videokártya adta teljesítményt, ne maradjon felesleges tartalék. Itt már minimum középkategóriás processzorban kell gondolkodni, komolyabb igények esetén a felsőkategóriás példányok is szóba jöhetnek.

    3. Munka célú felhasználás. Itt a meghatározó a munka mibenléte, milyen programok futtatása a feladat, e szerint érdemes mérlegelni, akár gyártó, akár típus szintjén is, az adott program támogatásának megfelelően. Talán ez a legerőforrás-igényesebb felhasználói csoport, itt minden kategória szóba jöhet, a felhasználás és a kellő teljesítmény szerint.

    Mivel ez a topic inkább a megfelelő processzor kiválasztásával foglalkozik, a mélyvíz témakörébe tartozó, felépítés és architektúrára irányuló mélyebb, részletesebb, esetleges probléma-megoldással kapcsolatos kérdéseket lehetőleg kerüljük. Ezeket inkább az adott processzor vagy az Azonnali processzoros kérdések órája topikban tegyétek fel.

    Pár fogalom, ami gyakran felmerül:

    CPU: (Central Processing Unit = központi feldolgozó egység)
    A jelfeldolgozást végrehajtó központi egység: a számítógép agya. Ez végzi az alapvető számításokat, és dolgozza fel a számítógépbe beérkező adatokat.

    APU: Az APU (Accelerated Processing Unit) tulajdonképpen egy CPU és egy GPU házasságából született chip. Az integráció szülte ezt a kialakítást, az alapvető felhasználásra, valamint HD gyorsításra alkalmas videóvezérlő egy tokozásba került a processzormagokkal, így még inkább kompaktabbá téve az alaplap felépítését. Gyakorlatilag az eddigi integrált videókártyák helyett most már nem az északi híd, hanem a processzor tartalmazza a videóvezérlőt. Ez előnyös több szempontból is, főként hogy így már csak egy jelentősebb hőtermeléssel rendelkező alkatrész van a számítógépben, az északi híd kisebb hűtést igényel, a processzort meg már eleve hűti a processzorhűtő, így a beleépített videóvezérlőt is.

    TDP: a gyártó által megadott tipikus fogyasztási érték. Az Intel és az AMD e mutatói kicsit eltérnek, AMD-nél maximális fogyasztást jelent, gyári órajelen, gyári feszültséggel. (VID). Intelnél ez a tipikus fogyasztás, melyet szélsőséges helyzetben átléphet a processzor elméletileg, de ez nem igen fordul elő a hétköznapi használat során. Watt-ban adják meg, ez alapján adják meg a gyártók a processzorhűtők maximális hűtőteljesítményét is.

    VID: a gyártó által megadott feszültségérték. Ez egy szérián belül minél alacsonyabb, annál jobb, mind hőtermelés, mint tuningolás szempontjából. Nincs jelentős szórás egy típuson belül, de vannak túlhajtásra alkalmas, és kevésbé alkalmas példányok. A kevésbé járatos felhasználók figyelmen kívül hagyhatják, hiszen sem a túlhajtás lehetőségével, sem a Bios finomhangolásával nem fognak valószínűleg élni.

    csucsbicep és bartucc tollából.

    [ Módosította: #65675776 ]

    '' Meghalni lehet, de elfáradni sohasem''

Új hozzászólás Aktív témák