Aktív témák

  • Har_melin

    Topikgazda

    Karakterek, fejlődés

    Karakter osztályok, subclassok (ascendancy-k)

    A játékban hét karakterosztály van:
    Marauder, Templar, Witch, Shadow, Ranger, Duelist és Scion. A karakterosztályok a három fő attribútum (Erő [STR], Ügyesség [DEX] és Intelligencia [INT]) köré épülnek, de ez csak az induló 60 tulajdonságpont megoszlását befolyásolja. A játék során nyugodtan gyúrhatunk INT-re akár egy marauderrel is, legfeljebb macerásabb lesz a fejlődés. Induláskor a Maraudernek a STR, a Rangernek a DEX, a Witchnek pedig az INT értéke a legmagasabb, a Templar (STR+INT), a Shadow (INT+DEX) és a Duelist (DEX+STR) köztes karakterek, a két fő tulajdonság azonos ponttal indul, a Scion pedig bármi lehet, 20-20-20 induló ponttal.
    A karakterosztályok két dolgot befolyásolnak: az elérhető subclassokat, amiket a játékban ascendancy-nak neveznek és a fejlődés menetét.

    A karakterosztályok három subclassból választhatnak és itt kivételesen nincs átjárás, nem vehetjük fel egy másik class ascendancyját. Az ascendancyk egy-egy játéktípushoz adnak erős bónuszokat, tehát általában célszerű az ilyen karaktereknek az ehhez passzoló ascendancyt választani.
    Marauder:
    Juggernaut: a tank. „Nem az a legény, aki adja, hanem aki állja” – a jugg állja, neki van a játékban a legjobb dmg csökkentő képessége.
    Berserker: Kb. a jugg fordítottja. Hatalmas sebzési potenciál, cserébe néha nagyobb sebezhetőség. Mindkét karakter alapvetően közelharci játékmódra való.
    Chieftain: Az ő erőssége a totemek és a tűzsebzés, ebből képes regenerálódni is.

    Templar:
    Inquisitor: Elementális sebzésre specializált, legyen az attack vagy spell.
    Hierophant: Inkább spellcaster, bónuszokkal a totem és brand spellekhez és erős passzív védelemmel.
    Guardian: partyban nagyon hasznos, aurákra specializált subclass, amelyik a többi játékosnak biztosít bónuszokat. Emiatt minionos buildekhez is használható, bár arra más ascendancy azért alkalmasabb.

    Witch:
    Elementalist: nem nehéz kitalálni, ő is elementális sebzésben utazik, de jobban a spellekre specializált, mint az Inquisitor.
    Occultist: chaos sebzés és a chaos sebzésen kívül mindent védő Energy Shield (ES) védelem specialistája.
    Necromancer: egyértelmű, aki summoner/minion buildet csinál, szinte biztos, hogy ezt fogja indítani.

    Shadow:
    Assassin: a kritikus sebzések specialistája, egyaránt lehet caster és melée. Némi plusz Damage over time (DoT) bónuszt is kap.
    Saboteur: csapdák és aknák (traps, mines) a területe, ezek a játék leghatékonyabb skilljei közé tartoznak.
    Trickster: chaos és poison a területe, a passzív védelmi képességeivel pedig az egyik legjobb túlélő a játékban.

    Ranger:
    Deadeye: a klasszikus íjász. Minél nagyobb sebzés minél messzebbről, főleg íjjal. Cserébe sajnos elég glasscannon…
    Raider: fürgeségre építő közelharci karakter. Nem rossz, de van nála jobb erre a célra.
    Pathfinder: méreg és DoT sebzéssel, hatalmas regenerálódó képességgel a leghasználhatóbb Ranger subclass.

    Duelist:
    Champion: nagy melée sebzés, jó védelem, az egyik legjobb melée alap.
    Gladiator: a két fegyveres (dual wield, DW), de főleg a 1H+pajzs buildek specialistája, plusz bónuszokkal a bleed DoT sebzésekre.
    Slayer: 2H fegyverekre specializált subclass a legerősebb life leech képességekkel. Érdekessége, hogy a 2H nem kell melée fegyver legyen, a bónuszai íjjal is működnek.

    Scion:
    Ascendant: a mindenes Scion stílszerűen olyan ascendancyt kapott, amivel bármelyik két másik subclass tulajdonságainak egy jelentős részét megkaphatja, bár soha nem olyan hatékonyan, mint az eredetik. Ezen kívül plusz skillpontokat is kap és képes lehet egy másik karakterosztály kiindulási helyéről is felvenni passzív pontokat.


