Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Nekton

    aktív tag

    válasz Teal'C #2433 üzenetére

    Srácok!

    TLDR!!! Hosszú poszt!!!

    A gyorstöltés szabvány az csak a telefon és a hálózati adapter közötti teljesítményátvitelre vonatkozik. A telefon és az adapter között van kommunikáció és ennek megfelelő feszültségváltoztatás az adapter részéről, így változtatható az átvitt teljesítmény egy gyíkbél vezetéken. Egyébként érdekes is lenne USC-C-n táplálni egy notebookot (pl. 65W), vagy nagyobb monitort (pl. 100W) hagyományos 5V feszültségen, ami ugye így igényelne 13A, ill. 20A-t. :Y Vastagabb vezeték kéne, mint a kisujjam és a végén a feszültség így is leesne 1-2V-ra.

    Megoldás: A feszültség emelése!

    Na de! A telefonban ez ugyanúgy vissza van alakítva a működési feszültségre (3,5-4,2V), viszont így már ott helyben rendelkezésre áll a nagyobb teljesítmény.

    Töltés: Mint valahol feljebb leírtam, az akku kapcsaira nem lehet az akku specifikációjában leírtnál nagyobb feszültséget kapcsolni. Nem tudom, ez a Note 10/10+ akkujánál pontosan mennyi, de legyen kb. 4,2V (ettől eltérhet +0.1V-ot, de akár -1.5V-ot is akkutípustól függően.).

    Mint írtam, az első fázis a CC, vagyis az állandó áramerősséggel táplálás. Ezt a szakaszt lehet "büntetlenül" felhasználni gyorstöltésre az áramerősség növelésével. Az áramerősséget ugye a kapcsokra adott feszültség és az akku belső ellenállása határozza meg. A belső ellenállás pedig a hőmérséklettől és a Soc-tól (State of Charge, töltöttségi szint) függ. A hőmérséklet nem emelkedik számottevően C=0,8-1 töltési tényező körül, de lehet e-fölé is menni, ha az akku ezen a töltési feszültség korlát mellett nagyobb áramot átenged.

    Legyen pl. C=1

    A note 10 a 3,5Ah-ás akkuja amikor eléri a töltési feszültség maximumát (4,2V), akkor 3,5A-es töltés mellett 14,6W-ot vesz fel (ez a max, amit C=1-nél valaha is felvesz). Ekkor ugye 1 óra alatt elvileg elérné a 100% Soc-t, de persze ez nem igaz, mert a 4,2V-ot elérheti már 60-85% Soc körül. Innen jön az állandó feszültségű, de csökkenő áramú töltés, mely jóval tovább tart, míg az áramerősség leesik kb, 350mA-re és a töltés leáll. Ekkor van az elméleti 100%-SoC.

    A valós Soc-t mérni nagyon nehéz. Az akkut a töltés befejezése után nem esik vissza rögtön a feszültsége a üzemi 3.7V körüli értékre. Ehhez pihentetni kell kb. 4 órát üresjáratban, és úgy rámérni.Ráadásul a feszültséggörbe nagyon lapos. Emiatt különféle becsléssel szoktak a telefonok és egyéb berendezések operálni.

    Egyik ilyen, hogy amikor eléri a töltés folyamata a 4,2V-ot, akkor az akkut a telefon feltöltöttként 100%-osnak írja ki ** és a töltést a háttérben folytatja. (Ez látszik a linkelt videón, amikor csodálkoznak a Smart Clinic-es fiúk, hogy az adapter még mindig viszonylag nagy áramot ad le.)

    A másik megoldás a töltés számlálás (Coulomb számlálás), amikor az aktuális áram felvételből (leadásból) az idő szorzatával számolják a felvett, vagy leadott töltésmennyiséget). Ez pontosabb és akkor kalibrálódik, amikor hosszan tartó teljes feltöltéssel eléri az akku az elméleti 100% Soc-t (Ekkor válik gyakortati 100%-ká a számláláshoz). Erről az user szerintem nem sok infót kap a valóságban.

    Három dolgot lehet a fentiekből levonni:

    1. Az, hogy hány W-os az adapter, nem jelenti azt, hogy azt a teljesítményt mind lehet töltésre fordítani. Ha a gyártó a töltéshez C-értékét 1-re választja, akkor a Note 10 akkutöltésre max 14,6W-ot fog felvenni. Ez az érték a Note 10+-nál max. 18W (4300mAh akku). Ráadásul az akku által felvett teljesítmény nem állandó. Parabolikusan növekszik, majd a max. érték elérése után exponenciálisan csökken.

    Miért jó ez nekünk? Mert ha nincs kikapcsolva a telefon, sőt, durva erőforrás igényes játékot futtat, akkor is marad elég teljesítmény a gyors töltésre. Nem fordul elő az az eset, hogy sima töltővel navigáció futtatása mellett már nem is tölt a telefon. Vagyis a telefont nem kell kikapcsolni a gyorsabb töltéshez!

    2. Az, hogy kinek mennyit mutat a telefon kijelzőjén az akkutöltöttség jelző, nagyon sok mindentől függ és erre nem lehet méréseket alapozni, pláne különböző típusok esetén. "bezzegarégitelefonom 100%-ot mutatott ésazelsőnégyórábaneznemiscsökkentúgymint ennél az új f*snál ami már ekkor leesik 96%-ra..."

    **3. Teljesen felesleges azon rugózni, hogy hány %-nál teszed fel/veszed le a töltőről a telefont az akku kímélése céljából, mert

    - lehet, hogy amikor lehúzod 100% kijelzés mellett, akkor a Soc valójában csak 60-85%-os!

    - amikor rádugod kikapcsolás esetén, akkor meg aztán ki tudja?? A Soc lehet akár 20%-is, ugyanis a védőáramkör nem engedi teljesen lemerülni az akkumulátort, hiszen az attól egészen hamar tönkremenne. A mérés pedig, mint fentebb látszik nem egzakt, csak becslés.

    +1 Ha sosem töltöd fel teljesen, akkor a telefon nem fogja tudni kalibrálni a 100%-ot, (emiatt azt sem tudja majd, mikor közeledik a 0%)

    Tanácsom: A telefont használni kell. Az akku kérdés nem user feladat! Az user arra vigyázhat, hogy ne fagyassza meg, illetve ne forralja a készüléket, de ez le is van írva több helyen. Többet nem kell tudni!

    Nincs értelme a 45W-os adapternek? Miért? Ha töltés közben brutál játékot futtatsz és a háttérben még frissítés is folyik, akkor a Note 10+ simán felveheti ezt a teljesítményt, pláne, ha C értéke 1-nél nagyobb (Ezt ugye csak saccoltam. C=2 -nél töltéskor is lesz 36W teljesítményfelvétel csak az akkura). Ekkor a 25W-os töltő mellett is lehet, hogy merülni fog a telefon.

    Sorry, ha nem volt érdekes! :R

  • ollie

    MODERÁTOR

    válasz Teal'C #2433 üzenetére

    Normális, hogy nincs nagy különbség a töltési időben, ami a technológiából adódik. Persze az is hozzá tartozik, hogy nem egyformák az akkuk, a névleges mindkettőnél 4300, de ettől le és felfele is eltérhet mindkettő, akár 200mAh-t (talán többet) is.

  • sanyijedi

    őstag

    válasz Teal'C #2433 üzenetére

    de nem csak az számít, hanem hogy mennyi idő alatt ér 20-30-40-60ra pl..

    nem tudom az előző teszt az milyen készülék?!
    (#2331) telefonmágus

Új hozzászólás Aktív témák