Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dgyuri0123

    nagyúr

    válasz Dißnäëß #14605 üzenetére

    Amikor az írott és gyári (préselt) CD lemezek összehasonlítása volt porondon (évekig), még nem volt más csak a nyomtatott sajtó. Ééééés, mivel ez a téma akkoriban sem túl sokakat érdekelt, (gondolom) ezért nem/sem lettek beszkennelve/elmentve az ezekkel kapcsolatos esszék/gondolatok/tesztek/tanulmányok. Lényeg... az írott lemezek minden esetben több hibát tartalmaztak és hangban is volt különbség egy gyári és az "égetett" lemez között, természetesen nem az írott javára. Ott, akkor, az volt a magyarázat, hogy a "kerekebb" pitek olvasása közben sokkal több olvasási hiba generálódik. Azt elég régóta tudjuk, hogy ezek a hibák kapcsolatba hozhatók a hangminőség romlásával. (Sok cikk foglalkozott a gyártókkal, márkákkal, fekete korongokkal, stb stb. Mára ez kit érdekel??? :) ) Lényeg, a pit minél "kerekebb", annál rosszabb. Az olvasófej képtelen hibátlanul kiolvasni és a temérdek félinformációt kénytelen a dac javítani, toldozni, aminek ismerjük a hangra gyakorolt hatását...inkább ne hallgassunk hibajavított zenefolyamot, mert abba nem lesz sok köszönet. Pont olyan ez, mint videónál az interpoláció. Fogja magát az elektronika és beszúr egy képkockát a hibás/hiányzó helyére. Ez addig jó, amíg szemmel nem látható képhibák fordulnak elő. A bithiba javítás egy szükséges rossz.. azért van rá szükség, mert rengeteg a hiba és ha túl sok van belőle, azt a végén meg is halljuk. Én nem látok itt semmi varázslatot. A digitális átvitel Achilles sarka mindig is az olvasási hiba és annak korrekciója volt. Semmi nehézséget nem látok a megértésében. Tökre "pofonegyszerű" az egész (no nem a hibajavítás algoritmusa) . Amíg analógnál nincs hibajavítás, ott azonnal kibukik a hiba. Digitálisnál addig nincs baj, amíg az elektronika képes korrigálni (interpolálni) a hibás adatfolyamot. Csakhogy minden hibajavítás azzal jár, hogy a (lélekből) zenéből (képből) egyre kevesebb marad, mert valamilyen fals információ kerül az eredeti adatfolyamba, ami végsősoron hatással lesz a hang (kép) minőségére.
    A CD játszók kritikus eleme mi volt? Nem a dac, hanem az olvasófej és annak mechanikája. Nem (csak) azért került sokba egy jobb CD játszó, mert a nevet kellett megfizetni, hanem azért is volt drága, mert precíziós mechanika és precíziós olvasófej volt a hasában, nem plasztikból, hanem mondjuk öntvényből, plusz az egyéb csecsebecsék, mint a jobb dac chip, vagy tisztességes tápolás. stb stb. Mivel digitálisnál nehezebben megfogható a bithiba, hiszen állandóan korrigál az elektronika, így azt gondoljuk, hogy tök stabil és hibamentes, miközben hemzseg az olvasási/átviteli hibáktól. Ez az igazság, nem az,, hogy nehéz megérteni, mert egyáltalán nem nehéz, sőt, fapados ha úgy vesszük.
    Ajánlom figyelmedbe: [link] Tkp nem szól másról, mint a hibajavításról, ami a digitális adatátvitel fő alappillére...vajon miért???? :)

    Kiemelnék egy sort:
    "Ha nem volnának hibajavító kódok hozzátéve a felvett audiobitekhez, akkor a CD lemez lejátszhatatlan minõségû lenne."
    Na, erről szól a digitális technika...

    Ez így bőven elég (nekem) ahhoz, hogy ne legyen semmi misztikum... és még egy bizonyíték arra, hogy akár egy digitális kábel is okozhat bithibát, amit azonnal javítani szükséges és ami bizony csúnyán beleszól a hangminőségbe.

    [ Szerkesztve ]

    "csak a zene van"

Új hozzászólás Aktív témák