Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz Iker Reffel #912 üzenetére

    "valaki adna felvilágosítást, hogy az akkumulátor feszültsége és áramerőssége mire jó?"
    Tegyük tisztába a dolgokat:
    1.) Az akku névleges feszültsége Ni-xx (NiCd és NiMH) kémiájú akkuknál egyetlen cella esetén mindig 1,2V. Ez nem opció, akármilyet típusú / gyártmányú NiMH-t is használsz, mindig ennyi lesz.
    2.) A mAh, mint a mértékegységéből is kiderül, nem áramerősség! Ilyen konkrét értéke egyetlen akkumulátornak sincs, mivel az akkuból (mint feszültségforrásból) kivett terhelőáramot a terhelés (fogyasztó) határozza meg. A mAh vagy Ah pedig töltésmennyiség, mint a coulomb (ami mellesleg amperszekundum, vagyis [As]). A cellára specifikált töltésmennyiség azt a töltést jellemzi, amely visszakapható belőle a kisütés során. Ezt a mAh / Ah mennyiséget akkuknál más néven kapacitásnak hívjuk (ami viszont nem ekvivalens a kondenzátorok kapacitásával).
    A nagyobb kapacitású akku elvileg tovább bírja a használat során, az adott fogyasztó által felvett áramerősséget viszont ez nem befolyásolja. 550 mAh: az akku 55 mA-es áramterhelést 10 órán keresztül tud biztosítani, míg lemerül, egy 1100 mAh-s pedig ugyanakkora áramot 20 órán keresztül (vagy 10 órán át 110mA-es áramot, a kettő szorzata adja a kapacitást).
    Töltőnél nem muszáj ragaszkodni ahhoz, hogy akkukat is adjanak vele. A jó töltő ismérvei: automata töltésvég-detektálás (-dV, feszültségvisszahajlás-figyelés), cellánkénti kezelés, gyorsított - esetleg változtatható áramú - töltés. Egyéb extrák lehetnek: cellahőmérséklet figyelése, töltés megkezdése előtt kisütési lehetőség, kapacitásmérés. Ez mind belefér 10e forintba, de látogasd meg a töltős topikot, abban sok tanácsot tudnak adni ezzel kapcsolatban.
    Akku: a megfelelő típus kiválasztása több dologtól függ. Például, hogy a fogyasztó (esetedben a fejhallgató) mennyire képes kisütni, vagyis kihasználni az akkuban tárolt energiát. Ha jól, és viszonylag gyakran használod, akkor a nagyobb kapacitású akku egyenes következményként hosszabb üzemidőt eredményez. Ha kevésbé jól (ez nagyobb áramfelvételélre képes berendezésekre, pl. digit. fényképezőkre jellemző), illetve nem annyira sűrűn használod az akkus készüléket, akkor jobban járhatsz egy alacsony önkisülésű, összefoglaló néven LSD típussal még akkor is, ha utóbbiak névleges kapacitása kisebb a hagyományosokénál, mert a kapacitás fontos adat ugyan, de nem minden esetben a nagyobb kapacitású jelenti a tartósabb, használhatóbb akkut.

Új hozzászólás Aktív témák