Keresés

Aktív témák

  • DcsabaS

    senior tag

    válasz Gitros #15 üzenetére

    Kedves (#15) Gitros!

    Az overclock, főleg magasabb core fesz mellett más eset, ugyanis megváltozik, hogy milyen feszültség-hőmérséklet-frekvencia kombináció mellett kapjuk a nagyobb stabilitást. Azt mindenki tudja, hogy ha lényegesen megemeljük a gyárilag előirányzott frekvenciát, akkor érdemes megnövelni a core feszültséget is, ami viszont ugyancsak megemeli a hőmérsékletet.
    De azt már kevesen tudják, hogy ha rögzítjük valahol a frekvenciát és a core feszültséget, és kívülről hűtjük/fűtjük a procit, akkor egyáltalán nem biztos, hogy a legalacsonyabb hőmérséklet eredményezi a legnagyobb stabilitást. Ugyanis a stabilitás akkor a legnagyobb, amikor a CPU belsejében az egyes tranzisztorok nagyjából egyforma gyorsasággal válthatók logikai 1-re, illetve 0-ra, ámde a szivárgási áramok aszimmetrikusan tolódnak el a hőmérséklet függvényében. Szóval bonyolult dolog az optimális üzemi hőmérséklet kialakítása (a félvezető technológián). Nekünk persze csak annyi a dolgunk, hogy az adott frekvenciához és core feszültséghez tartozó értéket ne nagyon haladjuk meg. A túl nagy hideg nem szokott probléma lenni, de ha a Déli sarkra indítanánk expedíciót, egyből kiderülne, hogy az is lehet gond. (Arra már több tapasztalata lehet az átlag felhasználónak, hogy egyes esetekben előfordulhat, hogy a gép hidegen nem akar indulni, de pár perces melegedés után már indul. Az is ilyen effektus.)

    A 40-45 fokot az Athlonoknál tényleg nehezebb elérni, mint a P3-Celeron vonalon, de mint írtam, lehetséges, csak egy kis odafigyelés kell hozzá.

Aktív témák