Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz CsengődiGeri #31123 üzenetére

    Maradjunk abban, hogy korrektek, szerintem ennek ennyit kell mennie. Viszont a szekvenciális eredményeket leszámítva nem vagyok elájulva az eredményektől. Átlag felhasználásnál kicserélném neked egy tök alap SATA3-as SSD-re, nem mondanád meg a sebességérzet alapján, hogy nem az MP500 van benne. Egyébként jó SSD ez, csak mindig is drágállottam, átlag felhasználásnál csak pénzkidobás, lehet jobban jártál volna egy 240-275 gigás SATA3-as modellel, ami ugyanannyiba került volna.

    (#31129) kaszas19: na azért, helyreállt szegény SU700-nak a becsülete. Már féltem ezért is eljön a Kaszás, és megy vissza gariba :DDD

    (#31128) Lauda: a 850 Próval nem lehet mellényúlni, nem csak a gépedet, de talán még téged is túlél. Igazából ezzel az ütemmel még egy 3D TLC-s 850 EVO-t sem tudnál kifárasztani, az max durván leesett volna 99%-ra, hogy csak koppan, de az is lehet, hogy még az is 100%-on állna.

    (#31130) sanzi89: nem olyan kevés ez a 77%, mint amilyennek tűnik. Ebben az elhasználódási ütemben még 15 évig kitartanak a cellák. Valószínű a vezérlő azért nem fog addig menni. Pedig az 530-as Intel nem valami tartós modell hírében áll, hiába vannak rajta strapabíró MLC-s chipek, valami bug miatt voltak belőle szériák, amelyekben túl nagy volt a write amplification, ráírtál 10 giga adatot, ami 100-200 giga tényleges írással terhelte a NAND cellákat. Lehet, hogy ezt firmware-rel javították, mert a te írási statisztikád még kevésnek is tűnik, átlag felhasználáshoz képest is, nem hogy soknak.

    (#31132) chatran: nem kell állítgatni semmit. Az UEFI (BIOS) ne legyen Legacy only bootra állítva, de nem is ez a default, úgyhogy alapból jónak kéne lennie. Arra figyelj még, hogy a Win10-es telepítő pendrive is UEFI-bootmóddal legyen kiírva, ha nem figyelsz, a Rufus el tudja pl. cseszni. Elvileg simán fel kéne települjön a Win10 alapból. Még Rufus sem kell, a pendrive-on létrehozol egy formázott FAT32-es partíciót, arra kézzel kimásolod a felcsatolt Win10-telepítő.iso lemezképből a telepítőfájlokat, és annak elégnek kéne lennie. Nem kell hozzá semmilyen varázslás.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz CsengődiGeri #31139 üzenetére

    Igen, bepaliztak. Persze nem ért tragédia, mert van egy gyors SSD-d, amit feltehetőleg csak nem használsz ki teljes egészében. Nem vertek vele át, mert az az SSD tényleg több pénzt ér, de csak annak, aki ki tudja használni. Ha már megvetted használd, semmi bajod nem lesz belőle, nem romlik meg, nem visz el a mentő vagy ilyesmi. Ezzel nem csak te vagy így, átlag felhasználó, aki csak OS-t futtat rajta, játszik, böngészik, nem futtat olyan szoftvereket, amik sokat olvasnak, írnak szekvenciálisan, ahol ki tudna jönni az ilyen gyorsabb SSD-k előnye. Az én felhasználásom is csak átlag felhasználás, abból áll, amiket felsoroltam, plusz pl. virtuális gépezek, meg többet fordítók forráskódot linuxozás miatt, de én sem tudnék profitálni egy NVMe SSD-ből, emiatt a jövőben sem tervezek beszerezni.

    Nem azt írjuk, hogy egy SATA3-as SSD gyorsabb lenne, hanem csak azt, hogy oprendszer futtatásakor, bootidőben, böngészésnél, vagy játékoknál nem éreznéd semmivel lassabbnak. Cserébe meg olcsóbb lett volna, vagy ugyanezért az árért kaptál volna kétszer ekkora tárterületet, és kapásból lett volna 250-275 gigás SSD-n plusz helyed két-három nagyobb játéknak (amit nem kéne lassú HDD-ről futtatni), ami sokkal nagyobb előrelépés lett volna a szekvenciális benchmarkeredményeknél. Persze ha pl. sokat vágnál videót, azzal ki lehet használni az NVMe-set is, de mind ilyen spéci felhasználásról van szó, amit átlag felhasználó nem vagy nem sokat futtat.

    Azt is mindig leírom, hogy ennek a paradoxonnak, miszerint a lassabb SATA2-SATA3 SSD sem tűnik lassabbnak átlag felhasználásnál, az az oka, hogy az SSD-k sebessége elért egy olyan küszöbszintet elérési időben és random írásban, olvasásban, mikor már nem a háttértár sebessége a szűk keresztmetszet, hanem a rendszer egyéb része (tipikusan CPU, GPU), emiatt hiába növeled tovább a háttértár sebességét, nem hoz gyorsulást, mert a gyorsabb SSD nem tudja kifutni magát, várnia kell a lassabb hardverekre, míg azok feldolgozzák a tőle kapott adatokat. Emiatt van az, hogy ha RAM-ot, ramdrive-ot használsz programfuttatásra, az is benchmarkok alatt hiába sokkal gyorsabb (5-10 GB/sec értékeket is hozhat simán) nem csak a SATA3-as SSD-nél, hanem az NVMe-seknél is, mégse fogsz gyorsulást tapasztalni, ha van elég RAM-od, akkor próbáld csak ki, nem töltődnek be róla a programok gyorsabban. Elsőre tényleg hihetetlennek hangzik, mikor először olvastam, először én is azt hittem, hogy bullshit, biztos nem igaz, csak beszívott, aki kitalálta, csak akkor hittem el, mikor ramdrive-ot használva meggyőződtem róla, hogy tényleg így van.

    De ugyanilyen az is, amikor valaki túl sok RAM-ot vesz, abból sincs baj, csak pénzpocsékolás, egy szinten túl ha nem használod ki, akkor egy része csak ott áll üresen, kihasználatlanul, és nem gyorsít már tovább semmin, nem lesz jótékony hatása (hacsak az nem, hogy a kihasználatlan részt befogod cache-nek, ramdrive-nak, de akkor meg ugyanabba a bottleneckbe ütközöl bele, amit fentebb írtam). Ebbe pl. én estem bele nemrég, tanultam is belőle. Vagy ha túl brutál videókártyát veszel egy gyengébb gépbe, vagy csak alacsonyabb felbontáson játszol, vagy csak régebbi játékokkal, akkor nem tudod teljesen kihajtani, az is felesleges lehet (míg erősebb gépre nem ruházol be, vagy nagyobb felbontásban nem játszol újabb játékokkal). Ezért kell egy konfigot kiegyensúlyozni aszerint, hogy mire fogod használni, és ahhoz szabni a hardverek ár/teljesítménymutatójának az arányát.

    Nehogy azt hidd, hogy ez olyan evidens, hogy csak neked újdonság. Még olyanok is beleesnek ilyen csapdákba, mint Linus a YouTuber, a linuxtechtips csatornáról. Mostanában nézem a Scrapyard wars szériáját, ahol két csapatra oszlanak a kollégáival, és házi versenyt rendeznek, hogy x pénzből (ilyen 500-1500 közötti USD-ről vagy CND-ről van szó) ki tudja kihozni, használtan összeguberálni a jobb gamer PC-t. Mindkét csapatnak ugyanannyi pénze van, ebbe a keretbe kell beleférni, és 2-3 napjuk van rá, hogy megvegyenek mindent hozzá, összerakják a gépet. Na már most pont Linus az, aki rendszeresen amiatt kap ki (legtöbbször csak kicsivel), hogy nem jól osztja be a pénzt, hajlamos feleslegesen erős CPU-t vagy túl sok RAM-ot venni, miközben a másik csapat több pénzt hagy erősebb videókártyára, és mivel benchmarkeredményekkel döntik el kié a legjobb gép (amiből csak az egyik benchmark CPU benchmark, a többi a GPU-függő inkább), ezért az erősebb VGA lenne a döntő, mivel az hoz több fps-t vagy pontszámot. Hiába van nagyon benne a témában a fószer, hajlamos erőltetni a feleslegesen túl sok magos dual Xeonos meg 16-32 giga RAM-os fétisét olyan helyzetekben, amikor nem annak lenne értelme, mert adott felhasználásnál nem javít a sebességen. Bár ahogy nézem, ahogy haladnak az epizódok, már felismerte ezt a hibáját, de még mindig látszik a gondolkodásmódján, hogy vissza-visszatér ehhez az ösztönéhez, nehezen tudja megállni. Lehet az ő magánfelhasználásánál az erős CPU-t, sok memóriát preferálja, azért indul ki mindig ebből.

  • Frawly

    veterán

    válasz CsengődiGeri #31146 üzenetére

    Ez egy jól kiegyensúlyozott gépnek tűnik játékra. Kivéve az SSD-t, de ha már megvetted, használd, mert azért mellé sem fogtál vele, csak nem használod ki. Annyi, ha legközelebb SSD-t veszel ugyanilyen felhasználásra, menj rá a SATA3-asokra, vagy az M.2 SATÁ-sokra (ha kábelekkel meg SATA porttal akarsz spórolni, feltéve, hogy a lap támogatja az M.2 SATA-t), de 120 giga helyett 240-275 gigás tartományban nézelődj. Vagy még nagyobb tárhellyel, ha olcsóbbak lesznek addigra. Pont a játék az a műfaj, ahol az SSD-nek kiváltképp nem a sebessége, hanem a tárhelymérete számít, mivel a mai játékoknak az isten tárhelye sem elég.

    Az SSD ilyen téma, sok tévhit övezi, szerencsétlen felhasználók több oldalról is bullshittel vannak bombázva, benchmarkeredményekkel és kímélési mítoszokkal, annyiféle helyről, hogy a végén az is elhiszi, aki eleinte nem hitte.

  • Frawly

    veterán

    válasz CsengődiGeri #31148 üzenetére

    Igen, fordulhatsz. Valaki mindig van a topikban, aki válaszol a kérdésekre, ha nem én, akkor van két másik topikgazda, meg itt sátort vert válaszoló. Tőlem privátban is jöhet kérdés, de nyilvánosan azért jobb, a válaszból úgy más is okul, aki hasonló cipőben van.

    Igazából nem sok kérdés merül fel ezekkel az SSD-kel, hosszú garira, nagy tárhelyre kell rámenni, meg miután beüzemelted, meggyőződni róla, hogy a TRIM menjen, meg a partícióeltolás ne legyen elrontva (ez modern HDD-nél is fontos). Néha napján meg ránézni HD Sentinel legújabb béta verziójával, vagy a gyári programjával, ellenőrizni, hogy nem jeleznek-e hibát, meg az írási mennyiség nem nő-e abnormális ütemben (így észre lehet venni, ha egy program bug miatt írási kergekórt kap, meg lehet keresni melyik az). Nem igényelnek ezek nagy varázslást.

  • Frawly

    veterán

    válasz Hadeska22 #31144 üzenetére

    HS Sentinel legújabb bétával (Áttekintés és SMART fülek), és SSDOK legújabb verziójával készült képernyőképeket tegyél be az SSD-ről.

    Az A400 nem annyira rossz SSD, hogy ennyire belassítson, nem lenne szabad a bootidőnek még régi belakott rendszernél sem 20-25 másodperc felettinek lenni, friss rendszerrel meg 8-10 mp. alatt kéne lennie.

    (#31145) S. Szabi: ez így működőképes elgondolás, ahogy írtad. Elég Total Commanderrel átmásolni, meg a meghajtó betűjelét módosítani D-re. Nem muszáj célprogramot (klónozó program) használni rá.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Hadeska22 #31153 üzenetére

    A HD Senintel az Információk fülön kéne hogy mutassa, hogy milyen vezérlő van benne.

    A neten azt írják, hogy a Kingston A400-on Phison S11 vezérlő van (a gyártó a weblapján csak annyit említ, hogy kétcsatornás vezérlő), meg hogy Toshiba 2D Planar 15nm TLC NAND Flash chipek vannak rajta. Ezzel a vezérlővel nem kéne gondnak lenni egyik alaplapban sem.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Hadeska22 #31155 üzenetére

    SSDOK képet még nem tettél be, azon látnánk, hogy milyen driverrel hajtod. Elvileg a MS féle szabványos AHCI driver kéne, de ha az van fent, akkor az AMD-félét is megpróbálhatod. Meg az SSDOK-os képen látszana a partíciók alignálása is, az okozhat még lassúságot, ha nincs rendben.

    Nálad valami gond lesz, mert nem annyira rossz SSD az, hogy ilyen lassan bootoljon. A BIOS/UEFI tesztek végétől számítva (tehát nem a gépbekapcsolástól kell mérni) kb. 10 másodperc alattinak kéne lennie a bootnak vele frissen telepített Windownál, rommá belakott sokéves Windows-telepítésnél sem kéne 20 fölé mennie. Az A6-os AMD procit nem tudom mennyire gyenge, amióta behozták ezt az A6-8-10-12 számozást, nem tudok kiigazodni rajta melyik proci melyik kategória, hol vannak egymáshoz képest, melyik Intel CPU-nak felelnek meg. Belépő szintű az A400, kicsi írási terhelhetőséggel (ez nem számít, mert az írási statisztikád nézve nem írsz rá sokat, sőt, még inkább kevés is), a gyengébb vezérlő miatt bencmarkokban kisebb értékeket kapsz vele, de a gyakorlatban általa nyújtott sebességérzetnek nem kéne érezhetően elmaradnia egy drágább SSD-hez képest.

    Egyébként pont ezért nem szoktam javasolni, hogy aki SSD-t vesz, hogy ráklónozza a sokéves Windows-telepítését. Működik, de nem célszerű. Egyrészt a particionálóprogramok nem annyira haladó felhasználók kezével működtetve hajlamosak elbökni az alignálást, másrészt pendrive-ról SSD-re a Windowsnak marha gyorsan fel kéne mennie, meg a programoknak települnie, szóval nem annyira lassú a belakás, mint HDD-vel. Mióta a MS rollup frissítésekkel dolgozik Win7-8-10-en, azóta a frissítéseknél sem kell napokat várni, mire megtalálja őket meg települnek. Ha nem ragaszkodsz a Win7-hez, akkor Win10-ből lehet friss lemezképeket tölteni, amiben hivatalosan benne van az összes frissítés, vagy csak a legutolsó havi hiányzik legfeljebb, amit gyorsan leszed.

  • Frawly

    veterán

    válasz asynur #31156 üzenetére

    Hihetetlen, amit írtok. Ilyen 30 sec bootidők eleve lassúnak hangzanak, meg mi az, hogy még újabb 30 másodperc mire minden betölt? Amiről én írok már itt hozzászólások óta, az a 8-20 másodperc, annak teljes bootidőnek kéne lennie, a BIOS tesztek lezárulásától (ilyenkor kezdi meg a bootloader az OS betöltését) vagy a Windows-bootmenüben a Windows indítása kiválasztásától számítva 8-20 másodpercen belül nem csak a bejelentkezésnek kéne meglennie, meg nem csak az asztal megjelenítésének, hanem mindennek be kéne tölteni, a legutolsó ikonnak az asztalon, tálca értesítési területén, vírusirtónak és minden ráknak. Még a legolcsóbb, noname SATA2 SSD-vel is.

  • Frawly

    veterán

    válasz asynur #31159 üzenetére

    Akkor az valami nagyon korai/kicsi C2D lehet, mert a kései modellek (8xxx-9xxx-es széria, meg C2Q) már alig maradnak el egy korai generációs i3-tól. A proci mindig számít valamit, ha nagyon gyenge, akkor nem tudja az SSD-t kihajtani, még egy olcsóbbat sem, mert az SSD hiába tudná ontani magából az adatokat, ha a proci nem tudja olyan ütemben feldolgozni, és még az előzőleg kapott adatokkal szöszöl még mindig. Amiket én írtam bootidőket, azok i3-i7, nagyobb FX procikkal értendők természetesen.

    Ha tényleg olyan gyengék azok a procik, mint írjátok, akkor jó, hogy nem vettetek bele jobb SSD-t, ha még ezeket a lassabbakat sem tudja kihajtani. Csak pénzkidobás lett volna, pl. egy Samu 850 vagy 950 Pro-val sem lenne az egész semmivel sem gyorsabb.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz asynur #31163 üzenetére

    Megpróbálhatod ezeket kikapcsolni, de elvileg ezek pont azért vannak, hogy tovább gyorsítsák az adatelérést. Viszont ha a proci olyan gyenge, hogy már az SSD is túl gyors neki, akkor végül is nem fog gyorsítani, ha be vannak-e ezek kapcsolva, talán nyertek vele egy kis prociidőt, de szerintem nem lesztek vele sokkal előrébb. Kísérletezni ezekkel bőven lehet, nem lehet velük elrontani semmit, ha nem sül el jól, visszakapcsoljátok.

  • Frawly

    veterán

    válasz Hadeska22 #31165 üzenetére

    Igen, pont ezt mondom én is, a 6 másodperc már az a szint, ami tényleg SSD-re vall. De ha gyenge a proci, legyen csak 10-12. Engem azért meglep, hogy a windowsok annyira erőforrásigényesek lettek, hogy 30+30 mp legyen a boot SSD-vel is. Ha már egy gépen SSD-vel sem lehet segíteni, akkor az tényleg annak a jele, hogy rég csereérett már.

    A Win10 a mai napig beaktiválódik Win7-es kulccsal, nem reklamál, hiába járt le az ingyenes frissítési időszak. Én is ezt tapasztaltam, meg fórumokon is többen írják. Ha mégis problémás lenne, próbálj meg venni eBayről 1-2 ezer forint környékén működő Win10 termékkulcsot. De még csak aktiválás sem kell, hogy egy próbatelepítés erejéig fel tudd tenni, a Win10 90 napig kipróbálható ingyen. Ahogy már a Win7-ből sem, ebből sincs demóverzió, a teljes verziót lehet kipróbálni. Ha nem segít, akármikor visszateszed a 7-est, bár már arra is csak 1,8 évig van már csak support, nem lehet már sokáig halogatni.

  • Frawly

    veterán

    válasz chatran #31169 üzenetére

    Hú, ezt inkább Win10 topikban. Nálam telepítésnél kérte (és akkor is csak az első telepítésnél). Ha valami volume licenchez kiadott lemezkép, az lehet nem kéri telepítéskor, így telepítés után kell mókolni valamit a kulcs beadagolásához és aktiválásához, vagy valami parancsot futtatni, vagy a Vezérlőpult Rendszer részén lehet kattintani emlékeim szerint, hogy termékkulcs megadása vagy aktiválás. Nem emlékszem, évek óta linuxozok.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Ice&Lime #31173 üzenetére

    Főleg ha SATA SSD-ről van szó, annak működnie kéne bármelyik alaplapban. Sokszor azért marad le sok modell a támogatási listáról, mert mikor megjelenik az alaplap, akkor a gyártó leteszteli néhány akkor elterjedt SSD-vel, ami épp megvan nekik, ezeket felveszik egy listára, de aztán ehhez soha többé nem nyúlnak hozzá. Közben meg évek telnek el, a rajta írt SSD-k túl régi szériák, kifutottak, már rég nem lehet őket kapni sehol, helyettük már rég a frissebb generációt leváltó még újabb generáció tagjait lehet kapni. Ezért nem érnek semmit ezek a listák.

    (#31172) HántÖr: egyik sem számít. Kicsit az access time és a random írás, olvasás számítana, de még azok sem teljesen. Sokkal inkább számít sebesség terén a vezérlő típusa, meg hogy a gép ki tudja hajtani az SSD-t. A szekvenciális értékek meg a csatolótípus akkor számít, ha nagy fájlokkal dolgozol, pl. videót vágsz.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz chatran #31169 üzenetére

    Na, most tudok erről a Win10 aktiválásról konkrétumot írni, tegnap telepítettem. Tehát vagy a telepítő kérdi a termékkulcsot, vagy ha nem, akkor a feltelepített Windowsban kinyitod a Start Menüt, csavar ikonra kattintasz, ezzel előjön a Beállítások (nem a Vezérlőpult, mert az a MS száműzte a legutóbbi Creatoros kiadástól kezdve), és ott az ablak legalján lesz egy link, hogy Windows aktiválása. Vagy ugyanez elérhető az Asztal testre szabása menüpontból, megnyílik az ablak, figyelmeztetni fog, hogy addig a megjelenést nem szabhatod testre, míg nem aktiváltad a Windowst, és ott is ad majd linket az aktiváláshoz, azt hiszem Termékkulcs cseréje vagy hogy hívják, amire kattintani kell, ott beírod a megvásárolt termékkulcsodat. Kicsit szöszöl rajta, majd kiírja, hogy a Windows aktiválva van.

    Az SSD windows 10-es bootidejéről is tudok konkrét adalékot írni. USB3 portra dugott, TRIM-eletlen Samsung PM800 SATA2 SSD-vel i7-2620M procival 6 másodperc a boot, SATA3 portra dugott TRIM-elt Crucial MX300 SATA3 SSD i5-3340M és i7-3740QM procikkal pedig 7 másodperc körül bootol be a friss, alap Windows 10 Pro 64 bit telepítés, az SSD mérete sem számít, ugyanannyi idő alatt bootol az 525 és az 1050 gigás modell is. Az utóbbiak csak azért lassabbak egy kicsit szerintem, mivel 16 helyett csak 8 giga DDR3 RAM van abban a gépben. Nyilván C2D-val nem lesz ennyi, az AMD A6-ot meg továbbra sem ismerem mennyire gyenge, de az 1 perces meg afölötti bootidők továbbra is túl soknak tűnnek. Konkrétan a Samsung PM800 egy sok éves szutyok low cost modell, lényegében ilyen Tesco Value szintű SSD, ezt még a Adata SU800 is keresztben-hosszában kéne, hogy verje, nem hogy a Samu 850, vagy az Adata SP920.

  • Frawly

    veterán

    Tegyél be róla HD Sentinellel készült képet is. Valószínű, hogy ha az nem mutat SMART hibát, nem tudod kicseréltetni. Egyszerűen csak lement a kondíciód, mert már 10 TB-ot írtál rá, bár ekkora írásnál nekem is kicsit kevésnek tűnik az 52%-os kondíció, inkább 80 fölött várnám.

  • Frawly

    veterán

    válasz Hánter #31194 üzenetére

    Egyrészt a Windows élményindex meg annak a pontszámai vaskos marketingbaromság. Másrészt a 6,9 egy egész jó pontszám is lehet, ha Win7 alatt kapod. Tehát max. azért éri meg cserélni, mert tényleg te érzed lassúnak. De hiába is veszel gyorsabb SSD-t, ha a proci visszafogja.

    Konkrétumokat tegyél be, CDM benchmark a gyorstalpalós cikk szerint, meg SSDOK kép. Ezekből látszani fog minden, ha gond lenne az SSD-vel, meg hogy milyen gépben van, milyen Windows van telepítve, mik a beállítások.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz chatran #31208 üzenetére

    Nem, nincs jelentősége az UEFI-GPT bootnak. Az SSD rendesen működik Legacy BIOS+MBR boottal is. Viszont én is az EUFI-GPT bootot szoktam javasolni inkább, egyrészt 2018 van, másrészt meg az EUFI boot gyorsabb lehet, mivel akkor a BIOS nem végez el egy csomó hagyományos BIOS POST tesztet, meg gyorsabban detektálja a lemezeket, emiatt vannak gépek, ahol az OS betöltődése előtt lehet vele nyerni néhány másodpercet, persze olyan gépek is vannak, amelyeknek meg mindegy. Még egyszer hangsúlyozom, hogy az SSD nem lesz tőle gyorsabb, hanem még az OS betöltődése előtti idő rövidíthető le vele.

    Az GPT partíciós tábla, meg miatta az UEFI boot akkor kötelező, ha 2 TB-nál nagyobb lemezről vagy partícióról van szó, vagy valaki 4-nél több partíciót szeretne a lemezre, de nem akar a hagyományos elsődleges-kiterjesztett-logikai partíciós sémával szopni, meg boot flageket állítgatni, meg külön boot managert telepíteni. Az UEFI ugyanis magában is egy boot manager, így felesleges dual/multi bootnál NTLDR-t, meg GRUB-ot vagy hasonlót telepíteni.

  • Frawly

    veterán

    válasz TIT #31214 üzenetére

    Nyugodtan frissítheted. Azért adják ki az új fw-t, mert javít valamit. Arra figyelj, hogy ne bejelentett áramszünet időszakába próbálkozz, egyébként baj nem lehet belőle.

  • Frawly

    veterán

    válasz TIT #31216 üzenetére

    Nem ismerem az Adata megoldását, de elvileg csak el kell indítani, ezek a netről le szokták húzni, ha van új fw. Ha nincs, akkor kiírja, hogy a legfrissebb van a meghajtón, nem talál újabbat.

  • Frawly

    veterán

    válasz TIT #31216 üzenetére

    Ha laptopon próbálod, akkor az áramszünet sem gond. Sajnos a fw frissítésnek ez az egy veszélye, ha áramszünet van, vagy befagy az OS, mialatt történik, és nem tud rendesen lefutni, akkor téglásítani tudja az eszközt. Ez nem csak SSD-nél van így, hanem minden olyan eszköznél, amelyiknél fw-t lehet frissíteni.

    Az SSD bárhogy beszerelhető. Ahogy írták, nincs benne mozgó alkatrész, lóghat akár a kábelen a levegőben, akár fejjel lefelé, vagy elég csak egy csavarra odafogatni az egyik oldalát. Ráadásul a 2,5 colos meghajtók nem is melegednek annyira, hogy a hő távozása miatt fontos legyen melyik oldal van felfelé.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz S. Szabi #31224 üzenetére

    Mennyiért vetted? Amikor én néztem pár hete, akkor M.o.-n a legolcsóbb SSD a WD Blue volt 1 TB-os méretben 72 ezerért, a 2TB-osak közül meg a Crucial MX300 2TB 162k-ért.

    Én is tervezem egy nagyobb SSD-t venni, nekem elég lenne az 1 TB-os is, de amilyen drágák még most is, inkább kivárok. Az előző MX300 1TB-osat még pont az áremelés előtti 58k áron vettem, erről az árszintről most már csak álmodni lehet, már bánom, hogy nem vettem mindjárt kettőt. 2 terásat már csak azért sem vennék, mert az ultraprémium kategória minden márkánál, kapni is alig lehet, meg ha egy olyan drága meghajtó purcanna ki gariidő után 1 nappal, az eléggé fájna, ennyi pénzt egyszerre nem szívesen kockáztatok. Viszont az is világos, hogy gépbe én többször HDD-t nem teszek, max. csak külső HDD-ről lehet szó archiválni, mentéseket csinálni.

    Plusz akarok még venni kb. 500 gigás méretben egy mSATA-sat, mert csak ennek maradt hely az egyik laptopban, de az mSATA már nagyon kikopott, meg a 480-525 gigások is elég drágák. Nem tudom meddig lesznek az árak a plafonon. SSD-knél kicsit mintha csökkennének, mióta a gyártók frissítették a termékpalettáikat, és kifuttatják a kereskedők a régi modelleket, de még mindig nem kellően olcsó.

  • Frawly

    veterán

    válasz S. Szabi #31227 üzenetére

    350 ojróért ajándék volt, még 390-ért is mocskosul megéri benevezni egyre. Én is külföldön vagyok, azért szoktam angol eBay, angol Amazon, stb. online helyekből rendelni, mert helyben a kiszállítás is ingyenes szokott lenni, meg él a helyi jótállás. A magyar árakkal én sem tudok mit kezdeni, de a legtöbb ember a topikban M.o.-n venné ezeket, a hajára kenheti a külföldi online oldalakat, külföldi gari, meg fizetheti rá az áfát (ha EU-n kívülről jön, akkor vámot is), úgy már nem éri meg.

    Ja, az első SSD mindig fura érzés. Csendes, kussban van, ha passzív hűtésű géppel használod, akkor olyan, mintha okostelóról vagy táblagépről tolnád, semmi hangja nincs. A másik furcsa dolog, amit szokni kell, hogy szinte soha nem pislant fel a HDD led. A töltési idők megszűnését nem is említem, mert az annak is evidens, akinek még nem volt. Persze az ember a tutihoz nagyon gyorsan hozzászokik :D

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz TIT #31230 üzenetére

    Ez más több embernél előjött, beépítőkeretet nem az SSD-hez veszed, hanem a házhoz. Vannak csavarmentes meg spéci házak, amelyekbe csak saját gyártású beépítőkeret jó.

    Az SU800 támogatja a TRIM-et. Azt nem értem, hogy mi csinált magának 60 gigás partíciót? A Windows telepítő annyi és olyan partíciót csinál, amilyet te mondasz neki, magának csak 1 plusz partíciót csinál, EFI bootnál egy EFI partíciót (ha még nem lenne), vagy egy kisebbet a rendszerfájloknak. A 60 gigás partíció valószínű a rendszerpartíció lesz. Nem kell hozzá utólag sem külön particionálóprogram. Elindítod a diskmgmt.msc-t, erre előjön a Lemezkezelő, ott jobb kattintás az üresen maradt 189 gigás területre, partíció létrehozása (ha lenne olyan opció, akkor legyen elsődleges), és formázás NTFS-re, elvileg meghajtóbetűjelnek hozzá kéne, hogy adódjon, ha nem, jobb kattintással azt is meg tudod csinálni.

    A eszközkezelőhöz meg elindítod a devmgmt.msc-t és ott a SATA vezérlőnél illesztőprogram cseréje, nyomod neki, hogy te akarod kiválasztani a listából, a listában kiválasztod a MS AHCI szabványos drivert, és újraindítod a gépet, utána kéne lennie TRIM-nek.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    Lejárt a szerkesztési idő: semmilyen driver boostert ne engedj rá semmilyen gépre. Szutyok adware-ek általában, nélkülük is meg lehet keresni a szükséges drivereket.

  • Frawly

    veterán

    válasz TIT #31239 üzenetére

    Azt a 100 megás partíciót a Windows csinálja rendszerindító fájloknak. Az lenne akkor is, ha HDD-t használnál. A beépítőkerettel peched volt ezek szerint. Nem tudod az SSD-nek csak az egyik oldalát odacsavarozni?

  • Frawly

    veterán

    válasz Szabi2121 #31236 üzenetére

    Előre leszögezem, hogy segíteni nem tudok. Elvileg nem csináltál semmit rosszul. Mégis megkérdezném a topik okulálásra, hogy pontosan milyen Hynix SSD ez, mennyi idős volt, és milyen külső házban próbáltad beüzemelni, van annak is valami típusa?

  • Frawly

    veterán

    válasz BenQhunria #31245 üzenetére

    Jól van, akkor megoldódott. Pendrive-nál nem muszáj boot ordert állítani, rádugod, F12-vel vagy hasonlóval boot menu előhoz, és ott név szerint kiválasztod. Következő újraindításnál már úgyis a telepített OS indul el. Amúgy mindent jól állítottál be szemre, de nem is bonyolult, nem kell hozzá agysebésznek lenni.

  • Frawly

    veterán

    válasz BenQhunria #31247 üzenetére

    Akkor végignyomkodsz mindent, elvileg ki is írja bootkor mit nyomj a bootmenühöz, de a neten utánaolvashatsz az alaplap kézikönyvében.

    Egyébként meg mindegy is, mert ha a telepítő elindul, akkor már nem lényeg. Esetleg az lehet baj, hogy USB3-as pendrive-ról próbálod. Próbáld meg egy másik, lehetőleg USB2-es pennel.

    Ez most Win7 vagy Win10?

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz BenQhunria #31251 üzenetére

    Talán az is lehet baj. Valami linuxszal futtasd le az fdisket, és azzal nyomsz neki egy create a new empty GPT partition table majd write table to disk and exit opciót.

    (#31250) TIT: ha annyira zavar, hogy látod, akkor Lemezkezelőben vedd el attól a partíciótól a betűjelet, utána nem fogod látni.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Ribi #31258 üzenetére

    Mennyivel lendült meg? Ilyenkor érdemes naponta nézni és felírni. Biztos van erre program, ami naplózza processek szerint, de én csak a Feladatkezelő I/O oszlopának bekapcsolását vagy az Erőforrás-figyelőt ismerem, azokat valóban folyamatosan kell nézni, de ha egy sumák program kap írási kergekórt, akkor azt néhány órán belül ki lehet szúrni nagyon könnyen, mert brutális számokat fog hozni nagyon gyorsan, nem kell rá sokat várni.

  • Frawly

    veterán

    válasz Uyuarasy #31260 üzenetére

    A kérdéséből ítélve ő ezt már tudja, nézi is ezeket a nyers értékeket, csak azt nem tudja, hogy ezt melyik program hozza neki össze.

    Amit még kérnék tőle, hogy a HD Sentinelről tegyen be képet, mert egyes SSD modellek máshogy számolják az írt mennyiséget, ebben a topikban is Toshiba SSD-knél rendszeresen előjön, hogy a SMART szerint MB-ban van az írás megadva, közben meg 32-vel kell osztani, mert valami másik hülye mértékegységben számolja, a tulaj meg meg szokott ilyedni, hogy csak Windowst telepített rá, és máris TB-os írások látszódnak rajta.

    A legtöbb SSD 512 bájtos szektorokban tartja nyilván az összírást, néhány MB-ban vagy GB-ban, néhány modell viszont ilyen teljesen hülye egységekben. Néha a HD Sentinel sem ismeri ezt fel, de a képernyőképen látni fogjuk milyen SSD-ről van szó, és mennyi az a nagyon soknak tűnő írás.

  • Frawly

    veterán

    válasz Ribi #31262 üzenetére

    7 éves SSD-n a 14 TB írás az semmi. Az évi 2 TB, ami napi 5 giga csak. De ha az általad írt, utóbbi egy évben keletkezett +7 TB írást nézzük, az is csak napi 20 GB körül van, ami még mindig benne van a szokásos windowsos felhasználói átlagban, ami 20-30 giga körül szokott lenni. Egyáltalán nem olyan sok ez. Átlag régebbi SSD (akkor még MLC-sek voltak) kb. 1024 TB írást kibír, még mindig elérhetetlen messzeségben vagy, hogy a cellákat kifáraszd, ilyen évi 7 TB-os írásokkal sem éred el még vagy 144 évig. Nyilván addig nem fog menni, mert a vezérlő élettartam is korlátos, de a lényeg, hogy nem kell ezeket kímélni. Ha TLC-s SSD-ről van szó, abból is a legkevésbé tartós planár TLC bír vagy 100 TB-ot átlagban, attól is még +12 évnyi távolságra vagy a múlt évi írási ütemmel számolva

    Ha akarod, kinyomozhatod mi ír, de nem érdemes, nem rendellenes mennyiség, nem fogsz bűnöst találni. Mai modern Windowsok többet írnak elve, mint a régiek, meghíztak a programok, játékok, netezéssel is többet írsz az SSD-re, mint előtte, mert nagy felbontású videókat néz ma már az átlag felhasználó, meg a weboldalak, torrentek is meghíztak emiatt. Még mindig benne vagy az átlag felhasználási sávban, ami a topikban SSD ajánlásakor az élettartamügyileg figyelembe szoktunk venni.

  • Frawly

    veterán

    válasz BenQhunria #31264 üzenetére

    Mármint úgy érted, hogy DVD lemezről fut a telepítő? A partíciós táblát az SSD-ről eltávolítottad, ahogy írtam?

  • Frawly

    veterán

    válasz BenQhunria #31266 üzenetére

    Pl. Ubuntut letöltesz és Rufus-szal kiírod egy pendrive-ra. Arról bebootolsz, nyitsz rajta egy terminált, és ott kiadod a sudo fdisk /dev/sda parancsot. Vagy a sudo cfdisk /dev/sda -z parancsot, annak még felhasználóbarátabb a felülete, ott létrehozol a meghajtót üres partíciót táblát, majd kimented a meghajtóra a partíciós táblát (yes-t kell hozzá begépelni). De nem feltétlenül kell Linux, lehet bármilyen bootlható particionálóprogramot használni, amit ismersz, és van benne olyan funkció, ami teljesen törli a partíciós táblát, nem csak a táblában lévő partíciókat. Az a baj, hogy a Windows beépített Lemezkezelője nem tudja törölni a meglévő partíciós táblát, csak akkor hoz létre a meghajtón újat (meghajtó inicializálása vagy mi a neve), ha még nem volt rajta. Egyébként nagy szégyen, hogy ezt a Lemezkezelőbe meg a Windows telepítőbe nem teszik bele, nem egy nagy szám funkció, a lemez elejére (GPT esetén meghatározott részeire) ír pár bájtot.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Emperor_ #31268 üzenetére

    Azért, mert én ellenkezelőleg tudom. A Windows telepítő csak partíciót tud törölni, de teljes partíciós táblát sajnos nem. Így pedig az UEFI módban induló telepítőt zavarhatja az, hogy a meghajtón nem GPT, hanem MBR partíciós tábla van. Tudsz linkelni valamit az ellenkezőjéről?

  • Frawly

    veterán

    válasz Pécsi gyerek #31298 üzenetére

    Nem, nem fényképportfólióra gondoltunk, hanem a Windows képmetszővel az alkalmazás ablakáról készült PNG screenshotot szoktunk kérni, a monitoron lévő plüss állatka, csipketerítő, virágváza, pucér nénis háttérkép, elmosott betűélességű JPG kép senkit nem érdekel. Tudom, genyaság meg sznobizmus, de üssünk azért meg egy minimális színvonalat, mégse ECDL tanfolyamon vagyunk, ahol nagyi most ismerkedik a PC-k alapjaival.

    Legújabb HD Sentinel és SSDOK screenshotot. Crystal Disk Marknál is legújabb verzió, 3 mérés átlaga, és ha olyan az SSD, akkor át kell állítani zerofill-es mérésre, és az alsó mezőben kézzel begépelni az SSD pontos típusát, hogy ha valaki képkeresővel találja meg, akkor is lássa, hogy melyik SSD mérése.

  • Frawly

    veterán

    válasz dugo_ #31304 üzenetére

    Igazatok van, a Telepítőben lévő Javítókonzolról elfeledkeztem, pedig használtam már. Akkor jó az is, csak probléma esetén legyen eltávolítva a teljes partíciós tábla, nyilván azt úgy, hogy teljesen másikat kell létrehozni.

    Egyébként jó lenne, ha ehhez nem kéne javítókonzolozni, hanem a grafikus telepítőben a kézi particionálás résznél lenne erre külön menüpont, mondjuk Lemez újrainicializálása vagy hasonló néven. Vagy még jobb lenne, mikor a telepítőnek ez a hasfájása, akkor egy párbeszédablakban megkérdezné, hogy a lemezen lévő partíciós tábla nem megfelelő, szeretné újrainicializálni? Az ilyen ostobaságait nem szeretem az MS-nak, hogy alap dolgokat nem tud a telepítő by default, csak javítókonzolos feketemágiával, bezzel a Linuxnál ezt hibaként szokták felhozni, hogy terminálozni kell néha benne. Arra is éveket kellett várni, hogy ne csak A: meghajtóról tudja betölteni a telepítő a RAID/SATA drivert, hogy ne kelljen Lite programokkal buherálni ezért külön a telepítőt, akinek nincs floppyja.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Abrion #31322 üzenetére

    1. Az kéne még csak, hogy elemmel kelljen szórakozni, sorban szívnák meg a felhasználók, mert tuti elfelejtenének benne elemet cserélni, az elem magától is merülne. Nem felejtő memóriát alkalmaznak, mint egy pendrive-nál vagy memóriakártyánál, nem igényel semmilyen hókuszpókuszt, hogy az adatok megmaradjanak benne.

    2. Nem tudni még, nincs sok tapasztalat az A400-zal. Eddig még csak egy ember vett itt ilyet pár napja. Kicsit alacsony írásterhelhetőség, de átlag felhasználáshoz elég lehet, és az árban ezt kompenzálják, kb. 10k környékén hozzá lehet jutni. A többi gyári adata meg teljesen korrekt ennyiért, ha más nem arra is jó, ha valaki tapasztalatot akar szerezni első SSD-vel, de nem mer rá többet áldozni, vagy valami régebbi gépbe lesz.

    3. Ezt így nehéz általánosítani. Én azt mondanám, hogy inkább többet bírnak 5 évnél nagy átlagban. De tegyük fel, hogy az a „valaki” véletlenül eltalálta, és nálad „csak” 5 évig megy az A400; ha más nem, a 7/24-es folyamatos üzem miatt. A 10k-s árát ha leosztod ennyi idővel, az napi 5,5 forintra jön ki. Annyiért nem tétel, ha kimúlik, veszel másikat. 5 év múlva szerintem nem is lehet majd 512 gigásnál kisebb SSD-t kapni (már most is csak a régebbi, kifutó modellek, meg a nagyon belépőszinten van 120 gigás, a többiek 240-250 gigától indulnak), veszel minimális pénzért valamit, amit kapni lehet. Ha azt nézed, 4-6 ezerért pendrive-ot kapsz, ez meg mégis csak egy SSD, amit rendszerlemeznek is használhatsz, meg tovább bírja.

  • Frawly

    veterán

    válasz Pécsi gyerek #31329 üzenetére

    Wow, fejlődünk screenshot terén :DDD Tudnál lőni képet a Kingston SSD Managerrel is? Kíváncsi vagyok miket ír rá.

  • Frawly

    veterán

    válasz Pécsi gyerek #31338 üzenetére

    Kár érte. Csak telhetetlenségből kunyerálok arról is képet, hadd lássunk olyat is. A400-ról valódi infókat most látunk először. Persze a gyártók is közölnek le adatokat a termék weblapján a datasheetben meg specificationsben, de az tele van olyan marketingrizsával, mint „10x faster than a traditional hard drive”, meg storage humidity és ilyen „up to 500 MB/s”. Épp csak a 60%-kal dúsabb szempillák nincsenek említve :W

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Abrion #31352 üzenetére

    Ha annyira el akarod költeni azt a 20k-t SSD-re, akkor inkább Samsung 860 EVO-t vegyél. Igaz az kicsit fölötte van (22k), de legalább 250 gigás.

    Az A400-ról az értekezés igazából nem neked ment, csak általános jelleggel a topiknak, hogy ha valaki a legolcsóbb SSD-t akarja bepróbálni. Mindig nyilvántartunk egyfajta legolcsóbb, nem ajánlott, de vehető kategóriát, amit olcsón lehet régebbi gépbe venni.

  • Frawly

    veterán

    válasz Ice&Lime #31347 üzenetére

    Kérd el a boltostól a garilevelet. Bár elég furcsa hozzáállás, hogy még meg sem vetted, de már tudni akarod, hogy hol a gariszerviz. Ha ennyire nem bízol a termékben, akkor ne vedd meg. Én azért úgy szoktam nekiindulni műszaki dolgokat venni, hogy gariidőn belül csak nem fog elromlani. Mégis csak az az alapeset. Főleg, hogy itt a vonatkozó topikokban nem láttunk tömegesen Samukat elhullani, azért is vannak az ajánlottak között, meg azért is vállalnak rá 5 évet, mert tudják, hogy bírnia kéne annyit.

  • Frawly

    veterán

    válasz Abrion #31355 üzenetére

    Ilyen C2D vagy annál régebbi, lehet inkább lassan a retró jelző lenne jó rá. Ezek már sokszor úgy sem tudják kihajtani a SATA3 SSD-ket sem, meg olyan programokat sem használnak ilyeneken, ami sokat írna, úgyhogy pénzpazarlás lenne ilyenekbe drága SSD-t venni.

    Ha úgy vesszük, a 2-3. gen. Core i proci is régi, de teljesítményben az még kihajt bármit, nyilvánvalóan nem retró kagetória. Azon én is meglepődök, hogy ilyen online oldalakon látok még belőlük újakat. Gondolom még a készleten maradtak, nem hinném, hogy az Intel gyártja még őket.

  • Frawly

    veterán

    válasz Ice&Lime #31357 üzenetére

    Bp-en biztos, hogy van, elégedj meg ennyivel szerintem. Egyébként normális boltok akkor is intézik a garit, ha a garanciajegyen valami másik hely van megjelölve, hogy ne a vevőnek kelljen hülyeségekkel szaladgálni, aminek van előnye is, de hátránya is, pl. plusz egy réteg az ügyintézésben, ami lassítja az egész gariztatás folyamatát. De mint írtam, úgy kéne hozzáállni, hogy nem fog elromlani. De pl. ha valami olyan helyen van a gariszerviz, ami neked nem tetszik, mondjuk VIII. ker., akkor nem veszed meg a terméket?

    SSD-knél sose értettem ezt a bizalmatlanságot. Egy HDD-nél meg egy videókártyánál, alaplapnál, RAM modulnál nem várják el az emberek, hogy 3-5 év gari legyen rá, pedig azok is tudnak elég drágák lenni. Bezzeg egy 10-30 ezer forintos SSD-re legyen 5-10-100 év, mert az nem dögölhet ki, attól valahogy elvárják, hogy az idők végezetéig menjen. Ugyanez meg egy pendrive-nál, memóriakártyánál szintén nincs elvárva, pedig azok nem sokban különböznek egy SSD-től, annyi, hogy mivel lassabbak, meg kevesebb írást bírnak, ezért rendszer alá nem teszi őket az ember. Ezt most nem célzottan neked írom, hanem csak úgy megfigyeltem a topikban. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a jótállás nem fontos, mert ha nem vagy nem sokkal drágább egy termék, mint a másik, de hosszabb jótállás van rá, akkor én is azt venném, tiszta sor. De külön nem fizetnék vaskos felárat, hogy minél több garancia legyen rá.

  • Frawly

    veterán

    válasz Ice&Lime #31359 üzenetére

    Az, hogy az egyik bolt 3, a másik 5 év garival adja ugyanazt, az a Samsung hibája, volt szó róla a topikban. Alapvetően 5 év gari van a legtöbb Samu SSD-re, de ezt a Samsung csak akkor adja meg, ha hivatalos partnere a bolt, ahol veszed. Egyébként elhajtanak oda, ahol vetted, és csak annyi jótállás lesz rá, amit a bolt adott, ha csak 1-2 évet adott, akkor annyi. Szerintem is igazságtalan, ennek hangot is adtam itt korábban. Ugyanazt a terméket veszik, de mégis más feltételeket kapnak a vevők.

    Azt nem értem, hogy szerinted nem ismerem az SSD-k természetét, de aztán te is ugyanazt írod, miszerint nem különbözik a HDD-től. Az senkit nem érdekel, hogy más elven működik. Mindkettő megdögölhet, ha nincs biztonsági mentésed, akkor adatokat mindkettővel vesztesz. Egyébként az sem jobb, ha RAM modul vagy alaplap döglik ki, ott is beállítottál mindent, használnád, alaplaphiba esetén ha nem ugyanolyan alaplapra cserélik, épp úgy Windowst is telepíthetsz újra, meg állítgathatsz be mindent elölről. Aztán alaplapnál mégse várjuk el a sok év jótállást. Az itt a lényeg, hogy az SSD semmivel nem megbízhatatlanabb a HDD-knél, sőt, szerintem nagy átlagban sokkal megbízhatóbbak is mozgó alkatrész híján kisebb az anyagfáradás. Ezért ugyanúgy kell venni, ugyanúgy is kell használni. Két specialitása van az SSD-nek, az egyik, hogy a TRIM menjen, a másik, hogy néha rá kell nézni az írásszámlálóra, hogy egy bugos program nehogy szétírja véletlenül. Más teendő nincs vele, ugyanúgy kell használni, mintha HDD lenne (4k alignálás a modern HDD-knél is ugyanúgy van, azokat sem érdemes csurig pakolni, ezek mind nem az SSD specialitása). Az emberek mégis úgy tekintenek az SSD-re, hogy az valami megbízhatatlan, speciális szar, amihez hókuszpókusz kell, meg kímélni.

  • Frawly

    veterán

    válasz Abrion #31361 üzenetére

    Ahogy írták, a tiéd 2. generációs. A 3. gent azért írtam csak, mert az is 1155-ös foglalatos, meg nem sokkal újabb, teljesítményben is közel vannak.

  • Frawly

    veterán

    válasz aignac #31363 üzenetére

    Alapvetően mindent jól állítottál be, egyedül a PCH SATA Control Mode-nak kéne még AHCI-n lenni, de vágom, hogy bekapcsoltad, csak kékhalálozott vele. Nem értem, mert annyira nem régi lap, meg a Win10-nek a beépített SATA driverrel kéne vinnie.

    Próbáld meg ennek a leírásnak az alapján átállítani AHCI-re.

  • Frawly

    veterán

    válasz Abrion #31366 üzenetére

    Az első generációt három számjeggyel látták el, pl. i7-920. Valójában ennek 1920-nak kéne lennie, de a legelső generációnál nem látták értelmét kitenni az 1-est. A többi generációnál kitették már, így mindig azzal kezdődik a 4 jegyű szám, hogy hányas generációról van szó. A legújabb most a 8. gen. pl. i7-8700.

    Lehet az SSD-ket RAID-be kötni, csak nem éri meg. Érdemesebb venni egy darab 250 gigás SSD-t, mint két 120-asat RAID0-ba kötni. Sebességben ugyanott van mindkettő, és az előbbi megoldás egyszerűbb, mint RAID tömböt létrehozni, meg drivert telepítgetni hozzá. Volt erről egy cikk a PH-n, SSD RAID. Esetleg az egy darab 2× akkora SSD helyett lehet 1× tárterületű NVMe-set venni, akkor is ugyanott vagy árban, és az is gyorsabb. Akárhogy ragozzuk, SSD-knél a RAID nem nagyon éri meg. Ha van otthon elfekvőben valakinek két régi egyforma SSD-je, és unatkozik, kipróbálhatja, de külön nem éri meg új SSD vásárlásánál erre rámenni.

    (#31376) Pécsi gyerek: ezen az oldalon tudod jelezni nekik. Valószínű az a verzió nem ismeri azt az SSD-t, azért írogat rá teljesen hülyeségeket. Annyiból nem értek egyet a fejlesztővel, hogy ilyenkor ki kéne írnia a programnak, hogy nem ismeri, ezért a leközölt infók lehet nem helytállóak. Így ha valaki nem ért hozzá, összefossa magát, hogy elromlott a meghajtója, pedig nem is.

  • Frawly

    veterán

    válasz Piftuka #31367 üzenetére

    Azért SSDOK-kal és HD Sentinel Általános és SMART fülről csinálj képet.

    Az 535-ös Intelek tudnak hullani, nem tudni, hogy a vezérlő vagy a nagy write amplification miatt. Valószínű halódik az SSD, akkor szokott eltünedezni. Vidd vissza garba, vagy ha nincs már rá, akkor a kukába kidobás marad.

    (#31369) jeni: egyetértek, én az összes Intelt kivenném az ajánlóból. SSD-nél nem érdemes intelesre menni, ebben a témában nem domborítottak soha nagyot. Az Optane meghajtóik meg ugyan nem rosszak, de irreálisan drágák.

  • Frawly

    veterán

    válasz aignac #31382 üzenetére

    Az okát én sem tudom. Elvileg ezek a SATA driverek már a Win7-nek sem okoznak gondot, nem hogy a Win8-10-nek. Utoljára az XP-nél volt ebből szívás, azt alapvetően IDE meghajtókra hozták ki, és vagy F6-tal kellett beadagolni a telepítőnek a driverfloppyt, vagy nLite-tal beleintegrálni a SATA drivert a telepítőbe. Win7 óta váltani is könnyű telepítés után IDE-ről AHCI-re. XP-nél még ez is szívás volt, el kellett távolítani a régi drivert, majd az újakat úgy feltenni, hogy az INF-fájlokba belebuherált az ember, és csak utána való rebootoláskor lehetett állítani a BIOS-ban, különben kékhalált dobott a rendszert. Persze azóta már kihalt az IDE/PATA meg az XP is. A topikban rendszeresen előjön, hogy korai AMD-s lapoknál van még, hogy nem támogatják az AHCI módot, amit sose értettem, hogy az AMD-nél hogy tartották megengedhetőnek. Persze az újabb lapoknál már AMD-fronton sincs probléma. A jövőben még annyi sem lesz, mert szerintem felváltja idővel teljesen az NVMe, ahogy egyre olcsóbbak lesznek az M.2 PCIe SSD-k, meg M.2 slotnál nem kell kábelezni. Az már nyilvánvaló, hogy a SATA-t nem tudják olyan ütemben fejleszteni, hogy lépést tartson az NVMe-vel. Igaz kint van már a SATA revision 3.3, ami a 3.2-eshez képest nem fejlődött sebességben (16 Gbit/s, 1969 MB/s), meg ha kihozzák valamikor a SATA4-et, az sem lesz sokkal gyorsabb, addigra meg már a PCIe szabvány is fejlődni fog tovább, így elég reménytelen versenynek tűnik. Az is igaz, hogy M.2-esből is van SATÁ-s, kérdés megéri-e hosszú távon életbetartani, mikor nem olcsóbb gyártani az NVMe-snél.

Új hozzászólás Aktív témák