Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • totron

    addikt

    válasz bambano #4 üzenetére

    Nem biztos, hogy tudom értelmezni a beszállító fogalmát. Te ebben jobban benne vagy, miért kell mindenre is egy dedikált, köztes szerv? Ebben az esetben milyen érdemi funkciót lát el a beszállító, mint a free OS szállítója? Milyen címen csúsznak zsebekbe pénzek? Mik derülnek ki?
    A keresztplatform azért szép, mert meg lehet ragadni félúton, egy erőforrás-zabáló, legitimen köztes állapotban és akkor az a legszarabb. De mivel működőnek van nyilvánítva, ezért a legjobb esetben is csak a szar kerül végtelen foltozásra. Jobb kihagyni ezt a kihagyhatatlan lépcsőt.

    Ui/péess: tényleg ugyanazok a dumák mennek, így minden év a linux dumák éve lehet (hurrá). Ez engem arra enged következtetni, hogy a népi, tárgyalt linux témaköre a fiatal évek sajátja, s mint ilyen, kinőhető. Aki épp oda érkezik fiatalságával vegyes érdeklődésében, hogy beleássa magát, az megteszi és véleménye is lesz, saját is, de sokszor egyen, később meg elsodorja az élet, más prioritásokkal, kopnak a buherai élmények, fakulnak az indíttatások. Ezért ugyanazok a dumák és átmeneti témaplatformként nem is lesz soha más, a bővített tartalom a hardcore figurák asztala, de az meg már nehéz vagy érdektelen már, a hormonok átalakulása egy idő után kiiktatja a kockulás emelt szintjét. Aki meg régebb óta benne van, mert bekapcsolódása a linux disztribúciósodott hajnalára vagy mégelőbbre esett, az meg már unja az ismétlést, jogosan.

    A hivatalból - akár hivatalban - használók helyzete persze más. Ők is unhatják, csak ők pénzért.

  • totron

    addikt

    válasz bambano #10 üzenetére

    Egy Ms, mint fizetős világvállalat világterméke struktúrájában értem is ezt, de free vonalon is kötelezően ezek a lépcsők, ugyanebben a sorrendben és hierarchiában működhetének csak? Hány és mely zsebek tömődése szűnne meg az érdemi free eljuttatással? Nem a naiva énekel belőlem, látom, hogy teoretikus.

    Majd kénytelen volt linux kernelt integrálni a windowsba, hogy ne söpörjék ki a desktop piacról is.
    Ezt erősnek érzem, sarkítás.

    a keresztplatformmal semmi baj sincs
    A nagyok adta webes sztenderd amiben élünk és működő, vitán felül áll. Assembly-C-C++ optimalizáltsági szintből/kultúrából jőve viszont soha nem lesz jóbarát a Java-.NET tengely, ez ma sajnos egy szubjektív nézőpontnak kell, hogy minősüljön, de el van engedve, fogjuk rá.
    Egyébként is erősen nyirbálja az egész vitatéma létjogosultságát. Mi izgalom van abban, ha a böngészőben megy valami? Még az elhanyagoltság érzésének lehetőségétől is megfosztják a desktop linuxert!:P (lemaradó, rosszabb minőségű ápdétek, foltok) Az egyszeri júzert meg tökéletesen hidegen hagyja a mögöttes, csak a böngésző ikonját ismerje fel.

    Nem tudom visszatalál-e a terület a natív futtatás fő igényéhez, finomságaihoz valaha, valószínűleg nem. Rendben, hogy a nagyközösségi háló átírta a prioritásokat és egymás felé menjünk, ne pedig szét, de ha boldogan egybesülünk a közös, nagy mindenségben, akkor eltűntek a határok, elmosódott a felvetés maga is. Írod, hogy legalább nem akarják Windowsként használni (ami kétségkívül egy csúf törekvés), nem is kell akarniuk, az átlagigényű felhasználó vagy állami munkás számára lassan nincs is már szegmentálható elem. Ez az egész kérdéskör egy nosztalgiaparti és erős az érzésem, hogy nem is a megfelelő kérdést tette fel tordaitibi, meg mi sem a megfelelő (érdekorientált?) területet nyösztetjük. A mélyvizes üzemeltetői diskurzusok előre mutatnak, a többi csak körbenjárás.

    [ Szerkesztve ]

  • fatpingvin

    őstag

    válasz bambano #4 üzenetére

    minél több hozzászólásodat olvasom, annál biztosabb vagyok benne hogy te vagy a toteméllatom :D szívemből szóltál most is.

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bambano #33 üzenetére

    Nem.
    nézz rá az Androidra.
    Maga az OS az igen, Linux fork és elviekben ingyenes.
    De a gyártőknak már nem, és szerinted melyik azaz istenhívő jóindulatú gyártó aki bambán mosolyogva adja a népnek azt ami neki súlyos pénzekbe kerül?
    Beépíti a termék árába azaz a több milliárd Linux eredetű ingyenes Androidot minden egyes felhasználó megvásárolta.
    Sarkos? Igen. Sok igazság van benne? Naná.

    A másik, szinén Android appok.
    Hogy a fenébe lenne ingyenes, vagy megveszed mert valóban jó az app és nem akarod korlátokkal használni, vagy a másik amikor meg KELL venned mert bár ingyenes de tolja az arcodba, másodpercenként bassza be a teljesképernyős reklámokat, akár zárképernyőre is, teleszórja az értesítísi sávot promócióval. Akkor is ha nem fut éppen!!
    Akkor ingyenes? Nem mert a nyugalmaddal fizetsz érte, ha meg hallgatsz a reklámokra és a hülye vásárló típus vagy akkor a létező legdrágább az ingyenes app.

    és mégegy, az unos-untalan közhely.
    Duplán fizetsz az ingyenes OS-ért mer Gugliék mindenhol ott vannak egy Androidos (ugye LINUX...???) telefonon és bőven fizetsz az"ingyenességért"
    Ehhez a mókához képest esküszöm Redmond a fasorba sincs, szerintem a szopó sorrend ebben témában,
    Android (nini, csak nem Linux...??)
    Iphone-Mac (nini csak nem Linux...????)
    ...
    .....
    ,.......
    hosszú szünet és a végén
    Microsoft (nem, nem Linux) de állandóan basztatva van, a másik kettő meg az isteni példakép?


    És ezzel mindent elmondtam, a Linux ha elterjedne nagymennyiségben, bármilyen desktop formában a világban, ugyanide jutna.
    Nem? Dehogynem csak nem 5 perc alatt hanem 5-10 év alatt. Ezt borítékolom.
    És ennek a folyamatnek köze nincs az ingyenes Linux kernelhez, az csak egy száraz valami, azzal semmit se lehet kezdeni de a körítés az halálbiztos hogy súlyos pénzekbe kerülne,

    Hazudtolj meg, várom az érveket.
    És nem, nem vagyok Redmond fizetett alkalmazottja. Csak a mérleg akkor hiteles ha mindkét oldalán egyenlően mér.

  • Blackmate

    senior tag

    válasz bambano #34 üzenetére

    Biztos vagy benne, hogy a docx, xlslx nem szabványos? [link] ISO/IEC-29500-1 és ISO/IEC-29500-3

  • totron

    addikt

    válasz bambano #40 üzenetére

    Ehhez képest Winen nem sok-semmilyen kihívást nem jelent egy előző verziót használni adott szoftverből vagy több revíziót indulásra készen tartani egymás mellett, linuxon ez már problémásabb avagy feladós* és itt nem a verzión tartás fennkölt lehetőségéről beszélek. Ha már a központi, keresztbe tevő gondolatról és borulásokról beszélünk. Nem érzem a hirdetett szabadságot.
    *bizonyos fokig buheraképes, de elég hamar beborítanak a szirénázva nem stimmelő függőségek. Az meg nem érv, hogy ne akarjon ilyet a desktop végfelhasználó, mert nemesebb célokra hivatott a linux. Úgyhogy ha döntés van, alkalmazkodni kell, még jobban.

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz bambano #42 üzenetére

    Ehh, Debianon inkább a friss Firefox a probléma, nem a régi. :D

    Amúgy, Debian az manapság sajnos pont jó példa arra, hogy miért nem jut előre a Linux. Pl tartanak OneDrive csomagokat, de még a testing alatti 4.13-as verzió sem használható élesben, mert egyszerűen már nem tud már kapcsolódni, minimum 4.14, de inkább 4.15 kellene. Viszont mire oda eljutnak, addigra meg az lesz elavult és megint olyan verzió lesz a tárolókban, ami semmire sem jó...
    És ez régi csomag probléma kihat az egész Debian ágra. :U Lubuntu LTS alatt emiatt kézzel kellett forrásból fordítanom a OneDrive klienst, hogy el tudjam érni továbbra is a céges hálót. Ezt én megcsinálom, van hozzá elég tapasztalatom de másnak ez nem lesz meg.
    Lenne egy külső OneDrive PPA, korábban azt használtam a Lubuntuhoz, de azt meg nem frissítik 4.13 óta. Írtam a maintainernek, semmi reakció hetek óta. Szóval mehettem git forrást fordítani... Nem, ez így nem szexi.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz bambano #45 üzenetére

    De van, megragadt a múltban. Ott volt a friss Firefox vs. régi mesa probléma, kb. 2 hete volt téma. Meg ez a OneDrive, mi a tökömért tartanak semmire sem jó csomagot a repókban? Inkább ne is tartsák meg így a csomagot...

    "Ők előre megmondták" - Ez a fajta arrogancia az, ami probléma. A "buguntut" meg hiába nem akarod ide keverni, közvetlen Debian leszármazott és a világ egyik legnépszerűbb disztrója, így elkerülhetetlen. Ahogy tesója a Mint is. Sorry, de ez van, amit a Debian csinál az közvetlen kihat egy nagy csomó népszerű leszármazott disztróra és így "a Linux" megítélésére is.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • Lenry

    félisten

    válasz bambano #47 üzenetére

    ha te mindenáron verzióhajhász vagy, és neked kell a legújabb verziójú csomag

    bachatom, hogy nekem jó a régi csomag, ha az adott szolgáltatás eléréséhez - ami a szóbanforgó szoftver egyetlen funkciója - újabb kellene
    igaza van a kollégának, így inkább dobják ki a csomagot, ha annyira sem tartják frissen, hogy az legalább használható legyen

    #44 CPT.Pirk
    OneDrive-os problémádra nem próbáltál még valami containert keresni?

    [ Szerkesztve ]

    Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

  • Lenry

    félisten

    válasz bambano #49 üzenetére

    te kidobsz egy bejáratott, belakott OS-t egyetlen problémás csomag miatt?
    én se. gondolom Pirk se.

    meg továbbra is: az adott szoftver jelen állapotában, jelen verziójával nem használható. ilyenkor mi szerinted a Debian way, ha nem az, hogy frissíteni kéne újabbra?

    [ Szerkesztve ]

    Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #58 üzenetére

    olyan állítást teszel róla, amit lehet tudni, hogy nem igaz,

    Mar megint ezek a fellengzos profetai megnyilatkozasok... attol meg hogy neked nem tetszik, ez a tapasztalatom. Szomoru a valosag, mi? :)

    tudsz más lehetőséget?

    marmint mire?

    az egységes windowson nem is olyan régen még az office alkalmazásokban mindegyikben máshol volt a cut és a paste. az mennyire egységes már...

    Office appokbol csak azt hasznalom amit munka miatt muszaj, de gyulolom, az office 365 egy botrany, volt hogy a ceges cuccokat is google sheetsben csinaltam meg par perc alatt, mikor mar egy oraja sz*ptam a MS csodajaval.
    Amugy mire gondolsz a mas helyen levo copy/paste-tel? A menusavon levo gombokra? Azok mondjuk valoszinuleg fel sem tuntek volna nekem, hotkeyekhez vagyok szokva, bar azt tudom hogy kerestem mar eleget adott funkciot a ribbonon vagy hogy hivjak... :W

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #61 üzenetére

    mitől lenne szomorú a valóság?

    hat, tekintve hogy a leirt valos tapasztalatot vakon elutasitod es nem vagy hajlando tudomasul venni, ez eleg szomoru szerintem :D

    nem igaz az az állítás, amit a #57-ben írtál, hogy nem sokat változtak a problémái 20 év alatt.

    szerinted nem igaz, en meg azt TAPASZTALOM hogy de.

    "megszoktam, hogy a keresés az mindig ctrl + f. hát office-ben meg outlookban nem." - wut, mas lett a search hotkey? az mondjuk eleg kemeny :D bar az remlik hogy a 'replace' az talan CTRL-H volt regen is

    "te macos-ezel, én debianozok, mindenki boldog." - debianozok is :D legalabbis a munkahoz hasznalt Linux Mintem az (attetelesen) Debian alapu (az elotte hasznalt Ubuntu is nyilvan az)

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #68 üzenetére

    tenyleg nem tudom eldonteni hogy csak rohogve trollkodsz-e vagy komolyan gondolod :D
    de egyelore jatszuk azt hogy komoly:

    'nem letezo' binaris kompatibilitas alatt azt ertem, hogy pl 32 bites MacOS appot nem tudsz egy mai MacOS-en futtatni (mivel 64 bit only) (a Linuxoknal is ez az irany, de ott jellemzoen meg megoldhato compat csomagokkal)

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #72 üzenetére

    Nem attol vagy troll hogy 'nem ertesz egyet', hanem hogy tagadod a valosagot csak mert nem passzol a vallasodhoz.

    Igen, pontosan ezt hivom compat csomagnak :) (a terminologia nyilvan disztrotol, csomagtol, stb fuggoen valtozik, a lenyeg ugyanaz, a rendszer mar nem ezekre van epitve, csak a legacy cuccok kompatibilitasahoz kell).

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #74 üzenetére

    "a linux teljes körűen támogatja a 32 bites cuccokat" - ugye az megvan hogy Ubuntuek mar evekkel ezelott bejelentettek hogy megszuntetik a 32 bites tamogatast? :) Aztan a nagy felhordules hatasara (ennyit arrol hogy "nem értelmezhető szempont") az lett belole hogy bizonyos kivalasztott csomagokbol egyelore buildelnek 32 bites verziot is.

    A Wine az nem 'kompatibilitasi csomag' hanem egy teljesen onallo platform.

    Szerintem ez tokeletesen passzol ahhoz amit a temarol sokkal rovidebben irtam: "a Linuxoknal is ez az irany"

  • Gargouille

    őstag

    válasz bambano #61 üzenetére

    "linuxosként megszoktam, hogy a keresés az mindig ctrl + f. hát office-ben meg outlookban nem"

    Office-ban most is a CTRL+F a "keresés és csere" funkció. Nyiss egy excel-t és nézd meg. ;)

    És ha most Bambano lennék, akkor azt is hozzátenném, hogy ennyire nincs fogalmad valamiről, akkor érdemes lenne tájékozódnod mielőtt hülyeségeket írsz... azt hiszem valahogy így szoktad kioktatni a többieket, de hát nem vagyok Bambano, úgyhogy nem teszem hozzá. :DDD

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #81 üzenetére

    Igen, ahogy irtam is, nem dobtak teljesen a 32 bit supportot, de azert tobbrol van szo mint hogy 'nem lesz 32 bites install image', eleg reszletesen leirtak es indokoltak is anno a blogpostjukban: https://ubuntu.com/blog/statement-on-32-bit-i386-packages-for-ubuntu-19-10-and-20-04-lts [link]

    En szemely szerint valami kontenerizalt megoldasban latom a biztos (marmint 'safe') jovot, azzal a host OS-nek nem kell kulonosebb 32 bit tamogatast adnia, de 'alul' megis megvan minden ami kell.

  • Vladi

    nagyúr

    válasz bambano #58 üzenetére

    A linux annyira nem egységes, hogy 15 éve nézem ugyan azt a desktopot, ugyan azokkal az ikonokkal, programokkal stb. Közben vagy 20 disztrót cseréltem ki alatta.

    Ha egy komplett marketinggépezet állna a linux mögött és tolnák 1000-el, akkor ez lenne a legnagoybb fícsör.

    Ez ilyen gyerekes hiszti.

    (#63) doc: A te szubjektív élményed az nem objektív tény. Az én szubjektív élményem meg az, hogy minden más ami nem linux csak a user (én) szopatása, beleértve a win10 nagyonfejlett állapotát. 1x telepítettem életemben, de nagyjából bűntetés. Ott tart, ahol az xp, hogy telepítsd, utána vadásszad a rohadt drivert, közben meg döntsd el, hogy 20 vagy 30 nagytőkés cég lophatja az adataidat. :Y csodás... :W

    [ Szerkesztve ]

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #87 üzenetére

    Erre asszem irtam is lejjebb, hogy a ctrl-h az szerintem replace shortcut volt regen, a CTRL-F viszont szerintem mindig is mukodott a sima Findra, nem remlik hogy ne a kereses jott volna fel ra

  • Gargouille

    őstag

    válasz bambano #85 üzenetére

    Mindig is CTRL+F volt a keresés, CTRL+H a csere (egyébként ez ugyanaz az ablak, csak két fül van rajta). Legalábbis Office 203 óta így van, a korábbiaknál nem tudom.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz bambano #87 üzenetére

    [link] : "A Navigálás munkaablak megjelenítése a dokumentum tartalmában való kereséshez Ctrl+F"

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #91 üzenetére

    Persze, ez lokalis problema. Ettol meg problema. Hozhatnek meg ilyen peldakat boven (tobb kulonbozo geprol is), de a lenyeg hogy ez az en szememben nem 'szubjektiv elmeny' hanem sz*pas. Van amikor van energiam ezeket nyomozgatni es megprobalni helyrehozni, van amikor letojom. Meg olyan is van, hogy orakon at nyomozzuk akar tobben is, es nem lesz megoldas (ilyen volt pl mikor anno a Unity nem volt hajlando menni, orakon at turtuk a logokat olyasvalakivel akinek ugyanazon a Mint verzion ugyanaz a Unity rendesen mukodott, aztan vegul feladtuk). Ilyenkor peldaul sokkal inkabb hatrany a Linux egyik nagy elonye, a diverzitas. Ha lenne 'egy szent disztro' akkor sokkal nagyobb esellyel lehetne megoldani ezeket a problemakat, de mikor egy irodaban 5 gepen 8 kulonbozo disztro megy, akkor erre azert kicsi az esely :-/

    "ha ilyen hibát találsz, érdemes frissíteni, hátha lesz még több hibád" - a GUI-s hiba honapokon keresztul fennallt, sok update utan is.
    Amugy ja, vannak Archos kollegaim, ok azok akik mindig elsokent kapjak meg a legfrissebb hibakat :D

  • Gargouille

    őstag

    válasz bambano #94 üzenetére

    Ja. Már csak viccből megnéztem, az Office 2000-ben és a 97-ben is ugyanígy volt. Tehát 25 éve változatlanul így van az Office-ban, de szerinted "folyton variálják", emiatt nem találtad. Briliáns érvelés. :DDD

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bambano #99 üzenetére

    Dehogy keresem vissza, rég volt, nem tudom mikor. A nyomi meg az akkori 2-3 nap szívás után azóta is működik. :)

    Mac ügyben köszönöm a fejtágítást.

    [ Szerkesztve ]

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #98 üzenetére

    Egyaltalan nem arrol van szo hogy "nem fut rajta a Linux" (sot, nem is tudom van-e olyan gep amin 'nem fut', leszamitva a nagyon egzotikus architekturakat, a Linux hatalmas elonye hogy kb egy doboz gyufan is tud menni), ez egyertelmuen valamilyen szoftveres problema volt (a ceges geppark eleg egyseges volt, masok is tokugyanolyan gepet hasznaltak, es csak nalam jott elo ilyesmi). Es eleg sok gepen hasznaltam mar Linuxot es Windowst is (jo, utobbit mondjuk kevesebbet, ritkabban), az ilyen jellegu sztorik mindenhol elofordulnak.

  • Gargouille

    őstag

    válasz bambano #143 üzenetére

    Na ez például egy jogos felvetés, és főképp azért is érthetetlen, mert a routeros eleve linux alapú, nem értem én sem, hogy mi a fene akadálya van annak, hogy a Winbox-ot kidobják Linuxra is? Jó, persze el lehet lenni nélküle, van SSH meg webfelület stb. is, de azért a Winbox egy nagyon komfortos cucc.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz bambano #149 üzenetére

    Ja, a netinstall-hoz is kell Windows, ez is igaz. Bár azért nem szokott az ember naponta brickelni mikrotik-et, vagy ha igen, akkor érdemes inkább más szakma után nézni. :DDD

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bambano #165 üzenetére

    De nagyjából értem, de azt nem értem hogy pl. az általam felvázolt kajarendelés, az több helyről több helyre mutat és ezt hogyan lehet egy központ nélkül megcsinálni?
    P2P alapon? Lehetetlen. A szervert, az azon futkorászó cloud szolgáltatásokat, hogyan kerülöd ki, vagy ha nem, azt valakinek koordinálni, üzemeltetni kell és ezekért mindenképp fizetni is kell.

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz bambano #177 üzenetére

    8139.
    És Cirrus GD4556. KVM guest, most ott tart, hogy a videoram hiába 16MB (vagy akár 64), 1024x768x256, a rendes Cirrus driverrel :D
    A lényeg, hogy ezt felejtik el sokan, hogy a MS termékeket is így tanulták meg 20-25 év alatt akár..

    @sh4d0w : Akkor a MS is tud cifra szívásokat produkálni. Addig mind a kettő jó, amíg szövegszerkesztőnek meg táblázatkezelőnek használod, amikor elkezdik rendes adatbázis meg csoportmunka-szoftver helyett használni, akkor meg cumi. Max. nem helyből, hanem pár év múlva, amikor valami elkezd nem működni, mert éppen kinyírta a MS azt a feature-t, vagy bugot, amitől működött.

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • PuMbA

    titán

    válasz bambano #181 üzenetére

    AMD Developer Discusses New Linux CPPC Drivers For Ryzen, Steam Deck

    "Once Valve contacted AMD about the matter, AMD also found other issues pertaining to the older ACPI driver, which were causing problems with Ryzen's performance and power efficiency on Linux.
    The problem with the old ACPI driver is largely tied to its age. The driver was created by Intel years ago and was designed for 1st generation Core CPUs and older. Needless to say, this ancient driver cannot take full advantage of all the features AMD's latest Ryzen CPUs can offer."

    Biztos lehetsz benne, hogy az AMD nem az 1. generációs Intel Core processzorokhoz tervezett ACPI driverét használta Windowson, ugyanis az Intel sem azt használja már :D Asztali vonalon technológiailag és modernitásban elmaradottak a Linuxok sajnos....ez a valóság. Ami nem baj, ha 5-6 éves géped van, de ha újabb, akkor....

    [ Szerkesztve ]

  • Dave™

    nagyúr

    válasz bambano #191 üzenetére

    Pedig pont telepítés után jön az igazi móka, a Windows update :D

  • PuMbA

    titán

    válasz bambano #191 üzenetére

    Ja, ez sajnos így van. De szerencsére 5 évente 1-szer kell ezen átlendülni, legalábbis én kb. ennyi időként telepítek újra az összegyűlt hardverváltozások miatt (nem azért, mert nem működne jól a gép, hanem mert tesztben láttam, hogy játékokban pár % teljesítményt jelent. Néhány rendszer beállítás / hardverre optimalizáló beállítás csak telepítéskor megy végbe ezek szerint).

    [ Szerkesztve ]

  • #86564352

    törölt tag

    válasz bambano #212 üzenetére

    Hozod a formád ismét. :U Nem ferdítettem, végig a desktop linuxról beszéltem! Ahogy ezt több hozzászólásban is jeleztem, olvasd el vagy idézzem? Az ipari infrastruktúra, szerverek, programozás az mind kiváló Linux terület. Teljesen felesleges folyton ezt felhozni, mint egy joker kártyába úgy kapaszkodsz. Ezt senki nem vitatja. Az otthoni consumer világról van szó végig. A ki kit fizet le elméleteid nem érdekelnek, bocs. Az sem számít semmit, hogy te nem mersz felhőbe rakni semmit és nem akarsz fiókot regisztrálni, a gyakorlatban emberek milliárdjainak van Google, Microsoft, Apple fiókja és használ valamilyen felhő szolgáltatást. Átlagusernek felhőtől védett LO-ban sajátgépen pötyögve elszáll a cucca akármiért az szevasz, ha nem backupolt, ugye átlaguser nem szokott. Átlaguser Office 365 vagy Gdocs pötyögi a fontos irományait és meghal a gép, felhőben megvan minden. Kinek mi az előnyös.

    #217
    A mondanivaló nem változik, ha úgy jobban érted van a baromi nagy cég MS és Apple, baromi sok userrel és fejlesztővel, akkor üzletileg oda éri meg csinálni valamit, nem a kevés user fragmentált desktop Linuxra. Mert még a 2% Linux tábor se bír megegyezni melyik változat a jobb. Sokat számít ha van egy fő csapásirány és egy cég beáll valami mögé: Android beállt a Google, beállt a Samsung a saját fűszerezésével. Szerintem natúr chromiumot is csak kevés kocka főz magának, a nép számára a Chrome, Opera, Edge számít.

    [ Szerkesztve ]

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #215 üzenetére

    "acrobat readert tud az adobe csinálni linuxra, minden disztróra, acrobatot meg nem"

    Nem kell ehhez mindenfele rejtelyes konteo meg titkos megegyezes. PDF olvaso lenyegeben mindenkinek kell aki szamitogepet vagy akar csak okostelefont hasznal. PDF szerkeszto meg... hat, nagyon-nagyon ritkan, a legtobben meg az egyebkent elvileg siman kitoltheto form-PDF-et is kinyomtatjak es kitoltik tollal. Minek csinaljon rengeteg penz elkoltesevel valamit amit aztan alig hasznalnak? Az az 1-2 ezrelek akinek ez kell, a 80%-os windowsos piacon eleg nagy usercount, mig egy 2%-os Linuxos kozossegnel minimalis.
    Amugy meg amikor nekem kellett PDF-et toltogetnem 1-2 eve, megnyitottam Gimpben es beirtam, szoval megoldhato :D

  • Busterftw

    veterán

    válasz bambano #222 üzenetére

    Az photoshop licenszek tobbsege corporate meg enterprise licensz, innen szarmazik az Adobe bevetel nagyja.
    Ott eleve tobb tucat/szaz fos creative csapat dolgozik, ahol eleve Windows/Office csomag van, Teams es hasonlok, vagy pedig nalunk csak Mac-en dolgoznak a DTP-sek es creative-osok.
    Szerintem egy komolyabb cegnel nincs full linux kiepites.

    Szoval itt ne a maganak dolgozo fotos/videosra gondoljal aki photoshopol, mert valoszinuleg a csomo mas felszereles miatt eleve kizart, hogy linuxon szorakozik.
    (kamera/video hardverek, windowson ezek plug and play)

    Na meg ott a Krita/Gimp alternativa. Nekem nagyon nem egyezik az open-source linux harcosok mentalitasa a gonosz lehuzos zart Adobe cuccokeval.

    Az emberek mar reg megoldottak ezt, lasd az itteni peldakat.
    Akinek munkara/jatszani kell megvan a Windows/Mac gepe, minden masra meg ott a Linuxos laptop/gep kulon.

    [ Szerkesztve ]

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #222 üzenetére

    az adobe-nak nem azt kellene néznie, hogy milyen oprendszeren fut a fotóbolt, hanem azt, hogy hányan veszik meg. a fotóboltot pontosan ugyanannyian vennék meg, ha futna linuxon is,

    Mar el is mondtad hogy miert nincs semmi ertelme Linuxra fejleszteniuk. Miert koltenenek el dollarmilliokat a Linuxos verzio fejlesztesere es karbantartasara, ha" pontosan ugyanennyien vennek meg", mintha ezt nem csinalnak? Teljesen kidobott penz lenne.

    Van ~25 millio fizetos Adobe user, akik a Windowsos es Maces Adobe termekeket veszik. Ha Bejelentenek hogy mostantol Linuxra is elerheto a Photoshop vagy a Lightroom, hogy valtozna ez a szam? Hany ember mondana azt hogy eddig nem vettem Adobe termeket, de most megveszem a Linuxost? Szerintem max par tucatnyi, de meg ha 1000 ilyen is lenne, az kimutathatatlanul kicsi a 25 milliohoz kepest. Es ezert a nehany plusz vevoert kellene az Adobenak sokmillio dollart koltenie? Ennel azert tobb eszuk van :)
    Elkepzelek egy ilyen vezetosegi ulest, ahol a lelkes Linuxbarat topmanager elmagyarazza a reszvenyeseknek hogy "ugy dontottunk Linuxra is elkeszitjuk a Creative Suitot, a kovetkezo evben 5 millio dollarba fog kerulni". Egy kez felemelkedik, "rendben, es ez mennyi plusz bevetelt fog jelenteni?" " Jaaa, hat plusz bevetel nem lesz belole, csak pluszkiadas, de milyen jo mar hogy Linuxon is leszunk!" :D

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #222 üzenetére

    " a fragmentáltságról meg annyit, hogy pár éve összeszámoltam, windows változatból 3-4x annyi volt, mint linuxból. szóval ha a fragmentáltság számít, akkor a linux jobb választás"

    akkor most visszautalnek a par nappal ezelotti varazskifejezesre: "binaris kompatibilitas" :D
    Windowsra lebuildeled az exet, megy. Neked tokmindegy hogy a usernel win10 van vagy server2016 vagy win11, vagy akarmi. Megy.
    Linuxnal meg... buildelsz .deb-et meg .rpm-et minimum. De az az RPM az min fog menni? RedHatet celzol? Centost? Arch Linuxra nem buildelsz? Kell kulon 32 es 64 bites csomag ha regebbi rendszereket is tamogatni akarsz. Fel tucat lebuildelt csomaggal meg csak ugy nagyjabol fedted le a 2%-os Linux piacot. Windowsra meg kell egy szem MSI vagy EXE es kesz...

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bambano #221 üzenetére

    Ha valoban az atlagusert vesszjk akkor a nagyok verhetetlenek.
    Rajtam meg meg par 10-100ezer Android felhasznalon kivul ki az aki a telefonjarol, a kontaktjairol, a romrol teljes backuppt csinal recocerybe kilepve, majd ez a memokartyarol atmentegeti kulso lemezre?
    Senki. Hanem ha a telefon beleesett a Dunába, vesz egy ujat, bejelentkezik vele a G accountjaba es 5 percen belul a uzyanugy hasznalja mint a regi telefonjat.
    Bennt van a Feszbukba, az sms-ek, a komplett kontaklista, az emailok amug, is googleeknel tárolódnak, a Playstore ha kered felpakolja az osszes appot, a navigaciodba ott az osszes elozmeny, a bome, a sajat poik, ha Chrome-t hasznalt az osszes jelszo, bongeszesi elozmenyek stb stb.
    Es EZ a megoldas Neked meg nekem esetleg nem felel meg de emberek milliardjainak a letezo legkenyelmesebb, legprakikusabb megoldas es hasznaljak is.
    Ezt legyszi ne hazudtold meg meg ez igy van es az hogy a G komplett accountot toroljon en ilyet meg nem hallottam.

    Ez megy harapott almaeknal is es a Microsoftnal is, ez utobbinal nem is kell totalisan bealkalmazkodnod, eleg egy Onedrive a minimal ingyenes tarhellyel.
    Nekem ez van es 11 eve hasznalom melle a Megasync ingyenes 50GB tárhelyet + hasznalom Gugliek 15 gigáját. Ez igy egyutt a szorosan vett 20 eves számitastechnikai multam archivalasara bosegesen elegendo.
    Vagy ne bizzak meg a Megasync-be se....? Ugyan miert ne?
    Es ha egy napon elerhetetlenne valik egyszerre a Mega, a Vandrajv, a Google akkor meg tokmindegy mert akkor perpillanat epp vilagvege van.

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #226 üzenetére

    nem kellene túl sok zsetont rákölteni pluszban, mivel már ráköltötték.

    A valosag nagyon nem igy mukodik :) Ez a klasszikus "oh, ez csak egy aprocska bug, 5 perc alatt megoldjuk" szitu, amire 1 hetet elcsesz a fejleszto, aztan buildel, QA, release, stb. Kivulrol annyi latszik hogy ez egy 5 perc alatt javithato hiba, mogotte meg ott van tobb ember tobbnapnyi munkaja, sokezer dollarert. Es ez meg csak egy apro bug volt, nem komplett hatalmas szoftvercsomagok.

    A Reader tudasa raadasul nagyon minimalis egy Photoshophoz vagy Lightroomhoz kepest, sokkal-sokkal kevesebb munkat igenyel. Abban mondjuk teljesen igazad van hogy az alatta levo framework, build system valamennyire meg lett csinalva Linux supportra, tehat a semminel ez is tobb, de a teljes kephez kepest nagyon keves.

    BTW valaki hasznalja az Adobe Readert Linuxon, vagy barhol? Sok eve nem lattam mar sehol, mindenhol alternativ pdf readerekkel talalkozok :)

  • #86564352

    törölt tag

    válasz bambano #221 üzenetére

    Én az offline két helyen és felhő mentés javaslok mindenkinek. Attól még átlaguser aki ilyenhez nem ért és már a mentés, mentés másként is bonyolult neki, az ő adata bizony jobb helyen van a felhőben, mert sokkal nagyobb eséllyel a helyi gépe romlik el, lopják el, ég le a háza, mint valamiért felfüggesszék az online fiókját. Ismétlem milliárdnyi ember használ ilyen Gdocs, O365 féle felhős dolgokat évek óta 99% probléma nélkül kényelmes kollaborációval, ezt a tényt nem tudod felülírni kalapból előhúzott anekdota sztorikkal, hogy volt már valakinek felhőben is eltűnt az adata. Biztos volt. Ennyi erővel olyan is volt aki Linuxon veszített el adatot.

    #222
    Windows fragmentációról annyit, hogy ami futott 7-en az futott 8-on és ami futott 10-en az futni fog 11-en is 99%-ban hiszen a kompatibilitás az egyik fő előny.
    Amikor lejárt a 7 támogatása és erővel átlökték 10-re a többséget milliárd felett az aktivitás, amikor a 10-nek lesz kuka, akkor a 11 lesz "A" Windows, nincs igazából fragmentáció.
    Microsoft says Windows 10 now on 1.3 billion monthly active devices

    + van 300 millió O365 vásárló, ebből 50 millió consumer, ne csináljunk úgy ennyi vállalat és ennyi személyes user állandóan Windows kékhalálokkal és Word makróvírusokkal küzd.

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #237 üzenetére

    mar megint mellebeszelsz...
    Attol hogy kell(het) .net framework, stb, meg pontosan ugyanaz az EXE megy mindegyik windowson, nekem mint fejlesztonek csak egyet kell lebuildelnem, tokmindegy hogy a user milyen verzioju windowson hasznalja. Raadasul ezeket akar a telepitobol automatikusan is felrakhatod.

    Az ugye nem zavar hogy Linuxon tucatnyi csomagfuggosege lehet egy programnak? De windowsnal mar igen? :)

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #246 üzenetére

    "azt vitatom, hogy azok el is indulnak vagy sem :)"

    tehat az allitod hogy tobb kulonfele EXE kell a kulonbozo windowsokra hogy elinduljon? Mert ez egyertelmuen nem igaz. Lasd lejjebb. Csinalsz EGY telepitot, ami az utobbi sok ev barmelyik windowsan remekul megy, mukodik, elindul, fut, hivd ahogy akarod.
    Linuxon mar jartam ugy nem egy DEB vagy RPM csomaggal (ami repoban nem volt fent) hogy olyan fuggoseget vart el, amit az aktualis verzioja a disztronak nem tudott kielegiteni.

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #253 üzenetére

    iErre irtam lejjebb a megoldast: a telepito siman felrakhatja ezeket, akar bele is csomagolhatod (pl. net install a telepitobol teljesen szokvanyos dolog). Ez inkabb a windows 'csomagkezelesenek' hianyossaga (illetve nem letezese), a fejleszto oldalarol ez nem jelent build/ship/stb problemat.

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #253 üzenetére

    jártam már úgy, hogy egy windowsos cuccot lehetett volna linuxon is futtatni (mondjuk így), csak direkt elrontottak benne valamit, hogy mégse lehessen.

    Azert ez mar tenyleg ganesag :D Mi volt ez, ha emlekszel meg ra, es publikus?

  • #86564352

    törölt tag

    válasz bambano #244 üzenetére

    Szerintem te a Google Workspace-ről beszélsz, ami mögött support stb. minden is van, az fizetős. Milliárd otthoni átlaguser pedig a Google fiókjával használja ingyen a Gdocs szerkesztést kollaborációban mással és felhőben mentve. Kényelmesebben mint LO.

    Tök poén mi itt beszélünk milliárdos user halmazokról, de te abból indulsz ki van random ismerősöd aki 2009-ben megjelent Win7-en van még mindig és akkor szerinted ebből következik a Windows fragmentált? Atya és anyaúristen!

    Jó ez a topik, azt is megtudtam hiába a Windows fő előnye a kompatibilitás, de a 25 éves Office 95 nem megy az új rendszeren akkor az sakkmatt ellenérv. Lyézus!

    "hát ja, nincs tele az itcafe se olyannal, hogy folyton megborogatnak mindenféle rendszereket"

    mivel több mint 1 milliárd ember használja ezernyi hardverkonfigban, ezer szoftverrel, ha 1%-nál van hiba ekkora számoknak abból is tele van a net. Sokszor van a Win frissítés szar, sok rossz döntés a fejlesztésben, sokszor user error, aztán mégis működik a világ valahogy.

    Most elköszönök, elvakultsággal ellen semmit nem számítanak az érvek és tények. Ha jól esik gondold azt nem a 2% Linux problémák miatt nincsenek hivatalos programok, hanem mert minden cég gonosz és le van fizetve, a Win és Mac userek pedig hülyék és van pofájuk felhőzni is, egyéb igényeik. Razer, Logitech amiért nem csinálnak programot a drága egerükhöz, Tidal és Deezer amiért nem csinálnak lejátszót, a Notion jegyzetelőt, az Adobe Premiere-t és Photoshopot stb... ez mind nagy összeesküvés! :D Pedig állítólag pikk-pakk lehetne!
    Véletlenül sem az alkotó Linus indokai, véletlenül sem az anyagi megtérülés probléma, véletlenül sem a technikai probléma miatt.

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #265 üzenetére

    1. nő-e a bevétel, ha támogatni kezdi a linuxot

    Szerintem egyertelmuen nem, legalabbis lathato, kimutathato mertekben semmikepp.

    2. csökken-e a bevétel, ha nem?

    Jelenleg erre is azt mondom hogy egyertelmuen nem. Nem mozognak tomegesen a userek/vasarlok Windows/Mac-rol Linuxra. Ha igy lenne, akkor lehetne erre igen a valasz.

    ha például azt mondja az állambácsi, hogy mostantól csak linux lehet az állami intézményekben, windows nem, akkor mennyit fog esni a cég bevétele (sok ilyen államot feltételezve)?

    Ez nagyon szoftverfuggo. Olyan szoftvernel amit tomegesen hasznalnak (pl. mennyisegi licence-szel) ez komoly erv lehet, peldaul egy Windowsnal, Office-nal eros szempont. Olyasminel amit nem hasznalnak ilyen kornyezetben (pl. Photoshop) szerintem ennek kb semmi hatasa. Nem fog a designer azert otthon Linuxra valtani Windowsrol mert a kormanyablakban azon fut az utleveligenylo webapp...
    Az office az mar tenyleg jo pelda lehet, de a gyakorlatban nem hiszem hogy ez mukodne. Tegyuk fel a komplett magyar allamigazgatas atall LibreOffice-ra. Nekem mint magyar allampolgarnak ez mit jelent a gyakorlatban? Eddig is nyomtatvanykitolto celprogammal kellett beadni a kulonbozo formokat, bevallasokat, stb, tehat ott tokmindegy. A letoltheto szerzodesmintak es tarsai PDF-ben vannak, tehat ott megintcsak mindegy. Amennyire tudom nincs olyan hogy .docban kene beadni valamit. De ha lenne is, mondhatna az allam azt hogy innentol csak ODF-ben hajlando elfogadni ilyet? Tehat kizar mindenkit aki mast hasznal, pl. Microsoft Office-t, vagyis a userek 98%-at? IGen nagy balhe lenne ebbol...
    Azt nem tudom hogy a MSOffice tud-e exportalni ODF-be, de ha igen, gondolom ugyanazok a problemak lennenek mint amik a masik iranyba most is megvannak: hiaba van szabvany, nem nez ki ugyanugy a doksi a ket kulonbozo szovegszerkesztoben, vagyis irtozatos mennyisegu szivast okozna, elony nelkul.

    előkerülhet olyan kormány, amelyik lesz olyan ökör, hogy végrehajtja a saját határozatát és először átáll szabványos szabad formátumra, utána meg szabad szoftverre

    Voltak erre mar kiserletek, eddig amennyire tudom mind dugaba dolt. DE ha lesz ilyen, az elindithat egy folyamatot, mar csak azert is mert komoly penzes cegek allnanak moge, mar csak a support miatt is.

  • doc

    nagyúr

    válasz bambano #266 üzenetére

    azért default a win, mert csak az ms-nek van elég zsetonja ahhoz, hogy kifizesse, hogy default legyen a win

    Marmint KINEK fizetett a MS zsetont?
    Szerintem sokkal egyszerubb a megoldas. Amikor a Windows mar kvazi 'kotelezo' volt minden gepen (pl a 3.X idokben) a Linux meg nagyjabol sehol nem volt hozza kepest. az OS/2 mar inkabb lehetett volna valos versenytars, es ott sajnos eleg szomoru reszei is vannak a sztorinak :(

  • #86564352

    törölt tag

    válasz bambano #259 üzenetére

    Utolsó segítség:

    "2022. július 1-től megszűnik a díjmentes régi G Suite-kiadás. Ha nem szeretne lemondani az eddig használt szolgáltatásokról és fiókokról, a Google Workspace-re kell váltania."

    Akkor szólj, ha az ingyenes GDocs szűnik meg vagy lesz fizetős. Mert én otthoni átlaguserekről és GDocs-ról beszéltem végig alapfeladatokkal, nem olvasod el, mit ír a vitapartnered? :P Nehezen hiszem el, hogy átlaguser Mari néni eddig a fullos saját domain, nagy tárhely, 24 órás support mindenféle tokkal-vonóval rendelkező
    Google Apps / G Suite / Google Workspace user lett volna. Teljesen bambán keverted ezt bele.

    Átlaguser azt se tudta mi az, azt se tudta létezik, én arról beszélek amikor átlag Mari néni regisztrál mezei Google fiókot (bárki akinek Gmail címe van ezer éve, YouTube user, Chrome user, Android telefonja) akkor tud kényelmesen kollaborálni közösen receptet írni az ingyenes GDocs felületen, felhőben tárolva a cucca, verziókövetés, nem kell gondolnia semmire, kényelmesen megosztva mással. (MS-nél ingyenes alap Office Online)
    Nehezen képzelem ugyanezt az átlag Mari nénit, hogy LO esetében ugyanilyen kényelmesen közösen szerkeszt mással, ennyi a történet.

    Te azt állítottad:

    "jaja, milliárdnyi ember használ gdocsot, ezek most mind megszívták, hogy ingyenesből átmegy pénzesbe"

    Ami hatalmas félrebeszélés részedről, mert a GDocs továbbra is ingyenes, mezei Google regisztrációval használható. Ugye? Amit linkelsz hupról korábbi ingyenes G Suite -> fizetős Workspace váltás hírt, az más dolog. MS Office csomagokkal se voltál teljesen tisztában...

    Amúgy érdekes, egyszer az a duma az ingyenesség nem fontos, utána másnál pedig "megszívták" ha egy elég tuti szolgáltatásért fizetni kell.
    Egyszer az a duma az Adobe elképzelt bevételt hagy az asztalon, amiért nem csinál Linuxra mindenféle disztróra és architektúrára, máskor az az érv bizony a LibreOffice jobb mint MS O365 (szigorúan a legdrágább áron belinkelve), mert a LO az ingyenes. Ha eldöntötted MS Office szar, LibreOffice jó, akkor neked mindegy előbbi nincsen Linuxon. Azt csak találgatni tudom vajon, ha a LibreOffice lenne X tízezer forint, azt megvennéd? Tudva jelenlegi formájában kevesebb szolgáltatást kapnál mint O365.

    Úgy látszik mégis számít az ingyenesség, akkor bizony egyértelmű a cégek részéről, többek közt az Adobe is kiszámolta nem éri meg a munkát egyelőre.

    Tyúk és tojás esete a dolog, mert ha jobban elterjedt lenne a desktop Linux, akkor több cucc lenne rá, de nem tud jobban elterjedni amíg nincs rá több cucc. Sajna ez van. Viszont az önámítás, hogy a Linux-nak semmi problémája ebben a helyzetben, csak és kizárólag a gonosz cégek miatt van.

  • fatpingvin

    őstag

    válasz bambano #281 üzenetére

    azért ne legyünk ennyire szűklátókörűek, amiket itt a Linuxról leírtál azok többé kevésbé alkalmazhatóak bármelyik tetszőleges BSD variánsra is :) meg még a piacon lévő többi kisebb UNIXra, pl Solaris és barátai. de szerintem még a QNX-re is igaz lehet. a Kolibri baja leginkább a driverek hiánya, a Geode-ról nem tudom hogy áll.

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

Új hozzászólás Aktív témák