Új hozzászólás Aktív témák

  • Totyi

    őstag

    Böngészeés közben erre akadtam,elég érdekes:
    Nem okoz károkat az alkotóknak a fájlcsere?

    Az Ottawa-i Egyetem egy jogtudományi professzora azt állítja, hogy nem megalapozottak a zeneipar állításai, amelyek bevételeik visszaesésért a fájlcserét teszik felelőssé. Michael Geist nem kevesebbel vádolja a zeneipart mint, hogy a két jelenség közötti összefüggés igazolni hivatott számításaik helytelenek. A professzor szerint a fájlcsere összességében nem hogy kárt nem okoz, de inkább plusz bevételhez juttatja az alkotókat.


    Geist ''A fájlcsere mítoszok cáfolata: a kanadai tapasztalatok vizsgálata'' című művében a maga a kanadai zeneipar által nyilvánosságra hozott eladási számok alapján bizonyítja be, hogy már eleve hamisak a kiadók milliárdos visszaesésekről szóló beszámolói. A professzor szerint a zeneipar által 2 milliárdosként propagált visszaesésből az eladási mutatók alapján csak mintegy 431,7 millió igazolható, amely az eredeti számnak alig egy ötödét adja.


    Ezen kívül az ottawai jogtudós vitatja azt is, hogy a néhány százmilliós visszaesés oka a fájlcserélés terjedésére lenne visszavezethető. Geist e helyett azt állítja, hogy a csökkenő CD-eladások inkább az alternatív médiumok és szórakozási formák - köztük a DVD, a számítógépes játékok, a mobiltartalmak és az Internet-használat - egyre nagyobb térhódításának köszönhető.


    További problémát jelent - véli a professzor - a kereskedelmi piac diverzitásának csökkenése, a kisebb szakboltok eltűnése is. A Wal-Mart-hoz hasonló óriási áruházláncok ugyanis jellemzően az átlagos szakboltoknál szűkösebb kínálattal rendelkeznek csak, ami szintén tovább csökkenti az egyre inkább ezen áruházakba járó fogyasztók vásárlási hajlandóságát is.


    Geist arra is felhívja dolgozatában a figyelmet, hogy mivel a szerzők a CD-ik eladási árának csak alig néhány százalékát kapják meg jogdíjként, a kiesés rájuk jutó részére még a korábban vázoltaknál is csekélyebb, amit ráadásul bőven kompenzál az üres, írható hang- és médiahordozókra Kanadában is kivetett reprográfiai jogdíjból befolyó összeg mértéke.



    Így - vélekedik a professzor - a szerzők valójában nem, hogy kárt nem szenvednek a fájlcsere által, de talán még jobban is járnak azzal, ha alkotásaikat a fogyasztók nem a boltban veszik meg, hanem maguk töltik le és írják ki nyers CD-kre, amelyek árába a később az alkotók között szétosztásra kerülő reprográfiai díj már eleve be van építve.


    Hát nem tudom.Nagyon érdekes dolgokat ír le a prof,még van is benne vmi.
    Ha már volt ilyen téma,akkor bocs;linket ide és lehet zárni.
    Várom a véleményeket.Mindenesetre az tény;ha nem volna p2p,akkor nem fogyna ennyi cd ill dvd.Az megint más tészta;hogy a dvd-k jó része a fetekepiacon érvényesül.

  • _Petya_

    őstag

    válasz Totyi #2 üzenetére

    Sok ilyen topic volt már. A lényegen nem változtat semmi: a kiadók nem hajlandók tudomásul venni, hogy már nem tudják többszáz %-os haszonkulccsal eladni az egyre igénytelenebb zenéiket, és ezért a p2p-t teszik felelőssé. Az újabb és újabb DRM-megoldások pedig senkinek sem fognak kelleni. Nem sok kell ahhoz, hogy a szerzők is felismerjék, hogy nincs szükség kiadókra. Szépen felteszik a számaikat a netre, és a koncertekből is simán (esetleg jobban) megélnek, mint abból a pénzből, amit a kiadók dobnak nekik, miután a busás hasznukat levették...

    Petya

    [Szerkesztve]

    Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

  • bzoley

    veterán

    válasz Totyi #2 üzenetére

    Nem vagyok professzor, sőt még szakértője sem a témának, de azt eddig is tudtam, hogy a helyzet közel sem így áll, és csak valahogy pótolni szeretnék a kiadók a kiesett bevételt. Ha csak a saját példámat nézem, néha töltök le egy-két számot, ritkán albumot. Leginkább akkor, ha valahol véletlenül észreveszem és felkelti az érdeklődésemet. Vígan meglennék nélküle, nem hiányozna ha nem hallgathatnám, és legfőképp nem venném meg. Tehát nem hogy kárt, de bmég bevételkiesést sem okoztam a letöltéssel, mert smmiképp nem vettem volna meg az adott zenét. Aki meg zenemániás, az valószínűleg előbb-utóbb úgyis megveszi magának a kedvenc lemezét.

  • FefeeX

    veterán

    válasz bzoley #4 üzenetére

    Támogatom teljes mértékben a meglátást...
    Én amit arra érdemesnek találok, úgyis megveszem, a többit meg úgysem veném meg.
    Töltök zenéket, de általában 1-2 hallgatás és süllyesztő...
    Ezért akarnak lehúzni tízezrekkel?
    ---egyébként amiket hallgatok, azok nem kaphatók médián, általában, mert mire kijön valami albumon, már rég kifutott lesz---

  • Miracle

    senior tag

    maga a filecsere lehet hogy nem, de az ilyen velemenyek miatt elmarado karteritesek mindenkeppen, igy nem keteselyes a RIAA es tarsaik velemenye :)

    értelmező késziszótár :: rekurzió --> lásd : rekurzió

Új hozzászólás Aktív témák