Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hi!King

    őstag

    válasz Vision #98609 üzenetére

    Hú, itt látom komoly fogalmi zavarok vannak. Összekevered a bankok működését a bankrendszer működésével, illetve a bankrendszer multiplikátor hatását a betét-hitel viszonnyal. Mondhatnám, hogy olvass kicsit utána, de inkább megpróbálom elmagyarázni az alapokat.

    Amit banki pénzteremtésnek nevezünk, az nem úgy működik, hogy Jóska bevisz 100 Ft-ot, a bank meg kihelyez 1000 Ft hitelt ebből. Hanem úgy, hogy Jóska elhelyez 100 Ft betétet, a bank kihitelez 10%-os tartalékráta mellett 90 Ft-ot, amelyet a hitelfelvevő elkölt mondjuk Pista boltjában, aki a 90 Ft-ot a bankba helyezi, amiből a bank kihitelez 81 Ft-ot és így tovább. Nyilván ennél összetettebb, mert van bankközi piac, és a források és hitelkihelyezések is sokfélék lehetnek, illetve szavatoló tőkéjének is kell lennie a banknak, általánosságban a 8-szoros tőkeáttétet nem lépheti át, de ez is bonyolultabb, mert egyes elemek a banki mérleg eszköz oldalán eltérű súllyal számolódnak a tőkemegfeleltetésbe.

    A lényeg, hogy attól hogy multiplikátor hatás van, nem az van, hogy Józsi befárad a bankba, 100 Ft-ot befizet, és a bank ezt tartalékba helyezi, majd 100 Ft hitelt kihelyez, ez a multiplikátor hatás ahogy írtam sok lépésben történik.

    A banknak pedig a mérlegének a forrás oldalán bankbetétek és más betét jellegű források vannak (plusz a szavatoló tőke, ami saját tőke + alárendelt kötvényekből áll*), az eszköz oldalon pedig kihelyezett hitelek, illetve más befektetési eszközök vannak. A banknak pedig abból van nyeresége (a működési költségek levonása után, illetve az egyéb díjak beszedésén kívül), hogy nyilván a hiteleken és egyéb befektetett eszközökön magasabb hozamot hoz össze, mint amennyit a betétek és egyéb idegen források után kifizet kamatot. Ideig-óráig előfordulhat, hogy a forrásainál olcsóbban hitelez, pl. amit említettél, eltévő időtávok miatt, de hosszútávon ezzel vesztesége keletkezik.

    *Egyébként az is lehet, hogy ezt keverted össze a betétekkel, mert 1 egység alárendelt kötvény után tényleg többször annyi hitelt helyezhet ki, mert ezzel a tőkemegfelelési mutatójának a nevezőjét növelte. De ehhez is gyűjtenie kell annyi egység betétet, amennyit kihitelez.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák