Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Szalma

    őstag

    válasz Flashback #30 üzenetére

    (Mivel ~fénysebességgel zuhansz befelé, a külvilág az rel. elm. szerint ''felgyorsul''. Az alatt a pár sec. (perc? Ki tudja.) alatt, amíg még ''élhetsz'' a lyuk felé zuhanva, elszáguld melletted az az idő, amit sajátodként odakint hagytál... Ezért, mivel gyorsul a külvilág, megváltozik az elektromágneses sugárzások hullámhossza (látható fény!), érzékelhetetlen lesz számodra. A biztos jel, hogy már menthetetlenül megközelítetted az eseményhorizontot, az az, hogy eltünedeznek a hátad mögül a csillagok...

    Valójában csak matematika játékok a fekete lyukas sztorik és elképzelések, mert semmi kézzelfogható bizonyíték sincs a létezésükre, csak itt-ott, a környezet ráutaló magatartásából ötletelnek a csillagászok...

    Majd hiszem, ha látom!!! :) )

    Szeretettel:
    Szalma

  • Szalma

    őstag

    válasz Flashback #33 üzenetére

    (Matematikával megtámogatott elméleti fizikusok ''kreálmánya'', mert látni még senki sem látott egyet sem... ;] )

    Szeretettel:
    Szalma

    ui.: Meggyőződésem, hogy léteznek olyan téridő anomáliák, amelyek környezetükre gyakorolt hatásuk miatt akár ''fekete-lyukak'' is lehetnek.

  • Szalma

    őstag

    válasz vati #81 üzenetére

    (#32-ben ''értekeztem'' a jövő láthatatlanságáról. A jelek utolérik mindenképp, csak az észlelési körülmények (amit és amivel észlelni kellene) változnak meg annyira, hogy nem tapasztalható az effektus.
    EH közeli körpálya is lehet newtoni, csak kövér lyukszerűség kell hozzá.
    Nem szükséges izmos hajtómű, csak komoly holtsúly, amit a befogási korongban sodródva (ugye pörgük a ''luk'' körül) az EH-tól kívánt távolságban (akár alatta is!!!) szépen elengedünk, mert az akkréciós korong kerületi sebessége így elegendő lehet a ''szökéshez''.
    Azért lehet az EH ''alól'' is menekülni, mert az EH pozíciója tömeg-relatív. (Tömegközéppont!))

    Szeretettel:
    Szalma

  • Szalma

    őstag

    válasz neduddgi #91 üzenetére

    (Tehát a ''külvilág érzékelése az EH-n belül'' kérdéskörhöz: hiába csavarodik fel a tér, a fénysebesség ott is határsebesség lesz, azaz amíg valami nem válik tiszta energiává, addig az energia formában érkező külső hatások ugyanúgy utólérik (spirálban, akár), csak a reletivisztikus hosszváltozások miatt olyan hullámhosszal, amit egyébként sem tudna érzékelni (nagyon ''megnyúlik'' minden), nem beszélve arról, hogy a saját eseményei olyan szinten ''lassulnak'' a külső eseményekhez képest, hogy a nagy hullámhosszú elektromágneses jellegű hullámok nem tudnak lépést tartani az érkező események ''sebességével''. Ezért a két ok: ''mit'' -> lassú ''fény'', ''mivel'' -> lassú érzékelés.
    Egy időben szétkent, vörösbe tolódott valami lesz az egész érzékelendő ''jövő''...
    Másik érdekesség az EH-val kapcsolatban: EH-nak a Schwarzschild által speciálisan megadott megoldásból következő, az elvi szingularitás helyétől való sugarat nevezik. (Az EH helye a tömegközéppont Rs sugarú gömbfelülete. Rs= 2*G*M/c^2, G=6,67259E10-11) Ez azt jelenti, hogy Rs sugarú gömbfelületen a szökési sebesség eléri a fénysebességet. (Vs=(2*G*M/R)^0,5, ahol R=Rs) Viszont nem jelenti azt, hogy az adott helyen lévő nehézségi gyorsulás feltétlenül problémás lenne: Ag=G*M/R^2. Egy 1.5 milliárd (ha nem számoltam el :B ) naptömegű fekete lyuk EH-ján maradáshoz ~1g-s gyorsulás kell. (Sagittarius A-nk, ott középen, ~3millió naptömegnyi, de ez egy kicsi galaxis.)
    Szökés az EH alól: ha viszünk magunkkal egy ''fekete lyukat'', akkor egy másik fekete lyukhoz közelítve eldeformáljuk mindkét EH-t, mert a tömegközéppont helye (elvi szingularitás) megváltozik. Ilyenkor a ''kontrollált'' lyukunktól megszabadulva a deformáció szépen ''kitol'' minket az EH fölé, és kezdhetjük a menekülést a felénk fénysebességgel száguldó EH elöl...)

    Szeretettel:
    Szalma

    ui.: Bővebben: link

    uui.: A fekete lyukakat, EH-stól, mindenestől továbbra is ''matematikai koholmánynak'' tartom, de azt elfogadom, hogy vannak ''majdnem úgy viselkedő'' téridő részek... Sokkal képlékenyebb a téma, minthogy egyszerűen ki lehessen számolgatni. Teória, teória hátán. EH-ig oké, de utána sötétség...

  • Szalma

    őstag

    válasz neduddgi #97 üzenetére

    (''...Nem látom semmi okát, hogy a tér és idő dimenzióknak miért is kéne felcserélődnia a esemányhorizpnton való áthaladáskor...'' Ez csak egy korai elmélet volt, az ált.rel. továbbgondolása az EH-n belüli számításokhoz, ~laikusok számára a legérthetőbb... Az energiaformák minőségi megváltozása fontos gondolat, de nem nagyon lehet vele mit kezdeni: nincs tapasztalatunk ''más'' formájú energiákkal. (De egyetértünk: valami gyökeresen meg fog változni.) A linken egyébként is vannak ''kicsit hibás'' megállapítások. (Pl. nem forgónak tekinti a fekete lyukat. (Ami, lássuk be, elég elképzelhetetlen.) Ugyanis, ha forog, akkor a belezuhanónak gyakorlatilag végtelen hosszú utat kellene megtennie az elvi szingularitásig és nem semmisülhetne meg 7s múlva. Nem elég drámai.)

    EH-n belülről egy kis filozófia: mit érzékelhetnénk a megváltozott energiaformák miatt? Ami biztos, hogy az EH-n kívülről jövő információkat elfednék azonnal az EH-n játszódó folyamatok (azon kívül, hogy érzékelhetetlen tartományokba kerülnének (pl. más energiaformák)). Tehát csak az EH-n belüli történéseket látnánk. Az EH viszont ''tágul'', mindenképpen távolodik tőlünk. Ha forog a lyuk, akkor rengeteg időnk van a szemlélődésre, akár annyi is, hogy a még nem ''másformájú-energiává'' alakult anyagi részecskék csomósodásokat hozhatnak létre, amelyekben extrém, ismeretlen energetikai folyamatok is lejátszódhatnak, majd megsemmisülhetnek, hogy új csomókat hozzanak létre, hisz ''idejük'' van rá. Akár egész kis bolygórendszereket. Galaxisokat, illetve ezeknek megfelelő, de ott létezni képes formákat. Evolúciót... Melynek egy lokális mélypontján az égre tekintő másformájú-energiában járatos tudósok megállapítják az Univerzumuk méretét, és csodákoznak a háttérsugárzáson, de megmagyarázzák, hogy beleilleszkedjen a világképükbe, pedig lehet, hogy csak az EH-n kívüli eltorzult információt látják. Hiányolják az elméleteikhez szükséges anyagmennyiséget, ami a Nagy Reccsükhöz volna szükséges, sötét anyagokról ötletelnek, pedig megvan az: a számukra örökké táguló EH tömegközépontjában érzékelhetetlenül lapuló elvi szingularitás...)

    Szeretettel:
    Szalma

  • Szalma

    őstag

    válasz vati #96 üzenetére

    (''...valóban a sugárral nő a felszini g is, ez helyes...'' Ez megfordítva: csökkenő sugár, csökkenő gravitáció... Ez felvet egy igen érdekes problémát: ha összetömörödik annyi anyag, ami az anyagtérfogaton kívül hoz létre EH-t (fekete lyuk), akkor lesz egy rendkívül sűrű golyóbisunk (forgás itt most nem fontos :) ). Aminek azért lesz egy bizonyos sugara. Ha elkezdünk haladni a golyóbisban befelé sugárirányban, akkor folyamatosan csökkenni fog a g (ezzel összefüggésben a gravitáció is). Tehát hiába van nagy tömegünk és hiába nagyon nagy a golyó felületén a gravitáció (kiszámítható), nem fogunk sehol sem szingularitást találni... EH-tól a felszínig nő, a tömegközéppontig pedig csökken a gravitációs gradiens...
    No ezért elvi az a szingularitás, amit a fekete lyukak belsejébe képzelnek ''egyesek''...)

    Szeretettel:
    Szalma

    ui.: Ha nincs ''anyag'', akkor nincs a fenti probléma. De akkor mi van..? :F

  • Szalma

    őstag

    válasz vati #103 üzenetére

    ( :) Nyilván. Viszont van még pár szempont, amit még érdemes átgondolni. Imhol az egyik: minden tömegközéppontnak van EH-ja, csak majdnem minden esetben nagyságrendekkel kissebb sugarú, mint a térfogata. Egy éppen létrejövő ''fekete luk'' esetében a létrehozásban résztvevő anyag a tömegközéppont gravitációs hatására ''felcsavarodott'' téren kell hogy keresztül küzdje magát. Ez a felcsavart térrész végtelen gravitációt feltételezve gyakorlatilag végtelen ''hosszú''. Ezt a távot még a fénysebességgel belehulló anyag-energiának is soká tart megtenni. Ezért szerintem értelmezhető a ''sűrűség'' fogalma a golyót kívülről szemlélve és ezért nincs matematikai szingularitás legbelül amíg az általunk ismert anyag és energia létezik.
    Az általad felvázolt értelmezés egy számomra elképzelhetetlen dolog, mert ekkor csak a tiszta gravitáció marad, de mi kelti..?
    Egy végletekig leegyszerűsített matematikai modell terméke a fekete lyukak elvi szingularitása. EH-ig már elég jók vagyunk azon belül viszont csak a képzelet működik. Pl. mi a garancia arra, hogy általunk ismert téridő fogalomnak megfelelő valami létezik ott? Ha nem, akkor nincs mit ''felcsavarni'', nincs miben ''zuhanni'', pláne mennyi ideig, stb.

    Az FH-k, mélyen az EH-n belüli szerkezete egy olyan téma, amit soha senki nem fog tudni megválaszolni, mert szerintem nem evilági dolgokból áll. A matematikánk az alapaxiómák, a fizikánk pedig az egyetemes állandók ''megváltozása'' (eltűnése?) miatt alkalmatlan volt és lesz a leírására. Nincs olyan absztrakciós szint amivel ezt ebben az univerzumban papírra lehetne vetni. Marad a Hit. Valamely elméletben...)

    Szeretettel:
    Szalma

  • Szalma

    őstag

    válasz vati #106 üzenetére

    (Mintha magamat hallanám. :B Matematikai kreálmány, bár nem túl durva, teljesen megérthető. A hiba benne mindössze a fizika teljes kihagyása. Jelenlegi ismereteink szerint a fizika nem ismeri a nulla és a végtelen értékeket. A ''szingularitás'' kifejezés is egy matematikai műszó. Az FH-k létezéséről történő beszélgetés magában hordozza az őt létrehozó matematika valós fizikai körülmények közé ültetését, ami (szerintem) meddő próbálkozás. Marad a képzelet.
    A fizika törvényei által korlátolt terület pedig csupán a képzeletem kicsiny alhalmaza; annál az jóval tágabb. ;)

    ''...ugyanazok a fizikai törvények vannak az egyik meg a másik oldalán...'' Akkor vajon a matematikai modell elvi szingularitása, vagy a fizikai megközelítés kvázi sűrűsége a helyesebb elképzelés..?

    Az elméleti fizika által felvetett ''törvények'' igazságát a kísérleti fizika próbálja igazolni. 99%-ban nem sikerül. Számomra fizikai törvény az, ami működteti a világot, nem az, amiről azt gondoljuk...

    neduddgi: A FH kiagyalóját nem tekintem pancsernek. Mindössze pont annyit tud az EH-n belüli fizikáról, mint mi. Semmit. A matematikai modell által sugallt szingularitás fizikailag eléggé megalapozatlan. A megfigyelt FH-szerűen viselkedő objektumokról nem tudunk még eleget. A szupersűrűségük az biztos.)

    Szeretettel:
    Szalma

Új hozzászólás Aktív témák