Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Busterftw #9 üzenetére

    Az OLED-nek nem is a beégés a legnagyobb baja, mert azt trükközéssel megoldják. Viszont van sok más hátránya is. Pl. hogy mivel szerves anyagból épül fel, az alapanyagot nem lehet csak úgy gyártani. Az a szerves anyag származik valahonnan, és ugyanúgy, mint a kőolaj is, véges, és ahogy fogy egyre drágább lesz.

    A másik, hogy a megfelelő élettartamot csak alacsony fényerővel tudják tartani. Persze mai átlagos felhasználásnál bőven elég, de ha valaki komolyabban rámozdul a HDR tartalmakra, oda bizony kevés.

    Aztán az eddigi technológiák közül az OLED-nek a legjobb a színtere, de a valódi LED-es tévével nem ér fel.

    Aztán a beégésmentességet, és össz élettartam növelést pl. úgy érik el, hogy valójában nem RGB szubpixelekből épül fel a legtöbb mai OLED TV, hanem fehér, vagy még inkább kék OLED-ekből, amik ugyanúgy színszűrő réteget kapnak, mint az LCD-k, annak néhány hátrányát is hordozva, pl. csillogás, betekintési szög, stb.

    Szóval jó dolog az OLED, ha az árát nem nézzük, több előnye van az LCD-khez képest, mint hátránya, de ha kijönnek elérhető áron a valódi LED TV-k, akkor az OLED is a Plazma sorsára jut.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz #72042496 #21 üzenetére

    Nyilvánvalóan függ a végkimenetel attól, hogy milyen lesz a tényleges megvalósítás, de azért lássuk be, hogy alap működési mechanizmusra a microLED a csúcs. Ha eljutnak oda, hogy gazdaságosan lehet gyártani, akkor az bizony ki fog szorítani minden más kijelzőtechnológiát.

    Az OLED-nek gyakorlatilag minden hátránya a szervességéből adódik. Ha nem kellene az élettartam növelés miatt trükközgetni, ami szépen lerontja az egyébként igen jó tulajdonságait, akkor már az is kiszorított volna minden más kijelzőtechnológiát.

    A microLED-nek viszont a bonyolult gyártásból adódó árán kívül (hangsúlyozva, hogy) elméletben semmilyen hátránya nincs. A gyakorlatban még bőven nem járnak ott, hogy egyáltalán alternatíva legyen otthoni felhasználásra, de csak olyan problémák vannak vele, amit relatíve rövid időn belül orvosolni tudnak.

    Megjegyzem, azért dícséretes a mérnöki találékonyság, hogy mit ki tudnak hozni az LCD technológiából is. Papíron milliónyi gond van már magában az elképzeléssel is, és mégis igen jó kijelzőket gyártanak. Előbb-utóbb viszont végleg eljár felette az idő.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz #72042496 #23 üzenetére

    Mondjuk TV-ken nem is nagyon fog menni otthon sem statikus elem. Monitoroknál, laptop kijelzőknél meg nem annyira muszáj OLED/microLED által nyújtott képminőség, ott esélyes, hogy egy darabig még marad az LCD, pusztán azért, mert olcsóbban gyártható.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Morph76 #27 üzenetére

    A ledek száma egy dolog. Attól még darabonként nem kell akkora fényerővel világítania.
    Nem fog az sokkal többet fogyasztani, mint egy OLED.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz E.Kaufmann #36 üzenetére

    Azért egy LED-nél messze nem akkora probléma az öregedés/beégés, mint a szerves OLED-nél. Ha megfelelően szabályozott áramerősséget kapnak, és megfelelő a hőelvezetés is, akkor gyakorlatilag örök élet. Az olcsó kínai ledes izzókkal pl. az szokott lenni a probléma, hogy a feszültségingadozások csillapítására max. egy egyszerű előtét ellenállást használnak, és abból sem túl nagyot, meg spórolnak a hűtőbordán.

    Márpedig a LED-ek valóban nagyon szűk tartományban működnek. Miliamperes különbségek döntenek, hogy nem is világít, vagy elpukkan. A PWM-et meg nem szeretni kell, hanem LED fényerőt csak PWM-el vezérlünk. Ami egyébként gazdaságosabb is, mint változtatható ellenállással lehúzni a feszültséget, hogy a többletet elfűtse az ellenállás.

    A LED-ek öregedéséről meg annyit, hogy az átlag 5-10 év alatt, amíg valaki használ egy TV-t, nem is öregszik számottevően a LED, másrészt ami sokkal fontosabb, hogy egy 4K-s felbontással számolva közel 25 millió szubpixelről beszélünk. Ha mind a 25 millió LED teljes fényerőn menne, az instant vakulás. Alapvetően ezek a TV-be való LED-ek a max. fényerejüknek alig 10%-án dolgoznak PWM-el vezérelve. Ha öregszenek, max. változtat a hardver a négyszögjelen, és kész. Észre sem veszed.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák