Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Timer

    veterán

    Sziasztok!

    Kellene egy kis szakértés, illetve tanácsadás, mert nem akar összeállni a rendszerem, és már egy hete küzdök vele. Ryzen 5 3600, ASUS STRIX B450-F Gaming alaplap, LPX Vengeance 4*8 GB 3000 CL15 RAM, Enermax Liqmax II 240 AiO hűtés (Kryonaut pasztával), GF1080, egy M.2 SSD, plusz 2 merevlemez és 2 SSD. Seasonic Prime Gold 650W táp, csak hogy a táppal biztos ne legyen gond.

    Több problémám is van, nem is tudom, melyikkel kezdjem. Jó lenne időrendben összeszedni mindent, megpróbálom, de annyi mindennel próbálkoztam már, hogy összefolynak a napok. Számtalan külföldi és magyar forrást elolvastam, de okosabb nem lettem, a gépem pedig nagyjából olyan instabil lett végül, mint az idegállapotom. A lényeg: alapvetően nem akartam tuningolni, semmilyen szinten sem. Ami mégis szóba jött, az a brutális feszültségek miatti negatív offsetelés vagy fix vcore adása, mert ez már az előző Ryzen R5 1600X / PC MATE B350 konfigomnál is kellett, ugyanezzel a hűtéssel.

    Összeszerelve a gépet stabil volt, semmit nem tuningoltam rajta, egyedül a DOCP-t kapcsoltam be, ami aktiválta a 3000/CL15-öt a memóriák tekintetében. Az első indulás brutális hangorkánt és 1.5 környékére szökő vcore-t hozott, amit nem akartam hosszabb távon, ezért az első dolgom az volt, hogy kikapcsoltam a precision boostot, a DOCP maradt. Érdekes módon így is elérték az órajelek a 4.2-őt, a vcore is megmaradt, de a hőmérséklet csökkent közel 10 fokot, amit a vcore változatlanságának függvényében nem is értek. Ha már vcore és hőmérséklet: ezeket mindig az alaplapban állítom és ellenőrzöm, és bár fent van az ASUS Windows alatti "AI Suite 3" programja, abban nem állítok semmit a ventilátor profilokon felül, lévén UEFI alatt elég szűkek a kapcsolódó lehetőségek.

    Na szóval, PBO kikapcsolva, DOCP bekapcsolva, EPU bekapcsolva (defaultból) minden más automatán, és bár a hőfokok csökkentek, a vcore továbbra is az egekben, és a boost megvolt egészen 4.2-ig, de ezzel a feszültséggel már a hűtés sem bírt normál hangszín mellett, ment a hullámzás fel és le. Mondom, frankó, akkor nézzük a csodaként aposztrofált offsetet! Első körben mínuszban kezdtem egyre nagyobb értékeket adni, de ezzel csak azt értem el, hogy a feszültség kiugrások tetőfoka mérséklődött valamelyest, de közel sem annyira, amennyire kellene, terheletlenül viszont csomószor kaptam kékhalált, vagy idle-ből például egy benchmark indításakor is gyakori vendég lett a BSOD. Taktikát váltottam, elindultam az ellenkező irányból. DOCP maradt ugyan, de clock ratio-nak bevertem egy barátságos 39-et, ami ugyebár 3900 Mhz-et kell jelentsen, offsetet kikapcsoltam, minden más maradt. Felállt a rendszer, az órajel nem változott, a boost eltűnt, azonban a BSOD-k nem, jellemzően órákig ment a rendszer, majd elcsattant, AIDA alatt is volt, hogy 18 perc után állt be, Mindeközben a deszka jellemzően 1.111 volt környékét, és kicsit efelett adott a procinak, amit keveselltem, gondoltam, itt lesz a hiba. EPU-t kikapcsoltam, hátha segít, elvileg ez lenne az alulfeszelésért a felelős. Nem segített, szinte semmi nem változott. Na, mondom, akkor üssünk be egy fix 1.25 voltot, abból baj nem lehet, ez az R5 1600X-nél is bevált az előző konfignál. Elfogadta, az értéket elmentette a lap, de semmi változás, minden, amivel néztem (HWinfo, AIDA64 (legális, friss), és az Ai3 szerint is maradt a vcore az 1.111-1.144 tartományban. A lap saját mérése is ezt mutatta, hiába volt két sorral lejjebb fixálva a magasabb érték. Aham, gondoltam, esetleg a DOCP a felelős. DOCP-t kikapcsoltam és manualra tettem, aztán megadtam a 39-es ratio-t, memóriánál beállítottam a 3000 Mhz-et és az 1.35 voltot,és próba. Látszólag megint rögzítette az alaplap az 1.25-ös vcore-t, de érdemben nem történt semmi. Kipróbáltam, egészen 1.35-ig felmenve, de hiába menti el, nem használja az értéket, lent tartja 1.111-1.144 között. Itt már kezdett elborulni az agyam, pedig a java még csak ezután jött. Nem maradt más hátra, mint előre: ha már a fix voltot nem fogadja el, marad az offset, csak ezúttal pluszban.
    DOCP be, 39-es ratio megcélozva, EPU kikapcsolva továbbra is, +offset felfelé lépdelve apránként, 0.03750-nél tűnik optimálisnak, itt már órákig képes futni az AIDA stabilitás tesztje, és cold bootból is indul a rendszer. Vcore alja így 1.144, a teteje 1.177. Mondanám, hogy end of story, minden rendben van, csakhogy...
    Időközben az AIDA elkezdett szórakoztatni olyan üzenetekkel, hogy megállt a pumpa, a CPU ventilátor, meg úgy nagyjából minden, ami lehetett, az AiSuite már 2 volt feletti vcore-t írt, a hőmérsékletet nem mérte, mindeközben a gép ment, jól láthatóan forogtak a ventilátorok (és gondolom, ment a pumpa is, bár a zárt ház miatt ezt kézrátétellel adott helyzetben ellenőrizni nem tudtam).

    Képek itt és itt! Látszik, hogy a Hwinfo szerint minden oké, a gyári ASUS program és az AIDA viszont pánikol.

    Miután ezt szimpla netezés és AIDA teszt alatt is elkezdte játszani, már nem sok ötletem maradt. Betudtam mérési hibának, vagy bugnak, amíg egyszer csak arra nem figyeltem fel, hogy egy ilyen üzenet után elkezd nőni a hang, és hiába nem megy a venti az AIDA szerint, egyre feljebb kúszott a sebesség, és a hőfokok is kúsztak felfelé, lekapcsolás előtt már 70 foknál járt, pedig elvileg minden hűtés ment, a vcore pedig 1.55, tehát semmi furcsa. Na, itt azért már megijedtem.
    Először memória hibára gyanakodtam, hogy esetleg mégsem bírja el a gyári DOCP profilt, ezért elkezdtem AIDA-t futtatni csak a memóriára. Hiba nélkül ment, memtest sem mutatott hibát. Amire még gyanakodtam, hogy a sok monitor szoftver kavarhatja a kakit, ezért az imént leszedtem a hwinfo-t, most csak a gyári ASUS szoftver van fent (amiben továbbra sem állítok semmit, csak a ventilátor profilt), és az AIDA, hogy legyen ,ami lelövi a gépet, ha én éppen nem ülök előtte, és akkor kezd el melegedni, mint a bolond.

    Egy kérdésem lenne igazából: mi a jó büdös franc folyik itt?! Van valakinek valami ötlete, hogy mit kúrok el, vagy mi hibás a gépben esetleg? Adná magát a vízhűtés, de eddig hiba nélkül ment, 2 éves, és DC-vel vezérlem, nem gondolnám, hogy valami PWM nyavaja áll a háttérben. a korábban sokat szidott PC MATE-tel ment rendesen ugyanezekkel a paraméterekkel. A ventilátorokat PWM-mel hajtom az AIO-n és a házon is, Noiseblocker eloop mind. Annyi, ami még gond lehet, és éppen ebben a percben ugrott be, hogy a lap CPU ventilátor részére egy ikresítővel van rákötve két 120-as eloop (ez így volt az előző deszkával is), viszont itt van egy CPU_OPT, amire meg rádugtam egy 140 millis házszellőztető eloop-ot. Mivel PWM a vezérlés, nem tudom, ez kjavarhatja-e esetleg a kakaót. Kényszer szülte átmeneti a megoldás, nem ért el a következő venti vezérlőig a kábel, hétfőn érkezik a PWM hosszabbító kábel, ha minden igaz.

    Ha van ötletetek, szívesen venném, ha megírnátok. Köszönöm!

  • Timer

    veterán

    válasz hokuszpk #1686 üzenetére

    Jajj, tényleg, Te voltál az, emlékeztem rá, hogy valakivel beszéltem, hogy vevő lesz erre a f*sra! ;) Végül azért nem kerestelek, mert nem lett eladó, nem lett volna pofám pénzt kérni érte. Inkább megörökölte a család a régi Intel E2180-as konfigom helyett, nekik nem számít a gyatra POST idő, bár teszem hozzá, ez az ASUS sem sokkal jobb, pedig az elején fürgébbnek tűnt határozottan. Mióta megkapta az összes merevlemezt, perifériát, és 3 darab monitort, ez is belassult. Pont ma röhögtem fel, hogy na bazze', jó csere volt... Mindeközben a céges 8700K POST ideje nagyjából 3 másodperc, 6-7 másodperc múlva már az asztalon vagy, de ez itt off.

    Szóval, ugyanezek a memóriák voltak a gépben, és ott az XMP2-es profilt nem bírta 3000 Mhz-en a szett, XMP1 verzióval viszont jól hasított, igaz, csak 2800MHz-en, CL16 mellett. Itt nincs más profil, csak ez az egy (ezt mondjuk nem értem, hogyan lehet), 3000 Mhz CL15, de már szét teszteltem a memóriákat, órákat fut hiba nélkül, elengedtem ezt a vonalat. Igazából szépen beállt a kézi beállításokkal a rendszer, csak ez a ventilátor és pumpa elszállás érthetetlen számomra. Mondjuk, most már vagy két órája semmi nem jelentkezett, mert leszedtem a HWinfó-t (derengett, hogy az első Ryzen idejében sem volt vele minden oké). Alapesetben igazad van, az ASUS szoftvere lesz a következő, amit letakarítok, emlékszem, korábban az MSI-nél is volt valami gagyi, az is rettenet volt, és a Ryzen Masterrel sem voltam kibékülve, a korábbi topikban is sokat szívtak ezzel, pláne a Tomahawk tulajok. A CPU-Z ASUS kiadása fent van egyébként.

    nyul105: köszi Neked is, az lesz a következő, ha ismét jelentkezik a hiba.

    @Altair77: A legfrissebb BIOS volt fent tegnapig, most már van egy újabb az ASUS oldalán, de abban elvileg csak valami egérmozgási hibát javítottak, így nem rakom fel, mert amikor tegnap este megtettem, még ezekkel a beállításokkal sem bootoolt be a rendszer, gyakorlatilag csak akkor ment, ha mindent autón hagytam, akkor meg úgy elküldte automatán (!) a hőfokokat, hogy a boot után 75 fokba is belevert a processzor. Nem tudom, ez hogy a francban lehetséges, szerintem még durvábban rakja a feszültséget ez a verzió a proci alá, de arra meg pláne nincs szükségem.

    " simán beesik 1 volt alá az idle feszültség." Azt hogy a francban csinálja? :) Nálam default beállítások mellett egyszer láttam 0.8-at, de dobta is a kékhalált másodpercre rá a rendszer.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz Feriboy2 #1695 üzenetére

    Köszi, átolvasom! A teljesítményből csak annyit veszítettem, amennyit az órajel esés is indokol. Automatán 1530 körül kapott CB15-ben, így alulfeszelve 1462 pont. A 300 Mhz nagyjából indokolja a számokat, szerintem.

    Zzola: azért próbálkozom ezzel, mert ezt ajánlotta fel a DOCP, eddig mindig XMP profil használtam minden gépemnél, és nem volt vele gond. Plusz, jó ég tudja hány óra memória teszt csak mutatott volna már valamit, ha itt a gond. Egyébként ismerősöm b360 prime lapjában ugyanilyen modulok már két éve futnak 3000CL15 mellett, szóval tudom, hogy előnyösebb a páros CL, de működhet ezek szerint a CL15 ia.

    Altair77: megvolt, nem lett jobb! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    Az a poén, hogy a B350-es sorozatnál az ASUS messze jobb terméket tett le az asztalra, mint a konkurensek, legalábbis a saját tapasztalataim ezt mutatták. A lapom (B450-F Gaming) már nem új termék, és bár a processzor friss technika, gondoltam (szerintem joggal), hogy egy kiforrott lap mellett már csak sikerül úgy írni egy UEFI-t, hogy ne legyenek vele alapszintű problémák. Nem esek kétségbe, az előző lapomnál is az volt, hogy sokat javult az első UEFI verzióhoz képest néhány frissítés után, de azért meglepő, hogy az ASUS nem ugrotta meg a mércét. Évekig csak Gigabyte-ot vettem, Intel alá most is mindig azt választok, nincs is vele gond. Lehet, hogy AMD alá is az kellett volna, de volt egy csúnya balhéjuk még az első gennel (kissé túlpörkölte valamelyik lapjuk a vcore-t, kisebb balhé is volt belőle), szóval AMD alá sokáig az ASUS tűnt ultimate megoldásnak, a kiemelten jó memóriatámogatás miatt különösképp.

  • Timer

    veterán

    Friss mérés CB15-tel! 8700K@ 4,5-re húzva Dark Rock Pro 4 alatt: 1431 pont.
    3600 fix 3900 MHz-en: 1462 pont.

    Saját méréseim. A múlt héten vettük a 8700K-t, 122 ezer bruttóért. A 3600-ért 71 ezer forintot fizettem. Na erről ennyit.

  • Timer

    veterán

    Friss mérés CB15-tel! 8700K@ 4,5-re húzva Dark Rock Pro 4 alatt: 1431 pont.
    3600 fix 3900 MHz-en: 1462 pont. (automata beállításokkal, eldobott vcore-ral 1530 volt)

    Saját méréseim. A múlt héten vettük a 8700K-t, 122 ezer bruttóért. A 3600-ért 71 ezer forintot fizettem. Na erről ennyit.

  • Timer

    veterán

    válasz Puma K #1752 üzenetére

    Lap függő, és lapon belül is UEFI verzió függő, hogy mi és hány megahertzen megy. Nálam az előző deszkámnál volt olyan, hogy ugyanaz a kit 2933-on volt stabil, egy frissítéssel arrébb már csak 2600-on, végül meg 2800-on. Tököm se érti, mitől függ mindez, szerintem ezen a szinten is megy a gányolás meg a taknyolás, aztán a vége meg egy rohadt nagy random függvény.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz wwenigma #1834 üzenetére

    Köszönöm a részletes beszámolót! Az a 85 fok azért nagyon meredeken hangzik, gyári ajánlás így vagy úgy. Ha valaki 3600-at futtatna egy B450 lapban rajtam kívül itt a topikban, számoljon már be a hőmérsékletekről! Én speciel úgy éreztem, rosszul pasztáztam, olyan szinten ugrált 15 fokokat is a hőmérséklet PBO-val, igaz, ez az 1600X-nél is így volt.

  • Timer

    veterán

    Köszi a hőfokokat! Engem már 75 foknál az agyf@sz kerülget, rossz beidegződés lehet, amióta elfüstöltem egy 4790K-t... :)

    Én is játszottam ma a konfiggal picit. Elkezdtem az offsetet feljebb tolni, és nézegettem a CB15 pontokat. Mivel minden PBO és tuning kikapcsolva maradt, arra voltam kíváncsi, hogy 3.-9re fixálva mi az a vcore, ami még nem fűti túl, de kihozza a maximumot. Mivel a manual vcore beállítás továbbra sem megy (sóhaj), így marad az offset. Nos, picivel több offsetet kellett adnom neki, most terheletlenül 1.155V jellemzően, terhelve 1.177, ritkán 1.188, és így érte el a CB15-ben az 1482 pontot. Amikor minden turbó aktív volt, és másfél voltot is rádobott a rendszerre, akkor volt 1535 pont az AIO alatt. Gyári hűtővel nem teszteltem, arról nincs infóm. Az idle hőfok így 43 fok, AIDA stresszteszt alatt 1 óra után 64-65 fok között ingadozik. Egyelőre ennyi elég. Érdekes, hogy ha bezárom az AIDA-t, a cinebench 10-15 ponttal többet ad ugyanazon beállítások mellett. Az AIsuite3 bezárásával semmi nem változik. 32 GB RAM mellett nem hiszem, hogy a memória terhelés miatt lenne pontvesztés, igaz lehet az AMD-s közlemény, hogy ezek a monitorozó cuccok visszafogják a processzort valamelyest.

    Más. Azzal, hogy leszedtem a hwinfo programot, a jelek szerint megoldódott a szenzor értékek eldobásának problémája. Lekopogom, tegnap óta egyszer sem jelentkezett.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz sfknasty #1852 üzenetére

    Nem tudok jelenleg fix voltot állítani, mert f*scsi az UEFI, csak offsettel játszhatok, azt meg nem akarom túltolni. Várok pár UEFI verziót, hátha menni fog a fix vcore. De azért köszi a tippeket, később még jól jöhetnek!

  • Timer

    veterán

    válasz sfknasty #2008 üzenetére

    Futtass rá egy single core-t az advanced banchmark rész alatt, ha igazuk van, ott kiderül a turpisság.

  • Timer

    veterán

    válasz sfknasty #2020 üzenetére

    Köszi a részletes választ! ;) Nekem a héten nem sok időm van foglalkozni a rendszerrel, ezért maradt a hétvégén összelőtt fix 3900 Mhz@1.155V megoldás. Efölött, ahogy írtam is, már csak minimálisat gyorsul a rendszer multicore tesztben, persze vélhetően tökön lőttem vele a single core eredményt, mert az csak 177 pont, ahogy nézem, ez Nálad azért jóval több.

    Várok még egy újabb BIOS-t, és megpróbálok ismét egy 1.25 fix vcoret, és megnézem, meddig megy vele a rendszer. Egyébként ezzel a lefojott beállítással is toltál élhető minden, nagy csendben teszi a dolgát stresszt teszt alatt is, és még így is gyorsabb, mint az 1600X volt.

    Zárójelben: megnéztem ma a 4,5-re rántott 8700K single core pontját CB15 alatt: 199... Továbbra is azt gondolom, a 3600 annyit, amennyit kérnek érte simán megér.

  • Timer

    veterán

    válasz RaVal #2161 üzenetére

    "Aida streszteszt is jó bírta majd 10 percig, utána lelőttem"

    Az kevés lesz. Nálam volt, hogy a 19-ik percben feküdt ki, meg olyan is, hogy az 57-ben, egy pillanatra leesett a vcore szerintem, de egy memória kezdhet hibázni, ha melegszik. Legalább 2 órán át futtasd, ha azt bírja, akkor játékok alatt már nem lesz vele gond.

    @Palinko: Milyen HDD? :DD

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz szente #2210 üzenetére

    Őőőő, köszi, én a termékoldalon néztem, ott még a 2501-et írja, mint legújabb verziót. Ez béta, vagy végleges?

  • Timer

    veterán

    válasz sittes79 #2674 üzenetére

    Precision boost kikapcsolás megoldja, meg mellé egy jó ventilátor profil is ajánlott. Cserébe veszítesz a teljesítményből valamelyest.

  • Timer

    veterán

    válasz Puma K #2688 üzenetére

    Inkább azt mondanám: egyes gyártók alaplapjainál. MSI, ASUS nem csinált nálam ilyet Ryzen alatt, Gigabyte viszont igen, igaz, az még AM3 idején.

  • Timer

    veterán

    válasz Dr V #2735 üzenetére

    B450-hez sem adja a hivatalos site még, de elvileg erről van szó, anandtech-ről találtam erre az oldalra.

  • Timer

    veterán

    válasz edari #2865 üzenetére

    Nekem is ez a lapom van ezzel a processzorral, és ugyanez van. 3.9 fixen megy 1.188 Vcore mellett (offsettel oldom meg). Neked enged egyáltalán fix vcore-t adni? Nekem nem, hanem auto-n van, és ehhez jön a + offset.

    Más. Most vagy én fogtam ki egy hibás alaplapot, vagy a vízhűtésem haldoklik, de az utóbbi 3 hétben 4-5 alkalommal megállt a vízpumpa a processzor felett. Először még a ventilátorok megállására is dobta a figyelmeztetést az AIDA (monitorozom a rendszert, pont az llyen dolgok miatt), de azoknál fals riasztás volt, mert jól láthatóan mentek. Erről leszokott az utóbbi időben, cserébe az AIO_PUMP foglalaton tényleg megállítja a pumpát, mert láthatóan nő a hőmérséklet is (68 foknál lőttem le tegnap), másrészt CPU temp warning üzenettel indul el a következő indításnál a deszka. Már leszedtem az ASUS fanexpertjét a teljes AISuite-tal együtt, UEFI alól vannak belőve a ventilátorok, és csak az AIDA fut a háttérben. Mivel a hűtés 2 éves, és az előző lapomban hibátlan volt, úgy sejtem, nem azzal van a gond. Szintén az anomáliák sorát gyarapítja, hogy egyik napról a másikra megszűnt működni a POWER LED-em, és tegnap már a HDD aktivitást mutató LED sem működött (NZXT S340 Elite). Ma szétszedem a gépet, és megnézem, nem-e rosszul kötöttem be, és eddig nem tűnt fel, hogy nem mennek ezek a LED-ek, de nem hiszem, hogy ez történt, már 2 hete ezzel a konfiggal megy a gép. Az AIO pumpáját talán próbából átkötöm egy másik slotra, de nagyon nehéz lesz detektálni a hibát, mert nem függ semmitől igazán. 0 celsiustól 100 százalékra raktam most be a teljesítményt, eddig ez úgy volt, hogy 55 fok alatt csak 90 százalékom ment a pumpa, de ez sem lehet gond, mert ez 2500-as fordulatot jelent, az előző deszkán pedig 2000-en hajtottam terheletlen rendszer mellett. A pumpa leállása érdekes módon nem idle-ben és nem is nyélgázon történt, Spotify szinte mindig megy a háttérben, és közben böngésztem.

    Nálad van ezekből a hibákból bármi? 2409 BIOS van fent, mert a 2501 mellett még fix 3.9-en sem indult el a rendszer, újabb BIOS-t pedig linkelt itt valaki feljebb, de az sérült, legalábbis a 16 mega helyett 7 jön le a dropboxról, és azt sem lehet kicsomagolni.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz Thrawn #2910 üzenetére

    Megpróbálnád most is leszedni próbaképp? Én tegnap három böngészőből próbáltam, és mindig csak 7 mega jött le.

  • Timer

    veterán

    válasz edari #2911 üzenetére

    Igen, én ott manualra raktam, és elvileg el is fogadja a beállításokat, mégsem érvényesül restart után. Ezért maradt az offset móka.

    2406 az én BIOS-om is, csak elírtam.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz Thrawn #2914 üzenetére

    Értem, köszi a tesztet. Nekem winrar nem bontja ki, hibát jelez. Tököm se érti ezt! ;) Ez valami béta BIOS egyébként? A termékoldalra még mindig nem került fel.

    @edari: szerintem igen, ez így nem lehet normális állapot. AUTO-n pedig, ha nincs berakva 39 CHR, akkor olyan voltot ad neki még - offset mellett is, hogy a gépház oldalát nyaldossa. CB-ben meg elér tőle 5-8 százalékkal többet, nekem annyit nem ér az üvöltő ventilátorzaj.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz wwenigma #2926 üzenetére

    Messertől is vásárolható, igaz, a tartálykocsi a legkisebb szállítási egység.

    :)

  • Timer

    veterán

    válasz edari #2951 üzenetére

    Biztos BIOS probléma, ennyire nem lehet egyformán szar mindkettőnk processzora.
    Ami a power és hdd LED-ek működését, pontosabban nem működését illeti: jelentem, én voltam a balf@sz. Kikapcsoltam őket BIOS alól véletlen, bár az a marketinges is elmehetne kapálni, aki a "ROG Effects" menüpont egyetlen submenüjeként berakta az "Onborad LED" lehetőséget. A megfogalmazásból (bővebb magyarázat híján) én arra gondoltam, hogy itt az RGB csilli-villit lehet lekapcsolni, de sajnos nem. Napokkal ezelőtt lőttem le, de eddig nem tűnt fel sem az, hogy a státusz LED-ek nem mennek, sem az, hogy a fényorgona továbbra is tolja éjjel-nappal a gépházban. Ehhez azért persze szét kellett szednem a gépet, és meggyőződni arról, hogy biztos jó helyen vannak a csatlakozók (ennyivel tartoztam magamnak a baromságomért a jelek szerint), nem csúsztak-e le, stb. Mivel ezeket rendben találtam, jött egy load default settings, ami visszahozta a fényeket, ekkor csaptam a homlokomra, hogy jahh, akkor én kúrtam el valahol, valamit. Azzal is kűzdök egyébként, hogy dacára bármi nemű beállításnak, az USB portok áram alatt maradnak kikapcsolva is, ha be van kapcsolva windows alatt a gyors indítás, így éjjel világít a billentyűzet és az USB hub, ami a fényszennyezés mértékét növeli, az Asszony tolerancia szintjét pedig erősen csökkenti a hálószobában. Egyik sem szerencsés tényező, ezért inkább kivárom a lassabb rendszerindítást és leállást.

    Ami viszont a pumpa eseti leállását illeti, továbbra is tanácstalan vagyok. Mivel nem túl szerencsés módon a vízhűtés ventilátorai a CPU_FAN-ra voltak téve (ezzel mondjuk semmi baj), a kábel rövidsége miatt viszont a CPU_OPT-ra egy teljesen más méretű és karakterű házventilátort is ráfűztem, lehet, hogy ez bekavart a PWM-nek. Most vettem PWM hosszabbítót, a CPU_OPT-ról lekötöttem végre CHA_FAN-re a házventit, így ez már nem lehet gond. Az elméletnek némileg ellentmond, hogy az AIO_PUMP csatlakozót DC-ről hajtottam, szóval ott a PWM elvileg nem szól bele. Felfedeztem a BIOS-ban turkálás közben (még mindig a 2406, egyelőre gyűjtöm a tapasztalatokat, csak később frissítek a bétásra), hogy az AIO_PUMP kontroll lehetőséget egy az egyben ki lehet kapcsolni, és ez nem azt jelenti, hogy innentől nem kap kraftot a pumpa, hanem azt, hogy fixet kap. Hogy mennyit, az kérdéses, de "rendes tartományban", igaz, maximál fordulaton üzemel most a pumpa. Ha a BIOS volt bugos, akkor az jó eséllyel ezzel a trükkel ki van védve, ha nem, akkor még mindig meghajthatom valamelyik CHA_FAN-ról DC alapon, vagy esetleg molex-ről valami átalakítóval, bár ez már taknyolásnak hat, így inkább kihagynám.

    Más, és innentől a mást is érintő lényeg. Ha már játszottam, mértem is egyet. Nálam ugyebár a kezdetektől szanálva van az automata beállítás és a PBO is, ezért gondoltam, megnézem már, mit és mennyit vesztek teljesítményben. Nos, a képek alább. Az erősebb értékek mind allcore, mind single core esetén bekapcsolt DOCP mellett, bekapcsolt PBO-val, automata vcore szabályozással, offset nélkül születtek. Jellemzően 0.8 és 1.4 között dobálta a vcore-t, az órajel 3.6-42 között ugrált. Fullcore CBR15 teszt alatt 75 fok volt a maximum CPU hőmérséklet, üvöltő ventilátorok mellett. A következő, némileg alacsonyabb értékek fix 3900 Mhzen, kikapcslt PBO-val, bekapcsolt DOCP-vel, auto vcore szabályzással, és pozitív 0.0500-as offsettel lettek mérve. A maximális hőfok 64 fok volt, de egyébként ezt tartja AIDA stresstest alatt is a rendszer, akár órákon át. A vcore 1.155 -1.188 között ugrált, néha egy pillanatra vert bele az 1.199-be. A mérések során high performance sémát használtam (AMD Ryzen, természetesen), de balanced alatt is alig néhány pont az eltérés lefelé, ami inkább mérési hibahatár. A hűtés csendben volt, gyakorlatilag 1000-1100 között megy így a két nb eloop 12-es a radiátoron, a házventik szintén 800-900 RPM között sisteregnek.

    Az eredmények értékelését rátok bízom, én a magam részéről örülnék az allcore 4.2 fixnek a továbbiakban, de ha nem lesz jobb BIOS, és marad a 3.9 GHz allcore fix ennyi teljesítményvesztés árán, akkor legyen! Számomra sokkal többet ér a csend, mint az a 8%, amit kábé a processzorban hagy ez a megoldás (pláne, mert eddig a teszteken kívül nem nagyon láttam fullra terhelve, pedig képfeldolgozás is volt, meg némi videóvágás is). Az offset mértéke egyébként a lehető legoptimálisabb, több lépcsőben növeltem és csökkentettem próbaképp a múlt hétvégén, órákat öltem a tesztelésbe, ennél nagyobb érték esetén viszont már nem nő tovább érdemben a teljesítmény, a hőtermelés és ezzel együtt a zaj viszont exponenciálisan nő. Ennél a rendszernél (az én alaplap és processzor példányom esetében) itt az az élhető optimum, amivel hosszabb távon is meg tudok barátkozni.

  • Timer

    veterán

    Urak, építő jelleű javaslatokat várok, mert fájdalmamban már az öncumizás gondolata foglalkoztat. ASUS B450-F GAMING + 3600. Amióta megvan ez a szett, random leáll a hűtés, ami tekintve, hogy AIO rendszerem van, elég nagy szívás, mert szinte azonnal felforr a proceszor. Nagyjából negyedszerre rebootol egy hét alatt úgy, hogy CPU Thermal Warning-al ébred a következő körben a rendszer, de nem arról van szó, hogy melegszik, hanem arról, hogy megvan őrülve a ventilátor vezérlés. Néha gondol egyet, és nullára állítja az AIO pumpát, ilyen esetekre mér időzítve van egy AIDA rutin, ami 500 RPM pumpasebesség alatt lelövi a rendszert. Néha az egyik házventilátoromat (random, hogy épp melyiket) elkezdi full gangon hajtani, nagy ívben sz@rva hőfokra, minden egyébre. 2406 és 2501 BIOS-szal is csinálja, újabb az oldalon még nincs fent, ebből ítélve a közkézen forgó még újabb verzió béta lehet, azzal inkább nem kísérletezgetek potenciális RMA előtt. Driverek frissek.

    A jelenség nem terhelés függő, mert van, amikor egy laza böngészés alatt következik be, van, amikor terhelés alatt (bár ez a ritkább), miközben órákig megy az AIDA stressz teszt hiba nélkül.

    Mi a jó büdös franc ez? Látott már valaki valaha hasonlót? Lehet, hogy tényleg hibás a deszka? Egy ilyen hibát hogy gariztassak le, amikor ennél jóval nyilvánvalóbb problémákat is elhessegetnek, ráadásul ez céges és Alzás vétel volt, semmi tapasztalatom nincs velük.

    Windows 10 rendszert előző Ryzen 1600X konfig alól hoztam, ez bekavarhat? Hőmérsékletet már csak AIDA-val nézek, ezt is jellemzően azért, mert ez legalább le tudja lőni a gépet a pumpa megállásakor azonnal.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz edari #3111 üzenetére

    Igen, de nem az a baj, hogy hangos, vagy nem hűt jól, hanem olyan, mintha eldobná az egész vezérlést, és csak a restart hozza vissza, de az sem mindig, tegnap leállítás után állt vissza a rend (tényleges leállítás, nem gyorsindításos verzió), mert restart után BIOS-ba lépve is üvöltött minden. Azt nem írtam, hogy semmilyen ASUS program nincs már fent, BIOS alól vezérlem. A pumpánál kikapcsoltam a menedzsmentet is, fullon hajtja mindig, de ez sem vált be.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    ENERMAX LIQMAX II 240. Alapvetően minden aljzat függetlenül vezérelhető a lapon, kivéve a CPU_OPT-ot, de azt nem is használom. DC alapon hajtom, mert először autón volt, és mivel három PIN-es a hűtő csatlakozója, így biztosabbnak érzem, hogy nem próbálja meg tévedésből PWM alapon hajtani. Kezdetben profilozva volt az AIO pumpa, de már azt is kikapcsoltam. Hajthatom molexről is, de az már tényleg parasztos (plusz kábelem sincs otthon, de ez a legkisebb gond), viszont a többi ventilátor is eldobja magát időnként, szóval valami itt nem kerek.

    Most már a DOCP-t is kikapcsoltam, és minden mást autóra raktam, PBO-t kivettem, hogy lássam, nem-e alulfeszeltség, vagy instabil memória okozza a gondot, és a windows reinstall is tervben van a hétre.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz Thrawn #3116 üzenetére

    Köszi a választ! Szexi, de hogy-hogy ez csak nálam okoz gondot a jelek szerint? Nem tetszenek neki a hűtőim? Mit tudok tenni egyáltalán?

    Baszdki, haladok visszafelé a threadben, jól látom, hogy igazából az AIDA hozza ki a gondokat?! Azt látom, hogy nem okozója, csak elszenvedője a dolognak ez a csapat is, de végső soron mégis ez okoz gondot a user szintjén. Ha leszedem az AIDA-t, akkor megoldódik a probléma? Hogy a f@szba nem okozott gondot az előző deszkámnál, csak mert MSI volt? Ráadásul full legál a szoftver, most vettem meg, eddig trialban használtam...

    Szép új világ. Addig volt jó, amíg ezek a programok csak monitoroztak, és nem tudtak szánt szándékkal, vagy épp véletlenül sem belenyúlni a paraméterekbe. Ha jól gondolom, ez is az UEFI miatt van, és mondjuk klasszik BIOS/W7 párosnál már nem lenne így?

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz Thrawn #3118 üzenetére

    Zsír. Ha leszedem az AIDA-t, a probléma megmarad? Ha netán az AIDA eltávolítása megoldja a gondot, mivel monitorozhatok üzembiztosan, ami nem kavar be?

    Legközelebb tényleg semmi mást nem veszek, csak Gigabyte-ot, ott soha nem szívtam ilyesmivel.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz edari #3121 üzenetére

    Basszus. Az annyira nem zavarna, de tekintve, hogy ennyire instabil a hűtés, azért jó lenne tudni, ha vlaami leáll. Ha nem AIDA-val, akkor mással, az már részletkérdés.

  • Timer

    veterán

    válasz Thrawn #3124 üzenetére

    Fantasztikus. Az MSI-t szaroztam korábban, de úgy néz ki, ideje lesz felvenni a listámra az ASUS-t is. Pedig ez egy jó lap, elvileg, csomó tesztet elolvastam, sehol nem említettek még csak haosnlót sem. Mondjuk, ha ez az infó hamarabb megtalál, legalább a vásárlástól elálltam volna, de most már ezt is buktam. Összegezve: ez a lap ilyen, vagy megoldja a BIOS update, vagy nem, ha nem tetszik, cserélhetek. Remek. Már bánom, hogy nem X570-es Gigabyte-ot vagy Asrock-ot vettem.

    Köszi a válaszaitokat, annyit legalább látok most már, hogy jó eséllyel nem RMA probléma, és a Windows újratelepítésnek se lenne sok értelme.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz Leon77 #3131 üzenetére

    Köszi még egyszer Mindenkinek! Szerzek egy ilyen kábelt vész esetére. Elég halk a pumpa, csak azért hajtottam korábban 80 százalékon, mert minek hajtani nyélen alapjáraton.

    Béta BIOS-t nem szívesen pakolok fel, ki tudja, mi romlik el benne, és még support sincs hozzá (nem mintha az éleshez lenne érdemleges), szóval első körben megpróbálom a feljebb javasolt beállításokat, ha nem jön be, leszedem az AIDA-t, ha ez se, akkor marad a fixre kötött pumpa. Mondjuk, azt lehet, célszerű lenne megejteni már előre, csak akkor elveszítem a monitorozását is, szóval ettől tartózkodnék.

  • Timer

    veterán

    válasz szente #3145 üzenetére

    Szia! Köszi az információt! AIDA-r, bármi más monitorozásra alkalmas toolt használsz esetleg?

  • Timer

    veterán

    válasz szente #3145 üzenetére

    Na, felraktam ezt a verziót én is. Be sem bootol default beállításokkal + DOCP a rendszer újraindítás után, csak hideg startból ! ;) Mindenesetre, kézzel adtam neki 39-es clock hostot, mellé autó vcore és +0.0500-as offset, így a teljesítmény ugyanott van, mint a stabil 2406 / 2501 változatokban (bár ezekkel default beállításokon is ment rendesen, csak a vcore-t tolta az egekbe). Szóval, ez a BIOS ebben a formában nem tudom, mennyire lesz majd elérhető, mert finoman szólva sem tűnik stabilnak.

  • Timer

    veterán

    válasz szente #3159 üzenetére

    Oké, elszóltam. A szokásos beállításokkal sem indul el. De azt meséljétek már el, hogy az hogyan lehet, hogy ugyanazzal a processzorral, ugyanaz az alaplap, ugyanazzal a BIOS verzióval egyikünknél rendben működik, nálam meg el sem indul? Akkor sem indul restartból, ha kiveszem a DOCP-t! ;)

    Ment vissza a 2501 (hála az égnek, hogy egyáltalán itt még van downgrade) , és Thrawn fórumtárs javaslatai alapján átállítottam az AIDA-t. A deszkán mindent autón hagytam, kivéve a DOCP-t, mert azt visszanyomtam. Így megy, indul, leáll, ami kell, megnézzük, elhasal-e a pumpa vezérlés.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    Ó, emberek, haladunk. Most már le sem kapcsolt az alaplap, AIDA szerinti 104 fokos CPU hőnél lőttem ki kézzel... Ez létezik? :) Idleben hagytam, még kiugrottam pár percre a konyhába, visszatérve egy AIDA-s "AIO 0 RPM" kritikus rendszerhiba üzenet fogadott, majd amikor leokéztam ,az OSD-n ott figyelt a 104 fok. Annyira bef*stam, hogy lefényképezni sem volt időm, kapásból rúgtam le a tápot.

    Nem gondoltam, hogy valaha ilyet írok, de a PC MATE ehhez a laphoz képest áldás volt. Az se szopatott rajtam ennyit...

    Most jutott eszembe, hogy bekapcsoltam az AIDA-ban a logolást! És milyen jól tettem, épp látszik is rajta minden, de ez itt a lényeg:

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz Puma K #3175 üzenetére

    Nálam ugyanez volt AIDA-val eddig, de átmenetileg kivettem a leállítást a programból, hogy lássam, amikor megáll a pumpa, és legyen róla egy videóm, ahogy emelkedik a hőfok. Garanciáztatni akarom a lapot, pontosabban valami mást venni helyette, de ehhez nyilván bizonyítani kellene a hibát. itt ültem előtte egész délután, naná, hogy akkor jelentkezett, amikor kiugrottam pár percre... Mivel ilyen magas volt a hő, már nem mertem a telefonnal bűvészkedni, inkább lecsaptam a tápot.

    Gigabyte tulajdonosok, meséljetek, Nálatok is szívás van? :) Mondjon most már valaki egy normális lapot, lehetőleg hatvanezer alatt, amivel bírom értelmesen használni a rendszert, mert már tökön lövöm magam, hogy harmadik (!) hete tornázok ezzel a fossal. Elfogyott a türelmem. Nem akarok tuningolni, csak annyit, hogy ne főzze már meg magát. Nevetséges, komolyan mondom, de már nem tudok röhögni...

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz szente #3178 üzenetére

    Azzal sajnos semmilyen beállítás mellett nem volt stabil. Sem full autón, sem DOCP-vel, sem a már bevált konfigurációval. Elég szép mennyiségű log gyűlt össze az AIDA-tól, meg is feledkeztem róla eddig- Átmazsolázom, aztán maholnap megkeresem vele az Alzát, és megpróbálok valamit intézni. Hogy őszinte legyek ,a zegész platformmal tele lett a tököm. AZ első generációnál még csak bosszantók voltak a hasonló problémák (állt meg az első BIOS verzióval a PC MATE-en is a pumpa), de ott legalább a második BIOS javította ezeket az ordenáré hibákat. Azóta eltelt még két generáció, de a jelek szerint nem sikerül egy ASUS-nak összeütni olyan BIOS-t, amivel a gép nem főzi meg önmagát. Nem hogy elsőre, másodikra sem. Nevetséges... Mielőtt nagyon leírom az egészet a picsába, leszedtem az AIDA-t, és feltettem egy HWinfo-t. Valamit muszáj, mert ha az alaplap nem vágja le 104 foknál a CPU-t, akkor nem tudom, mikor kapcsolna ki... Így legalább látom, hogy mi van, és 72 foknál mehet a shutdown, mert az én beállításaim mellett 70 fokot terhelve sem éri el a rendszer. Már, amikor működik.

    Az egyébként érdekes, hogy a DC eszközt levágja, a PWM eszközöket viszont felcsavarja, ha hibázik a vezérlés. Ki kellene másik FAN porton is próbálni az AIO pumpát, és direkt DC-vel vezérelni onnan, hátha van előrelépés. Persze, taknyolhatnék molex-szel is, de őszintén szólva nem akarok kerülő megoldásokat, inkább futok egy kört a cserével.

    Már így is öröegedtem a gép előtt pár hónapot, és az utóbbi lassan három hetemben semmire nem haladtam a maszek melóimmal, mert itt sz*ptam ezzel a szarral.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz arnoldito #3183 üzenetére

    Köszi a hőmérőt, de kihagyom! ;) Midenből a legfrissebb stabil van fent, bekaphatják, hogy megint a vásárlókkal teszteltetnek. Annyit költenének béta teszterekre, mint marketingre, mindenki jobban járna. A 104 fok amúgy nekem is gyanús, mert tegnap este biztosan nem érte még el a 90 fokot sem, mégis UEFI figyelmeztetéssel indult a rendszer, és 70+ fokkal UEFI alatt, most viszont nem volt figyelmeztetés, ráadásul 61 fokot láttam meg elsőként, amikor beléptem, és felolvasta az értékeket. Persze, víz alatt az ért gyorsan is hül a rendszer, lehetetlen megmondani, mi is történik ilyenkor.

    Gigabyte X570 GAMING X-et használ valaki? Vagy, hallott róla bárki bármi rosszat?

    @Alpi: DC. Próbáltam úgyis, hogy manuál hőfok/RPM értékeket adok meg, úgyis, hogy itt végig 100 százalékot adok meg, most pedig disabled-en van, így hajt ezerrel.

    @Puma K: remek kör lesz ez is, a munkám miatt nem maradhatok két napra sem gép nélkül, nem hogy hetekre. Vehetek egy másik deszkát, aztán ha mázlim van, ezt majd valamikor cserélik, amitől bukóval szabadulhatok. Remek kilátások. Ráadásul, már nincs nálam az 1600X-em sem, szóval a BIOS frissítés is csak nyűg lenne, úgyhogy most már muszáj lesz az X570 kínálatból néznem valamit egy "csöves" 3600-hoz... Ha tudom, hogy ez lesz, inkább élből 3700X + X570 párosra szavazok.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz schawo #3192 üzenetére

    Alapból lehetne ez is, először én is erre gondoltam. Ennek viszont ellentmond, hogy néha egy-egy házhűtő ventilátor is önálló életre kel, de érdekes módon a CPU ventilátor sohasem bőg indokolatlanul. Minden ventilátorom Blacknoise Noisblocker eloop egyébként PWM vezérléssel, a méret eltérő és a karakterisztika.

    A másik, amiért nem gyanakszom a hűtőre, hogy az előző deszkával tökéletes volt, sérülés nem érte szerelés közben sem, eléggé fatális a hiba, ha így jön elő. No és, ami még érdekesség, hogy soha sem teljes CPU terhelésen jön elő a probléma, órákig futhat a teszt. Szinte mindig idle alatt jelentkezik, de leginkább akkor, ha valami nagyon minimál terhelés alatt van, mondjuk megy a Spotify.

    Gondolkodtam rajta, hogy visszarakom a gyári léghűtőt, ha az megáll, akkor legalább le tudom filmezni, mert látszik, és talán a hőfok sem durran el olyan gyorsan. Most annyit tettem tegnap, hogy leszedtem az AIDA-t, és feltettem a HWinfo-t, mert azt úgy látom, több ASUS tulaj is használja itt.Ha ezzel is jelentkezik a gond, megy RMA-ra a lap, én meg időközben elkezdtem nézegetni az X570 mezőnyt, főleg a GIGA kínálatát.

    Plusz, ma rendelek egy molex >> 3 pin átalakítót is. Valaki említette, hogy van olyan verzió, amelyikből egy szálat a sebesség monitorozás miatt a lapra lehet dugni. Linkeljetek már egy ilyet légy szíves, mert én nem találtam. 12 Voltos a pumpa a gyártó speckója alapján.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz Lanash #3196 üzenetére

    Nyilván az enyém csak egy tapasztalat a sok közül, de az eddigiek alapján úgy tűnik, ez a hiba mindenkinél jelen van kisebb-nagyobb mértékben, nálam a víz súlyosbítja a helyzetet, mert a másik kolléga, aki még AIO-val használja, már fix tápra kötötte a pumpát... A CPU ventilátor aljzat - ahová normál esetben az ember a hűtést köti ugye - sohasem kapcsolt még le, maximum fordulatra kapcsolt néha, de szinte mindig az AIO aljzattal van a gond.

    Mindezt egy számtalan szakmai díjjal kitüntetett, közönség kedvenc alaplapnál. Nem tudom, mi alapján lehet ma üzembiztosan jó termékeket vásárolni, de a tesztek a jelek szerint semmit nem érnek.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák