Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • alevan

    őstag

    válasz E.Kaufmann #16 üzenetére

    32 bites UEFI pár atomos tabletben volt, ami nem engedte a 64bites operációs rendszerek telepítését. Úgy, hogy a proci 64bites benne.

    64bites UEFIre felmennek a 32bit oprendszerek.

    [ Szerkesztve ]

    "Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz E.Kaufmann #16 üzenetére

    A 8086 a processzor utasításkészlete, semmi köze a BIOS/UEFI-hez, ami az alaplaphoz tartozik. A 32 bit azért nem lesz elhagyva, mert az AMD x86-64-e győzött az Intel IA64-e helyett, ami egy hibrid mód, és most ez van mindenhol (pc vonalon). A 64 bites programok is használnak 32 bites utasításokat, csak attól 64 bitesek, hogy olyanokat _is_ használnak. A 8086 16 bites, az még a 32 bit előtti kor terméke, de hasonló legacy okokból jelen van az is. Az emulálás rész inkább úgy helyes, hogy valódi CISC procikat már nem gyártanak, belül azok is RISC architektúrát használnak már jóideje, csak emulálják a hiányzó CISC utasításokat.

    Összefoglalva: ha elhagynák a 16/32 bites utasításokat, akkor kb. összedőlne a pc-k kompatibilitása, ami az egész platform létezésének jogalapját adja.

  • cog777

    senior tag

    válasz E.Kaufmann #56 üzenetére

    Hivatalosan lehet hogy ezt mondjak, viszont valojaban nem sokat er, egy cryptovirus siman legyalulja az adataidat. Ellenben:

    "Some devices implement a feature called "verified boot", "trusted boot" or "secure boot", which will only allow signed software to run on the device, usually from the device manufacturer. This is considered a restriction unless users either have the ability to disable it or have the ability to sign the software."

    [link]

    Tehat szepen zarodik a PC platform. Eddig driverekre alkalmaztak, de siman el tudom kepzelni hogy a jovoben csak az App Store-bol telepitheto alkalmazasokat lehet elinditani a gepeden. Esetleg a gyarto altal mellekelt Windowst ahogy ez mar most elofordul.

    Masreszt az az Intel mondja hogy security miatt kell, amelyiknek van egy nem dokumentalt, de ementali lyukas Intel's Management Engine-je? Haha.

    Sztem jobb lesz szep lassan a nyilt ARM fele fordulni.

    [ Szerkesztve ]

    HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz E.Kaufmann #66 üzenetére

    A 8086 az Intel 1. 16 bites processzora volt, azért 16 bites, mert 16 bites regisztereket _is_ használt. Olyan hogy 16 bites mód, olyan nincs. Szerintem a védett móddal kevered, ami a korábbi expanded/extended memory trükközéseket váltotta fel, de ez meg (többek között, mint pl. a programonkénti külön memóriaterület lefoglalás) annyit tesz hogy egyben látod a teljes (rendelkezésedre álló) memóriát, nem lapcímzésekkel kell trükköznöd. Viszont ez meg a 32 bites processzorokkal jött be.

    Az x bites utasítások az Intel x86 architektúrában mindig csak hozzáadódnak az előzőekhez, nem leváltják azokat. Használhatod a régieket is. Ahogy az AMD-x64 is csak egy kiegészítés csupán. A teljes 64 bitre váltás az IA64 (Itanium) lett volna, de az meg piaci alapon megbukott.

    Az hogy egy program 16/32/64 bites, csak azt jelenti hogy maximum mekkora regisztereket fog használni. Meg ugye a 32 bites (regisztereket használó) utasítások értelmezhetetlenek egy 16 bites procinak, de fordítva nem.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák