Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • jeriko2

    tag

    válasz DeFranco #27439 üzenetére

    Pedig nem.

    Mondjuk egy normális lakás eleve nem hűlhet sokat nap közben. Nekünk egyedül álló családi ház van, az -5°& esetén hűl napi max 2°C-ot, tehát ha reggel elmegyek 22°C-al, legalább 20°C lesz amikor hazaérek, de inkább 21°C.

    (Laktam olyan társasházi lakásban, ahol alattam, felettem, jobbra, balra és mögöttem is fűtött lakás volt, az ablakok pedig egy zárt udvarra néztek. Na ott simán kihúztam úgy több telet, hogy csak a gázkonvektor őrlángja égett.)

    A kihülés "fizikája" annyi, hogy alacsonyabb hőmérsékletű lakásból (itt a kinti-benti hőmérséklet különbség számít) kevesebb energia szökik el, mint egy szinten tartott hőmérsékletű lakásból. Maga a felfűtés pedig ugyan több energia, de kevesebb mint amennyit spóroltál.
    Nagyjából úgy képzeld el, mint egy magas tartály, aminek van egy pici lyuk az alján. A benne levő víz mennyiség az energia, a vízszint a hőmérséklet, a lyukon kifolyó víz pedig ami kimegy a szigetelésen. Minél jobb a szigetelés, annál kisebb a lyuk. Viszont minél magasabb a vízszint, a lyukon annál több víz folyik ki, mert annál nagyobb a nyomás.
    Folyamatosan kell vizet pótolj a tartályba, hogy a vízszintet (hőmérsékletet) adott határokon belül tudd tartani - ez a fűtés. Ha szinten tartod a vízszintet, akkor folyik ki a lyukon a legtöbb víz, mert akkor a legnagyobb a nyomás a lyuknál. Ha hagyod hogy lecsökkenjen a vízszint, egyre kevesebb víz fog elfolyni a lyukon. Persze ha vissza akarod állítani az eredeti szintet, akkor több víz kell, de könnyű belátni, hogy kevesebb, mintha folyamatosan tartottad volna a szintet (mivel kevesebb folyt el a közben alacsonyabb vízszint miatt).

Új hozzászólás Aktív témák