Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lorenzen

    aktív tag

    válasz hibavissza #404 üzenetére

    nem okoz gondot.
    Már tervezéskor figyelembe kell venni a gyártóknak, hogy mobileszközökben folyamatosan ki-be kapcsolgatnak a merevlemezek.

    Adj vért, életet adsz!! (Az aláírás, a vámpírok támogatásával jöhetett létre.)

  • King Unique

    titán

    válasz hibavissza #5935 üzenetére

    Az OWC Envoy Express eleve egy Thunderbolt 3 (40 Gb/s —► ~ 5 GB/s) interfészes külső ház, vagyis azzal elméletileg kb. teljesen kihasználhatónak kellene lenni egy M.2 PCIe 3.0 x4 (~ 4 GB/s) NVMe SSD adatátviteli sebességének. Bár azt írja a gyártó a termék weboldalán, hogy max. 1553 MB/s valós értéket tud ez a külső ház, vagyis akkor annyira nem meglepő a kapott 1300 MB/s.
    Ha az előbbinél nagyobb adatátviteli sebességet tudó külső ház kell M.2 PCIe NVMe M-key / B+M-key SSD-hez, akkor a linkelt Acasis TBU401 Thunderbolt 3 / 4 (40 Gb/s) interfészes külső ház elvileg megfelelhet a célra, a gyártó annál max. 2800 MB/s olvasási és 2500 MB/s írási sebességet ad meg.
    Az M.2 PCIe PCIe 3.0 x4 NVMe SSD-k adatátviteli sebességének külső házban történő minél jobb kihasználásához lásd egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt külső házakat, valamint más esetét az ORICO M2V01-C4 külső házzal.
    A 40 Gb/s Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 interfészes külső házak max. adatátviteli sebességének eléréséhez értelemszerűen a PC-n / Macen is annak megfelelő portnak kell lennie, valamint a külső házba tett M.2 PCIe NVMe SSD-nek is tudnia kell akkora adatátviteli sebességet. Ami ha Thunderbolt 4 (40 Gb/s) port, valamint az SSD is kellően gyors (3200 / 2800 MB/s), akkor eleve teljesülnek az említett feltételek. Aztán hogy gyakorlatilag mekkora adatátviteli sebesség jön majd össze, az már az adott hardver- és szoftverkörnyezettől is függhet.

    [ Szerkesztve ]

  • petrosilov

    tag

    válasz hibavissza #5938 üzenetére

    Van apróbetűs rész, csak a Mac portjainál: a különböző gyártmányokon ugyanaz a port különféle tulajdonságokkal bír. Úgy olvastam, az írási sebesség korlátozása főleg az alapprocesszoroknál jelentős (M1, M2?) a Pro és Max TB portjai gyorsabbak. Macbook M1-en 800-al ír az Acasis, M1 Mini 1300-al, állítólag a pro és max gépeken nincs korlát. Ilyen viszont nincs a közelemben, nem tudtam kipróbálni. Ráadásul ezen a sebességen kábel és kábel közt is lehetnek vicces eltérések. Itt próbáltam ki a TBU405-öt az asztali gépemen.

  • petrosilov

    tag

    válasz hibavissza #5940 üzenetére

    Az Acasis honlapján:

    "[Notes]: Due to the firmware limitation of the Macbook M1 chip, the read speed is around 2000Mbps but its write speed is only around 1000Mbps. Chip M1 Pro and M1 Max doesn't have such a limitation."
    Hogy aztán ez mennyire igaz, vagy hogy ez érvényes-e a Minire is, annak nem néztem utána, mert tökéletesen megfelel az a sebesség, ami most van. De akár még egy kábel is okozhatna hasonló jelenséget. Mint ahogyan alább olvasható. Ha szembejön egyszer egy másik TB3-as jó minőségű kábel, csak kipróbálom, hátha. :D

    Mindenesetre a TBU405 megbízhatóan működik, nem produkál semmilyen vicces jelenséget, ott van és teszi a dolgát.

  • petrosilov

    tag

    válasz hibavissza #5943 üzenetére

    Ha a szűk keresztmetszet tényleg az M1, akkor az 1300-as írás és a 2500 körüli olvasás a plafon bármilyen külső eszköznél. Ha. De ebben nem vagyok biztos, mert a linkelt hozzászóló kolléga talán sima M1(?) MBP-t használ és az Orico házzal - kábelcsere után - ezt kapta. Persze ha pro vagy max az a processzor, akkor ez sem segítség. :D

    Jövő héten keresek valahonnan egy rendes TB kábelt és kipróbálom. Kíváncsivá tettél. :D

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hibavissza #5943 üzenetére

    Az egyik előző válaszban már le lett írva erre vonatkozóan a lényeg.

    Ahol egyrészt a max. 2800 MB/s olvasási és 2500 MB/s írási sebességet kb. tudja is az Acasis TBU401 külső ház a mellékelt ezen és ezen táblázatokban lévő értékek alapján.
    Másrészt az már az adott hardverkörnyezettől és szoftverkörnyezettől, valamint magától a külső házba tett SSD-től is függhet, hogy kinél pontosan milyen értékek jönnek majd ki. Ami minden ilyen külső házra érvényes, ahol ha pl. a Mac, annál az adott M1 chip limitálja Thunderbolt 3 / 4 porton az adatátviteli sebességet, akkor nyilván az lesz a szűk keresztmetszet és nem a külső ház.
    Ha már adatátviteli sebesség, akkor egy dolog a szintetikus teszteknél mért értékek, ellenben a tényleges fájlmásolás megint más lehet. Ahol az utóbbi esetben ha magánál a külső házba tett SSD-nél nincsen megfelelő méretű DRAM és / vagy SLC gyorsítótár vagy HMB megoldás, akkor a külső meghajtóra történő másolásnál (írásnál) eleve nem tudja végig tartani a külső házban lévő SSD a magas írási sebességet és be fog lassulni X GB másolása után (példa). Ha az említett AX3480 sorozat is olyan mint a jelenlegi AQ3480, vagyis csak SLC gyorsítótár van, akkor az eleve gyengébb eresztés ilyen téren mint pl. a PX3480 és PX4480, amely utóbbiaknál az SLC mellett DRAM gyorsítótár is van.
    + Nyilván az is számít, hogy a forrásmeghajtóról (amiről a másolás történik) megfelelő sebességgel lehessen olvasni, mert ha nem, akkor értelemszerűen az fogja limitálni a célmeghajtóra (külső SSD-re) történő írási sebességet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hibavissza #5949 üzenetére

    Igen, vélhetően nem véletlenül készültek azok a táblázatok, amik szemléltetik, hogy a különféle MacBook modellek és SSD-k használatánál milyen eltérések lehetnek Thunderbolt 3 / 4 porton az adott külső ház adatátviteli sebességénél.

    Nem világos, hogy ez a "Nagy fàjlok màsolàsànàl minden ssd sebessége beesik a mem modul sebességére kiépítéstől függetlenül. Jellemzöen 6 Gbps-ra" általánosítás honnan jött minden SSD-re vonatkozóan. Az lett leírva az előbb, hogy a kellően hatékony és nagy méretű DRAM + SLC gyorsítótárral rendelkező SSD-k kevésbé / nem lassulnak be fájlmásolásnál, ellenben amelyiknél egyáltalán nincsen gyorsítótár vagy csak SLC van a szabad területtől függően és kevés a szabad terület, vagy HMB esetén nincsen kellő mennyiségű szabad rendszermemória (RAM), azok eleve hajlamosabbak a belassulásra, ami tény.
    Úgy jön ide, ami le lett írva, azaz az adatátviteli sebességnél a szintetikus teszteknél kapott értékek egy dolog, ellenben a tényleges fájlmásolásnál lehet azoktól az értékektől eltérés.

    Az "egyetlen gyàrtó külső rackja sem képes hozni a szabvànyt" kijelentésnél nem világos mi lenne az a szabványos érték, amit kötelezően tudnia kellene a külső házaknak, meg aminek a jelenlegi modellek nem felelnek meg. Thunderbolt 3 / 4 alapon most is egész jól megközelíthető egy M.2 PCIe 3.0 x4 (Gen 3x4) NVMe SSD adatátviteli sebessége, mint azt az előzőleg linkelt példa is jól szemlélteti.
    Ha a névleges értékre (40 Gb/s) vonatkozik a "matrica szinten", akkor ott viszont nem újdonság, hogy a névleges sávszélesség és az abból származtatott elméletileg elérhető max. adatátviteli sebesség tényleges adatátviteli sebesség, ami korábban pl. az egyes USB-szabványoknál már részletezve lett.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hibavissza #5955 üzenetére

    Nem, nem pont úgy van, mivel a DRAM puffer mérete adott sorozattól és tárolókapacitástól függően lehet pl. 512 MB - 4 GB közötti, vagy akár még nagyobb is. + Ott van az előző válaszban példával szemléltetett SLC gyorsítótár az SSD szabad területét használva, ami megint nem 1 GB, mint az a grafikonon jól látszik. + Ha HMB-s az SSD, akkor a szabad rendszermemóriát használja gyorsítótárként, ahol ha van elég szabad RAM, akkor az megint több GB lehet és nem mindössze 1 GB.
    Vagyis nyilván nem arról van szó, hogy 1 GB-nál nagyobb méretű fájlokat, akár pl. egy 4-5 GB-os Windows ISO-fájlt nem lehet belassulás nélkül rámásolni (írni) az SSD-kre, meg hogy pl. egy NVMe SSD ilyenkor az említett 6 Gb/s (~ 500-600 MB/s) értékre lassulna, amely utóbbi amúgy is érdekes lenne.

    Pedig lehetne azokkal mit kezdeni, mivel konkrét példával lett szemléltetve az USB-s szabványoknál és külön le is lett írva, hogy a névleges max. sávszélesség és az abból származtatott elméletileg elérhető max. adatátviteli sebesség tényleges adatátviteli sebesség, ami a Thunderbolt 3 / 4 esetén ugyanúgy érvényes a 40 Gb/s és 5 GB/s vonatkozásában. + A Thunderbolt 3 szabványról linkelt leírásban szerepel az is, hogy a 40 Gbit/s (5 GB/s) az elméleti maximum, ellenben pl. PCIe 3.0 x4 alapon max. 32,4 Gb/s (~ 4 GB/s) érhető el.
    A "legjobb 6-7 ezer MBps tempójú SSD-k" emlegetése itt most eleve irreleváns, mivel nem PCIe 4.0 x4 (Gen 4 x4), hanem PCIe 3.0 x4 (Gen 3 x4) Kingmax AX3480 SSD-ről van szó, amely utóbbinál PCIe 3.0 x4 alapon max. 4 GB/s érhető el. Viszont az az elméleti maximum, ellenben maga az SSD eleve nem tud annyit, pl. a hasonló AQ3480 sorozat 2 TB-os modelljénél is max. 3400 / 2800 MB/s olvasási és írási sebesség van megadva. Annyi pedig egy Thunderbolt 3 / 4 interfészes külső házzal is majdnem elérhető, amit a már linkelt példa jól szemléltet.
    Nem feltétlen "2500-at futnak" általánosan, az előbb linkelt példában is kb. 3000 MB/s olvasási sebességet és 2800 MB/s írási sebességet tudott az ORICO M2V01-C4 külső ház Macen Thunderbolt 3 / 4 porton.
    Ha maga a hardverkörnyezet, azaz a mostani esetnél egy másik válaszban leírtak alapján a Mac és annál az adott M1 chip a szűk keresztmetszet az adatátviteli sebességnél, akkor ahhoz ugye semmi köze nincsen magának a külső háznak, nem az utóbbi, hanem eleve az előbbi hibája.
    Dehogy fogyasztóvédelem, itt nem sok alapja van reklamálni a felhasználónak pusztán a Thunderbolt 3 / 4 interfész adatátviteli sebessége miatt, ha pl. az előzőleg említett Acasis TBU401 külső háznál eleve megadja a gyártó a 2800 MB/s és 2500 MB/s értékeket és azokat kb. hozza is az egyes teszteknél (példa), valamint ha eleve megadja a gyártó ezen és ezen táblázatokban, hogy a hardverkörnyezet (PC / Mac) és a külső házba tett SSD függvényében milyen adatátviteli sebességeket kell tudnia a külső háznak. Reklamálni az adatátviteli sebesség vonatkozásában itt max. akkor lehetne, ha az adott SSD és Mac / PC párosításnál nem hozza a megadott értékeket a külső ház, vagy még akkor sem feltétlen minden esetben, mivel ráfogható, hogy a felhasználó saját hardver- és szoftverkörnyezete a probléma forrása és nem feltétlen a külső ház. Valamint lehet a Thunderbolt kábel hibája is a sebességprobléma oka, mint a linkelt példában, akkor lehet még jogos a reklamáció és indokolt a garanciális csere, mármint ha a gyártó által mellékelt kábelről van szó.

    Egy 40 Gb/s Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 interfészes külső házzal kb. max. ilyen és ilyen értékek érhetők el jelenleg 40 Gb/s Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 porton. Ha a kedves felhasználónak ezen értékek nem felelnek meg és annyira kevesli - bár egy M.2 PCIe 3.0 x4 (Gen 3 x4) NVMe SSD-hez kb. pont elég lehet - , valamint a hardverkonfigurációja amúgy sem teszi lehetővé még ennek az adatátviteli sebességnek sem az elérését, akkor értelemszerűen nem feltétlen kell ilyen külső házat vásárolni és használni.
    Az előbbinél gyorsabb a Thunderbolt 5 és az USB4 Version 2.0 szabvány lehet 80 Gb/s alapon és jöhet jól főleg az M.2 PCIe 4.0 x4 (Gen 4 x4) NVMe SSD-ket tartalmazó külső meghajtóknál. Viszont ez egyelőre még nem igazán elterjedt, sőt nem is nagyon találni jelenleg ilyen interfészes külső házakat és ilyen portokkal szerelt Macet / PC-t.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák