Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dabadab

    titán

    válasz Ghoosty #128 üzenetére

    És arról eddig nem is esett szó, hogy a legtöbb szín azért nem egyetlen hullámhosszból áll, hanem egy hullámhossz-intenzitás függvénnyel lehet leírni, ráadásul tulajdonképpen minden ember színtévesztő, vagyis vannak olyan színek, amik spektrométer szerint tök különbözőek, az emberi szem viszont ugyanolyannak látja őket.

    DRM is theft

  • Vesa

    veterán

    válasz Ghoosty #128 üzenetére

    Nem állítottam azt sehol, hogy ez a határ fix lenne (természetesen nem az), éppen azért van -tól/-ig tartományként megadva és nem konkrét fix hullámhosszban meghatározva! Az árnyalatok érzékelésének egyéni eltéréséről már az első válaszomban is írtam. Azonban az viszonylag ritkán fordul elő, hogy mondjuk a 750nm-es hullámhosszon lát valaki kéket. Az elnevezések természetesen önkényesek (Piros, Kék stb.), de nem ez a lényeg, mert az eredeti felvetés az volt, hogy a valóság változik-e meg akkor amikor más színeket lát valaki, vagy csak a készüléke érzékeli másként, ugyanazt a valóságot? Én ez utóbbi mellett érveltem.

    Kb. olyan ez, mint a higeg és a meleg érzékelése. Érzékelheti valaki a hideget is melegnek valamilyen egyedi érzékelési probléma miatt, de a hőmérő minden esetben pontosan meg fogja mutatni, mi a valóság! Több hőmérő pedig bizonyítani is fogja, amennyiben mindegyik azonos értéket mér. Ez a helyzet a színekkel is, Ha a felületről érkező fény színmérésekor azonos eredményt kapunk minden műszeren, akkor tök mindegy, mit lát XY személy szubjektív módon, mert a valóság az lesz amit a műszer mutat!

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

Új hozzászólás Aktív témák