Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Jahno

    őstag

    válasz Bujdy81 #88199 üzenetére

    A. gigás, mert nem megy át a routeren a cucc.

    B. Nem tudjuk. Nézd meg a tárolón mennyi helyet fogyaszt, abból valamennyit lehet kalkulálni. De legjobb egy Wireshark... Semennyire nem szabadna lefogni, aztán sosem tudni.

    C. Kb. igen.

    D. ez a csillagpontos lényege, de rajzoljuk le

    E. Routered nem fogja érteni és net felől nem lenne elérhető. Amúgy lenne, mert sok forgalom csak az adott alhálón keresztül megy, nem kóborol ki belőle, nagyban ezért és biztonság miatt csináljuk, odahaza kicsiben ritkán szórakozunk vele. Míg ismerős ki nem találta, hogy odaadja a wifi jelszót a szomszéd autómosós cégnek, mert had netezzenek már a fiatalok...

  • zetor2000

    senior tag

    válasz Bujdy81 #88199 üzenetére

    Kezdjük ezzel, mert ez még nem volt:
    A) Mi határozza meg a sebességet? Ha pl. a szolgáltatói router nem tud gigabitet, de alá dugok egy gigabites switch-et és azokat Cat6 kábellel hajtom, akkor a NAS és a laptop között mennyi lesz a sebesség?

    A saját hálózatod sebességét a benti eszközök deklarálják. Elvileg lehetnek eltérő sebességű szegmensek, mert lehet, hogy szerencséd van, és 1-2 gép uigyanazon a (gigabites?) switchen van, ezek egymással gyorsabban beszélgetnek, de másokkal a 100as összeköttetés miatt már nem.
    A kifelé menő sebességedet a router határozza meg, és a szolgáltatód is benne lehet ebben. Illetve, benne van. Olyan routert szoktak adni, ami elég arra, amit kötött az ügyfél. Manapság általában az szokott lenni (1-2 éve), hogy teljes gigabit cuccot ad, de újabban a router tud 2.5 gbitet is a szolgáltató felé eső porton, és a nagyobb szolgáltatók adnak is ilyet. Ha ez új szerződés, akkor újonnan jön emberrel, ha meglévő, akkor a régit elviszik, és jön új termék.

    B) A kamera rendszer eléggé nagy forgalmat tud generálni, 6 db 5 megapixeles IP kamera alapból le tudja fogni a 100 MBit jelentős részét, nem? Tehát emiatt lehet, hogy mindenképpen KELL a gigabites switch?
    A kamerák elég sokféleképpen tudnak működni - ez konfiguráció kérdése. Van, ami csak egymás utáni fényképeket csinál, mondjuk 5 másodpercenként, másik tolja az 5 megapixeles képet, a harmadik meg tud egy kisebb sávszélességű jelfolyamot előnézethez, azt ha kiválasztod valami alkalmazásban, akkor ott átkapocsol a max felbontásra. Ráadásul állítharó, hogy 24/25/30 fps-t adjon - ez extra forgalom. Ha hangot is ad, akkor az is extra. Ez a szagembereken múlik - vagy aki képes konfigurálni ilyet. Nem nagy etwas, csak neki kell esni, meg gyakorlatozni. :)

    C) Jól tudom, hogy a switch egy "buta" eszköz, esetünkben az agymunkát a szolgáltatói router végzi, tehát ha switchet cserélek csak, akkor nem kellene a beállításoknak elmászni, minden működik tovább, ahogy eddig?
    Ez switch függő. Alap "teszkós" 3ezerért az lesz. Buta.
    De egy menedzselhető VPN képes már nem annyira. Pár elég sok extrát tud, némelyik képes routolni, szóval nem feltétlen tök buta termék. Szoftverfüggő... Nyilván minél többre képes, annál drágább.

    D) Fentiek alapján lehet értelme egy gigabites, sok portos switch-et betenni és attól javulást várni? (azért kérdezem, mert itthon is van pár eszköz, MyBook Live, sok-sok laptop, PlayStation, WD TV live, 6 db 5 megapixeles kamera, központi egység és mégsem döcög a háló. Ellenben itthon gigabites a switch, ez tény.
    Ez helyszínfüggő... de lenne értelme, igen. És megjelölni a kábeleket, melyik mibe megy, honnan jön... valami egyértelmű azonosítót, mind a két felére. Mondjuk adott oldalra - pl. switch 6os portjába menő kábelre - ráírni honnan jön. Vagy mindent, abból se lehet baj. Ha egy g*ci nagy switch van, az a legjobb, mert egy helyen átlátható. Ezen felül nem kavarodik el az ember, hogy mi honnan jön, másik switch minek... Ja, van értelme.

    E) Van-e értelme valami logikai kiszervezésnek a kamera rendszert és a központi egységet egy csoportba/IP címtartományba, stb. kitenni?
    Van értelme, és néha csinálják is. Nagy cégeknél VLANokban gondolkodnak. Van VLAN telefonnak, másik VLAN videotelefonnak, megint másik szerverek közti forgalmának, ésatöbbi. Ezzel elkerülhető, hogy mindenki összehányja a hálót. Nálad ez nem feltétlen kell... Ha IP alapján szeparálod a hálót, az is jó lehet. Miondjuk kap 100 címet a videomátrix, a maradékot meg a többiek... ez mojolós, és nem ilyen egyszerű, de megoldható - alap user szinten is.
    A hálózat azonos, azonos a drót, a dugó, a kábel, a cucc... csak a switchen a port kap egy "színt" (mondjuk vlan ID-t), és az akkor általában a hozzárendelt színnel (vlan IDvel rendelkező) eszközzel beszélget. Lehetnek "sokszínű" eszközök, mert a szerver beszélget userrel és beszélget másik szerverrel.
    ______________________________________

    A linkelt switch jónak tűnik... de amíg nincs megfejtés, ne vegyél semmit.

    Amit még olvastam, hogy csinálnál kábelt... ne csinálj. Ha már van behúzva vezeték, inkább tegyél rá valami aljzat félét, és az maradjon ott, vagy ha van energiád, akkor Mérd át.. nézd meg a csatlakopzókat, nincs e kijőve, megtörve. Ha van baja, csak akkor cseréld...

    Én azt hittem, van a "nappali", mondjuk van benne 2 kamera, meg némi IT dolog. Ezek mennek egy switchbe, a switch megy a szolgáltatói routerba. Ezek közt elégséges készre szerelt patch kábellel szenvedni. Ilyen szobából mondjuk 2-3. Esetleg van apud szobája, ahol van 2-3-x gép, meg 1+ switch, innen megy N vezeték valamerre. Ezek is elegendőek lehetnek készen vehető kábelekkel szerelve. A lényeg, hogy ne az end-user buherálja a kábelt, mert abból nem sok jó születik. Nyilván, ha az olyan szakmabeli, mint Jahno (vagy én) aki már pár kábelen túl van, akkor jó is lehet, de én is inkább készen vehető kábellel keccsölök. Ez (jelentősen) drágít, persze, mert egy rendes kábel áráért veszel dobnyi kábelt, fogóval, dugókkal, néha még valami alapműszerrel is.
    Értsd: RDM (Reichle & DeMassari svájci kínai márka) kábel, ami 1-2-3-5...10 méter, az egy vagyon. asszem valami 3-4E Ft/db. Egy AMP (vagy mi most a neve) szintén ennyi. Egy dob kábel meg 10 ropi. Egy alap kínai fogó 1500-2000... mégis azt mondom, hogy csináljon kábelt, akinek Józsi az anyja.

    Ha már szerelhetnéked van, akkor inkább aljzat a végére, és onnan patch a termékhez. De egy szép / jó és használható aljzat is érezhető költség. Ezek olyan dolgok, amiket egyszer veszel meg, és utána ~10-15 évig működnek, szóval érdemes rá kicsit többet költeni.
    Előző melóhelyen ~20 éves volt a hálózat, sajna a végpont néha kevés volt, de a kivitelező előtt le a kalappal, mert maga a háló tökéletesen működött.
    A saját gyártású kábelekkel se szokott gond lenni, csak... és itt egy hosszú felsorolás jönne... de nem jön, mert elfáradnak az ujjaim :D

    Cat6 ott jöhet képbe, hogy hálózatot egy generációval későbbre fejlesztünk... mert akkor sokáig nem kell hozzányúlni. :) De tényleg.
    Ja, Cat6 kábelnél, ami "fali", ott tömör a vezető, és picit vastagabb, mint a Cat5/5e vezetők, emiatt a dugó nem feltétlen olyan, mint az 5/5e esetén. A működése azonos, kések mennek át a szigetelésen, bele a vezetékhez, a dugó végén műanyag rögzítő pöcök fogja a kábel nyakat rögzíteni. De a vezetők bevezetése, és a kések alá menő csatornák kicsit vastagabbak, és az 5/5e vezetők össze tudnak keveredni... mókás, ha nem figyelsz. A színsorrend is ugyanaz, a neten kismillió leírást / képet lehet találni erről. TIA 568 A vagy TIA 568 B néven hivatkoznak rá.
    Én B-t szoktam kötni, mert aki Á-t köt, az kössön B-t is... :D Így csak B-t...

    Hibakereséshez...
    A kamera rendszert ki kéne szigetelni, és megnézni, hogy úgy mit mutat anyud gépén a másolás. Ha van változás, akkor a kamera cucc az oka.
    Apud rendszere ha jól értem, nem mérvadó. Ha lehet, akkor az ott lévő switcheket - amennyiben van pénz lóvéra - lehetne optimalizálni, mert egy 5...8...16 portos valami nem tétel. Ráadásul nem foglal annyi konnektort. Ez néha szempont. Vannak passzív switchek még ennyi porttal bőven, nem lesz feltétlen hangos a cucc.

    [ Szerkesztve ]

    Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

Új hozzászólás Aktív témák