Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Pist@bácsi

    őstag

    válasz DonTomika #187 üzenetére

    Annyiban érdemes kiegészíteni most már sokadjára, hogy amit csinálnak az uber sofőrök az díj ellenében végzett közúti személyszállítás, ezt nem végezheti magánszemély csak vállalkozó/vállalkozás, engedéllyel.
    És amiről kevés szó esett, az engedély a vállalkozásra és egy adott járműre vonatkozik. Ahány jármű annyi engedély. Magánszemély nem dolgozhat ezeken a járműveken (ha nem végeznek szolgáltatást akkor vezetheti) egyéni vállalkozó lehet egyben a sofőr is, máskülönben alkalmazotti jogviszony kell, ez alapján kap egy újabb, a vezetésre jogosító arcképes engedélyt, aminek további előfeltétele egy szakmai vizsga, hivatásos jogsi és PÁV.
    A számla rendkívül egyszerű. A szolgáltatás tárgya a személyszállítás. Ezt a vállalkozás nyújtja, így neki kellene számlát adnia a teljes viteldíjról, és ahogy mondtad, az uber által levont összeget elszámolhatja költségként. De ez full elmélet, mivel itt magánszemélyek furikáznak engedély nélkül, egy vállalkozó sem akadt fent eddig az ellenőrzésen, a magánszemély nem adhat számlát olyasmiről amit engedély hiányában nem is végezhet.
    Nem tudom az uber mit küld számlát, erre érdemben senki nem reagált.
    Azokra a felvetésekre, hogy minek számlát adni ha nem fizet az utas a sofőrnek egy példa:
    a taxikban kötelezően fel van szerelve kártyaolvasó, kártyás fizetéskor ott sem ad az utas készpénzt a sofőrnek mégis kap nyugtát kötelezően, vagy névre szóló számlát kérésre. Igen ott a kocsiban a szolgáltatótól (az, hogy az alkalmazott állítja ki az megint lényegtelen), és nem utólag a fuvarszervezőtől. És természetesen a pénzt is az utazás befejezésével levonták az utas bankszámlájáról és nem egy hét múlva fogják vagyis kifizette csak nem kp. Az, hogy technikailag a pénz előbb az uberhez kerül és onnan a sofőrhöz az nem változtat semmin, a legtöbb taxiban is a fuvarszervezőhöz kerül elsőre az utalás.

    A valóságban létezik késleltetett fizetés is, cégek akik szerződésben állnak a taxicéggel utólag utalják a pénzt. Ott másképp történik a számlázás is, az utas nem kap nyugtát, taxicsekkel fizet, a vállalkozó sofőr erről ad számlát a fuvarszervezőnek, aki az egyes kocsikban teljesített fuvarokról ad összesítő számlát a szerződött cégnek, és az átutalt pénzből ő fizeti ki a sofőröket. Elméletben legalábbis. Ez viszont nem készpénzes fizetés, míg a kártyás fizetés annak minősül.

    Sokakat az online vásárlások zavarnak meg, ahol a fogyasztó soha nem kerül fizikailag kapcsolatba a szolgáltatóval és ilyen esetekkel példálóznak. Semmi analógia nincs a kettő között.

    Az, hogy egy app segítségével történik a rendelés nem újdonság, taxitársaságok (amik valójában fuvarszervezők) is rendelkeznek ilyennel. Olyan mindegy, hogy ezen keresztül vagy telefonon történik a rendelés, egyébként ez maga a szerződéskötés.

Új hozzászólás Aktív témák