    Fejlődés:

    A játékban levert monszták után XP-t kapunk, ezzel lépünk szintet. Szintlépéskor kapunk 12 life-ot és 6 manát, valamint egy ún. passzív skill pontot. Ezt az ún. passzív fán tudjuk „elkölteni”, aktiválni rajta egy-egy csomópontot. A passzív fa jelenleg így néz ki, bejelöltem rajta az egyes classok kiindulási pontjait:

    Látható, hogy ez lényegében egy szegmensekre osztott kör. Minden attribútumhoz tartozik egy szegmens, aminek a központjában annak az osztálya van, két szegmens között pedig a vegyes osztályok, középen van a Scion. A fán háromféle csomópont van:
    - ún. „utazó pont”, ezek 10 ponttal növelik a STR/DEX/INT valamelyikét. Azért utazó, mert szinte kizárólag azért aktiváljuk őket, hogy eljussunk egy skill csomóponthoz. Az utazó pontok egy-egy szegmensben jellemzően az adott attribútumot növelik, a Marauder körül az erőt, a Witchnél az intelligenciát, stb.
    - skill csomópontok (basic, notable, keystone): ezek különböző bónuszokat adnak egyes támadásokhoz vagy védekezésekhez, gyakorlatilag ezektől válik hatékonyabbá a karakterünk.
    - jewel foglalatok: ezekbe a játék során talált speciális köveket helyezhetjük. Ezeknek számtalan tulajdonsága lehet, változó mértékben javítva a karakterünk sebzését vagy védelmét.

    Skillpontok

    Skillpontokat nem csak szintlépéskor, hanem az alapjáték során teljesített küldetések jutalmaként is kaphatunk. Attól függően, hogy milyen karaktert indítunk, illetve hogy a játék egy pontján milyen döntést hozunk, 121-123 (a Scionnál maximum 128) skillpontot tudunk összeszedni. Mivel lvl 90-92 környékén a legtöbb build már maximalizálható és a további fejlődés már nagyon lassú, a valóságban ennél kb. 8-10 ponttal kevesebbel gazdálkodhatunk. Ez a korlát az, amiért bár elvben lehetséges mondjuk Templar buildet csinálni olyan keystone-okkal, amelyek a Rangertől kifelé helyezkednek el, a gyakorlatban túl sok pontot pocsékolnánk el arra, hogy eljussunk odáig.
    Ha elrontottuk a kiosztást nincs minden veszve. Egyrészt a küldetések egy részében ún. respec pontokat kapunk, amelyekkel vissza tudjuk venni a már lekötött skillpontainkat. Másrészt van egy erre a célra szolgáló currency is (Orb of Regret), ugyanezzel a funkcióval.

    XP vesztés

    Ha a játék során az alapjáték kb. közepétől számítva bármikor meghalunk (természetesen softcore módban), akkor elbukjuk a következő szint eléréséhez szükséges XP bizonyos százalékát. Az alapjáték során 5%-ot, utána 10-et. (pl.: ha 100.000 XP kell a szintlépéshez, akkor 5000 vagy 10.000 pontot.) Ez végleges, nem kapunk belőle vissza semmit, akkor sem, ha visszatérünk a halálunk színhelyére! A jó hír, hogy szintet így nem bukhatunk, maximum lenullázzuk a következő szinthez addig összegyűjtött XP-t.

    XP büntetés

    A monszták után kapott XP csökken, ha jelentősen erősebbek vagyunk, mint az a szint, amin megöltük őket. Kezdetben 3 szint pluszt enged a játék (pl. egy lvl10-es karakterrel egy lvl7-es szintű pályán még megkapjuk a teljes XP-t), majd minden 16 szint után ez eggyel nő. Így lvl 80-96 között maximum 8 szint eltérés lehet köztünk és a pálya szintje között, ha meg akarjuk kapni a teljes XP-t.
    A legmagasabb szintű mapok lvl84-esek, részben ezért is olyan nehéz a 100-as szintet elérni – ott már semmiképp nem ússzuk meg az XP büntetést.

    Party XP, lehet-e karaktert húzni?

    Egy kicsit, de igazából nem. A monszták után járó XP a party tagjainak számával arányosan nő, de visszaosztódik a tagokra. (egy 1000 XP-t adó monszta egy 6 fős partynál 6000 XP-t ad, de ez hatfelé oszlik.). Viszont ha nagy az eltérés a party tagjainak a szintje között, akkor a megoszlás súlyozott lesz, és az alacsonyabb szintű játékos sokkal kevesebbet kap. Ráadásul amíg az alapjátékot nem játszotta végig, addig mapokra be sem tud lépni (partyban sem), tehát a húzás a PoE-ban csak nagyon szűk sávban működik – ott meg igazából fölösleges.

    [ Szerkesztve ]

    Védd a fákat - egyél hódot!

Aktív témák