Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #57095 üzenetére

    Ezek konferenciák, mindenki hallja a kérdésre a választ.

    Az általam linkelt dia az egy külön mérés, amiben az AMD összehasonlítja a két dizájnt 15 watton is.

    Többféle mérés van a pdf-ből. Egy 15 wattos összesítéssel, egy 28 wattos összesítéssel, és pár hatékonyságmaximumon (ez a 15 vs. 28 watt). Mindenki válogathatott kedvére.

    A performance mód az ASUS saját profilja. Ez nem egyezik meg az AMD saját módjával, mert a CPU felé tolja el a fogyasztási határokat. Ezáltal az IGP nem igazán működik jobban a +9 watt ellenére sem, ezért van az, hogy GPU-limites beállításokkal csak hibahatáron belüli a játékokban a szerzett sebesség. Az AMD saját módja azért nem működik, mert náluk az IGP-re megy az extra fogyasztás nagy része. Viszont a Vega annyira régi dizájn, hogy hiába adsz neki +8 wattot, amennyit ad az AMD-féle 25 wattos cTDP, az mindössze 3%-os előnyt jelent a gyakorlatban, ami alig van a hibahatár felett. A CPU az extra 10 wattból 2-t kap meg, ami kevés ahhoz, hogy bármi lényegi gyorsulást jelentsen. Amiért az AMD nem a CPU-ra rakja a wattok zömét az a Zen 3 sajátossága, a turbó kitartása tekintetében. A növekvő fogyasztás miatt a hőtrékép elérhet egy olyan problémás szintet, amit a hardver egy fallback órajellel kezel. Ez nagyjából tíz percnyi turbó után jön elő, és utána némi ideig a hardver beállíthat magának alapórajel alatti órajelet, akár 1 GHz-et is. Ezzel visszahűl, majd újrakezdődhet a ciklus. Az ASUS beállításai ezt csinálják, és amiért ez nem szúr szemet, hogy senki sem tesztel tíz percnél tovább, tehát az utána előjövő limitek nem láthatók, viszont ha 15 perces teljesítményt nézel, akkor bizony a 24 wattos performance mód lassabb, mint az alap 15 wattos mód, mert 5 perc után már 1 GHz-re is visszavághatja az órajelet. Emiatt nem alkalmazza ezt a megoldást az AMD, és csupán 2 wattot adnak a CPU-nak a saját 25 wattos cTDP-jükkel, mert úgy nem ütköznek bele a hőtérképnél megszabott limitekbe. Csak ilyen formában meg mérhetetlenül kicsit gyorsulnak. A Rembrandt ez specifikusan kezeli, és itt már valóban komoly előnye van a 28 wattos cTDP-nek a 15 wattos alappal szemben.

    Az más kérdés, hogy a notebookgyártóknak alapvetően van némi szabadságuk a működési mód megválasztásnál, és ha egy gyártó úgy dönt, hogy 10 percnyi királyságért megéri beáldozni a 15 perces átlagteljesítményt, akkor megtehetik, de ilyenkor kötelező a default módként egy AMD által specifikált profilt megadni, mert ugye az gyorsabb hosszabb távon, hiába kap a másik mód +9 wattot.

    Pont ugyanez történik egyébként a ClockTuner for Ryzen esetben (plusz még a leggyorsabb mag hazugságának feloldása), ami egy third party segédprogram, és azt állítja a fejlesztője, hogy gyorsabban működteti a Ryzeneket, mint az AMD saját profilja. Csak nem teszi hozzá, hogy ezt milyen tartományban érti, mert a Ryzennél ez a kulcskérdés. Az AMD a saját beállításait úgy alakította ki, hogy a boost hosszabb távon életben tartható legyen. Ennek az oka az, hogy a legtöbb játékos nem úgy játszik a játékot, hogy három percet játszik, ment, kilép, belép, újra játszik három percet... Sehol sem látsz ilyet. Emiatt nem az az optimális, ha mindenben ellövöd a rendszer tartalékait, mert CineBenchben talán több pontot kapsz, talán nagyobb lesz a beállított órajel is, de huzamosabb terhelés mellett ennek megvan az ára, tíz perccel később már kisebb lesz emiatt a teljesítmény. Az AMD saját dizájnja arra dolgozik, hogy a teljesítmény a lehető legjobb mértékben megőrizhető legyen, aminek az ára, hogy az első pár percben lesz kisebb a teljesítmény, de ha belegondolsz, akkor azt úgyis elvesztenéd pár perccel később. A ClockTuner for Ryzen ezt megfordítja, és pont bevezeti azt, hogy az első percekben adja ki magát a proci, majd utána belassul.

    Ha csak tesztekben akarsz villogni, akkor az a jó, ha pár percig gyors, és fasza leszel, de valós felhasználásban sokkal hasznosabb, amit az AMD profiloz le. Erre szokták azt mondani, amikor valaki mondja, hogy a ClockTuner for Ryzennel nőtt a teljesítményük, hogy "10 perc múlva is igaz ez?" Pontosan tudják, hogy nem az, sőt, 10 perc múlva elképzelhető, hogy lassulni fog a processzor a megszokott tempóhoz viszonyítva, de persze a benchmark idejére odarakta magát, és hát a pontszám a lényeg ugye. :D

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák