Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • alcsapalcsa

    tag

    Helló mindenkinek!
    A lustaság nagy lelkesedést ad az embernek, így találkoztam a neten a sonoff kapcsolóival, akkor még azt hittem ez sima liba lesz, de sok hozzászólás és cikk és leírás után írnék egy kis esszé-kérdést, amiért előre is elnézést kérek…
    Amit én megélek az okosotthonnal kapcsolatban: Van egy központi vezérlő, irányító-manager szerver, ami lehet (felhő, pc, mac, rpi … ) bmi, amin elfut a vezérlő program, és vannak szenzorok, illetve relék és az összes többi, csak a kettő közötti kommunikációt valósítja meg.

    1. gondolom ha lenne egy olyan kis központi egységem, amin fut a vezérlő program és amelyen van 100 kis tüske (pin) és rácsatlakoztathatnám a szenzorjaimat, akkor nem is lenne szükségem semmi egyéb eszközre.
    2. ha a végéről indulunk el: a szenzorokat, vezérlőket, ha az 1. lehetőség igaz, de nem tudjuk megvalósítani, be kell kötni a rendszerbe, erre megfelelőek az Arduino / NodeMCU lapkák. Biztos van sok más is, de én ezeket olvastam itt. Biztos van Zigbee-s lapka is, de azt csak a xiaomi zárt rendszerében olvastam itt, így nem foglalkozom vele :). Tehát ezeknek a feladata, hogy a szenzorokból kinyerje az adatokat, illetve ami vezérelhető azokat vezérelje is, illetve vmilyen csatornán kommunikáljon a központtal (wifi, 433hz, Zigbee, stb.)
    3. a központi egységemnek kell rendelkeznie vmilyen fogadó felülettel, amin keresztül kommunikál a szenzorokkal (azok vezérlőjével). Ez lehet bluetooth, wifi, vagy leginkább az előzőekben felsorolt (wifi, 433hz, Zigbee, stb.) csatornák. A RPI-nél ezért kell egy usb-s vmi, ami biztosítja ezt, feltéve, ha nem wifin akarok minden jelet továbbítani, mert akkor nem kell semmi. Ez lenne a fejemben a működési váz, és jöjjenek a plusz kérdések
    4. a kommunikációs csatorna lehetne simán kábel is? RPI-hez kellene kötni vmit, ami rendelkezik ilyen tüskékkel (pin) és bekötöm direktbe és kész? ez mondjuk a fentnevezett usb-s vmi (pl. Arduino)
    5. Az Arduino típusai között a különbség, hogy mennyi bemenettel rendelkezik, illetve milyen csatornákon tud kommunikálni, esetleg mekkora a mérete?
    6. a sonoff vezérlőket (nem a kapcsolók) úgy kell elképzelnem, mint egy NodeMCU-ra (vagy Arduino) felépített panelt? Azért Node, mert ESP8266 chip van benne és abban is az van, bár lehet a többiben is :), de végül is ez nem lényeges. Tehát egy alap vezérlő, amire rápakolták a 220v-ot, illetve a relét + néhány pint?
    7. ha a 6. pontra igen a válasz, akkor ezekre a pinekre én rárakhatom a szenzorokat is, ami egy szobába illik? Vagy ehhez kell mellé egy 2. pontban részletezett alap, amire ráhelyezem a szenzorokat?
    8. Egy lámpa kapcsolására nem az a legegyszerűbb vezérlés, ha egy sonoff-ot illesztek minden kapcsoló mögé, itt egy hozzászólásban linkelve volt egy egyszerű kapcsolás, a hagyományos kapcsolókkal hogyan köthető össze, majd egy másikban, hogyan lehet a szervernek visszajelezni, hogyan áll a kapcsolás, hogy ne zavarodjon meg. Eltekintve a faragástól, hogy be kell vésni vhova a sonoff egységet? Ez a megoldás (véséseket eltekintve – de mondjuk azt, hogy új lakásnál) egyszerűen megoldaná a váltókapcsolást is, egy lépcsőházban. Bekötöm a sonoffra a lámpát, ami meg addig a kapcsoló hálózata volt, azt meghagyom gyengeáramúra és bevezetem a sonoffba?
    9. Persze a sonoff-ok nem az eredeti felhős szoftverrel működnének!

    Kb így hírtelen ennyi gondolatom / kérdésem lenne, azért számoztam, hogy könnyebb legyen igen/nem válaszokat adni :)

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz itanczos #694 üzenetére

    Köszönöm a választ! A 3. talán csak annyiban kérdés, hogy így működik-e.

    Nekem az okos kapcsolók (fali) nem tetszenek. Egyrészt drágák, kellene belőle vagy 10 egy átlagos lakásba, a kapcsolók nélkül, csak okosan vezérelve meg halott, mivel gyerek, nagymama … stb.. A sonoffban az tetszett, amit Zirowe írt (#368) egy videót linkelve, ahol a hagyományos kapcsolóhoz kötötték be. Így lehetett kapcsolni hagyományosan is, illetve okosan is. Itt a probléma, hogy hogyan érzékeli a szerver, hogy felkapcsolt vagy sem? Erre írt a (#372) válaszban vmit, amit nem értek, de aki foglalkozik vele, hátha.

    Minden kapcsolóba megy 2 ér legalább (csillárnál dupla, tehát 3). Általában a kapcsoló felett van egy doboz, onnan jön a fázis a kapcsolóhoz, majd vissza közvetlen a lámpához. Ha a sonoff-ot berakom a lámpához, akkor a fázist tudnám használni a (#368)ban linkelt video szerinti bekötéshez. Ha csillár (dupla) akkor könnyű, mert van oda és vissza is, csak cserélem a kapcsolót simára és lekötöm a fázist a kapcsolótól, ha csak szimpla ér megy a lámpához, akkor a doboztól kell megoldanom a lámpáig a +1ért (mivel a doboztól lekötöm a kapcsolóhoz menő fázist és meghosszabbítom a lámpáig) és a videó szerinti bekötést meg tudom valósítani. A lámpához megy nulla alapból, az jó a sonoffnak és kell szereznem egy fázist, amit ha meg kellett hosszabbítanom a doboztól a másik vezetéket, akkor mellette bekötöm. Persze ez vésés és macera, de csak a doboz és a lámpa között. Ahol a panelek illesztésénél van a kábelvezetés, ott kevésbé gond, ahol minden beton, ott lehet a doboztól levezetni a nullát egyszerűbb a kapcsolóba, viszont itt a sonoff elhelyezése lesz macerásabb.

    Így leírva és visszaolvasva kicsit körülményes, azonban a fejemben a váltókapcsolók sonoff rendszerű megoldása ez alapján körvonalazódott, mivel a így csak a kis tüskéket kell a kapcsolókkal rövidbe zárni és működik, illetve mindez a legkisebb véséssel hogyan adaptálható egy kész házban…..

    szerk..: na jó, ez a lámpához vezetem a fázist, meg minden kicsit szürreális :) de azért ott hagyom ötletelésnek. Én újra húzom a vezetékeimet, így nem gond a sonoff lámpa közeli elhelyezése, de egy meglévő hálózatnál talán tényleg egyszerűbb a nullát levinni a kapcsolóhoz... Talán

    [ Szerkesztve ]

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz itanczos #694 üzenetére

    Keresgéltem a neten, de még elég érthetetlen sok minden. Írtad, hogy te is próbálgatod a sonoff határait megismerni, majd írnál róla néhány gondolatot, mire jutottál? Az elképzelésem, hogy minden szobába megy egy lámpa, illetve legalább egy konnektor, így legalább szobánkként 2 egységre lehetne telepíteni szenzorokat. A véges lehetőség miben jelentkezik? a darabszámban, vagy a típusokban? Van vmilyen lista, amik kompatibilisek a sonoff-val, vagy van vmi elképzelés, hogy milyen szenzorokat lehet telepíteni rájuk? Előre is köszönöm…. :)

  • alcsapalcsa

    tag

    az előbb linkelt sonoff ára most méglentebb.... ha szemezgettél a kipróbálással, akkor talán most érdemes venni egyet-kettőt 8-900 ft-ért

    akit érdekelne a banggoodon:
    3,09 USD - SONOFF® DIY Wi-Fi Wireless Switch
    11.88 USD - Broadlink RM Mini 3 Black Bean

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz fecus #741 üzenetére

    Én is a #727 posztban talált linkre klikkeltem és reggel 3,09USD meg is vettem, de most néztem és sajna már 4,79USD
    A Broadlink RM Mini 3 tartja az árát, de ez ilyen összegben talán máshol is beszerezhető, vagyis közelébe

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz itanczos #685 üzenetére

    Sajnos uebbe a helyzetben vagyok....

    - megjöttek a sonoff basic kapcsolók, illetve megjött az az usb port, amit linkeltél, (tehát nem az, amelyiket ne vegyük, hanem amit igen :) )
    - nekikezdtem a firmware átalakításnak, letöltöttem az adott oldalról az espeasy cuccait, a 120-ast (Current stable: ESPEasy R120)
    - feltelepítettem az usb kütyüt
    - összekötöttem az usb és sonoff pinjeit, GDN-GDN VCC-3v3 RX-TX TX-RX
    - gomb benyom, csatlakoztatom az usb-t a pc-hez, majd elindítottam a flash-t (4/1024/120) majd szépen lement a frissülés
    - usb ki, vár egy kicsit, majd vissza
    - várok .... várok ... várok
    - usb ki, kábelek ki, majd 220v a sonoffra és várok ........

    és semmi. Ezt megismételtem már sokszor, de semmi. Próbáltam az ESP8266Flasher.exe-t is, beállítottam az 1024 bint, majd go, az is lement, usb ki be, majd 220v de semmi...

    végülis kiderült, hogy neked mi volt a gond és miért javult meg? Nem a rossz usb-t használom, bár lehet hibásan küldték, de mondom, a flash lemegy rendesen, hiba nélkül, viszont a wifin semmi sem található.....ez az esp_01 nincs... :(

    segítséget előre is köszönöm

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz itanczos #886 üzenetére

    sajnos nem tudom azt hogyan kellene ... vagyis terminál ablakot nyitni.
    - nekem is rossz drivert rakott fel, ráeresztettem egy driver frissítőt (Driver Easy) és megoldotta, hibát nem írt, úgy néz ki mint máshol.... de ha hibás lenne, attól a flashelés lemenne uígy?
    - azért raktam 230v-is, mert az usb-ről nem láttam semmit, és olvastam, hogy lehet jobb ha 230v-val próbálom, de az sem csinált semmit :(

  • alcsapalcsa

    tag

    Eljutottam a kicsit tehetetlen tanácstalanságig....

    Elkezdtem az okosítást, mint írtam korábban, de semmi eredmény, bmit próbáltam, a frissítés utáni újraindítás után nem jelent meg a wifi esp_0. Viszont találtam egy videót: https://www.youtube.com/watch?v=hMN568beiYE ahol másfajta beállításokat ajánlanak. Tehát letöltöttem az arduino ide-t és telepít, espeasy integrál, majd frissítés. A videó alapján
    Flash mode: dio helyett dout
    A flash size: 1M(64K SPIFFS) helyett 1M(128K SPIFFS)

    és láss csodát megérkezett az esp_01 wifi. Beléptem, beállítottam a wifi jelszavakat és bekerültem a menübe.
    Itt beállítottam egy video alapján https://www.youtube.com/watch?v=fN_QKOWvG1s - gazándiból nem sok mindent, de a wifi status ledet gpio13-ra és innentől a berendezést elveszítettem.... Időtúllépés miatt elérhetetlen, ha újra flashelem, akkor sem történik semmi.
    - próbáltam a flasht az espeasy-vel, az arduino ide-vel, ott az eredeti dio-s és dout-os beállítással, de semmi.
    ha rákötöm az usb-vel a gépre, akkor néhány percenként felkapcsol a sonoffledje kb 25mpre, majd elalszik és uezt eljátsza kb. 1-2 percenként, de elérni soha nem tudom a kütyüt :(

    Ezt eljátszottam egy másik sonoff-val is, így van 2 villogó, de biztos nagyon okos szerkezetem...
    vkinek vmi ötlet?

    [ Módosította: radi8tor ]

  • alcsapalcsa

    tag

    Új fejlemény:
    Amikor a led világít (25mp) elérhető a main rész, de semmi más, ha ilyenkor ráklikkelek bmelyik fülre: ERR_CONNECTION_TIMED_OUT...
    sőt, abban a 25mp-ben a többi menü pontot is elérem..

    [ Szerkesztve ]

  • alcsapalcsa

    tag

    Nos ez egyre megmagyarázhatatlanabb :)

    Aki frissítés előtt áll, annak az arduino ide-t ajánlom sonoff basic esp easy frissítéséhez. A wiki-ben leírtak után a beállításoknál:
    Flash mode: dio helyett dout
    A flash size: 1M(64K SPIFFS) legyen.

    Most működik, megtaláltam az esp_0-t és be tudok állítani mindent, ami viszont probléma:
    Akkor hal meg, ha beállítom a hardwarenél a Wifi Status Led-nek a GPIO-13-at, amint ezt leokézom egy percen belül elszáll. Kb 10 próbálkozás után ezt a beállítást kitöröltem és újra tökéletesen működik.... Persze nem tudom miért kellene azt beállítani, csak ezt láttam sok helyen.

    Viszont nem tudom hogyan tovább :) Ha benyomom a kis gombot, nem történik semmi, keresgéltem leírásokat, de eddig nem találtam semmi megoldást. Most nekikezdek a domoticz leírásnak, mert még virtuális kapcsolót sem tudok létrehozni. A sonoff-ot nem tudom hogyan vegyem fel a hardverekhez, és így tovább... most újra átolvasom a fórumot, de ha vki tudna néhány linket, vagy okosságot azt megköszönném, illetve ha van ötlete erre a 13 gpio-s wifi statusra....

  • alcsapalcsa

    tag

    Nos a factory reset ezen nem segített.... kinullázta, de utána a 13gpio beállítása borított mindent :(

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz itanczos #899 üzenetére

    nos ezt megtehetem 32x-re is, de nem hiszem hogy sokat változtatna.... van még néhány program, néhány beállítás, de kifogyok az ötletekből, max veszek egy másik usb csatolót és megpróbálom azon. Esetleg vki Nyíregyháza vonzásában nem tud kölcsön adni egyet?

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz Janos250 #902 üzenetére

    rendeltem 10db-ot, amikor 3USD volt, ebből csak kettőt alakítottam át, ők a teszt darabok. Mind a kettőnél uaz a jelenség. a DIO helyett DOUT a beállítás és - 1M(512K SPIFF) helyett vagy 128, vagy 64k és működik mind a kettő. (programozni még nem tudom őket, ma néhány példát végig nézek és kipróbálom, így rájövök, hogy most működnek-e valójában) ... de a wifi ap már megy és tudom állítani őket. Nem hiszem, hogy hibás lenne, mivel mind a 2 uazt produkálja, végülis referenciának beáldozhatok még egyet, de azt gondolom uezt fogja csinálni. (bár lehet pont ez a kettő rossz :) ). Mind a kettőnél ha a wifi status led-et beállítom gpio 13-ra azonnal elszáll. 1 percenként beindul, majd 20-25mp-ig, vagy ha vmit csinálok 5mp-ig működik, majd újra semmi. Nem nehéz megfigyelni ezt, mivel a led ilyenkor világít. 60-65mp és 1 utasítást el tudok küldeni (gondolom máshogy számolom, azért a különbség)

    - led elalszik (58mp) ip címre enter és bejön - led elalszik (58mp) klikk hardware bejön, itt kiválasztom a wifi statusnál a semmit - led elalszik (58mp) submit és megszűnik a probléma, minden link él, használható a kütyü. Persze néha nem jön össze, de tartva ezt az 58mp-es szabályt, kb. vissza lehet hozni.

    A menüben semmit nem állítottam be, csak a wifi jelszava és talán az eszköz neve változott, de ha az az eredetin marad is uez. Tehát más beállítással nem ütközhet. Ha kiszedem a led statust, viszont mondom, mintha tökéletesen működne.....

    Egyébként a fórumokon azt írták, hogy talán ez egy új széria, amiben vmit változtattak, amiért nem megy a hagyományos frissítés. Persze kíváncsi leszek, akik mostanában rendeltek, azoknak mi a tapasztalata vele. Vagy megnézem az összeset, hogy mi sorozatszámuk, vagy bmik és hátha találok különbséget.

    [ Szerkesztve ]

  • alcsapalcsa

    tag

    Lenne egy új kérdésem
    - arduino ide-t használok, és miért van az, hogy felrakom a sonoff-ra vele az espeasy-t, majd állítgatok benne dolgokat és elszáll.... (eddig nem gond) majd betöltöm újra az espeasy (zip)-ből az ino fájlt és újra felrakom a sonoff-ra és még az esp_0 is bejön, ahol beállítom a wifit, de belépve a kütyübe, uazok a beállítások fogadnak, mint az újrafrissítés előtt. De ha közben rárakok egy led villogtató kis vmit és a sonoff elkezd villogni, majd újra rakom az espeasy-t, akkor is ott maradnak beállítások...

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz alcsapalcsa #932 üzenetére

    úgy tűnik megoldódott ....

    itanczos: majd írsz néhány gondolatot, hogy a sonoff sok szenzorosításával hogyan állsz?

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz itanczos #934 üzenetére

    fogalmam sincs.... kerestem egy 1megás üres bin-t, azt feltöltöttem, majd a led villogtatót, majd felraktam újra az espeasyt.... és jó lett. Volt egy sok napja üzemelő egységem, illetve ez a másik. kihúztam őket, szereltem egy hosszabbítót, majd megpróbáltam újra visszakötni őket 220v-on, de megint nem csatlakozik csak most az sem, ami eddig működött... ennyi :)
    Kezdem nagyon nem érteni. Ha ota frissítem, melyikre tegyem? a rajta lévő 120, vagy a legújabb ESPEasy_v2.0.0-dev12_normal_1024.bin ?

    OTA 120-val még ment, majd OTA ESPEasy_v2.0.0-dev12_normal_1024.bin és nem kapcsolódik ... :(

    [ Szerkesztve ]

  • alcsapalcsa

    tag

    Ennek az okosotthon mizériának egy problémája van, hogy öregszem vele vagy 10 évet....

    Találtam egy fórumot, ahol hasonló problémákkal küzdenek:
    http://www.letscontrolit.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=3328&start=10
    Itt a #20 bejegyzés érdekes, aki megoldásként azt találta, hogy kicseréli az eepromokat és ezzel megoldja a problémáját, mert az eredetik nem szeretik az új firmware-t.
    "It seems to be that the Xircor-Chips have some properties, that has an impact on the firmware..."
    Találtam egy másik oldalt, ahol lecserélik a memóriát, bár nem sonoff, de esp8266:
    http://it-pro-hu.blogspot.hu/2016/10/

    Lefotóztam a memóriát és nekem is a fenti hozzászólásban leírt van benne [Xircor-Chips - (PN25F08B 1713X3G)], így lehet megvan a bibi.
    [kép]
    Egyébként nektek milyen van benne? Mert ha uez és azok tökéletesen működnek, akkor nem tudom mit tegyek. És az alapvető problémám, hogy azt sem tudom, miért szállnak el egyáltalán. Van amelyiket csak kihúztam a konnektorból, majd vissza és már nem csatlakozott, miközben korábban ezt megtettem 10-20x is uazzal. A legutóbbit sikerült OTA frissítenem 120-val, majd kipróbáltam a wifi status gpio13-at, és a korábbiakhoz képest tovább bírta, de eltelt 20-30 perc és husss...

    Sajnos kezdek elfáradni :)

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz itanczos #949 üzenetére

    azt gondolom elég látványosan dokumentáltam a folyamatos szívásomat a kütyüvel... Ezt a bejegyzést is néztem és ezzel a programmal is végig csináltam a frissítést, azonban uolyan instabil volt a rendszer, hiszen az a.ide-vel is felmegy rá a frissítés, csak wifi status 13gpio elszállás, vagy random ki-be kapcs elhalás történik... neked mi a tapasztalatod az elmúlt 4-5 :) órában. Ha a wifi statust beállítod, akkor nem száll el a kütyü?

    - nekem ma jönnek meg az új eepromok, vettem 1mb és 4mb winbondokat, aztán meglátjuk... Még nem csináltam ilyet, de a mai már youtube generáció, így mindenre képesek vagyunk mi is :) Majd mesélek az eredményekről...

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz BullZeye #952 üzenetére

    Hát az eddigi hozzászólásokat figyelve:
    - csövezd be a házat
    - mindenhova vigyél nullát is
    - ne a szabvány dobozt használd a kapcsolóknál, meg másnál sem, hogy legyen helyed bőven a jövőben

    hírtelen ennyi :)

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz itanczos #959 üzenetére

    kicsit felbőszített a dolog, így nekiestem újra és megpróbáltam a link után újra frissíteni...
    - megpróbáltam a 120, 147, illetve 2.dev12-t - egyiknél sem történt semmi, még az esp_00ig sem jutottam el :(
    viszont nem is ír ki annyi szöveget, elindítom a frissítést és ennyi:
    C:\Arduino\espEasy2\ESPEasy_v2.0.0-dev12_normal_1024.bin
    test offset : 0 0x0
    case ok
    ======
    CONNECT BAUD: 115200
    ============
    505654044
    .Uploading stub...
    Running stub...
    Stub running...
    -----------------------
    crc_efuse_4bit: 0
    crc_calc_4bit: 6
    48bit mac
    a progi kiírja, hogy kész, de ennyi.... újraindít és semmi...

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz qqzs #1034 üzenetére

    Ha nem szeretnéd,hogy kínai szervereken keresztül kommunikáljanak a kapcsolóid, vagy ha nem szeretnéd internetre engedni őket, csak egy belső hálózatra... ezekre jó a frissítés. Egyébként bmit tudsz kapcsolni, ami áram alatt indul. Vízforraló, ventilátor, lámpák, .... és a szenzorokkal kiegészítve már jobban lehet variálni: 28 fok felett kapcsolja be a ventilátort, mozgásra kapcsoljon lámpát, majd 5 perc múlva le. Ilyesmi

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz betyarr #1063 üzenetére

    a sonoff modulja egy kapcsoló, ad áramot, vagy nem ad... amit linkeltél az egy kapcsolást tud, tehát egy csatornán bemegy a 220v, illetve egy csatornán kimegy. Szóval egy sima kapcsoló, amit tudsz a telefonodról is kapcsolni. A linkelt változathoz lehet kötni egy érzékelőt, ami hőt, talán páratartalmat mér és az alap progival be tudod állítani, hogy adott hőmérsékletnél kapcsoljon be, illetve ki.... De a légkondi ettől csak áramot kap... a sonoff alapból nem fogja bekapcsolni - persze ha az áram alá helyezéstől rögtön beindul, akkor szuper :) Bár nem vagyok nagy légkondi szakértő, de szerintem az áram alá helyezés után még kell kapcsolgatni, hogy elinduljon..... erre talán egy okos távirányító lenne jobb megoldás - persze azt meg össze kell hozni egy hőmérővel, amire remek példa van a topic fejlécében....

    Van egyébként 4 csatornás sonoff is, ott logikusan 4-et lehet kapcsolni. Ha egy elosztóra teszed, akkor az elosztóba jutó áramot kapcsolgatod :)

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz qqzs #1052 üzenetére

    Igazándiból automatizálásokat lehet vele beállítani. Nem biztos, hogy sok értelme van, csak néha leegyszerűsíti az ember életét. Ahhoz hogy egy okosotthon létrehozz kell egy csomó információ, amit ez a sok kis kütyü rendelkezésedre bocsájt. Ha ezek megvannak, akkor jöhet az automatizálás és a játék. Persze az első lépés a lámpák kapcsolgatása, de talán ez a legegyszerűbb és legkézenfekvőbb.
    - lépcső világítás, ha rálépsz segédfényeket kapcsol
    - páratartalom mérés, ha leesik egy szint alá, bekapcsolja a párásítót
    - hőmérséklet felett indít ventilátort, légkondit
    - vezérli a redőnyt napszaknak, hőmérsékletnek megfelelően
    - szól ha kiszáradnának a növények, bekapcsolja az öntözőt
    - volt a topicban egy nekem kedves fűtésrendszer, ahol nem radiátortermosztáttal, hanem a csőrendszerre szerelt szelepekkel volt megoldva a vezérlés
    - ha hazaérek nyissa ki a kaput, kapcsolja a villanyt, majd a garázst nyissa ... stb
    - egy eső után a garázsban páratartalom alapján kapcsoljon elszívót
    .... ilyesmi

    mindenki ismeri a saját életvitelét és vannak dolgok, amiket mindig uúgy kell elvégezni és a kényelmesedő ember szeretné ezt leadni magáról, ezeket a helyzeteket lehet - talán - okosítani.

  • alcsapalcsa

    tag

    Milyen usb átalakítók vannak, amivel át lehet tölteni a sonoffra a frissítést? Tudtok néhányat linkelni?

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz itanczos #1098 üzenetére

    amit linkeltél, azt már megvettem, de keresnék vmi mást is, hátha ezzel van a baj, persze rendelhetném uazt is, mert ha hiba van az átalakítóban, akkor talán a 2.-ban már nem lesz.... de hátha

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz itanczos #1103 üzenetére

    Tanácsodat követve rákerestem a fórumban az usb kulcsszóra, majd megtaláltam az usb to ttl-t és az uart, ezt beírtam az aliexpress, banggood és gearbest hármasba, illetve a CP2102 és a ch340g kiegészítéseket és berendeltem amit láttam, egyet eu-ból, hogy gyors legyen, illetve hosszú lejáratúakat... És ez megnyugtatott :)

    kicseréltem a memóriamodulokat:
    - az elsőt lazán szétcsesztem, de megtanultam, hogyan szedjem le az ic-t - alkatrész
    - a másodiknál szerintem egy lábnál feljött a fólia (bal felső - a kapcsolóhoz legközelebbi), erre az espeasy saját programja felrakta a frissítést, rögtön jött is wifi esp_0, beléptem, beállítottam a gpio13-at a wifi statusnak és ezzel a lendülettel el is szállt. Újra már nem tudtam rárakni semmit
    - harmadikat tökéletesen leszedtem, visszaforrasztottam a másikat, csodaszép, minden láb stimmel, fog ... de a program nem tudja frissíteni

    ezután összepakoltam mindent, szépen dobozolva, - eldugtam, hogy ne is lássam, bekapcsoltam a tv-t, és eldöntöttem, hogy a férfiak nem sírnak ;) - és lezártnak tekintettem a sonoff tanulmányaimat .....

    - persze gyorsan írtam ide elkeseredésemben, majd berendeltem mindent és keresek vmi nodemcu-t, hogy azt is nézegessem, mire megérkeznek a szenzorjaim, illetve nézegettem az arduino lapkákat, de fogalmam sincs melyiket vegyem, illetve a Development Board-ok micsodák és mit is kellene beszereznem. És ötletelek, hogy mégis elő kellene vennem a szépen bedobozolt cuccokat, de direkt nagyon elpakoltam, így megvárom vele az új kütyüket....

    szóval kb ez volt a megoldás :)

  • alcsapalcsa

    tag

    Ezt a riasztó dolgot én sem értem.... Adott egy betörő és besettenkedik a lakásba, mondjuk azt, hogy bekapcsol a riasztó és ez nem rettenti el. A sziréna gondolom nem a behatolási pont mellett van, mert annak nem lenne értelme, így azt leverni sem tudja könnyen. A gataway meg szintén nem az ablak/ajtó mellett van és villog, hogy gataway vagyok üss le. Mondjuk azt, hogy egy smart betörővel van dolgunk, így az ablakon lévő fehér kis kütyüből látja, hogy xiaomi cucc van fent és gatawayt kell keresnie - de közben üvölt a sziréna - és elkezdi keresni ... ennyi idő alatt már rég elviheti amit akar, hiszen az üvöltés miatt sietnie kell...

    Nem hiszem, hogy a gataway színes éjszakai fénye, vagy a kínai rádiók hallgatása érne annyit, hogy az asztal közepén tárold.... dugd el, rakd a falba és kész.....

    - legyen a szünetmentesen a sziréna és a wifi, ha nincs áram, ha megszakad a kapcsolat a gataway és közte kezdjen üvölteni, most is ezt teszik a riasztók... Ha elmegy az áram, szól neked a rendszer, te ha nem akarod üvöltetni a szirénát lekapcsolod a telefonról. Persze most az okos (okosított) sziréna megkeresése lesz a kihívás, de tök jó kihívás :)

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz Norby-007 #1152 üzenetére

    Nem tudom mennyi hely van egy ilyen csőben, de elég vékony kamerás endoszkópokat lehet kapni fillérekért, jó játék végignézni mi van benne, mint egy csődugulás....

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz Norby-007 #1156 üzenetére

    Félre értesz.... Nincs azzal gond, hogy ilyeneket kérdezel, hiszen én is és más is ezt teszi, csak a kérdéseidre adott válaszoknál jönnek az új kritériumok.... amiket persze mi nem ismerhetünk. Én alapvetően problémamegoldó beállítottságú vagyok, te leírsz egy nehézséget, arra keresünk egy megoldást, ha van új fejlemény, gondolkozunk azon...

    Amit leírtam az egy betörői gondolatsor lehet, bár nem törtem be soha sehova, így nem autentikus a gondolatsor, csak megpróbálok a legrosszabbra gondolni, egy james bond akar belátogatni a lakásotokba.... Mindenre van megoldás, de tény, ha ilyen sok a változó és nem akarsz idegeneket beengedni és kész rendszert szeretnél, amit magad is össze tudsz rakni forrasztás nélkül, akkor kicsi az esélye, hogy találsz megfelelőt.

    DE:
    - olyan routert vegyél, amibe rakható sim kártya (nem kell rajta sok net, legyen feltöltős - van olyan ami fix keret és nem havi), így nem lesz gond a levágással
    - nem kell külső xiaomi sziréna, elég, ha okos kapcsolóval kapcsolod
    - a sziréna nehézsége az, hogy ha a gatawayt nem éri el, akkor kiabáljon, de erre megoldás lehet, ha a gatawayt nem éri el az okoskapcsoló, akkor adjon automatikusan áramot és bömböl a hangszóró, viszont így nem tudod kapcsolni messziről
    - itt jön a képbe egy sonoff, amivel viszont kapcsolod az okoskapcsolót :) - persze lehet van olyan okoskapcsoló, ami irányítható a gataway-vel, illetve nélküle is, ezt nem tudom ...

    - persze megjegyzem, ha feltörik a routert, akkor uott vagy, de mindegy
    - a linkelt video elég béna, azzal a t elosztós riasztással, akkor inkább vésd a falba.... :)

    [ Szerkesztve ]

  • alcsapalcsa

    tag

    Vkinek van egy leírása (akár halandónak is értelmezhető link), hogy a tasmota-s sonoff hogyan kapcsolható a domoticz-hoz?

  • alcsapalcsa

    tag

    Van egy régebbi gépem 4gb rammal, ezt szeretném beüzemelni domoticz szervernek. Vmi dualcore-os amd, de most nem tudnám megmondani milyen....
    vmikor régen használtam openmediavault-ot amihez talán van domoticz, viszont a domoticz wiki oldalán freenashoz láttam telepítést.... persze még nem néztem meg okával, viszont amit olvastam, hogy az új freenashoz 8gb memóriát írnak...
    Van tanácsotok merre induljak? OMV-t használtam már és talán ő is debiant alapú. Menni fog erre a domoticz, vagy egy ősszívás lesz az életem vele? Vagy van vmi hasznosabb ötlet hozzá?
    Bár még mindennel most barátkozom, illetve tanulgatom, ha az OMV-t indítom iránynak, arra is lesz mosquitto, vagy hasonló?

  • alcsapalcsa

    tag

    Öles lépésekkel haladok előre....
    Sikerült végig néznem a videót, ha lesz 2. kör, szóljatok mindenképpen. Új fejleményként kipróbáltam a tasmota firmware-t a sonoff basic-hez, azt kell mondjam - nagy örömömre - hogy működik. De teszt a lelke mindennek, így most átalakítok néhányat, felrakom őket egymás mellé és néhány napig működjenek...

    Kitaláltam, hogy rpi-n fogom futtatni, de amíg beszerzem, összedobok egy kis szervert. Mivel nem informatikus vagyok és Windows-on szocializálódtam, olyan kellett, ami elég butabarát és elboldogulok vele. itanczos ajánlottad az openmediavault helyett a XPEnology -t, rákerestem, letöltöttem a 6,1-et de addig sem jutottam, hogy a gép bootoljon a pendriveról, a bootloaderen átugrott a bekapcsolásnál és mivel a végén még a vinyót is kiszedtem csak szomorkodott a gép. Semmi gond, marad az omv.

    Feltelepítettem (3.xx erasmus), iszonyatos szívás után rájöttem hogyan lehet domoticzot rakni alá... Ez is megvan. mekkGyver eligazított, hogy tasmotaval miként is kellene csatlakoznom a dom-hoz. Előjött az MQTT. Itt megnéztem a "topic" videót, hátha lesz benne vmi erről - bár nem volt, de lelkesítően hatott így is :) - nem volt, de rákerestem a neten. Kiderült, hogy csak simán telepíteni kell. Megtörtén életem első Linuxon belüli telepítése. Felvettem a domoticz-on belül az mqtt-t, beállítottam a portot, adtam jelszót, végigmentem vmi leírás alapján az egészen, de természetesen nem működött.
    Fogalmam sincs mi a gond, de találtam egy fórum bejegyzést, ami adott egy 3 kódos próbát

    mosquitto -d
    Is used to start the mosquitto daemon from the command line (much like sudo service mosquitto start) so it sounds like you just need to enable the mosquitto service to start at boot time. Try this command
    sudo systemctl enable mosquitto.service

    Ebből ami megoldotta a problémámat az service mosquitto start ez volt. Feltételezem ez indítja el a programot, ezért megnéztem a boot-nál mit is ír ki és rengeteg mqtt-t ír, de van egy piros is, hogy a mqtt brokert nem tudja elindítani... nos ez miért lehet??? egyébként ha elindítom a fenti paranccsal, akkor kapcsolja a sonoff-ot és kb 1 napnyi szenvedés után most boldog vagyok :) csak vhogy indítsa el a szerver az mqtt-t

    elnézést, hogy ilyen részletesen írom le, csak amikor beleszaladok egy problémába és megoldást keresek, annyira élménydús, hogy néha részletes leírásokat is találok... ha egyszer sikerül túljutnom minden szíváson leírom a teljes telepítést egy hülyéknek is változatba, hátha segítségre lesz másoknak is :)

  • alcsapalcsa

    tag

    A hétvégi videóhoz kapcsolódva: Domoticz - ha beállítok jelszót a kapcsoló védett részhez, akkor kapcsolónként lehet beállítani, hogy melyiket akarod jelszóval védeni, így a nas védelme megoldható... a kapcsoló szerkesztésénél van egy jelölő négyzet, amelyiknél bejelölőd ott kér jelszót

  • alcsapalcsa

    tag

    Vki tud abban segíteni, hogy az openmediavault szerver indításánál miért nem indul a mosquitto?
    illetve a

    - mosquitto -d
    - sudo service mosquitto start
    - sudo systemctl enable mosquitto.service

    parancsok mit jelentenek, mert ezeket beírva működik a következő indításig a mqtt

    vagy hogyan tudhatom meg miért nem indítja alapból, vagy hogyan kell beállítani, hogy elindítsa?

  • alcsapalcsa

    tag

    nos ezt kaptam a beírt sorokra, esetleg vki tudja miért nem indul el?

    ● mosquitto.service - Mosquitto MQTT Broker
    Loaded: loaded (/lib/systemd/system/mosquitto.service; enabled)
    Active: failed (Result: start-limit) since cs 2017-11-02 07:14:03 CET; 13h ag o
    Docs: man:mosquitto(8)
    https://mosquitto.org/
    Main PID: 1764 (code=exited, status=1/FAILURE)
    nov 02 07:14:03 skynet-omv systemd[1]: Unit mosquitto.service entered faile...e.
    nov 02 07:14:03 skynet-omv systemd[1]: mosquitto.service holdoff time over,...t.
    nov 02 07:14:03 skynet-omv systemd[1]: Stopping Mosquitto MQTT Broker...
    nov 02 07:14:03 skynet-omv systemd[1]: Starting Mosquitto MQTT Broker...
    nov 02 07:14:03 skynet-omv systemd[1]: mosquitto.service start request repe...t.
    nov 02 07:14:03 skynet-omv systemd[1]: Failed to start Mosquitto MQTT Broker.
    nov 02 07:14:03 skynet-omv systemd[1]: Unit mosquitto.service entered faile...e.
    Hint: Some lines were ellipsized, use -l to show in full.



    -- Logs begin at cs 2017-11-02 07:08:23 CET, end at cs 2017-11-02 20:53:41 CET. --
    nov 02 07:08:34 skynet-omv systemd[1]: Starting Mosquitto MQTT Broker...
    nov 02 07:08:34 skynet-omv systemd[1]: Started Mosquitto MQTT Broker.
    nov 02 07:08:36 skynet-omv mosquitto[984]: 1509602916: Error: Unable to open log file /var/log/mosquitto/mosquitto.log for wri
    nov 02 07:08:36 skynet-omv systemd[1]: mosquitto.service: main process exited, code=exited, status=1/FAILURE
    nov 02 07:08:36 skynet-omv systemd[1]: Unit mosquitto.service entered failed state.
    nov 02 07:08:37 skynet-omv systemd[1]: mosquitto.service holdoff time over, scheduling restart.
    nov 02 07:08:37 skynet-omv systemd[1]: Stopping Mosquitto MQTT Broker...
    nov 02 07:08:37 skynet-omv systemd[1]: Starting Mosquitto MQTT Broker...
    nov 02 07:08:37 skynet-omv systemd[1]: Started Mosquitto MQTT Broker.
    nov 02 07:08:37 skynet-omv mosquitto[1078]: 1509602917: Error: Unable to open log file /var/log/mosquitto/mosquitto.log for wr
    ...

    [ Szerkesztve ]

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz itanczos #1398 üzenetére

    tudom a legrosszabb kérdező vagyok, hiszen olyan dolgokba piszkálok, amit nem értek. Induljunk ki abból, hogy fogalmam sincs, de ha bki bmit leír, hogy mit tegyek és az mit ír ki, akkor készségesen fogadom meg a tanácsát...

    simán installáltam a mosquittot, de nem tapasztaltam nagy változást, majd találtam egy leírást, ahol sok - nekem - furcsaságot írt, lehet ott lehet a bibi, mivel a későbbi leírásokban ilyen nem szerepelt... persze ez lehet nem jelent semmit.

    - volt egy jelszó generálás rész, azt végigcsináltam, de az működik, mivel azt a jelszót használja
    - talán ezt csináltam végig ... [link]
    itt volt egy wget http://repo.mosquitto.org/debian/mosquitto-repo.gpg.key és sudo apt-key add mosquitto-repo.gpg.key
    - na miután nem ment és a bootnál vmi piros hiba volt, kikerestem hogyan kell uninstallálni Linuxon, azt ráeresztettem a mosquittora és a clientre, majd újra kezdtem az egészet

    szerintem nem használok semmit csak a root-ot, "videóból" tanulva ez még engedi.... de hogy a daemon milyen userrel próbálja azt nem tudom....

  • alcsapalcsa

    tag

    nem tudom ki ő, ki szerkeszti az oldalt és nem is használok ilyen hőmérőket, de hátha vkinek segítség lesz... [link]
    - Xiaomi hő- és páratartalom érzékelő hack

    [ Szerkesztve ]

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz itanczos #1402 üzenetére

    sajnos a kérdést nem tudom megválaszolni, mivel nagyon nem is értem :) De az nem lehet megoldás, hogy vhogy törlöm és felrakom újra?
    Vagy vmivel elindítom a boot után, nekem az is jó lenne, csak csinálja magától.... ne nekem kelljen beírni...
    egyébként openmediavault 3 van felrakva....

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz Norby-007 #1500 üzenetére

    Nos ezt tényleg túlbonyolítjátok... Veszel egy routert, ami elég gyors a netedhez, ebbe dugod azt a kábelt, ami most a gepedbe megy. Innentől van saját hálózatod, innen mehet kábelen tovább a gépedbe, illetve a rpi-be. Az rpi telepítése, ssh, ipje stb egyértelmű lesz ha sikerül felinstallalnod. Van 1000 video róla, a putty egy program, amit ilyen néven keresed és letölt, telepít, majd beírod az rpi ip címét és így éred el az rpit. Az rpi egy kis számítógép, amihez nem kell bill. Monitor stb, a putty miatt majd. A sonoffra kell saját firmware, mert az eredetivel nem megy a domoticz es a ha sem, és annál a digi internet behalása is probléma lenne. Ehhez kell majd egy usb átalakító, meg néhány program, amivel a frissítést felrakod. Azt hiszem ennyi 😀

  • alcsapalcsa

    tag

    válasz fecus #1559 üzenetére

    Én nagyon unortodox leszek, de a végén csak a tüskéket beledugtam a helyére és forrasztás nélkül frissítettem, bár a későbbi frissítés lehetőségét így megnehezítem, mivel a szenzorokat meg beforrasztottam :)

    A tasmota uolyan, mint az espeasy, egy saját felületen tudod állítani a beállításokat, ota frissíthető, bár néztem, hogy van több firmw az alapján, hogy mennyire legyen ota 1mb-nál.... tehát milyen mérettel rendelkezzen, van 512 feletti és 512 is (- vmennyi).

  • alcsapalcsa

    tag

    A router beállítás témakör úgy látom megölte a bulit… 😊

    Témaindítónak szeretném megkérdezni, hogy egy okosotthon tervezésekor, milyen szenzorokban gondolkoztok? Én most nézegettem néhányat, amit tudok, azt megosztom, de várnék még ötleteket, megvalósításokat…..

    Az első gondolat a hőmérséklet, páratartalom és esetleg légnyomás mérés, majd nem lenne rossz egy füst- , co-, tűz- érzékelő. Mozgásérzékelő, valamint az ablakokra, ajtóra nyitás érzékelők. A tűz érzékelőre olvastam vmi szenzort, de nem értettem …
    Ezekhez ötletek, illetve további okosságok?

    - Hőmérséklet / páratartalom / légnyomás
    DS18B20 T -55/+125 +/-0,5 /0,8USD/ - olcsó, egy gpio
    LM35DZ T 0/+100 /1,5USD/
    DHT11 T/H 0/+50 /0,8USD/
    DHT22 T/H -40/+80 +/-0,5 /2,5USD/
    HTU21D T/H -40/+125 /3,5USD/
    BME280 T/H/B -40/+85 /3USD/ - talán az egyik legpontosabb, tud párát és légnyomást mérni
    BMP280 T/B -40/+85 /1USD/ - hasonló az előzőhöz, de nincs benne páratartalom mérés

    - mozgásérzékelő
    HC-SR501 /1USD/

    - gáz érzékelők
    MQ02 /1USD/ – ahogy olvasgattam, ez vmi általánosabb füst érzékelő
    MQ07 /1,5USD/ – CO érzékelő
    MQ09 /1,5USD/ – CO érzékelő, de gyúlékony gázok megjelöléssel
    MQ135 /1,5USD/ – levegő minőség érzékelő
    ammónia, alkohol, hidrogén, …. érzékelőket nem sorolom fel, hiszen elég ritkán használja az ember a lakásában

    - ajtó/ablak nyitás érzékelő
    wired magnetic contact /0,8USD/

    [ Szerkesztve ]

  • alcsapalcsa

    tag

    Illetve egy másik kérdés:
    Az esp8266 chip alapok közül melyiket érdemes használni? Illetve a nodemcu uaz, mint egy sima esp-12e+usb+kivezetések?
    Tehát ha csak egy esp-12e (vagy azt, amelyiket érdemes venni) veszem meg és külső usb csatolóval frissítem és vhogy megoldom az áramellátást, akkor megvan a nodemcu-m, vagy az azért ennél több?

    Uez a kérdés adott az arduino lapokra is... van olyan, amit szenzorok telepítésére érdemes venni? Bár én nem vagyok wifi ellenes, de szívesen belepillantanék az arduino alapokba is. Bár ezt már kérdeztem és akkor a válasz az volt, hogy a különbségek a kivezetett pin-ek és a belső memóriában van (talán), de melyik az, amelyik ár/érték alapján megfelelő általános célokra, vagy a legtipikusabb vezérlők között kb milyen különbségek vannak?

    Utolsó kérdés (most) a megfelelő feszültséget hogyan juttatjátok el a vezérlőkhöz? A sonoff-nál logikus, de a többinél mindenhol lóg egy telefon töltőkábel, vagy a lakásban is mindenhol elemek, aksik vannak a szenzorokhoz telepítve, ... azt olvastam, hogy vki végig vezette az alacsony feszültségű hálózatot, de ha ez nem adott, akkor milyen lehetőségek vannak?
    - a lámpa, kapcsoló, konnektor közelébe telepítve
    - vésve, elvezetve a feszültséget az adott szenzorhoz
    - kapcsolódoboz közelébe
    kb ennyi jut eszembe.....

  • alcsapalcsa

    tag

    Ha adtok emailcímet, megosztom szerkesztésre, most megjegyzés fűzhető hozzá ... Ha van ötlet, hogy mit tegyünk bele, szóljatok, illetve lehet kiegészíteni... [link]

Új hozzászólás Aktív témák