Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Nabuk #4101 üzenetére

    Helló!

    Ezen sorozat 2 TB-os modellje 7 mm magas, amivel kapcsolatban az alábbi hozzászólásban le van írva a lényeg. Tehát a merevlemez stabil beszerelése szempontjából egy pont annak a méretére (7 mm) szabott (példa) / belül annak csavaros rögzítési lehetőségét biztosító (példa) külső ház lenne a legideálisabb. De használható akár egy normál méretű (9.5 mm) notebook merevlemezhez tervezett külső házzal (példa) is, viszont ez esetben szükség lehet belül a merevlemez utólagos és egyben házilagos kiékelésére.

    USB 3.0-n az adatátviteli sebességgel kapcsolatos dolgok nemrég egy másik topikban részletezve voltak. Illetve az alábbi teszt jól szemlélteti, hogy még egy SATA II | BOT alapra épülő külső ház is max. egy SSD-t korlátoz ilyen téren. Egyébként az ST2000LM015 hasonló, mint a Mobile HDD sorozat 2 TB-os modellje (ST2000LM007). Vagyis előbbinél is kb. olyan adatátviteli sebességre lehet számítani USB 3.0-n, mint egy másik teszt alapján az utóbbinál.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Project: A #4105 üzenetére

    Helló!

    Ha olcsó 2,5"-os külső ház kell, akkor a legolcsóbbak az egyes USB 2.0-s típusok, de olyanokat manapság már nem nagyon érdemes venni. Ugyanis egy USB 3.0-s külső ház sem sokkal, vagy szinte alig drágább és utóbbi nyilván időtállóbb megoldás. Na meg USB-n azért az adatátviteli sebesség sem teljesen mindegy. Példa: USB 2.0 | USB 3.0.

    Aztán, ha nem gond az X hetes szállítási idő, akkor az eBay ás társai oldalakon is lehet olcsó USB 3.0-s típusokat találni. Az egyik kolléga mostanában ezt szokta ajánlani, de akár a nemrég más által említett modell is opció lehet. Bár az utóbbival egyelőre még nincsen konkrét tapasztalat.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Soma01 #4107 üzenetére

    Tudom, azért is írtam úgy, hogy egyelőre. A beszámolót pedig előre is köszönjük!

  • King Unique

    titán

    válasz batagy #4115 üzenetére

    Azt már említette korábban, hogy Windows 10-et használ és ezen hozzászólásban is látszik a program ablakkeretén. Valamint egy másikban az USB-vezérlőkről is rakott be képet. Tehát Intel, illetve a Windows 10-ben amúgy is natív USB 3.0 támogatás van.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Klara_ #4109 üzenetére

    Azért ez így nem feltétlen igaz, hogy egyik újabb USB 3.0-s JMicron chip esetében sem lehet kiolvasni a S.M.A.R.T. adatokat. Max. esetleg pl. egy bizonyos firmware, illetve egy bizonyos szoftveres környezet (OS & driverek, diagnosztikai program) esetében. De nálam pl. a JMS567 chip OK ilyen téren, valamint az itteni beszámolók és tesztek alapján rendszerint más külső házaknál is. Ezen beszámoló alapján pedig pl. a JMS578 vezérlőt is kezeli a HDS, ami még az előbbinél is újabb típusnak mondható. De, ha az előbbit nálad egyáltalán nem kezeli, akkor érdemes ránézni más programokkal is, mint pl. a CrystalDiskInfo, HDDScan, HD Tune stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Klara_ #4118 üzenetére

    Ha egyik program sem tudja kiolvasni a merevlemez állapotát és annak egyéb információit, valamint másik gépen és másik Windows alatt is ez a helyzet, akkor ez az adapter valóban problémás ilyen szempontból. De aztán lehet csak a jelenlegi firmware esetében áll fenn a probléma és nem alapból a JMS567 vezérlővel van a gond ilyen téren. Ami egyébként az USB 3.0-s JMicron chipeknél, illetve azok újabb típusainál általánosítva amúgy sem feltétlen igaz. Ez az előző válaszban ráadásul 2 konkrét példával is cáfolva volt, amelyek közül az egyik pont egy JMS567 chipes külső ház.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Project: A #4122 üzenetére

    Helló!

    Itt a topikban azon külső házakkal van konkrét tapasztalat, amelyekről van az összefoglalóban beszámoló és / vagy teszt, valamint annak táblázatában szerepelnek. Az egyéb típusokkal viszont nincsen, ami nemrég egy másik válaszban már le volt írva, illetve a mostani kérdésre szintén érvényes. Ettől függetlenül opciók lehetnek akár az általad említett modellek is, de az előbbiek alapján ezen topikban tapasztalat ezekkel értelemszerűen nincsen.

    Egyébként az összefoglalóban lévő lista mondhatni nem éppen kicsi, szóval az ott feltüntetett külső házak között is bőven lehetne találni megfelelőt. Illetve, ha 9,5 mm magas a notebook merevlemez, akkor ahhoz a belső méreteket és a kialakítást tekintve a legtöbb 2,5"-os külső ház eleve passzolna. Mármint nem kellene ilyen téren azzal foglalkozni, ami egy másik válaszban pl. a 7 mm magas típusok esetében említve volt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Soma01 #4127 üzenetére

    Abban egy korábbi beszámoló alapján ASM1053 chip lehet, aminél SSD-vel használva a külső házat valószínűleg nem fog működni a TRIM. Egy másik topikban (is) összegezve voltak nemrég az infók arról, hogy mely esetekben működhet: [link], [link].

    Egyébként az a korábbi logout teszt alapján is látszik, hogy az említett programok USB-s csatlakozásnál nem feltétlen tükrözik a TRIM működésének valós állapotát. Ezt Windows alatt inkább a TrimCheck programmal célszerű leellenőrizni, amelynek a használatához pl. ezen hozzászólásban is vannak plusz infók.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tpeter77 #4126 üzenetére

    Helló!

    Pont nemrég volt szó egy másik topikban arról, hogy ennél a típusnál a HDD vezérlőpaneljára van integrálva az USB-chip, valamint maga az USB-aljzat is integrált. Tehát nincsen különálló egységként olyan SATA-USB átalakító, mint ami pl. az alábbi tesztben is látható. Illetve maga a merevlemez sem a hagyományos kialakítású SATA csatolófelülettel van ellátva. Vagyis az M3-ból kiszerelt HDD-t egy másik USB-s külső ház belsejében nem lehet az ottani SATA fizikai interfészhez csatlakoztatni. De ez nyilván máshol (pl. PC, laptop) sem fog menni.
    Az más dolog, hogy pl. így meg lehet oldani az átalakítást, de ezt csak szakembereknek ajánlott piszkálni!

    Ugyanilyen külső házat max. esetleg olyan formában lehetne beszerezni, ha valaki szétszedi a komplett külső HDD-t és eladja annak ezt a részét. Tehát csak másodkézből. A WD gyári kiszerelésű 2,5"-os külső merevlemezeinél akad erre példa, de a Samsung esetében most hirtelen nem találtam. Viszont az említett gyártók ezen sorozatokat szimpla külső ház formájában hivatalosan nyilván nem forgalmazzák. Ők eleve gyári kiszerelésű külső HDD-ket gyártanak.

    Egyébként biztos, hogy maga a HDD jó? A képeken annyira nem látszik, de ha már összetört a külső burkolat, akkor a drive vélhetően leesett, vagy egyéb módon egy erős ütést kapott. Az pedig nyilván nem tesz jót egy merevlemeznek... De, ha "csak" megnyomódott a külső burkolat és maga a HDD nem sérült, akkor az még nem feltétlen olyan vészes.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz DiVaD #4135 üzenetére

    Üdv!

    Az összefoglaló "Gyakran ismételt kérdések" fejezetében a használat során előforduló gyakori problémák lehetséges okai fel vannak tüntetve, valamint a megoldásukhoz is vannak javaslatok. Ha csak USB 2.0 portok vannak a gazda hardveren, akkor lehet gond akár a tápellátás is. Viszont ilyenkor rendszerint kattog, illetve fel sem pörög a merevlemez, amit jó lenne lecsekkolni. Valamint pl. PC-ken eleve a hátlapi USB 2.0 portok használata javasolt, amelyek rendszerint tápellátás terén is stabilabbak. Az előlapi portoknál pedig ajánlott USB 2.0 esetében Y-kábelt használni.

    Aztán, ha nem a tápellátás a gond és rendben felpörög a merevlemez, akkor ezt a "nem ismeri fel" dolgot kicsit részletezhetnéd. A PC-n gondolom Windows lehet, aminél az a lényeges, hogy csatlakoztatáskor mit mutat az eszközkezelő és a lemezkezelő. Az, hogy a fájlkezelőben megjelenik-e, vagy sem a külső drive, az másodlagos. Ahogyan egy másik topikban említettek értelmében az is, hogy XY lejátszó, tv-készülék, vagy akár egy speciális mini PC stb. felismeri-e rendben az USB-s háttértárat.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz DiVaD #4137 üzenetére

    Az egy dolog, hogy közvetlenül az első csatlakoztatás után elkezdte hozzá telepíteni a Windows 7 az eszközillesztőt. Viszont az sikeres volt, az eszközkezelőben megjelenik rendesen a külső meghajtó? Ha nem, akkor a különféle hibakódokra vannak megoldási javaslatok. De olyan is előfordult, hogy valakinek rendszer-visszaállítást kellett csinálnia (példa). Na persze, ha más hardveren sem működik rendesen a külső ház, akkor nem feltétlen a PC-vel, illetve a rajta futó Windowszal lesz gond. De ezt pl. egy Live Linux alatti kipróbálással könnyen meg lehetne állapítani. Ha ott sem működik, akkor még inkább valószínűbb a külső ház hibája. De azért előtte érdemes másik USB-kábellel is kipróbálni, mert akár egy (gyárilag) hibás kábel miatt is lehetnek gondok.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz azbest #4139 üzenetére

    A gyártók szokták időnként cserélgetni az USB-chipeket az ilyen külső házakban. Illetve megtehetik, ha azzal a termék működését és funkcióit nem befolyásolják negatívan. A JMS578 már újabb chip, mint a JMS567. Az UASP módot mindkettő támogatja, ahogyan egy ideje a Linux is natívan. Viszont a S.M.A.R.T. adatok és vélhetően az egyéb állapotinformációk kiolvasása terén is kedvezőbb ezek szerint Linux alatt az előbbi, mint a korábbi tapasztalatok alapján a JMS567. De ez mondjuk lehet a firmware-től függő is. Windows alatt meg gondolom probléma nélkül kezeli pl. a HDS, ahogyan egy másik, szintén JMS578 chipes külső házat is. Illetve utóbbi a szoftveres leválasztás utáni leállítást és inaktivitásban az alvó módot is támogatja.

    Köszönjük a beszámolót!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz TeeJay #4146 üzenetére

    A firmware frissítése csak szükség esetén, illetve indokolt esetben alkalmazandó! Ha nincsen a külső ház működésével probléma, akkor általában felesleges piszkálni. Valamint az egy dolog, hogy vannak XY oldalakon firmware-ek az adott chiphez és meg lehet velük oldani a frissítést. Viszont úgy lenne az igazi, illetve a hivatalos, ha ezt minden esetben közvetlenül a külső ház gyártója biztosítaná az eszközhöz. Ami általában nem nagyon szokott megtörténni. Tehát az ilyen külső oldalakról összevadászott firmware-ek próbálgatása nyilván csak saját felelősségre javasolt! De erre a topik összefoglalója is felhívja a figyelmet.

    Egyébként az is kérdéses, hogy a Revoltec EX207 külső házaknál meg lehetne-e egyáltalán oldani a firmware frissítését. Ugyanis az ASMedia chipeknél ez az összefoglalóban említett módon csak a PID: 55AA azonosítós típusok esetében lehetséges. Ellenben az előbbinél a legutolsó infók alapján 1053 az azonosító...Tehát annál nagy valószínűséggel nem fog működni a frissítés, ahogyan pl. PID: 1153 azonosító esetében sem.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz DiVaD #4149 üzenetére

    Már a legelső válaszban említve volt a tápellátás, amire azt mondtad, hogy szerinted OK és felpörög rendesen a külső meghajtó. Ha elégtelen a tápellátás, akkor rendszerint nem pörög fel rendesen a drive, illetve kattogó, csipogó hangot ad stb. Az egyes USB-szabványok pedig eleve visszafelé kompatibilisek, vagyis nyilván használható egy USB 3.0-s eszköz USB 2.0 portban is. Tehát csak ezért felesleges USB 2.0-s külső házat venni. Ha esetedben az adott hardveren 1 db USB 2.0 port mégsem tudja rendesen meghajtani a 2,5"-os külső merevlemezt, akkor inkább egy Y-kábelt kellene beszerezni a 2 db portról történő tápellátáshoz, mint az a korábbi válaszban már említve volt. Valamint a PC-n a hátlapi USB 2.0 portokat kellene használni, mert azok rendszerint tápellátás terén is stabilabbak, amiről szintén volt szó.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz azbest #4153 üzenetére

    Az USB 3.0 port jobb tápellátási képessége ismert infó és nyilvánvaló dolog, ami a másik topikból linkelt hozzászólásban is részletesen ki volt fejtve. Ahogyan az is, hogy jó esetben pl. egy PC-n akár 1 db hátlapi (alaplapi) USB 2.0 port is elég lehet egy 2,5"-os külső HDD (5400 RPM) tápellátásához. Ellenben egy előlapi port már nem feltétlen, vagy inkább rendszerint nem. De itt maga az USB 2.0 mindig is bizonytalan volt ilyen téren és eleve vagy / vagy kategória. Illetve nem hiába szokták hivatalosan is az Y-kábeles megoldást, vagy eleve inkább az USB 3.0/3.1 portok használatát javasolni. Bár léteznek USB 2.0 alapon megnövelt áramerősségű portok is, amelyek már rendben vannak ilyen téren. Például egyes tv-ken szoktak lenni pont a mobil külső merevlemezek stabil tápellátásához ilyen / ilyen 1-1,2 A-es portok.

    (#4152) batagy:
    Egyszerűbb inkább a már említett speciális kábelt beszerezni, nem? Ugyan lehetnek az egyes 2,5"-os merevlemezek energiaigénye között különbségek, de 5400-as alapon azért rendszerint nem olyan számottevőek. Inkább a 7200 RPM-es típusokhoz viszonyítva szokott nagyobb eltérés lenni. Na meg 1 db hagyományos (0,5 A) USB 2.0 port eleve bizonytalan ilyen téren, mint az az előbb említve volt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz TeeJay #4155 üzenetére

    Azért azt így nem igazán lehet általánosítva kijelenteni, hogy manapság minden hardveren biztos tápellátást fog nyújtani 1 db normál USB 2.0 port egy 2,5"-os külső HDD számára. Rendszerint akad példa PC, laptop és tv esetében is az ellenkezőjére. Valamint utóbbiakon is nem véletlenül szoktak lenni a nemrég említett speciális portok. Továbbá a motor felpörgetése egy dolog, de attól még van ezeknek a drive-oknak üzem közben is egy bizonyos energiaigénye, amit nem árt, ha az USB-port képes egyenletesen biztosítani. Egyébként olyan tényleg van, hogy egy mobil külső HDD lassabban pörög fel, illetve valószínűleg megpróbálják ilyen téren az USB 2.0-s használathoz optimalizálni (példa). Viszont azért ez sem minden típusnál jellemző, ezért megint nem feltétlen lehet általánosítani.

    Létezik amúgy USB 3.0-s Y-kábel is. Sőt, a népszerű Becrux külső házhoz szintén ilyet mellékelnek gyárilag, csak annak az eszköz felőli vége nem Micro-B, hanem Mini-B típusú. Viszont nyilván csak USB 2.0 portoknál lehet szükség a gazda felőli oldalon a kábel másik végének (kiegészítő tápvonal) is a csatlakoztatására, ellenben USB 3.0-nál elég szimplán a normál (adat + táp) végét. USB 3.1 Gen 2, illetve majd USB 3.2 portoknál meg aztán pláne. Szóval inkább az USB 3.X portoknál jelenthető ki biztosabban, hogy nem kell egy 2,5"-os külső merevlemez tápellátása miatt aggódni. Sőt, a Seagate már készített is Innov8 néven olyan 3,5"-os modellt, amely működéséhez nem szükséges külső tápegység, mivel USB 3.1 Gen 2 alapon 1 db Type-C port meghajtja rendesen.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kaze92 #4159 üzenetére

    Helló!

    Először is, ha rendszerint a 3,5"-os modelleknél jellemző külső tápos megoldás kell, akkor az ilyen külső házakkal a Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja foglalkozik. De a külső tápellátás akár a 2,5"-os típusoknál is megoldható, amiről egy korábbi hozzászólásban volt szó. Ha pedig gyári kiszerelésű külső merevlemez kell, akkor az ügyben a Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD topikban érdemes érdeklődni.

    Egyébként, ha visszaolvasol pár hozzászólást, akkor pont nemrég volt téma itt a topikban az USB-n történő tápellátás. Továbbá egy másik topikban a tv-s használatról is volt szó tápellátás és egyéb dolgok tekintetében egyaránt. Valamint az alábbi válaszokban a különféle HD-filmek lejátszásával kapcsolatos dolgokról.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz atees #4163 üzenetére

    Szia!

    Ha készenléti állapotba (alvó módba) kapcsol a külső ház, akkor normál esetben abból simán fel kellene ébrednie amint az OS, vagy egy program hozzáférést intéz a külső meghajtóhoz. Legalábbis ez az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezetben működni szokott. Ellenben egyéb környezetben már nem feltétlen tökéletes minden esetben a kompatibilitás és a működés, amiről korábban pl. ebben és ebben a hozzászólásban is volt szó. Tehát esetedben az említett jelenség mondhatni nem a külső ház hibája, hanem inkább a router hiányossága. Ha PC-s környezetben megfelelően működik, akkor meg pláne.

    Jó példa erre a másik külső házas topikból egy fórumtárs esete, akinél többek között ilyen probléma is előfordult. Tehát azt már a router topikjában kellene megérdeklődni, hogy mit lehetne kezdeni ezzel. Illetve, ha esetleg külső firmware (pl. OpenWrt, Tomato stb.) van rajta, akkor annak a topikjában.

    Ebben a topikban ezzel kapcsolatban max. esetleg a külső házon lévő firmware piszkálása lehetne opció, illetve egy olyat rátenni, aminél nincsen alvó mód. De ahhoz tudni kellene az USB-chip pontos típusát, a VID és PID azonosítókat stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz batagy #4165 üzenetére

    Ha IS621 chip van benne, mint egy korábbi tesztnél, akkor ahhoz valóban nem nagyon találni külső firmware-t az összefoglalóban említett oldalakon (sem). Többek között ezért is preferálom inkább az ASMedia chipes és PID: 55AA azonosítós külső házakat, mert azokhoz van firmware és szükség esetén akár az alvó mód kikapcsolása is megoldható.

    Vagy másik opció pl. hosszas letöltéssel / lejátszással a lemezművelet folyamatos fenntartása és akkor megint nem fog készenléti módba váltani a külső ház. Na meg az ilyen "egyéb" készülékeknél, ha már bizonyos dolgok nem működnek normálisan, akkor jobb híján marad az alternatív megoldás...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ginola #4170 üzenetére

    Szia!

    Vannak jó ár-érték arányú 2,5"-os külső házak, mint pl. a Captiva. Valamint, ha egy nagyon olcsó kell, akkor olyanokat főleg pl. az eBay és egyéb nemzetközi webáruházak kínálatában lehet találni (példa). Az előbbi 2 teszt egyébként az összefoglalóban is megtalálható, valamint ott vannak egyéb beszámolók és tesztek, továbbá egy táblázat is stb.

    Viszont, ha egy médialejátszóhoz csatlakoztatva lesz használva a külső ház, akkor arra kb. ugyanaz vonatkozik, mint amiről a közelmúltban pl. a tv-s használatot illetően volt szó egy másik topikban.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz RBJ #4172 üzenetére

    Pont az előző hozzászólásban volt linkelve, hogy mi vonatkozik az elsődlegesen támogatottól eltérő hardver- és szoftverkörnyezetben történő használatra. Esetedben a médialejátszón a tápellátás sem lehetett stabil, valamint USB-s csatlakozásnál az érintkezési problémák megint gondot okozhatnak. Ha a csatlakoztatáskor már fel sem pörög a benne lévő merevlemez, akkor valószínűleg letapadt az olvasófej. Példa: kérdés | válasz. Annak piszkálása viszont nem javasolt házilag!!! Ha fontos és pótolhatatlan adatok vannak a külső HDD-n, akkor ez esetben eleve egy adatmentő szakemberhez kellene elvinni. De mondjuk az meg a másik, hogy az a fontos adat tulajdonképpen nem is olyan fontos és nem is létezik, amiről nincsen biztonsági másolat. Tehát kizárólag 1 db fizikai meghajtón tárolni a fontos adatokat, ráadásul azt nem feltétlen ideális működési feltételeket biztosító környezetben is használni stb., eleve nem volt jó döntés.

    Egyébként ez a topik szimplán csak külső házakkal foglalkozik, míg a gyári kiszerelésű típusokkal a Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD topik. Viszont ez a mostani kérdés eleve adatmentéses téma, aminek megint van külön topikja Adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez néven.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz powergoku #4176 üzenetére

    Üdv!

    Ez alapján ez egy gyári kiszerelésű külső merevlemez, nem szimplán csak egy külső ház. Vagyis az ilyen normál esetben eleve nem arra való, hogy tetszőlegesen cserélgessék benne a merevlemezt. De, ha roncsolás nélkül szétszerelhető és megfelelő SATA-USB átalakító van benne (példa), amihez lehet SATA HDD-t csatlakoztatni, akkor technikailag megoldható. Aztán, hogy USB-chip firmware szinten mit támogat a "külső ház", az már más dolog. De jó esetben egy kisebb tárolókapacitású HDD-vel is működhet, vagy akár még egy nagyobbal is.

    Ha nincsen meg a gyári USB-kábel, akkor azt lehet venni külön is, nem nagy tétel. De 2,5"-os méretben egy komplett USB 3.0-s külső ház sem az manapság, amiről nemrég volt szó.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Soma01 #4178 üzenetére

    A firmware frissítése és az alvó mód stb. állítgatása inkább az ASMedia chipes külső házaknál opció. Lehet ugyan az összefoglalóban említett oldalakon egyes JMicron chipekhez is találni firmware-t és van is a frissítéssel némi tapasztalat, de nem olyan mértékben, mint az ASMedia esetében. Az meg a másik, hogy a firmware piszkálására vonatkozóan vannak bizonyos intelmek, amelyek az összefoglalóban és pl. ebben a hozzászólásban is le vannak írva.

    Egyébként az nem derült ki, hogy ezek a leállítási funkciók működnek-e, vagy sem az említett külső háznál. De amúgy egy SSD-nél nyilván nem olyan lényegesek, mint egy HDD-nél. Illetve az SSD-knél megállapítani is nehezebb ezeket, mivel nem vibrál a külső ház burkolata, mondhatni zajtalan a meghajtó stb. Ami viszont fontos egy külső SSD használatánál is, az pl. a megfelelő szoftveres leválasztás, ami a másik topikban bővebben ki volt fejtve. Illetve ott vannak még az általános dolgok is, de ezek egy része főleg inkább (csak) a HDD-knél lényeges. Továbbá a külső SSD-knél ami még említést érdemel, az pl. a TRIM működése. Ez egy korábbi tesztben szintén részletezve volt. Illetve ezzel kapcsolatban pl. ebben a hozzászólásban is vannak további információk.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Csigaboly #4179 üzenetére

    Szia!

    Vannak a topikban információk az egyes Orico külső házakról. Legutóbb pedig említette is az egyik fórumtag, hogy egy ilyen 2189U3-as modellt vett. Bővebb infókat nem közölt róla, de ha érdekel, akkor nála tudsz érdeklődni ez ügyben. Valamint akár pl. az eBay-es kütyük kis pénzért topikban is rá lehetne kérdezni, hogy kinek van ilyen. Ugyanis bár a mostani modell a hazai kínálatban is megtalálható, de sokan bizonyos külső házakat jellemzően a különféle nemzetközi online piacterekről szoktak beszerezni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz joefasalasso #4188 üzenetére

    Szia!

    Először azt kellene tudni, hogy pontosan milyen méretformátumú SSD-ről van szó. Majd aztán annak megfelelően külső házat választani. Ha 2,5"-os, akkor ahhoz egy ugyanilyen méretve szabott külső ház megfelelhet, de pl. egy M.2-es már nem. De egyébként van a topiknak összefoglalója és azon belül "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezet. Ott le van írva néhány instrukció, illetve konkrét példák, hogy mások innen a fórumról milyen összeállításokat használnak.

    A Thunderbolt interfészre épülő külső házak rendszerint nem éppen olcsók és a 3. generációs szabvány sebességét is max. pl. egy LaCie Bolt3 féle megoldás tudja csak kihasználni. 1 db SATA3-as SSD-hez viszont bőven elég az USB 3.1 Gen 1 / Gen 2. Utóbbiak kedvezőbb ára pedig megint nem elhanyagolható szempont.

    Az általad nézett IB-234-U31a külső háznál az eszköz felőli oldalon Micro-B fizikai csatlakozó van, az USB-kábel gazda felőli vége pedig Type-A típusú [kép]. Tehát egy ilyet nem lehet közvetlenül a Mac Thunderbolt 3 (Type-C) portjához csatlakoztatni, mert ahhoz külön adapter, kábel stb. kell (példa). Vagy eleve olyan külső házat lenne célszerű venni, amelyhez mellékelnek Type-C adaptert. A RaidSonic 2,5"-os kínálatában ilyen pl. az IB-254U3+C. A másik opció pedig egy teljesen Type-C megoldásra épülő külső ház lenne, amelynél az USB-kábel gazda felőli vége is ennek megfelelő. 2,5"-os fizikális méretben az előbbi gyártó legújabb modelljei közül ilyen pl. az IB-245-C31-B. Ahogyan utóbbihoz hasonló a szintén újnak mondható Sharkoon Rapid-Case, amivel némi tapasztalat is van.

    Egyébként, ha OS alá kell rendszermeghajtónak az SSD, akkor nem lenne célszerűbb betenni a gépbe? Vagy az utólagos cserét / bővítést az iMac esetében sehogyan nem lehet megoldani? Ha nem, akkor működhet akár a rendszer USB-s háttértárról történő futtatása is. Legalábbis Windows és Linux operációs rendszereknél megoldható, de valószínűleg a macOS esetében is. Aztán, hogy pl. a TRIM működni fog-e ilyen felállásnál, az már más dolog. De az összefoglalóban erre vonatkozóan is vannak információk.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz joefasalasso #4192 üzenetére

    Értem, akkor az más és otthon nyilván nem kellene piszkálni a garancia miatt. Max. esetleg szervizben kérni a cserét, már ha megoldható egyáltalán.

    Konkrét tapasztalat itt a topikban ezek közül csak a Sharkoon külső házzal van, mint említve volt az előző válaszban. De amúgy első ránézésre ezek a legújabb IB-245-C31-B/-G/-P modellek is jónak tűnnek. Na meg ezeknél a dizájn sem utolsó.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz XenHai #4196 üzenetére

    Helló!

    A pontos modellszám nincsen megadva a háttértárra vonatkozóan, de a Momentus XT sorozat 750 GB-os modellje az alábbi adatlap alapján egy SSHD. Egy másik adatlapon eltérő modellszámmal is megtalálható, de az XT jelölésű ott szintén egy hibrid meghajtó. Viszont ettől függetlenül itt most leginkább a belső csatlakozás és a háttértár magassága a lényeg. Ha SATA-s és 9,5 mm magas, akkor az pont jó, mert a legtöbb 2,5"-os külső házhoz eleve passzol ilyen téren. Továbbá a 7200 RPM miatt javasolt a jó hőelvezetéssel rendelkező típus, valamint a stabil tápellátás miatt a gazda hardveren az USB 3.0/3.1 portok használata.

    Egy HDD / SSHD meghajtóhoz pl. az adatátviteli sebességet illetően bőven elég egy USB 3.0-s külső ház. Illetve, ha csak az utóbbi portok vannak a gazda hardveren (gépen), akkor meg pláne. Erről egy korábbi hozzászólásban volt szó. Valamint nemrég arról is, hogy a Sharkoon említett modellje teljes egészében Type-C megoldásra épül. Tehát, ha a gépen pl. a hagyományos Type-A aljzatok vannak, akkor azokhoz nem lehet közvetlenül csatlakoztatni a Type-C végű USB-kábelt. Vagyis ehhez külön kábelre / átalakítóra lesz szükség.

    A szoftveres leválasztás utáni leállítás a nemrég linkelt tapasztalatok alapján működik az új Rapid-Case esetében is. Az alvó mód ugyan nem volt említve, de a kérdés most nem is arra vonatkozott. Tehát ennél a külső háznál az előbbi miatt nem szükséges a firmware-t piszkálni. De amúgy az meg a másik, hogy az ASMedia chipes külső házaknál az USB 3.1 Gen 2 típusok esetében a firmware frissítésével egyelőre nincs is még tapasztalat itt a topikban.

    Jelen esetben megfelelhet egy USB 3.0-s külső ház is a célra, amelynél ugyanúgy működhetnek a különféle leállítási funkciók és még az ára is kedvezőbb lehet. A topik összefoglalójában vannak beszámolók, tesztek, táblázat stb., amelyek alapján lehet találni megfelelő típust. De, ha az eddigi infók megfontolása után továbbra is az említett Gen 2-es modell kell, akkor nyilván az is opció lehet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Strezi #4195 üzenetére

    "Szépen alszanak és ébrednek a lemezek igény szerint."

    Ha a külső házakra, illetve a bennük lévő merevlemezekre vonatkozik a kijelentés, akkor az érdekes. Ugyanis nekem is van ilyen Kolink külső házam, amelyről korábban készítettem egy átfogóbb tesztet. Annál viszont többek között pont az volt a lényeg, hogy szinte semmilyen leállítási funkciót nem támogatott. Max. a géppel együtt, illetve az USB-kábel kihúzásakor kapcsolt ki, állt le a merevlemez pörgése stb. Az AS2115 azonosító elvileg ASM1153 chipre utal, de itt maga a firmware is még lényeges lehet. A nálad lévő modelleknél is 130531210000 verziójú firmware van, vagy esetleg már egy másik?

    Az adatátviteli sebesség amúgy mekkora USB 3.0-n ennél a RAID 0 tömbnél? Gondolok itt arra, hogy a szabvány ~ 450 MB/s körüli gyakorlati maximumát ki tudja-e használni, illetve több eszköz ugyanahhoz az USB-hubhoz történő csatlakoztatása és a BOT (?) adatátviteli mód nem-e fogja vissza valamelyest stb.

    Egyébként ötletes megoldás, gratulálok! :C

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz XenHai #4200 üzenetére

    Ez a nagyon nem jöttek ki jól egymással konkrétan mit jelent?

  • King Unique

    titán

    válasz XenHai #4202 üzenetére

    Értem, vagyis ezek szerint magával a külső házzal nincsen semmi gond és vélhetően megfelelően működik az SSHD meghajtóval is.

    Egy 7200 RPM-es meghajtó energiaigénye viszont rendszerint eleve nagyobb az 5400-as változatokhoz képest. Tehát a 7200-as típusoknál még inkább javasolt az USB 3.0/3.1 portok használata, valamint USB 2.0 portok esetében az Y-kábeles megoldás. De, ha nálad USB 3.0 port használatánál is felpörgési probléma volt, akkor azt valószínűleg a gyári USB-kábel okozhatta, ami ráadásul kissé hosszú (kb. 1 méter) is. Ilyet néha én is tapasztaltam, pláne ha a gép USB-portjaihoz egyszerre több 2,5"-os külső merevlemez is csatlakoztatva volt. Amúgy az a gyári kábel még kissé merevnek is mondható, valamint esetemben a külső házhoz vásárolt hordozótokba éppenhogy belefér. Többek között ezért is használok hozzá inkább egy másik, rövidebb kábelt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Soma01 #4204 üzenetére

    A topik összefoglalójának gyakran ismételt kérdések fejezetében többek között ezzel kapcsolatban is vannak információk.

    A 2,5"-os külső merevlemezeknél tényleges külső tápellátásra max. az olyan extrém eseteknél lehet szükség, amikor a gazda hardver eleve nem képes normális tápellátást biztosítani USB-n. De, ha pl. egy PC-ről, vagy laptopról van szó, akkor azoknál mondhatni felesleges az említett megoldással (példa) szórakozni. Ezeknél rendszerint elég a gazda hardverről történő kiegészítő tápellátás is pl. egy Y-kábel alkalmazásával. Egyébként a külső tápellátásnál elsődlegesen amúgy is inkább EZ a megoldás, vagy egy aktív USB-hub használata javasolt. Ellenben az Y-kábel kiegészítő tápellátásra szolgáló végének ilyen-olyan külső tápegységgel történő megtámogatása amolyan tákolásos módszer. Pláne, hogy azt normál esetben eleve a gazda hardverhez szokás csatlakoztatni. Jó esetben aztán ugyan ez is működhet, mármint ha pl. ezeket illetően rendben van a tápegység. Viszont ettől még általánosan az előbbi 2 megoldás preferáltabb és ajánlottabb inkább.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Soma01 #4208 üzenetére

    Vagyis egy passzív USB-hubod van. Viszont 2,5"-os külső merevlemezekhez eleve aktív típus kellett volna! Volt olyan eset, amikor kénytelen voltam passzív típust használni, aminél Y-kábellel + 2 db USB 3.0 porttal próbáltam biztosítani a stabil tápellátást. 1 db 2,5"-os külső HDD-nél még nem volt gond, de 2-3 db esetében már olykor előfordult, hogy az egyik kattogott és nem pörgött fel, esetleg ez kihatott a többi működésére is stb. Az előző válaszban említett tákolásos megoldás esetleg talán opció lehet, de annál mondjuk nem volt szó egy közbeiktatott passzív USB-elosztóról. Illetve ilyen célra továbbra is egy aktív USB-hub lenne az igazi és az inkább javasolt megoldás. Lehet néhány ezrest elkérnek érte, de a külső merevlemezek és a rajtuk lévő adatok értékesebbek annál, mintsem hogy kissé bizonytalan megoldásokkal kísérletezzen az ember.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz odrif #4214 üzenetére

    Helló!

    A másik topik válaszában valószínűleg 3,5"-os megoldásra célzott az illető. De a kiegészítő / külső tápellátás akár egy 2,5"-os külső háznál is megoldható. Erről pont nemrég volt szó ebben a hozzászólásban.

    Ha olyan 2,5"-os külső ház kell, amin van DC tápbemenet, akkor korábban említve voltak ilyenek is. Illetve a LogiLink UA0115 szintén ilyen, ami az ebben a hozzászólásban lévő képen is látszik. Viszont külső tápegységet gyárilag nem mellékelnek hozzá, tehát azt külön kell beszerezni. A milyet pedig már linkelve volt az előbb, vagyis ebben a hozzászólásban volt szó erről.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz odrif #4216 üzenetére

    2,5"-os külső házakhoz nem nagyon szoktak külső tápegységet mellékelni, mert normál esetben egy megfelelő gazda hardveren nyilván nincsen szükség rá. Max. egyes típusoknál esetleg Y-kábelt, vagy USB-s DC tápkábelt. De utóbbiakat is csak kiegészítő tápellátás céljából, illetve USB 2.0 portok használata esetén.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz odrif #4218 üzenetére

    Az előző válaszokban már linkelve volt EZ a hozzászólás. Ha a DC aljzat méretei más külső házaknál is ennek megfelelőek, illetve a többi jellemző is stimmel, akkor azokhoz szintén jó lehet a Navilock. Vagy pl. egy ahhoz hasonló tápadapter. De amúgy egy másik topikban erről is volt szó részletesebben. Példa: kérdés | válasz.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pocokxx #4220 üzenetére

    Szia!

    Az összefoglalóban lévő táblázatban fel van tüntetve többek között a HDD-k max. magasságára vonatkozó adat is, vagyis hogy mekkora fér bele fizikálisan a külső házba. Ha esetedben 15 mm magas a 2,5"-os merevlemez, akkor pl. a CEB-7025S és az IB-250StU3+BH15 külső házak jók hozzá. Az előbbiről egyébként teszt is készült itt a topikban, az utóbbiból pedig szintén vettek már többen, sőt nekem is van egy ilyenem. Amúgy a RaidSonic (ICY BOX) ezen modelljénél a szerelés kissé körülményes a 8 + 2 db csavar miatt, illetve a LED-ek fénye is kissé erős. De ezeket leszámítva egy elég jó külső ház és támogatja a különféle leállítási funkciókat is. Továbbá vannak 15 mm magas mobil merevlemezt kezelő külső házak pl. a Delock és a FANTEC kínálatában is. Viszont ezekkel nincsenek itt a topikban konkrét tapasztalatok.

    A háttértár tárolókapacitásának kezelésére vonatkozó limitet a gyártó oldalán célszerű lecsekkolni. Amivel kapcsolatban pl. az IB-250StU3+BH15 adatlapján oda is van írva, hogy elvileg nincsen korlát. Legalábbis a jelenleg kapható 2,5"-os merevlemezekre vonatkozóan. De amelyiknél pl. 2-3 TB-ot írnak oda, az lehet amiatt is, mert éppen csak akkorával tesztelte a gyártó. Vagy eleve csak 9,5 mm magas HDD fér bele, ellenben 3-5 TB-os modellek jelenleg csak 15 mm magas kivitelben vannak. Illetve a limitre vonatkozóan az megint érdekes, hogy a 3,5"-os külső házaknál a 2,5"-os típusoknál alkalmazott megoldásokhoz hasonló, vagy éppen ugyanolyan USB-chipek és firmware-ek esetében jelenleg akár a 8-12 TB-os HDD-k kezelése is működhet.

    Az, hogy szükséges-e egy 2,5"-os USB-s külső házhoz kiegészítő / külső tápellátás, az leginkább a gazda hardveren lévő USB-portoktól függ. Ha egy tv-ről van szó, akkor azzal kapcsolatban a másik topikban pl. ebben a hozzászólásban többek között erre vonatkozóan is le van írva a lényeg.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Tsebacsi #4221 üzenetére

    Üdv!

    Ha már strapabíróság, akkor arról a másik topikban volt szó, hogy azt külső merevlemezeknél lehet belsőleg és külsőleg egyaránt fokozni. A külső házas megoldásnál a belső előnyösebb lehet, mivel mondhatni tetszőleges, illetve az átlagnál tartósabb merevlemezt lehet tenni a külső házba. A gyárilag összeszerelt külső HDD-knél viszont az ütésálló, vagy akár vízálló megoldások rendszerint kiforrottabbak és komolyabbak. De az utóbbi akár a külső házaknál is megoldható, amiről a másik topikban linkelt hozzászólásban szintén volt szó.

    Az általad linkelt külső házakkal itt a topikban nincsen konkrét tapasztalat. Az Orico külső házakkal ami van, az nemrég ebben a hozzászólásban volt összefoglalva. A másiknál pedig integrált USB-kábel van, ami ha megsérül, vagy netán elszakad, akkor az nyilván szívás. Illetve az utóbbi lényegében egy szimpla SATA-USB adapter, amihez még hozzátoldanak egy külső házat. De, ha csak egy adapter kell, akkor olyat lehet venni külön is és pl. EZ egy ajánlott típus. Valamint ennél a kábel sem integrált, hanem eleve cserélhető.

    Ha a külső házas megoldást választod, akkor a jelen topik összefoglalójában lévő táblázat, valamint a beszámolók és tesztek alapján azért lehet találni megfelelőt. Ha olcsó 2,5"-os külső ház kell, akkor pl. a Captiva is opció lehet, valamint az eBay és társai online piacterekről rendelve pl. EZ. A HDD felől pedig a Milyen merevlemezt vegyek? topikban célszerű érdeklődni, illetve elolvasni az ottani összefoglalót.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák