Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zka67

    őstag

    válasz darvinya #52940 üzenetére

    Szia, nem a puffer kondi mérete számít a terhelhetőségben, hanem a kapcsolási frekvencia. Minél nagyobb a kapcsolási frekvencia, annál kisebb puffer kondi is elég ugyanakkora terhelhetőségre. Továbbá az sem mindegy, hogy a gyártó mekkora "küszöbbel" dolgozik. Értsd ez alatt azt, hogy pl. egy 5V-os töltő kimenetén a feszültség 4.99 és 5.01V között ingadozik a kapcsolási frekvencia ütemében, vagy 4.95 és 5.05V között. Nyilván az utóbbihoz jóval kisebb kondi is elég, és telefontöltőről beszélve ez lényegtelen paraméter.

    A bemeneten a 10 ohmos ellenállás csak egy áramkorlátozó ellenállás, szinte minden kapcsolóüzemű tápegységben megtalálható valamilyen értékkel. Ez azért kell, hogy ne menjen tönkre az egyenirányító híd (graetz) ha a fázis maximumánál dugod be a töltőt a konnektorba, mert különben hatalmas áramot kellene elviselnie mind a kondinak, mind a graetz-nek.

    Az hogy zizeg, nem feltétlenül jelenti azt, hogy "elfáradt" volna a töltőd, inkább csak attól van, hogy a tekercset nem jól impregnálták. Ez azt jelenti, hogy a tekercset a gyártás végén belemártják egy lakkba, amitől nem volna szabad mocorognia a tekercsnek. Mitől "mocorog" egy tekercs? Attól, hogy áram folyik benne, ettől mágneses teret generál, és igyekszik a mágneses tér közepe felé vándorolni a tekercs. Mivel ez kapcsolóüzemű tápegység, hol folyik áram a tekercsen, hol nem, elindul a mágneses tér közepe felé, majd vissza az eredeti helyére.

    Ez egészen addig nem fog neked gondot okozni, amíg a tekercsről le nem kopik a lakk (a sok mozgástól, dörzsölődéstől), és menetzárlatos nem lesz, mert abban a pillanatban tönkremegy az egész töltőd. Valószínűleg a telefonodban nem fog kárt tenni, de a primer kör garantáltan az enyészeté lesz.

Új hozzászólás Aktív témák