Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • I'am Dony

    őstag

    válasz Ear001 #68240 üzenetére

    Nagy butaság amit leírtál, az egyenletesebb átvitelt kivéve. A zárt pontosabb, gyorsabb cserébe nem megy olyan mélyre és pár dB halkabb is. A hangsugárzók érzékenységétől és az erősítő teljesítményétől is függő hangnyomást ne keverjük ide.

    [ Szerkesztve ]

  • kacsa7

    őstag

    válasz Ear001 #68240 üzenetére

    Tudtam, hogy valaki beleköt :))
    Ha ugyanazt a hangszórót belerakom egy zárt ládába és egy reflex ládába, ugyanazzal az erősítővel és beállításokkal hajtom, akkor a reflex ládában nagyobb hangerőre lesz képes. Ennek gondolom számos oka van, de az egyik legfontosabb, hogy a reflex cső hangolása alapján adott frekvencián jócskán ki fog emelni.
    Most tekintsünk el attól, hogy a TS paraméterek alapján melyik hangszórónak melyik doboz az ideálisabb, mert számos ellenpélda van arra, hogy az ideálistól eltérő dobozban is remekül szól egy hangszóró.

    A zárt vs. reflex témáról számos irodalom van, ezt nem én állítom. A tényszerűség kedvéért csak néhány kiragadott gondolat:
    A zárt doboz hátrányai
    Az elérhető alsó határfrekvencia jellemzően 0,5 - 1 oktávval magasabb, mint reflex dobozban.
    A 0,4-es jóság alatti hangszórók csak extrém alacsony Fs esetén tudnak kellően mélyre menni.

    A reflex doboz előnyei
    Alacsonyabb alsó határfrekvencia.

    A reflex doboz fizikailag pusztán egy csővel több a zártnál, mely a dobozba zárt hanghullámok egy részét engedi ki. A cső a benne és a dobozban lévő levegővel egy olyan második rezgő rendszert alkot, mely egy nagyon szűk frekvenciatartományt enged csak át (hangolási frekvencia). Megfelelő hangolás esetén a csövön kilépő hangok összeadódnak a membrán közvetlenül sugárzó oldala által létrehozott hanggal, így a zárt dobozhoz képest a hangszóró mélyfrekvenciás átvitele kb. fél-egy oktávval kiterjeszthető.

Új hozzászólás Aktív témák