Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz Real_Necro #10641 üzenetére

    persze, ezért is nem beszélek konkrét összegekről, csak elvekről, mert rengeteg a változó. viszont elvek szintjén meg igen is érdemes számolgatni, hogy mi lett volna ha, és mit kellett volna másként jobban, mert ezt hívják tapasztalatnak ebből jön a tudás.

    mondok más példát: én úgy nőttem fel (apa nélkül) hogy volt össz egy lakásunk amit újonnan vettünk "életünk elején" (amikor én voltam pár éves) meg összesen a 18 év alatt két autónk, mind a kettő újonnan véve, először a merkúrból aztán a szalonból.

    családi tudás és tapasztalat híján (eleve felezve, sőt, a "férfi" felét lefelezve ugye...) gondolhatod, hogy mennyi háttértudással és háttértapasztalattal felvértezve indultam neki a saját életem nagy beruházásainak, lakásvásárlás, autóvásárlás... konkrétan vért h.oztam és sokat is hibáztam amiatt, hogy nem volt a hátam mögött valaki, aki tanácsot tudott volna adni (nagyon sokat kaptam otthonról az élethez, de van ami hiányzott egyéb körülmények miatt, lásd fent) alul van értékelve az az információs tőke amit egy család jó esetben generációkon keresztül fel tud építeni és tovább tud adni, és amire a következő generáció már építeni tud.

    mellesleg megjegyzem, hogy éppen ezért baromi korlátos a társadalmi mobilitás (mennyit lépsz előre a társadalmi ranglétrán egy generációváltással) még akkor is, ha az egyéb feltételek adottak, viszonylag rendezett a gazdasági környezet és elérhető az oktatás képességeknek megfelelően szinte korlátlanul. a családi információs- tudás- és kapcsolati tőke, vagy annak hiánya miatt. nagyon-nagyon ritka, hogy kettőt lépsz előre a szüleidhez képest, extrém esetben szokott előfordulni és ott más is van a háttérben akkor.

    na és akkor innen nem mindegy, hogy ezzel az információval mit kezdesz, milyen tanulságot vonsz le. nem minden ráfordítás feltétlenül szükségszerű, és a szükségszerű ráfordítások között is van sokszoros mértékű különbség amik között dönthetsz. azt meg sem te sem én nem tudom, nem tudtam, hogy melyik a jó döntés, mérlegeltük és döntöttünk valahogy. valami alapján. utólag tudjuk megítélni hogy ez jó döntés volt-e ha igen miért, vagy nem és ha nem miért. ezt pedig át lehet adni, összegszerűségtől, mértéktől függetlenül, elvek szintjén.

    és mivel pontosan (!) látom (!), hogy az össz költség közel 40%-a (!!!) adott esetben elhagyható lett volna, vagy másra felcserélhető amire nem fordítottunk végül pénzt, és mivel a költségek fele ilyen-olyan forrásokból fedezve lett (támogatás, csp, adókedvezmény, stb.) baromira nem mindegy, hogy a tényleges "veszteség" (tehát a nem fedezett rész) szinte egészét jól költötted-e el, és el kellett volna-e költened egyáltalán. mindezt úgy, hogy rengeteg mindenre meg nem kellett költeni, mert kaptuk vagy kölcsön kaptuk, gyakorlatilag a teljes gyerekszoba bútorzatot, a babakocsit, a hordozót...

    baromi sok információ van ebben, és nagyon sokat mesélnek a számok. sokkal többet annál, mint hogy van pénz lóvéra és amíg futja pötidanonra addig napszemüveg.

    [ Szerkesztve ]

  • B-L-A-C-K

    titán

    válasz Real_Necro #10641 üzenetére

    Persze, ez így van, de pl amit én írtam abba szerintem semmi hülyeség sincs, meg semmiben nem szálltunk el hogy a legdrágábbat vegyük, mivel friss a dolog le is tudom vezetni:

    - Terhesség alatt dokihoz járás, + szülés utáni összeg: 100+100e
    - Szoba bútor + festés: ~200e
    - Babakocsi: 110e
    - Egyéb kiegészítők ami szükséges: (ágynemű, ruhák, kád...stb stb) ~150e
    - Mellszívó: ~40e
    - Nem kötelező oltások: 100-150e

    Ez így ~850 ezer, és semmi extra nincs benne, még most kell majd venni lassan kocsiba egy babülést, etető szék ez is ~100e...

    Amúgy mi pl direkt tudatosan vágtunk bele a gyerek témába, 12 éve vagyunk együtt, elsőnek vettünk egy lakást, majd jött a lagzi, és ezután terveztük csak a gyereket hogy egy anyagi biztonság meglegyen, és ne kellejen azon aggódni, hogy 0ról vágjunk bele az egészbe. Szerencse az volt hogy egyből össze is jött mikor belevágtunk.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák