Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • llax

    senior tag

    válasz Hieronymus #7 üzenetére

    "A nagy méretű űrjárművek építésére ideális a Mars. Az alacsonyabb gravitáció és a ritka légkör könnyebbé teheti az építés."

    Miért akarnál ott űrjárművet építeni? Onnét hova tovább? Ha már építettél olyat, amivel el lehet menni a Marsra, azzal elvben a Naprendszerben akárhová eljuthatsz, csak idő kérdése... Bármely egyéb helyen, ahol még gyakorlatilag leszállhatsz, a marsinál is kisebb a gravitáció (gázbolygók és a Vénusz kilőve).

    Nem annyira az építést, sokkal inkább a közlekedést könnyíti meg az alacsony gravitáció. A ritka légkör felszállásnál előny, viszont leszállásnál hátrány (vagy kerülni kell a direkt leszállást, vagy rengeteg üzemanyag kell a leszálláshoz - a kis tömegű űrszondák működő módszereit nagyobb tömegeknél el lehet felejteni).

  • llax

    senior tag

    válasz Hieronymus #12 üzenetére

    "A naprendszeren belüli közlekedéshez és szállításhoz nagyobb járművekre van szükségünk."

    Különösen, ha valami értékelhető mennyiségű terhet is akarsz szállítani.
    De azt továbbra sem kell a Marson megépíteni.

    Jelenleg nincs olyan nyersanyag, amiért nemhogy a jelenlegi, de annak tizede vagy akár százada áron "űr közlekedve" megérné messzire menni...
    A jövőben a hélium-3 az egyik ilyen jelölt, de annak igénye a feladatra alkalmas űreszköznél is sokkal távolabbi és bizonytalanabb jövő... De pont az akár még a Holdon is gyűjthető (lesz, ha egyszer lesz gazdaságosan termelő fúziós erőmű, abból is több, nagyobb).

  • llax

    senior tag

    válasz Hieronymus #15 üzenetére

    Mire egyáltalán aktuálissá válna a probléma, fejleszthetik a bányászat módszereit is. Nem annyira kötötten van az ott, hogy mindenáron fel kelljen dolgozni (egyáltalán mozgatni) a regolitot. (Csak ugye az erről fantáziálók azonnal intenzív bányászatban gondolkodnak - nehogy véletlenül ott maradjon valami...)

  • llax

    senior tag

    válasz t72killer #21 üzenetére

    "Csodálkozol, hogy a legnagyobb szennyező multik (Musk, Bezos) csapnak le a témára?"

    Legnagyobb??? Mióta??? Nekem ez új... Musk nagyon-nagyon-nagyon pici hal (kb. minden jelentősebb ipari szereplőhöz képest, csak abban nagy, látványos és megosztó, amit csinál), Bezos elsősorban kereskedik (és használja a kezében lévő média birodalmat Musk lejáratására)...

  • llax

    senior tag

    válasz Vladi #32 üzenetére

    Van kb 5700nm telek (3 telek egyben, ebből kb. 2000 parkosított, épületekkel, "telephellyel"), de érdekes módon nem kell hajnali 4-kor a kertben lenni... (mondjuk bő felében gyümölcsfák vannak - de még fenyőfák is, kimondottan karácsonyfának) Ha jól van csinálva, a szezon nagy részében heti néhány óra. A fűnyírás viszont...nagyobbacska benzines géppel is heti 5-6(-7) óra :) (mert még kb. 200nm közterület is hozzá jön)

    Éltem néhány évet (bel)városban. Rengeteg szabadidő, minden a "számban van". Az előnyei néha hiányoznak, de ha választani kellene, akkor inkább a mostani... (Ha heti 5-6 napban kellene valahová bejárni dolgozni, az a mostani életemmel nem férne össze.)

    A csenden és a friss levegőn vitatkoznék. Legalábbis "valódi" faluban, ahol még van némi élet (~nem a világ vége), de még a telek/ház sem túl drága (nem jelentősebb város agglomerációja).
    Vegyes tüzeléssel fűtés - nem olyan gyilkos, mint a városi szmog, de attól még van. Tavasszal trágyahordás a földekre, bár nem mondható ártalmasnak, de nem is kellemes. (Ahol nagyobb állattartó telepek is akadnak, az egyenesen gyilkos...)
    Traktorok jönnek-mennek még vasárnap is, néha ünnepnapokon is, aratási szezonokban éjszaka is. Mindenütt van több-kevesebb olyan iparosodás, amihez kamionok is jönnek-mennek (ha valami fontosabb út halad át rajta, akkor még rosszabb a helyzet). Terményszárítók, dohányszárítók szezonban éjjel-nappal mennek.

  • llax

    senior tag

    válasz t72killer #40 üzenetére

    Választási lehetőség:
    Mindenek előtt azt kellene eldönteni, hogy más szekerét tolod, vagy a sajátodat.
    A valóságban kizárólag saját szekér max. remete módon élve létezik, mindig függ az ember másoktól. Nem kizárólag a nagyobb jövedelemért érdemes gondolkodni ezen... Jó lehet akár szerényebb jövedelem is, ha mondjuk van idő mellette ÉLNI is... Vagy senki nem tekint rád úgy, mint egy gépezet cserélhető alkatrésze...

  • llax

    senior tag

    válasz Carlytoo #45 üzenetére

    "A mars az "emberiség jövője" írják sokan.
    Valóban így van?"

    A eredeti kérdés továbbra is erősen sci-fi. Ha már a kutatási célú látogatásig eljutottunk volna, kevésbé lenne az... Ennek értelme viszont megkérdőjelezhető, a technika fejlődésével a robotizált kutatásban egyre több a lehetőség, de még azt sem viszik túlzásba. Azokkal az energia (+$) befektetésekkel, amikkel akár csak zárt épületeken belüli élet lehetőségét megoldanák a Marson, itt a Földön sokszorosan több a lehetőség...

    "Azon a bolygón vajon lehetett-e élet korábban?"

    Valamilyen élet kezdemény lehetett korábban, az eddigi kutatások még nem zárták ki. Ennek, vagy ellenkezőjének bizonyítása a földi élet kialakulásának jobb megismerése szempontjából is fontos. Ha mellette a korábbi, élet kialakulására feltételezetten alkalmasabb körülmények bizonyítást nyernek, azzal legalább egy minta is lesz az élet (akárhol) kialakulását fejtegető elméletek mellé.

    "Lehetséges, hogy az a bolygó az emberiség múltja?"

    Az élet (legalább alapjainak) földön kívüli eredete nincsen kizárva. Ezt a teóriát tovább erősítené, ha a Marson is találnának olyan nyomokat, ami azonos kémiájú (egykori) élet (kezdemény) jeleire utal. Az ilyen kutatást nagyban nehezíti a kezdeti nagyon alacsony biomassza tömeg. Mára a Marson az életnek csak többszörösen közvetett nyomait lehetne megtalálni.
    Kicsit olyan, mint az emberiség múltjának kutatása: amikor az egyidejűleg élő össz egyedszám falunyi-kisvárosnyi, többfelé elszórva és még vándorol is, több tízezer-százezer év múlva alig marad valami nyomuk. A sokszor régebben élő őshüllőkből viszont volt akkora tömeg és voltak mindenfelé, hogy több tíz-százmillió év után is (az eltelt időhöz képest) sok nyomuk maradt.

    "Mi történt a légkörével? Vajon mindig is ilyen volt?"

    Kicsi tömeg -> alacsony gravitáció -> sűrű légkört nehezebben tud megtartani (az ismert hőmérsékletén, ha sokkal hidegebb lenne, akkor lenne rá nagyobb esély, de ahhoz túl közel van a Naphoz)
    A gravitációja önmagában elegendő lenne egy sűrűbb légkör megtartásához, de:
    Kicsi tömeg és árapály erők (nagyobb hold) hiánya -> gyors kihűlés, így saját mágneses mező vagy ki sem alakult, vagy nem volt sokáig (az alkalmasabb körülmények sem garantálják a kialakulást). Erős mágneses mező nélkül a napszél is "elfújja" a légkört. A meglévő körülmények mellett az is elég, ha egy valamikori nagy napkitörés rendesen telibe kapta.

    Az eléggé biztos, hogy nem volt mindig ilyen, ha nagyrészt ugyanazokból az alapelemekből épült, mit a Föld, akkor garantáltan volt sűrűbb légköre (többségében CO2 - ahogy egykor a Földé is), nagyobb tömegű víz (halmazállapot részletkérdés), stb.

    Elegendő ON? :)

  • llax

    senior tag

    válasz t72killer #44 üzenetére

    "akkor jó, ha találok olyan helyet"

    Hiba aláhúzva. Nem helyet, hanem jövedelmet biztosító tevékenységet kell keresni. Már persze akkor, ha a sorsodat és idődet jobban a saját kezedben akarod tartani. Erre nem lehet tippeket adni, mindig az adott (v. választott) helyen, a hely és a saját lehetőségeiből kell kihozni valamit.

  • llax

    senior tag

    válasz Vladi #52 üzenetére

    "Én úgy gondolom, hogy a Mars tekinthető ez emberiség jövőjének, de nem a mi vagy akár unokáink életében."

    Én ezt nem merném így kijelenteni. De az ellenkezőjét sem.

    "de 500-1000 éven belül nincs realitása."

    A terraformálós téma akkor is min. évezredes lépték, ha a legtöbb szükséges (kezdeti) megoldás már holnap rendelkezésre állna és a rendelkezésre álló energiákhoz hozzáférés olyan ütemben nőne tovább, mint ahogy az ipari forradalom óta tart.

    Kisebb telepek, építményeken belüli élet viszont sokkal hamarabb, akár 10-20 éven belül is kezdődhet. Ehhez első körben a közlekedést kell megoldani, nem állami űrügynökség által. Csak annyi a probléma, hogy különféle kutató expedíciók ritkán működnek kereskedelmi alapon...
    Ezt akár jövő ilyenkor is sokkal nagyobb esélyekkel lehet tippelgetni. A Marsra/Marshoz nagy tömeggel és 9 hónapnál gyorsabban eljutni képes hardver néhány éven belül rendelkezésre állhat.

  • llax

    senior tag

    válasz Hieronymus #55 üzenetére

    "Segíthet egységesebbé tenni a Föld lakosságát, összefogva egy közös cél érdekében. A nemzetközi űrállomás esetében már volt hasonló hatás."

    Ez néhány, témában érdekelt céget, néhány ország űrügynökségét érinti. Valójában maga az ISS nem generált akkora mértékű összefogást nemzetközileg, mint az Apollo program egyetlen országon belül. No meg nem is kerül annyiba... Világpolitikai jelentősége ettől függetlenül nagy. (az ISS azonos időtávon alig nagyobb költség, mint Magyarország honvédelmi kiadásai a jelenlegi /év költséggel számolva - ezt csak úgy megjegyeztem...)
    A Föld lakosságának a legnagyobb részét semennyire nem érinti. Attól, hogy az ilyen nagy összefogást néhányak megcsinálják, még gyártani fogják az iPhone135-öt, nem százmilliószám, hanem milliárdszám a tizen-huszonmilliárd ember számára, az afrikai törzsfőnök a lábai helyett terepjáróval akar vágtatni, villannyal akar világítani, a szomszédnak akkor is 20 lóerővel erősebb és 15 centivel hosszabb kocsi kell, az ablak a tetőre költözik, mert máshol a tévé kitakarja, a hawaii nyaralás csak akkor menő, ha legalább egy hónapos körút része stb... A Föld gyorsuló ütemben pusztul tovább...

    Vagy...

    Egy világméretű háború/népfelkelés vagy a történelem legnagyobb válsága, ami a világcégeket és oligarchákat térdre kényszeríti, ami után az átlagembernek alapjaiban kell újragondolni, mi fontos számára, hozhat valami pozitív változást (a hatásainak kezdeti kiheverése után)...

Új hozzászólás Aktív témák