Új hozzászólás Aktív témák
-
Vasti74
aktív tag
válasz Doky586 #60697 üzenetére
Na, ilyet még nem láttam, sőt, nem is hallottam ilyen megoldásról...
RC taggal "hidegíteni" az ethernet kábel árnyékolását?
Milyen eszközzel? Hol lehet ilyet kapni?
Tényleg furcsa, hogy azóta szerelek sodort érpáros ethernet hálózatot, amióta feltaláltak ;-) , és rengeteg villanyszerelők által kivitelezett hálózatot láttam már, de ilyenről, még fél füllel hallott infóm sincs.Érintésvédelmileg is érdekes lenne, ha galvanikusan sehová sem csatlakozó kábelek (árnyékolások) szednék össze azt, amit össze kell szedniük.
Arról nem is beszélve, hogy ha valahol (egy készülékben) valamilyen elektronikai hiba miatt mégis X potenciálra kerül az árnyékolás, ami nincs sehol galvanikusan leföldelve, na az pláne kellemetlen meglepetéseket tudna okozni! -
Vasti74
aktív tag
válasz Doky586 #60699 üzenetére
OK: de mi van a rack szekrényben???
Én eddig még csak olyat láttam, hogy zöld-sárga kábel, és védőföld (...vagy külön védőföld ;-)
És onnantól, hogy ez az oldala galvanikusan föld, mindegy, mi van a kábel másik oldalán, mert az vagy szintén föld (ugyanaz) , vagy ha RC tag, akkor nem csinál semmit, mert a galvanikus föld már megtette, amit kellett ;-)
Persze simán lehet, hogy totál eltévedtem valahol a gondolatmenetben, és ezért most már egyre jobban érdekel a dolog ;-) -
Vasti74
aktív tag
válasz Doky586 #60704 üzenetére
Ez egyre zavarosabb nekem... ;-)
Tehát egy kábeldarab (az árnyékolás) NEM lesz antenna, ha egy frekvenciafüggő, és viszonylag nagy ellenállással földeljük (RC tag) , de antenna lesz, ha galvanikusan (frekvenciától függetlenül, a lehető legkisebb ellenállással) földeljük?
Összegyűjti, és nagyobb intenzitással sugározza - ez is fura, mert a kábel (árnyékolás) egy passzív akármi, tehát gyűjteni nem fog, erősíteni meg pláne nem.
Szerintem, de ma ha lesz időm, utánaolvasok valahol, keresek villanyszerelős akármiket, vagy nem tudom, de nagyon érdekel az igazság ;-) -
Vasti74
aktív tag
válasz Doky586 #60709 üzenetére
Miért kell kérdezni - mert érdekel, és ez egy fórum, ami információszerzésre való? Talán azért ;-)
Ma nincs időm utánanézni, de nem amint lehet, megteszem!
(Mert most meg az az érzésem, hogy te egy JÓ antennát akarsz méretezni ezekkel az elméletekkel meg csatolásokkal, de itt most meg az a cél, hogy a lehető legrosszabb antennát hozzuk létre, pontosabban ne hozzuk létre - na majd megnézem magamnak ezt az antennaelméletet ;-)
-
Vasti74
aktív tag
válasz olasz61 #60866 üzenetére
...de miért kellett a saját router, ha a szolgáltató adott, és még jó is volt???
Csak akkor kell saját router-t venni, ha valamiért nem elég, amit kaptál (Pl. Mesh kell, de nem támogatja - hirtelenjében nem is tudom, hogy milyen valós oka lehet még a kiiktatásának ezen kívül) Ha kevés az ethernet port, akkor kell mellé egy switch, ha gyenge a wifi, akkor kell jelismétlő, kb. ennyi probléma merülhet fel egy átlagos háztartásban.
Vigyázni kell ám a fórumokkal, mert megvetetnek veled mindenféle felesleges vackot ;-) És ezt nem viccből mondom - az ajánlott berendezések sokszor igen nagyon túlméretezettek, igazából feleslegesek, és feleslegesen drágák.
[ Szerkesztve ]
-
Vasti74
aktív tag
válasz Marci112233 #60868 üzenetére
OK... Én olyan szolgáltatói router-t, aminek nem Gbit-es LAN portjai vannak és ac-s wifi-je, már vagy 10 éve nem láttam. Ezek szerint szerencsés vagyok ;-)
De igazából a tévéknek elég az n-es wifi (a LAN portjuk is "csak" 100Mbit-es, de az is bőven sok a 4k-s videókhoz is) , ha csak a vezetékes cuccok és a NAS közé kell valami Gbit-es, oda elég egy pár ezer forintos switch, és akkor nincs belekavarva a routerek lelki világába ;-)
-
Vasti74
aktív tag
válasz Doky586 #60970 üzenetére
...ha egyáltalán nem ér össze a két wifi eszköz lefedettsége, az azt jelenti, hogy van egy méretes lefedetlen rész a lakásban ;-)
De a cél az lenne, hogy mindenhol legyen normális lefedettség: ehhez meg az kell, hogy ahol kezd gyengülni az egyik, ott márt erősödik a másik.
Ezt a több eszköz - egy SSID dolgot nem nagyon érdemes erőltetni, mert amire használni akarják, arra eleve nem alkalmas.
Ennél szerintem az is jobb, ha külön SSID-n vannak az eszközök, aztán ha nem érnek össze a lefedettségek ;-) , akkor úgyis automatikusan kapcsolódik ahhoz a kliens, amelyik elérhető, ha meg átfedésben vannak, akkor probléma (akadozás) esetén kézzel ki lehet választani kb. 2mp alatt az erősebbet.[ Szerkesztve ]
-
Vasti74
aktív tag
válasz Bikkrom #60982 üzenetére
Helló!
Ahogy mondják: kábelesen csatlakozz közvetlenül az ő eszközükre, és úgy tesztelj!
Ha nem jó, akkor nem neked kell a tetőn az AP-t állítgatni, stb., hanem egyszerűen írd meg nekik, hogy így fennáll az ilyen és ilyen hiba. Csinálj képernyőképet a ping-ről, stb.Ha nem reagálnak érdemben, az szerintem nem azt jelenti, hogy nálad van a hiba, hanem azt, hogy tudnak a hibáról, de egyelőre nincs rá megoldásuk... ;-)
-
Vasti74
aktív tag
Pl. dobhatnak egy Pi-szerű kis masinát a hálózat "túlsó végére", ami mindenféle hálózatos teszteket futtat + naplóz - mert gondolom annak jobban hisznek, mint a felhasználó akármilyen gépén futtatott ping-nek.
Aztán megnézik a naplókat pár nap után, hogy mikor mi merre hogyan akadozott, vagy nem akadozott, és ebből levonják a következtetést ;-) -
Vasti74
aktív tag
válasz eastsider #60988 üzenetére
A tetőn lévő AP wifi részéig, vagy az azon lógó "elosztóig" gondolom tudják monitorozni a kapcsolatot rendesen, de lehet utána is probléma a saját eszközükkel, a kábellel, a rajta lógó eszközzel (én ilyen "mikrós" internetből olyat láttam eddig, hogy a tetőn lévő AP volt a router is, a lejövő ethernet kábel pedig egy AP módban lévő egyszerű wifi-s router-be ment, az osztott a netet kábelen és wifin a lakásban)
[ Szerkesztve ]
-
Vasti74
aktív tag
válasz Szomj4s #61013 üzenetére
Én utólag körbekábeleztem a lakást...
Tudom, beteg vagyok ;-)
Nappali, és két gyerekszoba (a hálóban nálunk az egyetlen konnektorba dugható eszköz a projektoros ébresztőóra) Ugyan kb. minden kütyünkben (tévék, asztali gépek, hálózatos zenelejátszó, stb) van wifi is, de én azt nem szeretem.
A kamrában van a router és a NAS, onnan megy a nappaliba egy ethernet kábel, azon lóg egy 8 portos switch, ami elég a nappaliban lévő cuccoknak, + négy kábel indul a gyerekszobák felé: mindkettőben van egy-egy tévé és számítógép.
Így már tetszik a "rendszer" :-)
A konyha szúrja még a szememet, mert ott egy régi, de amúgy tök jó hangú TEAC NS-X1 "rádión" nyomatom a Rock Antenne-t főzés közben ;-) , de eléggé idegőrlő tud lenni... Néha napokig hibátlanul működik, aztán csak Connected... üzenet van a kijelzőn. Néha egy áramtalanítás segít, néha fél óráig kell ki-be kapcsolgatni, mire felcsatlakozik a wifi-re - na, oda kellene még egy kábel, csak a család nem annyira díjazza az ötletet ;-)
Ja, én koaxot is húztam mindenhová a teraszról a "parabolától" (Unicable, szerencsére így egyszerűbb) , mert csak műholdas tévénk van. Imádok kábelezni :-)[ Szerkesztve ]
-
Vasti74
aktív tag
válasz Johnzy #61074 üzenetére
Ha több eszközről támadják ;-) a NAS-t, akkor mindenképpen van értelme akkor is, ha amúgy minden más "csak" Gbit-es. A NAS többet tud írni-olvasni általában, mint amit egy Gbit-es port tud: így ha egy eszköz önmagában nem is lesz gyorsabb, de legalább akkor sem lesz sokkal lassabb, ha több eszköz próbálja a maximumot kihozni a NAS-ból ;-)
-
Vasti74
aktív tag
válasz kicsi kecske #61116 üzenetére
Helló!
Elnézést, ha írtad, csak átsiklottam felette: de IP címmel sem működik a csatlakozás?
Ha a médialejátszó ki van kapcsolva, akkor sem javul meg?
Nincs valami más, magát fájlmegosztás szempontjából windows-nak hazudó gép ;-) a hálózaton, aminek az OS Level-je magasabb, mint a Win10-é, ő akar a Master Browser lenni, csak buta hozzá? ;-)
Tudom, hülye ötlet, de ennyi eszköznél már érdemes lenne egy "akármilyen" NAS bevetésén elgondolkodni...
-
Vasti74
aktív tag
válasz kicsi kecske #61126 üzenetére
Hasonló?! Eddig azt hittem, hogy két kategória van: ugyanaz, vagy más ;-)
Az nem lehet - csak egy ötlet - hogy változtak a felhasználói nevek - jelszavak itt-ott?
Ja, előtte kellett volna kérdeznem: régebben működött a dolog, hozzáfértél a megosztáshoz? ;-)
A tárolt hitelesítési adatokat törölted már?
Én lenyesnék mindent, ami a helyi hálóval kapcsolatos.De ronda állat a Windows, az biztos... Lehet, hogy egyszerűbb lenne virtuális gépre tenni egy linuxot, aztán samba-n keresztül megosztani, amit meg akarsz osztani ;-)
-
Vasti74
aktív tag
válasz kicsi kecske #61131 üzenetére
Hát, passzolom a dolgot... >20 éve nem használok Windows-t, és kb. 10 éve nem dolgozok informatikusként. És úgy látszik, a Windows-t még mindig nagyon fejlesztik - hogy szívassa a népet ;-)
Hülye ötlet: mi lenne, ha átneveznéd a gépet, amin meg van osztva a mappa? Esetleg egy tök új megosztást is csinálhatnál, aztán az működik, akkor mozgass át abba mindent.
Aztán feladtam ;-) -
Vasti74
aktív tag
válasz daninet #61150 üzenetére
A szolgáltatóknak is van valamilyen internet kapcsolata, azt osztják meg az előfizetőikkel ;-)
Szerintem a tiédnek "csak" ennyi a problémája: van pl. valahol valakitől egy mondjuk Gbit-es (...na jó, reméljük azért gyorsabb ;-) internet kapcsolatuk, és azt osztogatják. Hogy hány felé, tehát hányszor adták el a valós, fizikai sávszélességüket, és az előfizetőik mikor mit csinálnak vele, na ez a nehéz kérdés...
Egy példa: amikor anyunál a faluban ;-) lett kábeltévé, és rajta internet, akkor még úgy oldotta meg a szolgáltató, hogy Nagykanizsáról volt egy wifi linkjük Pogányvárra, onnan Pacsára, mert ott már szolgáltattak. Na, a falu a Pogányvárról Pacsára menő, amúgy sem túl delejes linket csapolta meg... Volt is nagy sebesség ;-) A lassú és a használhatatlan között, hiába tudott volna a kábeltévés hálózat elméletileg "akármi". (Szerencsére amint lett elegendő előfizetőjük, vettek valami csodás optikát a faluba, azóta nem is tudom már, 150 vagy 250Mbit a legkisebb rendelhető csomag, és azt tudja is stabilan)
Szóval lehet, hogy itt a hiba nálad is: a wifi kapcsolat stabil, csak ami utána van, az nagy és kiszámíthatatlan internet. (Ezért is mérik a szolgáltatók a saját szerverükig a sávszélességet: elvégre ki garantálja, hogy egy akármilyen szolgáltató akármilyen szervere akkor, onnan tud X sávszélességet?!)
Ez ellen viszont nincs mit tenni, maximum ha tényleg jó fej a rendszergazdájuk, rákérdezhetsz ezekre a dolgokra, talán (nem hivatalosan persze) elárulja, hogy 200%-ra ki van használva a rendelkezésre álló sávszélességük... De a szerződést valószínűleg ennek tudatában írták meg, úgyhogy a garantált minimális sávszélesség gondolom egy olyan szám benne, amit valóban tudnak is garantálni.
-
Vasti74
aktív tag
válasz Gabesz87 #61160 üzenetére
A Raspberry (kivéve a 4-et) eléggé gyenge erre a célra. Főleg a hálózati része: valami USB-s ethernet van rajta, ami osztozik az amúgy sem nagy sávszélességen az USB-s eszközökkel...
Az elméleti maximum, amit tud (ethernet) 300Mbit/s, de ha USB-s vinyóra, vagy főleg pl. szoftveresen megtükrözött vinyókra másolsz hálózaton keresztül, akkor vége a dalnak.
Ha NAS kell otthonra, érdemes venni egy akármilyen használt NAS-t (na jól, lehetőleg Synology-t ;-) Egy régi, akár 256MB memóriával szerelt darab is száguldani fog egy Raspberry-hez képest, és a szoftvere is szuper. Szerintem olcsóbb, mint a Raspberry, hozzá táp, doboz, memóriakártya, meg az USB-s dokkoló... ;-)
-
Vasti74
aktív tag
-
Vasti74
aktív tag
válasz Gabesz87 #61163 üzenetére
Ahaaaaa! ;-) Szóval a régi PC lesz a NAS a Pi helyett.
Tudom, magánügy ;-) , de én úgy vagyok a NAS-al, hogy itthonra bőven elég valami használt, pár éves, 1 lemezes. A második lemezt inkább offline mentésre használom... Mert a tükrözés kb. hardver hiba ellen véd csak, azt meg pont nem érdekel, ha ott van minden a másik merevlemezen ;-) Sőt, a fontos dolgok még pár másikon is.
A PC nagy, hangos, sokat fogyaszt, és akkor még mindig ott van a szoftver, ami fut rajta.Igaz, én már megöregedtem ;-) Régebben mindent magam akartam megépíteni, aztán már mindent lecseréltem (a zenelejátszóm kivételével) gyári cuccra, az épített PC-ket Brand PC-re, stb ;-)
-
Vasti74
aktív tag
válasz netadmin88 #61175 üzenetére
Már nem emlékszem pontosan, de ilyen sok év után úgy rémlik ;-) hogy HUB csak 10Mbit-es sebességnél létezett.
Akkoriban még a koaxos ethernet-et váltották a sodort érpáros ethernet hálózatok, és megmaradt a CSMA/CD működés (ütközés érzékelés - minél nagyobb volt a forgalom a hálózaton, annál jobban belassult a csomagütközések miatt ;-) Szóval ilyen CSMA/CD hálózatot valósít meg pl. a koax és a HUB.
Hogy volt-e 10Mbit-es switch, arra már tényleg nem emlékszem ;-)
100Mbit-es sebességnél már ez nem nagyon jöhetett volna szóba, túl sok lett volna az ütközés, ezt el kellett kerülni - ez a CSMA/CA működés, a switch (amikor az "elosztó" virtuálisan összekapcsolja a két beszélgetőpartnert ;-) , így nincs ütközés)
Szóval 100Mbit-től már csak switch-ek használatára emlékszem... Hogy léteztek-e 100Mbit-es HUB-ok, az szintén zavaros egy kicsit a fejemben ;-)
De hogy Gbit-es HUB nincs, az biztos ;-) -
Vasti74
aktív tag
válasz MasterMark #61178 üzenetére
Hát igen - erősen leegyszerűsítve így is mondhatjuk ;-)
Még akkor is, ha egy switch is kiküld bizonyos csomagokat minden portján... ;-) -
Vasti74
aktív tag
válasz CirrMee #61179 üzenetére
Hát, a fene sem emlékszik már pontosan... Jó régen volt ;-)
Ráadásul akkoriban volt még a koax és sodort érpáros Ethernet mellett Arcnet, Token Ring és Twinax hálózat is az ügyfeleinknél - szép világ volt, tele változással és fejlődéssel, nem olyan unalmas, mint az utóbbi >15 év ;-) -
Vasti74
aktív tag
válasz SwissAirplan #61228 üzenetére
Szerintem ekkora területre, és ennyi kütyühöz kellene valami rendes hálózat ;-)
Én sem ragaszkodnék mindenképpen egy gyártóhoz: először ki kellene találni, hogy milyen rendszer lenne a legjobb neked, aztán ahhoz választani olyan eszközöket, amikkel megvalósítható (biztosan lesz többfajta, több árkategóriában)
A legjobb lenne természetesen, mint mindig, amit lehet kábelre lógatni... ;-)
A wifi-s hálózatot meg kábelen összekötött eszközökkel lenne a legjobb kialakítani.
Ez lehet Mesh is, de tovább is léphetsz ;-) valami komolyabb, "igazi" roaming-os irányba, nem túl sok pénzből: pl. a TP-Link Omada. (Ne félj a TP-Link eszközöktől!) Vagy Ubiquiti, de az jóval drágább, és állítólag nem problémamentes...(Én ha már, akkor mindent Omada-s eszközökkel oldanék meg: router, switch, AP-k ;-)
A Zigbee nem tudom, mi: 10 év kimaradt a számítástechnikából, ennek utána kell néznem ;-)
De ahogy hirtelen ránéztem, vannak egészen olcsón gateway-ek, amik gondolom összehozzák az ethernet hálózattal - bocs, ha hülyeséget mondok ;-)[ Szerkesztve ]
-
Vasti74
aktív tag
Persze: meg van annál is jobb, meg még annál is jobb, mert mindennél van jobb ;-)
De a TP-Link sem ma kezdte a szakmát: ha tényleg valami komolyabb kell, akkor egy csomó "nagy" név kiesik, mert csak SoHo-Gamer cuccokat gyártanak (...jelentsen ez akármit ;-)
(Ha arra járok évente 1x-2x, mindig elcsodálkozok, hogy egy helyen a TP-Link "olcsó vacak" kültéri AP-k most már több, mint 10 éve működnek kint a villanyoszlopokon, télen-nyáron, napsütésben-esőben-fagyban)
Meg kell tervezni a hálót úgy, hogy időtálló és lehetőleg kompromisszummentes legyen, össze kell írni, hogy mennyibe kerül az egyik gyártó eszközeivel, mennyibe kerül a másik gyártó eszközeivel, és lehet dönteni.
-
Vasti74
aktív tag
válasz Krystal_s #61245 üzenetére
Köszönöm a magam, és a fórumtársak nevében a bizalmat :-)
A magam nevében annyit még: én pl. 20 évig minden (tényleg minden) problémát megoldottam az ügyfeleknél, de a távjavítás egy kicsit más. Itt nem látunk a szemeddel, nem tudunk helyetted pötyögni, dugdosni, stb.
A senki nem ért semmihez kijelentéshez még: ez is meredek, mert én pl. már lassan 10 éve nem foglalkozok ilyen dolgokkal hivatásszerűen, de ennek ellenére még mindig azt mondom, hogy értek hozzá azért valamennyire - sőt, közben máshoz is ;-)
Szóval ne legyél gonosz, mert itt mindenki próbál segíteni, amennyire lehet... ;-) -
Vasti74
aktív tag
válasz Mezga Aladár #61330 üzenetére
A csatorna szélességet (a routeren) esetleg érdemes lehet kisebbre állítani, hátha...
-
Vasti74
aktív tag
válasz paolinho #61360 üzenetére
Helló!
Ez a "B" sorrend, "B"-t köss az aljzaton is.
De ehhez a fajta aljzathoz betűző szerszám kell igazából - abból van kétfajta, de a képen nem látszik, hogy hogyan állnak a kések az aljzatban. Ha egymással szemben vannak a kések, akkor 110-es betűző kell, ha kb. 45 fokban állnak, akkor meg LSA.
Persze igazából be lehet nyomkodni megfelelő csavarhúzóval, tapétázó késsel, körömvágó ollóval, stb., csak kézügyesség kérdése ;-)Keresztbe kötni csak akkor kell, ha két eszközt direktben akarsz összekötni, aktív eszköz (switch) nélkül.
Bár ha jól emlékszem egy ideje a swith-ek észreveszik, hogy milyen a kábel, és keresztbe kötött kábellel is lehet rájuk eszközöket akasztani - régen keresztbe kötött kábel kellett két swith (vagy HUB??? ;-) közé, de régóta nem kell már ilyennel szórakozni.
Fordítva viszont nem igaz, egyenes kábel nem lesz jó direktben két PC közé.Üdv: Vasti
[ Szerkesztve ]
-
-
Vasti74
aktív tag
válasz paolinho #61360 üzenetére
Egyébként a Digi-s ember nem hiszem, hogy nem tudta bekötni az aljzatot, inkább csak nem akarta. Mert gondolom szoros az időbeosztása...
Meg ha már beköti, ki kell próbálnia őket, ha valahol gond van, meg kell keresnie a hibát, stb. stb., és az már idő, idő, idő, ami a legkevesebb.
Gondolom van ilyen szolgáltatásuk, egyeztetni kell velük, de előtte kérdezd meg az árat ;-) -
Vasti74
aktív tag
válasz Doky586 #61368 üzenetére
Vagy nem értem, miről beszélsz, vagy képen sem láttál még (mindkét oldalról ;-) ilyen aljzatot...
Mindkét oldalán rajta van az A _ÉS_ a B bekötés, ez két sor, 2x8 színes placsni.
A felsőt tekintette kéknek... Ezt sem értem ;-)
Nem kell itt "tekinteni" semmit: mivel van többfajta aljzat, meg panel, egyszerűen csak az embernek tudnia kell, hogy A vagy B, és aszerint kell betűznie az aktuális előtte lévő akármit - ezért rajzolják rá.
Gondolkodni igazán nem kell rajta, nem is nagyon van mit ;-) -
Vasti74
aktív tag
válasz Marci112233 #61369 üzenetére
Ha mindkét vége A vagy B, akkor egyenes, ha az egyik ilyen, a másik olyan, akkor meg keresztbe kötött - ez igaz a patch kábelekre és az aljzatokra is.
Aztán hogy A vagy B, mindegy :-)
Manapság valószínűleg nem okoz gondot, ha keverjük az egyenes és fordított bekötést: de mivel ugyanannyi idő és energia korrektül bekötni mindent, mint "jó lesz úgy is" módon ;-) , ezért a későbbi önszívatások megelőzése érdekében érdemes mindig mindent korrektül megcsinálni ;-)
-
Vasti74
aktív tag
válasz Doky586 #61375 üzenetére
OK, most már tiszta: tényleg nem láttál még aljzatot, csak beszélsz róla ;-)
Az a hihetetlen és megdöbbentő helyzet áll elő ugyanis, ha kézbe veszel egy aljzatot (patch panelt, stb.) , hogy KÉT HELYEN IS!!! ;-) megtalálod a zöldeket meg a narancsot!
Hihetetlen...
De ennek az az oka, hogy van az A meg a B bekötés, és az annak megfelelő lyukakba kell dugni a zöldet, meg a narancsot.
De javaslom egyszer, ha időd engedi, nézz meg egy aljzatot, és rögtön világos lesz a dolog ;-)
[ Szerkesztve ]
-
Vasti74
aktív tag
Nem figyeltem - ez wifi! Akkor lehet, hogy bonyolultabb a dolog.
Amúgy elméletileg egyszerű, mert "mennek" a csomagok a hálózaton, és akinek szól (MAC cím) , az foglalkozik vele.
De egy olyan hálózatnál is bonyolultabb a dolog, mint először gondoltam ;-) , amiben egyszerűen csak egy switch-en lógnak a kábeles eszközök, mert a switch a MAC cím alapján dolgozik elsősorban (hogy melyik porton menjenek ki a csomagok - ezért switch, és nem HUB) , szóval - ha több porton is ugyanolyan MAC cím van, ahhoz nem tudom, hogy mit szólna ;-)
...szerintem amikor tegnap leegyszerűsítettem fejben a dolgot, félig aludtam már ;-) -
Vasti74
aktív tag
Aki hálózatépítéssel foglalkozik, annak mérési jegyzőkönyvet kell adnia a megrendelőnek (végpontonként kábelhossz, csillapítás, áthallás, anyám kínja, van pár paraméter, aminek szerepelnie kell benne - már vagy 10 éve nem láttam ilyet ;-)
Ehhez már nem elég a 9 LED-es kábelteszter ;-)
Szerintem olyan 200-300.000 forintnál indulnak azok a műszerek, amik erre alkalmasak, régebben sok villanyszerelő nem is vette meg, hanem inkább bérelt egyet, ha éppen kellett. -
Vasti74
aktív tag
-
Vasti74
aktív tag
válasz prognyima #61629 üzenetére
Helló!
Én a (kék) lakásra tennék két kültéri AP-t: egyet a felső bérlakásra (még jobb lenne a tetőre, ha lehet), egyet meg a bérlakások felőli garázsra irányítanék.
A bérlakások és a garázsok között meg marad a kábelezés... A fákon ne nagyon akarj wifivel áthatolni, mert vagy sikerül, vagy nem, a lombozat állapotától függően. És a fák változnak, nőnek, stb., szóval teljesen kiszámíthatatlan a dolog: lehet, hogy éppen működik, 1 hónap múlva meg már nem :-(
A garázsok között nem megy valamilyen cső (villany) , amiben át lehet szuszakolni az ethernet kábelt?! Az lenne a legjobb.
A földbe mi apuval alumínium csöveket tettünk vagy 20 éve (igaz, ingyen volt ;-) , 220V megy benne lámpákhoz mindenfelé a kertben, még mindegyik sértetlen... Pedig ott is áskálódnak őrült módon állatok, igaz, csak vakondok és pockok ;-) De szerintem a patkány sem rágja szét a vastag falú alu csövet.
Eszközök:
Antennával egybeépített kültéri AP nem nagyon van, ami ekkora szögben sugároz (mármint, hogy egy AP is elég legyen a kék lakáshoz, és mindkét irányba működjön) , kivéve a botantennásokat, de azok meg már körsugárzók (Pl. TP-Link EAP225-Outdoor)
De abból a pénzből simán vehetsz két CPE210-et, és akkor minden oda néz, ahová kell ;-) Ugyanígy a bérlakásokra és a garázsra is mehet ilyen eszköz.
Vagy innen felfelé bármi, de sok értelme nincsen: gondolom a 300Mbit elég, a távolság semmi ezeknek az eszközöknek (kilométerekre is használhatóak, itt meg pár tíz méter az áthidalandó távolság) És ezen a távolságon, ha jól "egymásnak" forgatod őket, tudni fogják kb. a teljes sávszélességet ezek a kütyük.[ Szerkesztve ]
-
Vasti74
aktív tag
válasz prognyima #61639 üzenetére
Miért ne köthetnél össze külön villanyórás akármiket ethernet kábellel?!
A legelső "tárgy" ;-) , ami galvanikusan elválasztja egymástól az egy fázison lévő fogyasztókat, az szerintem a legközelebbi trafóállomás valahol... Ugyanakkor egy lakáson belül is lehetnek külön fázison az egyes szobák ;-)
Mi, és még sokan mások is (internet szolgáltatók) a régi szép időkben, amikor még drága dolog volt az internet simán bekábeleztünk sodort érpáros kábellel 4-10 emeletes házakban egy csomó lakást, nem volt vele semmi gond.Használj árnyékolatlan kábelt, az ethernet portok meg mindig galvanikusan leválasztottak (érpáronként egy trafóval) , így galvanikusan megfelelően el lesznek egymástól választva az eszközök. Esetleg lehet tenni a kültéren futó kábelek végére túlfeszültség levezetőt.
Ha a rálátásos ;-) szélső garázson van az AP, és a középsőben meg a switch, akkor sem spórolsz kábelt: a szélső garázsból kell kettő a középsőbe (egy az AP-swith közé, meg a switch-től vissza) , onnan meg még egy a közelebbibe. Ez 2x42 +10 = 94 méter kábel kell. Ha az AP mellett van a switch az első garázsban, akkor meg 42+52=94 méter kell ;-)
A botantenna KÖRsugárzó, de nem GÖMBsugárzó ;-) Az általad linkelt képen a vízszintes sugárzási szög látható a nyereség függvényében. Minél nagyobb a nyereség, annál kisebb ez a szög: ezért írtam itt már többször is, hogy amikor nincs pl. az emeleten meg a pincében megfelelő wifi lefedettség, akkor el kell kezdeni döntögetni az antennákat.
Szóval ha két körsugárzó antennával rendelkező AP-t veszel, akkor arra kell figyelned, hogy az egyik antennára merőleges irány az egyik AP-re, a másik antennára merőleges irány meg a másik AP-re mutasson. A túloldalon már lehetnem irányított(abb) antennás AP-k.A "villanyszedőre" ;-) a garázson nyugodtan felteheted az AP-t: a kábelt tedd egy csőbe, szerintem kapsz olyan rögzítőt, amit fel lehet pattintani arra a csőre, és bele lehet pattintani a műanyag csövet, amiben az ethernet kábel megy. Hogy kell-e az AP-hez földelést húzni, és / vagy ;-) olyan PoE injektor kell, ami földelt hálózati aljzatba csatlakozik, ÉS árnyékolt ethernet kábelt kell felhúzni az AP-hez, abban már nem vagyok biztos, kérdezz meg valami szakit. Ez nem villámvédelem (olyan nincs: ha becsap, akkor vége mindennek ;-) , hanem pl. egy viharnál a levegőben lévő statikus elektromosságot kell levezetni.
Remélem nem felejtettem ki semmit ;-)
[ Szerkesztve ]
-
Vasti74
aktív tag
válasz prognyima #61648 üzenetére
Igen, ennyi :-)
Az ethernet "csatolók" elméletileg mindig tartalmaznak galvanikus leválasztást (trafó) az RJ45 csatlakozó és a chip között.
Ha mégis kispórolják (pl. helyhiány miatt mini kütyüknél) , akkor sincs gáz, mert a switch-ek portjain biztosan van ilyen kis trafó - és galvanikusan leválasztani elég az egyik oldalon ;-) -
Vasti74
aktív tag
válasz leroyclub #61682 üzenetére
Milyen sávszélességű internet elérésük van a "telephelyeknek"? A felfelé sávszélesség az érdekes, mert ha pl. 250/40Mbit-es van mindkét helyen, az azt jelenti, hogy a legoptimálisabb esetben is 40Mbit/s, azaz kb. 4MB/s sebességgel mennek ide-oda az adatok... Elég lesz ez a programnak?
Ha a sávszélesség elég, akkor van egy jó hírem: lehet ám pl a Google Drive-ot meghajtóként csatolni ;-) Nem a "mezei" klienssel, hanem a biznisz ügyfeleknek járóval, de nem nagy ügy: itt van egy videó, amiben benne van, hogy mit kell csinálni, a videó leírásában a letöltési linket is megtalálod. Letöltöd, installálod, bejelentkezel, és már van is G, mint Google meghajtód :-)
Ha a Drive stb. valamiért nem járható út mégsem:
Az egyik helyen a gép, amin a program is fut, nem lehet a szerver is egyben? Kérdezhetem úgy is, hogy van két telephely, és egy harmadik helyen lesz a "szerver", vagy a két funkció (szerver és munkaállomás) összevonható egy helyen?
Mert ha összevonható, akkor kell egy vpn szerver arra a gépre, ami a munkaállomás is ;-) (vagy a routerre vpn, de az bonyolultabb) , a router-en portátirányítás, megosztod a mappát, a másik telephelyen vpn kliens, csatlakozás, megosztott meghajtó felcsatolása, és ennyi :-)Ja, valami ddns szolgáltatás is kelleni fog, ha nincs fix IP-d a szervernél, és emlékeim szerint lehetnek olyan pillanatok (amik akár (tíz)percekig is tarthatnak ;-) , amikor a domain név nem arra az IP címre (publikus IP címre gondolok) fog mutatni, ami a szervered valódi IP címe... Ez okozhat kellemetlen meglepetéseket, persze pont a legrosszabbkor egy valóban éles rendszernél ;-)
Üdv: Vasti
Új hozzászólás Aktív témák
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- LEGO klub
- Autós topik
- Külpolitika
- Autós topik látogatók beszélgetős, offolós topikja
- Otthoni hálózat és internet megosztás
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Világ Ninjái és Kódfejtői, egyesüljetek!
- Sorozatok
- Apple iPhone 15 Pro Max - Attack on Titan
- További aktív témák...
- Hoppá! Dell Precision 7550 Tervező Vágó Laptop -70% 15,6" i7-10875H 32/512 Quadro RTX 3000 6GB FHD
- Honor Magic6 Lite 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Dell 7390 13,3" FULL HD/i5-8250U/DDR4 8Gb/256GB M2 SSD/HDMI/4G/CAM/BT/Wifi/Új AKKU 1 Év Gari!
- Aszta! Dell Precision 7550 Tervező Vágó Laptop -70% 15,6" i9-10885H 64/512 Quadro RTX 5000 16GB! FHD
- Thrustmaster racing clamp kézifék tartó
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest