Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Juhaszatti

    addikt

    válasz Zanik #84 üzenetére

    A SARS-t 10 hónap alatt 8096 ember kapta el. Most 1 hónapon belül van eddig 4474 hivatalosan megerősített megbetegedés csak Kínában. A Kínán kívüli esetek ebben benne sincsenek, és azt is hagyjuk ki most a képletből hogy Kína mennyire kozmetikázhatja a számokat.
    A 2 hetes lappangási idő miatt nem lehet tudni azt sem hogy hány nem regisztrált eset van, és ők hány embernek adhatták tovább eddig. A szakértők jelen pillanatban 40.000-el számolnak. De senki nem tudja pontosan, jósolgatni meg felesleges.
    Reméljük ez nem kap annyi időt mint anno a SARS, mert 10 hónap alatt nagyságrendekkel több embert fertőzne meg.
    Nagyban múlik a dolog azon, hogy mikorra lesz megbízható védőoltás.

    [ Szerkesztve ]

  • [CS]Blade2

    addikt

    válasz Zanik #84 üzenetére

    "egy-két százalék a halálozási rátája" by Szlávik János
    Egyébként nem tudom, hogy ez hogy jön ki. Most hivatalosan 4474 garantáltan fertőzött van, és ebből hivatalosan 107-en haltak meg.
    24.-én 916-an voltak,
    25.-én 2000 körül, 26.-án 2700 körül és tegnap lett 4400.
    Ha tegnapig nézzük, akkor 2,4% körül van, így az 1-2% nem jön ki. Akkor jönne ki az 1-2%, ha ők tudnának valamit, hogy igazából 5000-10000 emberből halt meg 100.
    Másik befolyásoló tényező, hogy ki bizonyosodott meg a 4400-ról vagy bármennyiről. Én pl. még akkor sem hinném el a számokat, ha a németeknél lenne, mert ők is képesek voltak pl. migranték kapcsán cenzúrázni meg ferdíteni ipari szinten.
    Vissza térve a számokra... pedig a 4400-ból pl. 1700-at tegnap regisztráltak ami azt jelenti, hogy tegnap vérvétellel kiderült a lappangási időben vagy a tünetek jelentkezésének első pár napján, mert most tuti, hogy senki nem próbálja meg lábon kihordani legalább az érintett tartományban, ami a 4474-ből 4409-et jelent.
    20.-a óta írják, még a gyógyultakat leszámítva is még simán lehet, hogy a 4200-ból február közepére meghal 10 vagy 2000.
    Persze azt sem lehet mondani, hogy az első 1000-ből haltak meg 100-an.

  • sb

    veterán

    válasz Zanik #84 üzenetére

    Nagyon félremegy a számolás sokaknál... többen írták már miről szól.
    Az egyszerű matek is mást ad ki mint amit egy sima influenza halálesettel abszolút értékben összenézve le lehetne vonni következtetésként.
    - Bőven más kategória a százalékos mortalitási aránya mint egy influenzának, így a terjedés kérdése lesz, hogy hol áll meg abszolút halálesetek számában.
    - De ha mégsem szarabb, ott van védőoltás utóbbi ellen.
    - Ha még így is szépnek tűnik a helyzet ott van a kérdés, hogy valós képet látunk-e a fertőzöttségről... a hosszabb lappangási idő logikusan más (gyorsabb és nehezebben megfékezhető) terjedést jelent egy influenzához képest. Itt már bejön a komolyabb matek, kb. csak modellezni lehet, ott a német példa, nem nehéz levonni a következtetéseket milyen időben késve követni az egészet.
    - De arról is volt szó, hogy nincs emberről-emberre fertőzés. Aztán van, vagy lett.
    (Ezért érhetetlen amúgy a virológusok optimista okoskodása is. A rádióban is volt valaki aki bemondta, hogy utazz nyugodtan... két mondat múlva, hogy nem tudni hova növi ki magát az egész, akár 1-2 hét múlva. Logikus tanács... :U
    Nyilván láthatott terjedési modelleket, de hasonlót azért szerencsére ritkán tapasztalunk, így matematikusnak jobban hinnék ebben a kérdésben. Az azért látszik a fentiekből, hogy brutálisan változik a kép napi szinten, hol mennyi érintett ill. hány gócpont lehet ahonnan továbbmegy az egész.

    És akkor ez volt a "statisztikai" része. Ami miatt gond volt a poénod az a humán oldala: nincs a családban olyan aki valószínűsíthetően elkapná? Taps? A többiek azt próbálták elmagyarázni, hogy általános az érintettség: ún. empátia. Ha 1-2-5% meghal a világ másik felén azon is van aki elszomorodik bármilyen furcsa is. És lehet, hogy az ebola alatt is így tett.
    Ha egyéni oldalról nézzük akkor a statisztikai 1-2% k*rva magas szám a társadalmi tagozódás alapján. Egy ember távozása egy családból az nem statisztikai hiba lesz. Legyen mondjuk az átlag 3 generáció akit közvetlenül érint: 1-1 nagyszülő, 2 szülő, 2 gyerek.
    Ez elég visszafogott modell, inkább nyugati, ill indirekt módon biztosan több embert érint egy távozó. Tehát 100 ember, 100/6 család("társadalmi egység"). 17%. Innen lehet számolgatni tovább. Egy SARS 10%-a elég durva átlagos érintettséget jelent. Míg messziről 10% - bár durva - de nem látszik a számok mögött, hogy kihalna az emberiség. Erre is legyinthetnénk. Írják is többen, hogy még frankó is lenne, gondok megoldva. :U Nyilván... vagy inkább jó esetben 1-200 év múlva rendeződne vissza a komplett társadalom egy ilyen után.

    Az sem árnyalja a képet, hogy kell vmi alapbetegség vagy gyengébb immunrendszer. Idősek+gyerekek (itt most nem volt szó gyerekekről fura módon de általánosan nyilván mindig veszélyeztetettek). Megint csak szvsz kb. minden család érintett ilyen alapon. De ha szétnézek mondjuk csak az irodában ül ott 40 körüli több ember is aki cukorbeteg/terhes vagy vmi más "alapbetegsége" ott figyel.
    Szóval azt sem látom mitől venné el ez a tény egy ilyen járvány súlyosságát (és gyanítom ez is változhat a folyamatos mutációval).

Új hozzászólás Aktív témák