Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vmarci21

    tag

    válasz aldebaran #27366 üzenetére

    "És a 3 kartelezésébe miért nem szól bele a hatóság? Nehogy már..."
    Már egy csomószor olvastam ezt, hogy a 3 mobilszolgáltató kartelezik, csak ma, csak ebben a fórumban többször említésre került, de még sosem sikerült senkinek megindokolnia ezt a dolgot.
    Mert az, hogy egy kevés szereplős piacon, ahol nagy a belépési küszöb (már mint alapból is nagy, most az más kérdés, hogy a hatóság folyamatosan emeli egyre magasabbra), ott egy idő után beállnak egy szintre az árak, az az ilyen piacok általános jellemzője.
    Ez nyilván logikus, hiszen a magas belépési küszöb miatt nagyon ritkán jönnek be új szereplők piacszerzési céllal, így marad a meglevő, már piaci részesedéssel rendelkező cégek közötti verseny, ahol a gyors, jelentősebb piaci részesedés bővítésre mutató lépések ritkán optimálisak. (tehát nagyobb hasznot hoz nem belemenni egy árversenybe plusz piaci részesedés szerzésének reményében, mint amennyit az alacsonyabb árak elsőként való bevezetésével szerzett plusz előfizetők hoznának.) ez gyakorlatilag majdnem minden minden kevés szereplős, ritkán bővülő piacra jellemző, ebből még nem következik a kartel. Sőt, az óvatos próbálkozásokból inkább annak hiányára lehetne következetni: pl. Hello Data, vagy Vodafone Tuti. Ezekből nekem úgy tűnik, hogy nem tudják előre egymás lépéseit, és próbálják megtudni, hogy a másik meddig hajlandó elmenni az árversenyben (aláigérnek-e, vagy nem), illetve egyáltanán mekkora mértékben reagál ilyenekre a piac (váltanak-e az emberek szolgáltatót).
    Talán Vodafone Tuti a jobb példa, mert ott látható volt, hogy gyorsan léptek a Vodafone ajánlatára hasonló kártyás csomagok bevezetésével, majd miután felmérték ennek piaci és pénzügyi hatásait, vissza is léptek tőle, és már nincs 19 Ft-s percdij a másik két szolgáltatónál. (avagy ezt a lépést nyerte a Vodafone).

    Hogy ennél határozatrabb lépések is legyenek ahhoz nyilván az kéne, hogy valami (például egy új szereplő) felborítsa ezt a (szolgáltatók szemszögéből) egészen ideális állapotot. Az hogy amíg semmi nem borítja fel a piacot, addig nem mennek bele jelentősebb mértékű ár-versenyekbe, az még nem jelent kartelt (bár nem is zárja ki, csak önmagában elég kevés információ ahhoz, hogy egyáltalán jogosan felhozhassuk, mint valószínű opció), csak azt bizonyítja, hogy nem hü.ék az egyes cégek vezetői, és nem elelnségük a saját profitjuknak.

    [ Szerkesztve ]

    >> into.hu - https://into.hu <<:::>> Webfejlesztés: https://intomedia.hu <<

  • vmarci21

    tag

    válasz RWhite #27378 üzenetére

    Most jobban megnéztem a peldadban írt országokat:
    Lengyelországban 2008-ban jelent meg a 4. mobilszolgáltató. Egy még piac nélküli szereplő nyilván jelentősen megmozgatja a versenyt és az árakat, így ez nem hasonlítható a jelenlegi magyar helyzethez.

    Egyesült Királyság ugyan ez, EE, 2010-ben.
    Olaszország, Iliad, 2016.
    Románia esetén az új szolgáltató a Digi volt.

    Lehet hogy jóindulatú vagyok, de én ebben azt látom, hogy Magyarországon nem jelent meg új szolgáltató gyakorlatilag 2000 óta, és 20 év alatt "beállt" a piac egy olyan állapotba, ami túl kényelmes ahhoz mindhárom szolgáltatónak, hogy jelentős lépéseket tegyen.
    És nyilván egy új, negyedik szereplőt sem akarnak, de ezzel semmi baj nincs, profitorientált vállalatként gyakorlatilag elvarható, hogy védjék saját maguk piacát. Pont ezért nem ők döntenek a piacra lépésről, hanem egy független szervezet, melynek feladata az ország és lakosságának érdekeinek védelme.
    Már mint elméletben, gyakorlatban valamiért ez a szervezet sem akarja éppen beengedni a 4. szolgáltatót, erre én 3 okot látok elképzelhetőnek:
    1. Valamiért tényleg rossz lenne az ország gazdaságának a Digi megjelenése. Ha ez a helyzet, azt illene indokolni is, de ilyen nem történt. (ezt az esetet talán el is vethetjük)
    2. A független szervezet, aminek döntenie kellene nem is olyan független, és a teljes ország figyelembe vétele helyett egy szűkebb rétegnek kedvez (elég valószínű eset)
    3. A független szervezet képtelen ellátni a feladatát, mert nem ért ahhoz, amit csinál.

    Az valószínűleg nem vita tárgya, hogy kell-e negyedik szereplő a mobil piacra. Nyilván kellene. De ha nincs, és ezt "kiélvezik" a már piacon szolgáltatók, az még nem jelent kartelt. Ha megegyeztek volna az árakról előre, akkor nem látom, hogy miért jött volna Pl. a Vodafone Tuti, ami az addig legalább 30 Ft-s kártyás percdíjakat lenyomta 19 Ft-ra. Ez teljesen felesleges lépésnek tűnik, hogyha feltételezzük, hogy megállapodott egymással mindhárom szolgáltató. Ugyanerre a mintára felhúzható a Telenor Helló Data-ja is.
    Hogy a hatóságok nem engednek be új szereplőt, látszólag megmagyarázhatatlan okokból, abban már felmerülhet, hogy a hatóság nagyon véd valakit vagy valakiket, de még így sem merném kijelenteni, hogy ez a 3 jelenlegi mobilszolgáltató osszessége. Sőt, jelenlegi magyar politikát ismerve simán el tudom képzelni azt a lehetőséget is, hogy a jelenlegiek közül senkit sem akarnak védeni olyan nagyon, hanem egy megfelelő ember valamelyik mobil szereplőjének jövőbeli felvásárlása miatt védik annyira a mobil piacot. Bármi is legyen az oka, ezt nyilván nem kéne megengedi a hatóságoknak és ki kéne vizsgálni mi történt (történik), de valószínűleg megint nem fog történni semmi néhány felháborodott Facebook meg fórum kommenten kívül.

    >> into.hu - https://into.hu <<:::>> Webfejlesztés: https://intomedia.hu <<

  • vmarci21

    tag

    válasz RWhite #27406 üzenetére

    A versenynek nem feltétele, hogy 3-nál többen legyenek, az ilyen kevés szereplős piacokra mégis egyedi dolgok jellemzőek, ennek megfelelően még saját neve is van a dolognak: oligopólium:
    "Az oligopólium a közgazdaságtanban olyan piacok megnevezése, ahol az eladók viszonylag kis számban vannak jelen, és ennek köszönhetően meglehetősen nagy piaci erővel rendelkeznek."
    De pl. angol Wikipedia-ba kapsz róla részletesebb leírást is.
    És nyilván nem véletlenül hasonlítanak az árak, hanem azért, mert általában senki sem akar a másik alá ígérni, ezzel túl jelentős árversenyt előidézve, viszont hogyha valaki mégis valamilyen mértékben módosítja az árait, és a piacvesztés elkerüléséhez kell, akkor egymás ár-szintjére lemennek.
    Lehet emiatt hányni, meg bullshit-nek nevezni, meg utálni őket, de ettől még ez így egy teljesen legális piaci gyakorlat, (hiszen nem állapodtak meg előre a piac felosztásába, árakban, stb, tehát van verseny, még akkor is, ha az elsősorban nem is az árakban mutatkozik meg (bár néha ott is megmutatkoznak a jelei, már írtam rá 2 példát a közelmúltból)) amivel ha lehet, akkor szeretnek élni a cégek. Ha te lennél egy ilyen piacon valamelyik cégnek a vezetője, akkor valószínűleg te is szeretnél egy ilyen helyzetben bennmaradni, és nem árversenyt generálni.
    Viszont ezzel általában nem lehet éni, mivel ez a lehetőség nyilván csak akkor működik, ha kicsi a verseny, így nincs olyan versenyző, akinek (még) jelentős piacszerzési céljai lennének. Ennek a fenntartásához előnyös a kevés szereplős piac, aminek meg a feltétele a magas belépés küszöb (hiszen ha más is látná, hogy a jelenlegi cégek árainak mondjuk feléért is tudna elegendő profitot termelni, akkor bejönne az új versenytárs, ha be tudna.) Jelen helyzetben a frekvenciák árai már alapból egy jelentős belépési korlát, az hogy a hatóságok a pályázati feltételeket úgy írják meg, hogy még olyannak is nehéz legyen bejutni, aki ezt ki tudná fizetni, az meg még tovább emeli a belépési küszöböt.

    És igen, pontosan az a legvalószínűbb kimenete a dolognak, hogy 4 versenyző esetén is egy idő után beáll a piac egy olyan helyzetre, amit mind a 4 szereplő elfogad, és nem akar majd nagyon kimozdulni belőle. Viszont eddig eljutni kell egy évtized, vagy akár évtizedek is, úgy hogy most egész sokáig megoldaná a verseny felélénkítését egy 4. szolgáltató megjelenése.

    És nem, nem "azért kárhoztatjuk az államot, mert nem avatkozik bele a versenybe", hiszen az az opció, hogy nincs állami beavatkozás, az azt jelentené, hogy mindenki úgy használja a frekvenciákat, ahogy akarja. Korlátozott erőforrás miatt ez nyilván nem opció. Úgy hogy marad az a lehetőség, hogy bár az állam bele szól a dolgokba, de a lehető legkevésbé - például az már egy jó kezdés lenne, ha nem úgy írja meg a pályázati szabályokat, hogy új szolgáltatónak esélye se legyen az indulásra.
    Úgy hogy valamit félreértettél, most sem extra állami beavatkozásról volt szó, hanem pont az ellenkezőkéről, hogy ne szóljon bele az állam a szükségesnél jobban a dologba.

    >> into.hu - https://into.hu <<:::>> Webfejlesztés: https://intomedia.hu <<

  • vmarci21

    tag

    válasz Soma01 #27689 üzenetére

    "Ha egy adott területen nem jó, nem elégedett az ügyfél, akkor pár nap vagy hét alatt visszaadja a kártyát. "

    Nem feltétlenül. Miért tenné, ha ingyen van? Ok, hétköznapokon nem jó a térerő hiánya miatt, de lehettek sokan, akik úgy gondolkodtak, hogy "még a Balatoni hétvégére jó lesz, hiszen úgyis ingyen van" (tetszőlegesen behelyettesíthető bármi más hellyel, ahová néha elmegy az ember). Az évi 2-3 hét utazás alatt még jó lesz típusú kártyáért havi 1000 ft-t fizetni nyilván nem éri meg, de 0 ft-ért máris más a dolog...

    >> into.hu - https://into.hu <<:::>> Webfejlesztés: https://intomedia.hu <<

  • vmarci21

    tag

    válasz dkess #28588 üzenetére

    "A másik oldalról az átlag "egy-bit -es Jóskapista" -t (mint átlagos előfizetőt) szeretnéd terhelni voip beállításokkal?"

    Ha csinálnak egy saját, Digis tárcsázó / névjegy / SMS appot, amivel le lehet cserélni a gyári Androidosat, akkor gyakorlatilag teljesen automatizálni tudják a folyamatot, ahol a Play Storeból való alkalmazás letöltésén, és engedélyek megadását kívül semmilyen felhasználói beállítás nem kell. (hiszen voip beállítása is mehet úgy, hogy a SIM-ről kiolvassák a telefonszámot, küldenek rá egy hitelesítő SMS-t, amit az app automatikusan be tud olvasni, hiszen ő kezeli az SMS-eket, és ezzel be is jelentkezhet a voip rendszerre).

    Aztán az alkalmazás ha van Digi mobil hálózat, azon kezeli a hívásokat és SMS-eket, ha van WiFi akkor vowifit használ, ha egyik sincs, de másik SIM által van mobilnet, akkor meg azon át Voip megy.

    Jó bonyolult megoldás lenne, és csak Androidon lehet megcsinálni, és ott is 3 gyári alkalmazást kell hozzá lecserélni egy bonyolultabb saját fejlesztésűre, de elméletben működhet.

    >> into.hu - https://into.hu <<:::>> Webfejlesztés: https://intomedia.hu <<

  • vmarci21

    tag

    válasz mikk2000 #36708 üzenetére

    Miért kéne átlag embernek bitrátát meg codecet állítani?
    Beállítja a Digi a VoLTE-t meg VoIP-t is tudó alkalmazásában, átlag embernek csak annyit kell tennie, hogy Play Áruházból letölti a Digi Telefon alkalmazást és alapértelmezett telefon/Call/Dialer alkalmazássá teszi.
    Onnantól kezdve pont ugyan olyan lesz telefonálni, mintha a Google Telefon, vagy Xiaomi Dialer, vagy talán Samsung telefonokon is saját alkalmazás van alapból. Annyi a különbség, hogy ezt az alkalmazást nem a telefon gyártója vagy a Google adná ki, hanem a szolgáltató, és ennek megfelelően tudna szolgáltató-specifikus dolgokat is.

    iPhone nehezebb helyzet, mert ott tudtommal nem lehet az alapértelmezett call alkalmazást lecserélni.

    >> into.hu - https://into.hu <<:::>> Webfejlesztés: https://intomedia.hu <<

Új hozzászólás Aktív témák