Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • julius666

    addikt

    válasz aujjobba #43636 üzenetére

    Tegyük fel, hogy 400e nettós fizura vettél fel havi 100e törlesztőjű lakáshitelt anno. Pénzügyileg tudatosként van 1 millás, nagyjából fél évre elég vésztartalékod. Most félmunkaidőre küldtek határozatlan időre, 200e nettóért. (Tippre ezek elég jellemző számok lehetnek azok körében, akiket érintett a koronavírus és lakáshitelük van).

    Te melyiket választanád?
    a.) Fizetnéd a hitelt továbbra is patentül a kedves bankodnak lényegében a vésztartalékodból, azt kockáztatva, hogy ha nem V felpattanás jön, akkor év vége felé alaposan megcsappant (1-2 hónapra elegendő) tartalékkal nézz szembe azzal, hogy bezár a munkahelyed bődületes munkanélküliség közepette.
    b.) A moratóriumot kihasználva nem fizeted a hitelt, a vésztartalékodat nadrágszíjat behúzva még némi apróval növeled is. A továbbra is ketyegő kamat miatt így biztosan bukod nagyjából egy havi fizudat ha visszaáll minden a régi kerékvágásba év végére. Ha nem, akkor viszont így lesz még fél éved a vízszint felett az igazi vérzivatarban, meghosszabbított moratórium/elég további félretett pénz esetén még több.

    Ez biztos neveltetés kérdése is, de nekem eszembe se jutna komplett anyagi ellehetetlenülés kockáztatása kb. egy havi fizumért cserébe. Már csak az az egy-másfél év nyugodtabb alvás megér annyit... :U

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Stanlee #43668 üzenetére

    A fővároson kívül nem volt árcsökkenés, sőt a nagyobb városokban az árak 5-20 százalékkal még nőttek is a járvány megjelenése előtti időszakhoz képest.
    Az elemzési vezető szerint a családi házak lakásokhoz viszonyított értékállóságában nagy szerepet játszott, hogy a kijárási korlátozások miatt a kerttel rendelkező ingatlanok felértékelődtek.

    Valahogy olyan hihetetlenül hangzik nekem, hogy egy ideiglenes intézkedés miatt az ingatlanpiacot már megmozgatni képes számú család hozna most az életüket 20-40 évre meghatározó súlyos anyagi döntéseket... Főleg pont amikor beszűkült a hitelpiac, illetve mindenki az állását félti.

    A családi házak egyszerű okból értékállóbbak mint a BP-i lakások. Kevésbé voltak érintettek a befektetési jellegű vásárlásokban, így most kevesebben is pucolnak kifelé belőlük hogy az Airbnb, bérleti piac maga alá kakkantott.

    A vidéki áremelkedés már nehezebben értelmezhető a számomra. Lehet most sokan arra kezdtek spekulálni, hogy a most élesben is kipróbált teljes körű home office sok helyen meg fog maradni, a nemzetközi turizmus földbe állása pedig a hazait fogja majd segíteni, ezért most majd megfordul a vidék -> Budapest trend? :F

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Ijk #43700 üzenetére

    Nem kell "előre" egy évig gyűjtögetni a pénzt. A TBSZ számla első éve maga a gyűjtőév, amikor be tudsz utalni pénzt, a számla feltörése nélkül - kis csúsztatással - utána se ki, se be nem megy pénz 5 évig, csak a számlán belül tudsz eladni-venni papírokat az ott lévő pénzből.
    Minden évben nyithatsz új TBSZ számlát új gyűjtőévvel, az addig nyitottak pedig párhuzamosan ketyegnek tovább. De javaslom olvass utána, jobbnál jobb írások vannak TBSZ ügyben a neten, ne egy fórum topicban várd, hogy részletesen elmagyarázzák.

    TBSZ-es számlát csak Magyarországon elérhető brókernél tudsz nyitni és ott se mindenkinél, erre is találni jobbnál jobb összefoglalókat a neten. Ha nem akarsz "variálni", hanem csak ETF-et vennél és aztán ülnél benne amíg lehet, akkor Random Capital ajánlott. Nagyon fapad, de erre a célra teljesen elég, cserébe a legolcsóbb bróker akinél van TBSZ. Emellett még BEVA védett is.

    Regelsz, postán küldenek szerződést amit aláírva visszaküldesz, ha ez megvan akkor nyitsz náluk egy TBSZ számlát, amire aztán tudsz beutalni pénzt. Forint utaláshoz kapsz külön bankszámlát, aztán bent elég kedvező áron (0,3% jutalékért) tudsz váltani eurót, abból veszel a náluk elérhető ETF-ek közül aztán amit akarsz. Lehet tovább variálni a dolgokon, de ehhez képest sokkal előrébb már nem leszel ha forint megtakarításból szeretnél közismert ETF-be beszállni.

  • julius666

    addikt

    válasz DanielLong #43869 üzenetére

    Nem utólag magyarázza, nem olyan régi az előző írása. Nem azt jósolta, hogy nem emelkedhet tovább, hanem hogy nem "tartósan". Olajról emlékeim szerint meg nem írt.

    Olajnál a fundamentumok most sem túl jók, a tározók továbbra is telnek, de ott is a jövőt árazza a piac. A visszavágások mértékéről, az újranyitás megkezdéséről már lett elképzelés az áprilisi történtekhez képest, az a várakozás, hogy lassan pariba kerülhet a kereslet-kínálat. Mivel a vérzivatarban kinyírt kutak meg még sokáig nem nyitnak újra (ha egyáltalán valaha újra fognak), ezért V felpattanás esetén egy jó ideig komoly olajhiány jöhet, jól megtornázva az árakat. Szóval leginkább a hozaméhség, az alagút végén az apró, de nagyon erős fénypont az, amire az árazás alapul. Simán lehet, hogy következő futures fordulónál majd megint ömlenek a rosszabbnál rosszabb hírek és meg lesz rángatva alaposan az árfolyam.

    Mondjuk lekereskedni ezt a "köszöni jól van" állapotot azért nem volt triviális, legalábbis az olaj ETF-es háziasszonyok jól fel lettek ültetve. Aki fejest ugrott az USO-ba a bulvár hírek hatására, az izgulhatott kicsit, hogy nulláz-e a befektetése, most meg végigélvezheti, ahogy ücsörög nullán/mínuszban, miközben elhúzott az alaptermék árfolyama.

  • julius666

    addikt

    válasz Tapsi #43872 üzenetére

    Ha és amennyiben az újranyitás sikeres lesz, a gazdaság működni fog tudni tartósan mert újabb karanténra nem lesz szükség, akkor miért ne lőne ki a fogyasztás?

    Egyáltalán nem kell eredeti fogyasztási szintre visszamenni deficites mérleghez, mivel durva vágások voltak időközben a termelésben.

  • julius666

    addikt

    válasz Sub-S #43901 üzenetére

    Április 20 volt a negatív olajár, 1 hét múlva dobta ki a front-month contractot a tartalmazott papírok közül teljesen az alap. Azért a kettő között volt pár izzasztó nap. Nem feltétlenül azért, mert nagy lett volna ebben a 7 napban a nullázás esélye, hanem mert a sötétben tapogatóztál befektetőként a jövővel kapcsolatban.

    Az alap húzása meg lehet kimentette azt a várható mélyvízből, 0 közelébe csökkentve a csőd esélyét, csak pont a legszarabb contango közepette realizálta annak hatását. Szépen legurította az olajár dombján a beleülő befektetőket, aztán az esetleg várható emelkedés nagy részét egy jó nagy ugrással előre skippelte a jövőbeli contractokra váltással.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz joysefke #44025 üzenetére

    Amíg mi exportból élünk, az MNB és a kormányzat nem egymás ellen dolgozik és a politikai hangulat egyik legfőbb mozgatórugója a forintban mért(!) fizetések emelkedése lesz, addig marad a csúszó leértékelés. A kormányzat összeállításától, pártszínektől függetlenül.

    A forint most nem "gyenge", csupán előbb érte el azt a szintet ami év végére/jövőre volt betervezve. Szerintem leginkább maradunk ezen a szinten, ha nagyon rosszak lesznek a kilátások, esetleg még engedi is picit a lejtőn az MNB. Csak hogy jobban megérje más országokban bezárni a gyárakaikat az itt gyökeret vert multiknak.

  • julius666

    addikt

    válasz joysefke #44034 üzenetére

    Igen, mi, legalábbis a többi EUs országhoz képest. Vagy szerinted az EU-s nagyokon belül kik?
    Lényegében pont úgy "álltuk ki a próbát", mint a régióban bármelyik ország. Kevesebb itt, vagy Szlovákiában az átmenő nemzetközi forgalom, ezért mi szerencsére megúsztuk. Persze a kormányzati intézkedések is megtették a hatásukat, de őszintén szólva az lenne a szomorú ha a mi kormányunk is tagadta volna az egész létezését és nem csinál semmit, mint pár banánköztársaságban.

    Szóval tök mindegy, hogy ki mennyi halottat mutogat, mert igazából érdemi mennyiségben nem haltak meg.
    Ja, úgy haltak meg annyian mint egy átlag influenzajárványban, hogy közben social distancing volt az egész televert világon. :D
    Mert igen, hiába nem zártak be mindent a svédek meg még pár ország, aki tehette ott is inkább otthon maradt, maszkot hordott, fél nap virucid szutymóban áztatta a kezét.
    A pechesebb területeken (olaszok, New York, stb) meg bizony még így is megszaladt a halálozási ráta.

    Szomorú nézni, hogy még mindig csomó ilyen hozzád hasonló kétkedő van. Hiába megy át a többségen gond nélkül, ha annyira terjed, hogy ha egy kórusba elmegy egy enyhe tüneteket produkáló fertőzött, akkor a kórus 87%-a azonnal felnyalja tőle ezt a szart. Szövődmények, tartós immunitás kialakulása körül még mindig inkább csak kérdőjelek vannak, mind a nyájimmunitásban, mind a gyors vakcinában bízás leginkább csak wishful thinking. curmplinak teljesen igaza van, a legtöbb olyan szakember, aki nem a saját gyógyszeripari kutatócégének a részvény árfolyamát akarja legfőképp megtornázni az inkább óvatosságra int mind a nyájimmunitás, mind a vakcina időpontját illetően.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz joysefke #44045 üzenetére

    Pár évenként másfajta influenza jön, azoknak a hatásaival sem vagyunk pontosan tisztában
    Ez pl. nagyon nem igaz. Új influenza törzsek nem szokták pár hónap alatt a nagy büdös semmiből letarolni a fél világot. Jellemzően a szakma a következő influenza szezon előtt tudja már, mire lehet számítani, már előre vannak vakcinák a várható törzsekre.

    Sőtt 10-20-30 éve amikor még fejletlenebb/lassabb volt a víruskutatás, valószínűleg akkor is jöttek ilyen járványok rendszeresen, csak le lettek tudva annyival, hogy "szezonális léguti megbetegedés"
    Konkrétan nettó baromság amit írsz, már megbocsáss.

    nem csak az autóipar a magyar export, ráadásul az irodai jellegű munkák semennyire nem mozognak együtt az autóiparral.
    Persze nem csak abból áll az exportunk. De nagyon jelentős a súlya. Vagy szerinted majd az "irodai export" kompenzálni fogja? Te most 80%-al több/értékesebb külföldi megrendelésen dolgozol? És a turizmus? Az is padló, az is volt vagy a GDP 10%-a.
    Szerintem fórumozás helyett inkább uzsgyi kódolni, mert így fogy a magyar GDP. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz curmpli #44077 üzenetére

    Ez miből fizetne osztalékot? :F
    Az olajoshordók másodállásban pizzafutárkodnak?

  • julius666

    addikt

    RC-n nem EGT (amcsi) osztalék kb. hány nap lehet az osztalékfizetés napjától, amíg megjelenik a számlaegyenlegemen?

  • julius666

    addikt

    válasz OPiiPO #44141 üzenetére

    Hát BME-n végezve nekem az a tapasztalatom, hogy nálunk random lett bedobálva az anyagba rengeteg bizonyítás. Volt persze ami segítette a megértést de átfogó képet ez alapján nem kaptál, mert ahhoz erősen hézagos volt a lefedett anyag, viszont az idő nagy része ezzel ment el és valós életben is használható, megfogható példából lényegében 0 lett leadva. Pár baromira lebutított "valós életből vett" papíron megoldós feladat be lett dobva mutatónak, de a ZH-ra gyakorláson túlmutató hasznuk semmi nem volt.

    Pár tárgyból megerőltették magukat és csináltak legalább labort, de annyi anyag lett arra a pár órára bezsúfolva, hogy közel követhetetlen volt. Pontosan az említett megtanulja hogy egy adott verziójú Matlab-ban hogyan kell megoldani egy differt jelleggel ment az egész, mert magyarázatot, önálló gyakorlási lehetőséget nem kaptál, de átmenni át kellett azért a tárgyból, maradt a parancsok sorrendben beseggelése.

    És itt még magyar vonalon az egyik legjobb képzésről beszélünk, ismertem pár vidéki egyetemről érkező arcot, elmondásaik alapján ott ugyan ez megy csak esetleg alacsonyabb fordulatszámon, illetve még szarabbul leadva.

    Szóval én annyira nem nézném le a hanyatló nyugat deviáns oktatási intézményeit, sőt, sajnos egyre csak tovább nyílik az olló közöttünk úgy érzem. Az agyelszívással karöltve minden fundamentum afelé mutat, hogy a technológiai fejlődés továbbra is onnan (illetve a szép lassan a feladathoz felnövő Kínából) fog érkezni. Mi pedig, akik jobban tudjuk természetesen ezt is, maradunk a leértékelődő devizájú összeszerelő üzem a nyugat perifériáján.

  • julius666

    addikt

    válasz HussarF #44229 üzenetére

    egy 8 hetes gyengülési szakasz után már nagy szokott lenni a zúgolódás
    Ha csak annyit esett volna mint most erősödni látszik, akkor szerintem nem lett volna zúgolódás. :U

    Egyébként szerintem a többségnek inkább az euróhoz mért hosszútávú csúszó leértékeléssel van problémája, a trendek és a hosszútávú kormányzati szándék alapján nehéz elhinni, hogy visszamennénk oda ahonnan estünk. De ne legyen igazam.

  • julius666

    addikt

    válasz Ijk #44302 üzenetére

    Akik pánikszerűen csinálnak bármit, azok meg is érdemlik. Ők nem mostanra jártak rosszul, hanem már pár napon belül, amikor az MNB lépett. Szerintem 350 körül lehet a közép/hosszútávú EUR árfolyamcél, attól azért olyan durván nem távolodtunk még el...

    Inkább a dollár esett nagyot, mint hogy a forint erősödött volna sokat. De ilyen időtávú mozgásokból nem nagyon érdemes levonni komolyabb következtetéseket. Amikor az olaszoknál február végén beindult a buli és kiderült, hogy várhatóan az egész világ belecsüccsent a fütykösbe, de legalábbis Európa nagyon mélyen, akkor is szépet esett a dollár. Már volt, ahol arról ment az okoskodás, hogy a forint finanszírozó devizává vált és ezért ez lesz az első válság, amikor majd inkább erősödni fog. ;]

  • julius666

    addikt

    válasz Stanlee #44319 üzenetére

    hogy nincs arfolyamcel MNB-nel, hanem inflacios cel van

    Mivel azt se tartották, ezért hót mindegy "hivatalosan" éppen milyen cél van, vagy nincs.
    Mo.-n a jegybank csak papíron független, leginkább a kormány keze alá dolgozik. Nem nyilvánosan árfolyamcél van, olyan, ami az exportnak már jó, de a zenberek még nem mennek az utcára kukákat borogatni. Nem véletlen lett majdhogynem szinte bármi áron leépítve a deviza adósság az elmúlt évtizedben.

  • julius666

    addikt

    válasz attiati #44371 üzenetére

    +1

    Anyai nagyapámban még tombolt a "paraszt vér", hiába ő is olyan hamar pucolt fel vidékről a főfaluba melósnak, amilyen hamar csak lehetett. A vidéki telkezés kötelező volt, tavasztól őszig jóformán minden hétvége arról szólt, hogy ki kellett menni a telekre a családnak látástól mikulásig túrni a földet. Ez volt a nyaralás, a pihenés, minden. Nagyanyám, akinek nem volt épp kedvenc elfoglaltsága a kapálás, erősen nyomorként élte meg a teljes fiatalságát emiatt. És amit így termeltek még mindig baromi messze volt a teljes önellátástól.

    Anyámnak ebből már csak simán egy enyhén nagyobb családi ház kertjében termelés maradt meg mint hobbi, de napi 8 órás meló után a földtúrás, locsolás még így is minden nap lényegében sötétedésig minden idejét felemésztette. Az egy elég nagy kamu, hogy a kerti munka jó testmozgás, a kapálás, gyomlálás, kötözgetés, földön görnyedés baromira nem tesz jót se a térdízületeknek, se hátnak, anyám is megsínylette. Mindezt nem hogy az önellátásért, hanem gyakorlatilag jó, ha 10-20e forintnyi termése volt összesen egy évben, aminek a nagy része gyakran szarabb is volt, mint amit a piacon kapni.

    Szóval én első kézből láttam milyen értelmetlen ez az egész. Akinek a kertészkedés a hobbija, az persze ültessen nyugodtan mindenfélét, csak tudja hol a határ és eszébe se jusson ilyen légvárakat építeni, hogy majd ezzel milyen faszán ki lehet váltani a vásárolt zöldségeket/gyümölcsöket.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Sub-S #44384 üzenetére

    Ja, ha mindenki így élne tök fasza lenne. Csak hát nem így él és nem is fog soha, a te hozzájárulásod a környezetvédelemhez kb. szart se számít, csak erre feltenned az egész életedet elég nagy botorság lenne. Rengeteg társadalmi körből, lehetőségből kizárod magad azzal, ha az életed arról szól, hogy sertést meg tikokat etetsz Pusztamiskén. Ami a te egyéni döntésed persze és ezzel semmi baj sincs ha neked ez így jó. Csak ha mondjuk egyszer gyerekeid lesznek és nekik valami rejtélyes okból nem ez fogja a perspektívát jelenteni, akkor valószínűleg nem lesznek túl hálásak azért, hogy a magyar vidéki valóság hendikeppjével indítod útnak őket az életben.

  • julius666

    addikt

    válasz Zoty4 #44427 üzenetére

    Azért elég kemény, hogy a saját állításod alátámasztására hozott linkednek már az első pontját se olvastad el, mert az konkrétan cáfolja, amit írsz. :U

    Csak olyan számla lehet TBSZ számla, amely a szolgáltató által támogatott módod felel meg annak követelményeinek. Tehát nem elég, ha bejelentesz bármilyen számlát a NAV-hoz és "elbábozod", hogy az egy TBSZ számla.

    Hiába nem kell, hogy TBSZ-nek legyen hívva a szolgáltató rendszerében, annak kezelnie kell, hogy be legyen ragadva a pénzed a számlára és ha kiveszel, azzal feltöröd azt és összesített hozamot kell számolnia. Kezelnie kell a 3-5 éves speciális kivételi lehetőségeket, stb. Mivel sehol máshol nincs a TBSZ-hez hasonló konstrukció, ezért lényegében minden szolgáltató kizárva, aki nem célzottan nyújt neked TBSZ számlát.

  • julius666

    addikt

    válasz Zoty4 #44463 üzenetére

    Én erre válaszoltam:
    Lehet kulfoldi azolgaltatonal is tbszt csinalni, csak le kell papirozni a navval
    Elméletileg lehet, gyakorlatilag nem. A linkeden is gyakorlatilag ezt írják le virágnyelven.
    Ha félreértettem az eredeti állításodat, akkor bocs, de más is ahogy nézem.

  • julius666

    addikt

    válasz aujjobba #44619 üzenetére

    A prémium árát le is akciózták gyorsan 1700 Ft-ra. Remélem ez az egész nem komoly anyagi problémák meglétét jelzi a cégnél. :DDD

    Ha valaki többet váltana az ingyenes limitnél, akkor már jobban jár, ha előfizet rá, bár RC-n váltáshoz képest már kb. 600e forintnyit kell beutalnia Revon keresztül EUR-ban, hogy megérje.

    Utána kéne nézni, de szerintem még így is keresztbe elveri bármelyik hazai bank kondícióit, abban viszont már egyáltalán nem vagyok biztos, többi fintech között is a legjobb marad.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz aujjobba #44628 üzenetére

    Ránéztem TW-re, elég elkeserítő, mivel a pénz oda juttatásának is bizony vastagon költsége van (kártyás feltöltésnek van díja, HUF utalásnál meg ugye tranzakciós adó). :(

    Curve Send úgy néztem nem játszik, nem használható ilyen célra. Nem tudom milyen, azért még megbízható hasonló fintech cég van még a piacon.

    Tapasztalataim szerint hazai bankok ótvar módon lehúznak apróbetűs résszel/árfolyamokkal, szóval deviza számlával kétlem jobban jönne ki az ember a Revo 0.5%-os költségéhez képest. Persze nem próbáltam/néztem végig minden számlacsomag kondíciós listáját, szóval YMMV, de ahol voltam engem mindig lehúztak.

    A te példádra (főleg ha a tranzakciós adót nem tudod megkerülni), simán lehet megérné a Revo Prémium. Kb. ugyan azt fizetnéd mint az ingyen limit kimaxolva + afeletti utalás 0.5% környékén ott/máshol, cserébe kapsz csomó extra szolgáltatást.

    Edit: ez egyébként szerintem baromira nem OFF.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz aujjobba #44638 üzenetére

    A Revo premium most epp 1700 HUF/ho (egy evig), de utana mar 2500/ho lesz.

    Akkor majd dönthetsz újra. Viszont addig van ingyen utasbiztosításod, eldobható virtuális kártyáid, magasabb ingyenes ATM pénzfelvét limit, stb.

    Egyébként szerintem befektetős topicban a költség minimalizálás téma nem offabb semmivel pl. a TSLA gamblingnál.

  • julius666

    addikt

    válasz Sub-S #44688 üzenetére

    Rossz a korai nyugdíj kifejezés arra, amit általában annak szoktak hívni, az "anyagi függetlenség" sokkal jobb megfogalmazása a jelenségnek.

    Szerintem IT-ban pl. szinte kötelező ebben az irányban gondolkozni, akkor is, ha (jelenleg) szereted amit csinálsz. 40 év felett átlag kódolós melóban erősen hátrányba kerülsz a fiatal titánokkal szemben, baromira nem árt egy vastag anyagi védőháló. Ami adott esetben akár saját projekt/cég beindítására elpocsékolt évekhez is baromi jól tud jönni, ha ki akarsz törni a mókuskerékből.

    Ami számomra nagyobb kérdés, hogy a "korai nyugdíjasok" mennyire gondolkoznak családalapításban, ahhoz szükséges saját lakásban. Mert saját példára leszámolva ez kb. lehetetlenné teszi az egészet ha valaki nem igen komoly szülői hátszéllel indul az életnek.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz concret_hp #44701 üzenetére

    Ez a szakma igencsak sok belefeccölt extra energiát kíván meg folyamatosan, ha naprakész akarsz maradni. Onnantól, hogy befigyel a család, ez nehezen lesz hozható, szép lassan gyűlik a lemaradás a frissen érkezőkhöz képest.

    Emellett környezetem alapján azt vettem észre, 40 felett azért már érezhetően rozsdásodni kezd az agy. Ez semmiképp sem butulást jelent, meg nem meredek folyamat, de az újdonságokat egyre nehezebb lesz megszokni. Biztos tud mindenki ismerősi körből 1-1 ellenpéldát hozni, én is, de az átlagra attól még ez igaz és az ember nagyobb eséllyel az átlagba tartozik.

    Én saját környezetemben leginkább azt látom, hogy 40 éves korra vagy elhagyják felfelé a fejlesztői pályát az emberek (nyilván a megfelelő képességek birtokában), vagy beleragadnak legacy langyos pocsolyába, ahol ketyeg az óra. Láttam kivételt, de ez a jellemző.

    (A "mindent IS láttál" szintet a szakterületeden pedig azért jóval hamarabb el lehet érni szerintem. Ha a 20-as éveid elején kezdted a szakmát és jó vagy, 28-35 környékén ez a szint kb. már megvan. Ez a korosztály a legkeresettebb a munkaerőpiacon nem véletlenül, ha fejlesztőkről van szó.)

    #44705
    A túlóra valóban nem olyan fontos tényező normális helyen. Viszont nem csak a 40-es vén róka, meg 0 km-es junior végletek vannak a piacon ám, a skála elég sűrű. És a 28-30 körüli seniorhoz képest már nem lesz nagy különbség, sőt, lehet ő lesz a jobb.

    Az a baj pedig, hogy ha valaki 5-10 év múlva lesz 40 éves fejlesztő, akkor könnyen lehet már nem fog fennállni a jelenlegi áldásos állapot, miszerint több a munka mint az ember, lévén bődületes tempóban dől be a friss hús az iparba évek óta. Ez nyilván hosszútávon a tapasztalt fejlesztők számát is jelentősen növelni fogja.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    Nagyon durva amit a jegybankunk művel. Én meglehetősen pesszimista vagyok a forinttal kapcsolatban hosszútávon, de mégis azt hittem, a ~350-es Euró árfolyammal - egyelőre - azért elégedettek. Erre 345-ös Euró árfolyamnál rárúgták az ajtót úgy, hogy könnyen lehet pár héten belül magától is lejtőre került volna kedves kis pénznemünk, amennyiben tényleg úgy alakul, hogy újabb hullám indul és megint iszkol vissza a nemzetközi tőke a nagy devizákba. Könnyen lehet rákostolunk majd a 370-es Euró árfolyamra, ha a rosszabbik forgatókönyv valósul meg.

    Remélem azok, akik a forint erősödésnél lehülyéztek itt mindenkit, aki hosszútávon nemes fizetőeszközünk ellen fogadtak illetve nem átható csodálattal figyelték jegybankunk minden unortodox mozzanatát, azok most nem lapítani fognak, hanem reagálnak az új helyzetre is.

    Az erőltetett menetben forint rontás, a KATA-sokkal szívózás számomra erősen azt fémjelzi, hogy brutálisan rosszul áll kis hazánk a COVID-19 hatására, a kommunikáltnál sokkal rosszabbul. A KATA-s szigorítás lényegében egy megszorító csomag második eleme (a különadók voltak az elsők). Most sokan kárörvendenek, hogy végre a mocskos "adócsalóknak" is fizetnie kell majd (a francokat), de szépen sorra fog majd kerülni mindenki, nem kell aggódni.

    Csak az elmúlt 30 évből tanulva megszorító csomagok nagy csinnadrattával bejelentése helyett szép lassan fogják adagolni majd a szívatást, hogy ne legyen kedve egyszerre sok embernek utcára menni és kukákat borogatni.

  • julius666

    addikt

    válasz Ixion77 #45203 üzenetére

    Amit írsz az teljesen igaz volt a csúszó leértékelésre. Magyarán - a COVID-19 exportra gyakorolt gazdasági hatásait némileg kompenzálandó - egy 340-350-es Euró árfolyamra a tavalyi 320-ashoz képest. De ehhez képest azt látjuk, hogy a jegybanknak a 350 alatti (tartósabb) árfolyam már beavatkozást tesz szükségessé. Az se baj, ha rossz esetben akár 370-ig is elnéz az árfolyam. Ez utóbbi már 15% éves esés lenne, ami sok minden, csak nem csúszó leértékelés. Inkább banánköztársaság szint.

  • julius666

    addikt

    válasz Ijk #45265 üzenetére

    +1. Kéménybélelést lefelejtetted, egy millát még lazán rá lehet dobni az összegeidre ha azt is kell. :)

    Én 2014-ben újíttattam a pecóm (igaz tégla, nem panel, de hasonló "kiadni való" BP-i garzon). Komplett felújításról beszélünk újracsövezéssel, vezetékezéssel, fűtéssel, burkolással (ablakok, ajtók maradtak). 4m volt a vége és utána jött még a berendezés. Kétlem lehúztak volna, kértünk több helyről is árajánlatot és kb. ennyi volt mindenhol. Nem dobtak rá "extrát" sem végül, pedig gázművek miatt volt nem kis kutyulás. Annyit fizettem, amennyit előre megbeszéltünk.

    És ez mint említettem, 2014 volt, az ingatlanpiaci forduló éve. Emlékszem a vállalkozóval csevegtem is arról, hogy évekig alig volt melójuk, de jövőre (2015) úgy néz ki, már jönnek szép sorban a megrendelések. Azóta munkadíjak, anyagár alaposan ki is lőttek.

    Gondolom akik kifiguráztak, azoknak a 2000-es években volt utoljára köze lakásfelújításhoz.(esetleg nem merik beismerni, hogy egy hidegburkoló/villanyszerelő jobban keres náluk ;] )

  • julius666

    addikt

    válasz vzozo #45312 üzenetére

    Szerintem a fentebbi példával inkább az a nagy baj, hogy a 35 misinek megfelelő EUR befektetés után jó ha kapsz 150e osztalékot hónapra leszámolva, ami nagyon frankón jön ha
    forgatni akarod a portfóliódat, vagy ha ideiglenesen néha (pl. munkavesztés) miatt megszorulsz, de azon túl nagy kerek lófütty ha pl. korrekt nyugdíjban gondolkozik az ember. Szóval ez inkább csak egy szép kerek állomás egy megtakarítási életútban mint komoly eredmény, miközben havonta kb. annyit kell félretenned hozzá az életed 1/8-ában, mint a magyar medián fizetés. Nem csodálom, hogy az átlag magyarnak eszébe se jut komolyabban gyűjtögetni.

    A másik, hogy e mellé saját BP-i, családalapításra alkalmas ingatlan összeszedése 0-ról azért már erősen véleményes. Ehhez nyugat-európai szemmel is már látható fizu kell, nem egy "jó meló", nyilván a mindset csak az után számít, ha ez megvan. Meglévő családdal nekiindulva pedig szinte lehetetlen munkabérből ezt kihozni, ennyi idő alatt.

    Persze az ingatlan boom előtt összejöhetett, meg nem mindegy milyen lakás/hol, de ha vidéki lukról beszélünk, úgy azért erősen képmutatás a fenti állítás.

  • julius666

    addikt

    https://index.hu/gazdasag/2020/07/06/napokon_belul_johet_az_airbnb_budapesti_megregulazasa/

    Nyilván eddig sem futottak 100% kihasználtságon az Airbnb-s pecók, de tippre 60%-on simán. Sokat emelni nem lehet az árakon, szóval ez így könnyen lehet felezi az elérhető éves hozamot.

    Persze lehet olyannal játszani, hogy nyáron Airbnb, egyébként egyetemistáknak kiadás, csak ez nem működőképes bárhol, meg szerintem sokan csinálták eddig is. Egyetemista sincs végtelen, koronavírus mellett pláne, de hosszabb távon sok oktatási intézményben lehet elgondolkoznak egyébként is a távoktatás lehetőségén, most hogy ki lett próbálva.

    Ingatlan bérleti piacon ez mindenképpen bérleti díj csökkentő hatású, több mint 10e Airbnb-s lakás van jelenleg BP-n a cikk alapján, ez azért számottevő mennyiség. Esélyes egy részük eladósorba is kerül, mert a tulaj már nem számít értelmes megtérülésre.

    Egy biztos: befektetői szemmel az ingatlan még inkább offos mint eddig, tavalyi MÁP+ bejelentés előtthöz képest ez egy olyan jó 40% szinte teljes eltűnését jelenti akkor a keresleti oldalról.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz emvy #45644 üzenetére

    Oké, és ezen a téren mi változott mondjuk 1 évvel ezelőtthöz képest? :)
    Se a kilátások, se az eladott autók száma nem nagyon változott.

    Szerintem két fő ok van a hatalmas növekedés mögött:
    - zéró hozam környezet miatt "stock is king", főleg a technológiai mém papírok
    - valójából Musk cégbirodalmába akarnak beszállni a befektetők, de erre egyedül a TSLA papírokon keresztül van lehetőségük

    Utóbbi főleg a SpaceX sikerei miatt fontos. A cég által megcélzott terület (űrutazás) elképzelhetetlenül nagy növekedés előtt áll hosszútávon várhatóan, a SpaceX meg nem csak pár területen jár a konkurencia előtt (lásd Tesla), hanem konkrétan állva hagyta az egész ipart, beleértve az állami szervezeteket is, amit azok még be is ismernek.

    A figura előéletét ismerve nem is teljesen hülyeség ez a gondolat, igen erős a kapcsolat a cégei között. Könnyen lehet ha a SpaceX kereskedhető lenne, akkor az ment volna ennyit és TSLA inkább a piac többi részével mozogna együtt nagy változások hiányában.

  • julius666

    addikt

    válasz DanielLong #45672 üzenetére

    Ja és az über kedvencem: miért nincs az autókban okostelefon tartó alapból?

    Hatalmas +1. De autós témában a többire is.

    Ha hiszel a második hullám eljövetelében, akkor MÁP+.

    Előző körben is frankó stratégia volt ez, a zutty nagy részét szépen megette nemes kis fizetőeszközünk árfolyam változása. :P

    Ha esik egy jó ~20%-ot a tőzsde és 10%-ot a forint (mint legutóbb), messze nem olyan jó buli már rámarkolni a hulló késekre a MÁP+ hozama feletti pár százalék "apróért".

  • julius666

    addikt

    válasz Veron #45678 üzenetére

    Mivel itt elég nagy kockázatról beszélünk, ezért elsősorban mérd fel a kockázattűrésed, a tőkéd mekkora részével szeretnél majd így "kaszinózni". Azt pedig váltsd át a cél devizába amikor alkalmasnak érzed (kamatvágás után nem érzem nagy esélyét egy komolyabb forint erősödésnek, szóval szvsz sokat nem érdemes várni vele, de nyilván bármi lehetséges).

    Mivel itt rövidtávú spekulációról beszélünk, (idei második félév), sok értelme egyébként sincs berakni ezt a játszós összeget ennyi időre MÁP+ba, az a <2% amit ott kamatozna ez alatt az napi szintű mozgás a deviza árfolyamokban. Ha bekövetkezik a várva várt esemény, akkor mire feltöröd az államkincstárnál az összeget és átutalod a brókeredhez, lehet többet mozdul a forint árfolyam mint amit az egész okoskodáson nyersz.

  • julius666

    addikt

    válasz mantequilla #45684 üzenetére

    Pedig így működik.

    Amivel nem számolsz, hogy előre nem ismered a jövőt, lehet duplázás helyett feleződik az alma részvényár és akkor más végeredmény jön ki.

    Emellett futsz egyéb kockázatokat is, még ha ezek esélye elenyésző is, változhat bármikor az adózás a nyereséged után, illetve a brókered is lóvá tehet (lásd Buda Cash). Utóbbi ellen egy bizonyos összegig jó védettséget tud jelenteni ha BEVA biztosított brókert választasz.

  • julius666

    addikt

    válasz Ixion77 #45795 üzenetére

    Priced in. :)

    Egyébként valószínűleg tényleg, simán lehet az aktuális értékeltségnek ez a fő oka, hogy lesz majd a papírokra "biztos vevő" bármilyen árfolyamon. Ha bekerült majd meglátjuk, elindul-e a lejtőn. Ha igen, akkor ez a kezdete lehet annak, amit évek óta szajkóz sok aktív befektetésben érdekelt szereplő, hogy az ETF-ek túl nagyra kezdenek nőni ami előbb-utóbb ezen alapok megkopasztásával fog járni.

  • julius666

    addikt

    válasz aujjobba #45808 üzenetére

    Én egy szóval sem azt írtam, hogy bődületes nagy veszteségeket fognak most szenvedni az ETF-ek, se nem jósoltam ennek a befektetési formának a végét. Meglehetősen nagyra hízott eszközökről beszélünk, elég ha minden ezekbe fektető zsebéből "kicsit" vesz ki a túloldali viszonylag kevés számú aktív játékos, ők már baromi jól jártak. Számomra ez megkopasztás: te buksz, ők jól járnak.

    És minél nagyobbra híznak az ETF-ek, annál inkább megéri fejni majd őket a jövőben. Elég ha évi pár ilyen manőver miatt buksz összesen 1-2%-ot, hosszú távon az már tetemes különbség tud lenni. Persze ide is igaz, hogy minél diverzifikáltabb az alap, annál kisebb a kockázatod. Meg eredetileg nem is az msci worldről volt szó, hanem az S&P500-ról, nem tudom miért keverted ide.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Bestspiler7 #45935 üzenetére

    RC-nél kb. ugyan olyan árfolyamon váltasz mint a TW-nál. Nagy tételben a váltási költség is kedvezőbb (RC: 0,3%, TW ha jól emlékszem már 0,45%). Ami problémás, hogy RC-nál van minimum költség (5 EUR/USD), de mint írtad, nagyobb összeget fizetnél be, gondolom annak a 0,3%-a úgyis több lenne ennél.

    Ha mégis "aprót" akarsz inkább rendszeresen beutalni, akkor leginkább Revoluton keresztül éri meg.

  • julius666

    addikt

    válasz HussarF #45948 üzenetére

    A lakáskiadásból befolyó jövedelem után nem kell semmit adózni? A leírás alapján nagyon úgy tűnik nem számoltak sem ezzel, sem az amortizációval. :U

    Még ezek után is persze biztosan betegesen jó üzletnek számíthatott és nem sajnálom őket, de azért kicsit értelmesebben is hozzányúlhatott volna a kormány. Mezei megadóztatás simán elég lett volna, esetleg értelmes jogi kereteket biztosítani a lakóközösségnek, hogy az Airbnb-s lakások megemelt közös költségén keresztül némi "kárpótlást" kapjanak.
    Persze tudom, naiv vagyok, a mostani módosítások egyetlen egy célja a kormányközeli kézben lévő szállodák megsegítése.

  • julius666

    addikt

    válasz Cpt.Price #46040 üzenetére

    Bár mivel mindenki pénzt nyomtat, és megy a "race to the bottom", nehéz megtippelni, hogy ki lesz az "első"..
    Ha ez lesz az elsődleges tényező a devizák értékének változásában, akkor nyilván Zsiday logikája fog érvényesülni, az EU tehetetlensége miatt itt kevesebb a tér az unortodoxiára, legalábbis kezdetben.

    Attól tartok viszont ez egy soktényezős képlet, amiben az USA pénznyomtatás csak az egyik tényező. Ráadásul ez egy ismert dolog, tehát ez szerepel már a jelenlegi árazásokban is. Ha jön ősszel/télen egy komolyabb, újabb karantént igénylő második hullám, esetleg kiindul Ázsiából az ipari leállások, 0 turizmus miatt egy pénzügyi válság, akkor könnyen lehet senkit sem fog érdekelni, éppen mennyi dollár van a világon.

    EUR-t a mostani szinteknél nem várom erősebbre, morcosak lennének a gyártulajdonosok.
    Ezt nem teljesen értem, OFF-ban magad is írod, az exportra gyártó munkahelyeden milyen jól jártak a 350-es euróval is. Miért ne járnának még jobban egy 380-as euróval? :F

  • julius666

    addikt

    válasz Dare2Live #46184 üzenetére

    Pls ne basztassuk egymást/menőzzünk ki mennyit keres, simán lehet egészségügyi oka, amiről az illető nem tehet.

    Ettől függetlenül általánosságban kis összegű megtakarításoknál én is inkább a "magadba fektetést" javasolnám. Hogy milyen irányba, az egyéni lehetőségek függvénye.

  • julius666

    addikt

    válasz HussarF #46186 üzenetére

    Én simán el tudom képzelni, hogy valaki havi 25e-ből él. Tényleg csak példának okáért, semmit nem implikálva a fórumtárs helyzetére: mozgásszervi + látásszervi probléma amivel nehéz elhelyezkedni, nyugdíjas szülőkkel (ő saját házukban) együtt élve pedig alacsonyan lehet tartani a költségeket.

    Nyomor? Sajnos nagyon is. De könnyen lehet még ezért is a földhöz vernéd a segged örömödben ha ilyen helyzetbe kerülnél. Ha valami hasonlóan indokolt nehéz helyzetben van a fórumtárs, inkább megsüvegelendő, hogy tud félrerakni még ilyen körülmények mellett is.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz HussarF #46189 üzenetére

    A kis pénzből tőzsdézést én sem javasoltam, ha visszaolvasol láthatod is (csak én kevésbé leugatós hangnemben írtam).
    Kor alapján nem tippelnék diákra, de inkább ne is tippelgessünk, ha szeretné - és van ennek relevanciája a kérdéséhez (azért maradjunk a topic témájánál) - akkor majd leírja ő.

    Mindenesetre hogy ON is legyek, a nyugdíjig hátralévő 20-25 évben ha reálhozamban 5×öz a tőzsdei index alapú befektetés, ilyen összegnél az sem okoz ég és föld különbséget anyagi lehetőségekben, ellenben ha közben lefelez és valami miatt (pl. nem várt egészségügyi probléma) hozzá kell nyúlni az elképesztően fog fájni. Ezért nem javasolnám.

  • julius666

    addikt

    válasz szabi__memo #46269 üzenetére

    Egy - a topic szempontjából igencsak releváns - adatot nem említett a 444-es cikk. Az indexesből idézve:

    A rendelkezésre álló személyes jövedelmek április-júniusban 1530 milliárd dollárral, január-márciusban pedig 157,8 milliárd dollárral emelkedtek. A személyes megtakarítási ráta 25,7 százalékra nőtt, míg az első negyedévben 9,5 százalékon állt.

    Így utólag látszik csak igazán a Trump-segély irtózatos mérete. Persze a nagyobb szereplők, akik tudták hova tenni az összeget, ezt nagyjából már láthatták előre, nem véletlen a segély bejelentése/megszavazása környékén állt meg a tőzsdei esés és fordult hirtelen gyors emelkedésbe. Nem a háziasszonyok fújták segélyből vissza csúcsközelbe a tőzsdét, de a nagykutyáknak vakító zöld jelzés lehetett, hogy itt bizony indulhat a háziasszony rali.

    Minden bizonnyal ez is benne volt, hogy a meme részvények mentek a legnagyobbat, tech szektor, TSLA, meg az olyan vackok, amikbe józan proli ésszel legalább hunyorogva bele lehetett látni valami növekedési sztorit, a gazdasági realitásoktól tök függetlenül.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    Hmm, RC-nál a deviza (EUR) alapú átutalást webes felületről hogyan lehet elérni? Utalásnál a deviza lenyílóban csak HUF van nekem.
    Díjjegyzékben ( [link] ) van "Azonos deviza kiutalás" költség tétel, szóval ebből gondolom, hogy amúgy lehet.

  • julius666

    addikt

    válasz #30786816 #46328 üzenetére

    Téged kéne mutogatni a Dunning-Kruger mellett az enciklopédiában
    Már csak az a nagy kérdés, hogy a passzív portfóliós hozzáállás melyik része a görbének, mert szerintem bárhová rá lehetne bökni. :DDD

  • julius666

    addikt

    válasz Kobe #46387 üzenetére

    Kiszamolo Miklós egy nagyon jó pénzügyi, életviteli tanácsadó és jó tollú blogger, de mint befektetési tanácsadó valami egész elképesztően pocsék. Ha elkezdem összeszedni az ETF-ek erőltetésén túl tett befektetési tanácsait/ötleteit (hirtelen ami az eszembe jut: 2014-ben a "ne vegyél ingatlant", aztán a "ne vegyél bitcoint", "ne vegyél Teslát", a ruszki részvényeit, vagy éppen az azóta kb. harmadolódott Teva részvényeket) akkor egész szép pénzeket lehetett volna keresni azzal, ha mindig az ellentétét tette volna az ember annak, amit a blogjában olvasott.

    Ezzel szemben Zsiday track recordja egész impozáns, hazai befektetési világból az egyik leginkább említésre méltó figura szvsz. Persze sok mindent benézett már ő is, ész nélkül megjátszani a nézeteit nem érdemes.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Kobe #46392 üzenetére

    Lol, meg szabad kérdezni - már ha nem túlságosan OFF - hogy ezt mivel tudta elérni?

    #46393 Ijk: én sem bántani akartam, elnézést ha úgy jött volna át. Sőt, az rendben is van, hogy pár háziasszonyt elriasztott a tőzsdei kaszinózástól.

    De azt látni kell, hogy a figura mihez ért és mihez nem. Befektetésekhez semmivel sem ért jobban mint innen a nagy többség, sőt. Lényegében elolvasott ő is pár alap könyvet, meg forgatott kettőt a kis pénzecskéjén - szerintem ő se rendelkezik sokkal többel kb. 10 évnyi magánbefektetői tapasztalatnál, pár milla játékpénz ide-oda pakolásánál. A befektetési tanácsai nagyjából annyit érnek mint amit ljk vagy éppen julius666 egy rajzolt avatár mellé ideböffent egy IT fórum eldugott befektetői topikjába. Ezt vesd össze mondjuk egy Zsidayval vagy a lustaportos András Györggyel.

    És még egyszer, nem bántani akarom, mert nem ő nem is hirdeti magát befektetési tanácsadóként (tudtommal), meg minden ilyen jellegű írásához oda is szúrja, hogy ez nem befektetési tanács, kezelje mindenki a helyén. De ettől még nagyon sokan sztárolják, itt, ezen a fórumon is, amit azért már nehezen értek.

Új hozzászólás Aktív témák