Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • TaylorPro

    addikt

    válasz omfgk #4623 üzenetére

    Üdv!

    Ez most nagyon jó vásár, míg akciós. Én lecsaptam egy ezüstre.

    [link]

    [ Szerkesztve ]

    Pixel 8 Hazel

  • King Unique

    titán

    válasz omfgk #4623 üzenetére

    Ha a cél 2,5"-os méretformátumú SSD-hez való külső házat venni, akkor nemrég egy másik válaszban volt erről szó. Ott le van írva a lényeg, ahogyan konkrét példák is említve vannak. Ha tv-hez csatlakoztatva is használva lenne az eszköz, akkor viszont az előbbi még kiegészül az ebben a hozzászólásban leírtakkal.

    (#4624) TaylorPro:
    Az előző hozzászólásodban is egy ORICO külső ház volt, de annál nem volt jó a link. A mostaninál a 2518C3-G2 hasonló, mint az egyik korábbi teszben bemutatott 2518S3, de immár USB 3.1 Gen 2 és Type-C kivitelben. Vagyis ennél egyrészt egy SATA3-as SSD sebessége is "kimaxolható" USB 3.1 Gen 2 porton, másrészt USB-n a TRIM (UNMAP) működésére is jó esély lehet, valamint a Type-C fizikai interfész használata is kényelmesebb csatlakoztatást tesz lehetővé. Tehát ilyen szempontból tényleg jó és a linkelt webáruházban jelenleg az ára is kedvezőnek mondható. Viszont az már kérdéses lehet, hogy a Gen 2-es eszközt USB-n a tv biztosan kezelni fogja-e. Aztán, ha gyárilag esetleg csak Type-C - Type-C kábelt mellékelnek hozzá, akkor szükség lehet külön adapterre / kábelre, hogy a tv (jellemzően) Type-A portjához csatlakoztatni lehessen.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz omfgk #4895 üzenetére

    Az nem derült ki hogyan tesztelted USB-n a TRIM, pontosabban az UNMAP parancs működését, de Windowson pl. a TrimCheck programmal célszerű (bővebben). Valamint a működéshez feltétel az is, hogy a külső ház eleve UASP-s legyen, amit támogatnia kell az OS-nek is. Az utóbbi amúgy a Windows 10-nél eleve adott, natívan támogatja az UASP-t.

    A Windows 10-nél alapesetben a meghajtók optimalizálása SSD-knél a TRIM parancsot futtatja, trimmeli a szabad területet. Viszont ez egy USB-s, adattárként használt külső SSD-nél akkor érvényes, ha maga a külső ház, az abban lévő vezérlő támogatja firmware szinten a TRIM (UMNAP) funkciót - lásd ez előbb leírtakat - és eleve SSD-ként, azaz szilárdtest-meghajtóként listázza ki a program az eszközt. Ha nem, akkor merevlemez-meghajtóként fog ott megjelenni, aminél elvileg a standard töredezettségmentesítés fut le ilyenkor (példa). Azt pedig nyilván nem kellene annyira erőltetni egy külső SSD-nél sem.

    Ha nem működik a külső SSD-nél USB-n az UNMAP parancs, akkor a felhasználástól, annak intenzitásától függően előbb-utóbb drasztikusan belassulhat. Viszont a mai modern SSD-knél egyre hatékonyabb szokott lenni a Garbage Collection, ami némileg ellensúlyozhatja USB-n a TRIM, pontosabban az UNMAP hiányát. Másik megoldás az SSD-t időnként kivenni a külső házból és a gépbe téve, SATA-n csatlakoztatva lefuttatni egy-egy optimalizálást. Vagy eleve olyan külső házba tenni, olyat venni és használni, ami biztosan támogatja USB-n az említett funkciót (pl. AXAGON EE25-XA6 és EE25-F6B).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz omfgk #4897 üzenetére

    Az AHCI/ATA TRIM parancs megfelelője az SCSI UNMAP, ahol USB-n az SCSI csatlakozás UASP módban érhető el, azért feltétel az UASP. Viszont az utóbbi önmagában még nem feltétlen elég a tényleges működéshez, mivel a külső házban lévő chipnek firmware szinten támogatnia kell az UNMAP-ot. Ha ez nem teljesül, akkor nem fog működni, hiába UASP-s.

    Ha a meghajtók optimalizálásánál merevlemez-meghajtóként jelenik meg a külső SSD, valamint a TrimCheck szerint sem működik USB-n a TRIM/UNMAP, akkor valószínűleg tényleg nem működik.

    Igen, modern SSD-knél a GC jól ellensúlyozhatja a TRIM/UNMAP hiányát és ezért kevésbé, vagy csak hosszabb idő után lassulhatnak be. De az ideális állapot továbbra is nyilván az SATA SSD-knél, ha működik a TRIM SATA-s és USB-s csatlakozásnál egyaránt. Viszont a leírtak alapján esetedben, túlnyomórészt eleve inkább olvasási és amúgy sem túl gyakori törlési, írási műveleteknél valószínűleg kevésbé lesz téma ez.

  • King Unique

    titán

    válasz omfgk #4910 üzenetére

    Normál esetben igen, mint a korábban linkelt példában a Samsung T5 Portable külső SSD-nél, ami hivatalosan is támogatja USB-n a TRIM/UNMAP parancsot. Ha HDD-ként ismeri fel az optimalizálásnál a Windows és standard töredezettségmentesítést akar futtatni, akkor az arra utalhat, hogy nem támogatja USB-n az adott eszköz. Bár lehet példa akár nem megfelelő detektálásra is, de normál esetben az előbbi szokott jellemző lenni. Ha esetedben a TrimCheck szerint működik a TRIM a külső SSD-nél (amit így lehet alaposabban letesztelni), akkor az nyilván ellentmond a meghajtóoptimalizálónak. A CDM tesztnél a kapott értékek jónak mondhatók USB 3.0-n, bár a szekvenciális írás azért lehetne magasabb, az olvasási sebességhez hasonló, meg az adatlapja alapján is többet tud ez az SSD. Másnál hasonló felállásnál iyen értékek jöttek ki, igaz ott zero-fill (0Fill) beállítással lett futtatva a teszt.

    Egyébként meg nyilvánvalóan az USB-s csatlakozás az, ami miatt nem teljesen egyértelmű ez az egész és lehetnek akár ellentmondások is, mint esetedben. A működő állapotra Windowson egyfajta bizonyosságot az adhat, ha a TrimCheck (+ egyéb program) szerint oké, valamint a meghajtóoptimalizáló (+ egyéb hasonló program) is SSD-ként ismeri fel a külső meghajtót és ténylegesen TRIM/UNMAP parancsot futtat. Viszont az igazán biztos leginkább az, ha az eszköz gyártója is megerősíti a támogatást és a működő állapotot, mint pl. az előbbi Samsung külső SSD-nél, meg egy korábbi válaszban példaként linkelt külső házaknál.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz omfgk #4912 üzenetére

    Ha tömörítést használ az SSD, azaz pl. SandForce vezérlős (ez alapján az), akkor a CDM-nél eleve a 0Fill mérést kell használni a gyári értékek eléréséhez, máskülönben akár komoly eltérések is lehetnek (példa). A most kapott értékek amúgy már egyértelműen jobbak, kb. ennyit kell tudnia egy SATA3-as SSD-nek UASP módban USB 3.0-n.

    A 3rd party töredezettségmentesítő programok, azok újabb verziói már fel vannak készítve az SSD-kre és azoknál optimalizálás néven a TRIM parancsot futtatják, vagyis pl. a Quick Optimize is ilyen. Legalábbis normál esetben, ellenben USB-n lehetnek meglepetések. :D Például nálam TRIM/UNMAP funkciót nem támogató külső SSD-nél a Defraggler gyors optimalizálása valójában töredezettségmentesítést futtathatott, legalábbis a Windowsban a meghajtóoptimalizálás ablaka azt mutatta közben. Ha esetedben 1,5 percig tartott, akkor az lehet szintén az volt, mivel SSD-knél normál esetben pár-néhány másodperc alatt szokott lefutni Windowson egy ilyen optimalizálás.
    A másik lehetőség Windowson a grafikus meghajtóoptimalizáló helyett PowerShell alatt kiadni a megfelelő parancsot. Ami ha rendben működik USB-n, akkor ilyennek kell lennie. Ha nem, akkor hibaüzenetet fog dobni.

    Ha mégsem működik USB-n a TRIM/UNMAP és a Garbage Collection hatékonyságától függően idővel esetleg majd jobban belassulna a külső SSD, akkor átmenetileg ki lehetne venni a külső házból és a gépbe téve, SATA-n csatlakoztatva futtatni egy optimalizálást. Ha az megvan, akkor utána vissza lehet helyezni a külső házba. Ha ez nem opció és mindenképpen USB-n cél megoldani, akkor az említett zero-fill optimalizálást lehetne futtatni, vagy esetleg az adatok lementése után egy lassú formázást, ha nem gond a plusz írásmennyiség. Vagy eleve olyan külső házat venni és használni, amelyik biztosan támogatja USB-n a TRIM/UNMAP funkciót és akkor nyilván nem téma ez.

    Szívesen!

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák