Új hozzászólás Aktív témák
-
-
gerner1
nagyúr
válasz Intruder2k5 #11400 üzenetére
Igen, közben észre vettem én is, csak már kifutottam a szerkesztési időből ...
-
MODERÁTOR
Gyakori kérdések és alkalmazás ajánló
MacBook
Gyönyörűen megtervezett, stílusos, ultra hordozható Mac, 12 colos retina kijelzővel, tökéletesen hangtalan, passzív hűtési rendszerrel, vadonatúj billentyűzettel és a már megszokott, de még okosabb szuper trackpad-del.
További részletek az Apple magyar nyelvű oldalánMacBook Air
11 és 13 colos hordozható Mac, szinte bármilyen napi feladatra, legyen az munka, szórakozás, vagy tanulás. Minden pillanatban rendelkezésedre áll, a hosszú akkuidővel pedig egész nap hűséges társad lesz.
További részletek az Apple magyar nyelvű oldalánMacBook Pro
Erőtől duzzadó 13 és 15 colos, retina kijelzős Mac komoly munkára, számtalan konfigurációban, azoknak, akiknek a mobilitás mellett a teljesítmény is fontos.
További részletek az Apple magyar nyelvű oldalánMac modellek összehasonlító táblázata
Egy Excel táblázatban összegyűjtöttük a jelenlegi készülékeket, hogy könnyebb legyen a döntés. Processzor és grafikus teljesítményeket, valamint aktuális Apple árakat találsz százalékos összehasonlítással együtt. A lista nem teljes, de igyekszünk bővíteni...
Mac összehasonlító táblázat letöltéseGyakran feltett kérdések
Van lehetőség Windows vagy Linux disztribúciók futtatására?
Igen van. Az Apple által támogatott megoldás neve Boot Camp, amivel létrehozhatunk a rendszer meghajtón egy partíciót a Windows számára, majd oda telepítve azt natívan tudjuk futtatni a Mac-ünkön. Az Apple a Boot Camp-el a drivereket is mellékeli. Amennyiben Linux disztribúciót kívánunk natívan futtatni, úgy a legegyszerűbb megoldás a rEFIt bootloader használata. Ha nincs szükségünk natív rendszerre (nem szükséges nagy számítási kapacitás, nincs szükség nagy grafikus erőre), úgy van lehetőségünk virtuális gépként is futtatni ezen rendszerünket macOS-en. Erre a célra a legelterjedtebb megoldások a Parallels Desktop for Mac, VMware fusion és az ingyenes VirtualBox. Az első két megoldás fizetős, ám némileg hatékonyabb 3D-s támogatással szolgál.Tudom írni-olvasni az NTFS fájlerendszerű külső meghajtómat?
Olvasni bármikor tudod, viszont az íráshoz külső megoldásra van szükség. A két legelterjedtebb megoldás a Paragon NTFS for Mac és a Tuxera NTFS. Ugyan mindkettő fizetős, azonban komolyan támogatott, profi megoldások, így erősen ajánlott a használatuk. Ha az NTFS meghajtók írását inkább pénz nélkül oldanád meg, elérhető a Mounty is, amely ugyan nem olyan nagy múltú, mint két profi nagy testvére, de a kommentek alapján biztató, így egy próbát megér. És természetesen ingyenes.Utólag mivel tudom bővíteni a gépemet?
Az idők folyamán a unibody kialakításból és az akkumulátor beépítéséből fakadóan egyre nehézkesebbé vált az alkatrészek cseréje, ezt pedig fokozta az egyre vékonyabb kialakítás.
A MacBook Pro-ban lehetőség van a rendszer lemez, a memória és az optikai meghajtó cseréjére.
A MacBook Air és a MacBook Pro Retina gépekben csak az SSD cseréjére van lehetőség, ám ezek nem hagyományos meghajtók. Jelenleg az OWC kínálatában lehet ilyeneket találni.
Bizonyos beavatkozások garanciavesztéssel járnak, így érdemes őket szakszervízben elvégeztetni, vagy a garancia lejárta után cserélni.
Amennyiben mégis rászánjunk magunkat, kiváló leírások találhatóak az iFixit weboldalán.Mennyi és milyen garancia van a gépekre?
Jelenleg egy év világ garancia van Magyarországon az Apple termékeire, amit az Apple Care Protection Plan megvásárlásával (gép típusonként eltérő az ára) három évre bővíthetünk.Mennyire könnyű megszokni a macOS-t és mennyire kompatibilis?
Ez emberfüggő, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy rendkívül könnyen át lehet rá szokni. A platformok közötti kompatibilitással napjainkban nem sok probléma van már, kiválóan lehet akár Windows környezetben is használni egy Mac-et.Magyar nyelvű a macOS?
Igen van benne magyar lokalizáció.Hogy tudom újratelepíteni a rendszert?
A Command-R billentyűket nyomva tartva a Recovery partíciót elindítjuk, majd a lépéseket követve telepítjük a rendszert.Hogy tudok USB telepítőt készíteni?
Az App Store-ból, a megvásárolt fül alól töltsd le a High Sierra telepítőt, helyezz be egy pendrájvot, formázd a macOS saját formátumára MyVolume néven, majd terminálba beírva a createinstallmedia parancs segítségével el is készítheted:sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app
Enter, beírod a jelszavad és már készül is az USB installer. Ezt követően indítsd újra a gépet ALT nyomvatartása mellett, bootolj az USB meghajtóról, majd a Lemezkezelőben formázd a meghajtót és már mehet is a telepítés.
Apple magyar nyelvű leírás
iMore cikk részletesen, képekkel illusztrálva
Ha nem akarsz parancsokkal küzdeni, ez az eszköz segít a pendrájv elkészítésében: Install Disk Creator
Windows alól is megy, ehhez telepíts egy VMware Workstation-t, majd azon belül egy macOS-t és már készítheted a bootolható pendrive-ot. Részletes angol nyelvű leírásMit tegyek, mielőtt eladom a gépem?
Mentsd le az adataidat, jelentkezz ki iCloud-ból, iMessage-ből és a Face Time-ból, iTunes-ból és indítsd újra a gépet. CMD+R billentyűk lenyomásával lépj a Recovery menübe és töröld a Macintosh HD-t, majd ugyanitt indítsd el az online telepítőt. Apple magyar nyelvű tipp: [link] Saját tapasztalatok: [link]Szükségem van vírusirtóra?
Nincs.Mivel tartsam karban a rendszert?
Ha sok gond adódna, akkor alapértelmezésként a rendszer jogokat érdemes rendbe tenni. Ezt az /Applications/Utilities/Disk Utility programon belül tudjuk elvégezni. Itt kiválasztjuk a rendszer lemezünket, majd a First Aid fülön kiadjuk a Repair Disk Permissions parancsot. Amennyiben ez sem lenne elég, akkor az OnyX rendszer karbantartó software a javasolt megoldás. Az alapértékeken elvégzett cache takarítás sokat segíthet a rendszeren. (El Capitan óta a jogjavítás nem érhető el, mivel nincs rá szükség.)Mi az az NVRAM reset, mire jó és hogy kell elvégezni?
A rendszer egyes alapvető információit tárolja. Ha nem indul a rendszer, gond van a hanggal vagy egyéb eszközzel, akkor érdemes elvégezni ezt. A módja, az indítást követően legalább 3 újraindításig (3 gong) nyomva tartott ALT + CMD + P + R. Apple hivatalos magyar nyelvű leírás: NVRAM resetMi az az SMC reset, mire jó és hogy kell elvégezni?
Az SMC felel az akkumulátor vezérléséért, a környezeti fényviszonyok érzékeléséért, a billentyűzet háttérvilágításáért, stb. Ha bármi teljesítménnyel, akkumulátorral, hűtéssel, stb. kapcsolatos gond jelentkezik, akkor érdemes elvégezni az SMC reset-et. Ennek módja Apple notebookokon a következő: állítsuk le a számítógépet, minden csatlakoztatott eszközt és a tápegység csatlakozót is válasszunk le, majd nyomjuk le egyszerre a SHIFT + CTRL + ALT gombokat és a bekapcsoló gombot 10 másodpercig. Ezt követően normál módon indítható a Mac számítógép. Apple hivatalos magyar nyelvű leírás: SMC resetMit takar az „Egyéb” és „Kiüríthető” kategória A Mac névjegye ablakban?
A Mac névjegye ablakban található Tároló lapon megtekintheted, hogy bizonyos fájlok körülbelül mekkora területet foglalnak el a csatlakoztatott meghajtókon. A macOS Sierra rendszerben a „Kiüríthető” kategória akkor jelenik meg, ha a Mac tárhelyének optimalizálása funkció be van kapcsolva. Ez esetben olyan tárhelyről van szó, amelyet a Mac automatikusan elérhetővé tud tenni, ha több területre van szükség. A kiüríthetőként megjelölt fájlok bármikor letölthetők ismét szükség esetén. Apple hivatalos magyar nyelvű leírás: Mit takar az „Egyéb” és „Kiüríthető” kategória A Mac névjegye ablakban?Hardverteszt indítása
Ha valami nem tűnik rendben lévőnek, a hardverteszt futtatásával magunk is ellenőrizhetjük Apple notebookunk állapotát. Válasszunk le minden perifériát és töltőt, majd bekapcsoláskor tartsuk lenyomva a D billentyűt, amíg meg nem jelenik a diagnosztikai állapotjelző. Apple hivatalos magyar nyelvű leírás: Apple Hardware Test Mac-enNem megy minden YouTube video. Mit csináljak?
A macOS alapvetően Flash nélkül érkezik. Ha feltétlenül szükség van rá, akkor az Adobe honlapjáról letölthető és telepíthető, de érdemesebb ilyen célokra fenntartani egy Chrome böngészőt, ami rendelkezik beépített Flash pluginnel.Nem megy az online bank. Mit csináljak?
Ahogyan a Flash, úgy a Java is hiányzik az alaprendszerből. Ez szintén letölthető, ha feltétlenül szükség van rá.Milyen használt gépet érdemes venni?
Nagy a választék, de az alaptézis az, hogy az éppen elérhető macOS kiadás minimum konfiguráció igényeinél régebbi gépet már nem érdemes vásárolni.Külföldön szeretnék gépet vásárolni. Mire kell figyelni?
Ha sokat gépelsz magyarul, akkor érdemes nemzetközi angol kiosztással vásárolni, így minden szükséges gomb meglesz rajta. A töltők feje könnyedén cserélhető és 110 illetve 230V-on egyaránt üzemel. Nem kell átalakítóval bajlódni.Hogyan óvjam az akkumulátort?
Az új hordozható Mac-ekben már nagyon jó akkumulátor van, így különösebb karbantartást nem igényelnek, tehát használd bátran vegyesen, akkuról és tápegységről is. Nem kell félni a ciklusok számától (teljes feltöltés és lemerítés), hiszen a folyamatos töltöttség sem tesz jót az akkumulátornak, így ha mindig töltőről hajtod (mert pl. asztali gépként használod több monitorral), havonta többször teljesen merítsd le, amíg magától ki nem kapcsol. Ezt követően használd ahogy megszoktad. Nyilván, ha hozod-viszed, ez nem játszik, de – hogy a cellák kondíciója is szinten legyen tartva – érdemes a fentiekre odafigyelni. Egyébként az akkumulátor nagyjából 1.000 ciklust lazán kiszolgál, így ha vegyesen töltőről és akkuról is – tehát normál módon – használod a Mac-ed, nem nagyon kell félni az akkumulátor idő előtt cseréjétől.Milyen külső kijelzőt válasszak?
Minél nagyobb a felbontás, annál több részlet jelenik meg, tehát szebb lesz a kép. A PPI ennek a mértékegysége. Megmutatja, hogy adott területen belül (négyzethüvelykenként) hány képpontot találunk, ami a képpontok sűrűsége lesz. Angolul pixels per inch, azaz PPI. A macOS akkor néz ki jól, ha minimum 110 PPI-s monitort használunk a megjelenítéshez. Példaként vegyünk egy ma átlagosnak mondható kijelzőt, amelynek 23 colon 1920x1080-as felbontása. A kapott eredmény 95.78 PPI, ami nem túl sok. Mivel a Windows egész másként rajzolja ki a tartalmat, ott ez az érték teljesen megszokott, gyakorlatilag átlagos szemnek bőven elegendő. Azonban a macOS jóval magasabb PPI-t kívánt és ez a monitorra kivetített tartalom kritikán aluli megjelenését eredményezheti. Példaként a nagyobbik (tehát még nem retina) MacBook Air kijelzőjét említeném, amely 13 colon, 1440x900-as felbontáson, 130.62 PPI. Ez jóval magasabb érték, mint a fent említett 23 colos monitoré. Itt ellenőrizheted, hogy a kiszemelt monitorod mit tud: PPI kalkulátor A csatlakoztathatóság szintén fontos, ha teheted, Thunderbolt, vagy Mini Display port-os megjelenítőt válassz. Ha ez nem megy, találsz rengeteg átalakítót az Apple kínálatában. A panel típusa sem elhanyagolható, ezért érdemes, IPS kijelzőt választani, amely jelenleg a legjobb minőségű képet eredményezi. Matt, vagy fényes, már inkább csak megszokás kérdése, de a matt nem tükröződik, így jobban ajánlott, azonban a fényes típusoknak teltebb a színe, ezért az sem rossz választás.Van különbség a gyári telepítés és az utólagos újratelepítés között?
Gyárilag telepített állapotában, alapértelmezetten van néhány alkalmazás, amelyek egyébként fizetősek, ha nem új eszközt vásárolsz. Pl.: iWork csomag, Garage Band, stb. Ha újratelepíted, ezek nem lesznek ott az alkalmazásaid között, de ha megvásároltad, (vagy megkaptad az új eszközzel együtt) az App Store-ba bejelentkezve természetesen letöltheted valamennyit. Ezt leszámítva nincs különbség.Magyar helyesírás-ellenőrzés macOS alatt
Magyar nyelvű helyesírás-ellenőrzés egyelőre nincs a rendszerben, de megoldható. Egyrészt a Plasztik féle manuális módszerrel (sajnos lekerült az oldalukról, így mindenki saját felelősségre szerezze be), amit csak be kell másolni a megfelelő helyre, de mivel nem frissült régóta, ez a megoldás nem ajánlott. Ami viszont jól működik, az a Dictionaries for macOS. Igaz fizetős, de relatíve nem drága és a Libre Office rendszeresen frissített adatbázisával dolgozik, így jelenleg ez a legjobb megoldás. Természetesen angol-magyar fordítás is menni fog a Spotlight-ban, a Szótár alkalmazásban és 3-ujjas tappantással is. Letölthető ide kattintva: Dictionaries for macOSHasznos programok
File Manager - Forklift, Commander One PRO
Csoportos átnevezés - Better Rename 9, Better Rename 10
Video lejátszás - VLC, IINA
(VLC beállítások régebbi gépekhez)
MP3, Flac lejátszás - VOX (van beépülője a médiabillentyűkhöz, távirányítóhoz is)
MP3 taggelés - Meta
Csengőhang iPhone-ra - Ringer
Audio konvertáló - MediaHuman Audio Converter
CD, DVD írás - Burn, Comburet
Képszerkesztés - Pixelmator (viszonylag olcsó, nagy tudású alkalmazás, már-már PS alternatíva)
Külső képszerkesztő fotókhoz - External Editors For Photos (bármilyen megszokott képszerkesztővel editálhatod a Fotók alkalmazásban tárolt képeidet. Hasznos és kiválóan működik!)
Effektezéshez - Pixlr, Fotor, Polarr
Vektoros - Sketch, Affinity Designer, Graphic, Vectr
Képnézegető - iFoto Viewer, Phiewer
Képernyőkép készítő, szerkesztő - Skitch
Letöltés - uTorrent, Transmission, qBittorrent, JDownloader2
Konvertálás - VideoConverterUltimate, Subtitle Converter, iVI, MetaMovie
Feliratok - Subtitles, FlixTools
Fotóalbum - Fotók
Jegyzetelés, emlékeztetők - Wunderlist
Extra szövegszerkesztő - TextWrangler
Íróknak - iA Writer
Office - Microsoft Office for Mac (magyar), LibreOffice, iWork csomag: Pages, Numbers, KeynoteHasznos apróságok
Bartender 2 - segítségével a felső menüsort tudod elrendezni, egyes alkalmazások ikonjait elrejteni
Vanilla - szintén a menüsor alkalmazásait lehet elrejteni vele
Lock Me Now - egyszerűen beállíthatsz billentyűparancsot a gép zárolásához, sajnos a Sierra egyelőre nem támogatott
PopClip - nagyon okos és sokfunkciós helyi menü kijelöléskor
ClipMenu - nagyon jó vágólap eszköz, akár több dolgot előre be is állíthatsz benne, hogy ne kelljen keresgélned, 0.4.3 az ajánlott
Clipy - a ClipMenu utódja. Nem kell megijedni a japán karakterektől, angol lesz a felület
BetterSnapTool - ablakok elrendezéséhez hasznos, főleg nagy kijelzőkön
Command-C - vágólap megosztása iOS eszközökkel
AppCleaner - alkalmazások és azok fájljainak törléséhez
LiteIcon - ikonokat cserélhetsz vele a rendszerikonokhoz kicsit trükközni kell a SIP miatt, de jól működik)
CleanMyDrive - könnyen kiadhatod vele a drájvokat és törli azokról a szemetet kiadáskor
TheUnarchiver - szinte mindent ki-, és betömörítő alkalmazás
Disk Diag - lemezkarbantartó, amivel egy kattintással törölheted a szemetet, Cache-t, stb.
DiskWave, Disk Inventory X - segít elemezni, hogy mi foglal sok helyet a lemezen
Memory Clean - ha kevés a RAM a készülékedben
TinkerTool - extra beállításokhoz jól jöhet (szövegkijelölés a megtekintőben, videók automatikus lejátszása Quick Time-ban, bővitett mentés ablakok, karakterismétlés lenyomott billentyűvel, stb.) Rengeteg dolgot ki-, és bekapcsolhatsz a rendszerben, érdemes átnézni...
Hyper Dock - kurzor föléhúzásra megjeleníti a Dock-on futó alkalmazásokat egy kis ablakban, mint Windows 7-en, valamint ablakokat is tud rendezni, akár billentyűparancsokkal is. App Store-ból és a fejlesztő oldaláról is elérhető.
Paragon NTFS for macOS - bevált, atom stabil és jól működő megoldás NTFS meghajtók írásához
Mounty - ingyenes eszköz NTFS fájlrendszerű meghajtók írásához
Keyboard Clean Tool - zárolja a billentyűzetet és így könnyen megtisztíthatod
Retina Capture - retina kijelzőn hasznos azoknak, akik fejlesztenek és kell a képernyőmentés a munkához
iConvertIcons - rengeteg formátumba konvertáló eszköz, macOS és Windows ikonokhoz is
iStatMini - értesítési központba beépülő, látványos erőforrás figyelő
Battery Diag - az értesítési központba, vagy akár a menüsorra beépülő eszköz, ami az akkut figyeli és sok hasznos infót megjelenít
coconut Battery - részletes információk az akkumulátor állapotáról, használt Mac vásárlásakor érdemes ezzel ellenőrizni a kiszemelt készüléket
MonthlyCal - Windows után hiányzott egy azonnal elérhető naptár nézet, de ez pótolja, az értesítési központba beépülve
Weather Indicator - az egyik legjobb, egyszerű, kis erőforrás igényű, tartózkodási helynek megfelelő időjárás előrejelző eszköz a menüsorra
Temps - szintén időjárás eszköz a menüsorra, ami kevéssel beéri és szépen mutatja a hőmérsékletet, bár a gyárihoz képest eltér néhány fokot
Meteorologist - ingyenes időjárás alkalmazás a menüsorra, ami végre jól és pontosan működik Sierra alatt is
SimpleWeather - a Degrees óta talán a legjobb hőmérséklet kijelző a menüsorra, ráadásul alig eszik valamit és szinkronban van a telefonnal
The Duplicate Finder Duplicate Detective Gemini - többszörös fájlokat keres meg a gépen, többféle beállítható paraméter alapján
Scroll Reverser - egérgörgőn, tapipadon egymástól akár függetlenül is megfordítja a görgetési irányt. Régi motorosoknak jól jöhet...
BetterTouchTool - Trackpad-en, Magic Mouse-on egyedi gesztusokat, parancsokat állíthatsz be, de működik hagyományos egerek extra gombjaival is. Hasznos, praktikus, munkát jelentősen felgyorsító alkalmazás.
iStatistica - többfunkciós erőforrás figyelő alkalmazás, amely kijelzi a processzor-, memória-, és lemezhasználatot, valamint hálózati információkat
SmoothMouse - Windows-on megszokott kurzor gyorsulás beállításához (a macOS Sierra egyelőre nem támogatott)
SmoothScroll - ha egeret használsz, ezzel olyan finom görgetést tudsz beállítani, mint ahogy a Trackpad-del működik (sajnos fizetős, de nagyon jó)
NitroShare - egy kattintással indítható, gyors fájlmásolás hálózaton, Mac, Windows és Ubuntu rendszerekre
Lightsot Screenshot - képernyőkép készítés, szerkesztés, feltöltés, megosztás egy kattintással
Fluid - weboldalakból natív alkalmazást készíthetsz (Gmail, Facebook, Messenger, stb.)
Webcatalog - szintén webes alkalmazások (Messenger, Gmail, stb.) desktop verziója, Fluid alternatíva
FontDoc - betűkészlet megjelenítő, minta szöveggel is működik, ingyenes
Itsycal - könnyen elérhető naptár a menüsoron
Speedtest - a mindenki által ismert webes sebességmérő Mac-es verziója
Language Switcher - segítségével a telepített alkalmazások nyelvét tudod átállítani
BeardedSpice - média billentyűk használata weboldalakon, pl.: YouTube, SoundCloud, MixCloud, TuneIn, Spotify (web), stb.
Etcher - letöltött lemezkép adathordozóra írása
Install Disk Creator - macOS telepítő pendrive létrehozása
HighSierraMediaKeyEnabler - billentyűzet médiavezérlőinek klasszikus használatát állítja vissza High Sierra alattMac számítógépek összehasonlítása
A különböző Mac típusokat itt tudod összehasonlítani: EveryMac.comEgyéb infó
Akinek aktuális a Retina MacBook Pro kijelző kopás, annak jó hír, hogy a visszahívási program a gép 3 éves koráig él, tehát érdemes bevinni egy hivatalos szervizbe...Ha eladnád a Mac-ed...
Eladásra váró használt Mac-ed beárazásához a Beárazós topikban kaphatsz segítséget. Itt ezt ne hozd fel témaként, mert hirdetésnek minősül, ami pedig tiltott.Kötetlenebbül beszélgetnél?
Apple Mac offtopik -
#45185024
törölt tag
törölt
[ Szerkesztve ]
-
*RLaci*
addikt
.
[ Szerkesztve ]
-
*RLaci*
addikt
.
[ Szerkesztve ]
-
Jyndjjsnkjd dkjdbdnyjdnsijyjdjnxbyhjjdjxiwowouhsbjyjdjs
Szerintetek is így van? -
R̲e̲m̲
senior tag
válasz kovbandi82 #11407 üzenetére
kipróbáltad, hogy müxik-e a billed?
-
cidalain
veterán
▼▼▼ NEM CSAK VÁSÁRLÁS ELŐTT ÁLLÓKNAK ▼▼▼
(A további hasznos tudnivalókért, segédprogramokért, és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2018.06.21.Ahhoz, hogy segíteni tudjunk a számodra legmegfelelőbb táblagép kiválasztásában választ kell kapnunk pár kérdésre, tehát ha kérdezel, akkor hozzászólásod mindenképpen tartalmazza az alábbi kérdésekre a választ:
■ Hány hüvelykes legyen a kijelző?
■ Új, vagy használt készüléket szeretnél vásárolni?
■ Itthon szeretnéd megvásárolni, vagy külföldi beszerzés (pl. eMAG, Amazon, kínai webshopok stb.) is opció?
■ Mire szeretnéd majd leginkább használni? (játék, internet, filmnézés stb.)
■ Mekkora pénzösszeget szánsz rá maximum? (Lehetőleg konkrét összeget írj).Ha vannak konkrét elképzeléseid, például négy/nyolcmagos processzort szeretnél és 2/3/4GB RAM-ot, 3G/LTE modemet, vagy ha épp fehér színű készülékházra vágysz, akkor oszd meg velünk ezeket is, így könnyebben és gyorsabban találhatunk egy számodra megfelelő modellt.
✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂✂
Bootloop? Nem tudsz belépni a recovery-be? kelzsoca készített ilyen esetekre egy egyszerű programot, amit innen lehet letölteni: [link] Fontos, hogy a készüléken engedélyezve kell legyen az USB hibakeresés funkció, anélkül nem fog működni!Ajánlott modellek
Frissítve: 2018. június (cidalain)
A lista nem teljes, csak tájékoztató jellegű, hibák előfordulhatnak. Csak itthon beszerezhető modellek vannak benne. A sorrend véletlenszerű. A termékek után a legfontosabb specifikációk ki vannak emelve. Ha ugyanaz a termék többféle kiépítésben is elérhető, azt itt jeleztem, pl.: wifi/LTE – van belőle csak wifis, és van belőle LTE képes is; 1/8GB, 1/16GB – van olyan verzió hogy csak 8GB háttértár van benne, de van 16GB-os is.20000-40000 forint között >> belépő szint alap dolgokra
jellemzők: csak 1 GB ram, alacsony felbontású kijelző
● Lenovo Tab4 7 Essential - 1/8GB, 1/16GB, 7” (1024×600), wifi/3G
● Huawei MediaPad T3 7.0 - 1/16GB, 7” (1024×600)
● Acer Iconia B1-7A0 - 1/16GB, 7" (1024 x 600), wifi
● Alcatel A3 10 - 1/16GB, 10” (1280×800)40000-60000 forint között >> középkategória
jellemzők: 2 GB ram, WXGA (1280×800) felbontás
● Lenovo TAB4 8 - 2/16GB, 8” (1280×800), wifi/LTE
● Huawei MediaPad T3 8.0 - 2/16GB, 8” (1280×800), wifi/ LTE
● Lenovo Yoga TAB3 8 - 2/16GB, 8” (1280×800), wifi/LTE
● Huawei MediaPad T3 10.0 - 2/16GB, 10” (1280×800), wifi/LTE
● Lenovo TAB4 10 - 2/16GB, 2/32GB, 10” (1280×800), wifi/LTE
● Lenovo Yoga TAB3 10 - 2/16GB, 10” (1280×800), wifi60000-100000 forint között >> felsőkategória
jellemzők: 2/3GB ram, WUXGA (1920×1200) felbontás
● Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) - 2/16GB, 10” (1920×1200), wifi/LTE
● Asus ZenPad 10.1 ZD301MFL - 2/16GB, 10" (1920×1200), wifi/LTE
● Lenovo TAB4 Plus 8 - 3/16GB, 8” (1920×1200), wifi/ LTE
● Lenovo TAB4 Plus 10 - 3/16GB, 10” (1920×1200), wifi/LTE
● Huawei MediaPad M3 Lite 8.0 - 3/32GB, 8” (1920×1200), wifi/LTE
● Huawei MediaPad M3 Lite 10 - 3/32GB, 10” (1920×1200), wifi/LTE100000 forint felett >> csúcskategória
jellemzők: 3/4GB ram, nagy felbontású kijelző, hosszú terméktámogatás
● Samsung Galaxy Tab S2 VE 8.0 - 3/32GB 8” (2048×1536), wifi/LTE
● Huawei MediaPad M3 8.4 - 3/32GB, 4/64GB, 8,4” (2560×1600), wifi/LTE
● Huawei MediaPad M5 10.8 - 4/64GB, 10.8" (2560×1600), wifi/LTE
● Samsung Galaxy Tab S2 VE 9.7 - 3/32GB, 9,7" (2048×1536), wif/LTE
● Lenovo Yoga Tab3 10 - 4/64GB, 10” (2560×1600), LTE
● Samsung Galaxy Tab S3 9.7 - 4/32GB, 9,7” (2048×1536), wifi vagy LTE[ Szerkesztve ]
>> GearBest Club Veszprém << >> https://www.facebook.com/gbc.veszprem <<
-
gerner1
nagyúr
....
[ Szerkesztve ]
-
Smiley
addikt
-
[ Szerkesztve ]
Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...
-
Qru
MODERÁTOR
-
[ Szerkesztve ]
#nincsbennetarcsi
-
kagyula
aktív tag
.
[ Szerkesztve ]
Legyen minden, sokszor.
-
Qru
MODERÁTOR
*
[ Szerkesztve ]
#nincsbennetarcsi
-
olbaidhun
őstag
.
[ Szerkesztve ]
7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/
-
kagyula
aktív tag
.
[ Szerkesztve ]
Legyen minden, sokszor.
-
Qru
MODERÁTOR
*
[ Szerkesztve ]
#nincsbennetarcsi
-
0629
csendes tag
[ Szerkesztve ]
-
0629
csendes tag
-
[ Szerkesztve ]
-
ígyvanferi
addikt
-
[ Szerkesztve ]
-
S.Y.S.
aktív tag
---
[ Szerkesztve ]
Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/46e4fbbn
-
lenzso
tag
---
[ Szerkesztve ]
-
lenzso
tag
+++
[ Szerkesztve ]
-
Egerekkel kapcsolatos alapfogalmak (betűrendben):
8 / 12 / 16 bit data path (adatsáv): Az egér elküldi az adatot, hogy az utolsó polling time óta mennyit mozdult az egér. A 8 bites adatsáv nem elég 800 (vagy több) cpi-hez, mivel nagy sebességű rántásoknál már negatív gyorsulást fogunk érzékelni, mert az adatfolyam telítődik.
8 bit data path:
8 bit = 2^82^8 = 256
Mivel meg kell különböztetni a horizontális és a vertikális elmozdulást és kell egy zéruspont is, ezért (256/2)-1 = 127 ticket tudjuk mozgatni az egeret az utolsó frissítés óta, hogy ne hagyjon ki a szenzor. 125 Hz-en ez a következőt jelenti: 125 Hz x 127 tick = 15 875 tick/s. Ezt osztva az aktuális cpi-vel, majd megszorozva 2,54-gyel megkapjuk az adott egér perfect controlját cm/s-ban a vonatkozó felbontáson és frissítésen.
Tehát : (Hz x tick) / cpi x 2,54 = <érték> cm/s, amit majd átváltunk m/s-ba.8 bites adatsáv esetén 125 Hz-en és 400 cpi-n tehát (125 Hz x 127 tick) / 400 cpi x 2,54 cm = 15 875 tick/s / 400 cpi x 2,54 cm = 100,80625 cm/s = ~1 m/s a maximális perfect control.
Ez mindössze a teoretikus maximális sebesség, amit az adatátvitel lehetővé tesz, önmagában nem jelenti azt, hogy a szenzor le is tudja követni.
12 bit data path:
12 bit = 2^122^12 = 4096
Mivel meg kell különböztetni a horizontális és a vertikális elmozdulást és kell egy zéruspont is, ezért (4096/2)-1 = 2047 ticket tudjuk mozgatni az egeret az utolsó frissítés óta, hogy ne hagyjon ki a szenzor.16 bit data path:
16 bit = 2^162^16 = 65536
Mivel meg kell különböztetni a horizontális és a vertikális elmozdulást és kell egy zéruspont is, ezért (65536/2)-1 = 32767 ticket tudjuk mozgatni az egeret az utolsó frissítés óta, hogy ne hagyjon ki a szenzor.12+ bites adatsáv esetén ezt a limitet jellemzően sosem érik el az egerek. Több, mint egy évtizedre visszamenően a használható rágcsálók már 16 bites adatsávot használnak. Bizonyos 8 bites adatsávval rendelkező egerek (Logitech MX300/MX500, Microsoft WheelMouse Optical 1.1a/Intellimouse 1.1a/Intellimouse Explorer 3.0) az 500, illetve 1000 Hz-es polling rate használatával drasztikus perfect control speed növekedésen mennek keresztül (Logitech-ek: 1 m/s -> 3,91 m/s, Microsoftok: 1 m/s -> 1,5 m/s).
Always-On mode: Ez azt jelenti, hogy az egér szenzora sohasem kapcsol ki (amíg áram alatt van), ezzel biztosítva a hosszabb mozdulatlanság után megmozdított rágcsáló azonnali válaszreakcióját.
Angle snapping / prediction: Az a funkció, amikor a szenzor próbálja kiegyenesíteni az egérrel húzott vonalat - tehát az apró mozgatási tökéletlenségeket igyekszik korrigálni. Az, hogy ez jó-e vagy sem, teljesen preferencia kérdése. E bejegyzés írója jobban szereti, ha nincs ilyen az egérben - és grafikus munkákhoz is szerencsésebb, ha nincs.
Braided cord: Harisnyázott kábel, ami az erek megtörésétől hivatott megvédeni. Az extra szövetrétegtől merevebb lesz a vezeték, és (értelemszerűen) a súlya is megnő. Léteznek egészen rugalmas példányok is, amik már kevesebb kompromisszummal járnak. A gyártók általában büszkén hirdetik, hogy ilyen drót lóg ki az adott termékükből, de ezen bejegyzés írójának véleménye szerint a hátrányok (merevség, súly) túlsúlyban vannak az előnyökhöz képest.
cpi / dpi: "Counts per inch" / "dots per inch" (ez utóbbi a helytelen, mégis ez ragadt meg inkább a köztudatban). Azt jelöli, hogy 1 hüvelyknyi (2,54 cm-es) mozgatás során hány elkülönített pontot érzékel a szenzor. Nem mindig a több a jobb. Sőt.
Enhance pointer precision (EPP): "A rámutatás pontosságának javítása" opcióval egyenlő a magyar nyelvű Windows vezérlőpultos egérbeállításai között. Winaccel / Windows accel / Windowsos egérgyorsításként is ismeretes. Fő funkciója a pontatlan egerek használhatóvá tétele. Elvben. Gyakorlatban első dolgunk legyen, hogy kikapcsoljuk. Sajnos még így sem szabadulunk meg teljesen a gyorsítástól, hiszen annak értékét csak 1-re veszi vissza a rubrika "pipátlanítása" (nekünk pedig 0 kell). Egyes egerek drivereiben már teljesen megszüntethető, de ha a miénk nem rendelkezik ilyen szoftverrel, külsős megoldáshoz kell folyamodnunk, és bele kell nyúlnunk a Windows regisztrációs adatbázisába. Ez csak elsőre hangzik kicsit talán ijesztően, valójában csupán egy registry fájlt kell a megfelelő helyre bemásolnunk. Windows XP-n a Cheeseemfix és a CPL mousefix, Windows 7/8/8.1/10-en pedig a MarkC accelfix biztosít erre lehetőséget. Bővebb információt a Cheeseemfixről itt, a MarkC accelfixről pedig itt találhatunk.
FPS: Frames per second. Ez gyakorlatilag azt az értéket jelöli, hogy a szenzor által a felületről készített képeket az egérben lévő DSP (Digital Signal Processor - Digitális Jelfeldolgozó Processzor) másodpercenként milyen rátával dolgozza fel. Minél magasabb ez az érték, annál pontosabban érzékeli a szenzor az elmozdulást, annál finomabb a trajektória követése. Akkor is fontos szerepet játszik ez a dolog, amikor nagy sebességgel rántjuk az egeret. Ezért is van az, hogy míg a kései Microsoft WheelMouse Optical 1.1/Intellimouse 1.1a/Intellimouse Explorer 3.0 modellek "csak" 400 cpi-sek, mégis kiváló pontossággal és nagy sebességtartományban mozgathatóak a 9000 FPS-es képfeldolgozásának köszönhetően (pedig ~10 éves technológia; a mai átlag 6000-8000 FPS-re tehető).
Gold plated connections: Aranyozott USB-csatlakozó. Mivel digitális a jel, nem pedig analóg, így hasznát nem vesszük - ellenben jól néz ki, és jól hangzik.
High speed motion detection (x G gyorsulás): Azt jelöli, hogy a szenzor milyen gyorsulást képes lekövetni. 15 G már jóval az emberi teljesítőképesség felett van, ezért is parasztvakítás, amikor egy egér technikai specifikációi között olvassuk a 40-50 G-s gyorsulás tűrését (soha az életben nem fogjuk a rántással még csak megközelíteni sem azt a tartományt).
(Hyper)glide: Az egér alján található teflontappancsok, amin csúszik az egér. Tartósabb (és jobb minőségű), mint a skatez. Egy szett gyakran évekig elég. Egzakt egértípusokhoz külön vásárolható, az eredeti talpak helyére kell felapplikálni.
Különösen ajánlott márkák: SlickSurf, Puretrak HD, Corepad Skatez, Hyperglide, illetve a jaffa 2843-féle teflon (bár most - 2018 júliusában - alapanyag hiánnyal küszködik a kedves fórumtárs).Input lag: Beviteli késés. Az az időtartam (ms), ami eltelik az egér megmozdítása (/kattintás), és a képernyőn is megfigyelhető kurzorelmozdulás (/kattintás regisztrálása) között. Ez vezetékes kapcsolat esetén 1-8 ms között mozog (8 ms az USB port sztenderd 125 Hz-es frissítése). Wireless rágcsálók esetén az alap USB-késés megfejelődik a vezetéknélküli adatátvitel jelének késésével, s ez teszi őket alkalmatlanná komoly játékra. Sokan észre sem veszik (vagy nem tudják, hogy amit tapasztalnak, az ez), pedig nagyon is érzékelhető jelenségről van szó.
Interpolation: Amikor az egér drivere vagy firmware-e algoritmusosan emeli a szenzor felbontását a valós tartomány fölé (esetleg a natív felbontás alatt egy firmware-be integrált fokozattól eltérő értéken működik), a létező pontok közé újabb pontokat átlagol. Ez a mesterséges növelés kivitelezhető a lencse nagyításának fokozásával is. Akárhogy is, a folyamat mindenképpen precízióvesztéssel jár, ezért az interpolált felbontások használata kerülendő.
Jitter: Az egérkurzor remegése. Ez a jelenség bizonyos egerekre jellemző (leginkább 800+ cpi felbontásokon), másokra nem. Általában a patkány alatt lévő felület is befolyással lehet rá. Natív felbontás alatt nem jellemző, afelett a cpi-vel együtt nő. A gyártók magas cpi-n hozzáadott smoothinggal probálják ezt redukálni, de ehhez extra input lag társul, ami a csöbörből vödörbe tipikus esete.
LOD: "Lift-off Distance". Az az érték, amely megmutatja, hogy milyen magasságba lehet maximum emelni az egeret, hogy még érzékelje az alatta lévő felületet. (E bejegyzés írója azt preferálja, ha ez minél kisebb.) Szükség esetén ez házilag csökkenthető egy darab szigszalag vagy vastagabb teflontalpak applikálásával. Az előbbi megoldást tapefixnek hívják. A lényege, hogy átlátszatlan ragasztószalag segedelmével kitakarjuk a szenzor lencséjének egy részét. Fontos, hogy a fénygyűjtő lencsét ne ragasszuk le. Negatív hatásként elképzelhető, hogy a perfect control picit romlik, de valószínűleg nem lesz számottevő a deficit. Az utóbbi, talpas megoldás egyértelmű: a vastagabb csúszka miatt magasabban van az egér hasa. Esetleg a két módszert kombinálni is lehet, ha drasztikus beavatkozásra van szükség.
Low/mid/high sens: Alacsony/közepes/magas egérérzékenység. Nagyjábóli határai 30 cm+/15-30cm/<15cm, ahol a centiméterek az egérpadon megtett távolságot jelölik a játékban véghez vitt 360 fokos, teljes körbefordulás során.
Makrózhatóság: Szoftveresen különböző billentyűleütéseket, billentyűkombinációkat tudunk rendelni az adott egér programozható gombjaihoz.
Malfunction rate/malfunction speed (MFS): Az az egzakt sebesség (m/s), amit elérve a szenzor már komolyan hibázik (negatív gyorsulás, egyéb anomáliák), esetleg teljesen unreszponzívvá válik.
Negative acceleration: Negatív gyorsulás. Akkor következik be, amikor a szenzor továbbra is felismeri a beviteli jelet, de már nem tudja pontosan követni a megtett trajektóriát. Minél gyorsabban mozgatjuk az egeret, annál kisebb távolságot érzékel. Ez gyors manőverek közben vehető észre (például egy gyors rántással megfordulnánk adott távon, de nem fordulunk annyit, mintha lassabban mozgattuk volna az egeret).
On-the-Fly sensitivity adjustment: Az egér meghatározott (vagy általunk felprogramozott) gombjával felhasználás közben tudunk váltani az előre letárolt cpi-beállítások között. Játékhoz nem célszerű használni: egy beállítással kell megtanulni lőni, szükségtelen és kontraproduktív állandó jelleggel összezavarni az izommemóriát - arról nem is beszélve, hogy a felbontás váltása mennyire lassú folyamat egy olyan környezetben, ahol sokszor szó szerint milliszekundumokon múlik egy-egy csetepaté végkimenetele. Egyedül Windows asztalon, esetleg Photoshopban jöhet néha jól a funkció.
Onboard memory: Egérbe épített fedélzeti memória, amiben eltárolhatjuk az egérrel kapcsolatos beállításainkat (gyakran több profilt is), szoftvertől független. Ám amennyire ez jól hangzik, annyira könnyű élni nélküle. Alkalmasint azért hasznos lehet, ha gyakran járunk LAN-partikra vagy sokszor használjuk különböző számítógépekkel az egeret, mert az ugye a memória révén eltárolja magában a vele kapcsolatos konfigurációt, nincs szükségünk driverre.
Perfect control (speed) (PCS): Az az egzakt sebesség (m/s), ameddig a szenzor hiba nélkül követi a rántási vektort. Nagy és közepes egérérzékenységgel akár 1-1,5 m/s-es érték is elég lehet, míg alacsonyabb érzékenységhez nem árt, ha 3 m/s környéki értékünk van.
Positive acceleration: Pozitív gyorsulás. Ugyanaz, mint a negatív gyorsulás, azzal a különbséggel, hogy gyors rántás esetén azonos távolságon tovább fordulunk (nagyobb szögben), mintha lassan mozgattuk volna az egeret.
Raw input: "Nyers" adatfeldolgozás. A játékok azon funkciója, hogy az egértől közvetlenül érkező adatokkal dolgozik, megkerülve a Windows adatfeldolgozást, így nincs rá hatással sem a Windowsban beállított érzékenység, sem az EPP.
skatez/tefloncsík/teflonszalag: Ez is egyfajta glide, gyakran méretre vágható (úgy kell elképzelni, mintha egy darab ragasztószalag lenne - az egyik oldala ragad, a másik teflonos bevonatú). Az egér tappancsaira kell ragasztani (a legtöbb újabb egérnél ez már nem lényeges, mert általában elég jó minőségű teflontappancsokkal kerülnek ki a dobozból - esetleg azok elkopása után lehet olcsó alternatíva a csúszás fenntartására). Sok válfaja van, a legtöbbet legalább 2-3 havonta érdemes cserélni.
A legjobb minőségű skatez az egyes QPAD-ok mellé csomagolt QGlidz.True sens: Valós egérérzékenység. Mivel az in-game érzékenység beállítása játékonként teljesen eltérő, ráadásul egyéb paraméterek is befolyásolják (cpi, FOV (Field of View), monitor felbontása, esetleg egérgyorsítás), ezért az egyszerűség kedvéért cm/360°-ban adjuk meg. Mérése kifejezetten egyszerű: fogunk egy vonalzót, és játékban a célkeresztet ráállítjuk egy jól megjegyezhető, körülbelül "szemmagasságban" lévő pontra. A vonalzót úgy rakjuk, hogy az egér valamely, jól definiálható pontja 0-nál álljon, majd a vonalzó mentén teljesen körbefordulunk in-game, és a hajszálkeresztet ráállítjuk ugyanarra a pontra, amelyről a fordulatot kezdtük. Megnézzük a vonalzón, hogy hány centit mozgattuk az egeret, és voilá.
USB polling rate: Ez az az érték, ami megmutatja, hogy egy másodpercen belül hányszor frissül az egérpointer pozíciója. A 8 bites adatsávval rendelkező egerek esetén (Microsoft WheelMouse Optical 1.1/Intellimouse 1.1a/Intellimouse Explorer 3.0/Laser Mouse 6000, Logitech MX 300/MX 500) az emelt polling rate jelentősen javítja a perfect control-t is.
Frekvencia/USB-frissítés ideje:
125 Hz -> 8 ms (ez az alap Windows-érték)
250 Hz -> 4 ms
500 Hz -> 2 ms (ezt neveznénk ideálisnak)
1000 Hz -> 1 ms (overkill)A lényeg, hogy 500 Hz fölé nem igazán érdemes menni, hiszen így a CPU-ra és az USB-sínre is kevesebb teher hárul (nem beszélve a bizonyos régebbi alaplapok inkompatibilitásáról - az emelt polling rate stabilitása függhet a deszkától is). Az 500 Hz általában sokkal stabilabban tartható, mint az 1000, a köztük lévő reakcióidő különbség pedig már valóban elhanyagolható (mindössze 1 ms). A legtöbb "modern" egér szoftveresen (vagy hardveres kapcsolók segítségével) tudja szabályozni, de ha régebbi típussal rendelkezünk, szükségünk lehet a Windows regisztrációs adatbázis kézi módosítására.
SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.
-
bongeszo
aktív tag
.
[ Szerkesztve ]
-
Arcanus
aktív tag
Próba
-
mizu
aktív tag
§¨ª©ÞÜ
▫️ PH! FAN ▫️
-
legenda
OK
[ Szerkesztve ]
Réges-rég, egy messzi-messzi galaxisban...
-
Arcanus
aktív tag
Próba szerkesztve
link 🔗
[ Szerkesztve ]
-
legenda
OK
[ Szerkesztve ]
Réges-rég, egy messzi-messzi galaxisban...
-
Arcanus
aktív tag
Ty
-
Madoc
veterán
Dad by day, gamer by night. Jelenlegi konzoljaim: Xbox Series X, Xbox One X - Playstation 5 Standard- Nintendo Switch
-
Madoc
veterán
Dad by day, gamer by night. Jelenlegi konzoljaim: Xbox Series X, Xbox One X - Playstation 5 Standard- Nintendo Switch
-
mrlumen
csendes tag
megódódóttttt
[ Szerkesztve ]
-
mjani1172
addikt
https://fototrend.hu/dl/mf/2018-07/381986_img_20180716_120549.jpg[ Szerkesztve ]
-
mjani1172
addikt
[ Szerkesztve ]
-
mjani1172
addikt
[ Szerkesztve ]
-
mjani1172
addikt
nem me3gy
[ Szerkesztve ]
-
mjani1172
addikt
[ Szerkesztve ]
-
trebrona
nagyúr
válasz mjani1172 #11440 üzenetére
[L:https://fototrend.hu/dl/mf/2018-07/381986_img_20180716_120549.jpg][IMG:https://fototrend.hu/dl/mf/2018-07/381986_img_20180716_120549.500.jpg][/IMG][/L]
(#11442) mjani1172 :
Nincs mit.[ Szerkesztve ]
------- Nem mindegy, hogy egyelőre áll a meccs, vagy egyenlőre áll a meccs. ------
-
lenzso
tag
.
[ Szerkesztve ]
-
Arcanus
aktív tag
Off teszt
[ Szerkesztve ]
-
Arcanus
aktív tag
Egy sor
Új sor
Új uj sor
-
Golden9
addikt
1
[ Szerkesztve ]
[ Szeretkezve ]
-
Arcanus
aktív tag
szöveg
szövegek
sdf
sortörés
többel
de még
f
-
Arcanus
aktív tag
szöveg
Új sor
kettovel leljebb
meegin
egyel
[ Szerkesztve ]
-
Qru
MODERÁTOR
*
[ Szerkesztve ]
#nincsbennetarcsi
Új hozzászólás Aktív témák
- iPhone 15 Pro 128GB FEHÉR TITÁN MAKULÁTLAN
- iPhone 14 128GB Lila Független Mint Az Új/1-3 hónap gar./Akku 92%/p3826
- minigép/ i5 6500T 35W/ Dell 3050 micro/ garancia/ ingyen foxpost
- Új Modell Apple Watch Ultra 2 49mm Black/2025.09.21 Apple Gar./p3825/
- Cisco SG200-50 smart switch - 48+2 portos Gigabites
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest