Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • rootmin

    tag

    Sziasztok!

    100-150 ezer forint értékben szeretnék hangcuccot vásárolni.

    Az anyagiak erősen korlátozottak, de szeretném az adott pénzből a lehető legjobb mindenevő stereo rendszert kihozni.

    Ar/érték miatt elsősorban használt termékeket nézegettem, illetve ráakadtam avx-en az akciós ATC topicra.

    Ezek a dobozok elég tetszetősek, a kérdés hogy tudtok - e adott összegből jobb hangú megoldást javasolni.
    Akár aktív stúdió monitort is vennék.

    Amit néztem : NuScale 215 / 216
    Swans D3.1

    Ezekhez méltó használt erősítőt is keresnék 50 körül.
    Szoba merete: kb. 15-20 négyzetméter
    Hallgatott zene: kb. mindenféle

    Köszönöm a tippeket előre is!

  • rootmin

    tag

    Adott egy HDMI kimenet hibás (más szempontból hibátlan) Denon AVR-3808

    Mennyi lehet a reális értéke?

    Elsősorban stereo erősítőt kerestem de kaptam egy nagyon jó ajánlatot amit nem szeretnék kihagyni.

    A sok-sok extra funkciót és csatornát egyelőre ki nem használva kérdezem: stereo erősítőkkel összevetve milyen minőséget képvisel kb?
    (elsősorban tapasztalata lennék kíváncsi, a stereo - avr ár ökölszabályt ismerem)

  • rootmin

    tag

    válasz #58075648 #122339 üzenetére

    A topicot görgetve ezen a képen megakadt a szemem.

    Jól látom, hogy ez a kábel irányított? :O (a gyártó szerint)

    2 kérdés:
    - "hivatalosan" mi az előnye? (mit állít a forgalmazó/gyártó/csomagolás/stb)
    - Mi mögötte tudomány? Mármint, mivel magyarázzák a vélt előnyöket? Ha van kéznél, jöhet valami belemenős link is, van közöm a villanyászathoz... ;)

    (Mielőtt megtámadnátok: nem trollkodni jöttem ide, hanem érdeklődni, de ez nekem már túl ezoterikusnak tűnik :D)

  • rootmin

    tag

    válasz Norbi 72 #122406 üzenetére

    Köszi, átolvastam. (Bár amúgy pont azért nem is kerestem rá én magam, mert hajlamos vagyok az ilyen témákra rárepülni, és most nagyon nem érek rá órákig a ezzel kapcsolatban bújni a netet :D)

    Szóval nem tudom mi volt a cél, de a linkelt totyik nem győzött meg. Sőt... :)
    Elhangzik benne pár "érv" a forgalmazó, illetve 1-2 hívő részéről, alapvetően a thread nagy része a téma cáfolata, és ez így van rendjén. :K Végül csak guglizgattam, és úgy tűnik, hogy ez még a megkérdőjelezhető komolyságú audio témák között is ínyenc, és csak az igazán vallásosaknak való: annál nincs jobb érv, hogy "én hallom". (ja de, a húzásirány, ezt több helyen is olvastam, de erről is, sehol semmi részlet. beböffentésre beböffentés: AC :))

    (Sokkal kevesebb a muníció, mint pl. a múltkor az USB kábel reklám alatt kivéreztett témában, vagy az ezüst HDMI kábelek esetén, ott legalább van miről vitázni, ettől függetlenül akár itt OFF-ban, akár a kistesó-topicban, akár privátban szívesen elcsevegek a témában, bár 1-2 hét múlva jobban ráérnék ilyesmire. Sőt, szívesen meg is hallgatnám, ha valakinek van otthon, és úgy gondolja, hogy nála működik. :) )

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    válasz BBéci #122888 üzenetére

    És Denon 3808-amhoz mi a legjobb kategória, ami még nem túlzás? Mozi mellett sztereóra is gondolok, a hallgatott zene elég vegyes, de a testes, dinamikus hanghoz ragaszkodnék (rock, metál és elektronikus zenék miatt, az gyakrabban forog, mint Adele és Diana Krall :) )

    Ahogy láttam, többeknek is van ilyen AVR-je errefelé, ki mit hajt vele?

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    válasz Pazolini #123059 üzenetére

    Arcam esetleg? Azokról elég jók a vélemények errefelé zenei téren is. Hogy a márkán belül melyik típus, azt majd megírják a nálam tapasztaltabbak.

  • rootmin

    tag

    válasz Nemir Ombe #124173 üzenetére

    Ne mossuk össze, digitális és digitális átvitel között is van különbség. A többiről felesleges vitát nyitni most, mert messzire vezet. Szerintem maradjunk a kérdéses HDMI-nél. (Bár ez is többször ki lett tárgyalva az utóbbi ~2 évben, mióta követem a topicot)

    Nagyon leegyszerűsítve: A HDMI átvitelnél 2 féle jelet kaphatsz, hibásat, vagy hibátlant. Hibátlan és hibátlan között értelemszerűen nincs minőségi különbség. (nem lesz szebb a kép, se a hang)
    A hiba pedig nem az analóg átvitel esetén tapasztalt módon jelentkezik, hanem széteső, "artifaktos" képet kapsz, de ez is ritka határhelyzet, legtöbbször, ha rossz a kábel, elvész a szinkron is, villódzó képet, vagy abszolút semmit se kapsz. Hang esetén hasonló a helyzet. (pattogás, kihagyások, stb)
    (vesd össze: DVB-C/T vs. analóg TV adás hibái)

    Tapasztalatom szerint a legócskább kábelek is tudnak hibátlan átvitelt 1-1,5 méteren (igen, még 4K-ban is), de ezekkel nem érdemes foglalkozni, mert hamar törnek, oxidálódik a csatlakozójuk, nehéz őket elrejteni (merevek, rondák).
    Tehát praktikus okból nem árt minőségibb anyaghasználatú terméket választani, de szekrényen belüli HDMI kábelre vétek tízezreket költeni. Költsd inkább más kiegészítőre az árát ;)

    Természetesen a hossz növelésével (különösen 5 méter fölött) erősen megnőnek a minőségi követelmények, de itt sem kell túlzásokba esni.

  • rootmin

    tag

    válasz tomic #124181 üzenetére

    #124185 Nemir Ombe Elolvastam, felfogtam, egyetértünk. Nem is neked szántam a válasz zömét, csak nálad kapcsolódtam be a témába. ;)

    Biztos vagyok benne, hogy a tapasztalt képminőségbeli változást nem közvetlenül a kábel okozza, hanem valamely, a csere következtében módosult paraméter. Nyilván nehéz megmondani, hogy adott esetben mi lehetett az ok.

    Mondok egy lehetséges magyarázatot, hogy ne csak a levegőbe beszéljek: Simán lehet, hogy a kábel cseréje következtében valamilyen beállítás is módosult az eszközökön, mondjuk az RGB-tartomány. Mégis hogy?
    HDMI eszközök csatlakoztatásakor lezajlik egy "handshake", ahol az EDID információk és az eszközök konfigurációja alapján az eszközök "megegyeznek" többek között az alkalmazott felbontás-frissítési frekvencia-bitmélység hármasban. Ilyenkor ha a lánc valamely eleme nem tudja a precedencia-lista első elemét, a rendszer ugrik tovább a következő elemre, pl. a 12 bites bitmélység helyett megpróbálja 8 biten.Egy ilyen ugrándozás simán okozhatja a Panákon defult automatán hagyott RGB tartomány elmászást.
    Igen, ez csak spekuláció, lehet tök más az ok, nem is ez a lényeg, hanem hogy létezik rá lehetéges magyarázat ;)

    Magyarul, az adott felhasználásra az a kábel nem volt elég jó. És ezt a fontos megérteni, ha az adott paraméterekhez elég jó kábelt találsz (ami még bőven nem a sok tízezres kategória, főleg rövid kábelnél), akkor onnantól felesleges többet költeni, mert nem lesz különbség.
    De lehet, ártani nem árt, placebót adhat, mást nem. Szíved joga többért venni, de mivel tanácsért jöttél erre, kötelességemnek éreztem a szkeptikus oldalt is megtámogatni. A további győzködéstől viszont eltekintek.
    Szerencsére van KáCsa próba, illetve elállás lehetőség másnál is, ha inkább a saját füledre hallgatnál. ;)

    Saját tapasztalat: a TV-s topic egyik HDMI-keresztesháborúja után vettem médialejátszót a Pana GT60-hoz. Szándékosan a legolcsóbb kábelt vettem az Edigitalból. 1 év után, mikor felkerült a TV a falra és a kábelek védőcsőbe kerültek, örömmel dobtam ki, kontakthibás, rideg sz... volt, és tettem a helyére egy komolyabb,rugalmas Procab kábelt (~5000 Ft).
    A képminőségben abszolút semmit nem tapasztaltam sem én, sem más a kalibrált, nem épp belépő TV-n.

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    válasz vitezlejszlo #125615 üzenetére

    A saját tuner, beépített lejátszó hangját kiadja 5.1-ben, a külső forrásokat csak sztereóban tolja tovább.

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    válasz Nemir Ombe #127639 üzenetére

    Ismerősnek nézegetünk rendszert, egyelőre nagyon a sötétben tapogatózok (pénz lenne rá, lélektani határt kell nulláról feltornáznom). Kezdésnek pont a Zensor 5 szintjére gondoltam meghallgattatni vele, mit ajánlanál még helyette?
    Használtra tuti nem tudom rávenni, ezúttal külföldi webshop is necces, tehát új, magyar kínálatból keresek alternatívát.
    Nem baj, zenével is vállalható (pop+rock vonal), de tegyük hozzá, hogy egy 30 éves Videoton hifit váltana... :).

  • rootmin

    tag

    válasz rappit4 #127902 üzenetére

    A hozzászólásod nagy részével egyetértek, de - bár nem vagyok a téma szakértője - azzal mindenképp vitáznék, hogy a 0,9 másodperc utózengési idejű termet döglöttnek nevezzük.

    Már amennyiben a "home theater" kifejezést nem szó szerint fordítjuk, és nem színháztermet tervezünk otthonra. Házimozi célra ugyanis épphogy az RT60 idő minimalizálása a cél, ökölszabályként (főleg kisebb helyiségekben - 100 m^3 alatt) 0,2-0,4 körüli érték már jónak számít.
    Színházakban, koncerttermekben komoly szerepe van a terem zengési idejének a hangkép és a zenei élmény kialakításában (pl. a MüPában hangolható is a falak mozgatásával) mozinál viszont előre kikeverik nekünk a hangot, és amit a szoba akusztikája ad hozzá, az mind nem kívánt mellékhatás.

    Ha esetleg arra céloztál, hogy azzal, hogy az utózengési időket - így vagy úgy - rendbetesszük, még nincs kész a szobaakusztika, azzal egyet tudok érteni. :)

  • rootmin

    tag

    válasz rappit4 #128372 üzenetére

    Az előző körnél még megálltam, hogy beleszóljak, de mivel újra előjött, mégis kicsit bele vau-vau.

    Amit sugallsz, nem vitatom, nem fogja tudni egyértelműen a menüben valamilyen paraméter állítgatással kimatekozni a pontos eredményt.
    DE nem maga a dB skála okozza a bonyodalmat, tehát a példád (szerintem) rossz, vagy én értem félre. :) Tegyük fel, hogy egy sztereó rendszeren az egyik csatorna offsetje 0 dB-n, a másik 3-on van, ezt eltolod 3-ra illetve 6-ra. Az arányuk pont hogy nem fog megváltozni, mert a 3dB növeléssel az eredeti érték kétszeresére állítod mindkét csatornát.

    A probléma azzal van, hogy "ez nem ilyen egyszerű".

    Eléggé bele lehetne bonyolódni, csak pár dolog, ami eszembe jut:

    - Kezdve ott, hogy nem tudhatod, az adott márka adott típusú erősítő abban a menüpontban beállított értékek alapján milyen paramétert állít fizikailag. (valószínűleg egy DSP paraméterét, ami a jelútban van valahol) Ideális esetben itt még nem lesz számottevő (hallható) eltérés a kívánt érték és a kimeneten megjelent valós feszültségszint között.

    - Az itt oly népszerű kábelek, csatlakozók, de legfőképp a hangfalad a szoba akusztikája, és a hallásod, tehát az egész láncod erősítő utáni része mind-mind beleszólnak az eredménybe, és egyik sem tökéletesen lineáris.

    - a dB SPL amit említesz az nem a hangosságérzet, hanem a hangnyomásszint mértéke. Nincs 1-1 átjárás a kettő között, csak speciális esetben. Az emberi hallás különösen trükkös és a hangnyomás függvényében változik a karakterisztikája, ezért ha zenei jelet (és nem mondjuk egy 1 kHz-es szinuszt) mérsz, akkor a valós hangérzet és a hangnyomás korrekciójához használatos egy szűrő. Ezt lehet állítani a műszereken, jellemzően dB (A) és dB (C) súlyozást használnak. A gyakran használt dBA a mély és a magas tartományt elég durván vágja, gyakorlatilag 250 Hz alatt "nem mér", szóval zenei jelek összehasonlítására totál alkalmatlan.

    (az 1 khz szinusz azért ideális, mert ott minden hangnyomás mellett 1-1 összefüggés van a hangosságérzet (phon) és a mért hangnyomás (dBSPL) között, illetve ezen a frekvencián a legtöbb elektronika, hangszóró és még a szobád akusztikája és viszonylag jól viselkedik)

    (No offence, csak unatkoztam kicsit este :D Ha valahol tévedtem szóljatok, nem ma tanultam ezeket...)

    (#128378) Lacielvtars

    Olivia Wilde popiját én is szívesen beüzemelném. ;]

  • rootmin

    tag

    válasz bcsabi67 #128415 üzenetére

    Próbálj ki egy Scart --> Komponens átalakítót, ha a STB küld a scarton komponens jelet, akkor nyert ügyed van. :K

    (Ha webshopból rendeled, 14 napon visszaviheted, ha nem válik be)

  • rootmin

    tag

    válasz DrDobos #128418 üzenetére

    Esetleg, ha van a hangkártyádon digitális kimenet (optikai vagy koax S/PDIF), illetve az erősítőn megfelelő bemenet, akkor azzal jobb hangot érhetsz el (attól függően, hogy milyen minőségű az erősítőben a DAC, illetve a hangkártya). Egy alap hangkártyánál szinte biztosan szebb hangot kapsz így már csak a zajvédelem miatt is, egy próbát megér ha van rá lehetőség.

    (szokott néha többfunkciós jack dugó is "rejtetten" S/PDIF interface lenni, adatlap alapján ellenőrizheted)

  • rootmin

    tag

    válasz kezo0 #129519 üzenetére

    A jövőállóság okos szempont, viszont a példának hozott paraméter (4k@60Hz 4:4:4 színtér támogatás) SZVSZ ne befolyásoljon, mert rendes filmeket (tehát nem techdemókat) nem fognak így kiadni a belátható jövőben.

    Ha HC gamer vagy, akkor más a helyzet, brutál PC-ről vagy újabb konzolról jöhet majd talán ilyen jel, bár játék közben nem sok jelentősége van a 4:4:4-es subsampling-nek, max. a 60 FPS-nek. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    válasz Tamoo #129809 üzenetére

    Egy tipp, más irányból közelítve a dolgot:

    Bonyolítja a szerelést, de áthidalható a probléma úgy is, hogy berak(at)sz egy csövet a falba, ami elér a lehetséges legmagasabb pontig, majd a kivezetése nélkül visszajavítod/"befalazod".
    Később, a berendezett szobában, a végleges akusztikával egy lengőkábellel bekötve megkeresed az ideális magasságot, aztán lehet lyukasztani a friss falat (és a csövet is). ;] ;] Ügyes mester megoldja szépen 2 szentségelés között ;)

    (Kicsit máshogy, de gipszkartonnál is lehet ilyennel sakkozni, akkor "pecázni" kell :D.

  • rootmin

    tag

    válasz PrinceHerceg #130692 üzenetére

    Jól sejted, "vágás" miatt van ott az a kondi, aluláteresztő szűrőként működik.

    Gyakorlatban nincs sok szerepe, mert üzemszerű esetben abból a frekvenciatartományból, ahol már belenyúl a hangba (~300 Hz fölött) , elvileg nincs tartalom a sub bemenetén. Valószínűleg inkább a biztonság kedvéért van ott, pl. a dobozon belül esetleg rákerült zajok szűrésére, tehát én mindenképp rajta hagynám a helyedben, nem véletlen tették oda.

    A cserélgetésnek viszont a fenti alapján sok értelme nincs szvsz :).

  • rootmin

    tag

    válasz DJMDJM #131500 üzenetére

    Ahogy már előttem is írták, ez nettó hülyeség :K

    Amikor nincs használva, relé le is választja a csatornát, de ha be is van kapcsolva párhuzamosan, akkor is tök más végfok hajtja, nem befolyásolja a fő kimenetet (egészen addig amíg a táp bírja szuflával).

    Az inkább érdekes, hogy mekkora teljesítményt szeretnél áttolni a második zónába hosszú kábelen, de felteszem nem több száz wattról van szó. (feszültségesés lehetne még érdekes a vezetéken, de néhány, vagy néhányszor 10 wattnál nem fog zavarni).

  • rootmin

    tag

    válasz DJMDJM #131551 üzenetére

    De csak mert kérted, itt a hűtés:

    Ha tökéletesnek érzed a jelenlegi kábeled, akkor miért cserélsz? :)

    Persze, meg akarod nyugtatni magad, vedd meg webshopból a szóban forgó kábelt, próbáld ki, 2 héten belül el tudsz állni, ha nem hozná meg a remélt javulást.

    (#131552) BBéci
    Attól függ... Két elég jó* kábel között nem lesz különbség a felhasználó szempontjából. Nem vitatom, van igazság abban amit mondasz, de nem minden esetben igaz, így az "Egyértelmű tény" kicsit erős megfogalmazás SZVSZ.
    Azért nem tartom célszerűnek ennyire sarkítani, mert félrevezetheti a témában járatlanokat. :N

    Szerk: *A félreértések elkerülése érdekében: HDMI kábelre céloztam (hogy ne bonyolítsuk)

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    válasz Kovaratis #131718 üzenetére

    Létezik miniHDMI - HDMI adapter és kábel is, ez nem gond.

    5.1-es hangot* egy ilyen, vagy hasonló adapterrel tudsz átvinni. (létezik koaxos verzió is)
    Belföldön is kapható, jókora felárral.

    * Mivel S/PDIF alapból nem támogatja az újabb szabványokat, az ilyen átalakítókkal csak DD és DTS 5.1 vagy PCM formátumokban tudsz hangot átvinni. DTS-HD és társai csak HDMI-n mennének át, de ebből következően az erősítőd nem is támogatja ezeket, tehát számodra nem lényeges.

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    válasz BBéci #133261 üzenetére

    Emotiva előfok / végfok páros hogy viszonyul hangban az Arcamhoz képest szerinted? Előbbit még nem hallottam, de nagyon jókat olvastam róla user / szakértői oldalról is. Nálatok volt teszten mindkettő ha jól tudom, azért kérdem.

    (Ár /érték viszonylatban jobb az Emo, nem?:) Az is lehetne alternatíva, bár használtan még nem nagyon vannak... Csak be kell ásni a rack mélyére, mert csúnyák szegények)

    Csak IC kábelekre több százezer, főleg hogy ideálisan kis távolságra kell, ráadásul XLR, durva túlzásnak érzem. :Y
    Egy Neutrik csatlakozókkal szerelt Klotz/Belden kábelnél drágább szettnek reálisan nézve sok értelme nincs... Szerintem :) Az meg pár ezer / darabnál megáll.
    (Olvasom a topicot, látom hogy valakinek a forraszanyag is számít a PCB-n. Ez mindenkinek szíve joga, viszont ezzel a szemlélettel (legyen bármilyen "extremitás") ne riasszunk már el másokat, azt sugallva hogy kötelező, mert anélkül nem kap igazán jó hangot.)

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    válasz Quetz #135598 üzenetére

    Az iponos linked rossz termékre mutat, (illetve a termékleírásuk nem stimmel :U), az egy HDMI switch és nem egy szétosztó.

    GoodSpeed, a célra tökéletes egy pár ezres ebay-es kínai szétosztó, és egy alap kábel.

  • rootmin

    tag

    Liszi70, VoidXs csodálom a kitartásotokat :R

    Az anti-szkpetikusoknak (hívőknek ;] ) írhattok ugyan bármit, de remélhetőleg a csendes readonly többség nem dől be a marketing-gerjeszette tévhiteknek. Biztos vannak még vacilálók, elsősorban miattuk koptatom picit a billentyűzetet.

    Csatlakozom az ésszerű HDMI-vásárlást progagálók táborához. A projektor.hu-s idézettel messzemenőleg egyetértek. Az előző ~50 hszt átböngészve, tulajdonképpen nem is értem mibe kapaszkodnak még a HDMI-hívők, olyan szépen ki lett tárgyalva a dolog.

    Egyébként pont néhány napja "sikerült" megtörnöm egy 10 méteres noname kábelt. Láss csodát, elő is jött a tárgyalt hibajelenség: random oda nem illő pixelzaj jelent meg a kép egyes részein. A kábelen kicsit igazítva a kép ismét kitisztult, tökéletes lett. ( van róla fotóm, ha valakit érdekel, tölthetek fel )

    A hozzászólásokat olvasva van itt azért kavarodás a fejekben a digitális átvitellel kapcsolatban, mókás látni ezt a felszínes tiltakozást (nem csak itt, nem csak most)
    "há' mer' digitális akkor 1010 tehát tökéletes" vs. "a digitális jel is analóg".

    SZVSZ legtöbb ilyen vitában azt nem sikerül belátni:
    1, Minden kódolástól függetlenül először is van egy komparálási szint, amit a jelet szállító feszültség -
    tehát az ördögi analóg tényező a digitális átvitelben - vagy átlép vagy nem (ettől lesz ugye "egy" vagy "nulla") és tök mindegy, hogy a szomszédasszony hajszárítója miatt egy ezredmásodpercre épp megnő a feszültség 4,7-ről 4,75 V-ra.
    Vö. komponens videojelnél az összes kábelre került zaj mérhető a végeredményen, látható direktben, az ugye full analóg.

    2, ha akkora zaj, hogy mindenféle trükk ellenére is rossz irányba billen a komparátorunk (pl: 0 jött volna, 1-nek érzékelte) tehát bithibánk van, akkor az nem tud, ismétlem nem tud olyat csinálni, hogy a fekete szintet, színtelítettséget stb-t módosítsa.

    (ezeket már sokszor leírta más is előttem, szerintem az lehet a probléma gyökere, hogy aki még így is ellenkezik az a hasonló érveket nem érti. Nem kell ide mégcsak a TMDS-t, vagy bármi HDMI specifikus dolgot keverni.

    Kedves hívő, kérlek állj meg itt egy pillanatra. Gondold végig :)
    Csináljunk egy saját PHMI szabványt fejben, 3x8 biten (RGB-ben) ábrázolva tolja a színeket, sorról sorra, pixelenként. Full HD képet tolok, jönnek a pixeleim egymás után szépen pl. egy kék pixel így néz ki binárisan: 000000000000000011111111 Ha az egész sorom ugyanolyan kék, ez ismétődik 1920-szor. Ha az egész képem kék, összesen 2073600-szor jön egymás után a mintám. Véletlenszerűen kiválasztva elrontok 1000 értéket. Fakóbb lett, ugye? ;]

    De ahogy már többen rámutattatok, a dolog nem csak műszakilag megközelíthető, pragmatikusan is belátható hogy felesleges vagyonokat költeni ilyesmire. Kivéve ha azt szeretnénk hogy "pörögjön a gazdaság", ugye. :P

    PS: regger, hiányzol innen :(

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    válasz MasterMark #136082 üzenetére

    Ez jól hangzik így általánosan fogalmazva, de kicsit belegondolva: hogy is csinálná? :)

    Feltételezve, hogy nem egy nagy Tesla-tekerccsel játszol a szoba közepén, akkora RFI zavarok nincsenek, hogy a rendszer többi részét is megrángassák a kábelre kerülve (főleg, hogy a HDMI jelet fogadó IC bemenetei nagyimpedanciásak, áram nem sok folyik a kábelben, max kapacitívan csatolódhat valami zavar tovább, illetve a legnagyobb baj, ami lehet az egy szép földhurok a GND lábon, ez már inkább valós probléma (bár magát a HDMI átvitelt nem zavarja) de ettől a drága kábel se ment meg)

    Ráadásul a legegyszerűbb kábelek is legalább dupla árnyékolásúak, nem szedhetnek össze akkora zajt, ami könnyen becsatolódhat a rendszerbe, különben egyszerűen nem működne rajtuk az átvitel.

    Ha lenne is valami komolyabb kapacitívan csatolt zaj mondjuk és ez okoz némi zavart, pl. a TV-d meghajtó áramkörében és ezzel teszemazt eltolja a fekete szint offszet feszültségét (ami több mint abszurd gondolat) és ettől fátyolosabb a kép, az viszont tökéletesen mérhető, vaktesztelhető ;)

    (Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy ilyen esetben a "rossz" kábellel drasztikusan változni kellene akkor a képminőségnek a zavaró jel pillanatnyi intenzitásától függően, az is fura, hogy ha az olcsó kábel konstans szar, a drága meg konstans jó. :U )

    Szerintem ebben ennyi van, aki HDMI kábel csereberéléssel akarja a képminőséget javítani, tévúton jár. Annyi más van, amin lehet fejleszteni, végre itt egy stabil pont, ennek közösen kellene örülni :)

    Valószínűleg sokaknak már amúgy is a könyökén jön ki a téma, de úgy gondolom addig üssük, amíg meleg, hátha végre nem csak elhalkul a dolog egy időre, hanem sikerül legalább itt topicon belül pontot tenni a végére.
    SZVSZ az lenne az ideális, ha az ezoterikus részét bölcsen hátra lehetne hagyni és az ésszerű* kábelvásárlást ugyanolyan evidenciaként venné a topic, mint a többi itt hajtogatott ökölszabályt, mint pl. a erősítő árának kétszeresébe kerülő hangfalszett arányt...
    Amíg nincs valamennyire is egyetértés, erre nyilván nincs esély. Mit gondoltok, rezidens urak?

    *Hogy mi az ésszerű, azon talán érdemesebb vitázni, szerintem valahogy így:
    Ha kb. fixen telepíti az emberünk pl. AVR és lejátszó közé, akkor elég a ~ legolcsóbb +1 kábel, ami már működik az általa használt formátumokkal, ha ha sokat mozgatja pl. (laptopba kötve ) akkor az utóbbinál sokkal jobb mechanikai kialakítású, kicsit drágább példány megteszi.
    Ha valakinek szerelme a házimozi, és/vagy ad a designra a szekrényen belül is, a többi kábelezése is igényes, az más kategória. Az egy racionális indok egy átlagnál drágább (de még mindig nem extrém) kábelre, pl. valami alap AQ darabra ha beruház, elégedett lehet. 10000 forint/m fölé menni pénzégetés :D

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    válasz hétalvó #137885 üzenetére

    Ácsi, ő a mágikus tápkábelek értelmét kifogásolta, amiről te beszélsz az tök más, nem illik keverni. :N

    Ezek aktív eszközök, és - a környező hálózat zajosságól függő mértékben - lehet is értelmük. Adott esetben nem is kevés...

    Igazán jó, tényleg szép szinuszt generáló invertert csinálni ugyan nehéz, de azért az árért, amit az ilyen kütyükért kérnek, gondolom megoldják. Tesztelni viszont nem nehéz, megfelelő mérőfejjel egy oszcilloszkóp mindent megmond róla, nincs woodoo, össze lehet mérni a falból jövőt és a generáltat. Aztán nyilván füllel is rá lehet menni, hogy a rendszeren a szebb bejövő szinuszból mit hallani (hallható változás így se biztos hogy lesz...)
    Veszel egy ilyen cuccot, rárakod a gyári 500 forintos IEC kábelt és jobb táplálásod lesz, mint bármilyen high-end tápkábellel. ;) Mondjuk drágább is.

    Mivel egy ideje rendszeresen teríted itt az igét, ezért muszáj megjegyeznem (mint ellenpólus), hogy egyébként az ilyen tápos madzagolásnak az önámításon kívül sok értelme nincs. SZVSZ, természetesen ;)
    Az, hogy valaki minőségi kábelből, extra átkötések nélküli, dedikált kábelt húz az óráig, esetleg betesz egy zavarszűrő trafót, annak több értelme van. Az áram útjának utolsó méterén a hájend kábel sem tud máshogy javítani: ha így van kimatekozva az induktivitása és a kapacitása, hogy viszonylag alacsony frekvenciájú törésponttal szűrje hatékonyan szűrje a magas frekis felharmonikusokat. Sok bulshitet olvastam már (a múltkor itt is volt linkelve valami borrúra) de ezt még nem. Pedig más út nem igazán van.

    Abban bízok, hogy aki nem tud az itteni (ellentmondó) véleményeken kiigazodni, de izgatja a téma, az nem lesz a saját pénztárcájának ellensége, hanem szerez egyet kölcsönbe, és kivakteszteli otthon.

    Ja és mielőtt nekem esik a hitgyüli: nem, nem próbáltam még 10 rugó fölötti kábelt, de ha egyszer eljutok hozzád, hétalvó, akkor viszek majd szar kábelt, hogy össze tudjuk hallgatni ;)

    (#137869) Patice Egészségedre! :D

  • rootmin

    tag

    válasz BBéci #137897 üzenetére

    Szóval aki megkérdőjelezi az itteni fősodor gondolkodását, az már fröcsög.

    (Ha rám vonatkozott, akkor kikérem magamnak, a magam részéről sokszor csak késő este látok billentyűzetet, amúgy ki sem látszok a kábelek mögül. Sokan meglepődnének, ha látnák milyen kábelek szaladnak egy több milliárdos technikával telepakolt stúdióban ;] )

    Bezzeg aki sok (száz?) hozzászóláson keresztül hónapok óta nyilvánvalóan túlzó és önellentmondó állításokat (is) fogalmaz meg, az teljesen rendben van. :U

    (Én amúgy szívesen olvasom azokat is, csak néha már sok, és ijesztőnek tartom a gondolatot hogy az ide tévedő random emberek készpénznek vegyenek 1-1 meredekebb állítást)

    Hiába akar szakmai lenni ez a topic, mindig ide jutunk, hogy az érdemi vitát elfojtjuk, mert inkább egymásnak esünk, és ez utóbbi a baj szerintem. Szóval légyszi ne csak károgjatok, vitázzunk fair módon. Különben mindjárt jön Ragadozó, leharapja fejem, és megkér mindenkit hogy ne személyeskedjünk, téma meg megy hónapokig a szőnyeg alá...

    Próbáljuk konstruktív mederbe visszaterelni a beszélgetést:
    Szoktatok méretni a Totellel, ami a tesztek végén megtekinthető. Olyat lehetne egyszer összehozni, hogy valami komolyabb erősítő / hangfal párosnál a mérést megismétlik a srácok a gyári tápkábellel, majd egy éppen nálatok lévő komolyabbal is?
    Ha van hallható különbség, akkor a frekvenciamenetben, impulzusválaszban tükröződnie kell.

    Engem tényleg érdekel a dolog, ígérem kipróbálok pár puccos kábelt a közeljövőben. Ha tapasztalok különbséget, meg is mérem majd, mert engem marhára izgat a miért és a hogyan része is...

    (A hsz-om egyes részeit nem csak neked címeztem természetesen)

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    Na, felpörgött a topic, ez tetszik! :)

    (#137904) Leslie67

    Drága rendszerbe én se tennék gagyi kínai kábelt, de leginkább érzelmi alapon kerülném akkor is (meg nyilván azért is, mert normális kábelt lehet igényesen elvezetni, nem törik meg, stb...)
    Szó se róla, jól néznek ki ezek a kígyóbőrös, kávéspohár végű madzagok :)

    (#137905) lemmy9

    Régebben hangosítottam elég sok rendezvényen, meg 5-6 éven keresztül minden nyáron fesztiváloztam, szóval biztos nem tökéletes már a hallásom, de 16k-17k alatt még köszöni szépen, rendben van ;)

    (#137906) dunkel

    Nem írtam, hogy a sok mérhető paraméter közül ezt a kettőt kiválasztva mindenre megvan a válasz (ezeket minden mérésüknél szoktam látni, azért emeltem ki), de speciel a hangszín változásainak megjelenítésére a frekimenet pont megfelelő...

    (#137908) BBéci

    Van ráció abban, amit mondasz. Szerintem mindkettőtöknek igaza van részben, összevetve Nemir álláspontjával, általánosságban vele értek egyet, de mint a példád is mutatja, lehetnek egyedi esetek, mikor egy ilyen csere kevesebb kompromisszummal jár az adott egyén számára.

    (#137910) BBéci
    Ahogy a tanult kolléga is írta már: lehet mérni, és még csak olyan űrtechnika sem kell hozzá. Nyilván minél kisebb különbségről van szó, annál pontosabb műszerek, jobb körülmények kellenek hozzá, de az emberi hallásnál bármilyen paraméterben több nagyságrenddel pontosabban lehet mérni.

    (#137911) VoidXs :K

    (#137917) dunkel
    Az elv ugyanúgy működik ott is, gyakorlatban eggyel macerásabb, mint ha PC a forrás:
    Készítesz egy audio CD-t, amire teszel egy teszt hangot, pl. egy multiszinuszt (Audyssey printyogás), vagy egy sima 20Hz-20kHz freki sweep-et, és ezt játszod ki.

    Ha nagyon kicsi a különbség, akkor célravezetőbb az erősítő vonalkimenetét közvetlenül megmérni, ott (a mérőmikrofon és az akusztika kihagyása miatt) jóval kisebb a mérési bizonytalanság.

    (#137921) Dorian

    Amiket írsz, azok olyan jellemzők, amiket mi emberek társítunk egy hallott hanghoz, zenéhez.
    Most nem arról van szó, hogy csak mérésekre hagyatkozva szeretnénk kiértékelni, hogy mi szól jobban.
    Amiről vitázunk, ahhoz nincs szükség az ilyen kvalitatív jellemzők műszaki paraméterekhez kötésére, az valóban jóval összetettebb lenne.
    Viszont szerencsétlen audio jelnek muszáj picit máshogy kinéznie (frekvencia függvényében, amplitúdóban, vagy fázisban), ha másnak hallod. Magyarul, ha valamin változtatsz, amitől más lesz a tér, attól valamilyen jól mérhető jellemzője a jelnek igenis változni fog.
    Ebből pedig egyenesen következik, hogy ha a megfelelő mérések nem mutatnak eltérést, akkor az csakis a fejedben keletkezhetett.

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    válasz Quetz #137927 üzenetére

    :C

    Magát a kábelt lenne érdekes megmérni egy precíz imedancia-mérővel. Abból lejönne, ha pl. egy drága kábelen megjelenik az erős szűrő jelleg 50 Hz fölött. Akkor legalább a szándék látszana a gyártó részéről... :D

  • rootmin

    tag

    válasz rottenbull #137953 üzenetére

    Ha meleg, akkor ki kell cserélni, a túlzott spúrkodás sem célravezető. Józan ésszel kell balanszírozni :K

    Erősáram kábelezésnél 2 műszaki szempontot szoktak mindenképp követni:
    - a feszültségesés ne legyen túl nagy (névleges érték néhány százalékánál több)
    - a legnagyobb áramfelvétel hatására se melegedjen számottevően
    Mindkét paramétert a keresztmetszet választással lehet hangolni, vannak erre frankó táblázatok, amiket itt szerintem a többség ismer is.

    Mivel készülék tápkábele ritkán hosszabb néhány méternél, az első tehát ez esetben nem lényegi szempont, az utóbbi viszont nagyon is.
    Való igaz, hogy a gagyi kábelek gyakran még az 1 mm^2 keresztmetszetet sem érik el (jellemzően 0,75-ösek), ami egy brutál áramfelvételű erősítőt meghajtva melegedhet azért.
    Különösen igaz ez, ha 110V-os hálózatról megy az eszköz (hiszen ekkor durván kétszeres áramfelvétel szükséges ugyanakkora teljesítményfelvétel mellett), így nálad is, rottenbull.

    De azért nagy ugrás van árban egy kommersz 2,5-es Legrand csatis DIY (villanyász szempontból tök OK) kábel, és a szóban forgó csodák között. :)

    (#137940) MasterMark +1 :)

    (#137954) python1

    Tetszik amiket általában írsz, leginkább a kompromisszumkereső, konstruktív hozzáállásod miatt.
    Viszont a hsz-ed másik fele kimeríti az árnyékboxolás fogalmát. :D
    Nem is próbálom ezért cáfolni amit írtál, az alapján amit én és még páran megfogalmaztunk az előző pár oldalon, a az megállapításod szerintem mellé ment. Senki sem utalt ilyenre ;)

    ("mer' a mérnökök kockák, mindig csak méricskélnek meg okoskodnak a monitor mögül, nem is élvezik az életet zenét/filmeket") Oh wait... :N )

    Más: Tegnap láttam a Guardians 2-t, nekem marhára tetszett. Valószínűleg jó tesztfilm is lesz, rég hallottam moziban ilyen hangsúlyos (nem öncélú dir-durr, hanem a cselekménybe simuló*) surround hangokat. A kép kicsit túlszaturált, de amúgy passzol a gyönyörű meseszerű világhoz.

    *Aki látta: a szigszalagos jelentre gondolok, tökre átjött ki merre van épp a térben... de volt több jó megoldás is.

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    válasz VoidXs #138310 üzenetére

    Milliméter lesz az, kolléga! :)

    Gyanús volt a matek, de elvben mindkettőtöknek igaza van. A nanós pontosság betartása elég meredek lenne még NYÁK-on is (bakker CPU gyártás jár 10nm nagyságrendben) , nemhogy kábelben. :Y

    Ahogy Nemir rá is világított, bizony gyártanak a világban kézzel HDMI-t. Nálunk is volt a cégben egy krimpelő szett vészhelyzet esetére... :)

    Ettől függetlenül igaz, hogy a jelút-különbségből eredő késés komoly kihívást okoz. (konkrétan ez a fő oka a hosszú kábelek gyártási nehézségeinek, exponenciálisan növő árainak a 15m fölötti kategóriában)

    Nemir, erről van szó:

    Ha az alsó hurka (biteket reprezentáló feszültség váltakozások sorozata) túl sokat késik, elmegy a szinkron és az lesz, amit Void írt. Hogy mennyi csúszás fér bele, azt a szabvány rögzíti. Kicsivel meghaladva vagy működik, vagy nem, jócskán túllépve biztosan offos a dolog.

    Itt van egy levezetés. Ez az áramkörre vonatkozó kritériumokkal számol, kábelre picit megengedőbb a szabvány, de az látszik, hogy néhány milliméter a megengedett különbség, ami azért tartható kézzel is.

    Amúgy tényleg visszafoghatnátok magatokat srácok, én ugyan nem unom (sőt...), de megértem ha itt a többségnek ez már sok, vagy szimplán uncsi. :N

    Javaslom csináljunk egy "házimozi mélyvíz" / fizika vs. ezotéria csoportot, ahol az ilyen karcosabb témákat anélkül lehet kibeszélni, hogy elűzze azokat, akik csak a hagyományosabb mozis témákra kíváncsiak.

    Egyébként ironikusnak tartom, hogy pont olyan témák okoznak visszatetszést itt PH-n (nem kizárólag ebben a topicban), amiket "eldönt a fizika", azaz egyféleképp működnek - és ez a működés egyértelműen megállapítható, vizsgálható - hiába vélekedünk róluk többféleképp és vitázunk napokig. Ugyanakkor szubjektív témákban (kinek mi tetszik, stb...) tök jól, többnyire indulatok nélkül eldiskurálunk egymással. :F

    UI: Nemir, csak hogy jól aludj: minden kábel beépített "szinuszjavítót" tartalmaz, mivel nagy frekvenciákon nagyobb a drót csillapítása, ezáltal a nagyon gyors tüskéket valamelyest szűri. ;]
    (Igen, tényleg. De pont annyira számít, mint amennyire gondolod...)

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    válasz mandju #138486 üzenetére

    Amennyiben van lehetőséged a szobán szabadon alakítani, szerintem próbáld a legjobban közelíteni a Dolby ajánlásban foglaltakat.
    Van egy nagyon részletes, gyakorlatilag mindenre kiterjedő gyári leírás. link

    A lényeg az alábbi képen is látható. A feltüntetett tartomány közepe, 45° az ideális szög a hallgatói pozíciótól.
    A mennyezeti sugárzók által alkotott téglalap közepe essen lehetőleg egybe a középső fotellel.

    A leírásban további ábrákat is találsz. Azok alapján egy oldalnézetet célszerű rajzolnod, és úgy kiszerkeszteni az ideális pozíciót. A fotelt kicsit előrébb kellene rakni szerintem így első blikkre.

  • rootmin

    tag

    válasz nadtom #139638 üzenetére

    Köszi! Ezt ismerem, sőt, tervezek venni is egy sajátot. Csak érdeklődtem ki mivel méricskél.

    Aki nem dolgozik olyan helyen, hogy céges drága műszert kölcsönözzön, az szerintem ritkán mér több száz rugós NTI mikrofonnal + külső hangkártyával. :D

    Házimozis szinten maradva, úgy sejtem nem is lenne túl sok gyakorlati előnye a UMIK-nál komolyabb műszernek. Maga a mérési metódus, illetve a beavatkozás módja lényegesebb.

    (mondjuk impulzusválasz mérésénél valszeg nem lenne rosszabb a 44K-nál sűrűbb mintavétel, de még nem volt alkalmam a gyakorlatban ennek hátrányát kipróbálni)

  • rootmin

    tag

    válasz bajnokpityu #140656 üzenetére

    Azta... hát ez nagyon csúnya jel :)

    Mekkora freki ez? Nem lehet, hogy nem is volt rendesen lezárva és azért kaptál reflexiókat?
    Rendes koaxon azért GHz-eknek is úgy kéne állni, mint cövek :)
    Mérőfejjel mérted? Kicsit olyan, mintha ráadásul túlkompenzált lenne az osztó, az tud ilyen csúcsos alakot produkálni.

  • rootmin

    tag

    válasz sinci01 #141406 üzenetére

    Próbáld ki, és a beszámolót se felejtsd majd el! :)

    Ha nem tapasztalsz nagy csodát, azért ne lepődj majd meg. :D

    Nincs ebben varázslat, a nyilvánvaló mechanikai és esztétikai különbségek fölött, amit hangban tud nyújtani egy ilyen kábel, az bizonyos fokú szűrő hatás. Az említett Pangea kábelnek pl. dupla külső árnyékolása van, ami - helyzettől függő mértékben - tud segíteni, hogy kevesebb zavar kerüljön a rendszerbe.
    Az extrém drága (több) ezer dolláros kábelek már tényleg a rablás kategória, annyiért egészen biztosan jobban megéri egy áramkondicionáló eszköz (aminek a haszna szintén attól függ, hogy mit hajtasz és milyen környezetben).

  • rootmin

    tag

    válasz rappit4 #141399 üzenetére

    Attól függ :)

    Nem egy halva született gondolat, egy próbát megér, stúdióból gondolom tudsz kölcsönkérni hozzá eszközöket.

    Hogy szerintem miért lehet jó:
    Szubnál pont kritikus, hogy az 50Hz-es hum-ból mennyit szed össze a kábel, és egy hosszú aszimmetrikus kábelnél ez lehet túl sok lesz...
    Egy DIBOX ezt a zajt a szimmetrikus szakaszon gyakorlatilag teljesen el tudja nyomni.

    Hogy miért lehet mégse olyan jó:
    Gyakorlatilag azért, amit BBéci is kifogásolt. Nem ideális az oda-vissza szimmetrizálás, plusz torzítást és veszteséget vihet a láncba.
    Egy jó aktív DIBOX gyakorlatilag transzparens átvitelt tud 20Hz-20kHz tartományban, DE ahogy netes méréseket nézegetem, némelyeknek pont 50Hz alatt kicsit kezd beeseni az átvitele és picit nőni a THD-je.
    Ja és nyilván a 2 DIBOX áráért már egész komoly, jól árnyékolt szub kábeleket lehet venni...

    A kérdés, hogy melyik a kisebbik rossz. Ha kipróbálod, esetleg be is tudod mérni, az nagyon tanulságos lenne. :K

    (Az ideális az lenne, ha a procid és a szubod is rendelkezne szimmetrikus ki/bemenettel, de ez ritka eset :( )

  • rootmin

    tag

    válasz Patice #142030 üzenetére

    Mármint a kábeleket nem jelölik verziószámmal, csak az általad írt módon.
    A forrás/cél eszközöknél, természetesen értelmezett és fontos a verziószám. Ezek határozzák meg a használható képmódokat, feltéve, hogy csatlakozó kábel megfelelő minőségű.

    (Nem neked címzem, hanem esetleg random ide tévedőnek - így önmagában kicsit félreérthető szerintem :B )

    (Kíváncsi vagyok, hogy a horror árú, elvileg szuper minőségű régebbi kábelek hogy fognak muzsikálni. Az nem kizárt ugyebár, hogy egy ilyen kábel jóval az eredeti specifikáció fölött működjön. A végén még értelmet nyernek a korábbi placebo-beszerzések ;] )

  • rootmin

    tag

    válasz mandju #142084 üzenetére

    Ha ilyened van, miért szeretnél cserélni? Mit vársz el az új kábeltől? EQ-zni lehet máshogy is...

    (Egy racionálisan gondolkodó ember tippje - aki max ilyesmi kábelt venne erre a célra - ne variálj, ha elkapott a hifibogár, ezt a pénzmagot tedd el valami hasznosabb kütyüre :) )
    Ez egy vélemény, nyilván nemsokára megérkeznek, akik ajánlanak valami konkrétat is ;)

  • rootmin

    tag

    válasz mandju #142090 üzenetére

    Ja, így világos. Az én javaslatom valami broadcast világban standardnek számító "semmi extra", de egyébként jó minőségű kábel.
    Ha nem fixen telepíted, csak lóg a szekrény mögött, akkor esetleg "mikrofonkábel" is szóba jöhet (ezeknek vastagabb, rugalmasabb gumisabb állagú külső szigetelése van). Klotz, Canford, Belden palettáján nézz szét.

    Elrendezés/távolság függően praktikus lehet egy multicore kábel is, ilyet is találsz náluk.

    Csatiból pedig csakis Neutric XLR-eket ajánlok.

  • rootmin

    tag

    válasz leon11 #142251 üzenetére

    Azta... hát igen, durván mély ez a hifizésnek, házimozizásnak nevezett mocsár. :U

    Szép kontrasztot mutat egymás alatt Dorian válasza (különösen a mostani aláírásával) és a te hozzászólásod. [kép]
    (kérlek ne vedd magadra, csak komolyan megdöbbentő volt a reakció, pedig tudom rég, hogy "ilyen van" :) )

    Az a baj, hogy hiába érkezik itt, vagy máshol esetleg ellenvélemény, úgyis tudod mit akarsz, és azt fogod keresni, aki ebben megerősít. De ne legyen igazam... :)
    Ha a témában szakértőket kérdezel, akkor ők nem is méltatnak majd válaszra, hiszen többségük szerint felesleges ilyesmire költened. De ők nem igazi hifisták. ;] igazi hifistáktól kaphatsz itt és máshol is "tuti" tippeket.

    Ha neked ez fontos, szerintem fogadd meg BBéci tanácsát, kiegészítve: szerezd be kölcsönbe az összes szóba jöhető darabot ÉS egy jó barát segítségével vakteszteld le őket. Ha jót akarsz magadnak, válogass be a tesztbe pár töredék árú példányt is. Hagyj időt, és legyél magaddal őszinte.

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    válasz migabi24 #142703 üzenetére


    :Y

    Biztos jól szól ebben az akusztikai disztópiának is beillő hipszter szobácskában. ;]

    Valószínűleg pont ilyen környezetbe veszik meg ezeket a kábeleket, ahol fícsör, ha valami még pár millával megdobja a számlát, nehogy már a szomszéd rendszere drágább legyen ;)

    A Focal is biztos sejti, hogy nem feltétlenül hifibolondok veszik csak ezt a termékcsaládot...
    (a kép a hivatalos stock galéria része)

  • rootmin

    tag

    válasz nuke7 #142721 üzenetére

    Pontosan milyened van most?

    Amit itthon kiskerekben árulnak, azok sajnos elég gagyik...
    Ez sem kivétel, de első körben tennék vele egy próbát (szigorúan webshopból véve, hogy visszavihesd, ha nem válna be)

    Ami jobbnak számít, azt többnyire integrátor cégeken keresztül lehet beszerezni.
    Extron, Crestron, esetleg Kramer, Gefen a barátaid, ha igazán jót akarsz (leginkább az első kettő)

    Ez pl. nem rossz cucc, vagy ha kell a teljes 4K támogatás, nemrég jött ki a 18Gbps-es verzió is.

    Ezek elég horror áron mennek (sok tízezres, akár százezres tétel is lehet). Érdemes szétnézni használt piacokon is, pl:
    - HDMI SW2
    - SW4 4K

    [ Szerkesztve ]

  • rootmin

    tag

    válasz nuke7 #142776 üzenetére

    Akkor marad a próbálgatás :)

    Erre mennék rá első körben. Van rajta 3 bemenet, mama kijárata van, és nem tűnik teljesen szemétnek :)

    Ha nem válna be, itt nézelődhetsz még. Pfuj, mennyi szemét :D

    (Amit megérdemel még a dolog: keríts hozzá egy értelmes tápot, a legtöbb ilyennek borzalmas a gyári tápegysége)

  • rootmin

    tag

    válasz kraftxld #145494 üzenetére

    A felvetésedre 3 szinten létezik megoldás:
    - Házibarkács
    Ez a legolcsóbb megoldás, rugalmasabb lehet, mint a második verzió, de sok vele a munka.

    - "Plug and play" - egy gyártó célhardvere/hardvercsaládja (pl. SONOS/HEOS/stb)

    - Egyedi integráció, külső cég által. Ez a legfullosabb és legdrágább verzió, tulajdonképpen az előző kettő kombinációja, de a hekkelés észt más végzi helyetted :)

    A low-budget irányzat nagyjából, amit Patice is pedzegetett. Pl. Raspberry PI minigép egy külső DAC-kal felszerelve jó kis médialejátszó lehet, és rengeteg (fél)kész megoldás létezik szoftveres oldalon.
    Ezeket "szétdobálva" a lakásban, kiépítheted a saját "multiroom" rendszered.
    Néhány magic keresőszó: mopidy, upmpdcli,volumio

    Ha inkább kész verziót vennél, az alábbiakra nézz rá: HEOS, Sonos, Bluesound.
    Ezek gyári "multiroom" audio rendszerek, a dedikált hangszórók mellett van a palettán külső erősítőre köthető egység is, azokból is lehet építkezni. A bementi oldalon kb. mindenevőek (streaming, NAS, helyi források...)
    Van lehetőség zónánként teljesen mást hallgatni, vagy összevonni több szobát egy-egy közös forráshoz.
    (Az utóbbi egy olyan funkció, amit az open-source cuccok jellemzően nem kezelnek)
    Mindez egy saját APP-ból konfigurálható. Szerintem nagyjából ilyesmit keresel. :)

    Kis lakásban maga a mozis erősítő multiroom funkciója is bevethető, de kábelezés mindenképp plusz nyűg.

    A profi megoldásoknál árban és komplexitásban a határ a csillagos ég...

  • rootmin

    tag

    válasz Dorian #145521 üzenetére

    Ez egészen addig igaz, amíg nem jön a képbe egy mélynyomó ;)

    Ha pontos a mérésük, akkor álomszépen lehet erre a ~30dB/dekádos egyenesre szűrőt állítani mondjuk egy Diracban, ARC-ben. (Nyilván a szobaakusztika akkor is beleszól, de legalább a süketszobai frekvenciaválaszuk szépen összesimítható)

    Az ilyen cuccok azok, amik egy jó és jól beállított (zárt) szubbal gyönyörűen tudnak zenélni is.

  • rootmin

    tag

    válasz BBéci #145745 üzenetére

    PC popó:

    Azért egy ilyet nagy duzzogva csak elékötnél, nem? ;]

    Oké, ez felhasználói szempontból nem tűnik PC-nek, mert egy fejlett AVR-hez hasonló kezelőfelületet kapsz szép dobozban, és nem te telepítgeted az ASIO drivert a vírusos Windows 10-ed alá, meg legózod össze a REW-es méréseid EQ APO-ban*, de attól még ugyanúgy PC alapú, egyedi megoldás ez is. És jó (bár még nem volt szerencsém meghallgatni).

    (Egy fullos HTPC pedig mint forrás készülék, etalon)

    *mert ellenkező az esetben igazat adok neked: a hozzáértés, illetve az érdeklődés hiánya és a hibalehetőségek nagy száma miatt nem életszerű, hogy sokaknak valós alternatíva legyen egy célhardver mellett, hiába tud(hat) mondjuk sokkal jobb ár/érték mutatót, vagy akár abszolút minőségbeli előnyt mutatni egy olyan felállás.

    Amúgy megint elbeszéltek egymás mellett, de nem baj, mert (szerintem) nagyon szórakoztató, és közben azért nyomokban értékes tartalom is keletkezik, úgyhogy abba ne hagyjátok. :C

  • rootmin

    tag

    Az számomra sem világos, hogy attól, hogy a mozikban pár évtizeddel ezelőtt így próbálták meg a nagy termek akusztikai hiányosságait kezelni, attól miért kéne a mai modern hangsugárzók, fejlett (konvolúciós) DSP-k korában lebutítani az otthoni hangzást egy olyan legacy szabvány miatt, kifejezetten amit nagy (tehát nem házi-)mozi méretű helyiségekre optimalizáltak. (és a méretbeli különbség jelen esetben fontos, mert ez az egész cucc alapja...)

    Egyáltalán, alkalmazzák még valahol, mozikban? Ha igen, miért? Void?

  • rootmin

    tag

    válasz kzsolt00 #146686 üzenetére

    Úgy a legjobb a végeredmény, hogyha egyféle hangszórócsaláddal szerelt a teljes szett, beleértve a mennyezeti sugárzókat. A mélyfrekvenciákat leszámítva (80-120 Hz-től fölfelé) a teljes tartományt meg kell tudniuk szólaltatni. Ha egy - egyébként korrekt - rendszer fölé bepakolnál valami párezres 'cicergőket' azzal szerintem csak ártanál...

    Azt tanácsolom, hogy szánj időt a tervezésre, ötletek gyűjtésére, kipróbálásra. Vidéki nagyobb városokban is vannak azért bemutatótermek, vagy akár fórumozóknál is próbálkozhatsz, ha körvonalazódik, hogy mit szeretnél meghallgatni.
    Van egy jó hírem: rendes, álmennyezeti hangszórót utólag is be lehet szerelni, a lényeg, hogy legyen meg a helye (ne legyen fölötte gépészet, vagy az ideális helyen lámpa, füstérzékelő, stb...), és vezesd kb. odáig a kábeleket. Mikor oda jutsz, akkor elég lesz kijelölni a pontos helyet (frontokkal egy vonalban - az elhelyezésről egyébként itt olvashatsz egy részletes, hivatalos ajánlást). Így nyersz egy csomó időt... :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák