Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Van arról valami infó, hogy a 2500U tud-e majd valaha AACS 2.0 DRM-es Blu-Ray lemezt lejátszani, vagy legalább PlayReady 3.0 minősítést kap-e?

    Az első alapvetően úgy tudom, hogy SXG-et igényel, de nem tudom, hogy ezek az AMD APU-k tudnak-e ezzel egyenértékű dolgot, amit elfogad majd gyakorlati használatra a DRM "hatóság".

    Van egy olyan tippem, hogy ha megfelelne a hardware, mostanra már jött volna a software. Így, hogy lassan itt a következő generáció, még az AMD-nek se annyi érdeke, hogy a kifutó hardware új funkciókat kapjon (ha nem volt előre megígérve, de úgy látom nem volt).

    Amúgy egy HP Envy 360x-en agyalok.
    Először egyértelműen az AMD-s verzió tetszett meg, mert az a legolcsóbb, és szimpatikus lenne, hogy van némi erő a GPU-ban is (akkor is, ha ~0 percet tervezek rajta játszani).
    Illetve érdekes lenne (ha nem is kritérium), ha esetleg sikerülne bekapcsolni a FreeSync-et a beépített kijelzőn. (Olvastam, hogy volt akinek sikerült ilyen notin).
    Viszont pont olyasmikre is lenne használva, ahol nem kritérium, de néha jól jönne, ha le tudna játszani (a HDMI 2.0 porton TV-re, nem a beépített monitorra) UHD BD anyagokat, és úgy tűnik ezt ma csak az Intel gen>=7 tudja.

    Vagy a "virágbolti" UHD HDR cuccokat lejátssza a 2500U (is HDMI-n)?
    Valahonnan úgy rémlik, hogy nem, mert nem a másolásvédelem van feltörve, hanem másolásvédelemmel együtt van lemásolva a lemez, szóval ugyan az a hardware követelmény ahhoz is, mint az eredetihez.
    De lehet, hogy tévedek.
    Szerk.: Hmm. Lehet, hogy ez kiderül, ha letiltom a Setup-ban az SGX-et az asztali Intel-es gépemen, amin most működik az eredeti és a koppintott anyag is...? :U

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz solfilo #160 üzenetére

    Végül megvettem korábban említett notit (Envy x360 2500U Vega8), és ilyen szempontból nagyon fura, hogy 9/18/2018 dátumú driver-t és mellé 17.7-es Catalyst Control Panel-t telepít a Windows Update (nem bíztam az előtelepített Win10-ben így, hogy "refurbished" a gép hardverapróról, szóval DD-vel lementettem egy képfile-ba, de aztán legyalultam az SSD tartalmát, hogy felhúzzak egy friss szűz Win-t, a HP weboldala pedig több gépen többféle böngészővel is kifagy, ha sorozatszám/termékszám alapján keresek driver/szoftver csomagot a géphez, terméknév alapján pedig az Intel-es gép cuccait listázza be, szóval egyelőre még a gyártói frissítésekig se jutok el).
    Az AMD-s 19.1 WHQL csomagból fel tudod tenni driver-t (kibontva, betallózva az INF-et és Vega 8-at kijelölve a listáról), de a Catalyst panelt nem (pedig ez a régebbi a gépen). Végignéztem az összes telepítőfile-t, de egyik sem az, vagyis gondolom kizárásos alapon az lenne az, ami nem hajlandó így külön települni (van ami azt írja, hogy csak a csomagtelepítőn át telepíthető).

    -> Erre most nem segítséget várok (ha nagyon zavarna, amúgy is el kell küldenem a szervizbe a gépet, mert hibás a ventilátora, ott talán felteszik a legújabb gyártói csomagot ha szeretném, ha nem, de ha kérem akkor biztos, de igazából működik a WU-s csomaggal és előbb-utóbb csak betöltődik majd a HP weboldal is), csak a lenti társalgással kapcsolatban ez most tipikus állatorvosi lónak, jó példának tűnt, hogy miért lenne kényelmesebb az AMD-től letölteni és telepíteni.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Tamarel #163 üzenetére

    15-cp0001ng. Közben eljutottam a 15-cp0000ng oldalra, és ránézésre ott vannak a cuccai.
    Ez a HP csomag is 17.7-es Catalyst panelt telepít, mint ami a WU-n volt. :U
    Az Intel-nél már megint döglenek az SSD-k? (Annak idején volt 8Mb-os X25-öm.)

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz bossbob #165 üzenetére

    Nekem ez nem akkora újdonság. :(

    Egy mára 7 éves Bulldozer + TeraScale HP ProBook 4535s-t vált ez az Envy x360, amihez képest ég és föld a Ryzen + Vega (mondjuk nem is csak a 7 évnyi fejlődés látszik itt meg, hanem kapásból eleve kétszer annyiba került most az újabb, tehát már 7 éve is sokkal gyorsabb gépet kaptam volna 2x annyi pénzért, akkor kisebb lenne a difi kategóriákon belül, de azért valljuk be, igazából akkor is egy hulladék volt az a Llano :((().

    Arra a régi gépre mindig feltelepült mindenféle AMD driver (alaplapi chipset, GPU), de a legtöbb szó szerint teljesen kinyírta a Windows-t (Safe Mode se töltött be, vissza kellett állítani a restore point-ot a Win telepítővel boot-olva), míg végül a Win10-re már csak egyetlen driver érkezett, ami csak úgy működött, ha letiltottam a dedikált GPU-t, de ezt nem is sajnáltam (igazából már korábbról le volt tiltva, csak egyszer megnéztem Win10-en esetleg működik-e együtt a kettő), mert olyan fenomenális a design, hogy igazából kb. ugyan olyan gyors a gép az iGPU-val és dGPU-van is grafikában, épp csak talán nem fojtotta le annyira a dGPU a rendszer RAM sávszélt (ami 1 csatornásan érkezett, és sohasem szántam rá magam, hogy bővítsem), de így is, úgy is vérszegény volt a CPU (és GPU) teljesítmény. Már a HD youtube videó lejátszás is kemény dió neki.
    Sohasem volt az a gép jó semmi másra, csak a munkára, amire eredetileg szántam (a rá kötött kütyük lassan dolgoznak, és minimális feldolgozást igényeltek, de akkor egyedül az AMD GPU felelt meg arra, amire kellett amiatt, hogy az nVidia GPU általában keresztül van drótozva az Intel-en, ami régen nagyon buta iGPU-val operált). Magáncélra évek óta gyorsabb volt átballagni az emeletes családi ház térben másik sarkába bekapcsolni az asztali játékos gépet, mint elolvasni egy email-t az alvásból felálló notin. :D

    Szóval felőlem inkább legyen ritkán driver, mint hogy totál lepusztuljon a rendszer attól, amit felrak a Windows Update, vagy én próbálok meg felügyködni az amd.com-ról letöltve.
    Játszani nem fogok rajta, csak munka jellegű használat, és néha magáncélú netezgetés (csak szerettem volna, ha ezúttal nem lenne használhatatlanul lassú már netezésre is 5 éven belül, illetve ugyan azért fémvázas, mert nem akarom pár évente cserélni amiatt se, hogy széthullik a háza, de a kettő ugye együtt kéne, hiába van egyben ha hulla lassú és hiába gyors 10 év múlva, ha darabokban van a szemétdombon).

    Az AMD pedig leginkább most is azért AMD, mint legutóbb: nem akartam azzal kínlódni, hogy nVidia dGPU mellett is gyakorlatilag az Intel iGPU-ra van kötve minden, ami elmarad az AMD mögött. Illetve amúgy is jó ötletnek tűnik, hogy ha már az asztali gépem játék miatt mindig Intel (és általában + nVidia), akkor van a környezetemben kétféle gép is (akár pl. olyan esetekre, mint legutóbb is porondon voltak a Spectre/Meltdown sebezhetőségek, olyankor jó tudni, hogy nem minden gépem egy kaptafáról jött).

    Persze abszolút igaz, amit írsz, nyilván az lenne legjobb, ha minél tovább minél jobb driver támogatás lenne a gépekre. :K
    És való igaz, hogy az utóbbi ~10 év szubjektív tapasztalata számomra is az (némileg asztali fronton is, pl. bányászat miatt volt egy rakat Radeon-om is, néha beraktam őket az asztali gépbe kipróbálni játékra), hogy az Intel, de főleg nVidia ebben ezerszer jobb (mondjuk mikor a Llano-s notit vettem, még olyan volt az Intel is, hogy max 1 évig akart driver-t kiadni az iGPU-ihoz, aztán kb. a "vegyél újat, már kapható az n+1 gen" volt a válasz a support-ra, viszont eleve butább volt az iGPU, szóval kevesebb dolog tudott "elromlani" a Windows és felhasználó progik frissítései közt driver tekintetben, de ma már azért szokott frissítgetni az Intel is, pl. húgom 4-5 éves Haswell gépére is van idei Win10-es driver - igaz, arra az amd grafikus driver is feltelepül szó nélkül, sőt működik is rajta, sohasem pusztult le az a gép szoftveresen, mióta megvan).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Dhampir #169 üzenetére

    Az a régi ProBoook olyanokat élt túl, hogy pl. hátizsákot felakasztottam fali ruhaakasztóra, aztán a hömpölygő tömeg lesodorta, és a padlón koppant (durván 1.5m magasságból). Egyszer pedig a szomszéd hívott át télen, hogy nézzek neki valamit (net, router, TV, hasonló), csupaszon volt a gép a kezemben, mikor rájöttem, hogy végig jéghártya van a ház előtti betonon, én pedig esés közben elhajítottam magamtól a gépet, hogy a karommal tompítsam az ütközést. Csúszott tovább a jégen, miután felkeltem felvettem és mentem a dolgomra . Egyszer pedig egy kávézóasztalról rántotta le felnyitott fedlappal egy ügyfél kutyája a kábelnek rohanva. Csak a sarkain van kicsi lecsorbulva, de teljesen egyben van, nem recseg/ropog, nem lazult meg semmi, a kijelzőzsanérok is újszerű állapotban vannak (meg se lazultak, jól tartják a kijelzőt, nincs holtterük mozgáskor, nem esik el magától a fedlap).

    Ehhez képest az Envy ránézésre/fogásra még tartósabb anyagból van. A minőségi műanyag helyett (ProBook) olyasmi fémváz, mint a Dell Vostro-ké (magnéziumos valami). Ugyanakkor nem vagyok benne biztos, hogy hasonlóan tartós lesz, ha hasonló balesetek érik, mert nagyon vékony is (az egész gép annyira vékony, hogy lehetetlen hogy az belül masszívan merevítgetve legyen, ha ütközéskor hajlítónyomatékot kap, szerintem kicsit meghajlik majd). Na meg a könnyűfém szokásos hátránya, hogy ha valami megkarcolja, akkor jobban meglátszik és zavaróbban érződik a karcolás, mint műanyagon, ami puhább. Ugyan így, hogy leesik, a fém sokkal ridegebb, nem tud úgy rugalmas alakváltozással reagálni, hanem valahol valami elkezd ridegen elpattanni (kiszakad a csavar a menetből, vagy a beltérben reped el könnyebben az alaplap, mikor a fémváz koppan).
    Ugyanakkor szubjektíven nagyon szép gép, és a fogása is kellemes (én szoktam hurcolni úgy, hogy csak összehajtom és megfogom, mint egy darab falapot, kívülről szorítva, tapadási súrlódásra hagyatkozva, erre egész jó a textúrája és bevonata --- a Yoga-ké még jobb ilyen szempontból, de azok sokkal hamarabb is kopnak).

    Amit hiányolok, hogy az Envy-n nem lehet jelszavazni az SSD-t, de lehet hogy ez csak azért van, mert az "ATA password" volt a régi gépemen, ebben pedig NVMe SSD van, ami nem (S)ATA, szóval talán semmilyen gépben nem lehet ezeket.

    ---

    Én már biztos nem vennék most Ryzen előtti AMD-s gépet. Mai szemmel nagyon gyengék azok a Bulldozer inkarnációk a Sandy Bridge utáni Intel (ami már sokéves) és most az AMD Ryzen CPU-khoz képest.
    Ha ma elég is arra, amire kinézed, de nem szoktad sűrűn cserélgetni puszta heccből, akkor sanszos, hogy megbánod a dolgot (nincs benne elég nyers erő), hogy még egész fiatal, nem akar széthullani, de érezhetően lassulgat az évek során és kezd feltartani.
    Próbáltam használni több mindenre Bulldozer érás AMD CPU-kat, de gyakorlatilag mindig megbántam, a vacak kis Pentium Intel-ek is lekörözik néha (az egyik gépben konkrétan 4 magos APU-t cseréltem 2 magos Pentium-ra, és érzésre megtáltosodott, pedig "mini szerver jellegű" gép volt, Linux-al, ami ki tudta használni a 4+ magot és szerintem nem kell Microsoft-Intel összeesküvést se keresni a Gentoo-ban).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    A Zen 3-as asztali gépemhez még áprilisban jött egy firmware update új AGESA-val, amiben azt írta a changelog, hogy megszűnteti a "szaggatást" (stuttering) ami abból fakad, hogy a Windows 11 gyakran kérdezi le az fTPM-t.

    Pár napja kijött egy új firmware a Zen 1-es notebook-omra is, és ezen is frissült az AGESA (1.1.0.0D-ről E-re), de itt semmi más nincs a changelog-ban, csak az, hogy "enhanced security".
    Igen, tudom, hivatalosan nem lehet feltelepíteni a Win11-et Zen1-re, de én feltettem, mivel a Zen3-as gépemen ugyan úgy inaktív a Core Isolation inkompatibilis driver-ek miatt, mint a Zen 1-es notimon. Tehát a Zen 1-es notimom ugyanígy nem lehetne bekapcsolni a Core Isolation-t már csak a driver-ek miatt se, így ez jelenleg irreleváns, hogy a Zen 1-el lassabb lenne "szoftveres módban" ez az OS feature...
    Azt viszont nem szeretném, ha majd egyszer belefutok abba, hogy valami multimédiás cucc akadozik az fTPM polling miatt.
    Jó, mondjuk erre átmeneti megoldás időlegesen kikapcsolni az fTPM-et, és a Bitlocker-t, ha kell hosszútávra az a program, amivel előjön az akadozás. De én az asztali gépen sem tapasztaltam soha 2160p120 játék, vagy film-lejátszás közben sem ezt a szaggatást, ahogy a notebook-on sem. Csak gondolom, hogy valós hiba lehet, ha külön kiemelték a asztali gép changelog-jában, egyedül az a kérdés, hogy mivel jön elő.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák