Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Vegha #5880 üzenetére

    Windowsok esetén pl. az eszközkezelőben a lemezmeghajtóknál lehet megnézni, hogy milyen néven, milyen azonosítóval jelenik meg a külső ház (példa: ASMT 2115 USB Device).
    Az előbbi azonosító nem feltétlen az "ASMedia_USB30Device_1_edb9/..." lesz, illetve abból ASMedia vezérlő esetén az "ASMedia_USB30" / "ASMedia_USB30Device" lehet reális, a többit viszont vélhetően a routeres használat, hálózati megosztás teszi hozzá.
    A külső háznál az eszközazonosítót (PID) és a gyártóazonosítót (VID) firmware szinten lehet módosítani, amire illetve a firmware módosítására / frissítésére ASMedia chipes külső házaknál a PID: 55AA azonosítójú modelleknél van lehetőség a téma összefoglalóban ismertetett módon.
    Csak "emiatt" viszont nem feltétlen érdemes piszkálni a firmware-t, ami egyébként is kizárólag csak saját felelősségre javasolt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Cold5 #5883 üzenetére

    Arról nem olyan régen volt szó itt a topikban egy hasonló kérdésre adott válaszban, hogy a legtöbb M.2 SATA / PCIe NVMe SSD-hez való külső ház eleve 2230 - 2280 közötti méretre van tervezve, a csak 2230 és 2242 méretet támogató modellekből eleve szűkebb a kínálat és nem is feltétlen minden gyártó termékpalettáján találni olyanokat. Viszont ha mindenképpen csak 2230 és 2242 méretet támogató külső ház kell NVMe SSD-hez, akkor az említett válaszban linkelve lett arra is egy példa.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Tsebacsi #5885 üzenetére

    Ennek a topiknak a külső házak ajánlása a témája, ahol ha max. 9,5 mm magas 2,5"-os SATA HDD-hez kell USB 3.0-s (USB 3.2 Gen 1) külső ház, akkor lásd a téma összefoglalóban, valamint korábbi eseteknél linkelt példákat, + az alábbi blogbejegyzésben lévőt.
    Az USB-s külső házba való belső merevlemez felől értelemszerűen a "Milyen belső merevlemezt vegyek?" topikban kellene érdeklődni, annak a témája. Ahol jelenleg 2 TB-os 2,5"-os HDD-k vannak, ellenben 2,5 TB-os modellek nincsenek, max. 4-5 TB-osak, ha nagyobb tárolókapacitású kell.
    Ha az esetleges bonyolítás helyett a minél egyszerűbb megoldás a cél, akkor lehet inkább gyárilag készre szerelt 2,5"-os külső merevlemezt kellene venni, lásd az egyik társtopik ezen és ezen példáit. Ahol bizonyos esetekben egy gyárilag készre szerelt 2,5"-os külső merevlemez akár még valamivel olcsóbb is lehet, mintha külön lenne megvásárolva a belső merevlemez és ahhoz az USB-s külső ház, lásd az alábbi blogbejegyzésben részletezve.
    Manapság már kb. mindegyik újabb gyártású 2,5"-os belső és külső merevlemez SMR technológiát használ, ami írásnál (átmeneti) belassulást eredményezhet. Viszont ha csak havonta 1x lesz majd használva a külső merevlemez és akkor sem lesz nagy adatmennyiség rámásolva (ráírva), akkor nem különösebben téma ez.
    Ha már adatmentés, akkor a társtopikban az is ki lett tárgyalva, hogy a megbízhatóság, tartósság, hosszú idejű adattárolás eleve összetett dolog és több tényező függvénye lehet, eleve több helyre kell menteni a fontos adatokat, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz RWD #5889 üzenetére

    Ha olvastad a téma összefoglalót, akkor ott a "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetben vannak konkrét példák SSD-khez használt külső házakra. Valamint egy másik válaszban szintén, ha 2,5"-os SATA SSD-hez kell USB 3.X interfészes külső ház. Ahol a melyiket értelemszerűen attól is függ, hogy pontosan milyen jellemzőknek megfelelő külső ház kell, lásd a linkelt válaszban lévő csoportosítást.

  • King Unique

    titán

    válasz bestyen #5895 üzenetére

    Lásd egy másik válaszban leírtakat, ha 2,5"-os SATA SSD-kell külső ház, ahol az USB-C | 10 Gb/s USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2) | TRIM (UNMAP) jellemzők megléte alapján is lehet szelektálni.
    Az is lényeges, hogy az adott külső ház biztosan kezelje a 4 TB-os HDD / SSD meghajtókat, ahol pl. a megadott jellemzőknek megfelelő ORICO 2518C3-G2 külső háznál fel is tünteti ezt a termék weboldalán a gyártó.
    Akkor érdemes USB-C alapon USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) interfészes külső házat venni, ha pl. a PC-n / Macen is van USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) / Thunderbolt 3 (40 Gb/s) / Thunderbolt 4 (40 Gb/s) port, máskülönben nem lesz kihasználható az az adatátviteli sebesség. Másképpen fogalmazva, ha pl. csak USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s), azaz USB 3.0 portok vannak a PC-n / Macen, akkor csak annak megfelelő adatátviteli sebességet fog tudni a külső ház és ez esetben elég lehet egy USB 3.0 interfészes külső ház is. Ahol egyébként egy USB 3.0 (5 Gb/s) - SATA3 (6 Gb/s) interfészes külső ház egy kellően gyors SATA 6 Gb/s SSD-vel amúgy sem sokkal lassabb, mint egy USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) külső ház, bár az igaz, hogy ilyenkor az SSD max. adatátviteli sebessége az utóbbi esetben használható ki teljesen. Példa: USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) vs. USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz apeelme #5897 üzenetére

    Ha 2,5"-os SATA SSD-hez kell UASP és UNMAP (TRIM) támogatással rendelkező USB 3.0-s külső ház, akkor lásd egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt példákat.
    Az AXAGON ADSA-1S6 külső ház eleve támogatja a gyártó leírása alapján az UASP és UNMAP (TRIM) funkciókat, ami pl. egy fórumtag által készített videóban és hozzászólásban is jól látszik Windowson tesztelve. Az, hogy esetedben valamiért nem működött az UASP (és UNMAP) egy adott Linuxnál vagy Linux-alapú rendszernél, az már egyéni probléma. Meg pont ezért ha az adott Linuxnál / Linux-alapú rendszernél nem stimmel valami, vagy nem lett utólag megfelelően beállítva - lásd más esetét ugyancsak Linuxon egy AXAGON EE25-XA6 külső háznál az UNMAP (TRIM) működése kapcsán - , akkor ilyenkor ajánlani sem feltétlen lehet olyan külső házat, aminél az előbbiek biztosan kapásból működni fognak abban a szoftverkörnyezetben.
    Van Raspberry Pi topik, az azzal kapcsolatos Raspbian operációs rendszer beállítási lehetőségei, UASP (és UNMAP) működésre bírása, stb. felől értelemszerűen ott javasolt érdeklődni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Remekelek28 #5899 üzenetére

    Ez eleve egy SATA-s külső ház alapvetően 3,5"-os SATA HDD-khez - amely témának amúgy eleve van külön topikja - , nem pedig M.2 PCIe NVMe SSD-khez.
    Egy ilyen külső házban M.2 PCIe NVMe SSD-t alapesetben nyilván nem lehet csatlakoztatni és használni. Max. esetleg talán tákolással, egy megfelelő átalakító adapter beépítésével lehetne megoldani, már ha van olyan egyáltalán SATA helyett PCIe NVMe alapon, meg működne-e egyáltalán ilyen felállásnál.
    Ha ez a Coolink küső ház csak USB 2.0-s, akkor pláne nem sok értelme van ebbe NVMe SSD-t tákolni, mivel az USB 2.0 nemhogy egy NVMe SSD, de még egy SATA SSD, sőt még egy SATA HDD adatátviteli sebességét is jelentősen visszafogja.

    Ha 2280-as M.2 PCIe NVMe SSD-hez kell egy USB-s külső ház, akkor logikusan adja magát ahhoz való külső házat vásárolni (példák), normál esetben nyilván ezen megoldás javasolt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Krystal_s #5904 üzenetére

    Ez a "nem látja a csatlakoztatott külső lemezt" nem derült ki, hogy pontosan mit jelent, mármint a WinPE környezetben csak a Macrium Reflect program nem listázza ki a külső meghajtót, vagy a fájlkezelőben és a parancssorban sem jelenik meg.
    Alapesetben akkor szokás csatlakoztatni az USB-s külső meghajtót, ha már betöltött a pendrive-ról a Macrium Reflect WinPE rendszer, vagyis annak normál esetben nem kellene gondot okozni a detektálásnál.
    Ha elsőre nem ismeri fel a WinPE rendszer a csatlakoztatott külső meghajtót, akkor ilyenkor meg lehet próbálni a programon belül a "Refresh" opcióval a meghajtólista frissítését, ha az nem használ, akkor az eszköz (külső ház) eltávolítását (kihúzását) és újracsatlakoztatását, a WinPE rendszer leállítását és újbóli indítását, stb.
    Nem derült ki a leírtakból, hogy pontosan milyen WinPE-verzió alatt volt probléma, ahol a megfelelő USB 3.X támogatáshoz eleve WinPE 5 / 10 / 11 szükséges. + Az sem, hogy milyen programverzió volt használva, ahol a Macrium Reflect esetében a jelenlegi a 8.1.7401, a legutolsó ingyenes (free) pedig a 8.0.7279 verzió.

    Ha ugyanabban az USB-portban és ugyanazon USB-kábellel próbálva a telepített Windows megfelelően detektálja a külső házat és ott rendben működik, akkor ez innentől értelemszerűen nem külső ház specifikus probléma, hanem Macrium Reflect WinPE specifikus probléma, ahol az utóbbi az azzal foglalkozó fórum, topik témája.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Krystal_s #5906 üzenetére

    Na és a program kezelőfelületén a "Refresh" opcióval a meghajtólista frissítése ki lett próbálva?
    Nálam az nemrég megoldotta az olyan problémát 8.0.7279 [PE 11, x64] alatt, hogy a klónozásnál nem lehetett kiválasztani a megfelelő célmeghajtót, mivel elsőre ott sem detektálta a program az USB-n csatlakoztatott külső meghajtót.

  • King Unique

    titán

    válasz Marcsello31 #5908 üzenetére

    Tehát egy WD SN530 M.2 PCIe NVMe SSD-ről van szó, amihez az ORICO-PWM2 külső ház akkor passzol, ha a termék weboldalán leírtak alapján tényleg kezel M.2 PCIe NVMe SSD-ket is az M.2 SATA mellett, lásd a specifikációban a megfelelő modellszámokat (PWM2-G2, PWDM2-G2, PWEM2-G2).
    Ha egyéb külső házak is érdekelnek M.2 PCIe NVMe SSD-hez, akkor lásd egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt példákat attól függően, hogy pontosan milyen jellemzőknek - azon kívül, hogy M.2 PCIe NVMe SSD-t (is) támogat - megfelelő külső ház kell.
    Aztán remélhetőleg nem OEM SSD-ről van szó - a téma topikjában lehet érdeklődni afelől - , mert akkor viszont lehetnek gondok a külső ház felől történő támogatással. Példa: [link] + [link] + [link] + [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Marcsello31 #5911 üzenetére

    Az előző válaszban már le lett írva, hogy az ORICO-PWM2 külső ház 2230, 2242, 2260, 2280 fizikai méretformátumú M.2 SSD-ket kezel, illetve 2230 - 2280 M.2 PCIe NVMe SSD-ket a PWM2-G2 és PWDM2-G2 (+ PWEM2-G2) modellszámú változatok támogatnak. Ha az utóbbiak közül lett vásárolva valamelyik, akkor nincs miért aggódni, mivel eleve adott a megfelelő kompatibilitás NVMe SSD-kkel. Ellenben ha a linkelt webáruházban lévő külső ház a "sima" PWM2, akkor az nem lesz jó az említett M.2 PCIe NVMe SSD-hez, mivel az M.2 SATA SSD-khez való.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz TeeJay #5912 üzenetére

    Az operációs rendszerben, jelen esetben Windowson a hardver biztonságos eltávolítása opció használata után a külső házban lévő HDD leállítása akkor működik, ha támogatja azt a külső firmware szinten + maga az operációs rendszer is. Ahol Windowsoknál bizonyos esetekben szükség lehet a registry-ben egy HubG bejegyzés létrehozására, majd után a Windows újraindítására az új beállítás érvénybe léptetéséhez, lásd az alábbi cikkben leírtakat.

    How to Make Your USB Devices Power Down on Safe Removal in Windows

    Ha szükség esetén - más USB-s tárolóeszközök sem kapcsolnak ki, égve marad leválasztás után az állapotjelző LED, stb. - ki lett próbálva az említett módosítás és utána sem áll le a külső házban lévő HDD a hardver biztonságos eltávolítása opció használata után, akkor van miről beszélni és akkor lehet tovább fejtegetni a témát, ellenkező esetben viszont értelemszerűen nincsen és felesleges.

    Ilyenkor nem ártana leírni, hogy pontosan mely Gembird külső házakról van szó, meg hogy pontosan milyen verziójú firmware van azoknál, mert önagában az ASM225CM nem sokat mond. Na meg a PID-azonosító is lényeges, mivel a téma összefoglalóban ismertetett firmware-frissítés kizárólag PID: 55AA azonosító esetén működik.
    Van ASM225CM chipes és 171120d10000 firmware verziójú Gembird EE2-U3S-2 külső házam, ami nem támogatja a Windowsoknál a hardver biztonságos eltávolítása után az eszköz kikapcsolását, a külső házban lévő HDD leállítását, utána is tovább pörög a HDD és égve marad az állapotjelző LED.
    Ha a külső ház gyártójának (Gembird) weboldalán nincsen firmware a külső házhoz, akkor max. külső forrásból lehet beszerezni. Az utóbbinál viszont pl. az USBDev ASMedia weboldalon az ASM235CM chiphez van többféle firmware, ellenben ASM225CM chiphez pont nincsen, valamint a Station-Drivers weboldalnál is hasonló a helyzet.. Aztán hogy van-e esetleg átfedés firmware terén ASM235CM és ASM225CM között, az passz.

    A firmware frissítése kizárólag indokolt esetben és akkor is csak saját felelősségre javasolt, külső forrásból származó firmware használata esetén meg pláne!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz TeeJay #5913 üzenetére

    "Kevés a kakaó a hosszú type-A kábelen vagy az ASM225-nek gondja van SATA3 SSD-vel?"

    Ha túl hosszú az USB-kábel, akkor amiatt az elégtelen / instabil USB-s tápellátás és adatkapcsolat is lehet a hiba forrása, bár egy 2,5" SATA SSD energiaigénye rendszerint kisebb, mint egy 2,5" SATA HDD energiaigénye, az előbbi kevésbé érzékeny erre.
    Ha 2,5" SATA HDD-vel jól működnek a külső házak, akkor normál esetben 2,5" SATA SSD-vel is kellene, bár volt már példa az ellenkezőjére is, ahol végül a külső háznál a firmware frissítése volt a megoldás.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz zaskar #5918 üzenetére

    M.2 PCIe NVMe SSD-khez való külső házak felől lásd a téma összefoglaló "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetében és egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt példákat attól függően, hogy pontosan milyen jellemzőknek - azon kívül, hogy M.2 PCIe NVMe SSD-t (is) támogat - megfelelő külső ház kell.
    Ez a "Rendeltem egyet aliról" nem derült ki, hogy pontosan mit jelent, de ha M.2 PCIe NVMe helyett M.2 SATA SSD-khez való külső házat, akkor az is lehet a leírt probléma oka (példa).
    Ha OEM SSD-ről van szó - az MZVKW1T0HMLH-00000, vagyis a Samsung SM961 az alábbi cikk szerint eleve OEM SSD - , akkor lehetnek gondok a külső ház felől történő támogatással, az is lehet a leírt probléma oka. Példák: [link] + [link] + [link] + [link] | [link].
    Ha OEM SSD-ről van szó - az MZVKW1T0HMLH-00000, vagyis a Samsung SM961 az alábbi cikk szerint eleve OEM SSD - , akkor ez esetben pár kivételével (példák) nem feltétlen lehet olyan külső házat ajánlani, ami 100%-os bizonyossággal támogat OEM SSD-ket, sőt lehetőség szerint jobb inkább kerülni USB-s külső házakban (is) az OEM SSD-k használatát.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Worker #5924 üzenetére

    Az ORICO-PWM2-G2 és ORICO-PWDM2-G2 külső házakhoz valóban csak USB-C - USB-C kábelt mellékelnek a termék weboldalán leírtak alapján, vagyis azokhoz külön USB-C - USB-A kábelt / adaptert kell vásárolni, ha USB-A porthoz történő csatlakoztatás a cél. Ellenben pl. a PWEM2-G2 modellhez nem, ahhoz mellékel a gyártó USB-C - USB-A kábelt / adaptert a termék weboldalának végén lévő specifikáció, táblázat alapján.
    + Arra is figyelni kell ezeknél a típusoknál, hogy a megfelelő modellszámú változat legyen megvásárolva M.2 PCIe NVMe SSD-hez, mivel pl. az ORICO-PWM2 csak M.2 SATA SSD-ket támogat, lásd egy másik válaszban leírtakat.

    "Ezek közül (ha kompatibilis egyáltalán mind), melyiket ajánlanátok?"

    Azt amelyik M.2 PCIe NVMe SSD-t támogat, amely feltételnek a felsoroltak közül mind az 5 külső ház megfelel.
    Ha olyan külső ház kell, amihez gyárilag mellékelnek USB-C - USB-A kábelt / adaptert, akkor az ORICO PRM2-C3-SV, ORICO-M2PV-C3, RaidSonic ICY BOX IB-1817M-C31 és RaidSonic ICY BOX IB-1817MC-C31 külső házak jöhetnek szóba, felelnek meg ezen feltételnek.

    Ha M.2 PCIe NVMe SSD-khez való egyéb külső házak is érdekelnek, akkor lásd a téma összefoglaló "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetében és egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt példákat attól függően, hogy pontosan milyen jellemzőknek - azon kívül, hogy M.2 PCIe NVMe SSD-t (is) támogasson - megfelelő külső ház kell.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Worker #5926 üzenetére

    Az M.2 (NGFF) formátum

    "Utóbbiból kifolyólag egy M.2 formátumú SSD egyaránt csatlakozhat PCI Express (általában x4-es kapcsolat, M-key), illetve SATA csatolón (B-key) keresztül is a rendszerhez"

    Vagyis az M.2 PCIe NVMe SSD M-key, az M.2 SATA pedig B-key. Bár egy másik topik hozzászólása és az alábbi kép alapján mindkettőnél létezik B+M-key is, az alább linkelt példában lévő WD SN520 M.2 PCIe NVMe alapon pont ilyen.

    "Egyrészt, ezzel nem fürdött még be itt senki, csak a SATA/NVME dologgal?"

    Eddig leginkább csak a SATA / NVMe dologgal, volt már aki M.2 PCIe NVMe B+M-key SSD-hez M.2 SATA B-key és B+M-key SSD-ket támogató külső házat vett (példa). Ahol elsődlegesen eleve azt kell nézni, hogy M.2 PCIe NVMe vagy M.2 SATA, vagy akár mindkét formátumot támogatja-e az adott külső ház. Az M-key / B-key / B+M-key már innentől másodlagos, mivel kb. evidens hogy M.2 PCIe NVMe esetén ez alatt rendszerint M-key és B+M-key támogatás értendő, pont ezért nem is feltétlen minden gyártó tünteti fel ez utóbbit külön.

    Az említett ORICO-M2PV-C3 M.2 PCIe NVMe SSD-khez való, ahol a WD Blue SN570 is eleve M.2 PCIe NVMe SSD, vagyis ilyen szempontból elvileg adott a megfelelő kompatibilitás. Az M-key pedig ez esetben kb. evidens, magán a megvásárolni kívánt SSD-n lévő bevágáson is látszik hogy melyik (M-key), valamint a külső háznál pl. ezen a weboldalon is írják az M-key és B+M-key támogatást.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hibavissza #5935 üzenetére

    Az OWC Envoy Express eleve egy Thunderbolt 3 (40 Gb/s —► ~ 5 GB/s) interfészes külső ház, vagyis azzal elméletileg kb. teljesen kihasználhatónak kellene lenni egy M.2 PCIe 3.0 x4 (~ 4 GB/s) NVMe SSD adatátviteli sebességének. Bár azt írja a gyártó a termék weboldalán, hogy max. 1553 MB/s valós értéket tud ez a külső ház, vagyis akkor annyira nem meglepő a kapott 1300 MB/s.
    Ha az előbbinél nagyobb adatátviteli sebességet tudó külső ház kell M.2 PCIe NVMe M-key / B+M-key SSD-hez, akkor a linkelt Acasis TBU401 Thunderbolt 3 / 4 (40 Gb/s) interfészes külső ház elvileg megfelelhet a célra, a gyártó annál max. 2800 MB/s olvasási és 2500 MB/s írási sebességet ad meg.
    Az M.2 PCIe PCIe 3.0 x4 NVMe SSD-k adatátviteli sebességének külső házban történő minél jobb kihasználásához lásd egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt külső házakat, valamint más esetét az ORICO M2V01-C4 külső házzal.
    A 40 Gb/s Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 interfészes külső házak max. adatátviteli sebességének eléréséhez értelemszerűen a PC-n / Macen is annak megfelelő portnak kell lennie, valamint a külső házba tett M.2 PCIe NVMe SSD-nek is tudnia kell akkora adatátviteli sebességet. Ami ha Thunderbolt 4 (40 Gb/s) port, valamint az SSD is kellően gyors (3200 / 2800 MB/s), akkor eleve teljesülnek az említett feltételek. Aztán hogy gyakorlatilag mekkora adatátviteli sebesség jön majd össze, az már az adott hardver- és szoftverkörnyezettől is függhet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hibavissza #5943 üzenetére

    Az egyik előző válaszban már le lett írva erre vonatkozóan a lényeg.

    Ahol egyrészt a max. 2800 MB/s olvasási és 2500 MB/s írási sebességet kb. tudja is az Acasis TBU401 külső ház a mellékelt ezen és ezen táblázatokban lévő értékek alapján.
    Másrészt az már az adott hardverkörnyezettől és szoftverkörnyezettől, valamint magától a külső házba tett SSD-től is függhet, hogy kinél pontosan milyen értékek jönnek majd ki. Ami minden ilyen külső házra érvényes, ahol ha pl. a Mac, annál az adott M1 chip limitálja Thunderbolt 3 / 4 porton az adatátviteli sebességet, akkor nyilván az lesz a szűk keresztmetszet és nem a külső ház.
    Ha már adatátviteli sebesség, akkor egy dolog a szintetikus teszteknél mért értékek, ellenben a tényleges fájlmásolás megint más lehet. Ahol az utóbbi esetben ha magánál a külső házba tett SSD-nél nincsen megfelelő méretű DRAM és / vagy SLC gyorsítótár vagy HMB megoldás, akkor a külső meghajtóra történő másolásnál (írásnál) eleve nem tudja végig tartani a külső házban lévő SSD a magas írási sebességet és be fog lassulni X GB másolása után (példa). Ha az említett AX3480 sorozat is olyan mint a jelenlegi AQ3480, vagyis csak SLC gyorsítótár van, akkor az eleve gyengébb eresztés ilyen téren mint pl. a PX3480 és PX4480, amely utóbbiaknál az SLC mellett DRAM gyorsítótár is van.
    + Nyilván az is számít, hogy a forrásmeghajtóról (amiről a másolás történik) megfelelő sebességgel lehessen olvasni, mert ha nem, akkor értelemszerűen az fogja limitálni a célmeghajtóra (külső SSD-re) történő írási sebességet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hibavissza #5949 üzenetére

    Igen, vélhetően nem véletlenül készültek azok a táblázatok, amik szemléltetik, hogy a különféle MacBook modellek és SSD-k használatánál milyen eltérések lehetnek Thunderbolt 3 / 4 porton az adott külső ház adatátviteli sebességénél.

    Nem világos, hogy ez a "Nagy fàjlok màsolàsànàl minden ssd sebessége beesik a mem modul sebességére kiépítéstől függetlenül. Jellemzöen 6 Gbps-ra" általánosítás honnan jött minden SSD-re vonatkozóan. Az lett leírva az előbb, hogy a kellően hatékony és nagy méretű DRAM + SLC gyorsítótárral rendelkező SSD-k kevésbé / nem lassulnak be fájlmásolásnál, ellenben amelyiknél egyáltalán nincsen gyorsítótár vagy csak SLC van a szabad területtől függően és kevés a szabad terület, vagy HMB esetén nincsen kellő mennyiségű szabad rendszermemória (RAM), azok eleve hajlamosabbak a belassulásra, ami tény.
    Úgy jön ide, ami le lett írva, azaz az adatátviteli sebességnél a szintetikus teszteknél kapott értékek egy dolog, ellenben a tényleges fájlmásolásnál lehet azoktól az értékektől eltérés.

    Az "egyetlen gyàrtó külső rackja sem képes hozni a szabvànyt" kijelentésnél nem világos mi lenne az a szabványos érték, amit kötelezően tudnia kellene a külső házaknak, meg aminek a jelenlegi modellek nem felelnek meg. Thunderbolt 3 / 4 alapon most is egész jól megközelíthető egy M.2 PCIe 3.0 x4 (Gen 3x4) NVMe SSD adatátviteli sebessége, mint azt az előzőleg linkelt példa is jól szemlélteti.
    Ha a névleges értékre (40 Gb/s) vonatkozik a "matrica szinten", akkor ott viszont nem újdonság, hogy a névleges sávszélesség és az abból származtatott elméletileg elérhető max. adatátviteli sebesség tényleges adatátviteli sebesség, ami korábban pl. az egyes USB-szabványoknál már részletezve lett.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hibavissza #5955 üzenetére

    Nem, nem pont úgy van, mivel a DRAM puffer mérete adott sorozattól és tárolókapacitástól függően lehet pl. 512 MB - 4 GB közötti, vagy akár még nagyobb is. + Ott van az előző válaszban példával szemléltetett SLC gyorsítótár az SSD szabad területét használva, ami megint nem 1 GB, mint az a grafikonon jól látszik. + Ha HMB-s az SSD, akkor a szabad rendszermemóriát használja gyorsítótárként, ahol ha van elég szabad RAM, akkor az megint több GB lehet és nem mindössze 1 GB.
    Vagyis nyilván nem arról van szó, hogy 1 GB-nál nagyobb méretű fájlokat, akár pl. egy 4-5 GB-os Windows ISO-fájlt nem lehet belassulás nélkül rámásolni (írni) az SSD-kre, meg hogy pl. egy NVMe SSD ilyenkor az említett 6 Gb/s (~ 500-600 MB/s) értékre lassulna, amely utóbbi amúgy is érdekes lenne.

    Pedig lehetne azokkal mit kezdeni, mivel konkrét példával lett szemléltetve az USB-s szabványoknál és külön le is lett írva, hogy a névleges max. sávszélesség és az abból származtatott elméletileg elérhető max. adatátviteli sebesség tényleges adatátviteli sebesség, ami a Thunderbolt 3 / 4 esetén ugyanúgy érvényes a 40 Gb/s és 5 GB/s vonatkozásában. + A Thunderbolt 3 szabványról linkelt leírásban szerepel az is, hogy a 40 Gbit/s (5 GB/s) az elméleti maximum, ellenben pl. PCIe 3.0 x4 alapon max. 32,4 Gb/s (~ 4 GB/s) érhető el.
    A "legjobb 6-7 ezer MBps tempójú SSD-k" emlegetése itt most eleve irreleváns, mivel nem PCIe 4.0 x4 (Gen 4 x4), hanem PCIe 3.0 x4 (Gen 3 x4) Kingmax AX3480 SSD-ről van szó, amely utóbbinál PCIe 3.0 x4 alapon max. 4 GB/s érhető el. Viszont az az elméleti maximum, ellenben maga az SSD eleve nem tud annyit, pl. a hasonló AQ3480 sorozat 2 TB-os modelljénél is max. 3400 / 2800 MB/s olvasási és írási sebesség van megadva. Annyi pedig egy Thunderbolt 3 / 4 interfészes külső házzal is majdnem elérhető, amit a már linkelt példa jól szemléltet.
    Nem feltétlen "2500-at futnak" általánosan, az előbb linkelt példában is kb. 3000 MB/s olvasási sebességet és 2800 MB/s írási sebességet tudott az ORICO M2V01-C4 külső ház Macen Thunderbolt 3 / 4 porton.
    Ha maga a hardverkörnyezet, azaz a mostani esetnél egy másik válaszban leírtak alapján a Mac és annál az adott M1 chip a szűk keresztmetszet az adatátviteli sebességnél, akkor ahhoz ugye semmi köze nincsen magának a külső háznak, nem az utóbbi, hanem eleve az előbbi hibája.
    Dehogy fogyasztóvédelem, itt nem sok alapja van reklamálni a felhasználónak pusztán a Thunderbolt 3 / 4 interfész adatátviteli sebessége miatt, ha pl. az előzőleg említett Acasis TBU401 külső háznál eleve megadja a gyártó a 2800 MB/s és 2500 MB/s értékeket és azokat kb. hozza is az egyes teszteknél (példa), valamint ha eleve megadja a gyártó ezen és ezen táblázatokban, hogy a hardverkörnyezet (PC / Mac) és a külső házba tett SSD függvényében milyen adatátviteli sebességeket kell tudnia a külső háznak. Reklamálni az adatátviteli sebesség vonatkozásában itt max. akkor lehetne, ha az adott SSD és Mac / PC párosításnál nem hozza a megadott értékeket a külső ház, vagy még akkor sem feltétlen minden esetben, mivel ráfogható, hogy a felhasználó saját hardver- és szoftverkörnyezete a probléma forrása és nem feltétlen a külső ház. Valamint lehet a Thunderbolt kábel hibája is a sebességprobléma oka, mint a linkelt példában, akkor lehet még jogos a reklamáció és indokolt a garanciális csere, mármint ha a gyártó által mellékelt kábelről van szó.

    Egy 40 Gb/s Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 interfészes külső házzal kb. max. ilyen és ilyen értékek érhetők el jelenleg 40 Gb/s Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 porton. Ha a kedves felhasználónak ezen értékek nem felelnek meg és annyira kevesli - bár egy M.2 PCIe 3.0 x4 (Gen 3 x4) NVMe SSD-hez kb. pont elég lehet - , valamint a hardverkonfigurációja amúgy sem teszi lehetővé még ennek az adatátviteli sebességnek sem az elérését, akkor értelemszerűen nem feltétlen kell ilyen külső házat vásárolni és használni.
    Az előbbinél gyorsabb a Thunderbolt 5 és az USB4 Version 2.0 szabvány lehet 80 Gb/s alapon és jöhet jól főleg az M.2 PCIe 4.0 x4 (Gen 4 x4) NVMe SSD-ket tartalmazó külső meghajtóknál. Viszont ez egyelőre még nem igazán elterjedt, sőt nem is nagyon találni jelenleg ilyen interfészes külső házakat és ilyen portokkal szerelt Macet / PC-t.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz coco2 #5961 üzenetére

    A leírtakból nem derült ki, hogy pontosan milyen 2,5"-os HDD-ről van szó, meg hogy 7 / 9,5 / 15 mm magas-e, 5400 / 7200 RPM-es, stb.
    Egy 2,5"-os, USB-s tápellátású külső merevlemez működéséhez normál esetben nem szükséges külső tápellátás, alapesetben ezért sem szoktak mellékelni a különálló 2,5"-os külső házakhoz, adapterekhez sem külső áramforrást a gyártók. Megfelelő gazda hardver (pl. PC, Mac) használatánál max. kiegészítő tápellátásra lehet szükség Y-kábellel és arra is leginkább csak akkor, ha csak USB 2.0 portok vannak a gazda hardveren. Ellenben USB 3.X portoknál rendszerint nem szükséges, sőt akár egy 2,5" 7200 RPM külső HDD megfelelő működéséhez is elég lehet 1 db USB 3.X port.
    Egy 2,5"-os külső merevlemezhez külső tápadapter használata max. akkor indokolt, ha a gazda hardver 1-2 db USB-portja nem képes megfelelő tápellátást biztosítani az eszköznek. Ami pl. router, Raspberry Pi, okostelefon, tablet, tévé esetén lehet reális, ellenben egy laptopnál és asztali PC-nél kevésbé, nem igazán. Vagyis egy laptopnál normál esetben felesleges a külső tápellátással bajlódni, sőt ha csak USB 2.0 port van rajta, még az sem feltétlen gond, mivel ha több darab USB 2.0 port van a készüléken, akkor eleve adott 2 darab port használatának lehetősége Y-kábellel.
    Ha kiegészítő tápellátásra lehet szükség, akkor SATA-USB adapterből értelemszerűen olyat célszerű vásárolni, aminek Y-kábeles végződése van, azaz 2 db USB-portól történik a 2,5"-os külső merevlemez tápellátása (példa).
    Ha nem kell okvetlenül egy hagyományos 2,5" SATA-USB külső ház, akkor köztes megoldásként pl. az AXAGON ADSA-1S6 jó választás lehet, ami használható különálló SATA-USB adapterként és (9,5 mm-es meghajtómagasságig) külső házként egyaránt. Igaz ahhoz nem Y-kábelt mellékelnek, de ha USB 3.X portok vannak a laptopon, akkor normál esetben nincs is szükség Y-kábellel 2 db USB-portra egy 2,5"-os külső merevlemez megfelelő tápellátásához.
    Ez a "mert nem szeretném a laptop usb-jét terhelni. Egy laptop alaplapot már megsütöttem áram túlterheléssel, és nem olcsó mulatság." elsőre kissé abszurd, normál esetben nem nagyon van olyan, hogy egy 2,5"-os külső merevlemez csatlakoztatása ilyet okozna.
    Ha mindenképpen olyan megoldás kell, amihez van külső tápellátás, külső tápegység, akkor ez a 2,5"-os SATA-USB külső házaknál és SATA-USB adaptereknél max. olyan formában valósítható meg, ha pl. van a külső házon DC tápbemenet (példák) és ahhoz külön vásárolunk egy 5 V-os külső tápegységet.
    Ha mindenképpen olyan megoldás kell, amihez van külső tápellátás, külső tápadapter, akkor másik lehetőség külső tápellátással rendelkező aktív USB-elosztó (hub) vagy HDD dokkoló (+ példa) használata. Vagy olyan IDE/SATA-USB adapter használata, amelyhez eleve mellékel a gyártó külső tápegységet (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz werszomjas #5966 üzenetére

    Ha 2,5"-os SATA SSD-hez kell USB 3.X külső ház, akkor lásd egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt példákat.

    Ha az AXAGON kínálatából kell USB 3.0-s és TRIM (UNMAP) képes külső ház 2,5"-os SATA SSD-hez, akkor onnan értelemszerűen úgy lehet célirányosan választani, ha fixen meg van határozva, hogy pontosan milyen jellemzőknek - amik eleve fel vannak tüntetve a termékek weboldalán - megfelelő külső ház kell.

    Csavaros rögzítésű, Micro-B fizikai csatlakozós (a külső ház felől), részben fémházas: EE25-XA6
    Csavarmentes rögzítésű (tool-free), Micro-B fizikai csatlakozós (a külső ház felől), részben fémházas: EE25-A6M, EE25-F6B
    Csavarmentes rögzítésű (tool-free), Micro-B fizikai csatlakozós (a külső ház felől), teljesen fémházas: EE25-F6B (fekete színű) / EE25-F6G (szürke színű) / EE25-F6S (ezüst színű)
    Csavarmentes rögzítésű (tool-free), Micro-B fizikai csatlakozós (a külső ház felől), műanyag házas: EE25-SL, ADSA-1S6
    Használható különálló adapterként és külső házként egyaránt, csavarmentes rögzítésű (tool-free), Micro-B fizikai csatlakozós (a külső ház felől), műanyag házas: ADSA-1S6
    USB-C (Type-C) fizikai csatlakozós (a külső ház felől), csavarmentes rögzítésű (tool-free), részben fémházas / műanyag házas: EE25-SLC, EE25-A6C

    "ne tegye alvó üzemmódba az SSD-t, ha épp úgy érzi, nincs használatban."

    A felsorolt AXAGON külső házak mind támogatják a készenléti (alvó) módot 10 perc inaktivitás után, sőt általában a többi hasonló külső ház is szokta, mivel alapesetben az energiatakarékos működés az elvárt. Ahol a készenléti mód normál esetben csak átmeneti állapot, abból felébred és újra használatra kész lesz a külső meghajtó, amint az operációs rendszer vagy egy program hozzáférést intéz a külső meghajtóhoz.
    Ha az a cél, hogy egyáltalán ne váltson készenléti módba a külső ház és benne az SSD, akkor az könnyen beállítható (tiltható) szoftveresen pl. a HDS programban a lemezek leállásának akadályozása funkció használatával. De akár úgy is megoldható a tiltás, hogy mindig van valamilyen olvasási / írási művelet (pl. torrent feltöltés / letöltés, film / zene folyamatos lejátszása) a külső meghajtón, ami ezáltal meggátolja a 10 perces teljesen inaktív állapotot a készenléti módba váltáshoz.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz GoodSpeed #5971 üzenetére

    A kérdésre eleve adott a válasz, a termék angol nyelvű és magyar nyelvű hivatalos weboldalán - elsődlegesen eleve azt kellene nézni, nem az egyes webáruházak esetenként hiányos (és akár pontatlan) termékleírásait - is le van írva az alábbi.

    "ROG Strix Arion Lite fits* 2230/2242/2260/2280 M.2 PCIe NVM Express® SSD up to 2TB with M key/ B+M key."

    "A ROG Strix Arion egy 2230/2242/2260/2280 méretű M.2 PCIe NVM Express® SSD-t képes befogadni max. 2 TB-ig, M key vagy B+M key elrendezéssel."

    Egyébként van ASUS ROG Strix Arion Lite és ASUS ROG Strix Arion külső ház is, tapasztalat az utóbbival van (példa). Ahol a kettő eleve nagyon hasonló, sőt kb. ugyanaz, max. például olyan eltérések vannak, hogy míg a ROG Strix Arion esetében mellékelnek a gyártó leírása alapján az USB-C - USB-C mellé USB-C - USB-A kábelt is, addig a "Lite" változathoz csak USB-C - USB-C kábelt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Krystal_s #5974 üzenetére

    Nem feltétlen lehet kiemelni a sok közül egy külső házat ami a legjobb, meg az eleve attól is függ, hogy a felsoroltakon kívül még milyen egyéb jellemzőknek kell megfeleljen. Ahol nemrég egy másik válaszban a TRIM (UNMAP) támogatással rendelkező USB 3.X interfészes és 2,5" méretformátumú AXAGON külső házaknál szemléltetve lett, hogy pl. a csavarmentes rögzítés (tool-free) mellett a műanyag / részben fém / teljesen fém kivitel, valamint Micro-B / USB-C fizikai csatlakozó szerint is lehet csoportosítani.

    Az ATA TRIM illetve USB-s csatlakozásnál az SCSI UNMAP funkció működéséhez a külső ház és az operációs rendszer felől egyaránt szükséges a támogatás, önmagában az utóbbi nyilván nem elég, meg hogy Windowsoknál Windows 8 óta a meghajtóoptimalizálás = trimmelés SATA SSD-knél és SMR HDD-knél. Valamint az UASP támogatása és működése is feltétele a TRIM illetve UNMAP működésének, ami Windowsoknál Windows 8 óta támogatott natívan.

    Azért az ilyen árukeresős és hasonló weboldalakon található pár soros "véleményeket" nem feltétlen kell minden esetben készpénznek venni, meg nem mindegy, hogy egy adott külső ház eleve rossz sorozat, vagy csak a vásárló fogott ki hibás terméket, vagy a saját a hardver- és szoftverkörnyezetében nem stimmel valami és azért nem megfelelő a működés, vagy akár a nem megfelelő használat miatt ment idő előtt tönkre. Ahol pl. az adatkapcsolat megszakadásának eleve több oka is lehet (példa), korántsem csak a külső ház hibája.

    Az AXAGON ADSA-1S6 külső ház extrája a TRIM (UNMAP) támogatása mellett az, hogy különálló adapterként és külső házként egyaránt használható, viszont maga a külső ház része gagyi, egy egyszerű kis műanyag doboz. Ellenben annyira azért nem feltétlen, hogy a műanyag zárópatentok csak úgy letörjenek a nyitásnál - zárásnál, az utóbbihoz általában erősebb feszegetés szükséges, ami ez esetben inkább felhasználói hiba (user error), vagy nagyrészt annak eredménye is...
    A kb. 20 cm-es USB-kábel valóban elég rövid és lehetne valamivel hosszabb is. De ez amúgy nem véletlen, mivel 2,5"-os külső HDD / SSD meghajtóknál a túl hosszú USB-kábel tápellátási és adatkapcsolati problémákat okozhat, ezért is ritkán szoktak pl. 50-60 cm-nél hosszabb kábeleket mellékelni a gyártók.

    Az Ewent EW7044 eleve USB 3.2 Gen 1 (USB 3.1 Gen 1 = USB 3.0 | 5 Gb/s) interfészes külső ház, az egy USB 2.0-s (480 Mb/s) modellnél nyilván nem lehet lassabb. Az hogy egyik-másik külső házban maga a HDD / SSD mit tud olvasásnál és írásnál, vagy éppen a gyári / másik / rövid / hosszú USB-kábel mennyire biztosít stabil adatkapcsolatot és működést, az nem keverendő azzal, hogy maga a külső ház, az abban lévő USB 3.X (5 Gb/s) - SATA 6 Gb/s chip milyen adatátviteli sebességre képes. + Az is számíthat az adatátviteli sebességnél, hogy Windowson az adott eszköznél, külső háznál engedélyezve van-e az írási gyorsítótárazás vagy sem. Mérni az adatátviteli sebességet pedig alapesetben először szintetikus teszttel szokás (pl. ATTO, CDM, WinSAT), mivel a fájlkezelős fájlmásolás értékét eleve több tényező befolyásolhatja.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Krystal_s #5978 üzenetére

    Nem, az AXAGON ADSA-1S6 külső háznál kb. 20 cm hosszú a gyárilag mellékelt USB-kábel, ami a nemrég linkelt termékbemutató videóban is látható a termék dobozán és magán a kábelen egyaránt, a termék hivatalos weboldalán feltüntetett 10 cm-es kábelhossz elírás lehet. Na meg van ilyen külső házam, onnan is a pontos méret ismerete.
    Ha olyan csavarmentes rögzítésű (tool-free) és TRIM (UNMAP) képes 2,5" | USB 3.0 külső ház kell, amihez gyárilag az előbbinél hosszabb USB-kábelt mellékelnek, akkor ott van pl. az AXAGON EE25-F6B, annál 60 cm a kábel hossza.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Energie X #5976 üzenetére

    M.2 PCIe NVMe SSD-khez való külső házak felől lásd a téma összefoglaló "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetében és egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt példákat attól függően, hogy pontosan milyen jellemzőknek - azon kívül, hogy M.2 PCIe NVMe SSD-t (is) támogat - megfelelő külső ház kell.
    Ha olyan külső ház kell, amihez USB-C - USB-C és USB-C - USB-A kábelt is mellékelnek, akkor mostanában több olyan is említve és linkelve lett itt, megosztották mások hogy milyeneket vettek, stb. Példák: [link], [link], [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Krystal_s #5981 üzenetére

    Nyilván gyorsabb egy USB 3.0-s külső ház USB 3.0 porton mint egy USB 2.0-s, ez nem is lehet kérdés, SSD-vel még látványosabb lenne a különbség. Na meg ha nem közel 80%-ig lenne leterhelve (telemásolva) a HDD, akkor valószínűleg magasabb szekvenciális értékek jöttek volna ki az USB 3.0-s külső háznál.

    Ha ugyanaz a HDD az USB 3.0-s Ewent külső házban döcögősebben működik, mint az USB 2.0-s LogiLink külső házban, meg egy törlés —► újraparticionálás —► újraformázás sem oldja meg, akkor van miről beszélni.
    Ha az előbbi a helyzet, akkor az Ewent külső háznál a döcögős működés oka lehet akár az USB-kábel hibája is, ezért másik kábellel is érdemes kipróbálni. Ahol javasolt figyelni arra is, hogy a kábel ne legyen túl hosszú, mert ugye a túl hosszú kábel miatt lehet tápellátási és adatkapcsolati probléma, asztali PC-knél elsődlegesen a hátlapon lévő és ne az előlapon lévő USB-porthoz legyen csatlakoztatva, közvetlenül az USB-porthoz legyen csatlakoztatva és ne USB-elosztón (hubon) keresztül, stb.
    Ha az előbbiek mind ki lettek próbálva, mind rendben vannak, ellenben továbbra is fennáll a probléma, akkor érdemes ellenőrizni az előzőleg linkelt hozzászólásban leírt egyéb dolgokat is, azaz nincs-e pl. USB 3.0 - Bluetooth / Wi-Fi interferencia, kipróbálni a külső házat másik PC-n és másik operációs rendszerrel is, stb.
    Ha az előbbiek mind ki lettek próbálva, mind rendben vannak, ellenben továbbra is fennáll a probléma, akkor szóba jöhet akár a külső ház hibája is. Azzal viszont sok mindent nem lehet kezdeni, max. garanciális cserét intézni ha még garanciális a termék, vagy ha nem, akkor esetleg saját felelősségre megpróbálni a firmware-t frissíteni. Az utóbbihoz viszont tudni kellene, hogy pontosan milyen USB-chip van a külső házban, ami legtöbbször csak fizikai szemrevételezéssel állapítható meg pontosan.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Krystal_s #5984 üzenetére

    A kis méretű és nagy méretű fájlokkal végzett műveletek általános sebessége nagyban függ a külső házban lévő HDD / SSD meghajtótól, annak adatátviteli sebességétől. A külső ház, az abban lévő vezérlő az adatátviteli sebességet attól függően határozza meg, hogy pl. USB 2.0-s vagy USB 3.0-s, támogatja-e az UASP adatátviteli módot vagy sem. + A már említett írási gyorsítótárazás is számíthat, ami bekapcsolt állapotban főleg a kis méretű fájlokkal végzett műveletek sebességén javíthat, gyorsíthat.
    Egy lassú, 5400 RPM-es 2,5"-os HDD-nél nem meglepő, ha a kis méretű fájlokat lassan, míg a nagy méretű fájlokat gyorsabban másolja és törli, ahol ez normál esetben HDD és nem külső ház specifikus. De ugyanúgy pl. SSD-knél is hiába tud egy USB 3.0-s külső ház max. ~ 46X MB/s szekvenciális olvasási és írási sebességet, ha X GB másolása (írása) után maga az SSD belassul, mert nincsen benne DRAM cache, elfogyott az SLC cache (példa), stb. Ahol ez ilyenkor nyilván megint meghajtó (SSD) és nem külső ház specifikus probléma.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz position77 #5986 üzenetére

    A 8 TB-os SSD kezeléséhez értelemszerűen olyan külső házak jöhetnek szóba, amelyeknél vagy odaírják a gyártók hogy támogatnak 8 TB-os HDD / SSD meghajtókat, vagy azt írják oda hogy nincsen korlátozva a tárolókapacitás.
    Az utóbbi kritériumnak pedig megfelelnek pl. a nem olyan régen egy másik válaszban említett AXAGON 2,5" | USB 3.0 külső házak, ahol pl. az EE25-F6B modellnél világosan fel van tüntetve az alábbi.

    "Támogatja a 2.5" SATA III / II / I HDD és SSD merevlemezeket a maximális kapacitás korlátozása nélkül, max. 9.5 mm magasságig."

    Egy 2,5"-os külső háznál a külső tápellátás nélküli működés eleve adott, USB 3.X port használatánál pedig normál esetben kiegészítő tápellátás sem szükséges.

    A "legegyszerűbb" érthető pl. a csavarmentes rögzítésre (tool-free) is, ami az előbb említett AXAGON EE25-F6B külső háznál szintén adott, ahogyan a TRIM illetve UNMAP funkció támogatása is, amely utóbbi SSD használatánál ugye jól jöhet.

    A "legkisebb", vagyis a fizikai méret a 2,5"-os külső házaknál eleve adott és behatárolt, annál kisebbek max. az mSATA, valamint az M.2 SATA / PCIe NVMe SSD-khez való külső házak lehetnek.

    A Linuxon történő működés és támogatás szintén adott, az említett külső ház hivatalos weboldalán is le van írva az alábbi.

    "MS Windows XP / Vista / 7 / 8 / 8.1 / 10 vagy újabb, Windows Server 2003 / 2008 / 2012 / 2016 vagy újabb (az összes 32- és 64-bites Windows rendszer támogatott), Mac OS X 10.x vagy újabb, Linux 2.6.x kernellel vagy afelett."

    Ellenben az, hogy pl. a S.M.A.R.T. információk olvasása és a TRIM (UNMAP) funkció működik-e, az már az adott Linux disztribúciótól, az azon lévő programverzióktól és a rendszer beállításaitól is függhet.
    Ahol ezt a S.M.A.R.T. adatok kiolvasásánál a topik korábbi példái és egy blogbejegyzés jól szemléltetik, terminálban a smartctl parancs esetén szükség lehet a -d és akár egyéb kapcsolók használatára is (példa), stb.
    A TRIM (UNMAP) működésre bírása pedig többeknél külön beállítást igényelt Linuxon (példa), ellenben Windowson nem volt ilyenre szükség, ez is igazolja az előbb leírtakat.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz position77 #5988 üzenetére

    Igen, ha azt írja oda a gyártó hogy nincsen korlátozva a külső házba tett HDD / SSD tárolókapacitásának kezelése, akkor nincsen és elvileg akár 8 TB-os SSD-t is kezelni kell a külső háznak.
    A stabil működés meg ugye függhet a felhasználó saját hardver- és szoftverkörnyezetétől, a stabil USB-s tápellátástól, stb., ami a tényleges kipróbálásnál fog leginkább kiderülni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák