Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Naturalist

    tag

    válasz EmberXY #55 üzenetére

    előbb-utóbb ismét összevonzzák egymást, az lesz a nagy reccs, majd kezdődik az egész előlről.

    A "sötét" (magyarul ismeretlen) energia jelenléte miatt egyre gyorsulva tágul az univerzum, és egyenlőre nem tudunk olyan faktorról, ami ezt vissza tudná fordítani.

  • Cyberpunk

    félisten

    válasz EmberXY #55 üzenetére

    Én egy fekete lyukhoz hasonlítanám az ősrobbanás előtti állapotot, nevezzük csak szingularitásnak ezért. Habár az elméletben akkor nem létezett még a négy kölcsönhatás, s az ősrobbanás után rövid ideig még egy úgynevezett szuper erő létezett csak, ez vált szét a ma ismert 4 kölcsönhatásra ami ugye a mű elektromágnesesség, erős, gyenge kölcsönhatás, meg a gravitáció. Nos ezek érvényesek lehetnek a ma ismert szingularitásokra is, még ha a téridő erősen torzul is ott. Bár az ősrobbanás ma is zajlik, hiszen a világegyetem gyorsulva tágul, noha lassul ia kéne, s pont. gravitáció miatt össze kéne egyszer roskadnia önmagába. Az említett sörét energia itt jön a képbe. Jelenleg úgy tűnik hogy a nagy reccs elmelet a valószínűbb forgatókönyv az univerzum sorsát illetően, noha maga a tér nem szunik meg csaj az anyagi világ.

    A féreglyukakkal meg egy gond van negatív anyag kéne, ami antigravitációs hatással van. Mesterséges féreglyuk nem valószínű, hogy stabil tudna maradni, de elméletileg vannak spontán "termeszetes" féreglyukak is, na azokat elméletben stabilá lehetne tenni ezzel az egzotikus negatív anyaggal, már ha létezik. Viszont az utazó az időben is tudna ezen át utazni, itt meg a klasszikus időutazós paradoxonokba ütközünk. Igaz egyszerű a probléma megoldása nem lehet vissza utazni azt kész, de a féreglyuk elmelet szerint igen is lehetséges lenne. A másik probléma, hogy mondjuk el akarok utazni tegyük fel 1000 fényévre egy másik rendszerbe, ez mondjuk nehány óra féreglyukas utazással kivitelezhető lenne, meg vissza is ennyi idő, ez idő alatt az idődilatáció ugyan úgy érvényesülne rajtam is, s mire megfordulnak lehet több száz év is eltelik itt a Földön. Éppen ezért ez egy időutazás is lenne. Akik elindítottak már rég nem élnek mire vissza jövök pedig csak pár napra mentem el. :)

    "You said you'd always be there for me.... but you're not..."

  • somogyib

    őstag

    válasz EmberXY #60 üzenetére

    " Az ismert paradoxonokból egyet kiemelve, ha valamit megváltoztatok a múltban, az az összes ilyen részecske "állásra" kihatással lenne?"

    Ez a kalsszikus fizika megközelítése. Ok-okozati összefügésseket látunk: "Ha ez történik, akkor az fog történni" (ez megfelel a programozásban az IF...THEN...ELSE ciklusnak :) )

    Viszont a kvantumfizika megváltoztatta ezt a nézetet, mivel ott olyan jelenségekkel találkoztunk, melyek nem írhatóak le a klasszikus fizikával. És ott tartunk most, hogy semmisem "kiszámítható", mivel minden véletleneken múlik. Ez ellen sok tudós - köztük Einstein - is hadakozott, feltételezve, hogy hiba van az elméletben (legalábbis kell egy konstans).

    "Én úgy látom, hogy az idő abból adódik, hogy a részecskék mozgásban vannak"

    Ez szerintem is így van. Maga az idő nem létezhet mozgás nélkül.

    Összegezve:

    Szrintem az időutazás elmélete abból adódik, hogy az einsteini elméletet tovább bogozva - és bizonyos feltételeket figyelembe véve - elméletben elképzelhető az időutazás.

    Az a kérdés, hogy amit tettél a múltban, az megváltoztatható lenne-e. És ez leginkább az entópia fogalmára vezethető vissza: minden folyamatnak van egy meghatározott iránya. Pl: Ha egy pohorat lelökök az asztalról, akkor leesik és széttörik, és ezzel mozgási,- hő,- és egyéb energiát termel. Viszont, ha ezeket az energiákat visszaadom a törött pohárnak, akkor nem fog összeállni és visszaugrani az asztalra (ez borzasztó pongyola megfogalmazás, de az entrópia kb. ezt jelenti :) )

    Ahogy én gondolom...

    [ Szerkesztve ]

  • somogyib

    őstag

    válasz EmberXY #62 üzenetére

    Na ez tényleg érdekes gondolat amit mondasz. Eszembe is jutott egy csomó minden ezzel kapcsolatban, de most egy kicsit én is belezavarodtam :)

    Nem csoda, hogy a legnagyobb koponyák sem tudnak ezekre a kérdésekre kielégítő választ adni.

    [ Szerkesztve ]

  • somogyib

    őstag

    válasz EmberXY #64 üzenetére

    Két egymáshoz viszonyított rendszer között a sebsségkülönbség lehet 1 km/h, vagy 299.000 km/s is. Mindkét esetben van idődilatáció, mégsem mondjuk 1 km/h különbségnél, hogy a jövőbe utaztunk (mert nem is :) )

    Tehát itt szerintem bukik az "utazzunk a jövőbe fénysebességgel" verzió.

    Továbbá:

    Fénysebességre semmit nem lehet felgyorsítani, mert ehhez végtelen sok energiára lenne szükség, de vannak olyan elktromágneses részecskék (pl. fotonok), amik "alapból" ilyen sebességgel rendelkeznek.

    Na itt kezdődnek a gondok!

    Mert mi van ha egy ilyen foton szemszögéből nézem a világot?

    Szerintem akkor arra jutnék, hogy minden más részecske áll, tehát nem mozog, és én lennék az egyetlen részecske az Univerzumban amelyik létezik.

    De lehet, hogy egy kicsit túldramatizáltam... :)

    Mindenesetre ajánlom mindenki figyelmébe az - ezen témákat boncolgató - alábbi könyveket:

    John Gribbin: Schrödinger macskája

    Roger Penrose: A császár új elméje

    [ Szerkesztve ]

  • Kékes525

    félisten

    válasz EmberXY #81 üzenetére

    "Ez is egy szép téma, és itt látszik igazán, hogy halvány fogalmunk sincs a tágabb környezetünk működéséről, és keletkezéséről..." Az egyik alapvető talány, az hogy hogyan épülhet fel a világ úgy, hogy a mikrovilágban uralkodó törvények alapvetően különböznek a makrovilág törvényeitől. A mikrovilágban (részecskeszinten) egy csomó dolog van ami nem létezhet makroszinten. Vegyünk csak egy elemi részecskét és egy labdát. Nézzük meg a helyét, sebességét, időben való mozgását stb.

    Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

  • Kékes525

    félisten

    válasz EmberXY #83 üzenetére

    Nem, egészen másra, csak nagyon rosszul fogalmaztam. Olyan törvények vannak mikroszinten, amit makroszinten soha nem tapasztalunk. Egy részecske lehet több helyen is egy időben, Egy részecske saját magával interferálhat. A jövő befolyásolhatja a részecske tulajdonságát. Aztán ott van a kvantum-összefonódás. Az információ végtelen sebességgel terjedhet.

    Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

  • Kékes525

    félisten

    válasz EmberXY #85 üzenetére

    Ha meglesz a kvantummechanika és a relativitás elmélet egyesítése, akkor talán fény derül erre is. Viszont lesznek újabb talányok. Szerintem a világegyetem kimeríthetetlen.

    Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

  • bakgab

    csendes tag

    válasz EmberXY #79 üzenetére

    Tényleg, hova tágulhatna tovább a "Nagy sutty" során a világegyetem? Ha minden anyag elbomlik, a fekete lyukak is elpárolognak mi tölti ki majd a teret? Ha semmi, akkor valami mérete lesz, mielőtt eltűnik belőle az anyag.

Új hozzászólás Aktív témák