Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    úgy két hete a Vivobook S 14 és más notik is akciósak voltak az asus webshopban.
    A K3402ZA-KM220 model br 325e volt. i7 12700h, 8G integrált + 8 GB stick, 512 ssd, 2,8k 90Hz oled, nem numpados tapipad, 70wh, 2x tb4. Az i5 12500h változat br 283 ezer körül volt. Azoknak könnyen levehető az alja, nincs rejtett csavar. Szóval kicsit megkésett ez a hirdetés. Mondjuk csak fekete i7 és zöld i5 volt, szóval nem nagyon lehetett konfigurálni, látom most érkezett többféle gép :)

    Azokból egyébként lehet bőven megérte volna a i5 is, mert limitált az i7 teljesítménye is. Néztem intel extreme tuning utilityvel és a háromféle venti zajszint valójában azt is jelenti, hogy 45w / 35w vagy / 15w legyen a cél tdp. A másodlagos, rövid max 80w abban a gépben, az intel 115w maxot ad meg, péládul gamer gépekben jó hűtéssel.

    Szóval az i7-12700h sebessége kicsit visszafogott, nem ér el 16 ezer pontot a vékony gépben cinebench r23-ban, hanem 12 ezer körül fut. Ha jól emlékszem a 15w csendes módban megy 6-7 ezer pont körül. Ezért mondom, hogy valsz az i5 sem lényegesen lassabb.

    Az is kiderült az új gép kapcsán, hogy még sok program nem nagyon ismeri az új proci szériát. A cpu-z, aida64 és hwinfo64 is néhány helyen hiányosan vagy rosszul ír ki adatokat. Van amelyik a ram órajelet nem jól mutatja, van amiben a cpu max szorzó nem stimmel. Ha be van kapcsolva a win11 memória védelem, akkor a cpu-z azt hiszi 35x a max szorzó.

    Linux alatt pedig az új gépeket sújt egy érdekes probléma. Több gyártó amd és intel gépén sem működik a beépített billentyűzet linux alatt, mert a kernelbe fel kell venni kivételként egy paramétert. Ugyanis a közös uefi bios alapban valami hülyeséget csináltak, amiért rosszul paraméterezi fel a billentyűzetet. [link]

    A különböző magok ismerete is talán csak kernel 5.18 körültől jött be. Régebbivel is működnek a gépek, de nem ideális teljesítménnyel. Meg persze linux alatt nincs hdr.

    Amúgy egész jó gépek, bár ahogy nézegettem a zenbooknál jobban jártam a vivobook s-sel. Főleg annyiért :D

    Kínól egyébként 45 dolcsi körül kapni olyan thunderbolt dokkot, amin 2 hdmi, 1 vga, giga lan, 2 usb3 és 2 usb2 is van egyebek közt.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz zsocy #4 üzenetére

    még nem ért ide, szóval nem próbáltam ki. Lehet 4k-t nem tud egyszerre többön 60Hz-el, attól függ, hogy milyen módban osztja szét a displayport videó jelet több felé [link] az első sok csatis. 12-in-1. Elvileg 100W töltést is viszi a leírás szerint. A régebbi thunderbolt alatti displayportnál két 4k60Hz-hez két külön tb portot használtak. A tb4 a dp1.4-gyel már tudna egy kábellel is két 4k60hz-et, de ez a dokk még lehet nem tudja.

    Egyébként töltőből is kerestem kisebb méretű, irodában is hagyható fajtát. A gyári azért nem kicsi. Gonolom a zenbook is 65w és 90w töltőket szeret 20v -os pd móddal. 65-ösből találtam talán vállalható, nem teljesen nonameket olcsóbban itthon. [link] [link] , van ahol meg akciós a 100w type-c kábel. [link]

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Carasc0 #9 üzenetére

    Azért nem mindegy melyik széria. Nagyon sokféle van belőlük. (sima full műanyag vivobook, nem is mind oledes. Az S az X, a pro és mindenféle kombinációik. És csillagászati áron proart. De a zenbookok közt is nagyon nagy szériánként a szórás, ahogy néztem)
    Már legalább fél éve nézegettem őket, de a korábbi változatok mind lábon voltak lőve valamilyen formában. Vagy eleve marha drága volt. Vagy valami kreténség volt bennük.

    Például láttam korábbi szériából olyat, hogy 2.8k oled kijelző, de a hdmi 1.4-es és még azon belül is max fullhd-ra korlátozva. Meg olyat, hogy minden ram forrasztott 8 esetleg 16, mert 32-est csak a youtube teszteken mutattak. Meg hogy valamelyik szérián a butított hdmi mellé usb2 portok és csak sima usb3 type-c portok voltak, főleg az amd változatokat butították nagyon be.

    Azt hiszem most intel felől a 12th gen "evo" platform, ami megköveteli, hogy legyen thunderbolt port a gépen. Amd vonalon meg talán a 6000 szériánál van usb4, ami thunderbolt 3 kompatibilis, ha jól tudom. A 2022-es szériák sokat léptek előre. Intel vonalon teljesítményben is nagy a változás. Amd vonal meg portok kapcsán nem olyan mostoha.

    Ezek a 12th gen gépek talán most nyártól kaphatóak itthon, az amd 6000 szériások meg talán mostanában kezdnek bejönni.

    Azért nem egy thinpad, bár feketében lehet hasonlóan néz ki, mint a mai sima thinkpadek. Itt az irodában szoktunk venni alsóbb kategóriás dell vostro gépeket is, azoknak szerintem hitványabb a háza, valsz szerelhetősége is - de azokra van onsite gari, ezért vesszük őket.
    Plusz a dokumentáltságuk, manuálok elég hitványak. Gyakorlatilag lutri, hogy működni fog-e benne a 32GB-os ram modul vagy sem, le van e limitálva mesterségesen 16-ra összesen. Még ugyanazt a modelt is sok helyen rosszul írják, van ahol 32 vagy ahol 40GB ram mérettel is árulják, amiből valamelyik nem lehet igaz annál a modelnél. Ha minden jól megy pár nap múlva meg tudom mondani, hogy megy-e a 8+32 kombó :D Hm, lehet kifutott az olcsóbb 32GB-os ripjaws, több bontban is levették a kínálatról. csak lassabb változatot listázzák. Remélem nem törlik a rendelésemet.

    A hét elején tisztítottam egy pár éves más fajta asust, na az elég hitvány és szerelhetetlen volt. Ahhoz képest sokkal jobb az én vivobook S -em. A tükröződő kijelzőt nem tudom mennyire fogom szeretni hosszútávon, elvileg lehet rendelni angliából rá szabott matt fóliát.

    Az akció alatt nem volt a 15" szériából még, most jelentek meg a webshopban. 11 geneset meg nem akartam már.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Carasc0 #12 üzenetére

    eddig nekem vállalhatónak tűnik a 14es változat alapján. Ahogy írtam lehet nincs nagy teljesítmény különbség az i5 és i7 közt, mert visszafogottra van konfigurálva az i7 is. Tán az igpu picit erősebb, meg 15w módban gondolom azért előny a több mag.

    A ramot pedig hamarosan megmondom, ha minden jól megy, hogy 40re bővíthető e.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz DFB #15 üzenetére

    az asus webshopban sorolt specifikáció valósnak tűnt. Az adott gépnél meg kell nézni, hogy mit ír, mennyi forrasztott és hogy bővíthető-e. A termékoldalon is írják, ha bővíthető.

    Nem elég, hogy 3402, az előtte lévő és utána jövő betűk is számítanak, hogy pontosan milyen géről van szó. Akár a proci, akár a széria vagy a ram megoldás is más lehet. Vannak webshopok, ahol valsz el van írva pár paraméter. Főleg, hogy te szerintem a tesztben is szereplő zenbookról írsz, én meg a vivobook s k3402-őmet tudtam tapasztalatként mesélni. A zenbookon teljesen forrasztott, ddr5, nem bővíthetőre tervezett gép, a cikk írja, hogy rejtett csavar is van.

    Az biztos, hogy van némi lutri faktor a specifikációkban. Nagyon kell figyelni a pontos típusra, modellre, mert pár betű kölönbség már nagyon más gép lehet.

    A mostani vivobook S és annak változatai, elvileg fém fedelesek, de a többi része műanyag. Szerencsére erősebb és jobb fajta műanyagnak tűnik. Bár én csak a feketét láttam élőben, más színnél lehet más az élmény.

    A gyári gari lehet 2 év, de a bolti gari jogszabály szerint 3. A gyárit lehet hosszabbítani 50 dolcsiért 3-ra (ha jómlékszem kis kedvezményt adó kupont is van a géphez). Asus care dolgokat viszont nem kínálja fel opcióként, nem lehet helyszini javítást meg hasonlókat ahhoz, amit vettem.

    A ph topicokban a sok éve frissítet összefoglalókból, szájhagyomány útján terjedő véleményekből nehéz friss következtetést levonni. Az biztos, hogy vannak hitvány szériái is az asusnak. A vivobookokból van tablet procis sorozat is sima lcd-vel, azok valsz hitványabbak, mint a komolyab változatok. Nagyon sokféle változatot árulnak és jópár éve létező terméknevek ezek.

    Youtubeon néztem sok videót. Bár sajnos a legtöbb haszontalan. És főleg indiai területről voltak bemutatók, de azok is csak termékismertetők. De angol nyelvűek közt is van olyan, aki nem képes felismerni a múanyagot, többször is mutogatja a padlólemezt tapogatva hogy full fém, közben meg műanyag - pedig ő szét is szedte, szóval mégcsak nem is a festét csalóka.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz DFB #20 üzenetére

    Az asus webshop akkor írja ki a pontos modellt, amikor kiválasztod a lehetséges opciókat. Ha már egyértelmű, mert nincs több választási lehetőség, vagy megadtad a színt, procit, kijelzőt egyebeket - ha választható - akkor utána megjelenik egy teljesen egyértelmű modelszám és cikkszám a specifikáció lista felett, az opciók alatt.

    A webshopban lehet szűrni arra, ami elérhető. Azt is jelzik, ami érkezni fog, csak még nincs. A többi webshopban sem biztos, hogy több a választék valójában. Viszont múltkor azért nem volt mindegy, hogy 70-100 ezerrel olcsóbb volt kb minden akkor elérhető gép az asus saját storejában. Most hogy feltöltötték több változattal, így most kevesebb az akció.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Carasc0 #26 üzenetére

    nem tudom melyik az, az oled kijelzős szűrésből indulva jól látszik: [link] az otthonra menüből nézve pl.
    ahol vásárlás gomb van, ott valamilyen opciókkal kapni, de persze lehet csak egy féle változatban, az csak a termék vásárlás oldalon derül ki, hogy mit kínál.
    Ami értesítés, az szerintem az érkező gépek, ami még nincs.
    Ami csak ismerd meg hol vásárolható, az gondolom nincs ebben a shopban. Persze itthon a magyar oldalt érdemes nézni.

    Fenn az elérhető pipálása után csak a készleten lévőket mutatja.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Carasc0 #29 üzenetére

    az a német változat (k6501) nekem úgy tűnik, hogy a magyar oldalon egyáltalán nincs is fenn. Lehet itthon / magyar lokalizációval nem árulják. De én is csak a webshopot nézem, mint ti, nem vagyok asus kereskedő :D

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz azbest #6 üzenetére

    közben tudok első tapasztalatokat mondani a kínai 45 dolcsis thunderbolt dokkolóról.
    Nos, kínai :D
    Működik, de van pár érdekessége.
    A hdmi működik 2 fullhd képernyővel 60Hz-en. De 4k-ból max 1-et visz, azt is 30Hz-en. Chrome alatt a youtube nem szereti ezzel az intel gpu-val hardveres gyorsítással a 60Hz-es videókat, ha 30 a kijelző.

    A dsub csatiról lecsúszik a csatlakozó, nem igazán marad benne, nem becsavarozható.
    A gigabit lan egy usb3-lan, működik, realtek rtl8153 chipet. Szerintem lehet a hozzá legközelebbi usb3 port 3as módját elveszi, az a port csak usb2 módban megy.
    A többi 3as módban is.
    Az usb3 via vl820 chipsetes hub benne, az usb2 pedig valami prolific.

    Szóval kb működik, kb használható, de megvan a kínai feeling. Néha ki kell kihúz-bedug kombó, ha megmakacsolja magát.

    A 65w töltőkkel kapcsolatban:
    működnek, viszont a vivobook visszaveszi a teljesítményét kb a 15w módra, ha az van bedugva. Ha ki van húzva, akkor gyorsabb. Gondolom nem annyira okos a töltés vezérlés, hogy dinamikusan besegíthessen az akku, ezért töltőre dugva teljesen arra támaszkodik. Kiírja a win11, hogy lassú töltő. Szóval útra jó, telefont is tölteni jó, főleg a kisebb méretű akyga. De a 90w kell a rendes teljesítményhez.

    A ram modul még beérkezés alatt a boltban.

    A cikkbéli P procis zenbooknál neten úgy találtam, hogy gyárilag 65w táppal jön. Az akkor elmegy kevesebbel is a max teljesítményével. Btw, nem kéne a cikkben lennie?

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    az oled kapcsán van egy nem nagyon emlegetett apróság. Így is mindenben jobb, mint kb bármelyik lcd. A subpixelek elrendezése nem a pécés képernyőkön megszokott. Ahogy monitornak használt tévéknél is előfordul, hogy ezért kicsit más a kép.

    Nincs mikroszkópom, hanem egy tesztben mutatták szépen ezt.

    A gyakorlatban ezt annyit tesz, hogy az éles szemű emberek észrevehetnek pici elszíneződést a sötét világos határok találkozásánál függőleges irányban.

    Például a tálca csík tetején van egy kis pirosas szín, az alján a kijelző széli feketeségnél meg kicsit kékes. Mert a subpixelek "kilógnak". Elivleg fel van telepítve mindenféle asus cucc és színprofil, de nem előtelepített wines gép, szóval előfordulhat hogy valahol esetleg van még egy win beállítás, ami ezt befolyásolhatja. Cleartype fontoknál ismerem csak ezt.
    Ez a 14es vivobook 2.8k paneljával készült:

    A szövegek tűélesek ilyen felbontás mellett. 150% slálázásnál (ami fullhd logikai felbontás) is nagyon szépek. Ez makró módban készült, nem tudom amúgy melyik cleartype beállítás a legideálisabb.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz sb #57 üzenetére

    nem elég, hogy a gép tb4, a dokkolóban lévő cuccnak is képesnek kell tudni kihasználni azt.
    Ha a dokkban lévő chip még tb3 vagy annak csak valami kisebb képességű változata, akkor ennyit tud. A régebbi drágább dokkoknál két tb csati volt, hogy két 4k monitort vigyen 60Hzen.

    Közben találtam viszonylag olcsó tb4 dokkot rendes gyártótól is, de persze az 2x annyiba kerül, mint a kínai. Viszont az képes kihasználni a képességeit is. Targus DOCK423EU br 40k huf [link] Azért a kínai dokk is valsz jó lesz nekem, mert az irodában fhd monitork vannak. Annyi, hogy lehet jobban jártam volna valami használt régi dokkal helyette, kb ugyanilyen képességekkel.

  • azbest

    félisten

    hmm... nálatok a windows usb4 eszközként vagy thunderbolt 4 eszközként látja a thunderboltot? Mondjuk, akinek esetleg előtelepített windowssal jött gépe van, annál gondolom a jó drivererek vannak fenn.

    Nálam a device id alapján
    Thunderbolt(TM) Controller - 463E
    De microsoftos driver van fenn és usb4 -nek mondja,

    Asus oldalán nincs külön thunerbolt driver, ha külön töltök inteltől
    TBT-Win10_Win11-1.41.1193.0
    pakkot, az 0x80070643 hibát dob.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák