Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz ben-ga #5993 üzenetére

    Itt először azt kellene tisztázni, hogy pontosan milyen SSD-hez kellene USB-s külső ház, mert az M.2 formátumnál ugye van M.2 SATA és M.2 PCIe NVMe is, amit a másik topikban is szemléltettek, ahol szintén fel lett téve ugyanez a kérdés. Ahol az ORICO-PWM2 külső ház M.2 SATA SSD-khez való, ellenben M.2 PCIe NVMe SSD-khez a ORICO-PWM2-G2 és ORICO-PWDM2-G2 modellek.
    Egyébként volt már szó itt a topikban erről a külső házról és ahhoz kapcsolódóan egyebekről is, lásd más esetét, aki M.2 PCIe NVMe SSD-hez keresett külső házat.
    Továbbá a másik topikban kérdezett "M.2-k hűtése" is volt már itt téma, lásd ugyancsak egy másik válaszban leírtakat.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz #19103744 #5994 üzenetére

    Ha M.2 PCIe NVMe SSD-hez kell külső ház, akkor lásd az imént linkelt másik esetet, valamint egy másik válaszban leírtakat.
    A Delock 42600 és Delock 42638 külső házakkal egyelőre nincsen itt tapasztalat, eddig nem nagyon említette senki, hogy olyat vásárolt és használ. A célra elvileg azok is megfelelhetnek, az utóbbi előnye, hogy M.2 PCIe NVMe mellett M.2 SATA SSD-ket is támogat, hirtelen kb. ennyi.

    Azért annyira nem nehéz megtalálni ezt a topikot, logikusan eleve az adattárolás témakörön belül kell keresni, ahol rendszerint ott szokott lenni az első 10-20 topik között, a fórum keresője is kilistázza / kilistázza a megfelelő keresőszavak használatánál, más topikok téma összefoglalóiban is van ezen topikra hivatkozás (1. példa, 2. példa, 3. példa), stb. Bár az lehet, hogy a "mobil rack" helyett a "külső ház" megnevezés valamivel jobban érthető lenne, de anno az előbbi címmel lett létrehozva a topik, ami maradt is és nem volt tömeges igény a módosításra.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz #19103744 #5998 üzenetére

    Az előző válaszban AXAGON, ICY BOX (RaidSonic), ORICO külső házak lettek linkelve, amik a Delock külső házakhoz hasonlóan eleve márkásak és ezen területen neves, kiforrott gyártók termékei, nem "noname" vackok.

    A chipset pontos típusát nem minden külső háznál szokták feltüntetni a gyártók, de azért némelyiknél a termék hivatalos weboldalán megtalálható ezen információ, lásd pl. az ORICO-M2PV-C3 külső háznál Realtek RTL9210.

    Ezek az M.2 PCIe NVMe - USB 3.X külső házak USB-C alapon eleve kompatibilisek és használhatók Thunderbolt 3 (40 Gb/s) porthoz csatlakoztatva is, ellenben az adatátviteli sebesség max. 10 Gb/s lehet, mivel a max. 20 Gb/s USB 3.X-nél a 40 Gb/s Tunderbolt 3 / 4 szabvány max. csak annyit (10 Gb/s) támogat.

    Mármint TLC belső SSD akart az lenni, mert jelenleg rendszerint QLC és TLC van, SLC már nem nagyon, max. esetleg elvétve találni és azt is nagyon drágán.

    Ha linkelve lett előzőleg egy hozzászólás, amiben részletezve vannak M.2 PCIe NVMe SSD-khez való USB 3.X külső házak, valamint a téma összefoglaló elején is világosan le van írva az alábbi, akkor evidens, hogy jó topikban érdeklődsz M.2 PCIe NVMe SSD-hez való külső házak felől.

    "A jelen topik elsődlegesen a 2,5"-os (USB-s) külső házakkal foglalkozik, de a manapság egyre elterjedtebb külső SSD megoldásokra tekintettel az M.2 SATA és M.2 PCIe NVMe típusokkal kapcsolatos kérdések is helyet kaphatnak itt."

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz #19103744 #6001 üzenetére

    Az Apple hivatalos weboldalán is le van írva, amire céloztam.

    "A kábel a Thunderbolt 3 esetén legfeljebb 40 Gb/s sebességű, a 2. generációs USB 3.1 esetén pedig 10 Gb/s sebességű adatátvitelt tesz lehetővé"

    Vagyis a 40 Gb/s Thunderbolt 3 / 4 porton a 40 Gb/s adatátviteli sebesség 40 Gb/s Thunderbolt 3 / 4 és USB4 interfészes külső SSD-vel, külső házzal fog összejönni, mint amilyen pl. az ORICO-M2V01-C4 (példa).
    Ellenben pl. USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) interfészes külső háznál, külső SSD-nél a 40 Gb/s Thunderbolt 3 / 4 porton max. 10 Gb/s adatátviteli sebesség támogatott, amiről egy másik topikban is volt szó és az ott linkelt videók is jól szemléltetik (példa). A 20 Gb/s adatátviteli sebesség eléréséhez eleve 20 Gb/s USB 3.2 Gen 2x2, vagy 40 Gb/s USB4 port szükséges.

    Dehogy van sok SLC SSD manapság, meg pláne a konzumer termékeknél, még az MLC is ritka, nemhogy az SLC. A linkelt weboldalon meg eleve megtévesztő, pontatlan az a találati lista az SLC SSD-kre szűkítve - ezért kell elsődlegesen mindig a gyártók hivatalos weboldalát nézni és max. másodlagosan az ilyeneket - , mivel pl. amelyik SSD-nél "3D NAND" megnevezés van, az eleve TLC / QLC. Na meg van amelyikhez konkrétan oda is írják, hogy TLC vagy QLC és max. a cache SLC (példa), ami megint más és nyilván nem egyenlő egy full SLC-s SSD-vel.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz PuffyMinnie #6003 üzenetére

    Alapvető tartozék az USB-kábel az ilyen USB-s külső házaknál, amit pl. az AXAGON EEM2-UG2 külső háznál a téma összefoglalóban lévő videó is jól szemléltet, meg a termék hivatalos weboldalán is eleve le van írva.

    Tehát itt nem az a fő kérdés, hogy mellékelnek-e a külső ház használatához USB-kábelt, mert nyilván igen, hanem max. az, hogy pontosan milyen típusút és szüksége van-e a felhasználónak esetleg a gyárilag mellékelttől eltérő típusú kábelre is, kell-e olyat külön vásárolni a külső házhoz. Azaz pl. egy USB-C interfészes külső házhoz csak USB-C - USB-C kábelt mellékel a gyártó, vagy az USB-C - USB-C kábel mellé USB-C - USB-A adapter / kábelt is, hogy az utóbbival USB-A porttal szerelt PC-hez / Machez is csatlakoztatni lehessen, lásd a nemrég linkelt korábbi esetnél leírtakat.
    + Még akkor lehet indokolt a külön kábel vásárlása, ha a gyárilag mellékelt kábel túl rövid. Viszont a rövid kábel rendszerint nem véletlen, mivel a túl hosszú kábel akár adatkapcsolati és tápellátási problémákat okozhat, ezért sem nagyon szoktak a gyártók az USB-s tápellátású 2,5" / M.2 SATA / M.2 PCIe NVMe - USB 3.X külső házakhoz gyárilag X méteres USB-kábeleket mellékelni.
    Továbbá még akkor lehet indokolt a külön kábel vásárlása, ha esetleg a gyárilag mellékelt kábel hibás és nem megfelelő működést, nem megfelelő adatátviteli sebességet eredményez a használata, lásd más esetét. Viszont az ilyen eleve ritkább szokott lenni, mivel normál esetben nyilván nem hibás a gyárilag mellékelt kábel és megfelelő működést eredményez a használata, sőt van hogy éppen a gyárilag mellékelttől eltérő kábel használata okoz problémát.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz belassos #6005 üzenetére

    A célra 2,5" SATA SSD-hez nyilván az említett Gembird EE2-U3S-6 külső ház is megfelelhet. Viszont ha olyan USB-s külső ház kell, aminél biztosan támogatott és működik az SSD specifikus TRIM illetve USB-n az UNMAP funkció, akkor általában pl. az AXAGON kínálatából célszerűbb választani, lásd egy másik válaszban részletezve. Bár az előbbi Gembird EE2-U3S-6 külső háznál pont működik a TRIM illetve az UNMAP az egyes beszámolók alapján, vagyis ilyen szempontból is jó választás lehet, meg amúgy is jókat írtak ott erről a modellről.

    A milyen belső SSD-t vegyünk és tegyünk a külső házba a "Milyen SSD-t vegyek?" topik témája, az ügyben értelemszerűen ott kellene érdeklődni, illetve folytatni, mivel ugye ott már szintén fel lett téve ez a kérdés.
    Ahol érdemes azt is megfontolni, hogy elég-e a 2 TB-nyi adat írásához egy adott esetben lassabb QLC | DRAM-less SSD, vagy inkább TLC | DRAM cache modell kellene, mert ugye az előbbi be tud lassulni rendesen, lásd más korábbi esetét itt a topikban.
    Aztán ha már adattárolás, akkor ugye a megbízhatóság sem utolsó szempont, bár fontos adatok tárolásánál elsődlegesen eleve az a lényeg, hogy legyenek naprakész biztonsági másolatok több tárolóeszközön, akár a 3-2-1 mentési stratégia szerint, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz #19103744 #6006 üzenetére

    Az USB-C csak maga a fizikai csatlakozószabvány, ellenben külső házaknál lehet amögött USB 2.0 / USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) / USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1) / USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s USB 3.2) / USB 4 (és majd USB 4 V2.0), valamint Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 (és majd Thunderbolt 5) vezérlő is, pont ezért lényeges, hogy melyik mit támogat.
    Ahol külső ház adatátviteli sebesség specifikusan a lényeg továbbra is az, hogy ha pl. 40 Gb/s Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 port van a Macen / PC-n, akkor annak adatátviteli sebessége 40 Gb/s Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 (és USB4) interfészes külső házzal és kellően gyors M.2 PCIe NVMe SSD-vel használható ki. Ellenben pl. 20 Gb/s USB 3.2 Gen 2x2 interfészes külső háznál max. 10 Gb/s adatátviteli sebesség érhető a 40 Gb/s Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 porton, a 20 Gb/s eléréséhez 20 Gb/s USB 3.2 Gen 2x2 port szükséges, valamint elvileg 40 Gb/s USB4 (és 80 Gb/s USB4 V2.0) port esetén is működik.
    A 20 és 40 (és 80) Gb/s eléréséhez mindenképpen ezen értékeket támogató USB-C - USB-C kábel szükséges, ellenben USB-C - USB-A és Micro-B - USB-A típusú kábeleknél max. 10 Gb/s adatátviteli sebesség támogatott.
    Ha csak 10 Gb/s USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2) portok vannak a PC-n, akkor oda viszont értelemszerűen elég egy olyan interfészes külső ház is, felesleges a gyorsabb, mivel abban a hardverkörnyezetben nem lehet kihasználni annak adatátviteli sebességét.
    Azt már az ORICO-tól kérdezd, hogy az ORICO-M2V01-C4 külső háznál miért "USB4.0" megnevezés van, meg pontosan milyen chip van benne. Egyébként volt már példa arra, hogy Intel JHL7440 vezérlőnél "USB4/Thunderbolt 4" megnevezést használt egy gyártó, holott az eleve Thunderbolt 3 chip.
    Az ORICO egyébként nemcsak általam favorizált, hanem eleve nagy múltú, méltán népszerű és kiforrott gyártó ezen a területen, akárcsak mint pl. a Delock és az ICY BOX (RaidSonic).
    A "2TB korlátozás" azt jelenti, hogy max. 2 TB tárolókapacitású meghajtót (SSD) kezel a külső ház, vagy max. 2 TB tárolókapacitásúval tesztelte a gyártó, azaz az utóbbi esetben kezelhet akár annál nagyobb tárolókapacitásút is.

    Ezen topik keretében bőven elég is kb. ennyi és egyéb vonatkozásában nem feltétlen szükséges jobban belemenni ebbe a témába.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz #19103744 #6009 üzenetére

    Az előző válaszban összegezve lettek a szükséges információk, azért lett terjedelmesebb, valamint mert az olvasottak alapján nem úgy tűnt, hogy minden pont annyira világos a kérdező számára. De akkor most már remélhetőleg minden tiszta ebben a témában.

    Van az ORICO kínálatában M.2 SATA SSD-ket támogató ORICO-AM2C3, valamint M.2 PCIe NVMe SSD-khez ORICO-AM2C3-G2 külső ház is, ahol M.2 PCIe NVMe SSD-hez értelemszerűen az utóbbi való.
    Az említett 2 külső ház egyébként USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) interfészes, vagyis azokkal 40 Gb/s Thunderbolt 3 / 4 porton nyilván nem lesz 40 Gb/s adatátviteli sebesség, hanem max. 10 Gb/s (~ 1000 MB/s —► ~ 1 GB/s), illetve az is csak az M.2 PCIe NVMe modellnél, mivel az M.2 SATA eleve 6 Gb/s alapú.

    Ha az USB-s külső SSD-re Windows 10/11 telepítése és onnan történő futtatása a cél, akkor az hagyományos módon eleve nem támogatott, oda Windows To Go szerinti telepítés szükséges, ami a Windows téma topikjaiban már többször részletezve lett (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz inteltunder #6012 üzenetére

    2,5"-os SATA HDD és SSD meghajtókhoz 9,5 mm-es magasságig nyilván megfelelhet az ORICO-2580U3 külső ház is, viszont konkrét tapasztalat itt nem nagyon van ezzel a modellel, ami korábban egy másik kérdésre adott válaszban is lett írva.

    Ha már AXAGON, akkor az ottani kínálatban lévő egyes külső házak a TRIM, illetve USB-s csatlakozásnál az UNMAP néven futó megfelelőjének a biztos támogatása okán eleve előnyösebbek lehetnek SSD-khez.
    Viszont ha nem lesz sokszor írva és törölve a külső SSD, akkor nem feltétlen létszükséglet a TRIM illetve UNMAP támogatása és működése, valamint szükség esetén megoldható akár máshogyan is a szabad terület kinullázása (példa). + Ha az SSD-nél kellően hatékony a Garbage Collection működése, akkor az is tudja némileg ellensúlyozni a TRIM / UNMAP hiányát. De ettől függetlenül az ideális mégis nyilván az, ha egy SATA-USB külső SSD-nél is működik a TRIM, mármint pontosabban az UNMAP USB-s csatlakozásnál.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz papafater197 #6015 üzenetére

    Nemrég egy másik válaszban le lett írva itt, hogy az ORICO-PWM2 külső ház M.2 SATA SSD-khez való, ellenben M.2 PCIe NVMe SSD-khez ugyanezen gyártó kínálatában a hasonló ORICO-PWM2-G2 és ORICO-PWDM2-G2 külső házak.
    Ha M.2 PCIe NVMe SSD-hez kell külső ház, akkor lásd az előbb említett ORICO, valamint egy másik válaszban + az ennél az esetnél megadott modelleket.
    Ha az előbbi a helyzet, azaz M.2 SATA SSD-ket kezelő külső házba M.2 PCIe NVMe SSD lett téve, akkor értelemszerűen az a probléma forrása, azért van "behelyezés után sem látja egy gép sem" állapot.
    Ha az M.2 SATA SSD-ket kezelő külső házba M.2 SATA SSD lett téve és úgy van a "behelyezés után sem látja egy gép sem" állapot, akkor viszont jó lenne tudni, hogy pontosan mit jelent ez. Vagyis ha Windowsról van szó, akkor ott mit mutat az eszközkezelő és a lemezkezelő.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz #19103744 #6019 üzenetére

    Nem világos, hogy mi alapján sikerült ilyen fals következtetésekre jutni? :F
    Ebben a topikban nem rémlik, hogy előzetesen bárki is állított volna ilyeneket.

    A max. 900 mA áramerősség és 4,5 W az USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s), azaz USB 3.0 portnál van, ellenben USB-s vonalon azóta már megjelent az USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) és az USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) is, valamint jelenleg már USB4 (40 Gb/s) és USB4 version 2.0 (80 Gb/s) interfészeknél tart a technológia, ahol USB-C alapon a "Power delivery" értékei már eleve magasabbak, lehet az pl. 5 V, 1.5 A / 3 A, akár 20 V és 5 A is, stb.
    Aztán ott vannak a Thunderbolt 3 és Thunderbolt 4 szabványok is szintén USB-C alapon, amiknél ugyancsak nem 900 mA a leadott max. áramérték, hanem lehet annál jóval több is.
    Az AXAGON EEM2-SG2 SuperSpeed+ külső háznál adatátviteli sebesség tekintetében nyilván az a lényeg, hogy USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) interfészes. Vagyis annál max. ~ 1 GB/s adatátviteli sebesség lehetséges, aminek eléréséhez nyilván nem 5 Gb/s és 900 mA USB 3.0 port kell, hanem értelemszerűen legalább 10 Gb/s USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2) port szükséges.
    Az előző válaszokban - pl. ebben és ebben - világosan le lett írva itt, hogy milyen interfész szükséges a külső háznál és a PC-n / Macen lévő portnál a nagyobb adatátviteli sebesség eléréséhez, sőt még konkrét példával is szemléltetve lett ez Thunderbolt 3 / USB4 alapon. Vagyis nem világos ezek után a "A házak sebessége gyalázatos" kijelentés, amikor a linkelt példa is világosan szemlélteti, hogy pl. egy M.2 PCIe Gen 3.0 x4 SSD adatátviteli sebessége már elég jól kihasználható 40 Gb/s Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 alapon.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz King Unique #6020 üzenetére

    + Ha a nemrég a pendrive-os topikban leírtakat nézzük, akkor inkább az a vicc, hogy azok az extra gyors pendrive-ok (vagy inkább pendrive-szerű külső SSD-k) is max. 10 Gb/s alapú USB 3.2 Gen 2 adatátviteli sebességet tudnak jelenleg, sőt sokáig max. 5 Gb/s USB 3.2 Gen 1 (= USB 3.0) szinten voltak, ellenben az USB 3.X / USB4 / Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 - M.2 PCIe NVMe alapú gyárilag készre szerelt külső SSD-k és külső házak már korábban és most is annak a többszörösét.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz #19103744 #6022 üzenetére

    Már bocs, de nem világos milyen alapon terjesztesz itt pontatlan / téves információkat úgy, hogy a linkelt korábbi válaszokban már le lett írva a lényeg. Amikre ráadásul azt írtad, hogy felesleges leírni, mert mindennel tisztában vagy, ellenben a mostani eset sem pont ezt mutatja...

    Az AXAGON EEM2-SG2 SuperSpeed+ külső háznál történetesen az alábbiak vannak leírva.

    Az állomás teljes áteresztőképessége / átviteli sebessége az alkalmazott USB 3.2 Gen 2 interfész függvénye (elméletileg 10 Gbit/s).
    A doboz sávszélessége / adatátviteli sebessége 1000 MB/s (1 GB/s) körül van, a USB 3.2 Gen 2 csatlakozó korlátai miatt A doboz sávszélessége / adatátviteli sebessége 1000 MB/s (1 GB/s) körül van, a USB 3.2 Gen 2 csatlakozó korlátai miatt
    Tápellátás az USB busz által 900mA-ig, egy USB port minden esetben elég.

    Az előbbieket különösebben nem szükséges magyarázni, világosan oda van írva, hogy max. 1000 MB/s (1 GB/s) adatátviteli sebességet tud a külső ház, ami egy 10 Gb/s USB 3.2 Gen 2 modellnél reális, meg ráadásul a másik topikban lévő teszt is világosan szemlélteti M.2 PCIe NVMe SSD-vel. Tehát nem világos miért lenne ez "1000 sebből vérzik", amikor evidens, hogy az adatátviteli sebességet maga az USB 3.2 Gen 2 szabvány limitálja max. 10 Gb/s (1 GB/s) értékre.
    A tápellátásnál az a 900 mA valószínűleg csak az alapesetre vonatkozik, ellenben az USB-C szabványnál lehet az áramerősség 1,5 A és 3 A is az alkalmazott módtól függően.
    Ahol nem világos a "összességében messze elmarad a szükséges teljesítménytől, vagyis eleve nem is tud gyorsabb lenni egy külső ház, ha 900mA-ről és hasonlókról beszélünk" kijelentés miértje, amikor az adatátviteli sebességnél eleve megadja a gyártó a max. 1000 MB/s (1 GB/s) értéket, valamint a másik topik tesztje is világosan szemlélteti, ahol ráadásul M.2 PCIe NVMe SSD van a külső házban.

    "A lényeg, h. egy középkategóriás meghajtót sem tud fullra meghajtani. A 130-160€ ház max. 2800/2100 a full sebesség, miközben 80€ egy 2TB-os 3500-as meghajtó. Már csak az a kérdés, h. ki van kiért? "

    Mármint azt akartad írni, hogy egy M:2 PCIe 3.0 X4 NVMe SSD-t a linkelt példában a 40 Gb/s Thunderbolt 3 / USB4 külső ház és port majdnem teljesen kihajtott és ~ 3000 / 2900 MB/s írási és olvasási sebességet tudott, amit a tesztet készítő fórumtag is kiemelt. + Létezik már olyan USB4 interfészes külső ház is, aminél 3763 / 3146 MB/s olvasási és írási sebességet ad meg a gyártó, amivel még inkább, sőt kb. teljesen kihasználható egy Gen 3-as NVMe SSD adatátviteli sebessége. :))
    Az meg nem újdonság, hogy egy Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 interfészes külső ház feláras és nem olcsó, valamit valamiért.

    "Azért kell egy lemez, h. legyen egy semmit érő házunk, vagy van egy 7000/5000-es lemezünk, és beletesszük egy házba...?"

    Mondta, írta itt bárki is, hogy okvetlenül M.2 PCIe Gen 4.0 x4 NVMe SSD-t kell tenni a 10 Gb/s (max. 1 GB/s) USB 3.2 Gen 2 külső házba? Nem, elég bőven egy M.2 PCIe Gen 3.0 x4 modell is, aminek az adatátviteli sebessége 40 Gb/s Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 alapon már elég jól kihasználható, mint a már linkelt példa és cikk is mutatja.
    Ha valaki egy M.2 PCIe Gen 3.0 / 4.0 x4 NVMe SSD-t külső meghajtóként akar használni, akkor talán nem vehet hozzá 10 / 20 / 40 Gb/s USB 3.2 Gen 2 / USB 3.2 Gen 2x2 / USB4 / Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 interfészes külső házat, ha van olyan port a PC-n / Macen és elég számára az az adatátviteli sebesség? De, nyilván megteheti és használhatja úgy.
    Egyébként az USB4-nél van már 80 Gb/s USB4 version 2.0 is, valamint szintén 80 Gb/s Thunderbolt 5 is lesz. Vagyis ha megjelennek az ilyen portok gazda (PC / Mac) és eszköz (külső ház) vonalon egyaránt, akkor már egy M.2 PCIe Gen 4.0 x4 NVMe SSD adatátviteli sebessége is kihasználható lesz külső meghajtóként csatlakoztatva.

    "Tehát ha nem már egy meglévő lemznek kell a ház, akkor nincs partíban az árával a ház+SSD"

    Ha már magyar fórum, akkor legyenek hazai árak és webáruházak, ahol egy 1 TB-os Silicon Power Marvel Xtreme M80 pendrive jelenleg kb. 35-36 ezer forint, egy 1 TB-os M.2 PCIe NVMe SSD már van 17-18 ezer forinttól is, amihez pl. az említett USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) AXAGON EEM2-SG2 külső ház 11-12 ezer forintért megvehető jelenleg, ahol 18 + 12 = 30 ezer forint. :))
    De amúgy nem feltétlen szerencsés a kettőt egy lapon említeni, mert kb. almát a körtével esete és nem feltétlen egy kategória a kettő, az említett pendrive-nál megáll 1 TB-os tárolókapacitásnál és 10 Gb/s USB 3.2 Gen 2-nél a tudomáy, míg az M.2 PCIe NVMe alapú külső SSD-knél, külső ház + belső SSD = külső SSD megoldásoknál lehet jelenleg akár 8 TB-os tárolókapacitás és 40 Gb/s adattátviteli sebesség is. Na meg a külső házas megoldásnál a belső (SSD) is eleve kiválasztható tetszés (pl. TLC, DRAM cache modell) szerint, míg abban a pendrive-ban ki tudja pontosan milyen belső van.

    Ha nem külső ház + belső SSD = külső SSD megoldás vásárlása és használata a cél, hanem pendrive kell, akkor az ügyben értelemszerűen a "Milyen pendrive-ot vegyek?" topikban kellene érdeklődni, folytatni a már elkezdett értekezést.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz #19103744 #6025 üzenetére

    Mivel eleve te kezdted itt hosszasan, litániázva ragozni a témát, a nyilvánvaló tényeket több ponton is firtatni újra és újra, ezért ilyenkor nem meglepő, ha ez részletes, kifejtős választ igényel objektív alapon, meg ugye mégiscsak egy szaktopikról van itt szó. Ahol ezek után inkább esetedben lehetne jogos kérdés a "Te ennyire ráérsz?", holott korábban 1x már ki lett tárgyalva ez a téma itt.

    Igen, azokkal a kifejezésekkel, szavakkal a leírtak alapján itt valóban neked lehet problémád, mivel mások számára általában érthető szokott lenni, ha egyértelműsítve van az adott szövegkörnyezetben egyéb információkkal is (pl. 10 Gb/s), akkor pedig pláne, amit a kifogásolt USB 3.2 Gen 2 esete is jól szemléltet.

    "Ugyanis az USB 3.2 Gen.2, így ebben a formában nem létezik"

    Attól, hogy időnként átnevezgeti a szabványait az USB-IF, majd azt utána javasolt és nem feltétlen minden esetben kötelező használati formaként írja elő, még nem feltétlen jelenti azt, hogy egy gyártó ne használhatná az USB 3.2 Gen 2 jelölést továbbra is. Ahol még az előzőleg hivatkozott Wikipedia USB 3.2 oldalon is eleve úgy van megadva, a Gen 2x1 megnevezés opcionális volt, nem minden gyártó használta, ahogyan a legújabb "USB 10 Gbps" megnevezést sem, amit leginkább a kábeleknél szokás feltüntetni újabban.
    Egyébként nem teljesen világos, hogy ez most miért lett hirtelen ennyire firtatva, mivel eddig sem volt téma, érdekes módon a korábbi válaszokban nem volt kifogásolva.

    "Az állomás teljes áteresztőképessége / átviteli sebessége az alkalmazott USB 3.2 Gen 2 interfész függvénye (elméletileg 10 Gbit/s)"
    "A doboz sávszélessége / adatátviteli sebessége 1000 MB/s (1 GB/s) körül van, a USB 3.2 Gen 2 csatlakozó korlátai miatt A doboz sávszélessége / adatátviteli sebessége 1000 MB/s (1 GB/s) körül van, a USB 3.2 Gen 2 csatlakozó korlátai miatt"

    Ha egyértelműsítés végett eleve megadja a gyártó, hogy 10 Gb/s és 1000 MB/s (1 GB/s), akkor kb. mindenki számára egyértelmű, hogy USB 3.2 Gen 2 alatt a 10 Gb/s "USB 10 Gbps" változat értendő. Szóval szó nincs itt semmilyen "szándékosan meg akarja téveszteni, meg akarja zavarni a vásárlót" dologról. :N

    Igen, elég halkan, mivel az USB 3.0 szabványnál a 900 mA és 4,5 W mellett már akkortájt is volt USB-BC 1.1 és 1.2 1,5 A / 2,4 A és 7,5 W értékekkel, szóval nem az USB-C szabványnál jelent meg a 1,5 A, ami ugye ott lehet akár 3 és 5 A is. :)
    Az "mert ezt sem tudja. Pedig USB-C" állítás és annak miértje továbbra is érdekes, mivel ha szabványos USB-C port és kábel van a külső háznál, akkor tudni kell annak a 900 mA-nél akár nagyobb áramértéket is kezelni, függetlenül attól hogy esetleg pontatlanul mit ír oda a gyártó. Valamint a másik topikból vett példában eleve NVMe SSD van a külső házban ami tudta az 1000 MB/s (1 GB/s) körüli értéket a teszt alapján, vagyis az "nem is tud gyorsabb lenni egy külső ház, ha 900mA-ről és hasonlókról beszélünk" állítás sem állja meg a helyét.

    Tehát miután meg lett cáfolva azon téves állítás egy konkrét példával, miszerint még egy Gen 3-as NVMe SSD adatátviteli sebessége sem használható ki a manapság elérhető külső házakkal, erre jön az "USB4 40 Gbit/s", aminek miértje nem világos, amikor már eleve le lett írva hogy az 40 Gb/s.
    Van pl. M.2 PCIe Gen 3.0 x4 és M.2 PCIe Gen 4.0 x4 NVMe SSD, az a lényeg elsődlegesen a milyen adatátviteli sebességet tud kérdésnél, nem a "középkategóriás" és "alsóközépkategóriás", amely utóbbiak konkrétumok nélkül nem sokat érnek, mert akár egy olcsóbb NVMe SSD is hozhatja az adott PCIe szabvány szekvenciális maximumát.
    Az már előzőleg is le lett írva, hogy a gyorsabb interfészes külső házak, főleg a Thunderbolt és most az USB4 is rendszerint eleve felárasak, az olcsóbbak az 5 / 10 Gb/s USB-s változatok, ami nem újdonság, így van már egynéhány éve. Vagyis ha ez tény, akkor felesleges újra és újra leírni, hogy melyik hány dollár / euró, vagy megveszi annyiért a vásárló, vagy nem. Ami azért többeknek rendszerint sikerülni szokott és nem kell hozzá multimilliomosnak sem lenni, mint a már linkelt példa is mutatja. :))

    Lehet rendelni természetesen külföldről is, de azért egy hazai fórumban ne kizárólagosan az ottani árak legyenek már a hivatkozási alap, hanem elsődlegesen értelemszerűen a belföldi és csak utána a külföldi. Na meg pl. ebben a topikban sem mindenkinek volt opció a külföldről rendelés és többen kifejezetten belföldi webáruházak kínálatában megtalálható külső házakat kerestek.

    "akkor mindjárt 30 alatt lesz a pendrive még akkor is ha felszámolnak pl. postaköltséget"

    Tehát miután az előző válaszban sikeresen meg lett cáfolva a "Tehát ha nem már egy meglévő lemznek kell a ház, akkor nincs partíban az árával a ház+SSD" állítás, akkor most jön az, hogy dehát külföldi webáruházból, online piactérről rendelve olcsóbb az a pendrive is. Lehet, de akkor ennyi erővel a külső ház + belső SSD = külső SSD megoldás is még olcsóbb lehet és továbbra is ott tartunk, ahol az előbb. :))

    Nyilván nem, mert nem is lehet egy lapon említeni a kettőt, pláne egy komolyabb külső ház, külső SSD ellenében. Ahol egy M.2 formátumú külső ház, külső SSD eleve pendrive-hoz hasonló fizikai méretű, sőt még külön kábel sem feltétlen szükséges a használathoz, mivel vannak beépített csatlakozóval ellátott modellek is (példa) / (példa). Szóval ennyit a hordozhatóságról.

    "Azt látom, h. figyelmen kívül hagyod az ár/értéket "

    Mivel az előző válaszban a hazai webáruházas példával sikeresen meg lett cáfolva a "Tehát ha nem már egy meglévő lemznek kell a ház, akkor nincs partíban az árával a ház+SSD" állításod, vagyis világosan szemléltetve lett, hogy a külső ház + belső SSD = külső SSD megoldás akár lehet olcsóbb és költséghatékonyabb is az említett pendrive-nál, ezért nem világos ezen kijelentés miértje, meg akkor ezek szerint pont a fordított eset áll fenn...

    Igen, 100 szónak is egy a vége, ha nem cél meglévő belső SSD-hez külső ház vásárlása, hanem eleve pendrive kell, akkor továbbra is a "Milyen pendrive-ot vegyek?" topikban kellene érdeklődni, ott folytatni és fejtegetni azt a témát. Itt felesleges azzal offolni és pont itt nekiállni sulykolni, hogy ne vegyünk külső házat, hanem inkább pendrive-ot helyette.

    Köszönjük!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz #19103744 #6027 üzenetére

    Ha visszaolvasunk és megnézzük pl. ezt és ezt a hozzászólást, akkor te már a legelső hozzászólásoknál felesleges és ide nem illő offolással kezdtél, valamint ugyanúgy litániáztál a legutóbbi hozzászólásaidnál, válaszaidnál is. Tehát ha ezek után kritizálsz mást ilyen téren, akkor az elég ironikus. :B
    Ha eleve összetett egy kérdés és megkérdeznek, firtatnak benne 5-6-10 dolgot is, akkor logikus, hogy a válasz is ahhoz igazodik terjedelmében, részletességében, meg nem igen / nem szintű lesz, ha már szaktopik. De akkor legközelebb fogd rövidre a kérdést és 1 hozzászólásban 1 kérdés legyen, aztán akkor nem kell bővebb válasz, sőt ha valami 1x már ki lett tárgyalva itt és kaptál rá választ, akkor azt nem kell újra és újra megkérdezni, akkor még rövidebb lesz, elég lesz visszaolvasni, vagy használni a keresőt. ;)

    Nem, másoknak érdekes módon elég általában 1x elmagyarázni ezeket az USB-s szabványokat és adatátviteli sebességeket, nem ragozzák 5-10 hozzászóláson keresztül ugyanazt, az a nagy különbség...

    Mármint mit nem sikerült értelmezni abban a mondatban, hogy javasolt és nem feltétlen minden esetben kötelezően előírt jelölések? Pedig szerintem kellően világos és ha manapság is a legtöbb gyártó még az USB 3.2 Gen 2 megnevezést használja a 10 Gb/s külső házaknál, külső SSD-knél, akkor pont felesleges firtatni, mivel azok is a példák is világosan szemléltetik a helyzetet.

    "2x1 megnevezés opcionális volt..." Köszi. Tehát teljesen mindegy h. 5 vagy 10 Gbit/s."

    Az USB 3.2-nél a Gen 2 eleve 10 Gb/s, a Gen 1 esetében van 5 Gb/s. Ahol az utóbbinál nem szokták a gyártók kiemelni a Gen 1x1-et mert kb. evidens, a Gen 1x2 8b/10b alapon helyett pedig eleve a 128b/132b Gen 2 / Gen 2x1 az elterjedt, utóbbinál is legtöbbször csak a Gen 2 van feltüntetve bár van ahol odaírják a Gen 2x1-et is (példa), de inkább a 20 Gb/s esetében használják egyértelműsítés végett a Gen 2x2 megnevezést.

    "A nagyobb gyártók már odaírják. Még ha csak a számot is, de az már elég biztos támpont"

    Érdekes módon pl. M.2 SSD-khez való külső házaknál se az AXAGON, se az LC-Power, se az ICY BOX, se az ORICO nagy és népszerű gyártók termékeinél nincsen kizárólagosan "USB 10 / 20 / 40 Gb/s" alapon feltüntetve egy-egy termék, számos helyütt találkozni még USB 3.1 és USB 3.2 megnevezésekkel. Max. pl. a Delock esetében találkozni egyes termékeknél "USB 10 Gbps" megnevezéssel (példa), de az csak 1 gyártó a sok közül.

    "1000 MB/s az 8Gbit/s. Felénk legalábbis. Ez azóta van így amióta meghatározták, h. "1 byte 8 bit-ből" áll. "
    "Hasonlóan nem stimmel visszafelé sem, hiszen 1GB/s csak 125 MB/s"

    Felétek lehet, ellenben jobb helyeken hozzáértő felhasználók ilyenkor figyelembe veszik a 8b/10b és 128/132b, stb. kódolásokat is, vagyis nemcsak szimplán leosztják 8-cal, hanem megszorozzák előtte 0,8-cal / 0,96-tal is és akkor jön ki az effektív érték. :B
    Az 1000 MB/s pedig GB-ra átszámolva ~ 1 GB/s, így írta nem véletlenül pl. az AXAGON Is, a "1GB/s csak 125 MB/s" pedig eleve hülyeség, az max. 1 Gb/s (gigabit) —► ~ 125 MB/s formában lenne helytálló.

    "A lényeg, 900mA nem elegendő arra, h. rendesen kihajtsa a lemezt"

    Ha az előbb már le lett írva, hogy az USB-C szabványnál lehet az simán 1,5 A is, meg lehet csak elírta a gyártó, sőt a másik topikból vett konkrét példa eleve szemlélteti, hogy tudja a külső ház a "nagy áramigényű" NVMe SSD-vel az ~ 1000 MB/s körüli adatátviteli sebességet, akkor nem világos minek ezt továbbra is firtatni. Illetve hát de, nyilvánvaló (trollkodás). :B

    "Az nem cáfolat. Így nem is lehet sikeres."

    Mármint mi nem az, hogy konkrét példával szemléltetik, hogy egy 1 TB-os Silicon Power Marvel Xtreme M80 pendrive jelenleg kb. 35-36 ezer forint, egy 1 TB-os M.2 PCIe NVMe SSD már van 17-18 ezer forinttól is, amihez pl. az említett USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) AXAGON EEM2-SG2 külső ház 11-12 ezer forintért megvehető jelenleg, ahol 18 + 12 = 30 ezer forint? De, ez nyilván simán megcáfolja a "Tehát ha nem már egy meglévő lemznek kell a ház, akkor nincs partíban az árával a ház+SSD" állítást. :K

    "Vagy, "olcsót" veszel, és elfogadod a brutális sebességcsökkenést, vagy hagyod a fenébe és veszel egy pendrive-ot."

    Amivel érdemben kb. semmivel nem lesz előrébb a felhasználó, mert egy pendrive az NVMe SSD sebeséséghez képest ugyanúgy lassú lesz és USB 10 Gb/s (10 Gb/s USB 3.2 Gen 2) szinten + 1 TB-os tárolókapacitás körül megáll azoknál a tudomány, árban sem feltétlen lesz kedvezőbb mint az előbbi példa tökéletesen szemlélteti, UASP, TRIM / UNMAP, S.M.A.R.T. támogatás is kérdéses, írásterhelhetőséget (TBW) nem nayon adnak meg a gyártók, stb. Max. egy főbb előnye lehet a pendrive-nak, a valamivel kisebb fizikai méret, bár az M.2 formátumó külső SSD_khez viszonítva már az sem annyira számottevő. :D

    Kaptál az előzőekben választ, linkelve lettek példák M.2 PCIe NVMe SSD-khez való külső házakra, ellenben neked gyakorlatilag nem is lehetett megfelelőt ajánlani, mert amelyik 10 Gb/s alapon olcsó az neked túl lassú, amelyik 20 / 40 Gb/s az meg túl drága és azért nem opció, stb. Na persze ha

    Igen, jobb lesz ha nem folytatod és nem kell kb. minden második mondatodat / állításodat pontosítani, kijavítani, megcáfolni, meg nyilván a topikot sem kellene feslegesen ezekkel az "okoságokkal" traktálni...

    Köszönjük!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tasiadam #6029 üzenetére

    Az "ami 7/24-et megbízhatóan bírja is" nem feltétlen van a gyártók által feltüntetve és kihangsúlyozva egyik külső háznál sem, meg itt alapesetben inkább a külső házban lévő HDD / SSD meghajtónál szokott téma lenni ez, mármint hogy mennyire bírja a 24/7-es üzemet, mennyire melegedik működés közben, stb.
    Az "1 darab 2tb" lehet HDD és SSD is, nem lett megadva hogy pontosan melyik lenne téve a külső házba, ha HDD akkor az a szokásos 7 / 9,5 mm magas vagy esetleg 15 mm, stb.
    A milyen külső házat kérdésnél lényeges, hogy pontosan milyen jellemzőknek megfelelő kell. Ahol azokon belül többek között az is eldöntendő, hogy USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0 | 5 Gb/s) vagy USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) interfészes legyen, Micro-B / USB-A / USB-C fizikai csatlakozós, műanyag vagy fémházas, stb., lásd egy másik válaszban + az ebben linkelt példákat, + a téma összefoglalóban is akad egynéhány.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tasiadam #6033 üzenetére

    Hát azért az USB 2.0 vs. USB 3.0 (USB 3.2 Gen1) még 2,5" (SMR) HDD használatánál sem feltétlen mindegy, meg manapság USB 2.0-s külső házat már nem nagyon érdemes venni, sőt a legtöbb gyártó kínálatában már jóformán nincsenek is és alap az USB 3.0-s (USB 3.2 Gen1).
    Az SMR HDD az valóban szívás, mármint jól belassulhat írásnál, bár ott sem feltétlen mindegyik, meg nem azonnal (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz janos666 #6035 üzenetére

    Készült itt korábban Norelsys NS1066 chipes külső házról teszt, ami gond nélkül működött Windowson (10) és Linuxon (Mint 18.1) egyaránt. Egy beszámoló szerint NS1068 / NS1068X chipes külső házzal viszont akadt probléma, de ott is csak AMD-s hardverkonfiguráción, ellenben Intel-alapú PC-vel gond nélkül működött. Ahol a Windowsokkal való kompatibilitás rendszerint alap szokott lenni ezeknél a külső házaknál, meg az elsődlegesen támogatott asztali operációs rendszerek eleve a Windowsok.

    "De a laptop még így sem boot-olta róla a ráklónozott Win11-et."

    Volt már arról szó az itteni Windows topikokban (példa), hogy az USB-s meghajtóra történő telepítés és az onnan történő futtatás alapesetben eleve Windows to Go szerinti telepítést, vagy utólagos átkonvertálást igényel, a meglévő helyi telepítés szimpla átklónozása vagy működik, vagy nem.
    Tehát ha nem bootol a klónozás után az USB-s külső HDD / SSD meghajtóról az eredetileg belső meghajtóra telepített Windows 11, akkor az nem feltétlen azért van, mert az USB-s külső ház nem támogatja a bootolást, hanem lehet az előbb leírtak miatt.

    Ha jól működik a külső ház, akkor nem feltétlen kell piszkálni a firmware-t, meg csak azért, hogy újabb verzió legyen rajta. A nem a külső gyártójától származó 3rd party forrású firmware-ek használata meg ráadásul amúgy is csak saját felelősségre javasolt, ami rossz esetben akár "téglásíthatja" is a külső házat, mint azt az említett balul elsült JMS578 firmware-frissítés esete is szemlélteti.

    Az LC-Power LC-35U3-Hydra eleve egy 3,5"-os külső ház, ezért értelemszerűen az a "Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja" témája.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ickenham #6039 üzenetére

    Azt értelemszerűen fixen el kellene dönteni, hogy most gyárilag készre szerelt külső SSD, vagy külön vásárolt külső ház + belső SSD = külső SSD megoldás kell-e, ahol a külső HDD témánál leírtakhoz hasonlóan itt is lehet előnye és hátránya egyik és másik megoldásnak.
    Ha már "minél nagyobb tényleges írás/olvasás sebességgel", akkor nyilván azt is fixen el kellene dönteni, hogy milyen interfészes külső ház + belső SSD = külső SSD megoldás vagy gyárilag készre szerelt külső SSD kell attól is függően, hogy a PC-n / Macen milyen portok vannak. A leggyorsabbak jelenleg a 40 Gb/s Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 interfészes és M.2 PCIe NVMe alapú külső házak, külső SSD-k, de akkor a PC-n / Macen is értelemszerűen olyan portnak kell lenni azon adatátviteli sebesség eléréséhez (példa). Ellenben ha csak pl. 5 / 10 Gb/s USB 3.2 port van és az a jövőben nem lesz gyorsabbra fejlesztve / cserélve, akkor ahhoz nyilván elég olyan interfészes külső házat (1. példa | 2. példa) vagy gyárilag készre szerelt külső SSD-t (példa) vásárolni. Ha netán 20 Gb/s USB 3.2 port van, akkor meg értelemszerűen olyat (példa), ha a 20 Gb/s teljes kihasználása a cél.
    Ebben a topikban a 2,5" SATA HDD-k mellett a 2,5" SATA és M.2 SATA / PCIe NVMe SSD-khez való külső házak a téma, ahol a külső házba való belső SSD felől viszont értelemszerűen a "Milyen SSD-t vegyek?" topikban kellene érdeklődni, megnézni ott is a téma összefoglalóban az ajánlott típusokat. Ha gyárilag készre szerelt külső SSD kell, akkor szintén abban a topikban kellene az ügyben érdeklődni (példa).
    Ha külső ház + belső SSD = külső SSD megoldás kell, akkor 2,5" SATA SSD-khez lásd pl. az ebben és ebben, M.2 SATA és M:2 PCIe NVMe SSD-khez pedig pl. az ebben a válaszban és az ennél az esetnél linkelt konkrét példákat külső házakra.
    A megadott 130 ezres anyagi keretbe az árukereső találatai alapján 4 TB-os tárolókapacitásnál mind a külső ház + 2,5" SATA / M.2 PCIe NVMe belső SSD = külső SSD, mind a gyárilag készre szerelt külső SSD bőven beleférhet. Ahol értelemszerűen el kellene dönteni az előbbiek értelmében, hogy pontosan melyik kell, + azt is, hogy elég-e 4 TB, vagy nagyobb tárolókapacitás kell. Bár egy 8 TB-os megoldás már nem igazán fog kijönni 130 ezerből (pl. csak maga a 8 TB-os belső SSD többe kerül), meg SSD alapon ráadásul nem is minden gyártó kínálatában van akkora tárolókapacitású termék, van ahol 4 TB a max.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz janos666 #6042 üzenetére

    Volt már itt ez téma korábban, ahol az most is aktuális, hogy a nagy és népszerű gyártók kínálatában már alig vagy egyáltalán nincsen mSATA - USB 3.X külső ház, inkább az M.2 SATA és M.2 PCIe NVMe jellemző, az előbbit noname formában leginkább a linkelt és ahhoz hasonló webáruházak kínálatában találni.

    Ha a linkelt külső háznál oda van írva, hogy támogatja az UASP és TRIM (UNMAP) funkciókat, akkor elvileg támogatja és ennyi. Amely funkciók támogatása eleve leginkább a firmware-től függő és nyilván működhet pl. ASM1153 / ASM1153E chip esetén is (példa). Az ASM1051 és ASM1051E chipek viszont elég régiek, egy mostanában gyártott külső házban nem valószínű hogy olyan lenne, sőt már az ASM1153 és ASM1153E is kifutó / kifutott, vannak annál újabbak is SATA - USB 3.X vonalon (pl. ASM225CM).

    A firmware frissítésével meg csak óvatosan, pláne a kétes forrásból származó firmware esetén, mert akár balul is elsülhet, amire az egyik előző válaszban is már említve lett.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz peugeotmate #6045 üzenetére

    Ha M.2 PCIe NVMe SSD-hez kell USB-s külső ház, akkor adottak pl. az ebben a válaszban és az ennél az esetnél linkelt konkrét példák olyan külső házakra, ahol az utóbbinál szintén WD SN570 NVMe SSD-hez keresett külső házat a fórumtag.
    A linkelt Lemorele SD1L külső ház is elvileg megfelelhet a célra M.2 PCIe NVMe SSD-hez, viszont konkrét tapasztalat nincsen itt a topikban ezzel a modellel, vagy legalábbis eddig nem említette senki, hogy ilyet használna.
    A MacBook Air M1 esetében 40 Gb/s Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 portok vannak, aminél pl. 40 Gb/s ORICO M2V01-C4 külső ház használatánál ilyen adatátviteli sebesség érhető el. Mármint a portok és a külső ház tudnak annyit 40 Gb/s alapon, ellenben az M1 chip korlátozza az adatátviteli sebességet és azzal max. csak ilyen értékek érhetők el. De ha elég a 10 Gb/s és az ilyen adatátviteli sebesség, akkor nyilván nem téma ez.

    Ha PC-n és Macen, Windows és macOS rendszerekkel egyaránt használva lesz a külső SSD, akkor az exFAT fájlrendszer abból a szempontból lehet jó választás adathordozáshoz és adattároláshoz, hogy azt a Windowsok és macOS rendszerek egyaránt natívan olvassák és írják.
    Másfelől viszont a naplózó fájlrendszerek a stabilabbak, ami Windowson az NTFS, macOS esetén pedig a HFS+, + az utóbbinál ott van még az APFS használatának lehetősége is. Viszont a macOS rendszerek az NTFS-t alapesetben csak olvasni tudják, a Windowsok a HFS+ és APFS fájlrendszereket pedig eleve nem kezelik, max. külső programmal képesek rá.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz peugeotmate #6049 üzenetére

    Általános programok és operációs rendszer futtatásánál eleve nem a nagy méretű fájlokkal végzett műveleteknek megfelelő szekvenciális maximumok számítanak, hanem a kis méretű fájlokkal végzett műveleteknek megfelelő random (4K) olvasás és az elérési idők, amihez még az 5 Gb/s USB 3.2 (USB 3.0) is bőven elég lehet. + Másfelől eleve az a lényeg, hogy az előbbiek tekintetében is eleve gyors SSD legyen az alkalmazott háttértár és ne egy jóval lassabb HDD.
    A 40 Gb/s Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 interfészes külső házat és az olyan adatátviteli sebességet az előbb leírtak értelmében nagy méretű fájlokkal végzett műveleteknél lehet kihasználni, azaz nagy méretű fájlok másolása, videóvágás, stb. Ellenben esetedben ilyenkor ugye az M1 chip eleve korlátozná az adatátviteli sebességet, főleg az írási sebességet, mint a már linkelt példa is szemlélteti. Vagyis amiatt eleve nem lenne kihasználható teljes mértékben a 40 Gb/s adatátviteli sebesség, hiába olyan a külső ház és a Macen lévő port is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz janos666 #6050 üzenetére

    Az M1 chip ott a szűk keresztmetszet, ami főleg az írási sebességet korlátozza, mint a már linkelt példa szemlélteti, ellenben megfelelő hardverkonfiguráción összejöhet akár a 3 GB/s körüli érték is (példa).
    A 10 Gb/s USB 3.2 Gen 2x1 szabványnál, az olyan interfészes külső házaknál meg kb. max. 1 GB/s érhető el, amire ugyancsak linkelve lett nemrég példa, de egy friss külső SSD tesztnél is látszik.

    A chipes témánál a Realtek RTL9210B-CG chip valóban jónak mondható, népszerű és elterjedt manapság, ha kettős M.2 SATA + M.2 PCIe NVMe - USB 3.2 támogatásról van szó. Ez a "többi lassabb és/vagy több áramot eszik és/vagy kevéssé stabil" viszont nem teljesen világos, mivel pl. ugyanúgy 10 Gb/s és PCIe Gen 3 x2 + SATA 6 Gb/s alapú a többi is, pl. a JMicron kínálatában lévő chipek is. Na meg ilyen USB híd chipeknél a vezető és nagy múltú gyártók elsődlegesen az ASMedia, a JMicron és a VIA, a Realtek tudtommal később jelent meg ezen a területen és ilyen téren a kínálata sem túl bő.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz janos666 #6053 üzenetére

    A gazda oldali SATA és egyéb vezérlőkkel teljesen felesleges ezt összemosni, mert itt eleve eszköz oldali USB-vezérlőkről van szó, ahol az AMSMedia és a JMicron eleve húzónevek, régóta kiemelkedők ezen a területen. Na meg itt a topikban is a legtöbb eddig említett külső ház eleve ilyen vezérlőkkel van szerelve és pár kivételtől eltekintve általában gond nélkül szoktak működni a legtöbb felhasználónál.
    Egy-egy panasz XY weboldalon nem sokat ér, ha nem tömeges jelenségről van szó, meg a megfelelő működés a felhasználó adott hardver- és szoftverkörnyezetének függvénye is lehet, a chipnél a firmware-től is függő, stb., amik azoknál az 1-2 mondatos értékeléseknél jellemzően nem nagyon van részletezve, nem véletlenül. Az adatátviteli sebesség meg eleve a külső házban lévő HDD / SSD meghajtótól + szintén a felhasználó adott hardver- és szoftverkörnyezetétől is nagyban függhet, ahol maguk a külső házak, az abban lévő vezérlők egyazon terméktípusnál kb. ugyanazt az adatátviteli sebességet tudják pl. 10 Gb/s alapon is, a tekintetben jelentős eltérés normál esetben nem feltétlen reális.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz IntelKiller7 #6059 üzenetére

    Ilyenkor azért nem ártana leírni, hogy pontosan milyen SSD-kről van szó vagy linkelni a termék adatlapját, hogy ne a mellékelt képeken lévő itt-ott elmosódott modellszámok alapján kelljen kibogarászni.
    Az sem lett megadva, hogy a PC-n milyen portok vannak, 5 / 10 / 20 Gb/s USB 3.2 vagy 40 Gb/s Thunderbolt 3 / 4 / USB4, mert nyilván attól függően célszerű külső házat is választani. A tévé viszont ugye eleve másodlagos ilyen szempontból, meg pláne ha csak USB 2.0 portok vannak rajta, úgysem ott lesznek rámásolva azok a 14 GB-os filmek, stb.
    Ha M.2 PCIe NVMe SSD-hez kell külső ház max. 2280-as méretig, akkor adottak pl. az ebben a válaszban és az ennél az esetnél linkelt konkrét példák olyan külső házakra.
    Ha OEM SSD-ről van szó, akkor viszont lehetnek gondok a külső ház felől történő támogatással. Példák: [link] + [link] + [link] + [link] | [link]. Ez esetben pár kivételével (példák) nem feltétlen lehet olyan külső házat ajánlani, ami 100%-os bizonyossággal támogat OEM SSD-ket, sőt lehetőség szerint jobb inkább kerülni USB-s külső házakban (is) az OEM SSD-k használatát.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz janos666 #6060 üzenetére

    Az nemrég már ki lett tárgyalva itt, hogy ha 10 Gb/s az USB 3.2 Gen 2 chip, akkor az normál esetben nyilván tudja is a 10 Gb/s ( ~ 1 GB/s) körüli adatátviteli sebességet, ami 20 Gb/s alapon az ASMedia ASM2364 és JMicron JSM586U chipeknél is érvényes, nem világos az utóbbi miért lenne lassabb. Bár a JMicron igaz csak PCIe Gen 3 x2 alapú, míg az ASMedia PCIe Gen 3 x4, de itt egy kellően gyors NVMe SSD-nél nem feltétlen ez, hanem a 20 Gb/s (~ 2 GB/s) lesz a szűk keresztmetszet.
    10 Gb/s alapon nyilván nem lehet teljesen kihasználni egy M.2 PCIe Gen 3.0 / 4.0 NVMe SSD sebességét, oda már 40 Gb/s USB4 vagy Thunderbolt 3 / 4 port kell a PC-n / Macen és a külső háznál egyaránt.
    Az USB4 és a Thunderbolt 3 / 4 port eleve 40 Gb/s, míg az USB 3.2 Gen 2x2 20 Gb/s, vagyis az előbbiek eleve 2x olyan gyorsak, 2x akkora adatátviteli sebességet tesznek lehetővé, ha a külső házban lévő M.2 PCIe NVMe SSD is tud akkora adatátviteli sebességet és a PC-n / Macen is van olyan port.
    A 40 Gb/s Thunderbolt 3 / 4 portok USB 3.2-nél max. 10 Gb/s adatátviteli sebességet támogatnak, vagyis azzal egy 20 Gb/s USB 3.2 Gen 2x2 külső ház adatátviteli sebessége eleve nem lesz kihasználható.
    A kérdező nem említette, hogy a PC-jén pontosan milyen port van, vagyis USB 3.2 Gen 2x2 interfészes külső házat nyilván csak akkor érdemes vennie, ha van is olyan port a PC-jén, ellenkező esetben viszont elég lehet a 10 Gb/s USB 3.2 Gen 2 is, meg ha csak az utóbbi van a PC-n. Ha a cuccoknál megadott MacBook Pro Retina 2015, akkor azon meg csak 5 Gb/s USB 3.0 és 20 Gb/s Thunderbolt 2 portok vannak, de az utóbbi nem USB-C alapú és nem kompatibilis a 40 Gb/s Thunderbolt 3 / 4 interfésszel és az 5 / 10 / 20 Gb/s USB 3.2-vel sem.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz janos666 #6067 üzenetére

    Az a weboldal már előzőleg is linkelve lett és már akkor le lett írva, hogy az alapján nyilván nem feltétlen kell és nem is lehet általánosítani. Az csak egy adott hardver- és szoftverkörnyezetben elvégzett tesztek eredményeit összesíti, ahol maga a teszt nem feltétlen lett mellékelve csak az eredmények beírogatva, ami ilyen formában nem sok és nem is hivatalos.

    Mármint ha az SK-Hynix BC711 és Samsung PM991a SSD-kről van szó, akkor előbbi 2850 / 1400 MB/s, míg az utóbbi 3100 / 1200-2000 MB/s olvasási és írási sebességet tud. Vagyis azoknál az adatátviteli sebesség teljes kihasználásához a 10 Gb/s nyilván nem elég, a 20 Gb/s pedig max. írásnál.
    + Ha ha ezek OEM SSD-k, OEM változatok, akkor az eleve szívás, ami az egyik előző válasz végén szemléltetve lett.

    Nem írta a kérdező, hogy mennyi a vásárlásra szánt anyagi keret, az meg már egyéni probléma, ha a használt SSD közben elértéktelenedett és drágább lenne annál a külső ház.
    Miért, írta bárki is, hogy okvetlenül 40 Gb/s USB4 / Thunderbolt 4 interfészes külső házat kell venni ezekhez az SSD-khez? Nem! Arról volt szó, az lett leírva, hogy egyrészt jelenleg csak 40 Gb/s alapon használható ki úgy-ahogy egy PCIe Gen 3 x4 NVMe SSD sebessége. Másrészt az, hogy max. akkor érdemes olyan külső házat venni, ha kellően gyors az NVMe SSD és tud olyan adatátviteli sebességet, meg ha a PC-n / Macen is van olyan port, + ugye ha van arra megfelelő anyagi keret, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Egon #6069 üzenetére

    Az ORICO-M2PF-C3 külső ház elvileg M.2 SATA SSD-khez való, ellenben a Plextor M9PeGN meg M.2 PCIe NVMe típusú SSD, vagyis ez esetben nem meglepő a "Windows-ban nem látszott a meghajtó" probléma. M.2 PCIe NVMe SSD-hez értelemszerűen ahhoz való külső házat kellene venni és használni (példák), vagy olyat ami egyszerre mindkettőt, M.2 SATA és M.2 PCIe NVMe formátumot is támogat (példa).

    Működés közben melegedhet a külső ház, benne a NYÁK, de irreális mértékben azért nem kellene, meg hogy ott bármi is megolvadjon. Ahol az említett külső házat mindenképpen vissza kellene vinni az M.2 SATA vs. PCIe NVMe inkompatibilitás miatt, ami ha már eleve bontott termék volt, akkor lehet volt egyéb gond is vele, vagy lehet az előző vásárló is csak a kompatibilitást nézte be.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz janos666 #6070 üzenetére

    Maradjunk annyiban, hogy nyilván mindenki adhat javaslatot, ellenben ha abban pontatlanságok, vitatható állítások vannak, akkor nem kell meglepődni, ha arra felhívják a figyelmet, helyesbítik, stb. Itt is csak ez történt, ennyi.
    Tévedés, itt egy szakmai topikban nem szimpla "véleményed" alapján mennek a dolgok, hanem normál esetben eleve az objektív tények és ismert információk alapján, ezek lettek most is leírva. Vagy a leírtak talán nem úgy vannak, meg tudod cáfolni? Ha nem, akkor meg ugye miről is írogatunk itt.
    De, vannak saját Logout bejegyzések külső merevlemezes, külső házas témában, ott van pl. ez és ez, sikerült más teszteknél is közreműködni (példa), a téma összefoglalóban is megtalálható ezen és egyéb videóteszteknél is instrukciókkal ellátni a készítőt, stb. Ellenben esetedben nem nagyon találni ilyeneket, ezért sem világos mire fel lett ez most felemlegetve. :B

  • King Unique

    titán

    válasz Egon #6073 üzenetére

    Lehet, bár itt most csak M.2 formátumot írnak, ami ugye lehet SATA és PCIe NVMe is. Ezért kell elsődlegesen mindig a termék hivatalos weboldalát nézni, mert az egyes webáruházakban előfordulhat elírás, hiányos / pontatlan / téves termékinformációk.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz peugeotmate #6076 üzenetére

    Mármint most a Windowst futtató PC-n vélhetően NTFS fájlrendszerű az SSD és az exFAT-ra történő formázás a cél az előzmények alapján, amihez adott Windowson a fájlkezelő, a lemezkezelő és a parancssor / parancssor is. Maga a szimpla formázás vagy a törlés + inicializálás + particionálás + formázás ráér majd akkor, ha a külső házban lesz az SSD. Ha netán van rajta valamilyen fontos adat, akkor pedig az 1. lépés előtte értelemszerűen a fontos fájlok lementése.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Egon #6082 üzenetére

    Van ott 10 Gb/s USB-C - USB-A adapter is (példa), legalábbis az ORICO AH-AC10 a linkelt webáruház és a termék hivatalos weboldala alapján is olyan.

  • King Unique

    titán

    válasz Bici #6081 üzenetére

    Alapvetően a HDS programmal való kompatibilitást / kompatibilitást jelenti, amibe normál esetben értelemszerűen a S.M.AR.T. támogatása is beletartozik.
    Az előbbi elsősorban a windowsos HDS programra vonatkozik, a linuxos változat eleve lemaradásban van fejlesztés tekintetében az előbbihez képest, meg itt a topikban is eleve Windowson használja a többség a HDS-t.
    Az "egy Orico, egy drágább aliexpresses, és két olcsóbb Aliexpresses" így önmagában nem sokat mond, nem ártana pontos modellszám vagy a termékek hivatalos (nem webáruházas) weboldala.
    Manapság az USB-s külső házaknál kb. alap szokott lenni a S.M.A.R.T. támogatása, ellenben a tényleges működés már az adott operációs rendszertől és diagnosztikai programtól is függ. Amit Linuxoknál egy korábbi blogbejegyzés jól szemléltet, sőt az előbb a kompatibilitás / kompatibilitás a windowsos HDS programnál is. Másképpen fogalmazva, attól hogy eseteben a 3 db USB 3.0-s külső háznál nem lehet adott Linux alatt olvasni a S.M.A.R.T.-ot, az nem feltétlen azért van mert a külső házak egyáltalán nem támogatják, hanem lehet az adott Linux vagy annál a Linux kernel, a lekérdezéshez használt program / programverzió miatt. Ahol pl. terminálban a smartctl parancsnál szükség lehet a -d és akár egyéb kapcsolók használatára is (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz fecus #6088 üzenetére

    A 3,5"-os külső házakkal értelemszerűen a külső 3,5'' mobil rack-ek topikja foglalkozik, ami az itteni téma összefoglalóban és téma tudnivalóknál is le van írva és fel van tüntetve társtopikként. Ahol amúgy a Samsung D151TAB nem is standard külső ház, hanem egy gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemez.
    A külső házban a chip pontos típusa legbiztosabban fizikai szemrevételezéssel állapítható meg (példa).
    A külső háznál a firmware-t csak nagyon indokolt esetben javasolt frissíteni, ahol ha a külső ház gyártója a termék weboldalán nem biztosít ehhez firmware-t és firmware toolt, akkor alapesetben nem kell piszkálni. Az egyéb forrásból való 3rd party firmware-ek használatánál meg eleve fokozott óvatossággal javasolt eljárni, mivel rossz esetben a most leírt probléma lehet.
    Ha hibaüzenettel megszakadt a firmware frissítése és sikerült "téglázni" a külső házat, akkor annak annyi, hacsak nincsen a társtopik egyik válaszában említett speciális eszköz, amivel megoldható a firmware újraírása.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz fecus #6090 üzenetére

    A gyárilag készre szerelt külső merevlemezek a "Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD" topik témája, ami az itteni téma összefoglalóban és téma tudnivalóknál szintén fel van tüntetve társtopikként, meg ahol mostanában többször is volt téma a 2,5"-os 1-2 TB-os típusok (példák).

  • King Unique

    titán

    válasz tvamos #6092 üzenetére

    Ez a B-key és M-key téma egy másik esetnél már ki lett tárgyalva itt.
    A Samsung MZVLB256HAHQ elvileg M-key M.2 PCIe NVMe SSD, az ICY BOX IB-1817M-C31 külső háznál pedig adott azon formátum támogatása.
    Ha OEM SSD-ről - a Samsung PM981 / PM981a elvileg OEM SSD - van szó, akkor viszont gondok lehetnek a külső ház felőli támogatással, ahol a linkelt példa pont az említett külső háznál szemlélteti ezt Példa: [link] + [link] + [link] + [link]. Ez esetben pár kivételével (példák) nem feltétlen lehet olyan külső házat ajánlani, ami 100%-os bizonyossággal támogat OEM SSD-ket, sőt lehetőség szerint jobb inkább kerülni USB-s külső házakban (is) az OEM SSD-k használatát.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz szkutyi #6098 üzenetére

    A 3,5"-os külső házakkal a külső 3,5'' mobil rack-ek topikja foglalkozik, nem ez. Amit végül sikerült megtalálni és ott feltenni a kérdést, oké, folytatás ott.

  • King Unique

    titán

    válasz cocka #6101 üzenetére

    Van, ott van pl. az ICY BOX IB-RD3741-C31 4-lemezes külső ház, ami ugyan RAID funkciós, de tud JBOD módot is, amikor külön-külön kezel minden HDD-t.
    A másik válaszban említett Sabrent DS-4SSD viszont dokkoló és nem külső ház, de olyan szempontból releváns, hogy a másik opció a külső ház mellett értelemszerűen a 4-lemezes HDD / SSD dokkoló.

    "15 mm-esek is mennek 5 volt 900 mA-rel?"

    Nyilván mennek 1 db USB 3.X portról, sőt ez elég alap, elég csak a 2,5"-os, USB-s tápellátású 4-5 TB-os gyárilag készre szerelt külső HDD-kre gondolni, amikben eleve 15 mm magas merevlemezek vannak.
    Hálózati (külső) tápadapter max. akkor kell, ha többlemezes külső házról van szó és egyszerre több 2,5"-os HDD-t kell működtetni, mint pl. a 2-lemezes ICY BOX IB-RD2253-U31 külső háznál.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Graphics #6109 üzenetére

    Ez a "nem ment", "nem viszi" akkor reális és helytálló, ha fel sem pörög / be sem kapcsol a külső házban lévő HDD / SSD, Windows esetén sem az eszközkezelőben, sem a lemezkezelőben nem jelenik meg.
    Normál esetben nem a HDD / SSD márkájától, gyártójától függ hogy működik-e egy ilyen külső házban, elég-e 1 db USB-port a tápellátásához, hanem a különféle jellemzőitől, mint pl. IDE / SATA csatolófelület, 5400 / 7200 RPM, X A (amper) áramfelvétel, stb.
    Az nem a külső ház hibája, ha a PC-n megfelelő tápellátást biztosító USB 3.X / USB4 port helyett USB 2.0 porthoz van csatlakoztatva, amely utóbbinál a tápellátás bizonytalan lehet. Valamint akkor is lehet USB-s tápellátási probléma, ha túl hosszú az USB-kábel, nem véletlenül mellékelnek a 2.5" és M.2 külső házakhoz gyárilag rövid kábeleket.
    Ki lehet fogni akár gyári hibás külső házat is, vagy van amikor az USB-kábel hibás gyárilag, amely utóbbit a kábel cseréje megoldja. Egy ilyen eset, egy ilyen tapasztalat alapján viszont nem feltétlen lehet általánosítani, ha már pl. 10-20 (vagy több) ilyen előfordul ugyanabból a külső házból, akkor már inkább.
    Elég noname ez a külső ház, ez a "NoEnName_Null" márkanév érdekes. :D

    Köszönjük a beszámolót!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Graphics #6111 üzenetére

    Hát pont ez ez, a vásárolt termék lehet vélhetően hibás, ha biztosan nem az USB-s tápellátás és nem az USB-kábel a probléma forrása, meg nem is a PC előlapi portja (inkább hátlapi port használata javasolt), ellenben nem feltétlen a teljes sorozat, meg pláne nem 1 ilyen tapasztalat alapján.

  • King Unique

    titán

    válasz mrbego #6118 üzenetére

    M.2 PCIe NVMe SSD-hez értelemszerűen ahhoz való külső házat kellene venni és használni (példák), vagy olyat ami egyszerre mindkettőt, M.2 SATA és M.2 PCIe NVMe formátumot is támogat (példa).

  • King Unique

    titán

    válasz spleenszuru #6121 üzenetére

    Az AXAGON EE25-A6C külső háznál a külső ház felőli csatlakozó USB-C, a gyárilag mellékelt USB-kábel USB-C - USB-A típusú, ahol a kábel PC-be menő vége USB-A csatlakozós, ami a termék hivatalos weboldalán lévő képen is látszik.
    Az AXAGON EE25-A6C külső házhoz másik USB-kábelt vásárolni és használni akkor indokolt, ha nem elég a gyárilag mellékelt kábel kb. 40 cm-es hossza, valamint ha USB-C - USB-C csatlakozás a cél.
    Ha USB-C - USB-C csatlakozás a cél, akkor adott a lehetőség olyan külső házat vásárolni, amelyhez gyárilag annak megfelelő USB-kábelt mellékelnek, lásd pl. az ebben a hozzászólásban lévő példákat.
    A másik USB-kábel használatánál alapesetben arra kell figyelni, hogy a csatlakozók típusa stimmeljen a kábel mindkét végén, valamint hogy ne legyen túl hosszú a kábel, mert az adatkapcsolati és tápellátási problémákhoz vezethet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tibaimp #6124 üzenetére

    Itt a topikban értelemszerűen azokkal a külső házakkal van tapasztalat, amelyek szerepelnek a téma összefoglalóban (információs táblázat, beszámolók, tesztek), valamint a topik keresője ad rá találatot.
    Az előbbiek értelmében az ORICO-25PW1C-C3 külső házzal pont nincsen itt tapasztalat, vagy legalábbis nem említette eddig senki, hogy ilyet vett volna. Viszont a célra elvileg ez is megfelelhet, támogatja az UASP és UNMAP (TRIM) funkciókat, ami SSD használatánál pont jól jöhet, stb.
    Ha egyéb külső házak is érdekelnek 2,5" SATA SSD-hez, akkor pl. ebben a válaszban vannak példák USB-C interfészes és UNMAP (TRIM) képes modellekre.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz jobesz #6127 üzenetére

    Lásd más hasonló kérdésére adott válaszban leírtakat, az ott felsorolt és linkelt külső házakat.
    Alap manapság a legalább USB 3.0-s (USB 3.2 Gen 1) külső ház, az "Usb 3 végű kell" pedig ha USB-A (Type-A) csatlakozót akar jelenteni, akkor azon csatlakozási lehetőség is.
    Itt a 8 TB-os tárolókapacitás kezelése lehet kérdéses, mivel akkorát nem feltétlen támogat minden 2,5" külső ház, de pl. az AXAGON kínálatában lévő modellek (bővebben) igen, mármint azoknál oda van írva az alábbi.

    Támogatja a 2.5" SATA III / II / I HDD és SSD merevlemezeket a maximális kapacitás korlátozása nélkül, max. 9.5 mm magasságig.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tpeter77 #6129 üzenetére

    A másik topik hozzászólása alapján ha 2,5"-os 2 TB-os HDD kell a külső házba, akkor azok manapság 7 mm magas SMR modellek, amikhez a legtöbb, standard méretű (9,5 mm-es magasságig) 2,5"-os külső ház eleve megfelelő.
    Az "USB-A csatlakozóval" feltételnél nem mindegy, hogy most az USB-kábel PC-be menő vége legyen USB-A típusú, vagy a külső házon lévő aljzat. Ahol az előbbinek a legtöbb 2,5"-os külső ház eleve megfelel, az utóbbiból viszont már szűkebb a kínálat, de azért akad olyan, mint pl. a Gembird EE2-U3S-2 külső ház, amivel van itt tapasztalat.
    A "Csavaros rögzítésű" feltételnél szintén nem mindegy, hogy most csak maga a külső ház külső része legyen csavaros rögzítésű, vagy a belsejében a HDD / SSD is rögzíthető legyen csavarral, lásd egy korábbi válaszban lévő kategóriákat és példákat, + pl. a LogiLink UA0115 külső házat.
    A megbízhatóság, tartósság, hosszú idejű adattárolás témában többször volt szó itt is arról, hogy eleve összetett dolog és több tényező függvénye lehet, ami társtopikban bővebben ki lett fejtve. Ahol a lényeg, hogy mindig legyenek naprakész biztonsági másolatok több tárolóeszközön a fontos fájlokról, akár a 3-2-1 mentési stratégia szerint, stb. Azaz ilyen szempontból nyilván előnyösebb 2 db külső HDD-n tárolni a fontos adatokat, mint 1 db külső HDD-n.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz scott_free #6130 üzenetére

    Mármint 7200 RPM-es Hitachi Travelstar 7K1000 HDD, amihez intenzívebb használatnál nem árthat egy full alumínium, jó hővezető / jól szellőző külső ház, mint amilyen pl. az előző válaszban említett LogiLink UA0115, de akár az LC-Power LC-25U3-Becrux is megfelelhet a célra, stb.
    Ha van a tévén "HDD 5V 1A" / "USB IN (1A)" / "USB IN (1.2A)" jelölésű USB-port, vagy egymás mellett 2 db 0,5 A-es port Y-kábel használatához, akkor az akár egy 7200 RPM-es 2,5"-os külső HDD-nek is megfelelő tápellátást biztosíthat. Ha csak 1 db 0,5 A-es USB-port van a készüléken, akkor viszont megfontolandó helyette inkább egy kisebb energiaigényű pendrive vagy külső SSD, valamint egy külső tápegységes 3,5"-os külső HDD használata is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz scott_free #6134 üzenetére

    Amiket nemrég más hasonló kérdésére adott válaszban.

    Az az előző válaszban már le lett írva, hogy mikor lehet biztosan oké egy 2,5"-os külső meghajtó tápellátása a tévénél, ellenben az továbbra sem derült ki, hogy milyen USB-portok vannak a tévén. De egyébként egy 2,5"-os SATA SSD kedvezőbb lehet ilyen szempontból, mármint annak kisebb lehet az energiaigénye, mint egy 2,5"-os HDD-nek. Ahol ha a modellszám (SUV500480G) alapján a Kingston UV500 SSD-ről van szó, akkor annak az adatlapja alapján 1,17 és 2,32 W a max. energiaigénye olvasásnál és írásnál, amit akár 1 db standard USB 2.0 port is kiszolgálhat a maga 5 V | 0,5 A | 2,5 W értékeivel.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz LLKobe #6137 üzenetére

    Mindig a termék hivatalos weboldalát kell nézni és linkelni, ott van leírva minden szükséges információ, ellenben az XY webáruházaknál előfordulhat hiányos és / vagy pontatlan termékleírás. Ha erről az Ugreen külső házról van szó, akkor a hivatalos weboldalon csak az UASP támogatása szerepel, ellenben az UNMAP (TRIM) támogatása nincsen feltüntetve.
    Ha olyan USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) interfészes külső ház kell 2,5" SATA SSD-hez, ami biztosan támogatja a TRIM, illetve USB-n az UNMAP funkciót, akkor olyat érdemes vásárolni, amelynél a gyártó ezt feltünteti a termék hivatalos weboldalán. Ilyen külső házak pl. az AXAGON kínálatában lévők, lásd az ebben és ebben a válaszban lévő példákat.
    Ha a másik topikban leírtak alapján Linuxon / Linux-alapú operációs rendszerrel lesz használva az USB-s külső ház, akkor ott a modern Windowsokkal ellentétben nem feltétlen fog működni egyből az UNMAP (TRIM), hanem bizonyos esetekben utólagos tákolást igényelhet (példa), ahogyan pl. a S.M.A.R.T. állapotinformációk kiolvasása is (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz LLKobe #6139 üzenetére

    Ha nem lesz sokszor írva és törölve a külső házban lévő SSD, akkor nem feltétlen létszükséglet a TRIM illetve UNMAP támogatása és működése, meg szükség esetén megoldható akár máshogyan is a szabad terület kinullázása (példa). + Ha az SSD-nél kellően hatékony a Garbage Collection működése, akkor az is tudja némileg ellensúlyozni a TRIM / UNMAP hiányát. De ettől függetlenül az ideális mégis nyilván az, ha egy SATA-USB külső SSD-nél is működik a TRIM, mármint pontosabban az UNMAP USB-s csatlakozásnál.

Új hozzászólás Aktív témák