Új hozzászólás Aktív témák

  • Codiee

    tag

    Sziasztok, ebben a topicban a magas képfrissítésű (>=240Hz) panelű monitorokról szeretnék csevegni, azokról a monitorokról, amit a legtöbben FPS-re, illetve MOBA-ra vesznek. (eSportra, de ez hülyén hangzik, mert nem csak akkor veszik ha eSportolnak rajta :U )

    Jöhetnek tapasztalatok az ASUS 360Hz IPS paneljéről, ami tudtommal ghostolt, az alsó kategóriás megfizethető 240Hz-es Samsungokról, a 360Hz-es Zowie monitorokról minden, jöhet hideg, meleg bármi.

    A lényeg, hogy 240Hz vagy nagyobb legyen, hiszen ott kezdődik el az a szint, ahol lehet egy TN panel egy IPS panel képességeivel megáldva (körülbelül, hisz a fekete sose lesz ott) de lehet, hogy egy IPS panel egy rosszabb TN panel erősségéhez se ér fel.

    És hogy miért? Azért, mert annyi féle panel, illetve technológiával próbálják kiszúrni a vásárlók szemét, hogy szemértelennek tartom, hogy ne csevegjek róla, és remélhetőleg nem csak én tartom ezt így.

  • Codiee

    tag

    Kezdeném én egyből is a tapasztalataimat.

    2020-ban egy LG UltraGear 27GP750-B-vel léptem be a >240Hz tartományba, melyel meg is pecsételtem az IPS panelű monitorok sorsait a saját konfigjaimban. A szín kezelése tökéletes volt a monitornak, tökéletes volt mindaddig a monitor, amíg nem egy (akkor még) CS:GO, vagy Valorantot vagy Overwatchot játszottam rajta. FPS-ekben egyszerűen ghostolt, annyira, hogy körülbelül 2 napot csesztem el arra, hogy megtaláljam azt az Overdrive beállítást, hogy ne ghostoljon, és az input lag is megfelelő legyen.
    27" nekem nem volt megfelelő kompetetív játékokra, ezért történt váltás a részemről.

    Ezt a monitort, mikor visszamentem komolyabban CS-zni, egy ASUS VG258QM váltotta, mely 280Hz (OSD-n beállítható Overclock) képfrissítési rátával rendelkezett.
    Ez a monitor már nem volt annyira színhű, mint az előző LG IPS panellal el látott társa, viszont az IPS panellal ellentétben nem ghostolt még Extreme Overdriveon + 280Hz OC-n sem. A hátránya ennek a monitornak nem volt, viszont vágytam többre, ezért körülbelül fél évvel a vásárlása után meg is váltam tőle.

    Ezután a kezeim közé került egy Zowie XL2566K. A márka már ismert volt számomra, számos Zowie egerem volt, volt a szemem előtt Zowie monitor, hiszen sok CS-s ismerősömnek már az előző verziója volt az XL2540K/XL2546K. Mindig is jót hallottam a Zowie monitorokról, ugyanis rendelkezett egy DyAC/DyAC+ nevezetű funkcióval ami a háttérvilágítással játszik, ezzel eltávolítva a motion blur-t. Nos, mindenki aztmondja erre a technológiára, hogy egy szemfényvesztés.. Én is így gondoltam, amíg nem játszottam ez előtt a monitor előtt legalább 2-3 hónapot és vettem észre, hogy amíg az ASUS 280Hz monitorán észrevettem néha-néha itt-ott egy kis motion blur-t, illetve itt-ott egy kis ghostolást, addig a Zowie-n egyszerűen megszűnt. A színtartománya számomra megfelelt, nyílván nem egy IPS panel, de elment. Ennél a monitornál megértettem a szükségességét a háttérvilágításba belenyúló technológiáknak, például a DyAC, vagy pedig a mostanság előkerült NVIDIA ULMB.
    Itt kitérnék egy részletre a Zowie XL2566K-val kapcsolatban. Ha nem bírod a coilwhine-t (akár a legkisebbet is) ez a monitor nem neked való, ugyanis 3 ismerősöm közül kettőnknek volt coilwhineos az XL2566K-ja. :D

    És most, hogy CS2-ben LAN-okra járogatunk a csapattal, elkezdtem kacsingatni a >360Hz fölé. Ekkor került fel a városban egy 540Hz-es friss és ropogós ASUS SWIFT PRO PG248QP. A panelja színtartománya megegyezik a Zowie XL2566K-val, talán még egy picit jobb is. A különbség viszont számottevő a képfrissítési rátában, illetve a ghostolásban.
    Személy szerint jobban preferálom az ASUS-ba rakott NVIDIA ULMB 2-t, mint a DyAC+-t (sajnos még nem volt alkalmam XL2586X-et próbálni a DyAC 2-vel) de van egy érzésem, hogy a kettő között nincsen különbség. Azt hittem, hogy az 540Hz nem lesz nagy előrelépés a 360Hz-el szemben, tévedtem, körülbelül mintha 144Hz-ről ugranál fel hirtelen 360Hz-re.

    Problémák az early adoptingal..
    540Hz-hez Windows update kell. OK, kibírható.
    Az OSD bugol, de ezt a tápkábel kihúzásával, bekapcs gomb letartásával meglehet oldani.
    Van benne egy ventillátor, mely akkor sem kapcsol ki, most figyelj, ha a monitor semmi képet nem ad, tehát fekete stand by módban van :Y
    Coilwhineolni ugyanúgy coilwhineol ez az ASUS is mint a Zowie. Szerintem ez a hátránya a magas képfrissítésnek :F

    Ezek az én tapasztalataim, a Zowie XL2586X-et illetve az LG 480Hz/240Hz OLED paneljét szívesen kipróbálnám, ám ezt a jövő majd eldönti.

    Van még a tarsolyomban három monitor tapasztalat, melyek mind 240Hz, viszont előkell a specifikációjaikat túrnom (milyen panel, stb) de azok ezeknél a monitoroknál jóval silányabbak, olcsóbbak, illetve láthatóan ghostoltak.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák