Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kusztax

    tag

    Kérdésed van számítógéphez és egyéb eszközhöz tartozó kábelekkel kapcsolatban? Itt megkapod a választ.

    Néhány kábeltípusról előzetesen:

    UTP

    Ez az internetkábel, egyes szolgáltatók a TV adásokat is ezen keresztül adják.
    Az Unshielded Twisted Pair (UTP) egy árnyékolatlan, csavart érpáras hálózati kábeltípus a számítástechnikában. A kifejezés magyar jelentése árnyékolatlan csavart érpár.

    A csavarástól függően különböző kategóriákba lehet sorolni a kábeleket.

    CAT1 - telefonkábel (hangátvitel, 2 érpár)
    CAT2 - maximum 4 Mbit/s adatátviteli sebesség érhető el vele.
    CAT3 - 10 Mbit/s az adatátviteli sebessége. Csillag topológiánál alkalmazzák, ethernet hálózatokban (Legacy Ethernet [10 Mbit/s-os] közege).
    CAT4 - max. 20 Mbit/s adatátviteli sebességű.
    CAT5 - 100 Mbit/s adatátviteli sebességű, csillag topológiánál alkalmazzák, ethernet hálózatokban.
    CAT5e, CAT6 - 1000 Mbit/s átviteli sebesség.

    A felsőbb kategóriás kábelek visszafelé kompatibilisek.

    USB
    Az Universal Serial Bus (USB, magyarul: univerzális soros busz) manapság nagyon elterjedt számítógépes csatlakozó, melyet a vezető számítástechnikai vállalatok dolgoztak ki. Az USB jó tulajdonsága, hogy osztható, ezt ún. USB hub-ok hajtják végre. Minden USB bővítőkártyán van egy integrált ún. root hub (gyökérhub). Erre csatlakoztathatunk USB eszközöket, vagy akár egy külső hubot.

    Több változat létezik belőle:

    USB 1.1: Ez a gyakorlatban elterjedt első szabvány. Sebesség: 12 Mbit/s
    USB 2.0: Gyakorlati előnye a mini-B csatlakozó és a Hi-Speed bevezetése. Sebesség: Higg Speed 480 Mbit/s
    USB 3.0: SuperSpeed lehetősége, amihez további 4 jelvezeték átvitele szükséges.Sebesség: SuperSpeed 5 Gbit/s
    USB 3.1: 2013-ban kidolgozott szabvány. 10 Gbps-os átviteli sebességet tesz lehetővé. Más néven USB 3.1 Gen 2 és USB 3.2 Gen 2x1. Sebesség: SuperSpeed+ 10 Gbit/s
    USB 3.2: Támogatja a USB 3.2 Gen 1x2 és USB 3.2 Gen 2x2 multi-link módokat. Sebesség: SuperSpeed+ 20 Gbit/s

    Csatlakozói:

    USB-A: ami a PC-n található. (van USB-miniA és USB-microA, de az alig elterjedt)
    USB-B: ami például a nyomtatókon található.
    USB-miniB: például a fényképezőgépeken.
    USB-microB: például sok mobiltelefonon.
    USB-C: legújabb csatlakozó, amit mindegy melyik oldalával dugjuk be. megtalálható az új mobiltelefonokon és laptopokon.

    Videó kábelek

    D-SUB (VGA, PC-RGB)

    1987-ben született D-SUB. A legismertebb és a legtöbbet használt képátviteli kábel. Általában analóg jel átvitelére használják. Manapság egyre inkább elhagyják a komolyabb videókártyák csatlakozói közül. A gyártók kék színnel szokták megjelölni. Több évtizede velünk van, amikor a számítógépekhez még csak CRT-s monitorokat kötöttünk, már akkor is létezett ez a szabvány. Habár az LCD-kijelzőkhöz a digitális csatlakozó jobban klappol, a D-Sub sem tűnt el teljesen róluk, még ma is vannak szép számmal olyan monitorok (és persze notebookok), amelyen megtalálható.

    A szabvány akár a Full HD felbontású képet is támogatja, viszont mivel a jel továbbítása analóg, rossz minőségű kábelnél a jel könnyen zajosodhat; ez a képminőségen is meglátszódhat, főleg akkor, ha nagy távolságot próbálunk áthidalni az eszközök között. Amennyiben van rá mód, érdemes inkább digitális csatlakozást használni a D-Sub interfész helyett. Az UltraHD (4K) felbontást nem támogatja.

    Maximális felbontás: 1920x1200 pixel, 60 Hz

    DVI
    1999-ben piacra dobott csatlakozás kiváló képminőséget biztosít, de a kábel minőségére itt is figyelni kell. A DVI szabvány elsősorban a digitális képtovábbítás matt jött létre, de a csatlakozót úgy tervezték, hogy analóg jelet is képes legyen továbbítani. Különböző típusú csatlakozók vannak a DVI-ban, így nem mindegyik anya foglalat képes befogadni mindegyik apa végű kábelt:

    DVI-A (analóg): Ritkán használatos csatlakozó, ami analóg jel tovabbítására szolgál. Bar a jel veszít valamelyest minőségéből, még így is jobb képminőséget biztosít, mint a szabványos VGA csatlakozó.
    DVI-D Single Link (egyszeres csatlakozó): Ez a kizárólagosan digitalis csatlakozó értelemszerűen csak digitális megjelenitőkkel működik. Felbontásilag gond nélkul megbírkózik a Full HD 1080p-vel (1920 x 1080) felbontással.
    DVI-D Dual Link (dupla csatlakozó): Egy másik átadónak köszönhetően megduplázódik az átvitel ereje, amely által jobb jelminőség és felbontás érhető el. Például 2048 x 1536 (QXGA).
    DVI-I Single Link (egyszeres csatlakozó): Ez a csatlakozó képes mind analog, mind pedig digitalis jel továbbítására egyetlen DVI kábelben. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a kábel a digitalis – digitalis és analog – analog jelekkel is megbirkózik.
    DVI-I Dual Link (dupla csatlakozó): Akárcsak az egyszeres csatlakozóval rendelkező DVI-I, de az extra átadóval nagyobb felbontás érhető el.
    Mini DVI: A Mini DVI egy egyszeres csatlakozó, legfőképpen az Apple számítógépei használják. Kis mérete ideális választássá tette laptopokhoz. Mind analóg, mind digitális jelet képes továbbítani.

    A DVI vesztét egyrészt a nagy csatlakozóméret okozta, ami finoman szólva sem mobil-barát, a másik gond pedig a kiegészítő szolgáltatások hiánya volt: sem hang, sem vezérlés nem tud ezen keresztül közlekedni és a DRM másolásvédelem is problémás.

    Ha átalakítasz DVI-ról VGA-ra, akkor mindenképpen ajánlott a DVI-A-ról vagy a DVI-I-ről való átalakítás, hiszen másképp nem is fog működni az analóg jel adatátvitel.

    HDMI
    2003-tól használják, egyre elterjedtebb. Ma már mindenki ismeri. TV-n, lejátszókon, hangeszközökön és számítógépen egyaránt megtalálható csatlakozó. A HDMI képes továbbítani képet és hangot is. Több változata van:

    Micro HDMI: Általában hordozható eszközökön (telefon) van ilyen csatlakozó.
    Mini HDMI: Egyes videókártyákon, kamerákon találhatók ilyen csatlakozók
    HDMI 1.3: A 19-tűs "sima" HDMI csatlakozó audió-videó jelek átvitelére. 1.3-as HDMI kábel. Elsősorban házimozi rendszerekhez lettek fejlesztve, amik gond nélkül továbbítják a 720p, valamint 1080i felbontású videót. Továbbá képesek hangot közvetíteni HDMI csatlakozóval rendelkező eszközök és televiziók, projektorok között.
    HDMI 1.4: 1.4-es HDMI kábelek. Ezen kábelek képesek a csúcsfelbontások (1080p, 4K, 3D televiziók) tovabbítására is, ethernet kapcsolattal. Érdemes azonban észben tartani, hogy a jel intenzitása a kábel hosszátol függően veszíthet értékéből.
    HDMI 2.0: Ez is képes az UHD felbontásra, de az előzőhöz képes annyival többre képes, hogy nem csak 24 illetve 30 kép/másodperces képfrissítéssel (FPS), hanem 60 FPS-re is képes. A HDR-képes eszközöknél is fontos, hogy ezt a kábelt használják.

    Ezeken túl van még Elthernet kábeles változat is, 21 tűs változat is. De azok nem annyira elterjedtek, hogy érdemes legyen róluk szót ejteni.
    Említendő még, hogy a HDMI kábel képes az Audio Return Channel (ARC) funkcióra, ami egy visszatérő audió csatornát jelent a TV és a házimozi erősítő között, hogy külön kábelezés nélkül visszajusson a hang a TV-ből az erősítőbe, illetve tudják még kezelni a Dolby TrueHD és DTS-HD Master Audio tartalmakat.

    Display Port (DP)

    2008-ban készült el. Jelenleg az 1.3-as verziója aktuális, ami támogatja akár a 4K-s felbontású anyagok 120 fps-es lejátszását is vagy 8K-s kijelzők meghajtását 30 fps képsebesség mellett. Pontosan ezért, főleg az adaptív képfrissítéssel működő monitoroknál használják a gyártók.

    A DisplayPort másik előnye, hogy egyetlen csatlakozóra több monitort is lehet kötni – amennyiben a kijelzők támogatják, fürtözni lehet őket. Az 1.3-as csatlakózóval akár nyolc Full HD felbontású monitort is használhatunk.

    Két változat van: mini DP és sima DP. Mindegyik ugyanazt tudja.

    Hálózati kábelek
    Ami a háztartási 230 V-os aljzatból megy egy eszközbe.

    C13, C14
    Ez az a kábel, amit a számítógép tápjába szoktak használni. Ez vezeti a 230 Volt háztartási aljzatból az áramot a számítógépbe. Ez három pólusú.
    A C13 az apa, a C14 az anya csatlakozó.

    C7, C8
    Ezeket általában HI-FI tornyokban és magnókban szoktuk megtalálni. Csupán két pólusú.

    C5
    Ez a C7, C8-hoz hasonló, annyi a különbség, hogy három pólusú. Gyakorlatilag a C13, C14 kisebb változata.

    ----

    További kábelekről e topikban olvashatsz, írhatsz.

    [ Szerkesztve ]

  • kusztax

    tag

    válasz Fred23 #2 üzenetére

    Ez volt a szándék. Első körben ennyi jutott eszembe.

    Kinek kell szólni, hogy az első poszt legyen összefoglaló? Hogyan lehet módosítani az összefoglaló szöveget?

Új hozzászólás Aktív témák