Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Krystal_s #5154 üzenetére

    Nem teljesen értelek több okból kifolyólag sem...

    1. A Windowsban a szoftveres leválasztás az eszköz eltávolítására szolgál, amit utána fizikálisan is szokás leválasztani a gazda hardverről, azaz kihúzni az USB-kábelt, stb. Ha az a cél, hogy átmenetileg készenléti állapotba váltson, akkor azt a funkciót, a készenléti, más néven alvó módot szokás normál esetben használni, illetve olyan külső házat, ami azt firmware szinten támogatja.

    2. Az előző válaszban linkelt leírásokban szemléltetve van több módszer is arra, hogyan lehet fizikai újracsatlakoztatás, vagyis az USB-kábel kihúzása-bedugása nélkül újracsatlakoztatni az előzőleg szoftveresen leválasztott USB-tárolóeszközt. Ahol azok között van külső program ingyenes és fizetős kivitelben egyaránt, valamint a Windows beépített eszközei, lásd pl. eszközkezelő, parancssorban DevCon, stb. Ahol ha már az eszközkezelő nem felel meg számodra, akkor nem világos miért akkora gond, ha telepíteni kell egy olyan kis programot mint pl. a Dev Eject, pláne ha otthoni gépről és használatról van szó, nem pedig céges gépről admin által felügyelve? :F

    3. "mert nálam mindig fut valami HDD figyelő, parkolást tiltó program a másik HDD miatt és az sokszor felébresztené."

    Az nemrég a másik topikban, valamint korábban itt pl. ebben a hozzászólásban és a társtopik ezen hozzászólásában is le lett írva, hogy az alvó mód X perc teljesen inaktív állapot után értendő, ellenben ha az OS, vagy egy program azon időn belül állandóan hozzáférést intéz a külső merevlemezhez, akkor nem fog működni. Vagy ha készenléti állapotba is vált, akkor abból állandóan felébred az előbbi ok miatt. Ha az a cél, hogy működjön, akkor az ilyen külső szoftverek használatát mellőzni kellene, vagy beállítani, hogy ne piszkálják állandóan a külső merevlemezt. Ha ez nem megoldható, vagy nem is cél, akkor viszont ez esetben eleve nincs miről beszélni, hiába támogatja a külső ház firmware szinten a készenléti módot, ha az adott szoftverkörnyezet nem teszi lehetővé annak megfelelő működését, ennyi.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Krystal_s #5158 üzenetére

    1. Az a rengeteg ember nem is feltétlen mindig használja a Windowsban a szoftveres leválasztást, vagy ha már használják, akkor általában azzal a céllal, hogy utána fizikálisan is leválasszák az USB-kábel kihúzásával az eszközt a gazda hardverről. Ahol a kábel kihúzása a portból azért nem olyan bonyolult és megerőltető művelet, 1 mozdulat aztán kész, max. akkor téma, ha esetleg nehezen hozzáférhető helyen van. Bár az igaz és jellemző a felhasználók egy részénél (nyilván nem mindenkinél), hogy folyamatosan csatlakoztatva van a külső merevlemez, nem húzzák ki a kábelt sem, a PC, illetve az OS alvó állapotba kapcsolásakor, PC/OS kikapcsolásakor sem, stb. De ők ilyenkor rendszerint nem is feltétlen választják mindig le szoftveresen, meg az alvó mód működése sem mindenkinél elvárás, sőt vannak olyanok akiknél pont az a kívánalom, hogy ne legyen készenléti állapot, ne álljon le a külső házban a HDD. Ha az a cél, hogy működjön az alvó mód és akkor leálljon a külső házban a HDD, akkor meg eleve olyat kell venni és használni, ami támogatja ezt firmware szinten, mint már említve volt többször. Ami ha adott, akkor normál esetben nyilván működni is szokott, tartósan készenléti állapotban marad a külső meghajtó és csak akkor ébred fel abból, pörgeti fel újra a HDD-t, ha pl. a felhasználó megnyit egy fájlkezelőt és célirányosan tallózza a meghajtó tartalmát, meg akar nyitni arról egy fájlt. Ha ez a működés nem jön össze, mert pl. egy külső program állandóan piszkálja a külső meghajtót és ezért nem vált készenléti módba, vagy emiatt abból gyakran felébred és újra leáll, akkor az már az adott szoftverkörnyezet miatt van és egyéni probléma, nem a külső merevlemez hibája, ennyi.
    Ez a szoftveres leválasztás utáni visszacsatolás az USB-kábel kihúzása és újracsatlakoztatása nélkül meg inkább rétegigény szokott lenni, meg akkor sem feltétlen mindig a készenléti állapot egyfajta alternatív megoldásaként. Ehhez az eszközkezelős megoldás meg szerintem pont hogy egyszerű, az USB-gyökérhub bejegyzésnél, vagy az USB 3.0 vezérlőnél letiltás-engedélyezés aztán kész, nem kell semmit eltávolítani és törölni, Windowst sem kell újraindítani, stb., erről is volt már szó az előző válaszokban.

    2. Ezek egyszerű kis programok, pláne egy ilyen Dev Eject, nem világos miért "ülne bele" annyira a rendszerbe. :F Nem 3rd party antivírus szoftverek ezek, amik tényleg "belelülnek" rendesen, meg amiiket úgy kell csökkentett módban a szoftvergyártó saját eszközével eltávolítani. Az USB Safely Remove és Zentimo xStorage Manager programokat meg történetesen jómagam is használom évek óta gond nélkül és ezek nyilván nem akármilyen tákolmány szoftverek, hogy ilyen-olyan problémát okozzanak. Meg egy dolog, hogy fizetősek, de 30 napig teljes funkcionalitással használhatók trial módban, ami kipróbálási, tesztelési célra nyilván bőven elég.
    Apropó uninstall, ott pl. egy Dev Eject esetében elég lehet a Windowsnál a beépített eltávolítás használata, de amúgy van számos külső program is erre a célra (példák), amik bizonyos esetekben hatékonyabb eltávolítást végeznek. Másrészt meg ha már akkora a para amiatt, hogy nehogy valami nem kívánt módosítást hajtson végre, vagy gondot okozzon egyik-másik külső program a Windowsnál, akkor az ilyen esetekre való a rendszer-visszaállítás használata és a program telepítése előtt visszaállítási pont létrehozása, vagy előtte esetleg komplett rendszermentést (lemezképfájl) készíteni a Windowsról a beépített eszközzel / külső programmal, stb. Szóval nem feltétlen kell ide Sandboxie, aminél annyira nem meglepő, ha nem feltétlen úgy működnek az említett szoftverek, mint éles környezetben. Meg ha már eleve adottak az előbbi lehetőségek, akkor nehogy már akkora gond legyen, hogy élesben telepíteni kell egy programot a kipróbáláshoz, amik ráadásul nem akármilyen kétes eredetű, malware tenyészet, tákolmány szoftverek. :N

    3. Oké, csak akkor ugye ez esetben a külső ház vonatkozásában - ami ezen topik témája - nem nagyon van miről beszélni, mert esetedben a szoftverkörnyezet eleve gátolja/gátolná a készenléti mód megfelelő működését, hiába támogatja/támogatná az eszköz firmware szinten. Valamint ha csak a szoftveres leválasztás utáni visszacsatolás a cél, az a kérdés, akkor ez eleve OS, jelen esetben Windows specifikus téma, nem külső ház specifikus.

    Akkor ezzel szerintem már bőven túl lett itt tárgyalva ez a téma, tovább nem szükséges ragozni. Mármint esetlegesen az olyan továbbiakat, mint pl. a Windows specifikus beállítási lehetőségek és ahhoz külső programok használata stb., értelemszerűen az adott Windows-verzió topikjában, vagy a "Milyen program, ami...?" topikban kellene tovább fejtegetni és nem itt, bár a lényeg szvsz már itt is bőven le lett írva. Persze ha magával az Ewent, vagy esetleg más külső házzal kapcsolatban van további érdemleges észrevétel, kérdés, ami kapcsolódik a topik témájához, akkor az más, azt természetesen fel lehet itt tenni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Krystal_s #5161 üzenetére

    Nem tudom te milyen Windowst használsz, de nálam Windows 10-nél az eszközkezelőben az USB-gyökérhub (USB 3.0) esetében simán működik a letiltás-engedélyezés a külső merevlemez visszacsatolásához, nem kell semmit törölni, sem újratelepíteni, Windowst sem kell újraindítani, stb. Valamint szoftveres leválasztás után és anélkül is, de itt tudtommal eleve az előbbiről volt eddig szó. Ha nálad nem működik, akkor lehet menni tovább fejtegetni a témát az érintett Windows rendszer topikjába, mint már említve volt az előző válaszban.
    Windowsoknál USB-s meghajtók esetén rendszerint eleve le van tiltva az írási gyorsítótárazás, a felhasználónak kell külön bekapcsolni, ha engedélyezni akarja az eszköznél. Vagyis érdekes, ha az adott külső merevlemeznél alapból be van kapcsolva, az még pláne, ha állítólag az írási gyorsítótárazás elől a pipát kivéve nem lehet átállítani jobb teljesítményről gyors eltávolításra, még az eszköz újracsatlakoztatása és/vagy a Windows újraindítása után sem, stb. De ez megint olyan, hogy inkább az érintett Windows rendszer topikjában kellene tovább fejtegetni, nem kifejezetten ennek a topiknak a témája mélyebbre menően kibogozni.

    Igen, használom az említett 2 programot, de leginkább az egyik társtopikban részletezett ok miatt. Próbáltam ezekkel a szoftveres leválasztás utáni visszacsatolást is, működik, de ennyi, nem emiatt használom ezeket elsődlegesen, mint már említve volt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz lacko6 #5164 üzenetére

    Ha rákeresel, akkor láthatod, hogy többször volt már szó erről a külső házról itt a topikban, többen vettek, használnak ilyet, logout blogbejegyzés is íródott róla, stb. Alapvetően egy jó, minőségi külső ház, bár az előbbiek alapján itt a topikban nem mindenki volt a működésével teljes mértékben elégedett, de ez az adott hardver- és szoftverkörnyezet függvénye is lehet.

  • King Unique

    titán

    válasz mgTerminator #5167 üzenetére

    A leírtak alapján a most használt Acasis külső házadat is kezeli a HDS, csak nem feltétlen jeleníti meg a 2 HDD adatait külön-külön, ami az alkalmazott RAID módtól is függhet, mint már említve volt. + Akár a HDS verziójától is, lásd a nemrég említett kétlemezes külső háznál más korábbi esetét. Ahol ha az említett programnak esetleg nem a legújabb verzióját (5.61) használod, hanem valami muzeálisat, akkor értelemszerűen frissíteni kellene a legújabbra, majd utána azzal is megnézni hogyan jeleníti meg a külső meghajtót, az abban lévő merevlemezeket.

  • King Unique

    titán

    válasz KaiotEch #5168 üzenetére

    Itt mondjuk a pontos modellszám nem ártana, mert többféle is van ilyenekből a gyártó kínálatában. De amúgy nem, eddig még nem említette itt a topikban senki, hogy pont ilyen külső házakat használva, max. korábban egy másik hozzászólásban volt szó a külső hatásoknak jobban ellenálló modellekről többek között az ORICO kínálatából is.

  • King Unique

    titán

    válasz Hoffer #5172 üzenetére

    Lásd innen a fórumról mások eseteit, hogy ők milyen USB 3.X külső házat használnak M.2 PCIe NVMe SSD-khez. Példák: [link], [link]. + Olyan ismert gyártók kínálatában is vannak ilyenek, mint pl. az AXAGON, LC-Power és főleg a RaidSonic (ICY BOX), stb.

    "Egyszeri alkalomra kellene adatmentésre!"

    Akkor miért akarsz venni, ha csak 1x kell és utána többet nem használod, illetve ez esetben miért nem kérsz kölcsön valakitől egyet, vagy teszed be PC-be azt az NVMe SSD-t és oldod meg ott az adatmentést? :F

  • King Unique

    titán

    válasz valakky #5174 üzenetére

    Az EE25-XA3 eleve egy USB 3.0-s (USB 3.2 Gen 1x1) külső ház, aminek normál esetben nyilván az USB 3.0 szabványnak megfelelő sebességgel kellene működni. Mármint akkor, ha a külső mellett az USB-kábel és az USB-port is legalább USB 3.0-s, a gazda hardveren futó OS natívan / külön driverrel támogatja az USB 3.0-s adatátvitelt, a külső házban lévő HDD/SSD meghajtó kellően gyors, fájlkezelős fájlmásolásnál a forrásmeghajtó (amiről a másolás történik) is kellően gyors, másolandó fájlok mérete is megfelelő (nagy) a szekvenciális (magas) adatátviteli sebesség eléréséhez, stb.
    Az előbbiek esetedben biztosan rendben vannak? :F Illetve lásd egy másik esetnél leírtakat, az ott javasoltakat lenne célszerű ellenőrizni, kipróbálni, + ha csak a fájlkezelős másolást nézted akkor szintetikus tesztet is pl. ATTO / CDM szoftverrel Windows esetén.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz valakky #5176 üzenetére

    A külső HDD/SSD meghajtóra másolás az írási, míg az arról történő másolás az olvasási sebesség. Ami ha 130-150 MB/s és 100-130 MB/s, vagyis USB 3.0-s sebesség volt, akkor nem igazán stimmel az eredeti állítás, miszerint csak "se ment usb2 sebesség fölé". :N Valamint ha egy lassú HDD-ről történik a másolás a külső merevlemezre, akkor nem meglepő, ha az lassabban, akár USB 2.0-s sebességgel megy, ezért fontos hogy a forrásmeghajtó is kellően gyors legyen, mint már említve volt.
    A 100%-os lemezhasználatnál meg kérdés, hogy mi, melyik folyamat okozza, amit meg kellene nézni a feladatkezelőben. Ha másolás közben pl. az antivírus szoftver vizsgálja a lemezt, akkor nem meglepő, ha magasabb a lemezhasználat. Ahogyan akkor sem, ha pl. a HDS szerint gyenge / hibás szektorok vannak a HDD/SSD meghajtón, vagy egyéb gond van vele. + A Windows mellett másik OS alatt sem ártana tesztelni a külső házat és a másolást, ami lehet pl. Linux, illetve Linux Live rendszer pendrive-ról bootolva, ha nincsen "élesen" telepítve egyik gépre sem. + Másik USB 3.0 porton (asztali PC-nél hátlapi) és másik USB 3.0 kábellel is javasolt kipróbálni biztos ami biztos alapon, ahol a külső ház a gyári / egyéb rövid kábelével lehetőleg közvetlenül a porthoz legyen csatlakoztatva, ne hosszabbító kábellel megtoldva, vagy USB-hubon keresztül.

    "ezeken a cuccokon más külső usb3 rackkjeimmel eddig minden rendben volt ezekkel a hdd-kel, ssd-vel. ahogy most is gond nélkül mennek."

    Mármint ha most ugyanezen HDD/SSD meghajtók ugyanezen gép és OS párosításnál más külső házakban megfelelően működnek, nincsen 100%-os lemezterhelés és lassú másolási sebesség ugyanazon meghajtókra történő oda-vissza másolásnál, meg ha nem is a gyári / egyéb USB-kábel okoz gondot, akkor lehet azt mondani, hogy ez esetben vélhetően az EE25-XA3 külső ház lehet a probléma forrása, ellenkező esetben viszont nem.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz valakky #5180 üzenetére

    Az előző válaszokban leírt, javasolt dolgokat megnézted, kipróbáltad, letesztelted? :F Csak mert nem mindegy, hogy magával a külső házzal van gond, vagy az USB-kábellel, vagy a felhasználó saját hardver- és szoftverkörnyezeténél nem stimmel valami, ami a problémát okozza. :))

    A router meg eleve más tészta, az az elsődlegesen támogatott "A" helyett amolyan "B" kategóriás hardver- és szoftverkörnyezet, aminél nem meglepő, ha kompatibilitási, vagy egyéb gondok vannak a működésnél, lásd korábban más esetét. Meg az olyan vackokon normális tápellátást biztosító USB-port sem feltétlen szokott lenni, amiről az egyik társtopikban is volt szó korábban. Valamint az ilyen "B" kategóriás eszköz/készülék + OS felállásnál pl. a GPT partíciós séma szerinti lemezek kezelése sem mindig adott, van hogy azért "nem látja", ami nyilván nem a külső ház, hanem az adott szoftverkörnyezet, illetve OS hibája.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz semetka #5179 üzenetére

    Ez a topik és a másik külső házas társtopik elsődlegesen értelemszerűen a külső házakkal foglalkozik, de másodlagosan/érintőlegesen mindkettőnél téma a HDD dokkolók is, a téma összefoglalókban is vannak dokkolókról beszámolók, tesztek. Ahol ha 2,5"-os HDD/SSD meghajtóhoz való dokkolóról, olyan méretformátumú lemezzel való használatról van szó, akkor az értelemszerűen ezen, míg a 3,5"-os a társtopik témája.

    Ha az adott dokkolóval és benne a HDD-vel laptopon teljesen jól működik a fájlmásolás USB 3.0-n, ellenben a PC-n nem, akkor igen, az utóbbinál, annál a hardver- és szoftverkörnyezetnél nem stimmel valami. Amivel kapcsolatban az itteni téma összefoglaló "Gyakran ismételt kérdések" fejezetében vannak kérdések és azokra válaszok. Bár azt nem árt azok próbálgatása előtt tisztázni, hogy PMR / SMR HDD-ről van-e szó. Ha SMR, akkor annál nem meglepő a belassulás másolásnál (írásnál), lásd nemrég más blogbejegyzését.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz semetka #5183 üzenetére

    Ez a HDD már kissé muzeális, ennél pláne lényeges, hogy pl. a HDS szerint milyen az állapota. Valamint ha a SMART-ban az Ultra ATA CRC Error Count értéke növekszik, akkor az adatátviteli hibákra utal, vagyis kérdéses, hogy USB-n rendben van-e a fizikai csatlakozás (port, kábel), szükség esetén javasolt másik USB-kábellel is kipróbálni a dokkolót, stb.

  • King Unique

    titán

    válasz semetka #5186 üzenetére

    Ha maga a dokkoló jó, ugyanazon / másik gépen, illetve ott USB 3.1 (Gen 2) porton megfelelően működik, akkor az már az adott hardver- és szoftverkörnyezet hibája, ha USB 3.0 porton ez nem teljesül. Aminek további fejtegetése már nem feltétlen ennek a topiknak a témája, illetve továbbra is max. azt tudom mondani, javasolni, ami a téma összefoglaló "Gyakran ismételt kérdések" fejezetében le van írva erre vonatkozóan.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz mgTerminator #5188 üzenetére

    Ez a téma nemrég már ki lett tárgyalva itt, az ott említett kétlemezes külső ház is elvileg megfelelhet a célra. Ahol ha az a probléma, hogy HDS nem jeleníti meg külön-külön a 2 lemezt, akkor a most használt külső háznál is lehetne riportot küldeni a fejlesztőnek és jó esetben egy újabb programverzióban ez változhat.

  • King Unique

    titán

    válasz kmatalik #5191 üzenetére

    Azért ezt így szerintem nem feltétlen kellene általánosítani, hogy az egyes USB 3.0-s JMicron chipes tárolóeszközöknél az UASP mód bugos és emiatt nem működnek rendesen, hanem csak BOT módban. Az, hogy esetedben gond volt/van, az egy dolog, ami lehet az adott hardver- és szoftverkörnyezet(ek), + az adott külső ház / dokkoló, utóbbiaknál az USB-kábel + dokkoló foglalatok (slot) megfelelő csatlakozása/érintkezése + akár USB-chip firmware függvénye is, stb. + Maga az UASP adatátviteli mód ugye USB 2.0 és USB 3.1 (Gen 2) portnál és csatlakozásnál is működhet, ahol azt írta a fórumtag, hogy ott oké, csak USB 3.0-n nem. Meg azt is írta, hogy nála ilyenkor írásvédettségre utaló hibaüzenet van, aminél nem meglepő, ha leesik 0-ra az adatátviteli sebesség, mivel ez esetben nem lehet írni a külső meghajtóra, illetve ez más jellegű hibára is utalhat. Továbbá ebben a topikban is többen használtak/használnak különféle JMicron vezérlős külső házakat UASP módban USB 3.0 porton (például JMS578) és eddig nem említettek ilyen problémát, sőt pl. egy korábbi tesztemnél a JMS567 chipes külső ház nálam is gond nélkül működött USB 3.0 + UASP + W10 felállásnál, megfelelő volt az adatátviteli sebesség, nem állt meg hibával és nem esett le 0-ra a fájlmásolásnál, stb.

    Az meg a másik, hogy manapság modern és fejlett operációs rendszereknél általában adott a natív USB 3.0 és UASP támogatás, ahogyan rendszerint a Windows 10 esetében is. Ezt külön megtákolni, a beépített helyett erővel másik drivert telepíteni és ráerőltetni a rendszerre hogy az elavultabb és butább BOT módban működjön, nem feltétlen a legjobb megoldás. Illetve ha gond van, akkor ilyenkor az első lépes a külső háznál, dokkolónál először megbizonyosodni arról, hogy tényleg azzal van-e a gond. Vagyis USB 3.0 porton UASP módban kipróbálni másik USB 3.0 kábellel, másik USB 3.0 porton (asztali PC-nél hátlapon lévőn), valamint másik gépen és másik operációs rendszerrel is, ahol az utóbbinál a Windows mellett célszerű mással, pl. Linuxszal, illetve pendrive-ról bootolható Linux Live rendszerrel is, ha nincsen az adott gépre normál módon telepítve. Ahol ha mindenhol, minden helyzetben fennáll az említett probléma UASP módban, ellenben BOT esetében nem, akkor lehet azt mondani, hogy valószínűleg az adott dokkoló / külső ház, illetve az UASP mód lehet a probléma forrása, ellenkező esetben viszont nem. Aminél, mármint az adott dokkolónál / külső háznál ilyenkor célszerű megnézni a firmware-t is és ha szükséges, akkor azt frissíteni, illetve csak saját felelősségre, ha az eszköz gyártója közvetlenül nem kínál hozzá firmware-t, hanem csak külső forrásból való érhető el.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kmatalik #5195 üzenetére

    Egy ilyen eszköz eleve PnP (Plug and Play), vagyis igen, csatlakoztatod és normál esetben működik egy átlagos Windows 10-es gépen minden állítgatás nélkül. Ellenben a felhasználó saját hardver- és szoftverkörnyezete + bizonyos beállítások néha okozhatnak meglepetést és ezért nem feltétlen teljesül az előbbi minden esetben. Korábban volt akinek JMS567 vezérlős külső ház nem működött Linuxon, illetve mint utólag kiderült egyes kernel verziókkal és fájlrendszerekkel volt gond, mert NTFS-t használva már igen. Aztán volt akinél routerhez csatlakoztatva volt probléma, de az a normál és elsődlegesen támogatott ("A" = PC, Mac & desktop OS) helyett az ilyen "B" kategóriás hardver- és szoftverkörnyezetben annyira nem meglepő, illetve ugyanaz a külső ház JMS567 vezérlővel máshol, másoknál teljesen rendben volt (példa). Aztán volt olyan eset is, akinél a JMS567 chipes külső ház HDD-vel megfelelően működött, ellenben SSD-vel nem, de a firmware frissítése után az utóbbi is megoldódott, valamint az adatátviteli sebesség is megfelelő volt kb. 100 GB írás/olvasás után. Apropó firmware, az említett JMS567 chipes külső házamnál 00.01.01.04 verziójú firmware van, lásd egy korábbi hozzászólásban leírtakat.
    A másik OS, a Linux Live rendszer csak kipróbálás, tesztelés végett lett említve, hogy kiderüljön OS-től függetlenül fennáll-e az említett probléma, vagy esetleg Windows specifikus, illetve az utóbbinál is csak bizonyos feltételek megléte, teljesülése esetén jelentkezik.

    A feltett kérdésekre válaszolva:

    SSD-vel és HDD-vel egyaránt teszteltem, használtam azt a külső házat, sőt jelenleg is használom egy HDD-vel USB 3.0 + UASP + Windows 10 felállásnál és nálam egyik esetben sem jött elő az említett probléma.
    Sok szintetikus teszt lett rajta akkor lefuttatva, + azóta volt manuális fájlmásolás is több alkalommal több 10/100 GB adattal SSD-re és HDD-re egyaránt és nem tapasztaltam az említett jelenséget. Igaz nálam most egy PMR HDD van benne, nem SMR, az utóbbinál nem meglepő X GB folyamatos írása után a belassulás, lásd a nemrég linkelt blogbejegyzést.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz semetka #5197 üzenetére

    A téma összefoglalóban ott van hozzá a leírás és abban a külső letöltési forrás, + a nemrég linkelt példában is van egy másik JMS567 chiphez. Aztán azt már ne kérdezd, hogy ahhoz a dokkolóhoz pontosan melyik külső firmware lesz jó, ha jó lesz egyáltalán, passz.
    A firmware házilagos módosítása, frissítése csak és kizárólag saját felelősségre javasolt, pláne ha ehhez külső forrásból való a firmware és nem közvetlenül az eszköz (dokkoló) gyártójától!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kmatalik #5199 üzenetére

    A Sharkoon dokkolónál pedig JMS567 chipet ír a gyártó weboldala, ezért is érdekes ha azt a JMicron firmware frissítő programok egyáltalán nem ismerik fel, míg a másik, szintén elvileg JMS567 chipes Axagon SATA-USB adaptert igen. De lehet az előbbi újabb gyártású modelljeiben esetleg már másfajta JMicron / egyéb vezérlő van, csak ezt elfelejtette feltüntetni a gyártó, vagy ki tudja. :F

    Magánál az USB-s tárolóeszköznél a firmware frissítése megoldás lehet bizonyos problémákra, illetve ha annyira nem akar rendesen működni és más nem használ, akkor saját felelősségre adott a lehetőség ezt megpróbálni. Ahol ha a leírás alapján a 138.01.00.01 számú firmware javítja az említett hibát, akkor azzal a probléma elvileg megoldva. Meg ezért is említettem előzőleg, hogy adott chipnél nem feltétlen lehet egy bizonyos problémát általánosítani minden esetre, mert ugye többek között firmware-verzió függvénye is lehet.
    Az ilyen eszközök gyártóinak pár kivételtől eltekintve általában nem nagyon szokása új firmware-t kiadni és azt a felhasználó rendelkezésére bocsátani a gyártói weboldalon. Ahol ha valami hiba van a gyári firmware-ben, akkor az ugye emiatt szívás és max. külső forrásból lehet hozzá firmware-t vadászni, aztán jó esetben vagy sikerül a frissítés és megoldja, vagy nem.

    (#5201) semetka:
    Mármint gondolom a linkelt példára célzol, ahol igen, ott is a 138.01.00.01 számú firmware van futtatható állományként. Maga ennek a letöltése, futtatása és a firmware frissítése nyilván hamar megvan, az a leírás azért volt linkelve, hogy szemléltesse mikre érdemes odafigyelni (pl. lementeni az eredeti firmware-t, eszköz- és gyártóazonosítókat, stb.) és hogyan javasolt szakszerűen végigcsinálni egy ilyen műveletet. De a lényeg, hogy végül sikerült megoldani és most minden oké a leírtak alapján.

    Egyébként gratulálok! :C

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Tsebacsi #5208 üzenetére

    Tévével történő használat ügyében lásd nemrég egy másik esetnél leírtakat, ahol egyrészt 2,5"-os külső merevlemez használatánál eleve fontos USB-n a megfelelő tápellátás, azaz legyen a tévén pl. "HDD 5V 1A" jelölésű USB-port, vagy 2 db 0,5 A-es port Y-kábel használatához, stb. Másrészt arról itt is számtalanszor volt már szó, hogy az elsődlegesen támogatott "A" (= PC, Mac & desktop OS) kategóriás hardver- és szoftverkörnyezet helyett az ilyen "B" kategóriás (= tévé, router, xy lejátszók, stb.) környezetben nem feltétlen garantálható minden esetben a megfelelő kompatibilitás és működés annak esetleges hibája, hiányossága miatt, pont ezért javasolt azon készülékek topikjában is érdeklődni a tapasztalatok felől, ami a másik esetnél linkelt hozzászólásban is le van írva. Szóval lehet itt találomra ajánlani külső házakat, amiknek elvileg normál esetben működni kellene az adott tévével, aztán hogy ténylegesen mennyire fog egyik-másik, az már más dolog lehet. De ha az EX500 külső házat gond nélkül kezeli a tévé, akor az jó, ez esetben elvileg a "többit" is kellene, elvileg.

    Az ADATA kínálatában korábban gyárilag készre szerelt kivitelben a HC500 sorozat volt kifejezetten tévékhez (is) ajánlva, de az már kifutott. A kompatibilitás meg leginkább azt jelenthette, hogy valószínűleg kiporóbálta és letesztelte a gyártó több tv-készülékkel, valamint eleve FAT32 fájlrendszerre formázta a benne lévő HDD-t, amit kb. minden OS kezel. Viszont a gyárilag készre szerelt megoldások nem ennek, hanem a társtopiknak a témája.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Krystal_s #5207 üzenetére

    Elvileg nem, a merevlemezgyártók szerint többféle (pl. vízszintes, függőleges) elhelyezés is megengedett, gyakorlatilag viszont nem feltétlen teljesen mindegy, lásd egy másik válaszban kifejtve. A standard és a legtöbb gyártónál alkalmazott az ilyen 2,5"-os külső házaknál a HDD vízszintes elhelyezése a talpán, szóval érdekes az Ewent hanyatt fektetett megoldása, igaz a videókban SSD-t tesznek a külső házakba, annál valóban mindegy. :))

  • King Unique

    titán

    válasz Krystal_s #5212 üzenetére

    Nem derült ki hol írtak ilyet, de egy eleve passzív hűtéses és zárt külső házban nem mintha annyira sokat számítana szellőzés terén. A HDD, a benne lévő motor mechanikai terhelésénél viszont valamennyire számíthat, lásd az előzőleg linkelt választ. Meg egyébként az Ewent 2,5"-os külső házainál sem minden esetben van ilyen fordított, fejjel lefelé elhelyezős megoldás (pl. az EW7034-nél sem), ahogyan más gyártóknál is eleve ritkább és inkább a normál, talpán fektetett megoldás az elterjedtebb, meg pl. a 2,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemezeknél is. Bár pl. az EW7044-hez hasonló kialakítású tool-free külső házaknál mint pl. Sharkoon QuickStore Portable Pro USB 3.0, szintén ilyen "fordított" megoldás van, szóval az ilyen típusoknál nem újdonság ez a megoldás.

  • King Unique

    titán

    válasz luigi106 #5213 üzenetére

    Itt nem derült ki, hogy pontosan milyen 2,5"-os 2 TB-os HDD-ről van szó és az milyen magas (7/9,5/15 mm), mert attól is függ, hogy milyen külső ház jöhet szóba, fizikailag melyikbe fér bele egyáltalán. De amúgy a topik téma összefoglalójában van információs táblázat, ott ezen méret is fel van tüntetve és az annak megfelelő külső házak.

    A PlayStation 5 a nemrég tárgyalt tévés használathoz hasonlóan szintén a "B" kategóriás hardver- és szoftverkörnyezetnek mondható, ahol a készenléti (alvó) mód működése kérdéses lehet, lásd egy korábbi hozzászólásban szemléltetve set-top box esetén. Vagyis ez ügyben célszerű a játékkonzol topikjában is érdeklődni a tapasztalatok felől, + hogy mások milyen külső házakat használnak és azoknál működik-e az említett funkció, stb. De egyébként ha a játékkonzol teljesen lekapcsol, akkor normál esetben azzal együtt a rácsatlakoztatott 2,5"-os külső merevlemeznek is le kell állnia, ki kell kapcsolnia, mivel olyankor megszűnik az adatkapcsolat és a tápellátás az USB-porton, elvileg. Ha a menet közbeni készenléti mód működése a kérdés X perc tétlenség után, akkor az passz, azt már pláne a játékkonzol topikjában kellene megérdeklődni, mert hiába támogatja a külső ház firmware szinten, ha a játékkonzol, az azon futó OS esetlegesen nem teszi lehetővé a megfelelő működést.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz luigi106 #5216 üzenetére

    Tehát 7 mm magas, akkor lásd példaként egy másik esetnél leírtakat, az ott említett külső házakat.

    A szoftveres leválasztásra vonatkozóan meg lásd az egyik társtopik hozzászólásában leírtakat. Az ideális az, ha van a készülék menüjében leválasztási opció (pl. tévénél is), ahol ez elvileg a PlayStation 5 esetében is adott a gyártó weboldalán lévő leírás alapján. Ha nincsen, akkor a készüléket kikapcsolva normál esetben elvileg megtörténik az eszköz leválasztása is az OS-ből és akkor az is rendben lehet, elvileg. + Ezen leírás alapján akkor javasolt eltávolítani a külső merevlemezt, illetve a készülékkel együtt kikapcsolni, ha az állapotjelző LED már nem villog rajta, vagyis nincsen aktív lemezművelet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz djzolee91 #5218 üzenetére

    A másik topikban nemrég már feltetted ugyanezt a kérdést és ott kaptál rá választ is konkrét példákkal "jól védő" külső házakra, bár az nem derült ki akkor és most sem, hogy esetedben ez pontosan mit jelent, ahogyan a HDD típusa és annak magassága sem.

  • King Unique

    titán

    válasz djzolee91 #5220 üzenetére

    Igen, de a társtopikban az útba igazítás mellett egyúttal a választ is már megkaptad, linkelve voltak példák "jól védő", vagyis a külső hatásoknak jobban ellenálló külső házakra. Azaz felesleges volt még egyszer 1:1-ben ugyanazt a kérdést feltenni, itt már az ügyben kellett volna, kellene célirányosan kérdezni, ha a linkelt külső házak közül sikerült választani és esetleg kérdés van valamelyikkel kapcsolatban.
    Az evidens, hogy 2,5"-os HDD-ről van szó, de itt az lett volna a lényeg, hogy pontosan milyen, azaz milyen gyártó, mi a modellszáma és főleg hogy milyen magas (7/9,5/12,5 mm). :))

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz mike6 #5225 üzenetére

    Az általad használt külső ház pontos típusa nem derült ki, de amúgy reális lehet a megfelelő firmware-rel ASM1153 / ASM1153E chipes külső házaknál is az UNMAP (TRIM) támogatása. pl. az itt a topikban is többször említett biztosan UNMAP (TRIM) képes AXAGON EE25-XA6 modell is ASM1153(E) vezérlős.
    Ha esetleg van/lesz kéznél SSD, akkor a HDD helyett azt beletéve a külső házba lehetne ténylegesen letesztelni az UNMAP (TRIM) működését USB-n. Ahol Windowsok esetén Windows 8.1, 10 szükséges, mivel azoknál támogatott natívan az UASP, ami feltétele az UNMAP (TRIM) működésének.

    Köszönjük az információt! :R

  • King Unique

    titán

    válasz djzolee91 #5227 üzenetére

    Az első blokkban a külső hatásoknak jobban ellenálló külső házak vannak, amik közül pl. a RaidSonic (ICY BOX) kínálatában valóban az IB-276U3 a legellenállóbb (IP66) az IP-védettség skálája szerint. A rázkódás elleni védelmet gyorsan átfutva nem említi a gyártó weboldala, nem világos az van-e, passz. + Ennél a modellnél integrált USB-kábel van, ami egyfelől kényelmes és praktikus, másfelől viszont kontra, mivel ha tönkremegy, akkor lehet cserélni / kidobni az egész külső házat.

    Egyébként nemrég még a társtopikban érdeklődtél a külső hatásoknak jobban ellenálló gyárilag készre szerelt 2,5"-os külső merevlemez felől, nem teljesen világos hogy az most alapból egy másik eset és mindkét fajta megoldás aktuális külön-külön, vagy közben meggondoltad magad és inkább újra a külön vásárolt külső ház + belső merevlemez = külső merevlemez kivitel érdekelne. :)) Ahol a gyárilag készre szerelt modellek összességében általában ellenállóbbak szoktak lenni a külső hatásoknak, lásd részleges ütésállóság, rázkódás elleni védelem, IP68-as szintű védettség folyadékkal (vízzel) és porral történő érintkezésnél, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Sonja #5232 üzenetére

    Nem írtad milyen pontosan típusú SSD-hez kell, de egy másik topikban olvasottak alapján 2,5"-os SATA. Ha biztosan UASP és UNMAP (TRIM) képes 2,5"-os külső ház kell SATA SSD-hez, akkor lásd egy másik válaszban leírtakat, ahol az UNMAP (TRIM) tényleges, OS szinten is biztosított működéséhez pl. egyes Linuxoknál külön beállításra lehet szükség (példa).

  • King Unique

    titán

    válasz Sonja #5235 üzenetére

    A linkelt válaszban az EE25-F6B modell is szerepel, a gyártó weboldalán is fel van tüntetve a TRIM (UNMAP) támogatása, vagyis értelemszerűen igen, jó lenne.
    Az esetleges Linux specifikus beállításokat meg értelemszerűen inkább azon téma megfelelő topikjában kellene megkérdezni, szükséges-e még a linkelt korábbi válaszban lévő módszer az Arch-alapú Manjaro mellett xy másik rendszer (pl. Ubuntu), másik verziójú kernel esetén is, stb.

  • King Unique

    titán

    válasz Sonja #5238 üzenetére

    Az már ugye le volt írva világosan, hogy az említett AXAGON külső házaknál firmware szinten támogatott és ténylegesen, gyakorlatilag is működik USB-n az UNMAP (TRIM), az adott. Gyakorlati tapasztalat pedig van itt a topikban többek között az EE25-F6B modellel is, ilyet is már vettek többen.

  • King Unique

    titán

    válasz Csaby25 #5240 üzenetére

    Mindig a gyártó weboldala az elsődlegesen mérvadó, nem az ilyen-olyan webáruházak adatai, képei. De most amúgy stimmel az utóbbi is, mivel a Spacer SPR-25611 külső ház valóban USB 3.0-s, csak nem a standard Micro-B, hanem Mini-B csatlakozóval, mint pl. az LC-Power LC-25U3-Becrux.

    Még mielőtt kérdés lenne, nem, egyelőre nincsen ezzel a gyártóval és modellel tapasztalat itt a topikban, de kösz hogy említetted, most már legalább tudjuk, hogy ilyen is létezik. :R :))

  • King Unique

    titán

    válasz tpeter77 #5245 üzenetére

    Az M.2 formátumnál általánosan M.2 SATA és M.2 PCIe NVMe interfészes típusok vannak, önmagában az "M.2 ssd" megnevezés pontatlan.
    A külső házaknál is érvényes az előbbi, illetve alapesetben vagy egyik, vagy másik típust támogatják, nincs olyan hogy mindkettőt egyszerre. Bár pl. az Orico ORI-TCM2M-C3-BL a gyártó leírása alapján elvileg támogatja mindkét protokollt, de általánosan a vagy egyik, vagy másik támogatása jellemzőbb.
    A másik topikban említett külső házaknál ha M.2 PCIe NVMe SSD-t támogató kell, akkor az AXAGON kínálatából értelemszerűen az EEM2-UG2 modell jöhet szóba, ellenben pl. az EEM2-U3C és EEM2-U3 nem, mivel az utóbbiak M.2 SATA típusok. Ha más gyártók termékei is érdekelnek, akkor ebben és a másik topikban is volt szó ilyenekről, linkelve lettek gyártók, konkrét példák, stb. Az meg nyilván alap, hogy az ilyen külső házakhoz gyárilag mellékelnek USB-kábelt.

    Egyébként M.2 PCIe NVMe SSD-t és ahhoz USB 3.1 Gen 2 külső házat leginkább akkor érdemes venni és használni, ha van a gazda hardveren (pl. PC-n) legalább USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps) port. Ellenkező esetben viszont kevésbé, mivel USB 3.0 portoknál eleve nem lesz kihasználható az az adatátviteli sebesség, oda elég egy USB 3.0 M.2 SATA megoldás is, mint pl. amit legutóbb vettél, összeraktál.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz xtremez #5250 üzenetére

    Vannak itt a topikban UGREEN külső házakkal tapasztalatok, ahol ha a gyártó kínálatából esetedben erről a modellről van szó, akkor azzal is van tapasztalat.

    Pontosan hol és hogyan lehet kérni a rendelésnél, hogy ne legyen alvó mód? :F Mindig a gyártó weboldala, az ott közölt információk az elsődlegesen mérvadók, ahol ott a készenléti, más néven alvó mód (3 perc inaktivitás utáni) támogatása van feltüntetve.
    Ha SSD van a külső házban, akkor a készenléti mód működése kevésbé észrevehető, inkább HDD esetén téma. Utólag, illetve házilag tiltani a firmware módosításával / firmware cseréjével (amiben alapból tiltva van) lehet a téma összefoglalóban szemléltetett módon, ami egyrészt ASMedia chipes külső házaknál csak a PID: 55AA azonosítós típusok esetén támogatott. Másrészt a firmware házilagos piszkálása csak saját felelősségre javasolt, valamint az USB 3.1 Gen 2-es ASMedia chipeknél (pl. ASM235CM) ilyen jellegű tapasztalat egyelőre nincsen itt a topikban.

    Az USB 3.1 Gen 2 és Type-C külső házakkal eleve kevesebb itt a tapasztalat, azért vannak a téma összefoglalóban elsősorban USB 3.0-s és azoknál is főleg Micro-B, Mini-B, Type-A fizikai csatlakozós külső házak feltüntetve. De pl. a "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetben vannak konkrét SSD + külső ház párosítások, tapasztalatok, illetve köztük USB 3.1 Gen 2 és Type-C megoldásra is példák.
    Az egyébként az egyik társtopikban is szemléltetve van, hogy a Type-C / USB-C csatlakozáshoz nem feltétlen szükséges natívan olyan interfészes külső merevlemezt, jelen esetben külső házat venni, megoldható akár a megfelelő adapterrel, kábellel is. Meg ha a gazda hardveren pl. csak USB 3.0 portok vannak, akkor megint kevésbé van értelme USB 3.1 Gen 2 külső házat venni, mivel akkor nem lehet kihasználni azt az adatátviteli sebességet, nem lesz gyorsabb a benne lévő SSD. Ellenben ha van a gépen USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps) Type-C (USB-C) port, akkor úgy már más a helyzet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz xtremez #5252 üzenetére

    Elsődlegesen azzal kell foglalkozni, az a mérvadó, ami a gyártó weboldalán szerepel, nem az ilyen-olyan webáruházaknál. Ha a gyártó azt írja, hogy támogatott a készenléti (alvó) mód az adott külső háznál, akkor támogatott és olyan kivitel van belőle, ennyi.

    Az ORICO esetében, ha a 2518C3-G2 modellről van szó, akkor az ugyanaz kialakítás szempontjából mint a korábbi 2518S3, csak immáron USB 3.1 Gen 2 és Type-C kivitelben.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Jakesz #5256 üzenetére

    Mármint ha nem külső ház (példa), hanem pl. ilyen vagy ehhez hasonló SATA - USB adapter kell, akkor lásd a téma összefoglaló "Kiemelt beszámolók és tesztek" fejezetében felsorolt IDE/SATA - USB adaptereket, azokkal van itt a topikban tapasztalat. De nem feltétlen kötelező azok közül választani, lehet akár mást is venni, illetve pl. a hazai webáruházak vagy eBay és társai online piacterek kínálatában szétnézni stb., viszont az egyéb típusokkal értelemszerűen nincsen itt konkrét tapasztalat.

    Ha csak egyszeri alkalomra és használatra kell ilyen eszköz, akkor meg nyilván a legolcsóbb lenne valakitől kölcsönkérni egyet. :)) Már ha otthon nincsen asztali PC és a laptopba sem lehet beszerelni pl. HDD Caddy-be téva, vagy átmenetileg a meglévő HDD/SSD helyére a régi HDD-t, utóbbi esetben pl. pendrive-ról bootolt live rendszer (pl. HBCD PE) alól átmásolni a képeket egy másik pendrive-ra vagy külső merevlemezre, majd utána a belső HDD/SSD-re, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tpeter77 #5258 üzenetére

    A gyártói weboldalán a megjelenő üzenet alapján elvileg csak üzleti viszonteladók tudnak vásárolni, magánszemélyek nem, bár egy próbát esetleg megérhet regisztráció után. Viszont ott vannak a weboldal alján a gyártó elérhetőségei, lehet érdeklődni pl. e-mailben.
    Az meg nem újdonság, hogy a hazai boltok, webáruházak kínálatában nem érhető el minden külső ház - meg pláne egy ilyen extra modell - , vagy max. csak rendelni lehet és az is X hét / hónap mire megérkezik, stb.

    Másik lehetőség igény szerint venni külön csak M.2 SATA, vagy csak M.2 PCIe NVMe SSD-t kezelő USB 3.X külső házat, azokra az előző válaszban linkelve lett több példa amik többnyire a hazai boltok, webáruházak kínálatában is megtalálhatók. Meg ez a megoldás az elterjedtebb jelenleg a legtöbb gyártó kínálatában, nem a két protokoll kombinálása, mint már említve volt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Moonwolf #5260 üzenetére

    Megnézed, elolvasod a téma összefoglalóban az ezekről készült beszámolókat, teszteket és láthatod azok közül melyik adapter mennyire használható.

  • King Unique

    titán

    válasz smallmer #5262 üzenetére

    Ez attól is függ, hogy pontosan milyen külső ház kell, lásd mások korábbi példáit: [link], [link]. Ahol esetedben nem derült ki, hogy HDD vagy SSD lesz-e beletéve a külső házba, ha HDD akkor az milyen magas (7/9,5/15 mm) és milyen fizikai csatlakozós (IDE/SATA), ha esetleg SSD akkor az milyen formátumú (2,5"/M.2 SATA | M.2 PCIe NVMe) és mindenképpen kell-e TRIM (UNMAP) támogatás hozzá a külső ház felől, műanyag vagy fém külső ház kell-e, elég-e az USB 3.0 vagy esetleg USB 3.1 Gen 2 vezérlős legyen, megfelel-e a standard Micro-B vagy inkább Type-C fizikai csatlakozós legyen, egyéb speciális igény van-e pl. az ezen hozzászólásban említett jellemzők meglétére, működésére vonatkozóan, stb.
    Ha általános ajánlás kell pl. 2,5"-os SATA HDD/SSD meghajtóhoz való külső házra, akkor ott van a topik téma összefoglalója, abban lévő információs táblázat árakkal, valamint beszámolók, tesztek, stb. + SSD-khez a "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetben is vannak konkrét példák.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Véreshurka #5264 üzenetére

    Itt a gond valószínűleg a natív SATA / M.2 PCIe vs. USB csatlakozás lehet, ahol bár USB-n az általános meghajtókezelés + akár pl. UNMAP (TRIM), valamint Linux alatt dd és társai módszerek működése oké szokott lenni, ellenben nem feltétlen működnek az egyes speciális utasítások, lásd pl. a standard ATA / NVMe Secure Erase, amit általánosan az előbbi csatlakozási formáknál javasolt elvégezni. A másik topikban említetted, hogy Linuxon a linkelt módszert szoktad használni Secure Erase-hez, de az gondolom a PC-be téve helyi/belső csatlakozásnál volt, nem külső meghajtóként USB-n. Illetve ha berakod a PC-be az NVMe SSD-t és ott helyi/belső csatlakozásnál működik amit akarsz, ellenben USB-n nem, akkor az USB-s csatlakozás lehet a gond, ennyi. Meg ez esetben akkor hiába veszel másik USB-s külső házat, jó eséllyel annál sem fog működni.

    TRIM, illetve USB-n UNMAP parancs SATA SSD-knél van, ellenben NVMe SSD-knél beépített a Dataset Management deallocate parancsa formájában, amiről nem olyan régen volt szó az egyik SSD topikban, meg hogy ilyen alapon USB-s csatlakozásnál is működnie kell.

    Egyébként ennél az Ugreen külső háznál NVMe SSD használata esetén működik a SMART? Csak mert a SATA-alapú megoldásokkal ellentétben nem mindegyik szokta támogatni (példa), bár ez a gazda (PC) felől szoftverkörnyezet illetve programverzió, az eszköz (külső ház) felől pedig USB-chip és firmware függvénye is lehet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Energie X #5267 üzenetére

    Ez a "mindegyikben 8MB cache" információ egyrészt nem világos honnan van, de amúgy totál fals, mivel jelenleg 128 MB cache van a 2,5"-os, gyárilag készre szerelt WD külső merevlemezekben, beleértve az 1 TB-os modelleket is. Másrészt adatátviteli sebesség szempontjából a cache mérete eleve másodlagos és nem attól függ elsősorban, amiről az egyik társtopikban is már volt szó. + A jelenlegi 2,5"-os belső és külső HDD-k pár kivételtől eltekintve mind SMR-esek, ami miatt belassulhat az írási sebesség. Ahol ha esetedben is a blogbejegyzésben említett WD10SPZX merevlemezről van szó, akkor az ebben pont érintett és hiába 128 MB a cache.

    "USB-C - USB-A vagy USB-A-USB-A"

    Vagy ezt, vagy azt, el kellene dönteni, ahogyan más jellemzőket is, lásd mások korábbi példáit: [link], [link]. Ahol a 2,5"-os, USB 3.0-s külső merevlemezeknél és merevlemezházaknál az eszköz felőli oldalon a Micro-B típusú fizikai csatlakozó az elterjedt, a Mini-B és a Type-A kevésbé, a Type-C (USB-C) USB 3.0 vonalon pedig csak egyes gyártóknál és inkább USB 3.1 Gen 2, USB 3.2 Gen 2x2, valamint Thunderbolt 3 & 4 interfészes külső házaknál jellemzőbb. Viszont az utóbbiaknak nyilván SSD használata esetén van értelme, nem egy lassú HDD-nél, sőt pl. M.2 formátumnál csak SSD jöhet szóba.

    Ha konkrétum kell, akkor a topik téma összefoglalójának információs táblázatában vannak külső házak, ahol többek között a fizikai csatlakozó típusa is fel van tüntetve, illetve hogy melyik Type-A és melyik Type-C.
    Ha nem jó a Micro-B / Mini-B és mindenképpen Type-C külső ház kell, akkor pl. az ORICO 2518C3-G2 jó választás lehet, de az a hazai boltokban, webáruházakban jelenleg nem kapható. Ellenben pl az LC-Power, a Sharkoon és a RaidSonic (ICY BOX) kínálatában lévő 2,5"-os USB-C külső házak többnyire igen. Viszont ezek rendszerint USB 3.1 Gen 2-esek - ami HDD-hez nyilván felesleges - és részben emiatt is felárasak, bár pl. az LC-25U3-C2 még egész tűrhető áron van ahhoz képest, viszont gyárilag csak Type-C - Type-C kábelt mellékelnek hozzá a gyártó weboldalán lévő kép alapján. Ha Type-A fizikai csatlakozós külső ház kell, akkor olyanok pedig pl. a Delock kínálatában vannak, lásd pl. 42486.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz DrGonzo22 #5268 üzenetére

    Egy SATA3-as (6 Gb/s) SSD max. az USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) szabvány adta adatátviteli sebességből tud profitálni, az USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) totál felesleges oda, azt M.2 PCIe NVMe SSD-k tudják kihasználni. Na meg az USB 3.1 Gen 2 is PCIe NVMe helyett SATA3 alapon nem sokkal gyorsabb annál, mint amit USB 3.0-n tud egy SATA3-as SSD. + Például USB 3.1 Gen 2 Type-C külső házat is akkor érdemes venni, ha van a gazda hardveren (pl. PC, Mac) is legalább olyan port, vagy akár USB 3.2 Gen 2x2 / USB4, vagy Thunderbolt 3 / 4, ellenkező esetben, illetve csak USB 3.0 portoknál viszont nyilván felesleges.

    Tehát ha SSD-hez kell külső ház, akkor lásd egyrészt a topik téma összefoglalójának "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetét. Másrészt imént a másik válasz végén linkelt modelleket, ha nem elég az USB 3.0 és mindenképpen USB 3.1 Gen 2 Type-C külső ház kell. Ha elég az USB 3.0 és szempont USB-n az SCSI UNMAP (ATA TRIM) biztos működése is, akkor pedig az AXAGON külső házai és adapterei, illetve pl. az EE25-XA6, EE25-F6B, ADSA-1S6 modellek lehetnek jó választás.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák