Keresés

Aktív témák

  • Csaba....

    senior tag

    válasz SystemRoot #785 üzenetére

    Hello!

    Abban teljesen igazad van, hogy némely gyártó ''csal'' a válaszidők megadásával, mint a kiskerarak. :) de a magas válaszidő játékban szerintem nagyon zavaró, megfájdul tőle az ember feje, és ráadásul élvezhetetlenné teszi a jétékot. (Pl.: FPS játéknál amikor megfordul az ember, akkor ''húzza'' a képet.)

    Most vettem észre hogy csak 726 hsz-al vagyok fanatikus tag, más pedig 820-al senior.
    Akkor ez most hogy is van? :F


    [Szerkesztve]

  • cousin333

    addikt

    válasz SystemRoot #785 üzenetére

    Egyetértek abban, hogy a válaszidő elég kevés dolgot mutat meg. Alapvetően befolyásoló tényező az alkalmazott panel típusa is. Minden típus különböző karakterisztikával rendelkezik, már ami a váltások sebességét illeti. A válaszidő az on/off időt adja meg (pl. régi 25ms-eseknél 15/10). Probléma, hogy míg ez az idő MVA/PVA panel esetében közel szimmetrikus, addig Tn esetén nem (mondjuk 15/5 vs. 25/5, nem ugyanaz, pedig a válaszidő mindkét esetben 30ms). Figyelembe kell venni továbbá a beállított fényerőt és a kontrasztot is. A legnagyobb probléma azonban, hogy míg a válaszidőt a fekete-fehér-fekete váltásra értik, ez nem veszi figyelembe, hogy az esetek túlnyomó többségében nem ezt nézzük, hanem valami finomabb átmenetet. Tehát a monitor válaszideje attól függően változik, hogy mekkora a két megjelenítendő szín ''távolsága''. Általában minél közelebb van a két szín, annál lassabb a váltás. Persze a gyártók nem restek megadni a mért minimális időt, ami történetesen az on/off váltás (kivétel az S-IPS panelek esetén).
    Itt most vitatkoznom kell veled abban, hogy az MVA ''egyenletesebb'' ezen a téren. Pont ellenkezőleg, az MVA fő problémája, hogy kis váltások esetén a válaszidő ''elszáll''. (Egyébként szerintem a 4ms-et nem igazán látnánk meg - ha látjuk egyáltalán - a fő probléma az, hogy a tipikus váltás sebessége nem ennyi, hanem jóval több, mértéke és jellegzetességei pedig az alkalmazott technológiától függenek.)

    Lássuk mindezt grafikonokon:
    - Tn-film és S-IPS: [link]
    - MVA/PVA: [link]
    - PVA+overdrive (Samsung 970P): [link]

    Mit látunk? Azt, hogy a Tn filmes, annak ellenére, hogy 8ms-esként árulják, valójában gyakran meghaladja a 20ms-et is! Az MVA hiába 16ms-es, kis változások esetén akár 60-80ms is lehet a válaszidő (ezért érdemes mondjuk szürke alapon fekete kurzort mozgatni, azon eléggé látszik az utánhúzás). A legmegbízhatóbb az S-IPS technika, ahol a megadott 25ms nagyjából a maximális válaszidőnek felel meg. AZ MVA gyászos szereplését igyekszik menteni az overdrive technika, ami gyakorlatilag a szükséges feszültségnél nagyobbat kapcsol az elektródákra, hogy a folyadékkristály tehetetlenségét könnyebben legyőzze. Ezzel a módszerrel sikeresen csökkentették a válaszidőt, vagy legalábbis a magas válaszidők tartományát sikerült leszűkíteni. Probléma még, ha a túllövés ''túllő a célon'', ilyenkor például kékes színű utánhúzás jelenik meg a monitoron (970P).
    Összességében tehát az S-IPS és a Tn-film nyerne, amennyiben csak a válaszidőt nézzük. Az a baj, hogy ugyanakkor (az áron kívül) minden más paraméterben (kontraszt, betekintési szögek) az MVA/PVA a jobb, tehát választáskor kompromisszumra kényszerülünk, mert nincs tökéletes megoldás, csak más megközelítés. A színhűsége például az S-IPS-nek a legjobb, de annak meg a kontrasztja elég gyenge.

    Mi ezekből a tanulság? Meg kell nézni a monitort, hogy lásd, zavar-e az utánhúzás! Mert például 25ms-el eléggé látható az utánhúzás (azért nem mindig!), de kérdés, hogy ez mennyire zavaró. Van, akinek egyáltalán nem jön be a TFT képe, legyen az akár a legkisebb válaszidejű monitor, van, aki elvan a 25ms-el is (mint pl. én, aki többre tartottam a szép képet, mint a kis válaszidőt). Ha én ma választanék, akkor biztosan egy overdrive-os MVA/PVA paneles monitor mellett döntenék.

    Akit mélyebben érdekel a téma (és érteni angol), az itt elég alaposan tájékozódhat:
    ''régi'' technológiák: [link]
    Overdrive-os monitorok: [link]
    rövid összefoglaló/vásárlási tanácsok: [link]

    [Szerkesztve]

    "We spared no expense"

Aktív témák